Jump to content

CHAMPIONS LEAGUE Η EUROPA LEAGUE??


Captain21
 Share

CHAMPIONS LEAGUE H EUROPA LEAGUE?  

37 members have voted

  1. 1. Που θα είναι καλυτερα να παίξουμε?

    • CHAMPION LEAGUE
    • EUROPA LEAGUE

This poll is closed to new votes

  • Please sign in or register to vote in this poll.
  • Poll closed on 08/30/2023 at 06:00 PM

Recommended Posts

Να κανουμε μια κουβέντα περί συμμετοχής μας στα Κυπελλά Ευρώπης.

Τι θα ήταν καλυτερο για μας, η πρωτη ή η δευτερη τη τάξη διοργάνωση?

Τα πλεονεκτήματα συμμετοχής μας στο CHAMPIONS LEAGUE ειναι η αίγλη,η αισθηση ότι ανεβαίνουμε επίπεδο, η εκτόξευση των εσόδων της ΠΑΕ,αντε και η καζούρα στους αλλόθρησκους.

Τα πλεονεκτήματα συμμετοχής μας στο EUROPA LEAGUE ειναι η αντιμετώπιση πιο βατών (?) αντιπάλων και η συγκομιδή βαθμών στο ranking,μαζί και η ελπίδα για καπου ψηλότερα.Φραγκα βέβαια λιγότερα,αλλά υπολογίσιμα.

Από την άλλη η παρουσία μεγαθηρίων στο CHAMPIONS LEAGUE,το ροστερ μας που δεν ξερω αν αντεχει τόσα καρπούζια αλλα και η λήξη της Ευρώπης το Δεκέμβριο-εκτός αν βγούμε τρίτοι-.

Αντίθετα στο EUROPA, βγαίνοντας τρίτοι πάμε στο CONFERENCE ο τελικός του οποίου φετος γινεται στο ΝΑΟ ΜΑΣ! Σκέψη μακρινή για συμμετοχή μας αλλά υπαρκτή!

Οι ομαδες στο Champions league: https://www.sportal.gr/podosfairo/article/champions-league-gnostes-oi-25-apo-tis-32-omades-stoys-omiloys-elpizoyn-na-kanoyn-parea-aek-kai-panathhnaikos-2023052910025064462.. Φόβος και Δέος..

Οι ομάδες στο Europa league: https://www.amna.gr/sport/article/737659/UEL-O-pliris-chartis-tis-agonistikis-periodou-202324rn Υπολογίσιμες αλλά παιζονται..

Προσωπικά θα προτιμούσα EUROPA.

Προσεξτε,δεν είμαι ηττοπαθής,πιστεύω ότι ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΒΕΛΓΟΥΣ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ,αλλά η επόμενη μέρα με προβληματίζει..

Φάνηκαν πολλά κενά στην ομαδα σε αυτούς τους τρεις αγώνες,ξεχωρα το στοπερ και το τερμα.

Ακούω γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

Και να προσθέσω επίσης ότι το θέμα δεν ειναι να ανεβεις στην κορυφή,αλλα να παραμείνεις εκει...Βήματα μετρημένα και όχι απότομα για να μπορέσουμε να είμαστε οι ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ!

Μια αξιοπρεπής πορεία στο EUROPA του χρόνου θα φερει και την αντίστοιχη πορεία ψηλότερα..

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Captain21 said:

 

Φάνηκαν πολλά κενά στην ομαδα σε αυτούς τους τρεις αγώνες,ξεχωρα το στοπερ και το τερμα.

 

Οι ομάδες που συμμετέχουν στα πλέι οφ και κάποιες πριν στα προκριματικά, έχουν όλες δυνατά και αδύνατα σημεία.

Όσες περάσουν με αυτά τα υπέρ και τα κατά θα κινηθούν και στους ομίλους.

Δε βλέπω το λόγο να φοβηθούμε να παίξουμε ΤσουΛι όταν από όλες τις παραπάνω ομάδες πλην του ρόστερ της Γαλατά, είμαστε στη χειρότερη ισάξιοι.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου και οι παίκτες και όλη ομάδα αν την ρωτήσεις θα σου πει CL,  και να έρθουν εδώ παικταραδες τυπου city, Real κ.ο.κ.

Το όνειρο του καθενός και οι φιλοδοξίες του αυτές είναι και όχι μια εύκολη νικη π.χ στο EL με τους ηλεκτρολόγους του Φερόε που εκτός από τους περιστασιακούς βαθμούς δεν σου προσφέρει και τίποτα άλλο.

Εξού λοιπόν και τάσσομαι υπέρ του CL που μεγαλώνει την ομάδα, δυναμώνει τον σύλλογο οικονομικά και κάνει τον πρόεδρο να κάνει κλαπ κλαπ στις τσέπες τα €.

