Jump to content

Ζαλιστήκαμε και πέσαμε κάτω... Μεταγγραφές Νταμπλούχου Καλοκαίρι 2023 Vol II


panther-21-
 Share

Recommended Posts

20 minutes ago, No11 said:

Ο Αλεξανδρόπουλος δεν θα έβρισκε χώρο στην ΑΕΚ στο 8 (Πινέδα, Μάνταλος) αλλά θα βρει χώρο στους Γαύρους (Χουάνγκ, Μάντι Καμάρα) ας πούμε...

Ίσως... Δεν ξέρω...

Γενικά ο σχεδιασμός που έγινε ήταν κακός και δεν είναι ντροπή να το παραδεχτούμε.

Είχαμε την τεράστια επιτυχία με Πινέδα με το ξεκίνημα.

Μέχρι τώρα έχει έρθει ο Πισάρο, που δεν ήταν στον προγραμματισμό (και δεν θα ερχόταν ποτέ εάν δεν υπήρχε ο Μέσι).

Δεν έχει έρθει φορ (ενώ κάναμε πρόταση πολύ νωρίς σε Μπακαμπου), δεν έχει έρθει στόπερ (ενώ έχουν ακουστεί ένα σωρό ονόματα).

Δεν έγινε upgrade σε καμία άλλη θέση της ενδεκάδας (άλλος μπορεί να λέει τερματοφύλακας, άλλος Μπακ και άλλος χαφ). 

Μετά από αυτή την καθυστέρηση να λέμε πως θέλουμε 6ο χαφ και δεν καταφέραμε ΗΔΗ να έχουμε βρει έναν παίκτη το κάνει ακόμη χειρότερο στα μάτια μου.

Το ότι έχεις έτοιμη ομάδα και χρειάζεσαι τυπικά ένα στόπερ μάλλον δεν σου λέει τίποτα 

Ο μαντι καμάρα στον γαυρο είναι υπό παραχώρηση δεν έχει κάνει καν προετοιμασία γιατί είναι τραυματίας και δεν θέλει να παίξει στον γαυρο

Είναι λογικό ο γαυρος να θέλει να γεμίσει το ροστερ του με φτηνές δανεικες λύσεις που ξέρει ότι δεν θα τις πληρώσει ακριβά.

Κανενας παίχτης που έφερε δεν υπερβαίνει τα 450 χιλιάρικα 

Λες ο σχεδιασμός ο δικός μας απέτυχε και εγώ σου λέω ότι είναι απόλυτα στα θέλω του αλμειδα αλλά οκ απόψεις ειναι αυτές.η ΑΕΚ επειδή μάλλον δεν ξέρει έχει κατά 95% καλυμμένο το ροστερ της και περιμένει να δει τι θα πάρει στο τέλος της μεταγραφικής περιόδου. Άσε πάλι θα ακούμε ότι ο πινεδα δεν θα μείνει ο αμραμπατ θα φύγει ο λιβαι θα πουληθεί ο βίντα έχει αρθρίτιδα και ολα τα συναφή 

Το αποτέλεσμα όπως και πέρσι θα φανεί  στο γήπεδο 

Εξάλλου και πέρσι τέτοια εποχή για αποτυχημενους σχεδιασμούς διαβάζαμε 

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

ok...κι εγω τον ηθελα τον Αλεξά...ειλικρινά...

Ωχ....δε θαρθει ???

Σταρχειδια μου τα κιτρινα..

. . . . . και βασικα ολων μας εδω μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Οταν η ομαδα περασει την Ντιναμο, δεν θα ζαλιστειτε απλα, κατραπακια θα φατε.. Μεχρι τοτε απολαμβανω την γκρινια μας.

