Jump to content

Stand up Comedians


philly21
 Share

Recommended Posts

Έχω φάει κόλλημα τελευταία, βαριέμαι πολύ πλέον να βλέπω σειρές και ταινίες. 
 

Για πείτε καμιά πρόταση.  
 

Ξεκιναω με τοπ 3 από τους πιο πρόσφατους για μένα: 

- Jim Jefferies 

- Bill Burr

- Louis C.K.  
 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Mark Normand, George Carlin  επίσης.

Έλληνες βγαίνουν αρκετοί τα τελευταία χρόνια ενώ πιο πριν υπήρχε γενική ξηρασία. Αξιόλογοι με διάφορα είδη χιούμορ.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, philly21 said:

Έχω φάει κόλλημα τελευταία, βαριέμαι πολύ πλέον να βλέπω σειρές και ταινίες. 
 

Για πείτε καμιά πρόταση.  
 

Ξεκιναω με τοπ 3 από τους πιο πρόσφατους για μένα: 

- Jim Jefferies 

- Bill Burr

- Louis C.K.  
 

Προφανώς Dave Chappelle, περίεργο χίουμορ Norm MacDonald, ανεπανάληπτος Greg Giraldo που έχει φύγει χρόνια και δεν θα βρεις πολλά

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kami said:

Προφανώς Dave Chappelle, περίεργο χίουμορ Norm MacDonald, ανεπανάληπτος Greg Giraldo που έχει φύγει χρόνια και δεν θα βρεις πολλά

Chappelle δεν ξέρω αλλά για κάποιο λόγο όποτε έχω προσπαθήσει δεν…

Τους άλλους δυο δεν τους ξέρω, θα το κοιτάξω. 

Τελευταία πήρα σειρά ότι μπορούσα να βρω από Ricky Gervais και Jimmy Carr. Φοβεροί και οι δυο.  
 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Navas said:

Mark Normand, George Carlin  επίσης.

Έλληνες βγαίνουν αρκετοί τα τελευταία χρόνια ενώ πιο πριν υπήρχε γενική ξηρασία. Αξιόλογοι με διάφορα είδη χιούμορ.

Για πες κανένα όποτε μπορείς

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, philly21 said:

Για πες κανένα όποτε μπορείς

Βύρωνας Θεοδωρόπουλος/ Μιχάλης Μαθιουδάκης

 

Κατά τη γνώμη μου 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, philly21 said:

Για πες κανένα όποτε μπορείς

Ζαραλικος καταρχήν και ΑΕΚΑΡΑ, μετά έχω δει live αλλά υπάρχουν παραστάσεις στο youtube του Σπηλιόπουλου με τον Φουντούλη (καμμένο χιούμορ που σε μένα αρέσει), Τσουβελα, Ήρα Κατσούδα και Δήμητρα Νικητέα (και αυτές τις είδα live, τρομερές), Χαριζανης επίσης καλός.

Γενικά αν ψάξεις κάποιον από αυτούς θα σε πετάει αυτόματα στον επόμενο. Έχει τη φάση του κι αυτό.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου να βρούμε ολόκληρη την εμφάνιση αυτών αλά νετφλιξ; 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, philly21 said:

Υπάρχει κάπου να βρούμε ολόκληρη την εμφάνιση αυτών αλά νετφλιξ; 

Μαθιουδάκης και Θεοδωρόπουλος επειδή συνήθως εμφανίζονται μαζί ανεβάζουν ολόκληρες παραστάσεις τους στο YouTube, νομίζω και η Ήρα Κατσούδα. Ζαμπρας έχει σίγουρα κάποια σκετσάκια,δεν ξέρω αν έχει ολόκληρη παράσταση.

  • Δικεφαλάκι 1
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζουν πολλές παραστάσεις στο Youtube. Εγώ είμαι φαν και του Ανατολίτη που έχει καλή σκηνική παρουσία. Και η Ήρα είναι καλή, την έχω δει και εγώ live. Η Νικητέα θεωρώ είναι εξελίξιμη σαν κωμικός αλλά όταν άνοιξε στην Ήρα δεν με εντυπωσίασε.