Δεν το βλέπουμε σωστά το να πάνε πχ στο conference και να κάνουν 3 νίκες και το ranking να πάει από το 170 στο 130 πχ. Πρόβλημα της ομάδας να έχει ισχυρό σύνολο να τα καταφέρει στο μεγαλύτερο δυνατό θεσμό, πρόβλημα της ομάδας επίσης αν το επιτύχει και κάνει ξανά 0/6 και τότε ναι η δικαιολογημένη γιουχα θα πάει σύννεφο και θα παίζουν προκριματικά του χρόνου στην Μάλτα από 10 Ιουνίου.

CL λοιπόν ασυζητητί.

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, MITSAKLAS said:

Οι ομάδες που συμμετέχουν στα πλέι οφ και κάποιες πριν στα προκριματικά, έχουν όλες δυνατά και αδύνατα σημεία.

Όσες περάσουν με αυτά τα υπέρ και τα κατά θα κινηθούν και στους ομίλους.

Δε βλέπω το λόγο να φοβηθούμε να παίξουμε ΤσουΛι όταν από όλες τις παραπάνω ομάδες πλην του ρόστερ της Γαλατά, είμαστε στη χειρότερη ισάξιοι.

Ναι ρε Μητσακλα,αλλα υπάρχουν και οι ομαδες που πηγαν απευθείας... Ρεάλ Μαδρίτης, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μπορούσια Ντόρτμουντ, Ατλέτικο Μαδρίτης, Λειψία, Πόρτο, Άρσεναλ.Από το Δευτερο γκρουπ ετσι?Δεν συζητάω καν το πρωτο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, SpiRos said:

Τα είπαμε πριν μήνες. ΤσΛ και στόχος η 3η θέση στον όμιλο.

Γκρουπ 3 μεχρι τωρα: Σάλτσμπουργκ, Μίλαν, Λάτσιο, Ερυθρός Αστέρας..Ποιους εχεις?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Captain21 said:

Ναι ρε Μητσακλα,αλλα υπάρχουν και οι ομαδες που πηγαν απευθείας... Ρεάλ Μαδρίτης, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μπορούσια Ντόρτμουντ, Ατλέτικο Μαδρίτης, Λειψία, Πόρτο, Άρσεναλ.Από το Δευτερο γκρουπ ετσι?Δεν συζητάω καν το πρωτο...

Πάντα υπάρχουν αυτές και θα υπάρχουν στο ΤσουΛι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χτίζεις καινούριους οπαδούς με το να αντιμετωπίζεις της Γουεστ Χαμ αυτού του τόπου παρά μόνο τις Ρεάλ.

Τσ. Λ. 

Και για τα έξτρα 20 εκατομμύρια και για το πρεστίζ και για τον λόγο ότι η μεγαλύτερη ομάδα του κόσμου πρέπει να παίζει στην κορυφαία διασυλλογική οργάνωση.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

και στα 2 έχει τεράστια σημασία η κλήρωση. Μόνο στο κόνφερενς θα ήμασταν άνετοι από άποψη βαθμών, οπότε ας πάμε τσλ να το ζήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ με το τοπικ

απο το ΤΣΛ πας Europa  από το Europa δεν πας ΤΣΛ  

εννοείται σεντόνι 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Captain21 said:

Γκρουπ 3 μεχρι τωρα: Σάλτσμπουργκ, Μίλαν, Λάτσιο, Ερυθρός Αστέρας..Ποιους εχεις?

Σάλτσμπουργκ και Αστέρα στην χειρότερη στα ίσια. Μίλαν και Λάτσιο, ειδικά την τελευταία, δεν τις λες μεγαθήρια. Από εκεί και πέρα οι ευρωπαϊκοί όμιλοι πάντα έχουν και τις "εκπλήξεις". Είναι η Ντόρτμουντ άτρωτη; Η Σεβίλλη; Η Φέγιενορντ; Κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά είναι όλα. Τσλ σαν την τελευταία φορά που έγινες χυσαποθηκη της διοργάνωσης, να λείπει. Το να έρθει και να σε πηδήξει ένα μεγάλο όνομα, δεν σου φέρνει νέο κόσμο, δε νομίζω δηλ ότι το 18 γίνανε ΑΕΚ τα παιδάκια επειδή έπαιξες και πήρες μηδέν βαθμούς 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Υγ. Δεν μιλάμε για ΑΕΚ 2018 και γενικά για ΑΕΚ που μπορεί να συγκριθεί μόνο με ομάδα 90ς και του 2002 με τις 6 ισοπαλίες με Ρεάλ κα Ρόμα. Οπότε... δεν λέω στανταράκι η τρίτη θέση, αλλά "ρίσκο" που το παίρνεις άνετα χάρη του ΤσΛ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stavros 9-11 said:

