Jump to content

Ζαλιστήκαμε και πέσαμε κάτω Vol.2... Μεταγγραφές Νταμπλούχου χειμωνας 2024!


Araujo21
 Share

Recommended Posts

Υπάρχουν πολλά που μπορούν να ειπωθούν, από το απόγευμα σχεδόν γράφω και σβήνω μέχρι να ηρεμήσω, οπότε θα προσπαθήσω να το πάω στο πιο γενικό.

Με χιλιάδες τρόπους, η ΠΑΕ προσπαθεί να φτιάξει κερκίδες πελατών. Αυτό ξεκινάει από τη νοοτροπία στην κορυφή (άμα δεν γουστάρετε, βρείτε άλλον), συνεχίζονται με πανάκριβα διαρκείας, και μπορεί να καταλήξουν σε μικρά μικρά πραγματάκια, πχ ακόμη και στην εκκωφαντική μουσική στο ημίχρονο που θυμίζει περισσότερο baseball παρά ποδοσφαιρικό γήπεδο.

Μέσα σε όλα αυτά όμως, έρχεται ένα γαμημένο βράδυ του Αυγούστου και ένας οπαδός της ομάδας μας δολοφονείται έξω από το γήπεδό μας από επίθεση τάγματος φασιστών εκ Κροατίας με ντόπιους βάζελους συνεργάτες. Όλοι μας παγώσαμε- δεν έχω νιώσει πιο έντονα συναίσθημα "αυτός θα μπορούσα να είμαι εγώ, θα μπορούσε να είναι ο αδερφός μου, θα μπορούσε να είναι ο πατέρας μου ή ο γιος μου". Και για ένα διάστημα, η ΠΑΕ νιώθει. Δηλώνει υποστήριξη της κατηγορίας, κόβει τις διπλωματικές σχέσεις έστω για τα μάτια της ΟΥΕΦΑ με το σωματείο των ναζί, κι αν θέλετε, βλέπουμε και στο γήπεδο ομάδα-εξέδρα-διοίκηση να βρίσκει μια κοινή περπατησιά. Ο Γαλανόπουλος σηκώνει το πένθος εκείνο το βράδυ, δεν ξέρω κάποιον δικό μας που να νιώθει και να μην βούρκωσε έστω. Και στη ρεβάνς, προσπερνώντας όλα τα υπόλοιπα, ειλικρινά νιώθω ότι ήμουν δύο μερόνυχτα στο γήπεδο μέχρι να τελεώσει.

Και μετά, τι;

Μετά, προπαγάνδα για ραντεβού θανάτου και οπαδικούς στρατούς. Μετά, ο Κούγιας. Μετά, τα άρθρα με τα υπονοούμενα που έβγαιναν πριν από κάθε ευρωπαϊκό ματς. Μετά, τα υπονοούμενα έγιναν ξεκάθαρες αναφορές και κατηγορίες ότι τον Μιχάλη τον δολοφόνησε ΑΕΚτζής. Και οι γαμημένοι που έγραφαν αυτά τα πράγματα δεν ήταν μόνο βάζελοι που ήθελαν να γλιτώσουν τον κώλο τους, αλλά και "δημοσιογράφοι" από "μέσα" που συνέχισαν να έχουν πρόσβαση στο γήπεδό μας, αυτό με το αίμα του Μιχάλη απ' έξω, κανονικά.

Και μετά, όλοι οι Κροάτες γύρισαν σπίτια τους, όλοι οι μπάτσοι έμειναν στις θέσεις τους, τα κινητά δεν άνοιξαν ποτέ, και οι βαζέλες στο τριώροφο καυχιούνται δικαιωμένοι επειδή δήθεν μας τα 'λεγαν.

Και πέντε μήνες αργότερα, η ίδια ΠΑΕ που έκοψε διπλωματικές σχέσεις με μια ομάδα που αποδεδειγμένα έκρυψε καμουφλαρισμένους ναζί μαχαιροβγάλτες οπαδούς στο τσάρτερ της επιστροφής, αποφασίζει να κάνει διαπραγματεύσεις μαζί της για να αποκτήσει έναν παιχταρά. 

Για να το κλείσω επειδή έγραψα πολλά, ούτε νευριάζω ούτε απογοητεύομαι από τον λαό της ΑΕΚ απόψε, τον οργανωμένο ή τον μη οργανωμένο. Το τι σημαίνει για τον καθένα μας "ο Μιχάλης δεν θα ξεχαστεί" είναι πολύ διαφορετικό και δυστυχώς καθόλου δεδομένο. Αν υπήρχε αυτή η απόφαση, να μη ξεχαστεί ο Μιχάλης, πολλά θα ήταν διαφορετικά. 

