Jump to content

Αναβολές Μάκη Ψωμιάδη.


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Ούτε σήμερα η δίκη Ψωμιάδη

Ως συνήθως οι δικηγόροι του πέτυχαν να μην δικαστεί για την ληστεία της ΑΕΚ

 

Ούτε σήμερα όπως ήταν αναμενόμενο δεν θα δικαστεί ο Μάκης Ψωμιάδης για την υπόθεση της ΑΕΚ αφού οι δικηγόροι του πέτυχαν πάλι αυτό που ήθελαν παρά την άδεια που είχε εξασφαλίσει από τον ΔΣΑ για να δικάσει παρά την απεργία ο Χάρης Οικονομόπουλος. Το μόνο που απομένει να αποφασίσει το δικαστήριο είναι αν θα δεχτεί πως η δίκη άρχισε οπότε θα δοθεί διακοπή ή θα δώσει αναβολή οπότε η νέα ημερομηνία θα είναι πολύ μακρινή. Ο Χάρης Οικονομόπουλος πίεσε την έδρα για να δώσει διακοπή αλλά είναι άγνωστο αν θα καταφέρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους: Σε μία εβδομάδα συνεχίζεται η δίκη Ψωμιάδη

 

Το δικαστήριο δέχτηκε πως η δίκη ξεκίνησε και την διέκοψε για τις 25 Σεπτεμβρίου

 

Σοκ στον... Ψωμιάδη και στους δικηγόρους του προκάλεσε η απόφαση του δικαστηρίου να μην δώσει την... 1000στη αναβολή αλλά να διακόψει την δίκη για την επόμενη εβδομάδα. Ετσι όλοι πάλι θα μαζευτούν στο εφετείο στις 25 Σεπτεμβρίου και αυτή την φορά υπάρχουν πράγματι πολλές πιθανότητες η δίκη να τελειώσει αν και σίγουρα θα βρεθούν πάλι... 40 αφορμές για να ζητήσει αναβολή η πλευρά Ψωμιάδη. Τόσο ο Μάκης όσο και οι δικηγόροι του αντέδρασαν έντονα στην απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Να πανε με βαλιτσες να χωρεσουν τα 500ευρα, μη δεν εχουν που να τα βαλουν.

 

xD

Τετάρτη 25.09 η επανάληψη.

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο εκείνο ο Μάκης Ψωμιάδης σηκώθηκε και ζήτησε να κάνει μια ερώτηση: "Είμαι 24 μήνες κρατούμενος και δεν ξέρω το γιατί. Περίμενα πότε θα έρθετε εδώ να καταθέσετε. Το καλοκαίρι του 2011 με απόφαση της αθλητικής δικαιοσύνης αφαιρέθηκαν από την Καβάλα 8 βαθμοί και πάει η Καβάλα στην επιτροπή επαγγελματικού αθλητισμού και υποβιβάζεται στα ερασιτεχνικά. Μετά από έναν χρόνο έρχεστε εσείς και την επαναφέρετε στο επαγγελματικό πρωτάθλημα και βγαίνετε και δηλώνετε ότι εκείνη η απόφαση του υποβιβασμού πάρθηκε για πολιτικούς λόγους. Είστε κρυστάλλινος και το ξέρω. Πείτε εδώ στο δικαστήριο τι εννοούσατε για τους πολιτικούς λόγους. Διότι αν υποβιβάστηκε η Καβάλα για πολιτικούς λόγους, άρα είμαι κι εγώ εδώ για πολιτικούς λόγους".

 

Ο Σοφοκλής Πιλάβιος του απάντησε: "Το καταστατικό της Super League έλεγε πως χρειάζεται πιστοποιητικό από την ΕΕΑ για να παίξεις στο πρωτάθλημα. Η Πολιτεία δεν έδωσε και έτσι υποβιβάστηκε η Καβάλα. Αυτό δεν είναι σωστό και γι αυτό αλλάξαμε το καταστατικό. Και έτσι μπορέσαμε να αποκαταστήσουμε την Καβάλα και τον Ολυμπιακό Βόλου. Τα περί πολιτικών λόγων δεν θυμάμαι να τα έχω πει".

 

Ο Ψωμιάδης ξανασηκώνεται και του λέει: "Εσείς με ξέρετε καλά. Είμαι κανένας γκάνγκστερ του ελληνικού ποδοσφαίρου; Με θεωρείτε τίμιο παράγοντα;".

