Jump to content

Ζαλιστήκαμε και πέσαμε κάτω Vol.2... Μεταγγραφές Νταμπλούχου χειμωνας 2024!


Araujo21
 Share

Recommended Posts

Just now, GiorgosR21 said:

Το κακό είναι ότι πάντα σε εμάς τυχαίνουν οι δύσκολες περιπτώσεις. Για αυτόν τον wagner, που επίσης δεν έχει καμία σπουδαία καριέρα κάποιος έγραψε ότι ενδιαφέρεται και ο ερυθρός αστέρας. Σιγά το θηρίο που ανταγωνιζόμαστε για ένα αριστερό μπακ από το MLS. 

Αν δεν δώσεις λεφτά παίκτη καλό δεν θα πάρεις. 

Δεν έχω ιδέα τι παίζει με αυτόν τον Βάγκνερ που λες να σου πω την αλήθεια αλλα τον Ερυθρό Αστέρα σήμερα που μιλάμε δεν μπορούμε να τον θεωρούμε μικρότερο μέγεθος από την ΑΕΚ. Σόρρυ δηλαδή. 

Απο κει και πέρα συμφωνώ ότι χρειάζεται να δώσεις λεφτά για να πάρεις παίκτες. Πάντως το προηγούμενο καλοκαίρι πέσανε λεφτά στην ομάδα (κάναμε την ακριβότερη μεταγραφή της ιστορίας μας και την 2η ή 3η ακριβότερη μεταγραφή) οπότε εγώ για την ώρα περιμένω να δω τη συνέχεια. 

Εγώ δεν διαφώνησα μαζί σου στο ότι πρέπει να πέσουν λεφτά στην ομάδα, προφανώς και πρέπει, εμένα η διαφωνία μου ήταν ότι για να πάρεις παίκτη από ανώτερο πρωτάθλημα (και η Τσάμπιονσιπ είναι ένα τέτοιο πρωτάθλημα) χρειάζονται και άλλα πράγματα πέρα από τα λεφτά για να τον πείσεις να έρθει.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AlexKR21 said:

Δεν έχω ιδέα τι παίζει με αυτόν τον Βάγκνερ που λες να σου πω την αλήθεια αλλα τον Ερυθρό Αστέρα σήμερα που μιλάμε δεν μπορούμε να τον θεωρούμε μικρότερο μέγεθος από την ΑΕΚ. Σόρρυ δηλαδή. 

Απο κει και πέρα συμφωνώ ότι χρειάζεται να δώσεις λεφτά για να πάρεις παίκτες. Πάντως το προηγούμενο καλοκαίρι πέσανε λεφτά στην ομάδα (κάναμε την ακριβότερη μεταγραφή της ιστορίας μας και την 2η ή 3η ακριβότερη μεταγραφή) οπότε εγώ για την ώρα περιμένω να δω τη συνέχεια. 

Εγώ δεν διαφώνησα μαζί σου στο ότι πρέπει να πέσουν λεφτά στην ομάδα, προφανώς και πρέπει, εμένα η διαφωνία μου ήταν ότι για να πάρεις παίκτη από ανώτερο πρωτάθλημα (και η Τσάμπιονσιπ είναι ένα τέτοιο πρωτάθλημα) χρειάζονται και άλλα πράγματα πέρα από τα λεφτά για να τον πείσεις να έρθει.

Κοίτα στα ίδια νούμερα παίζουμε μπάλα με τον ερυθρό αστέρα από όσο έχω δει.

Πέσενα λεφτά ναι. Ήταν αρκετά; Όχι.

Και αυτό γιατί τα προηγούμενα χρόνια κάναμε τον αθανασιάδη( 🤡 ) στο μεταγραφικό παζάρι κάθε εποχής. 

Εγώ διαφωνώ στο ότι χρειάζεσαι πολλά περισσότερα από χρήματα και 1 - 2 ανθρώπους με κύρος να πείσεις έναν αθλητή από μικρομεσαία ομάδα της β αγγλίας να έρθει στην Ελλάδα και να παίξει ευρώπη στην αγιά σοφιά. 

