Jump to content

Subbuteo


Ασμοδαίος
 Share

Recommended Posts

Σουμπούτεο ή Σουμπουτέο; Ποτέ δεν καταλήξαμε σε συμφωνία.

Όλο το χαρτζηλίκι κάθε Παρασκευή στο παιχνιδάδικο της γειτονιάς. Και αργότερα Κλαουδάτο - Λαμπρόπουλο - Μινιόν για κάτι παραπάνω.

Επικές μάχες. Επικοί αγώνες. Επικές ανατροπές. Με τους κανόνες να καταστρατηγούνται κατά το δοκούν και η πλειοψηφία να θέτει νέους για λόγους ευελιξίας και πρακτικότητας.

Η αφεντιά μου μάλιστα κατέβαινε και στα τουρνουά του Μινιόν. Με καλύτερη θέση την 3η πανελλαδικά. Αν ήθελα πρωτάθλημα, ας γινόμουν γαυροβάζελος όπως είχε πει το κοντοσίχαμα.

Καλοκαίρι στο εξοχικό ξεκινάγαμε μεσημέρι και τελειώναμε αργάμιση τη νύκτα, με τις ανάλογες κατσάδες για να συμμαζευτούμε επιτέλους.

Θυμάμαι την ανείπωτη χαρά μου όταν κατάφερα και πήρα την astropitch τσόχα. Από την Κυπριακή Αγορά στην Σταδίου. Κόστιζε 3.000 δρχ τότε. Και αργότερα εξέδρες, προβολείς, και κάθε μπουρδίτσα που υπήρχε. 

Καθόμουν και έβαφα ατελείωτες ώρες τους θεατές στις εξέδρες. Κιτρινόμαυρους εννοείται. Κάθε αγώνας ήταν στο Νίκος Γκούμας κάποιου παράλληλου σύμπαντος. Με χαμηλές εξέδρες γύρω-γύρω και πίσω από το ένα τέρμα η διώροφη. 

Η ομάδα τότε κόστιζε 600 δρχ. Την Α.Ε.Κ. την είχα στην κλασική κίτρινη-μαύρη και με ρίγες.

Στο Μουντιάλ του '86 (11 ετών τότε) επαναλαμβάναμε την επόμενη μέρα τους αγώνες. Αγγλία - Καμερούν παίζει να παίχτηκε πάνω από 20 φορές. Ο Ροζέ Μιλά έπαιξε βασικός σε όλα παρά την προχωρημένη ηλικία του. 

18 ομάδες έφτασα να έχω κάποια στιγμή. Με την Αγγλία αγαπημένη. Με κοντομάνικη, μακρυμάνικη εμφάνιση στην παραδοσιακή λευκή-μπλε και με την κόκκινη σε κοντομάνικη. 

Κάναμε και πουστίτσες. Βάζαμε πλαστελίνη στη βάση των παικτών για να χτυπάνε πιο δυνατά την μπάλα. Ή βγάζαμε αντίστοιχα τις μεταλλικές ροδέλες στις ομάδες που δίναμε στους αντίπαλους για να παίξουν. Ο σκοπός άγιαζε τα μέσα.

Ε, μετά μπήκαν τα κοριτσάκια στη ζωή μας, κάποιοι έγιναν μουνόδουλοι, κάποιοι την είδαν "αθληταί" και κάποιοι ρομαντικοί συνέχιζαν να παίζουν για λίγο ακόμη.

Με την έλευση του διαδόχου, προ ετών αναζήτησα τη συλλογή Subbuteo που κατείχα. Και δυστυχώς διαπίστωσα ότι πετάχτηκε "επειδή μεγάλωσα και έπιανε πολύ χώρο στην αποθήκη".

Αν η πραγματική ευτυχία κρύβεται στα παιδικά μας χρόνια, το Subbuteo ήταν το επίκεντρό της για μερικά χρόνια.

Αυτά.

 

 

54208028_2400084336669029_6741433027747905536_o.jpg

  • Δικεφαλάκι 9
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιο αγαπημένο παιχνίδι. Ξοδεύτηκαν άπειρες εργατοώρες πάνω σε κάθε λογής τσοχες. Ξεκινήσαμε από κόντρα πλακέ και φτάσαμε στην Astropitch που νόμιζες ότι μύριζε γρασίδι.

