Jump to content

Μιχάλης Κατσουρής


Rayo Vallecano 21
 Share

Recommended Posts

Αντε να πας γηπεδο τωρα με σοβαρη διαθεση...

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

6μηνο μνημόσυνο σήμερα του δολοφονημένου οπαδού της ΑΕΚ Μιχάλη Κατσουρή στην Αγία Τριάδα. Ήταν η οικογένεια του εκεί και αρκετοί δικοί μας

 

FB_IMG_1707407290395.jpg

  • Δικεφαλάκι 9
  • Sad 17
Link to comment
Share on other sites

Τα σκουπίδια τουλάχιστον ήταν χρήσιμα κάποια στιγμή 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έντονες φημες σήμερα στο τουιτερ ότι έκλεισε ο φάκελος του Μιχάλη. Γαμω τα πάντα σας 

  • Sad 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Skepastos said:

Έντονες φημες σήμερα στο τουιτερ ότι έκλεισε ο φάκελος του Μιχάλη. Γαμω τα πάντα σας 

Χώρα μπουρδέλο.Κολομβία των βαλκανίων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pelado Alme said:

Χώρα μπουρδέλο.Κολομβία των βαλκανίων.

Και να ´ναι ο μόνος φάκελος που έκλεισε σε αυτή την χώρα.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Skepastos said:

Έντονες φημες σήμερα στο τουιτερ ότι έκλεισε ο φάκελος του Μιχάλη. Γαμω τα πάντα σας 

Τι σημαίνει πρακτικά αυτό; δεν θα γίνει δικαστήριο; 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Hades said:

Τι σημαίνει πρακτικά αυτό; δεν θα γίνει δικαστήριο; 

Μάλλον ναι. Άγνωστος δράστης δεν ταυτοποιήθηκε γεια σας 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Hades said:

Τι σημαίνει πρακτικά αυτό; δεν θα γίνει δικαστήριο; 

Νομίζω πως όταν κλείνει ο φάκελος σημαίνει πως δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί κατηγορία, υπάρχουν σίγουρα πολύ πιο αρμόδιοι από μένα να πουν 

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω εδώ γιατί νομίζει ταιριάζει περισσότερο.

Πέρασα μια βδομάδα στο Λίβερπουλ, πήγα Άνφιλντ για το ματς με τη Λούτον, δεν χρειάζεται καν να περιγράψω το δέος και τα συναισθήματα. Παιδικό όνειρο που έγινε πραγματικότητα, από εκείνο το γκολ του Τζέραρντ στους γαύρους. Τέσπα.

Αυτό που μου έκανε όμως πραγματικά τεράστια εντύπωση είναι ο τρόπος που χειρίστηκε η Λίβερπουλ (η ομάδα, οι οπαδοί, η πόλη ολόκληρη) το ζήτημα του Χίλσμπορο και των 97 θυμάτων. Στο γήπεδο υπάρχει μνημείο, στο μουσείο υπάρχει αφιέρωμα, παντού αναφορές και αναλύσεις για το τι έγινε, πώς έγινε, ποιος φταίει, τι επίδραση είχε. Ακόμη και στο μουσείο της πόλης, δεκάδες εκθέματα για εκείνη την ημέρα, αλλά και για τον αγώνα που ακολούθησε.

Αυτό είναι το ένα κομμάτι, η μνήμη.

Όμως ας δούμε και το άλλο κομμάτι. Όταν συνέβη αυτή η τραγωδία, τον Απρίλιο του 1989, το επίσημο πόρισμα ήταν περίπου αντίστοιχο με την υπόθεση Κατσούρη: δεν φταίει κανένας, κι αν φταίει κάποιος είναι οι οπαδοί που ήταν πιωμένοι (στη δική μας περίπτωση, οι οπαδοί που έδωσαν ραντεβού θανάτου). Οι οικογένειες των θυμάτων, με την υποστήριξη της ομάδας, δεν το έβαλαν κάτω, ακόμη κι αν οι ιδιωτικές έρευνες που ξεκίνησαν έβρισκαν τοίχο για δεκαετίες. Κι έτσι, κατόρθωσαν το 2012 (23 χρόνια αργότερα!) να φέρουν στο φως τις συνειδητές ενέργειες της αστυνομίας να ρίξει το φταίξιμο στους οπαδούς, κι εντέλει το 2016 βγήκε το επίσημο πόρισμα που αναγνώρισε πως επρόκειτο περί "άδικων θανάτων (unlawful killings, σύμφωνα με το αγγλοσαξονικό δίκαιο)" που οφείλονται σε άδικες και παράνομες πράξεις της αστυνομίας κατά κύριο λόγο (δευτερευόντως, στα ασθενοφόρα και στη δομή των γηπέδων της εποχής). Μάλιστα, απαγγέλθηκαν κατηγορίες το 2017 (28 χρόνια μετά το αδίκημα!).

Αυτό είναι το άλλο κομμάτι, η διεκδίκηση.