 

Πιλάβιος: "Εγώ από εσάς δεν έχω δεχτεί καμία απειλή και καμία πίεση".

 

Ψωμιάδης: "Σας ρωτάω γιατί μετά το Καβάλα-Αστέρας Τρίπολης, με πήρατε τηλέφωνο και μου είπατε, είστε πολύ τίμιοι. Όλος ο κόσμος βοούσε ότι θα χάσετε".

 

Πιλάβιος: "Ναι πράγματι, το έχω πει αυτό".

 

:clapping:

Link to comment
Share on other sites

η αποψη μου ειναι οτι ο Ψωμιαδης ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ κρατειται χωρις σοβαρα στοιχεια, κατι που πιθανολογω οτι πηγε να γινει και με Κασιδιαρηδες και σια.

 

μπορει να αξιζουν την φυλακη για πολλους λογους, αλλα να φυλακιζονται χωρις σοβαρες αποδειξεις δεν το βλεπω και πολυ σοβαρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

δεν αφορα τις δικες για την ΑΕΚ βεβαια, αλλα τις δικες για τα στημενα.

 

 

Την ενοχή του Μάκη Ψωμιάδη για κακουργηματική απόπειρα εκβίασης και δωροδοκία και δωροληψία κατ΄ εξακολούθηση πρότεινε η Εισαγγελέας στη δίκη για τα στημένα ματς. Την αθώωσή του πρότεινε για την εγκληματική οργάνωση και το ξέπλυμα μαύρου χρήματος. Ένοχοι για δωροδοκία και οι Χριστοβασίλης, Παπακώστας, Ριαβόγλου, Μητρόπουλος, Κωτούλας και Αμανατίδης.

Αναλυτικά η Εισαγγελέας Βιργινία Σακελλαροπουλου αγόρευσε και πρότεινε τις εξής κατηγορίες για τους κατηγορούμενους:

 

Μάκης Ψωμιάδης:

 

Ένοχος για τα αδικήματα:

 

α) Απόπειρα εκβίασης σε βαθμό κακουργήματος

 

β) Δωροδοκία και δωροληψία κατ' εξακολούθηση

 

Αθώος για τα αδικήματα:

 

Συγκρότηση και διεύθυνση εγκληματικής οργάνωσης του παράνομου στοιχηματισμού και του ξέπλυμα μαύρου χρήματος.

 

Γιάννης Παπακώστας:

 

Ένοχος για τα αδικήματα:

 

Δωροδοκία και δωροληψία κατ' εξακολούθηση

 

Αθώος για τα αδικήματα:

 

Συγκρότηση και ένταξη σε εγκληματική οργάνωση και παράνομος στοιχηματισμός

 

Κωνσταντίνος Ριαβόγλου:

 

Ένοχος για όλα τα αδικήματα:

 

Δωροληψία και δωροδοκία κατ' εξακολούθηση και παράνομος στοιχηματισμός.

 

Θωμάς Μητρόπουλος:

 

Ένοχος για δωροδοκία κατ΄εξακολούθηση.

 

Αθώος για δωροληψία και παράνομο στοιχηματισμό.

 

Γιώργος Χριστοβασίλης:

 

Ένοχος για δωροδικία και δωροληψία κατ' εξακολούθηση.

 

Αθώος για παράνομο στοιχηματισμό.

 

Διονύσης Κωτούλας:

 

Ένοχος για δωροδοκία κατ΄εξακολούθηση.

 

Αθώος για παράνομο στοιχηματισμό.

 

Περικλής Αμανατίδης:

 

Ένοχος για δωροδοκία κατ΄εξακολούθηση.

 

Αθώος για παράνομο στοιχηματισμό.

 

Σταύρος Ψωμιάδης:

 

Αθώος όλων των πράξεων (συγκρότηση και ένταξη σε εγκληματική οργάνωση, δωροδοκία, δωροληψία και παράνομο στοιχηματισμό).

 

Βαγγέλης Αγγελής:

 

Αθώος όλων των πράξεων (δωροδοκία, δωροληψία και παράνομο στοιχηματισμό).

 

Δημήτρης Δημητρίου:

 

Αθώος όλων των πράξεων (απάτη κατ΄εξακολούθηση, παράνομο στοιχηματισμό και ξέπλυμα)

 

Γιώργος Χαβενετίδης:

 

Αθώος όλων των πράξεων (απάτη κατ΄εξακολούθηση, παράνομο στοιχηματισμό και ξέπλυμα).