Μαθιουδάκης/Βύρων: Τούνδρα, Τάιγκα, Στεπα, Δεν επιθυμώ, Στα πλάγια

Ανατολίτης: Μάχες με νεράιδες, Χάπι

Σπηλιόπουλος: Το φιλέτο της αγοράς (1 ώρα πετάει one liners. Love it or hate it κατάσταση)

Κατσούδα: Για γυναίκα, καλή είναι

 

  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

Αν πιάσουμε ξένους στους ήδη υπάρχοντες που ανέφεραν οι προηγούμενοι θα προσθέσω και Gina Yashere

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Συνιστώ ανεπιφύλακτα το “his dark material” από Jimmy Carr. Top 10 από ότι έχω δει. 

Επίσης Tom Segura, Anthony Jeselnik, Sebastian Maniscalco, Trevor Noah. 

Και Ali Wong από γυναίκες. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο είδος και χωρίς ρίζες ουσιαστικά στην Ελλάδα.Απ όσους έχω παρακολουθήσει ο πιο ταλαντούχος μοιάζει να είναι ο Τσουβελας ο οποίος δεν ασχολείται τόσο με αυτοσαρκασμό το οποίο το θεωρώ απλά μια ευκολία.Ο Τσουβελας φτιάχνει χαρακτήρες βασισμένους στην παρατήρηση που έστω στην υπερβολή τους καπου τους έχεις συναντήσει.Κατα κάποιο τρόπο είναι ότι πιο κοντινό στον Χαρυ Κλυν ο οποίος είναι μαλλον ο πρώτος στην Ελλάδα που υπηρέτησε το είδος.

Πάντως μια απορία την έχω, πως προεκυψε τόση μεγάλη άνθηση στο stand up comedy την τελευταία δεκαετία στην χωρα;

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Man Of Faith said:

Δύσκολο είδος και χωρίς ρίζες ουσιαστικά στην Ελλάδα.Απ όσους έχω παρακολουθήσει ο πιο ταλαντούχος μοιάζει να είναι ο Τσουβελας ο οποίος δεν ασχολείται τόσο με αυτοσαρκασμό το οποίο το θεωρώ απλά μια ευκολία.Ο Τσουβελας φτιάχνει χαρακτήρες βασισμένους στην παρατήρηση που έστω στην υπερβολή τους καπου τους έχεις συναντήσει.Κατα κάποιο τρόπο είναι ότι πιο κοντινό στον Χαρυ Κλυν ο οποίος είναι μαλλον ο πρώτος στην Ελλάδα που υπηρέτησε το είδος.

Πάντως μια απορία την έχω, πως προεκυψε τόση μεγάλη άνθηση στο stand up comedy την τελευταία δεκαετία στην χωρα;

Είναι φτηνό σε σχέση με το να έχεις ολόκληρο θίασο, σκηνικά κλπ. κλπ.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/27/2023 at 11:39 PM, Atlas21 said:

Από ξένοι ενδιαφέρον έχουν και οι Daniel Sloss και James Acaster

Ξεκίνησα Daniel Sloss (live shows, Netflix). Δεν με εντυπωσίασε αλλά αρκετά καλός. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, philly21 said:

Ξεκίνησα Daniel Sloss (live shows, Netflix). Δεν με εντυπωσίασε αλλά αρκετά καλός. 

Κουράζει λίγο το δάσκαλε του ύφακι

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Atlas21 said:

Κουράζει λίγο το δάσκαλε του ύφακι

Αν δεν έχεις ήδη, δες Jefferies. Παρόμοια θέματα (άθεος, οπλοχρησία, .merica, κτλ) αλλά τοπ για μένα. Το “bare” είναι μια καλή αρχή. 

Link to comment
Share on other sites

Είδα live Θεοδωρόπουλο / Μαθιουδάκη απόψε , έκλαψα απ'το γέλιο.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να δείτε από Έλληνες επίσης Τιτκοβ και blink mike. Ειδικά ο πρώτος είναι ό,τι καλύτερο, παίζει τις Πέμπτες στο Άβατον, ενώ μου αρέσουν και τα καψιματικά αστεία του δεύτερου που παίζει τις Κυριακές στο Άβατον επίσης. Κατά τα λοιπά δεν μπορώ να είμαι ιδιαίτερα αντικειμενικός με το θέμα Έλληνες κωμικοί για προσωπικούς λόγους τους οποίους οι περισσότεροι γνωρίζετε. Αλλά κι αυτή που υπονοώ έχει βιντεοσκοπήσει τη δεύτερη παράστασή της που είναι καλή. Αν την έχει ανεβάσει yt δείτε τη, μετράει.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×