Jump to content

Ανεκπλήρωτοι μεταγραφικοί στόχοι


SlobodanNugatinovic
 Share

Recommended Posts

Ας βλέπουμε τις πορείες μεταγραφικών στόχων που τελικά δεν ήρθαν ποτέ..

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Χάτζι Ράιτ: Πήγε Ανταλιασπορ και έκανε 64 συμμετοχες με 31 γκολ.

Πήρε μεταγραφή στην Κόβεντρι με 9 εκατομμύρια.

Link to comment
Share on other sites

Πογιάνπαλο: Serie B στην Βενέτσια με 41-21-7 (συμ-γκολ-ασσ)

Λαινέζ: Τίγκρες/Μεξικό: 40-2-4

Εστουπίναν: Χαλ: 42/14

Μορουτάν: Δανεικός στη Πίζα/Serie B: 36/6/8 και πήγε ξανά δανεικός στην Ανκαραγκουτσού φέτος 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, baRon21 said:

Κανενα ένα ρεπορτάζ και για Καβανι πλιζ

Και Λουκάς Μοουρα

Καβάνι έκανε 28-7-2 στη Βαλένθια και για την ώρα στη Μπόκα έχει ένα γκολ σε 3 ματς

Μόουρα έχει 3 γκολ σε 6 ματς στη Σάο Πάολο φέτος 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SlobodanNugatinovic said:

Μόουρα έχει 3 γκολ σε 6 ματς στη Σάο Πάολο φέτος 

@Evolve τι ματι εχεις ρε αλήτη…

Απο τον κιλλερ Ενομπακαρε στον Μπομπερ Λουκάς Μοουρα 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Γκουρμέ σανό είχαμε φάει και με τον Σαβο Μιλόσεβιτς μια εποχή, για δείτε μην έχει καμιά καφετέρια στη Βοσνία να περάσουμε για εσπρέσσο.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nuc1924 said:

Εντσαμ, Βαλακαρι, Λυκογιαννης τι κανουν αυτα τα παλικαρια?

 

Screenshot_5.png

Screenshot_6.png

Screenshot_7.png

Link to comment
Share on other sites

Ακουω αποψεις για το ποιος ειναι χειροτερος.Ο εθναρχης που του εδινε 30 χιλιαρικα συμβολαιο,πληρωσε τον Εργοτελη και τελικα του δωσαν Ιατρουδη;Η ο Μαρινακης που τον πουλησε 750Κ;

34 γκολ περσι,10 γκολ σε 9 αγωνες φετος.

 

https://www.transfermarkt.com/hugo-cuypers/profil/spieler/420884

 

 

 

 

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MikrosKaiAtropos said:

Ακουω αποψεις για το ποιος ειναι χειροτερος.Ο εθναρχης που του εδινε 30 χιλιαρικα συμβολαιο,πληρωσε τον Εργοτελη και τελικα του δωσαν Ιατρουδη;Η ο Μαρινακης που τον πουλησε 750Κ;

34 γκολ περσι,10 γκολ σε 9 αγωνες φετος.

 

https://www.transfermarkt.com/hugo-cuypers/profil/spieler/420884

 

 

 

 

Νομιζω Μαρινακης γιατι τονείχε στο χέρι, αρα θα επρεπε να ξερει απο πρωτο χερι για το τι παικτη εχει, ενω ο Μελ είχε στο μυαλο μονο την προοπτικη

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

διαβάζετε ΚΜ !!!!!

Quote

Βλέπω τον Cuypers (29 γκολ - 8 εκ. αξία TM) και ακόμη αναρωτιέμαι τι μ@@@@@ κάναμε. Γιατί το βέβαιο είναι ότι εμείς την τότε κάναμε την μ@@@@. (Από την γενικότερη τακτική μας τότε με τους παίκτες υποθέτω ότι πουλήσαμε "τσαμπουκά" -και μείναμε με "Ιατρούδη" στο χέρι)

'Ηταν οι "χρυσές" εποχές που όποιος δεν πήγαινε με τα νερά μας απετάσσετο (προφανώς με τα ανάλογα μπινελίκια). Χάσαμε και την ευκαιρία να τον εντάξουμε στην ομάδα πόλο που μόλις είχε επανεργοποιηθεί. 🤪

Για δε τον Ιατρούδη συγχαρητήρια σε όσους διέκριναν έναν "σέντερ φορ" (για τον Εργοτέλη έχω επιφυλάξεις γιατί -από το ελάχιστο που έχω δει- πριν αναδειχτεί σαν σκόρερ τουλάχιστον, είχε μάλλον έναν ρόλο σαν του Σετα στον νιόνιο).