 

Τα ματς για τα οποία η Εισαγγελέας πρότεινε την ενοχή για δωροδοκία και και δωροληψία και τα οποία σύμφωνα με την Εισαγγελέα ήταν χειραγωγημένα είναι τα εξής: Αγροτικός Αστέρας - Καβάλα 0-3, Καβάλα - Αγροτικός Αστέρας 4-1, Καβάλα - ΠΑΣ Γιάννινα 2-1, Αναγέννηση Καρδίτσας - Καβάλα 3-0, Ολυμπιακός Βόλου - Ηλυσιακός 0-1, Ηλυσιακός - Εθνικός 3-2, Ηλυσιακός - Αγροτικός Αστέρας 3-2.

 

Πηγή: contra, Άρης Ασβεστάς

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μην ξεχασω να συγχαρω τους βουλευτες του ΣΥΡΙΖΑ για τα χθεσινα. Και εις ανωτερα :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχασω να συγχαρω τους βουλευτες του ΣΥΡΙΖΑ για τα χθεσινα. Και εις ανωτερα :drinks:

 

τι παιχτηκε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τηλεφώνημα για βόμβα στην δίκη Ψωμιάδη

 

Έπειτα από τηλεφώνημα για βόμβα, εκκενώθηκε η αίθουσα του Τριμελούς Εφετείου Κακουργημάτων όπου επρόκειτο να εξεταστεί η υπόθεση Ψωμιάδη - ΑΕK

Τηλεφώνημα για βόμβα στην δίκη Ψωμιάδη

Ακολουθήστε μας στο Facebook

Ακολουθήστε μας στο Google+

 

Η εκδίκαση είχε ξεκινήσει με την κατάθεση ενός μάρτυρα που είχε πραγματοποιήσει οικονομικό έλεγχο στην ΠΑΕ εκείνη την περίοδο, αλλά τελικά δεν ολοκληρώθηκε.

 

Ο μάρτυρας κατέθεσε πως έκανε έλεγχο με εντολοδόχους τους Νικολαϊδη και Κανελλόπουλο και δήλωσε πως 9,5 εκατομμύρια ευρώ από τη Netmed και άλλα 10 από τον Alpha Digital, έφτασαν στην ΑΕΚ, αλλά δεν μπήκαν ποτέ στον λογαριασμό της ΠΑΕ.

 

Τότε, ο Μάκης Ψωμιάδης άρχισε να φωνάζει προς τους δικηγόρους του: «Κάντε του μήνυση, κάντε του μήνυση»!

 

Διάβασε περισσότερα στο: Τηλεφώνημα για βόμβα στην δίκη Ψωμιάδη | gazzetta.gr

Follow us: @gazzetta_gr on Twitter | gazzetta.gr on Facebook

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest ΧΑΜΠΟΣ

Τη σύλληψη Ρόκκα ζήτησε ο Ψωμιάδης!

 

Συνεχίστηκε την Παρασκευή 7/2 η δίκη του Μάκη Ψωμιάδη για την υπόθεση υπεξαίρεσης μεγάλων χρηματικών ποσών από τα ταμεία της ΑΕΚ. Από το πρωί κατέθετε ως μάρτυρας το άλλοτε στέλεχος της Price Waterhouse Coopers και μετέπειτα συνεργάτης του Ντέμη Νικολαϊδη, Γιώργος Ρόκκας.

 

Στη διάρκεια της κατάθεσής του και ενώ οι ερωτήσεις προς τον μάρτυρα αφορούσαν τα τηλεοπτικά δικαιώματα και την κατάληξη των χρημάτων, ο Μάκης Ψωμιάδης σηκώθηκε από τη θέση του και έβγαλε από την τσέπη του ένα πακέτο με επιταγές! Πρόκειται για τα σώματα των επιταγών της NETMED, ύψους 9,5 εκατ. ευρώ, οι οποίες ήταν ανεξόφλητες, μεταχρονολογημένες (για το 2007 και το 2011) και οι οποίες βέβαια είχαν μετέπειτα ακυρωθεί καθώς η σύμβαση με τη NETMED είχε καταγγελθεί για να υπογράψει ο Ψωμιάδης συμβόλαιο με τον Alpha Digital.