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο να γυρισει ενας διεθνης ελληνας παιχτης στην Ελλαδα στα 27 του ενω μεχρι περσι επαιζε στην πρεμιερ και σε 6 μηνες μενει ελευθερος? εγω δεν βρισκω κανενα σοβαρο λογο 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, amd said:

για ποιο λογο να γυρισει ενας διεθνης ελληνας παιχτης στην Ελλαδα στα 27 του ενω μεχρι περσι επαιζε στην πρεμιερ και σε 6 μηνες μενει ελευθερος? εγω δεν βρισκω κανενα σοβαρο λογο 

Άδικο δεν έχεις. Θα μπορούσαμε το καλοκαίρι να κινηθούμε για κάποιον πιτσιρικά αργεντίνο σαν τον ορτέγκα του γαύρου ας πούμε. 4 εκατομμύρια και έχει αριστερό μπακ για τα επόμενα 5 χρόνια ο οποίος έχει ήδη κληθεί εθνική αργεντινής. Αλλά ποιος θα ψάξει για τέτοια κονέ; Ο Κονέ; Και άντε και να έβρισκε θα έδινε ο μεγάλος 4 εκατομμύρια για αριστερό μπακ που δεν γνωρίζει ο ίδιος; 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, amd said:

για ποιο λογο να γυρισει ενας διεθνης ελληνας παιχτης στην Ελλαδα στα 27 του ενω μεχρι περσι επαιζε στην πρεμιερ και σε 6 μηνες μενει ελευθερος? εγω δεν βρισκω κανενα σοβαρο λογο 

Για Γλυφάδα - Μύκονο με Ροτα και Τσουμπερ παρέα 

  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

Oι μεταγραφές του χειμώνα χρειάζεται να είναι λίγες και στοχευμένες.
Πρώτον, δεν είναι εύκολο να βρεθεί παίκτης διαφοράς ή ακόμα και καλός ρολίστας.
Δεύτερον, δεν είναι εύκολο να αφομοιώσει τα χαρακτηριστικά της ομάδας άμεσα, ακόμα και αν είναι ποιοτικός.
Τρίτον, το να βρεθεί ο παίκτης αλλά να θέλει δύο-τρεις μήνες να παίξει καλά, από φυσική κατάσταση είναι μία ή άλλη κλπ.

Η λογική λέει αριστερό μπακ μόνο και αν είναι να αργήσει πολύ ο Αραούχο, έναν αντι-Αραούχο που να είναι καλός πρεσαδόρος , όπως απαιτεί το σύστημα του Αλμέιδα, και ας υστερεί σε κάποια πράγματα από τον αργεντίνο.
Τρίτον, τερματοφύλακα έστω και μεσοβέζικα, λόγω του ότι ο Αθανασιάδης που ήταν μέτριος τερματοφύλακας αλλά πλέον με τις γκέλες  δεν ξέρουμε αν μπορεί να ανταπεξέλθει έστω και για λίγα παιχνίδια,
Μέχρι εκεί και το πολύ.

Θα πουν διάφοροι ότι χρειάζονται και άλλα. Μαντέψτε, πάντα χρειάζονται έντεκα καλύτεροι από τους παρόντες!
Για αυτό, η Μάντσεστερ Σίτι παρά το τρεμπλ έκανε μεταγραφές.
Καλό το όπιο των οπαδών, δηλαδή οι μεταγραφές, αλλά στο τέλος καταλήγουμε ότι κάθε εξάμηνο ή κάθε μήνα ή και κάθε εβδομάδα, πρέπει να αλλάζουν όλοι για να έρχονται άλλοι.
Γιατί πάντα υπάρχει κάτι καλύτερο, μόνο που έτσι δεν φτιάχνεται ποδοσφαιρική ομάδα. Και για αυτό διεθνώς, μαζικές μεταγραφές χειμώνα σπάνια επιτυγχάνουν, ως και καθόλου. Για να μην αναφερθούμε στο ελληνικό υπόδειγμα.