Σχετικά είναι όλα. Τσλ σαν την τελευταία φορά που έγινες χυσαποθηκη της διοργάνωσης, να λείπει. Το να έρθει και να σε πηδήξει ένα μεγάλο όνομα, δεν σου φέρνει νέο κόσμο, δε νομίζω δηλ ότι το 18 γίνανε ΑΕΚ τα παιδάκια επειδή έπαιξες και πήρες μηδέν βαθμούς 

Σα να απάντησα στο ποστ σου παραπάνω, χωρίς να το έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΝΤΆΜΠΛ.  Γι'αυτό ας αφήσουμε τα βαθιά ροτεισον για τα φιλικά. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, stavros 9-11 said:

Σχετικά είναι όλα. Τσλ σαν την τελευταία φορά που έγινες χυσαποθηκη της διοργάνωσης, να λείπει. Το να έρθει και να σε πηδήξει ένα μεγάλο όνομα, δεν σου φέρνει νέο κόσμο, δε νομίζω δηλ ότι το 18 γίνανε ΑΕΚ τα παιδάκια επειδή έπαιξες και πήρες μηδέν βαθμούς 

Και όταν περασαμε την Βόλφσμπουργκ... Και παιξαμε Γιουρόπα... Γίναμε ακόμα πιο ρεζίλι. Μια νίκη σε όμιλο Γιουρόπα και 4αρα από Μπράγκα , Λέστερ, και 3αρα από κάποια ζόρια.... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpiRos said:

Σάλτσμπουργκ και Αστέρα στην χειρότερη στα ίσια. Μίλαν και Λάτσιο, ειδικά την τελευταία, δεν τις λες μεγαθήρια. Από εκεί και πέρα οι ευρωπαϊκοί όμιλοι πάντα έχουν και τις "εκπλήξεις". Είναι η Ντόρτμουντ άτρωτη; Η Σεβίλλη; Η Φέγιενορντ; Κτλ.

Τρολαρεις φανταζομαι..Αν ειναι η Ντορτμουντ,η Σεβιλλη-7 φορες κυπελλουχος EUROPA-η ...ΜΙλαν (!!) ,η Λατσιο ατρωτες...

Καλό ειναι να ειμαστε αισιόδοξοι,αλλα όχι να πεταμε στα συννεφα.

Η ομάδα ειναι σε πολύ καλό δρόμο,αλλα ακόμα εχουμε πολλά ψωμιά για να κοιτάξουμε στα ματια τις περισσοτερες ομαδες του CL.

Μακαρι να ειμαστε την Πεμπτη στο CL κι εδω θα ειμαστε να τα ξαναπούμε...

Link to comment
Share on other sites

 

11 minutes ago, Captain21 said:

Τρολαρεις φανταζομαι..Αν ειναι η Ντορτμουντ,η Σεβιλλη-7 φορες κυπελλουχος EUROPA-η ...ΜΙλαν (!!) ,η Λατσιο ατρωτες...

Καλό ειναι να ειμαστε αισιόδοξοι,αλλα όχι να πεταμε στα συννεφα.

Η ομάδα ειναι σε πολύ καλό δρόμο,αλλα ακόμα εχουμε πολλά ψωμιά για να κοιτάξουμε στα ματια τις περισσοτερες ομαδες του CL.

Μακαρι να ειμαστε την Πεμπτη στο CL κι εδω θα ειμαστε να τα ξαναπούμε...

Όχι, δεν τρολάρω, στο λέω απλά για να μη νομίζεις ότι το κάνω. Από εκεί και πέρα φαντάζομαι έχουμε μια άλφα διαφορά ηλικίας. Δεν είναι καλό ή κακό αυτό, απλά άμα βλέπω μια υγειή ΑΕΚ πιστεύω σε πολλά πράματα κι έχω και απαιτήσεις. Κάθε χρόνο έχουμε μικρές ή μεγάλες εκπλήξεις στους θεσμούς, γιατί όχι εμείς φέτος;

Φιλικά 

Υγ. Ειδικά η Σεβίλλη πάει από το κακό στο χειρότερο τον τελευταίο 1,5 χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, SpiRos said:

 

Όχι, δεν τρολάρω, στο λέω απλά για να μη νομίζεις ότι το κάνω. Από εκεί και πέρα φαντάζομαι έχουμε μια άλφα διαφορά ηλικίας. Δεν είναι καλό ή κακό αυτό, απλά άμα βλέπω μια υγειή ΑΕΚ πιστεύω σε πολλά πράματα κι έχω και απαιτήσεις. Κάθε χρόνο έχουμε μικρές ή μεγάλες εκπλήξεις στους θεσμούς, γιατί όχι εμείς φέτος;

Φιλικά 

Υγ. Ειδικά η Σεβίλλη πάει από το κακό στο χειρότερο τον τελευταίο 1,5 χρόνο.