Παιχνίδι πάντα στη γειτονιά, με ΑΕΚ που δεν έχασε ποτέ και απεσύρθη αήττητη. Μια παραλλαγή του η δική μας ΑΕΚ δεν χάνει ποτέ. Είχα βάψει Μπατίστα, είχα περάσει ντουκοχρωμα τα νουμερακια, είχα πάρει έφιππη αστυνομία για τα μεγάλα ματς την οποία απέσυρα πριν την έναρξη επειδή φοβούνταν την έδρα μας και τα ντου.

Ακόμα, είχα προσπαθήσει να φτιάξω καπνογόνα στη διώροφη κερκιδα-σκεπαστή, στερεώνοντας κάτι άσχετες ράγες και τοποθετώντας με σελοτειπ εκείνα τα μικρά πυροτεχνήματα που βάζουν στις τούρτες. Όταν τα κατάφερα πριν από ένα ΑΕΚ-Ρεαλ, τα άναψα και λαμπαδιασε η Astropitch. Τιμωρήθηκα με ένα χρόνο αποκλεισμό από την UESA (γονείς) κι ύστερα κάπου το ξέχασα το Σουμπουτεο (το χω δει γραμμένο και Σαμπουτέο, τίποτα Βραζιλιάνοι που ναυάγησαν στο καρναβάλι του Μοσχάτου θα το 'παν έτσι από νόστο για την πικρή πατρίδα).

Ωραίες εποχές. Αναπαράσταση της Αγίας 7ης Μαϊου με Ολυμπιακό/Στόουκ Σίτι, και το γκολ του Τάκη. Είχα βάλει κι ένα Playmobil για Γούναρη στον πάγκο αλλά δεν ήταν ξανθός (ούτε το άλλο) και το έβγαλα. 80ς και 90ς, απέραντη προψηφιακη καΐλα.

Να σαι καλά που μου το θύμησες, όταν επιστρέψω Ελλάδα θα βγάλω καμιά φωτογραφία να ανεβάσω. Δεν έχω πετάξει τίποτα, έχω ακόμα και μπάλες από τα Μουντιάλ. Αλλά πλέον είναι σκορπισμένο εδώ κι εκεί, αποδομημενο, όπως εκείνη η καλή εποχή.

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, ΚΑΤΟΎΝΑ 21 said:

φιφα 24 πλεον..

πως τα πας ?

Δεν παίζω Κατούνα μου, δεν παίζω τίποτα από αυτά. Προ δεκαετίας κάποιο pro αλλά το άφησα...

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι γενιά 1980-1985 δεν υπάρχει άλλο παιχνίδι για τα αγόρια που τους άρεσε το ποδόσφαιρο. Αυτό το παιχνίδι ήταν μια μαγεία. Από εκεί που δεν ήξερες μόλις το άνοιγες τι να κάνεις σε μικρό διάστημα χτυπούσες φάουλ πάνω από το τείχος και μπορούσες να στείλεις μπροστά τόσο όσο χρειαζόταν τον παίκτη σου για να ακουμπήσεις την μπάλα ή να μην αφήσεις τον άλλον να κάνει επίθεση.

Νεότερος θείος με μύησε και μου έκανε δώρο την πρώτη μου ομάδα που ήταν η Ίντερ ενώ στην πορεία απέκτησα τα πάντα με το χαρτζιλίκι σε γιορτές, Χριστούγεννα κ.ο.κ.

Μέχρι και πινέλα να βάψεις την ομάδα είχε. Αυτό το παιχνίδι το έστειλε ο Θεός ξεκάθαρα σε εμάς.

Σε μεγαλύτερη ηλικία το αγόρασα όλο του κουτιού και το φυλάω έτσι για την ανάμνηση.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Agent HAF said:

Αυτό το παιχνίδι το έστειλε ο Θεός ξεκάθαρα σε εμάς.

🖤💛🖤💛

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Yossarian said:

Το πιο αγαπημένο παιχνίδι. Ξοδεύτηκαν άπειρες εργατοώρες πάνω σε κάθε λογής τσοχες. Ξεκινήσαμε από κόντρα πλακέ και φτάσαμε στην Astropitch που νόμιζες ότι μύριζε γρασίδι.