'Οταν πήρε ο στιχουργός τον Cuypers (μετά το πρωτάθλημά μας) -και τον Λάζαρο- το έκανε περισσότερο για σπάσιμο. Ο γαύρος είχε τότε ρόστερ ξέρω γω 60+ παίκτες και έπρεπε να γκουγκλάρουν να βρουν που είναι ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι τότε που ήταν να έρθει σε εμάς και τον παρακολουθήσα λίγο. Είχε πολλή καλά τελειώματα δλδ με τη μία και σε γωνίες. Εκτος αυτού ήταν και γρήγορος επιθετικός σύγχρονος.. 

Θυμάμαι ακόμα και πότε στράβωσε, ήμουν σε ένα παιδικό πάρτι του μεγαλου γιου μου τότε πεονηπιο ( τώρα εκτακι πέρασαν τα χρόνια.. ) και κοιτούσα συνέχεια το ΚΜ και τα νέα για τον καιπερς . 

Ήθελα να έρθει τον πίστευα αλλά δεν θεωρώ ότι έκανε κάποιο τρομερό λάθος η ΑΕΚ τότε ίσως έπρεπε να ζεστάνει και το παίκτη και να μην θεωρεί δεδομένη τη μεταγραφή λόγο ότι ήταν μικρός αλλά θεωρώ το μεγαλύτερο ρόλο έπαιξε ο μάνατζερ του που συμφώνησε με τον γαυρο για μανατζερικουε λόγους πιστεύω . Έμεινε τότε ο παίκτης και ένα χρόνο εκτός αγωνιστικών χωρών ( κρέμασμα δελτίου) δεν είναι και λίγο και ειχε πει και κάτι μαλακιες για εμάς μέχρι τελικά να πάει ελεύθερος στο γαυρο μετά. Η συνέχεια γνωστή. 

Στο γαυρο δεν τα πήγε και άσχημα έκανε και κάποια καλά παιχνίδια αλλά λόγο ότι αυτοί ζούνε με τα ονόματα ποτέ δεν του έδωσαν πραγματική ευκαιρία. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον @pappous περισσότερο σπάσιμο ήταν ο καιπερς για το γαυρο τότε και εκμεταλευτηκε ότι η ομάδα είχε Λυμπε δλδ ανύπαρκτο τεχνικό διευθυντή. Ο γαυρος που είχε καλά πάρε δώσε με μάνατζερ σε σύγκριση με εμάς ήταν εύκολο να την χαλάσει.. Όντως ο Ιατρουδης ήταν μια λάθος επιλογή και για εμάς και για το παίκτη. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/28/2023 at 7:25 PM, Yossarian said:

Γκουρμέ σανό είχαμε φάει και με τον Σαβο Μιλόσεβιτς μια εποχή, για δείτε μην έχει καμιά καφετέρια στη Βοσνία να περάσουμε για εσπρέσσο.

O Τροχανάς δεν θα τον έφερνε αυτόν? Σωστά θυμάμαι?

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, bladerunner21 said:

O Τροχανάς δεν θα τον έφερνε αυτόν? Σωστά θυμάμαι?

Σίγουρα τον ήθελε ο Μπάγεβιτς εκείνη την εποχή, δεν θυμάμαι όμως αν ήταν καλοκαίρι του '94 ή του '95.

Για την ιστορία, ενδιαφερθήκαμε για τον ίδιο παίκτη και επί Φερέρ το καλοκαίρι του 2007, όταν ψάχναμε τον γκολτζή επιθετικό και προτού έρθει ο Μπλάνκο και αφού είχαμε περιπλάνηση και με τον Γκονζάλο Βάργκας. Ο Μπλάνκο μάλιστα ήταν δεύτερη εναλλακτική επιλογή ως δεύτερος σκόρερ από την Β Αργεντινής, πρώτα η ΑΕΚ είχε προσεγγίσει τον Λαριβέι που ήταν ο πρώτος σκόρερ στο ίδιο πρωτάθλημα. Στα δημοσιεύματα έλεγαν ότι κάποια στιγμή, ο Φερέρ έκλεισε το τηλέφωνο στον ατζέντη του παίκτη, ο οποίος κατέληξε στην Κάλιαρι.