  • Hahaha 1
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ και στο ότι έχουμε πολύ καλή ομάδα και ομοιογένεια και προπονητή κλπ κλπ. Από την άλλη είχαμε αδυναμίες κ πέρσι. Και δεν τις λύσαμε κιόλας.
Μια επιπλέον λύση στα χάφ φαίνεται αναγκαία, και με προοπτική, συν Έλληνας, φάνταζε καλή ευκαιρία του Αλεξανδρόπουλου. Αν δεν ήθελε οκ. 
Τέρμα δεν πήρες και δεν θα πάρεις. 
Αμυντικούς, ήθελες έναν πρωτοκλασάτο σιγουρα και δεν πήρες, ακόμα. 
Επισης το πρόβλημα στα γκολ που ειχες πέρσι, δεν ξέρω πως θα λυθεί χωρίς παίχτη με διαφορετικά χαρακτηριστικά. 
Φέτος όλα αυτά θα δοκιμαστούν  κ σε ευρωπαϊκά ματς με ψηλότερο επίπεδο δυσκολίας. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Και στόπερ θα έρθει και χαφ συμπλήρωμα και θα δούμε και για επιθετικό. Με τρεις μεταγραφές είμαστε τούμπανοι και φέτος θα βοηθήσουν ακόμα περισσότερο Σιντιμπέ, Φαν Φεερτ που πέρυσι ήταν χωρίς προετοιμασία κλπ. ενώ και ο Ζίνι θα είναι κανονικότατος πλέον παίχτης rotation. 26 παίχτες μετρά η ΑΕΚ μαζί με Πήλιο και Ραντόνια που θα πάρουν παιχνίδια στο Κύπελλο (χωρίς να υπολογίζω τρίτο τερματοφύλακα, Ροκσον, Λαμαράνα, Μαχαίρα και Χρυσόπουλο) και οι μόνες απώλειες είναι ο Αραούχο που μέσα Οκτώβρη θα είναι έτοιμος και τον Φερνάντες. 

Αρα αν αφαιρέσουμε Φερνάντες να πούμε 25 παίχτες; Να βγάλω και τον Ραντόνια με τον Πήλιο να πάμε στους 23; Συν τρεις παίχτες πάμε στους 26 ρε παιδιά και είναι όλοι στην πένα. Οχι μα και μου. Ολοι ενεργοί, έτοιμοι να υπηρετήσουν το πλάνο. Μια χαρά βλέπω εγώ τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, amd said:

 

Εξάλλου και πέρσι τέτοια εποχή για αποτυχημενους σχεδιασμούς διαβάζαμε 

Όπως διαβαζαμε από αρκετους και για επιτυχημένους τα προηγούμενα χρονια παντως.

Επομενως κανεις δεν ξέρει, απόψεις γράφουμε.

Απο εκεί και περα για μένα ο σχεδιασμός κρατάμε τους πάντες και παίρνουμε έναν παίκτη μέχρι 2 Αυγούστου που είναι σήμερα, δεν είναι και κανας σχεδιασμός που θέλει κάποια ικανότητα ώστε να τον υπερτονίζουμε. Οικονομικό ήταν καθαρά το θέμα ως τώρα, τα έσκασες χοντρα  για τον Πινεδα και δεν πουλας κανέναν, αυτό έγινε, αλλά αυτό είναι οικονομικός σχεδιασμός όχι κάποιο ιδιαιτερο σχέδιο.


Ας περιμένουμε λοιπόν λεω εγώ  και βλέπουμε.

  • Δικεφαλάκι 5
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vagos21 said:

Έπρεπε να τον πάρουμε τον Αλεξανδρόπουλο. Προφανώς δεν προσεγγίσαμε σοβαρά το θέμα 

Εμένα παντως δεν μου λέει τίποτα η μεταγραφή αυτή, ούτε σε μας τον ήθελα ιδιαιτερα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Bukowski said:

Απλα ειναι τα πραγματα. Η ΑΕΚ ειπε στον Ματίας ενοψει προκριματικων ποσο ειναι το διαθέσιμο μπάτζετ και αν θελει να πάρουν 3-4 παιχτες ή τον Πινεδα και καποιον αλλο (Πιζαρο). Ο Ματίας διαλεξε το μπάτζετ να παει στον Πινεδα (και καλα εκανε). Αναλογα που θα παίξουμε θα κριθεί και το πως θα κινηθούμε επιπλεον.

Επειδή το έχω σκεφτεί πολλες φορες δεν βγαινει ούτε έτσι 100% νόημα παντως.

Δλδ θα περιμένουμε μέχρι πότε; Μετά τις 15 Αυγούστου θα σε περιμένουν εσένα οι παικτες; 
 

Κι αν αποκλειστούμε θα περιμένουμε για Γιουρόπα ή κονφερενς; 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikos said:

Εμένα παντως δεν μου λέει τίποτα η μεταγραφή αυτή, ούτε σε μας τον ήθελα ιδιαιτερα.