Παιχνίδι πάντα στη γειτονιά, με ΑΕΚ που δεν έχασε ποτέ και απεσύρθη αήττητη. Μια παραλλαγή του η δική μας ΑΕΚ δεν χάνει ποτέ. Είχα βάψει Μπατίστα, είχα περάσει ντουκοχρωμα τα νουμερακια, είχα πάρει έφιππη αστυνομία για τα μεγάλα ματς την οποία απέσυρα πριν την έναρξη επειδή φοβούνταν την έδρα μας και τα ντου.

Ακόμα, είχα προσπαθήσει να φτιάξω καπνογόνα στη διώροφη κερκιδα-σκεπαστή, στερεώνοντας κάτι άσχετες ράγες και τοποθετώντας με σελοτειπ εκείνα τα μικρά πυροτεχνήματα που βάζουν στις τούρτες. Όταν τα κατάφερα πριν από ένα ΑΕΚ-Ρεαλ, τα άναψα και λαμπαδιασε η Astropitch. Τιμωρήθηκα με ένα χρόνο αποκλεισμό από την UESA (γονείς) κι ύστερα κάπου το ξέχασα το Σουμπουτεο (το χω δει γραμμένο και Σαμπουτέο, τίποτα Βραζιλιάνοι που ναυάγησαν στο καρναβάλι του Μοσχάτου θα το 'παν έτσι από νόστο για την πικρή πατρίδα).

Ωραίες εποχές. Αναπαράσταση της Αγίας 7ης Μαϊου με Ολυμπιακό/Στόουκ Σίτι, και το γκολ του Τάκη. Είχα βάλει κι ένα Playmobil για Γούναρη στον πάγκο αλλά δεν ήταν ξανθός (ούτε το άλλο) και το έβγαλα. 80ς και 90ς, απέραντη προψηφιακη καΐλα.

Να σαι καλά που μου το θύμησες, όταν επιστρέψω Ελλάδα θα βγάλω καμιά φωτογραφία να ανεβάσω. Δεν έχω πετάξει τίποτα, έχω ακόμα και μπάλες από τα Μουντιάλ. Αλλά πλέον είναι σκορπισμένο εδώ κι εκεί, αποδομημενο, όπως εκείνη η καλή εποχή.

πωωωωωω τι μου θυμισες, να εισαι καλα...!

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και είχα σουμπουτεο(κάπου υπάρχει ακόμη) ,ελιωνα περισσοτερο το ποδοσφαιρακι με τα ελατηρια. Εκεί δίναμε πονο. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, blanco21 said:

Αν και είχα σουμπουτεο(κάπου υπάρχει ακόμη) ,ελιωνα περισσοτερο το ποδοσφαιρακι με τα ελατηρια. Εκεί δίναμε πονο. 

 Συγκρίνεις Blanco με Καπετάνο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, blanco21 said:

Αν και είχα σουμπουτεο(κάπου υπάρχει ακόμη) ,ελιωνα περισσοτερο το ποδοσφαιρακι με τα ελατηρια. Εκεί δίναμε πονο. 

Καλό κι αυτό, πολυ πιο πρόχειρο, αλλά και πολύ πιο γρήγορο να παίξεις τσακ μπαμ.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, nikos said:

Καλό κι αυτό, πολυ πιο πρόχειρο, αλλά και πολύ πιο γρήγορο να παίξεις τσακ μπαμ.

Ναι, το σουμπουτεο μέχρι να το στησω είχα βαρεθεί κιόλας. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/19/2023 at 11:35 AM, Yossarian said:

Είχα βάψει Μπατίστα, είχα περάσει ντουκοχρωμα τα νουμερακια, είχα πάρει έφιππη αστυνομία για τα μεγάλα ματς την οποία απέσυρα πριν την έναρξη επειδή φοβούνταν την έδρα μας και τα ντου.

 

 😅  😅  😅 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

εμενα οταν μου εσπαγαν οι παικτες απο την βαση, τους κολλαγα με... αναπτηρα.

 

Γινοταν πιο κοντος ο παικτης, αλλα ετσι τον ξεχωριζα κιολας. πολυ πιτσιρικας θυμαμαι ειχα τον Θεωμα ετσι, πιο κοντο 😄

 

επισης θυμαμαι οτι παντα την ΑΕΚ (αν ηθελες να την αγορασεις και το κουτακι να λεει "ΑΕΚ" δλδ) την ειχαν με ριγες, κατι που μου την εσπαγε, γιατι τοτε στα 80s ριγες ειχαμε βαλει μονο σε μια φιεστα του Γιδοπουλου το 89 και στα ευρωπαικα του 89.