Δεν ξερω πόσο είσαι φίλε,εγω είμαι 57 χρονών,τρελός με την ΑΕΚ μεχρι τα τέλη του '90.Εχω δει την ομαδα μεσα /εξω, Τουμπες,Χαριλάου,Αλκαζαρ,Πατρα,Μαδριτη,Μιλανο κλπ κλπ.

Δεν τα αναφερω για να περιαυτολογησω αλλα για να σου πω πόσες φορές αισθάνθηκα σαν κι εσενα ατρωτος και προσγειώθηκα απότομα.

Ειδικά στο συγχρονο ποδόσφαιρο που εχει γίνει κατι σαν μιξη αθλητισμού κι επιστημης,οι διαφορές μεγενθύνονται και λόγω ιδιοσυγκρασίας αλλά και διαφορετικής αντίληψης μεταξύ των αναπτυγμενων ποδοσφαιρικά χωρών κι εμας.

Επμένω ότι τα βήματά μας πρέπει να ειναι σταδιακά,μελετημένα και οργανωμενα και όχι απότομα.Δεν θέλω μια ΑΕΚ μετεωρίτη,αλλά ενα όνομα που θα προκαλεί προβληματισμό καταρχήν και ανησυχία κατα δευτερον.Δεν θέλω να είμαστε η εκπληξη στο CL,θέλω να είμαστε ΣΤΑΘΕΡΑ ΕΚΕΙ!

Αυτό όμως χρειάζεται οργάνωση,φράγκα-πολλά φραγκα-και την απαραίτητη δόση τύχης και συγκυρίας.

Φιλικά κι εγω,

ΝΙΚΟΣ

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Captain21 said:

Δεν ξερω πόσο είσαι φίλε,εγω είμαι 57 χρονών,τρελός με την ΑΕΚ μεχρι τα τέλη του '90.Εχω δει την ομαδα μεσα /εξω, Τουμπες,Χαριλάου,Αλκαζαρ,Πατρα,Μαδριτη,Μιλανο κλπ κλπ.

Δεν τα αναφερω για να περιαυτολογησω αλλα για να σου πω πόσες φορές αισθάνθηκα σαν κι εσενα ατρωτος και προσγειώθηκα απότομα.

Ειδικά στο συγχρονο ποδόσφαιρο που εχει γίνει κατι σαν μιξη αθλητισμού κι επιστημης,οι διαφορές μεγενθύνονται και λόγω ιδιοσυγκρασίας αλλά και διαφορετικής αντίληψης μεταξύ των αναπτυγμενων ποδοσφαιρικά χωρών κι εμας.

Επμένω ότι τα βήματά μας πρέπει να ειναι σταδιακά,μελετημένα και οργανωμενα και όχι απότομα.Δεν θέλω μια ΑΕΚ μετεωρίτη,αλλά ενα όνομα που θα προκαλεί προβληματισμό καταρχήν και ανησυχία κατα δευτερον.Δεν θέλω να είμαστε η εκπληξη στο CL,θέλω να είμαστε ΣΤΑΘΕΡΑ ΕΚΕΙ!

Αυτό όμως χρειάζεται οργάνωση,φράγκα-πολλά φραγκα-και την απαραίτητη δόση τύχης και συγκυρίας.

Φιλικά κι εγω,

ΝΙΚΟΣ

Την άλφα διαφορά ηλικίας την πέτυχα πάντως. 😄 43 στα 44 εγώ, ευτυχώς Την έχω δει κι εγώ  σ' αυτά τα γήπεδα. Οπότε μένει το θα δούμε. Επειδή πλέον εδώ και κάποια χρόνια είμαι αποφασισμένος να παίρνω τα θετικά μόνο και όχι τα αρνητικά από την ομάδα,  δεν φοβάμαι να μετρηθούμε σαν κλαμπ στο ΤσΛ. Θα ακουστεί το όνομά μας στα εξωτερικά ξανά, και πίστεψέ με, άνθρωπος που ασχολείται με μπάλα, ξέρει πάρα πολύ καλά γι' αυτό το λόγο τι εστί ΑΕΚ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μονο CL. Δεν υπαρχει τίποτα αλλο. Αν θες να κερδισεις το europa ο στοχος σου πρεπει να ειναι να προχωρησεις στο CL.

Η ΑΕΚ καλειται να αποδειξει με την αντβερπ οτι δεν ειναι μια ακομη ελ ομαδα αλλα μια ομαδα πάνω και πέρα από όλο το ελληνικο πρωταθλημα και "οικοσυστημα".

Και οι οπαδοί πρέπει να αρχίσουν να νίωθουν το ιδιο.

CL λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×