 

“Να κάνετε μια μήνυση στον κύριο”, είπε ο Μάκης Ψωμιάδης προς τους δικηγόρους του για τον Γιώργο Ρόκκα, ο οποίος -σύμφωνα με την υπεράσπιση- “είχε καταθέσει ψευδώς στις 29 Ιανουαρίου ότι αυτές οι επιταγές είχαν εισπραχθεί”. Οι δικηγόροι του κατηγορούμενου ζήτησαν από το δικαστήριο να κρατηθεί ο κ. Ρόκκας για ψευδορκία και να οδηγηθεί στο αυτόφωρο.

 

Ο Γιώργος Ρόκκας (που συμμετέχει και στη διοίκηση Μελισσανίδη ως γενικός διευθυντής) είπε από την πλευρά του: “Η NETMED μου έφερε χαρτιά ότι είχαν γίνει οι πληρωμές. Αυτά τα λεφτά δεν τα είδαμε ποτέ στα ταμεία της ΑΕΚ. Δεν είπα ότι τα πήρε ο Ψωμιάδης. Είπα ότι εισπράχθηκαν και δεν μπήκαν ποτέ στα ταμεία. Το τηλεοπτικό συμβόλαιο της ΑΕΚ ήταν 47 εκατ. ευρώ. Εννοείται ότι κάποια λεφτά θα μπήκαν και στα ταμεία της”.

 

Παράλληλα, οι συνήγοροι υπεράσπισης βασισμένοι στην έκθεση της Price Waterhouse το 2004, έκαναν λόγο για έλλειμμα ύψους… 650 χιλ. ευρώ στα ταμεία της ΠΑΕ ΑΕΚ στην περίοδο της διοίκησης Ψωμιάδη και όχι για μαύρη τρύπα 21,5 εκατ. ευρώ, όπως κατηγορείται. “Η έκθεση διαπιστώνει πως μετά από διαχειριστικό έλεγχο που έγινε στα βιβλία της ΠΑΕ ΑΕΚ, υπάρχει ένα έλλειμμα της τάξεως των 650 χιλ. ευρώ και από πουθενά δεν προκύπτει μια μαύρη τρύπα 21,5 εκατομμυρίων όπως έλεγαν. Αυτή την έκθεση την έκρυβαν όλα αυτά τα χρόνια”, είπε χαρακτηριστικά ο δικηγόρος του Ψωμιάδη, Γιάννης Ηρειώτης.

 

Το λόγος πήρε ο Μάκης Ψωμιάδης που ρώτησε τον Γιώργο Ρόκκα: “Ο Νικολαΐδης είχε εμπιστοσύνη στην έκθεση της Price Waterhouse;”.

 

-Ρόκκας: “Απόλυτη εμπιστοσύνη”.

 

-Ψωμιάδης: “Γιατί δεν την έλαβε υπόψη του το 2005 όταν πήγε στον ανακριτή και είπε ψέματα ότι υπεξαίρεσα μεγάλα ποσά, ενώ σύμφωνα με την έκθεση φαίνεται ότι οι οφειλές ήταν 650 χιλ. ευρώ;”.

 

-Ρόκκας: “Εγώ θα σας απαντήσω για τον Νικολαϊδη;”.

 

-Ψωμιάδης: “Ο Νικολαϊδης είπε ψέματα στον ανακριτή κύριε Ρόκκα. Πρόκειται για μεθόδευση κύριε πρόεδρε του δικαστηρίου”.

 

Στη συνέχεια, το δικαστήριο διέκοψε για να αποφανθεί επί του αιτήματος της πλευράς Ψωμιάδη να κρατηθεί ο γενικός διευθυντής της ΑΕΚ και να οδηγηθεί στον εισαγγελέα.

 

Ο εισαγγελέας της έδρας, τόνισε πως δεν συντρέχουν οι προϋποθέσεις για να κρατηθεί ο μάρτυρας και πρότεινε να ενσωματωθεί η έγκληση στα πρακτικά και να επιφυλαχθεί το δικαστήριο για τη διαβίβασή της στον εισαγγελέα με το τέλος της δίκης.

 

Το λόγο πήρε ο Χάρης Οικονομόπουλος: “Σήμερα κύριε πρόεδρε, φώναξαν τους δημοσιογράφους γιατί ετοίμαζαν σόου. Είναι σκηνοθετημένα όλα αυτά για δημιουργία εντυπώσεων. Είναι εντελώς προσχηματική η έγκληση του μάρτυρα. Όπως όταν γίνονται τηλεφωνήματα για βόμβα”.

 

Ο εκ των δικηγόρων του Μάκη Ψωμιάδη, Γιάννης Μοροζίνης, εξερράγη: “Υπαινίσσεστε ότι εμείς κάνουμε τα τηλεφωνήματα για βόμβα; Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά”.