Προσωπική άποψη, δεν νιωθω σίγουρος με Γαλανοπουλο κ με Μάνταλο στα χάφ. Όποτε θα ήθελα επιπλέον λύση. Επειδή αυτός είναι κ Έλληνας, και νέος, έδειχνε μια καλή λύση. Πάμε για άλλον. Μπορεί κ όχι. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Vagos21 said:

Προσωπική άποψη, δεν νιωθω σίγουρος με Γαλανοπουλο κ με Μάνταλο στα χάφ. Όποτε θα ήθελα επιπλέον λύση. Επειδή αυτός είναι κ Έλληνας, και νέος, έδειχνε μια καλή λύση. Πάμε για άλλον. Μπορεί κ όχι. 

Ούτε εγώ αλλά ελπίζω να πάρουν άλλον, πιστεύω ότι μπορεις να βρεις για αναπληρωματικο κάποιον καλυτερο/φθηνότερο που να μην είναι πρώην βαζελος και να μην παρακαλαει να έρθει Ελλάδα γιατί απετυχε εξω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και πέρσι δεν κάναμε νωρίς μεταγραφές ετσι για να έχουμε μια σύγκριση και έγινε ολικό λίφτιγκ στο ρόστερ με σχεδόν 10 μεταγραφές 

ουσιαστικά στη προετοιμασία είχαμε μόνο Γιονσον πινέδα γκατσινοβιτς και τα 2 βασικά στόπερ ηρθαν Αυγουστο και παίκτες κρίσιμοι μέσα στην χρονιά ήρθαν στα χασομέρια .

 

31/7 Βίντα

17/8 Μουκουντι

29/8 Ελίασον 

6/9 φαν φεερτ

8/9 σιντιμπέ

15/9 φερνάντες

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, amd said:

Εξάλλου και πέρσι τέτοια εποχή για αποτυχημενους σχεδιασμούς διαβάζαμε 

Α ωστε μας διάβαζες και περσι τετοια εποχη!

  • Hahaha 8
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vagos21 said:

Έπρεπε να τον πάρουμε τον Αλεξανδρόπουλο. Προφανώς δεν προσεγγίσαμε σοβαρά το θέμα 

Ας παει στον τριτοτεταρτο της λίγκας ο Αλεξανδροπουλος. Οταν του είπαμε να ερθει να κανει και προετοιμασια με Αλμευδα, ψωλαρε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nuc1924 said:

4μ πολλα δεν ειναι για τον Αλεξανδροπουλο?

 

Δεν τον θυμαμαι καν οταν επαιζε, και για να μην τον θυμαμαι δεν θα ταν και τιποτα εκλεκτον.

 

Για αναπληρωματικος του Σιμανσκι (οταν τον πουλησεις) μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως η καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος και ουσιαστικά η καλύτερη άμυνα έχει πρόβλημα

Η ΑΕΚ πάει για upgrade το έκανε μεσοεπιθετικα με τον πισαρο ο οποίος είναι προσθήκη δεν αντικαταστήσει κάποιον 

Θα το κάνει αμυντικά όπου θα αντικαταστησει τον τζαβελλα με έναν πολύ καλύτερο 

Και θα κοιτάξει τέλος Αυγούστου ανάλογα και με το που θα παίζει τους παίχτες για καλυψη

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AG21 said:

Πάντως και πέρσι δεν κάναμε νωρίς μεταγραφές ετσι για να έχουμε μια σύγκριση και έγινε ολικό λίφτιγκ στο ρόστερ με σχεδόν 10 μεταγραφές 

ουσιαστικά στη προετοιμασία είχαμε μόνο Γιονσον πινέδα γκατσινοβιτς και τα 2 στόπερ και παίκτες κρίσιμοι μέσα στην χρονιά ήρθαν στα χασομέρια .

 

31/7 Βίντα

17/8 Μουκουντι

29/8 Ελίασον 

6/9 φαν φεερτ

8/9 σιντιμπέ

15/9 φερνάντες

Εύστοχο σχόλιο ήθελα να το ψάξω κι εγώ.