Αν κατάφερε ο τίγρης με δύο πρωταθλήματα και με το γήπεδο να μας κάνει πελάτες, ίσως δεν ήταν και τόσο δύσκολο τελικά.

  • Δικεφαλάκι 5
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Araujo21 said:

Αμυνα θα παιζε μονο ο Μουκουντι αφου και ο Βιντα σεντερφοριζει τελευταια 

Aν κανουμε πανω απο 10 πασες προς τα πισω σε ματς θα πεφτει προστιμο

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Aussie said:

Καλά και τώρα το έχεις αν είναι όλοι υγιείς. Σκοπός είναι επιτέλους μια δυνατή πορεία στην Ευρώπη του χρόνου.

Αυτό είναι το πλάνο του αλμέιδα για του χρόνου στην ευρώπη.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Vagos21 said:

Δύσκολο όταν οι άλλοι έχουν μπακασαχαχαχα

😂😂😂

Link to comment
Share on other sites

Παντως - το ξαναγράφω - το να μπορεί να ερθει ο Χουανγκ στην ΑΕΚ μολις 4 μηνες αφου τον πουλησε ο γαυρος δεν μου μοιαζει λογικό..

Ειναι δυνατον να μην εβαλαν όρο την μη πώληση/ΔΑΝΕΙΣΜΌ σε άλλο ελληνικό club, ιδιαίτερα όταν ηταν γνωστό το μόνιμο ενδιαφέρον της ΑΕΚ???

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kami said:

Παντως - το ξαναγράφω - το να μπορεί να ερθει ο Χουανγκ στην ΑΕΚ μολις 4 μηνες αφου τον πουλησε ο γαυρος δεν μου μοιαζει λογικό..

Ειναι δυνατον να μην εβαλαν όρο την μη πώληση/ΔΑΝΕΙΣΜΌ σε άλλο ελληνικό club, ιδιαίτερα όταν ηταν γνωστό το μόνιμο ενδιαφέρον της ΑΕΚ???

Γράφουν οτι διατήρει κάποιο ποσοστό ο γαβρος.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kami said:

Παντως - το ξαναγράφω - το να μπορεί να ερθει ο Χουανγκ στην ΑΕΚ μολις 4 μηνες αφου τον πουλησε ο γαυρος δεν μου μοιαζει λογικό..

Ειναι δυνατον να μην εβαλαν όρο την μη πώληση/ΔΑΝΕΙΣΜΌ σε άλλο ελληνικό club, ιδιαίτερα όταν ηταν γνωστό το μόνιμο ενδιαφέρον της ΑΕΚ???

το αφεντικο τρελαθηκε και τα χωνει και σε γαβρους και σε ναζι

  • Hahaha 5
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kami said:

Παντως - το ξαναγράφω - το να μπορεί να ερθει ο Χουανγκ στην ΑΕΚ μολις 4 μηνες αφου τον πουλησε ο γαυρος δεν μου μοιαζει λογικό..

Ειναι δυνατον να μην εβαλαν όρο την μη πώληση/ΔΑΝΕΙΣΜΌ σε άλλο ελληνικό club, ιδιαίτερα όταν ηταν γνωστό το μόνιμο ενδιαφέρον της ΑΕΚ???

Και γιατι να τον δεχτουν τετοιο ορο αυτοι;Επειδη ειναι ομορφος ο Βαγγελης;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Pelado Alme said:

Γράφουν οτι διατήρει κάποιο ποσοστό ο γαβρος.

Ότι ποσοστό διατηρεί οποιαδήποτε ομάδα πληρώνεται από τον σύλλογο που ανήκει ο παίκτης από το συνολικό ποσό της μεταγραφής. Τον πούλησες 1Μ πχ και έχει 20% η προηγούμενη ομάδα; Τότε κρατάς 800 και δίνεις 200 σε αυτούς. 