 

Ο Γιάννης Ηρειώτης πρόσθεσε: “Εν γνώση του ο μάρτυρας είπε ψέματα ότι έχουν εισπραχθεί τα 9,5 εκατ. ευρώ. Είναι ψευδορκία και εμπαιγμός της δικαιοσύνης. Πρέπει να συλληφθεί και να οδηγηθεί στον εισαγγελέα. Ο Οικονομόπουλος έχει μονίμως εδώ δημοσιογράφο δικό του και βγαίνουν προς τα έξω όσα θέλει εκείνος”.

 

Μετά απ' όλα αυτά, το δικαστήριο υιοθέτησε την πρόταση του εισαγγελέα και επιφυλάχθηκε για τη διαβίβαση των πρακτικών στον αρμόδιο εισαγγελέα μετά το πέρας της δίκης κι έτσι ο Γιώργος Ρόκκας αποχώρησε.

 

Ακολούθησε η ανάγνωση εγγράφων, όπου μεταξύ άλλων διαβάστηκαν: πορισματική έκθεση του ΣΔΟΕ, εκθέσεις ορκωτού λογιστή, τιμολόγια-επιταγές και έγγραφα τραπεζών.

 

Η δίκη Ψωμιάδη θα συνεχιστεί την Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

H απολογία του Ψωμιάδη!

Η δίκη για την υπεξαίρεση χρημάτων από την ΠΑΕ ΑΕΚ συνεχίστηκε, με τον Μάκη Ψωμιάδη να αναφέρεται στην αγάπη του για την Ένωση και στην τιμιότητα του.

 

Αναλυτικά όσα είπε ο Ψωμιάδης στην απολογία του, όπως δημοσιεύθηκαν στην ιστοσελίδα enet.

 

«Την περίμενα πολλά χρόνια αυτή τη στιγμή, από τότε που έφυγα από την ΠΑΕ ΑΕΚ, γιατί δεν μίλησα ποτέ για το τι έχει συμβεί και τρώω λάσπη από συγκεκριμένη μερίδα ατόμων που δεν είναι ΑΕΚτζήδες. Την περίοδο εκείνη βασίλευε ο Κοσκωτάς, που είχε σαρώσει τα πάντα. Ημουν νεαρός σε ηλικία και πείστηκα να μπω στο μπάσκετ, στην ερασιτεχνική ΑΕΚ. Εδωσα 150 εκατ. δρχ για να πάρω το Γαλακτερό.

 

Τότε ο Γ. Λούβαρης, συνεργάτης του Κοσκωτά, με φώναξε στο γραφείο του και μου είπε να πάρω μία σακούλα με 150 εκατ. και άλλα 50 εκατ. από τον πρόεδρο. Και τότε δεν ήμουν τίποτε άλλο από ένας φίλαθλος. Ομως, ούτε τα 50, ούτε τα 150 πήρα. Με μία κίνηση θα έβγαζα τόσα χρήματα, αλλά δεν δέχθηκα.

 

Ο Γρανίτσας (κατέθεσε ως μάρτυρας), που είναι ένας από τους διώκτες μου, είπε ότι χάλασα 1,5 δις. δρχ για την ερασιτεχνική ΑΕΚ και δεν τα απαίτησα ποτέ. Ηταν τα λεφτά των παιδιών μου και τα έδωσα ως δώρο, ούτε δάνειο ούτε τίποτα. Αυτά τα έκανα γιατί πόναγα την ΑΕΚ. Το 2001 ανέλαβα την ΠΑΕ.

 

Ο εφοπλιστής Καραγιώργης μου είπε ότι αυτός είχε πάρει την ΠΑΕ ΑΕΚ με κάποιους φίλους του, και ότι είχαν βάλει μπροστά τον Σκλαβενίτη. Μου είπε ότι ήθελαν κι εμένα για να ηρεμήσουν τον κόσμο. Πήρα την απόφαση να βοηθήσω και μετά από λίγες μέρες έμαθα ότι συνέταιροί του ήταν οι Λοϊζίδης, Μπούρας και Ταγματάρχης. Επειδή δεν είμαι κοιμισμένος, κατάλαβα ότι ο Σκλαβενίτης είναι αχυράνθρωπος και ότι ετοιμάζονταν για κομπίνα. 37 εκατ. ευρώ θα έπαιρναν στη Netbet μέσω τηλεοπτικών συμβολαίων. Η ΑΕΚ θα ήταν δεσμευμένη για 10 χρόνια και πήγαινε να καταστραφεί. Επρεπε να το αποτρέψω και έτσι ενημέρωσα το μεγάλο ιδιοκτήτη την Ενίκ.