Θα δώσω ως παράδειγμα τον Ολυμπιακό:

Πήρε ένα σωρό παίκτες, ενισχύθηκε έλεγαν, και τώρα ο προπονητής του σε αγώνα που έχει βαλτώσει η ομάδα να κάνει μόνο μία αλλαγή και να θέλουν 5-6 μεταγραφές, για να αντικαταστήσουν ορισμένες μεταγραφές του καλοκαιριού!
Δηλαδή, "φύγε συ", "έλα συ". Καλό παιχνίδι, αλλά εμείς δεν είμαστε ατζέντηδες ούτε έχουμε από εκείνους συμφέρουν, ούτε θέλω διοίκηση λαϊκισμού.

Αν μια διοίκηση θέλει να καθησυχάζει τον κόσμο, δεν βοηθά ούτε ο δημοσιογράφος ούτε η απόλυση προπονητή, αρκεί να κάνει συνέχεια μεταγραφές, κάποιες μεσαίου κόστους αλλά "ονόματα", μια πιο ακριβή, κάποιες φθηνές αλλά "υποσχόμενες". Ενθουσιάζεται ο οπαδός, μετά οι μεταγραφές δεν αποδίδουν, οπότε πρέπει να έρθουν νέα ονόματα ώστε να ενθουσιαστεί εκ νέου, έτσι Όμως έτσι ομάδα δεν γίνεται.

Αν ένας προπονητής ζητάει διαρκώς μεταγραφές και διαρκώς μία ομάδα κάνει πολλές μεταγραφές, τότε πρέπει να είμεθα επιφυλακτικοί.

Επί της ουσίας, έχει απαντήσει ο ίδιος ο Αλμέιδα:

Aλμέιδα(Σεπτέμβριος 2023)

Quote

Η επικοινωνία είναι κάτι πολύ σημαντικό στη ζωή. Τώρα είμαστε μονίμως σε αυτή τη διαμάχη και βλέπουμε πάντα τι θα κάνει ο απέναντι. Αμα ο ένας φέρει 4 παίκτες, εσύ πρέπει να φέρεις πέντε. Αν φέρει έξι ή επτά, εσύ πρέπει να φέρεις οκτώ… Για μένα αυτό είναι ανασφάλεια. Και λίγη εμπιστοσύνη σε αυτό που κάνει ο καθένας.

 

 

 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Bluesman said:

Oι μεταγραφές του χειμώνα χρειάζεται να είναι λίγες και στοχευμένες.
Πρώτον, δεν είναι εύκολο να βρεθεί παίκτης διαφοράς ή ακόμα και καλός ρολίστας.
Δεύτερον, δεν είναι εύκολο να αφομοιώσει τα χαρακτηριστικά της ομάδας άμεσα, ακόμα και αν είναι ποιοτικός.
Τρίτον, το να βρεθεί ο παίκτης αλλά να θέλει δύο-τρεις μήνες να παίξει καλά, από φυσική κατάσταση είναι μία ή άλλη κλπ.

Η λογική λέει αριστερό μπακ μόνο και αν είναι να αργήσει πολύ ο Αραούχο, έναν αντι-Αραούχο που να είναι καλός πρεσαδόρος , όπως απαιτεί το σύστημα του Αλμέιδα, και ας υστερεί σε κάποια πράγματα από τον αργεντίνο.
Τρίτον, τερματοφύλακα έστω και μεσοβέζικα, λόγω του ότι ο Αθανασιάδης που ήταν μέτριος τερματοφύλακας αλλά πλέον με τις γκέλες  δεν ξέρουμε αν μπορεί να ανταπεξέλθει έστω και για λίγα παιχνίδια,
Μέχρι εκεί και το πολύ.