Δεν αρκεί να λέμε ότι δεν θα ξεχάσουμε ποτέ τον Μιχάλη. Οι οπαδοί της Λίβερπουλ δεν θα ξεχνούσαν ποτέ το Χίλσμπορο. Αλλά από μόνο του αυτό, δεν θα οδηγούσε ποτέ στη δικαίωση, έτσι όπως αυτή ήρθε.

Το Χίλσμπορο για τη Λίβερπουλ (αν θέλετε, το Μόναχο για τη Γιουνάιτεντ) έγιναν κομμάτια της ταυτότητας των ομάδων, αναπόσπαστα από αθλητικές επιτυχίες και αποτυχίες, Το ίδιο πρέπει να γίνει και για τον Μιχάλη. Με κάθε τρόπο, και για τη μνήμη αλλά και για τη διεκδίκηση.

  • Δικεφαλάκι 20
Link to comment
Share on other sites

Δολοφόνος δεν βρέθηκε, οι κροάτες πήγανε σπίτια τους, ο φάκελος κλείνει λοιπόν.

Κι εγώ είμαι ακόμα κολλημένος στα βιντεάκια που κυκλοφόρησαν από εκείνη τη βραδιά και υπάρχουν ακόμα ανεβασμένα, όπου την ώρα που τώρα ξέρουμε ότι το παιδί αιμορραγούσε λίγο πιο κάτω και άφηνε την ψυχή του, ακούς έξω από θύρα του γηπέδου πεντακάθαρα τις φωνές "έτσι γαμάει η λεωφόρος, έτσι γαμάει ρε". Με αυτό θα ασχοληθούμε καθόλου; Ούτε εκεί μάθαμε κάτι, ε; Ούτε στα SMS αυτών που έφεραν και συντόνισαν τα ναζίδια, ε;

Οι κροάτες ήρθαν και έφυγαν. Το ότι οι ανίκανοι που μας κυβερνάνε δεν μπόρεσαν να μαζέψουν ΕΝΑΝ έστω από τους εγχώριους φονιάδες-αυτουργούς του καλοκαιριού, αλλά τους έχουν αφήσει να ζούνε ελεύθεροι ανάμεσα μας, να δουλεύουν ανάμεσα μας, να βολτάρουν ανάμεσα μας, είναι ο λόγος που σε αυτή τη χώρα ο κύκλος της βίας δεν θα σπάσει ποτέ.

 

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

ειναι ξεκαθαρο σε μενα οτι αυτα εγιναν με τις ευλογιες ανθρωπων μεσα απο το βαζελο. γιαυτο και δεν μαθαμε τιποτα για κινητα συνομιλιες κτλ κτλ. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο μέσα από τον βαζελο. Με τις πλάτες και τη συγκάλυψη της κυβέρνησης γίνανε όλα. 100% στημένο σκηνικό. Σαπίλα για άλλη μια φορά 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Η διοίκηση προσπάθησε να βγουν στο φως κινητα κλπ? Εκανε όλες τις απαραίτητες ενέργειες και εξάντλησε όλα τα περιθώρια ασκώντας πίεση για να βρεθεί το κάτι παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, tarasfw said:

Η διοίκηση προσπάθησε να βγουν στο φως κινητα κλπ? Εκανε όλες τις απαραίτητες ενέργειες και εξάντλησε όλα τα περιθώρια ασκώντας πίεση για να βρεθεί το κάτι παραπάνω?

Δε νομίζω να μπορεί να παραστεί η ΑΕΚ ως κατήγορος. Οι δικηγόροι της οικογένειας σίγουρα θα έχουν κάνει τέτοιες ενέργειες 

Αδυνατώ να πιστεψω ότι τελικά δεν θα γίνει απολύτως τίποτα. Είναι too much ακόμα και για ένα διεφθαρμενο κράτος όπως η Ελλάδα 2.0

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Hades said:

Δε νομίζω να μπορεί να παραστεί η ΑΕΚ ως κατήγορος. Οι δικηγόροι της οικογένειας σίγουρα θα έχουν κάνει τέτοιες ενέργειες 

Αδυνατώ να πιστεψω ότι τελικά δεν θα γίνει απολύτως τίποτα. Είναι too much ακόμα και για ένα διεφθαρμενο κράτος όπως η Ελλάδα 2.0

Δεν ξέρω τι θα μπορούσε να κάνει η παε και τι όχι απξ νομικη πλευρά...ούτε αν  το έχει κάνει. Ελπίζω να έχει κινήσει γη και ουρανό για το θέμα. Αλλά δεν το βλέπω.μακαρι να είμαι τυφλος

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου τώρα να είσαι μάνα, πατέρας, αδερφός και να πρέπει να είσαι ψύχραιμος με αυτά τα κατακάθια έξω. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Συγκάλυψη από την εκτελεστική ως την δικαστική εξουσία. 