Πιστεύω ότι περισσότερο τακτική είναι παρα οικονομικό κουμάντο (σιγουρα αν περάσουμε θα απλωθούμε λιγο παραπανω βεβαια).

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bukowski said:

Α ωστε μας διάβαζες και περσι τετοια εποχη!

Με πλεροφορουσανε αξιόπιστοι πράκτορες εντός κμ  για τα πεπραγμένα σου

  • Hahaha 4
Link to comment
Share on other sites

Σε μια φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων ο Γκαρσία θα ξεκολιάσει ό,τι βρει στα επόμενα 4 παιχνίδια και όσες υπογραφές και να έχουν πέσει θα έρθει προσφορά από πραγματικά μεγάλη ομάδα που θα είναι αδύνατο να αρνηθούμε.

Ο αντικαταστάτης λοιπόν πρέπει να έρθει ΓΡΗΓΟΡΑ γιατί μετά δεν θα βρίσκεται σε λογικά ποσά.

Επίσης θα ήταν χρήσιμος ένας Αλεξανδρόπουλος ή κάτι τέτοιο στα χαφ.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, amd said:

Με πλεροφορουσανε αξιόπιστοι πράκτορες εντός κμ  για τα πεπραγμένα σου

Μηπως σου χαν δωσει και καναν κωδικό να λες καμιαν αποψη στο όνομα τους; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Janjanin said:

Σε μια φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων ο Γκαρσία θα ξεκολιάσει ό,τι βρει στα επόμενα 4 παιχνίδια και όσες υπογραφές και να έχουν πέσει θα έρθει προσφορά από πραγματικά μεγάλη ομάδα που θα είναι αδύνατο να αρνηθούμε.

Ο αντικαταστάτης λοιπόν πρέπει να έρθει ΓΡΗΓΟΡΑ γιατί μετά δεν θα βρίσκεται σε λογικά ποσά.

Επίσης θα ήταν χρήσιμος ένας Αλεξανδρόπουλος ή κάτι τέτοιο στα χαφ.

Απο ότι έχει βγεί η ΑΕΚ έχει κάνει κινήσεις για επιθετικό , έπιασε το Μπακαμπου , αυτόν το Μπαλμπέ και ακούγεται και ο Πόνσε και δεν ξέρουμε ποιος άλλος . Υπομονή . 

Link to comment
Share on other sites

Επισης παίδες να συμπληρώσω  -για να μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας - ότι η επιλογή να μην αποκτηθεί τερμα, δεξιός μπακ και πιο ετοιμος αριστερος μπακ είναι επιλογή Πελαδο ξεκαθαρα είτε συμφωνούμε, είτε διαφωνουμε.
Δεν αφορά θέμα σχεδιασμού ΠΑΕ γενικα.

Για τις αλλες θεσεις οκ να το συζητήσουμε, αν και προσωπικά φανταζομαι ότι συμμετέχει στις αποφασεις και δεν έχει τόσο θέμα με την καθυστέρηση (πχ σε στοπερ).

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nikos said:

Επισης παίδες να συμπληρώσω  -για να μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας - ότι η επιλογή να μην αποκτηθεί τερμα, δεξιός μπακ και πιο ετοιμος αριστερος μπακ είναι επιλογή Πελαδο ξεκαθαρα είτε συμφωνούμε, είτε διαφωνουμε.
Δεν αφορά θέμα σχεδιασμού ΠΑΕ γενικα.

Για τις αλλες θεσεις οκ να το συζητήσουμε, αν και προσωπικά φανταζομαι ότι συμμετέχει στις αποφασεις και δεν έχει τόσο θέμα με την καθυστέρηση (πχ σε στοπερ).

Ετσι ο Ματίας θέλει παίκτες ποιότητας και δεν θέλει να φορτωθεί κάποιον μέτριο και καλά κάνει λέω εγώ . Θέλει νωρίς του παίκτες αλλα δεν συναινεί απο βιασύνη και καταλαβαίνει οτι χρειάζεται και ο ίδιος να περιμένει . Έτσι το βλέπω και εγώ . 