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, AG21 said:

αλλά θεωρώ το μεγαλύτερο ρόλο έπαιξε ο μάνατζερ του

εγώ αντίθετα θεωρώ ότι τον μεγαλύτερο ρόλο τον έπαιξε η αντιμετώπιση μας στους παίκτες εκείνη την εποχή. Ήταν τότε που όποιος δεν πήγαινε με τα νερά μας έτρωγε "τιμωρία".

Σίγουρα υπήρξε και ρόλος του μάνατζερ και δάκτυλος του γαύρου, αλλά αν το θέμα ήταν απλά κάποια (μικρή προφανώς) οικονομική διαφορά δεν υπήρχε περίπτωση ένας επαγγελματίας 20χρονος να επιλέξει να μείνει ανενεργός για 1 χρόνο και να κάνει τις οργισμένες δηλώσεις που έκανε. Το σενάριο που φαντάζομαι, είναι ότι "χώθηκε" ο στιχουργός, πίεσε ο μάνατζερ για "κάτι παραπάνω" -αφού οι δικοί μας δεν είχαν κάνει καν συμβόλαιο και νόμιζαν ότι ο πιτσιρικάς θα τους φιλούσε τα χέρια για την ευκαιρία που είχε-, θα το χόντρυναν -κλασσικά τότε-οι δικοί μας και η αντίδραση ήταν τα "καλά λόγια" και ότι "προτιμάει ο παίκτης να γίνει πολίστας παρά να έρθει στην ΑΕΚ".

Από την άλλη καθε εμπόδιο για καλό (ίσως) γιατί δεν ξέρω αν θα είχε έρθει τότε π.χ. ο Πόνσε

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι. Βλέπεις διαφορά τώρα που πρώτα τους ψήνουν στο μυαλό και μετά στο οικονομικό. Περνει τηλ ολοκληρος Αλμειδα κάποιον Πήλιο να του πει ότι τον θέλει και τον πιστεύει. Πώς μετα να μην θέλει να έρθει στην ΑΕΚ και να χαλάει η συμφωνία του πας με γαυρο? 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, pappous said:

εγώ αντίθετα θεωρώ ότι τον μεγαλύτερο ρόλο τον έπαιξε η αντιμετώπιση μας στους παίκτες εκείνη την εποχή. Ήταν τότε που όποιος δεν πήγαινε με τα νερά μας έτρωγε "τιμωρία".

Σίγουρα υπήρξε και ρόλος του μάνατζερ και δάκτυλος του γαύρου, αλλά αν το θέμα ήταν απλά κάποια (μικρή προφανώς) οικονομική διαφορά δεν υπήρχε περίπτωση ένας επαγγελματίας 20χρονος να επιλέξει να μείνει ανενεργός για 1 χρόνο και να κάνει τις οργισμένες δηλώσεις που έκανε. Το σενάριο που φαντάζομαι, είναι ότι "χώθηκε" ο στιχουργός, πίεσε ο μάνατζερ για "κάτι παραπάνω" -αφού οι δικοί μας δεν είχαν κάνει καν συμβόλαιο και νόμιζαν ότι ο πιτσιρικάς θα τους φιλούσε τα χέρια για την ευκαιρία που είχε-, θα το χόντρυναν -κλασσικά τότε-οι δικοί μας και η αντίδραση ήταν τα "καλά λόγια" και ότι "προτιμάει ο παίκτης να γίνει πολίστας παρά να έρθει στην ΑΕΚ".

Από την άλλη καθε εμπόδιο για καλό (ίσως) γιατί δεν ξέρω αν θα είχε έρθει τότε π.χ. ο Πόνσε

Έχω γράψει από παλιά, ότι σύμφωνα με τον Τσατάλη που όπως ξέρουμε γνώριζε και τότε πρόσωπα και καταστάσεις ως δημοσιογράφος στο ρεπορτάζ ΑΕΚ, ότι ο Μελισσανίδης είχε την αντίληψη  "προτείνουμε κάτι και θέλουμε το 100-0, αν η μεριά του ατζέντη-ποδοσφαιριστή πάρει ψίχουλα θα πρέπει να θεωρείται και επιτυχία".
Έτσι είχαμε περιπτώσεις όπως του άσημου Χαφέζ, ακούστηκε και φέτος, ο οποίος το 2015 ήρθε με πέντε βαλίτσες, δείγμα του ότι είχε επέλθει συμφωνία, διαπραγματεύτηκε 24 ώρες στα γραφεία της ΠΑΕ ΑΕΚ και τελικά αποχώρησε δίχως να υπογράψει.
Αρκετές δε συμφωνίες έγιναν οριακά, ενώ ο Μοντανιέ δεν έφυγε μόνο λόγω της δημιουργικής ασάφειας για το ποδοσφαιρικό σχέδιο, αλλά και διότι η αποζημίωση απόλυσης ήταν πολύ χαμηλή, άρα έκρινε ότι θα ήταν αναλώσιμος.