 

Μας είπαν ότι θα μας έδιναν την ομάδα, αλλά εφόσον της επιστραφούν 7 εκατ. στερλίνες, που είχε βάλει. Για την αγάπη μου για την ΑΕΚ, είπα ότι πρέπει να τη βοηθήσουμε. Πήρα το πλειοψηφικό πακέτο 87%.

 

Είχε στηθεί ένας εφοπλιστής, ένας δικηγόρος και ένας δημοσιογράφος για να πάρουν 37 εκατ. ευρώ και ήρθαν μετά από 1,5 χρόνο και έλεγαν ότι ο Μάκης Ψωμιάδης καταχράστηκε λεφτά. Εχω δέκα χρόνια να τα πω αυτά και έρχεται καθένας και με διώκει, λέει ψέματα και εκβιάζει. Αν ήταν απατεώνας ο Ψωμιάδης, θα είχε πάρει τις επιταγές (τις οποίες προσκόμισε στο δικαστήριο) και θα τα είχε χρησιμοποιήσει. Αυτή είναι η ταυτότητα, ότι ο Ψωμιάδης είναι τίμιος. Μέσα σε μια μέρα αυτές τις επιταγές των 37 εκατ. θα τα είχα κάνει σε μετρητά στο εξωτερικό 25 εκατ., αλλά εγώ τα κρατούσα στο χρηματοκιβώτιο.

 

Οταν ανέλαβα την ΠΑΕ, το πρώτο που έκανα, γνωρίζοντας ότι κάθε ΠΑΕ είναι κουβάς δίχως πάτο, ήταν να βάλω διευθύνοντας σύμβουλο έναν οικονομολόγο, τον Κων. Σωτηρόπουλο. Επειδή δεν του είχα εμπιστοσύνη έβαλα και τον ξάδελφό μου, το Χάρη (συγκατηγορούμενος) για να μην φάω καμιά μαχαιριά. Ο Χάρης έπαιρνε εντολές από εμένα, αφού πρώτα συμβουλευόμουν τον οικονομολόγο. Αυτός ήταν που είπε ότι οι προηγούμενες διοικήσεις χρησιμοποιούσαν δοσοληπτικό τραπεζικό λογαριασμό για ευκολία. Ετσι συνεχίσαμε, με την επίβλεψη του Σωτηρόπουλου.

 

Ο λόγος που έβαλα διευθύνοντα σύμβουλο το Χάρη και πρόεδρο των Αντωνόπουλο, ήταν γιατί εγώ δεν μπορούσα. Υπήρχε ρήτρα σχετική με το ποινικό μητρώο και εγώ τότε είχα καταδίκη 12 ετών, μετά από διαμάχη με τον πρώην υπουργό Κ. Λαλιώτη, για την οποία αθωώθηκα το 2003. Αλλά δεν κρύφτηκα πουθενά. Παντού εμφανιζόμουν, ήμουν το αφεντικό».

 

Εκτός από τον Μάκη, απολογήθηκε και ο Χάρης Ψωμιάδης, που επίσης κατηγορείται, διαψεύδοντας το περιστατικό με την βαλίτσα γεμάτη λεφτά με την οποία πήγε σε τράπεζα, λέγοντας πως δεν είχε λεφτά μέσα. Ο πρόεδρος του δικαστηρίου του υπενθύμισε ότι αυτή είναι η τρίτη διαφορετική εκδοχή που δίνει καθώς αρχικά είχε καταθέσει στο ΣΔΟΕ ότι ήταν δάνειο από κάποιον κ. Ρωσίδη, στη συνέχεια ότι τα λεφτά ήταν του Μάκη Ψωμιάδη και τώρα ότι δεν υπήρχαν τελικά λεφτά στην βαλίτσα.

 

Η απάντηση του Χάρη Ψωμιάδη ήταν: «Δεν θυμάμαι».

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αναμενουμε μεσα στην ημερα Χαρη Οικονομοπουλο να αποσυρει την αγωγη οπως ειχε υποσχεθει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να βρουν να τα παρουν ομως.

 

Αν τυχον συμβει, θα αποδειχτει οτι αν ηθελε το κρατος θα ειχαμε σωθει προπολλου με τα φραγκα του Μακη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×