Εδώ ο φάν φέερτ το φορτώθηκε το Σεπτέμβριο για να έχει κάλυψη και του καθάρισε και κρίσιμα ματς κιόλας και δεν τρελαίνεται μαζί του γιατί δεν ειναι αυτό που θέλει ενώ αντικειμενικά ειναι μια χαρά παίκτης . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

Επισης παίδες να συμπληρώσω  -για να μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας - ότι η επιλογή να μην αποκτηθεί τερμα, δεξιός μπακ και πιο ετοιμος αριστερος μπακ είναι επιλογή Πελαδο ξεκαθαρα είτε συμφωνούμε, είτε διαφωνουμε.
Δεν αφορά θέμα σχεδιασμού ΠΑΕ γενικα.

Για τις αλλες θεσεις οκ να το συζητήσουμε, αν και προσωπικά φανταζομαι ότι συμμετέχει στοσ αποφασεις και δεν έχει τόσο θέμα με την καθυστέρηση (πχ σε στοπερ).

Αυτό έχει να κάνει με προτεραιοποίηση των αναγκών ανάλογη του μπάτζετ που δίνεται.

Προφανώς ο Πελάδο ζήτησε με αυτή τη σειρά 1) Πινέδα, 2) πολυθεσίτη μεσοεπιθετικό (Πιζάρο), 3) στόπερ δυνάμει βασικό, 4) φορ, 5) (πιθανώς) 6-8αρι

Δε νομίζω ότι θα λεγε όχι αν του αντικαθιστούσαν το Μοχαμάντι με ένα αριστερό μπακ υψηλότερου επιπέδου και απ' τους δυο Ιρανούς, αλλά προφανώς δεν το έκρινε αναγκαίο σ' αυτή τη φάση. Προσωπικά υποπτεύομαι ότι Αθανασιάδης-Ρότα μένουν ως δυνάμει βασικοι από επιλογή της ΠΑΕ και έχει να κάνει και με το μέτρο της επο για έναν έλληνα υποχρεωτικά στην 11αδα.

 

Για τον Αλεξανδρόπουλο η γνώμη μου είναι πως οκ, δε θα με χάλαγε να έρθει, αλλά ρεαλιστικά τώρα υπήρχε περίπτωση να πούμε του χρόνου ότι δίνουμε 4 εκατομμύρια για να αγοράσουμε έναν παίκτη που θα χε λίγο περισσότερο χρόνο απ' το Γαλανόπουλο; Το θεωρώ απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Αέρα περνάμε στον επόμενο γύρο, είναι σίγουρο. Τότε θα δούμε τί θα γίνει με στόπερ και φορ. Θα πάρουμε και ένα καλό χαφ και η απόλαυση θα συνεχιστεί.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, krokosmios said:

Αυτό έχει να κάνει με προτεραιοποίηση των αναγκών ανάλογη του μπάτζετ που δίνεται.

Προφανώς ο Πελάδο ζήτησε με αυτή τη σειρά 1) Πινέδα, 2) πολυθεσίτη μεσοεπιθετικό (Πιζάρο), 3) στόπερ δυνάμει βασικό, 4) φορ, 5) (πιθανώς) 6-8αρι

Δε νομίζω ότι θα λεγε όχι αν του αντικαθιστούσαν το Μοχαμάντι με ένα αριστερό μπακ υψηλότερου επιπέδου και απ' τους δυο Ιρανούς, αλλά προφανώς δεν το έκρινε αναγκαίο σ' αυτή τη φάση. Προσωπικά υποπτεύομαι ότι Αθανασιάδης-Ρότα μένουν ως δυνάμει βασικοι από επιλογή της ΠΑΕ και έχει να κάνει και με το μέτρο της επο για έναν έλληνα υποχρεωτικά στην 11αδα.

 

Για τον Αλεξανδρόπουλο η γνώμη μου είναι πως οκ, δε θα με χάλαγε να έρθει, αλλά ρεαλιστικά τώρα υπήρχε περίπτωση να πούμε του χρόνου ότι δίνουμε 4 εκατομμύρια για να αγοράσουμε έναν παίκτη που θα χε λίγο περισσότερο χρόνο απ' το Γαλανόπουλο; Το θεωρώ απίθανο.

Προφανώς μιλάω με την λογική παντα ότι αποφασιζει γνωρίζοντας περίπου τις οικονομικες δυνατότητες. Αλλιώς θα ζήταγε τον Μεσι όπως είπε και ο ιδιος.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×