Αυτό διαφοροποιήθηκε λίγο το 2018, με Μπογε που είχε ατζέντηδες τους Λέμιτς και οι οποίοι νομίζω είχαν πει ότι θα έβρισκαν πρόταση για τον Μπάρκα και άλλαξε το 2021. Μάλιστα, μέχρι τώρα, ο Μελισσανίδης έχει δώσει καλές προμήθειες, π.χ. στον Μαλένοβιτς όταν ανανέωσε ο Τσούμπερ κλπ.

Ωστόσο, για την περίπτωση Κάιπερς δεν θυμάμαι τι είχε παιχτεί και μπορεί να αφορά τις ευθύνες του Λυμπερόπουλου. Γιατί το θέμα δεν ήταν μόνο τα ποσά ή οι αντιλήψεις του Μελισσανίδη, αλλά και το ότι ο Λυμπε δεν πετύχαινε ορθούς χειρισμούς.

Θυμίζω, τον χειμώνα του 2017 ήθελε να φέρει τον Βολκαν Σε ως δανεικό με ρήτρα αγοράς. Διέρρευσε η είδηση, η μεταγραφή όμως δεν έγινε, διότι δεν είχε επικοινωνηθεί καλά ότι ο παίκτης δεν ήθελε να έρθει παρά μόνο απλώς για έξι μήνες.

Λίγο αργότερα, η ΑΕΚ έκλεισε έναν Μπέπε από Ισπανία, είχαν εκδοθεί και τα αεροπορικά εισιτήρια, ο παίκτης όμως τελευταία στιγμή ειδοποίησε ότι συνεχίζεί στην Ισπανία.

Με τον Ραντόνια  και τον Νάρσινγκ πάλι ασυνεννοησίες, αλλά για τον δεύτερο και λαθεμένη στόχευση.

 

Με απλά λόγια, επικρατούσε μία ασυνεννοησία σε διάφορες περιπτώσεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Bluesman said:

 

Με απλά λόγια, επικρατούσε μία ασυνεννοησία σε διάφορες περιπτώσεις.

 

 

 

Με πιο απλά λόγια, επικρατούσε μια νοοτροπία 90ς εν ετει 2018. Μην ξεχνάμε τα ψυγεία σε Μπακασετα και Γιόχανσον!!! Πρέπει να είσαι απελπισμένος για να πας να δουλέψεις για τέτοιους τύπους..

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Bluesman said:

Ωστόσο, για την περίπτωση Κάιπερς δεν θυμάμαι τι είχε παιχτεί και μπορεί να αφορά τις ευθύνες του Λυμπερόπουλου

Όταν συζητάς μια συνεργασία και δεν τα βρεις στο οικονομικό απλά προχωράς παρακάτω. Η οργή της αντίδρασης του παίκτη και οι προσβολές δείχνουν μάλλον ότι είτε είναι ψυχοπαθής, είτε δέχτηκε κάποιο γερό bullying (που εμένα δεν μου κολλάει στο προφίλ Λυμπερόπουλου). Φυσικά λάδι στην φωτιά έριχνε ο χονδρός, ίσως και ο (2ος) μάνατζερ. Στον Λυμπερόπουλο ίσως μπορεί να χρεωθεί ότι δεν υπήρχε "συμφωνία" (λέγανε ότι υπήρχε προφορική) τουλάχιστον "στο χαρτί". Για να είμαι ειλικρινής δεν νομίζω καν ότι την περίπτωση την χειρίστηκε ο Λύμπε. (Γιαννάκης?). Τουλάχιστον βοηθήσαμε Εργοτέλη.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kami said:

Με πιο απλά λόγια, επικρατούσε μια νοοτροπία 90ς εν ετει 2018. Μην ξεχνάμε τα ψυγεία σε Μπακασετα και Γιόχανσον!!! Πρέπει να είσαι απελπισμένος για να πας να δουλέψεις για τέτοιους τύπους..

*Μπακασέτας Σιμοες Λαμπρόπουλος.

Γιοχανσον δεν μπηκε στο ψυγειο

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×