  • Δικεφαλάκι 3
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, blanco21 said:

Αν και είχα σουμπουτεο(κάπου υπάρχει ακόμη) ,ελιωνα περισσοτερο το ποδοσφαιρακι με τα ελατηρια. Εκεί δίναμε πονο. 

Κι εγώ τότε αυτό, αλλά θυμάμαι οτι οι παίκτες ήταν μόνο κόκκινοι και πράσινοι.

Επίσης @ΑσμοδαίοςRose Milla δεν ήταν στο Μουντιάλ του 1990? Ήταν και το 1986?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nestoridis21 said:

Κι εγώ τότε αυτό, αλλά θυμάμαι οτι οι παίκτες ήταν μόνο κόκκινοι και πράσινοι.

Επίσης @ΑσμοδαίοςRose Milla δεν ήταν στο Μουντιάλ του 1990? Ήταν και το 1986?

Ούτε ο Milla ούτε κανενας αλλος απο το Καμερουν ηταν το 86. Το 90 επεστρεψε στην ενεργο δραση και πηγε στο μουντιαλ και εβαλε και ποσαγκολ, και το 94 εκανε 2ο καμπακ πιοωριμος απο ποτε και σκοραρε κιολας, οντας ο γηραιοτερος σκορερ του Μουντιαλ.

Τα ειδεαυτα ο Τζορνταν και τον αντεγραψε

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nestoridis21 said:

Επίσης @ΑσμοδαίοςRose Milla δεν ήταν στο Μουντιάλ του 1990? Ήταν και το 1986?

Σωστός. My bad. To 3-2 με τις απανωτές ανατροπές.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ακόμα είδα το θέμα με το αγαπημένο μας χόμπι ως παιδιά .

Παλιός λάτρης σουμπουτεο με εκατοντάδες ώρες στο παλμαρέ μου και συμμετοχές σε κάμποσα πρωταθλήματα στην Αθήνα.Ολα αυτά μικρός και κυρίως στο δημοτικό&γυμνασιο ώσπου έκοψα γιατί εκεί ξεκίνησα πιο σοβαρά προπονήσεις στη μπάλα, μετά διαβάσματα κλπ 

Θα σας γράψω πως η μονη εφημερίδα που είχε ασχοληθεί με στήλη για το αγαπημένο πολλών σουμπουτεο ήταν ο Φίλαθλος.Οποιος αγαπούσε αγοράζε  Φιλαθλο μόνο κ μόνο γι'αυτό . Κάθε Τρίτη αν θυμάμαι καλα είχε ρεπορτάζ για το χόμπι μας και μάλιστα είχε και σκορ από τουρνουά που γίνονταν τα ΣΚ κυρίως στο στέκι στην Καλλιθέα.

Ολα αυτά στα μικράτα μου αλλά ακόμα και τώρα μια φορά στο τόσο παρακολουθώ τι παίζει με το σπορ.

Δείτε κ αυτό που παραθέτω πιο κάτω είναι η φετινή ομάδα μας

 Ο άνθρωπος είναι καλλιτέχνης. Γω το παράτησα το χόμπι ,μου χει μείνει η αστροπιτς ,οι κερκίδες και κάμποσες ομάδες στο πατρικό όλα αυτά.Πρεπει να πάω να τα βρω.

Ο συγκεκριμένος κυριολεκτικά ζωγραφίζει ,  αξίζει παρακολούθησης.Αν παίζει ακόμα κάποιος μπάρμπας εδώ στο ΚΜ η θέλει κάποιος ενθύμιο , δείτε την τελευταία φωτό τα στοιχεία και παραγγείλετε την.