Εν κατακλείδι η ΑΕΚ σε τέτοια περίπτωση δεν έχει να κάνει σε τίποτα με γαύρο 

Link to comment
Share on other sites

Η ψυχή νιώθει άδεια. Εκείνη τη νύχτα του Αυγούστου. Καημό το 'χω. Έφυγα ένα μισάωρο πριν γίνει. Στ' αλήθεια θα ήθελα να είχα κάτσει. Κι ας γινόταν ο,τι ήταν να γίνει. Εκείνο το γαμημενο το βράδυ

 

  • Δικεφαλάκι 1
  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kami said:

Παντως - το ξαναγράφω - το να μπορεί να ερθει ο Χουανγκ στην ΑΕΚ μολις 4 μηνες αφου τον πουλησε ο γαυρος δεν μου μοιαζει λογικό..

Ειναι δυνατον να μην εβαλαν όρο την μη πώληση/ΔΑΝΕΙΣΜΌ σε άλλο ελληνικό club, ιδιαίτερα όταν ηταν γνωστό το μόνιμο ενδιαφέρον της ΑΕΚ???

Νομίζω ότι τα τελευταία χρόνια οι FIFA-UEFA έχουν "απελευθερώσει" το επάγγελμα. Το συμβόλαιο δεσμεύει και τις 2 πλευρές ως προς την περίοδο ισχύος, τις αμοιβές και κάποιους κανόνες συμπεριφοράς κλπ κλπ.

Τα +1, μην πας σε ανταγωνιστή κλπ δεν υπάρχουν. Και να υπάρχουν μέσα στα συμβόλαια, δεν έχουν πρακτική νομική ισχύ. Αν ο ερυθρός αστέρας θέλει να πουλήσει και ο παίκτης θέλει να πουληθεί, δεν υπάρχουν σοβαρά εμπόδια (πέρα από τα εμπόδια με άλλα μέσα που μπορεί να βάλουν...άλλοι).

Link to comment
Share on other sites

Ο παιχτης επρεπε να ερθει εφοσον μαθευτηκε η ολη η ιστορια. Ειναι πολυ μεγαλο φαουλ. Το μονο που θα με καθησυχαζε εστω και ελαχιστα, ειναι να ειναι ολα μανατζεροδουλεια.

Για Χουανγκ, ειναι ρισκο ο παιχτης σαν προσωπικοτητα. Απο ολες τις ομαδες φευγει στα καλα των καθουμενων. Εχει την ευκαιρια με 1μισι χρονο να παιξει μπαλαρα και να βγαλουμε και εμεις λεφτα απο αυτον. Ή να αποφασισει οτι θελει να μεινει εδω και να γινει σημειο αναφορας για χρονια. Ας ερθει με το καλο πρωτα ομως.

Με Λιουμπισιτς και Χουανγκ, κοβεται η μουρμουρα για τα περι μεταγραφων. Μιλαμε για τον καλυτερο Γεναρη σε μεταγραφικα. Παρολα αυτα, παλι παμε σε δοκιμασμενες περιπτωσεις κατι το οποιο δειχνει οτι μανατζερικα και σε επιπεδο σκαουτινγκ εισαι πολυ κατω του μετριου. Γιατι λεφτα υπαρχουν. Βεβαια και παλι εισαι μαλλον λιγο καλυτερος απο τον περισσοτερο ανταγωνισμο.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Λευτέρης Πέκινπας said:

το αφεντικο τρελαθηκε και τα χωνει και σε γαβρους και σε ναζι

Έχει γράψει επικό σχόλιο ένα παιδί εδώ αλλά στον γενικό χαμό δεν συγκράτησα το όνομα του ότι η ΑΕΚ δεν θα είναι η πρώτη φορά που παίρνει παίκτη από ναζί καθώς έχει κλείσει και Μπρινιολι από Παναθηναϊκό.

Έξυπνο post, κλάπηκε να ξέρει για twitter όταν έρθει η ώρα.

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, MikrosKaiAtropos said:

Επειδη ειναι ομορφος ο Βαγγελης;

Ναι

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kami said:

Παντως - το ξαναγράφω - το να μπορεί να ερθει ο Χουανγκ στην ΑΕΚ μολις 4 μηνες αφου τον πουλησε ο γαυρος δεν μου μοιαζει λογικό..

Ειναι δυνατον να μην εβαλαν όρο την μη πώληση/ΔΑΝΕΙΣΜΌ σε άλλο ελληνικό club, ιδιαίτερα όταν ηταν γνωστό το μόνιμο ενδιαφέρον της ΑΕΚ???

Ειχε γινει και λιγο θριλερ η μεταγραφη του, μπορει να εγινε κανα ξεπλυμα. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Pelado Alme said:

Γράφουν οτι διατήρει κάποιο ποσοστό ο γαβρος.