Αυτά βέβαια γίνονται παντού. Αυτό που δεν γίνεται παντού είναι μην έχει βρεθεί ένας να το πάρει πιο ακτιβιστικά να τους εκθέσει πλαγίως, σε στυλ Αλ Καπονε μέσα για φοροδιαφυγή. Ένας δήμαρχος, ένας σύμβουλος, ένας φιλόδοξος ρεπόρτερ (λολ), ένας ιδιοκτήτης παιδικού σταθμού να πει "μου σπάσανε την πόλη και εσείς ξέρατε από τα σύνορα της Βουλγαρίας ότι έρχονται ενώ υπήρχε απαγόρευση; Να βρεθούν ποιοι υπέπεσαν σε εγκληματική αμέλεια ώστε να έχει η πόλη μου τις χψ ζημιές και οι πολίτες, κοριτσάκια, κλπ τις χψ οδύνες". Χαμηλοί - αδιάφορο, αρκεί να κουνηθούνε κλουβιά και κάτι θα πέσει, κάτι θα κελαηδήσει. Δεν τις παίξανε κάτι χουλιγκάνοι σε μαύρη τρύπα στην Ανδρομέδα, άπειρα πρόσωπα φυσικά και νομικά θίχτηκαν από αλλοδαπούς στο κέντρο μιας πόλης. 

Αλλά... 

  • Δικεφαλάκι 10
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Zara said:

Συγκάλυψη από την εκτελεστική ως την δικαστική εξουσία. 

Αυτά βέβαια γίνονται παντού. Αυτό που δεν γίνεται παντού είναι μην έχει βρεθεί ένας να το πάρει πιο ακτιβιστικά να τους εκθέσει πλαγίως, σε στυλ Αλ Καπονε μέσα για φοροδιαφυγή. Ένας δήμαρχος, ένας σύμβουλος, ένας φιλόδοξος ρεπόρτερ (λολ), ένας ιδιοκτήτης παιδικού σταθμού να πει "μου σπάσανε την πόλη και εσείς ξέρατε από τα σύνορα της Βουλγαρίας ότι έρχονται ενώ υπήρχε απαγόρευση; Να βρεθούν ποιοι υπέπεσαν σε εγκληματική αμέλεια ώστε να έχει η πόλη μου τις χψ ζημιές και οι πολίτες, κοριτσάκια, κλπ τις χψ οδύνες". Χαμηλοί - αδιάφορο, αρκεί να κουνηθούνε κλουβιά και κάτι θα πέσει, κάτι θα κελαηδήσει. Δεν τις παίξανε κάτι χουλιγκάνοι σε μαύρη τρύπα στην Ανδρομέδα, άπειρα πρόσωπα φυσικά και νομικά θίχτηκαν από αλλοδαπούς στο κέντρο μιας πόλης. 

Αλλά... 

Αυτο. Η υποθεση ειναι τοσο τεραστια, ακομα και χωρις νεκρο.

Το οτι υπάρχει νεκρος και δεν γινεται σχετικα τιποτα, ειναι αδιανόητο. Η λογικη δεν εχει σεναριο που να το εξηγει, παμε μετα στις συνωμοσιες για να βρεθει κατι που να ταιριαζει

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Geologos said:

Αυτο. Η υποθεση ειναι τοσο τεραστια, ακομα και χωρις νεκρο.

Το οτι υπάρχει νεκρος και δεν γινεται σχετικα τιποτα, ειναι αδιανόητο. Η λογικη δεν εχει σεναριο που να το εξηγει, παμε μετα στις συνωμοσιες για να βρεθει κατι που να ταιριαζει

Δεν υπάρχουν συνωμοσίες. Θέλανε απ την αρχή να το καλύψουν. Καθάρισαν το σημείο εξαφανιζοντας στοιχεία, όπως έκαναν με τα Τέμπη, δεν άνοιξαν ποτέ τα κινητά γιατί θα έκαιγαν κοσμο, δεν ασχολήθηκαν καν με τους βαζελους ούτε με τα πανό που ανεβάζουν (ας το κάνανε για τα μάτια του κόσμου) και το αποκορύφωμα ενώ είχαν ως πρόσχημα τη βία κλείνοντας τα ποδοσφαιρικά γήπεδα, ελευθερώνουν τους βασικούς υπόπτους ελάχιστες μέρες μετά.

Δεν είναι συνωμοσίες. Ξεκάθαρα στοιχεία είναι.

Πιο πολύ από τα νεύρα μου για την υπόθεση τα γράφω, όχι για σένα!

 

Ίσως να κάνουμε εμείς μια συλλογή στοιχείων να τα έχουμε. Ώστε να υπάρξει μια συγκεντρωμενη καταγραφή. Ότι μπορεί να συνεισφέρει ο καθένας. Δεν ξέρω αν θα βγει κάτι αλλά πιστεύω για εμάς σημαίνει πολλά. Όπως ανέφερε πιο πάνω ο @Aggelos Komvolidis.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×