FB_IMG_1698494434788.jpg

FB_IMG_1698494440012.jpg

FB_IMG_1698494456376.jpg

FB_IMG_1698494463120.jpg

  • Δικεφαλάκι 3
  • Μπομπίτσα 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stylianopoulos said:

Ο συγκεκριμένος κυριολεκτικά ζωγραφίζει

Ωραία δουλειά όντως. Του δίνουμε credit ότι δεν έχει μέσα Πετράν, του αφαιρούμε credit ότι έχει τον χορηγό με κόκκινο, του ξαναδινουμε credit επειδή έχει 12 παίχτες μέσα, τον Πόνσε δηλαδή ως αλλαγή. Γνωρίζουμε, δάσκαλε, αν ο Γκαρσία είναι κολλημένος στη βάση με αναπτήρα για περισσότερο ρεαλισμό ελέω τραυματισμών;

 

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Stylianopoulos said:

 

Ολα αυτά στα μικράτα μου αλλά ακόμα και τώρα μια φορά στο τόσο παρακολουθώ τι παίζει με το σπορ.

 

Είδα τις προάλλες βιντέακι στο φβ. Θλίψη, καμία σχέση με τον ρομαντικό τρόπου που παίζαμε εμείς. Καμία σχέση φυσικά με τακτική κανονικού ποδοσφαίρου, μονοδιάστατο θα το έλεγα, αλλά φυσικά πολύ πιο αποτελεσματικό και "επαγγελματικό", αλλά δεν σου κάνει έτσι κέφι για παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

On 10/28/2023 at 3:17 PM, Stylianopoulos said:

Τώρα ακόμα είδα το θέμα με το αγαπημένο μας χόμπι ως παιδιά .

Παλιός λάτρης σουμπουτεο με εκατοντάδες ώρες στο παλμαρέ μου και συμμετοχές σε κάμποσα πρωταθλήματα στην Αθήνα.Ολα αυτά μικρός και κυρίως στο δημοτικό&γυμνασιο ώσπου έκοψα γιατί εκεί ξεκίνησα πιο σοβαρά προπονήσεις στη μπάλα, μετά διαβάσματα κλπ 

Θα σας γράψω πως η μονη εφημερίδα που είχε ασχοληθεί με στήλη για το αγαπημένο πολλών σουμπουτεο ήταν ο Φίλαθλος.Οποιος αγαπούσε αγοράζε  Φιλαθλο μόνο κ μόνο γι'αυτό . Κάθε Τρίτη αν θυμάμαι καλα είχε ρεπορτάζ για το χόμπι μας και μάλιστα είχε και σκορ από τουρνουά που γίνονταν τα ΣΚ κυρίως στο στέκι στην Καλλιθέα.

Ολα αυτά στα μικράτα μου αλλά ακόμα και τώρα μια φορά στο τόσο παρακολουθώ τι παίζει με το σπορ.

Δείτε κ αυτό που παραθέτω πιο κάτω είναι η φετινή ομάδα μας

 Ο άνθρωπος είναι καλλιτέχνης. Γω το παράτησα το χόμπι ,μου χει μείνει η αστροπιτς ,οι κερκίδες και κάμποσες ομάδες στο πατρικό όλα αυτά.Πρεπει να πάω να τα βρω.

Ο συγκεκριμένος κυριολεκτικά ζωγραφίζει ,  αξίζει παρακολούθησης.Αν παίζει ακόμα κάποιος μπάρμπας εδώ στο ΚΜ η θέλει κάποιος ενθύμιο , δείτε την τελευταία φωτό τα στοιχεία και παραγγείλετε την.

Κείμενο με τόνους, κανονικά, εκτός από την συγκεκριμένη λέξη !!! Πουστίτσα άκρως "διπλωματική" ....

Quote

suba.jpg

Υπαινιγμός ότι έχει εξελιχθεί σε ΓΚΑΒΑΚΛΑ χασογκόλη ???

Quote

ώσπου έκοψα γιατί εκεί ξεκίνησα πιο σοβαρά προπονήσεις στη μπάλα

Από αύριο Δευτέρα, είμαι να ψάχνω για μάστορα .... Κάτι τσιμέντα εδώ στο σπίτι που το είδανε, ΡΑΓΙΣΑΝΕ από τα γέλια !!!!

Link to comment
Share on other sites

On 10/28/2023 at 3:17 PM, Stylianopoulos said:

 

FB_IMG_1698494456376.jpg

 

Φαίνεται εξαιρετική η δουλειά του μάστορα. Μπράβο του.

Άσχετο: με τέτοια βάση παίκτη δε γίνεται σκαφτό σουτ. Φευ...

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×