βρε άλλο το ποσοστό που διατηρεί για πώληση γενικά και αλλο να πουλησει τον παικτη ο αστερας στην ΑΕΚ. Το ξεραν οι γαυροι οτι τον ηθελε ο Αλμέιδα πριν και ξεραν οτι εξακολουθουσε να τον θελει και τωρα. Δεν ειναι τιποτα να βαλεις μια ρητρα πχ 5εκ αν παιξει ελλαδα τα επομενα 2 χρονια,εχει γινει πολλες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Ο παιχτης να παει να αφησει λουλούδια στο σημείο δολοφονίας του Μιχάλη και να κανει αναφορά στο βίντεο παρουσίασης και τα υπόλοιπα θα ξεχαστούν ψιλοσυντομα (καλα ηδη ξεχασμενα ειναι, απλα θα τσούξουν κροατοβαζελικες κωλοτρυπιδες, και δεν θα ναι εκθετος επικοινωνιακα στις πιπες των αλλοθρησκων ΑΡΔ). Κατα τα αλλα η διοικηση της ΠΑΕ ΑΕΚ δεν ειναι και η πλεον ηθική, σοκ.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kami said:

βρε άλλο το ποσοστό που διατηρεί για πώληση γενικά και αλλο να πουλησει τον παικτη ο αστερας στην ΑΕΚ. Το ξεραν οι γαυροι οτι τον ηθελε ο Αλμέιδα πριν και ξεραν οτι εξακολουθουσε να τον θελει και τωρα. Δεν ειναι τιποτα να βαλεις μια ρητρα πχ 5εκ αν παιξει ελλαδα τα επομενα 2 χρονια,εχδι γινει πολλες φορες.

Αρχικά εγώ κρατάω πολλές επιφυλάξεις ότι ο Αστέρας έδωσε 5Μ για μεταγραφή αλλά αυτο είναι άλλο θέμα. Θα δείξει αύριο.

Θα προτιμούσα όλη μέρα να μιλούσαμε για χουαγκ και ας χαλούσε.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστο μεταπωλησης παντως ειναι για αγορα ανω της προηγουμενης τιμης πωλησης. Αν τον πληρωσε ο ερυθρος 5 λοιπον, και εσυ τον πληρωσεις 5, ο γαυρος δε παιρνει τιποτα.

Αυτο που λετε ειναι συνιδιοκτησια. Ποσοστο επι της πωλησης.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Λιούμπιτσιτς αντιπροσωπεύει τους γροθοσλαβους που νιώθουν Βαυαροί (όχι ότι έχουν και καμια διαφορά στην τελική) οσο το σερβοβοσνιακο βατραχι εμάς.  Οτι και να γίνει  ο Μιχάλης δεν γυρίζει πίσω.  Η μνήμη του   αυτοί που έμειναν πίσω θα τιμηθούν στις επόμενες εκλογές. Η αποφυλάκιση ήταν μια καθαρά πολιτική απόφαση   όπως απόφαση ήταν οι δολοφόνοι να τριγυριζουν ελεύθεροι όλη την Ελλάδα. Αν ο ΑΕΚΑΡΑΣ εξαντλεί τα ανάθεματα προς έναν παίκτη και σε 2 3 χρονια σταυρωσει αυτούς που το επέτρεψαν να συμβεί, sorry αλλα fuck off. Με την λογική αυτή δεν πρέπει να πάρουμε ποτε παίκτη από το βσζ γιατί μεταξύ μας τώρα ο διοικητικός ηγέτης την επόμενη του φόνου  ενορχήστρωσε το ξέπλυμα των οργανωτων και παρατηρητων 

Link to comment
Share on other sites

Deal για Λιουμπιτσιτς γράφει ο Βουλγαρης στο προφίλ του στο fb. Βέβαια τον πρόλαβε ο Δάσκαλος 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Το έβγαλε και η ΠΑΕ στα σαιτ, προφορική συμφωνία λέει. Το έγραψε ήδη το 24

Link to comment
Share on other sites

Του Χουανγκ θα είναι τρομερά δύσκολο. Προφανως αν τυχον προχωρησει θα είναι με δανεισμο με οψιον για το καλοκαίρι κι αν δεν εμφανιστούν και τπτ κλασικές απειλές στον παίκτη ή δεν μασήσει από τετοιες.

Επισης το καλοκαίρι θα χρειαστεί να ξεφραγκιαστεις οπως έγινε περυσι με Ορμπελιν.

Αυτα για να το βάλουμε σε κάποια ισορροπία το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×