Θα πουν διάφοροι ότι χρειάζονται και άλλα. Μαντέψτε, πάντα χρειάζονται έντεκα καλύτεροι από τους παρόντες!
Για αυτό, η Μάντσεστερ Σίτι παρά το τρεμπλ έκανε μεταγραφές.
Καλό το όπιο των οπαδών, δηλαδή οι μεταγραφές, αλλά στο τέλος καταλήγουμε ότι κάθε εξάμηνο ή κάθε μήνα ή και κάθε εβδομάδα, πρέπει να αλλάζουν όλοι για να έρχονται άλλοι.
Γιατί πάντα υπάρχει κάτι καλύτερο, μόνο που έτσι δεν φτιάχνεται ποδοσφαιρική ομάδα. Και για αυτό διεθνώς, μαζικές μεταγραφές χειμώνα σπάνια επιτυγχάνουν, ως και καθόλου. Για να μην αναφερθούμε στο ελληνικό υπόδειγμα.

Θα δώσω ως παράδειγμα τον Ολυμπιακό:

Πήρε ένα σωρό παίκτες, ενισχύθηκε έλεγαν, και τώρα ο προπονητής του σε αγώνα που έχει βαλτώσει η ομάδα να κάνει μόνο μία αλλαγή και να θέλουν 5-6 μεταγραφές, για να αντικαταστήσουν ορισμένες μεταγραφές του καλοκαιριού!
Δηλαδή, "φύγε συ", "έλα συ". Καλό παιχνίδι, αλλά εμείς δεν είμαστε ατζέντηδες ούτε έχουμε από εκείνους συμφέρουν, ούτε θέλω διοίκηση λαϊκισμού.

Αν μια διοίκηση θέλει να καθησυχάζει τον κόσμο, δεν βοηθά ούτε ο δημοσιογράφος ούτε η απόλυση προπονητή, αρκεί να κάνει συνέχεια μεταγραφές, κάποιες μεσαίου κόστους αλλά "ονόματα", μια πιο ακριβή, κάποιες φθηνές αλλά "υποσχόμενες". Ενθουσιάζεται ο οπαδός, μετά οι μεταγραφές δεν αποδίδουν, οπότε πρέπει να έρθουν νέα ονόματα ώστε να ενθουσιαστεί εκ νέου, έτσι Όμως έτσι ομάδα δεν γίνεται.

Αν ένας προπονητής ζητάει διαρκώς μεταγραφές και διαρκώς μία ομάδα κάνει πολλές μεταγραφές, τότε πρέπει να είμεθα επιφυλακτικοί.

Επί της ουσίας, έχει απαντήσει ο ίδιος ο Αλμέιδα:

Aλμέιδα(Σεπτέμβριος 2023)

 

 

 

Τα καλοκαιρινα προκριματικα θα τα παιξεις με οποιον εχεις στο ροστερ στο τελος της σεζον. Σπανια βαζουν οι ομαδες θερινες μεταγραφες μέσα.

Για να μην πας με αριστερη πλευρα Πηλιος πισω αδερφος πηλιου μπροστα, πρεπει κατι να γινει απο τωρα.(με δεδομενα τασυμβολαια ιρανων και τις φευγατες διαθεσεις του γκατσι).

Οι κοντοφθαλμες ομαδες ψωνιζουν τον Γεναρη με τα δεδομενα μονο της υπαρχουσας σεζον. Οι μεγάλες ομάδες ψωνίζουν σε καθε μεταγραφικη υπολογιζοντας και το παρόν και το μέλλον

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GiorgosR21 said:

Άδικο δεν έχεις. Θα μπορούσαμε το καλοκαίρι να κινηθούμε για κάποιον πιτσιρικά αργεντίνο σαν τον ορτέγκα του γαύρου ας πούμε. 4 εκατομμύρια και έχει αριστερό μπακ για τα επόμενα 5 χρόνια ο οποίος έχει ήδη κληθεί εθνική αργεντινής. Αλλά ποιος θα ψάξει για τέτοια κονέ; Ο Κονέ; Και άντε και να έβρισκε θα έδινε ο μεγάλος 4 εκατομμύρια για αριστερό μπακ που δεν γνωρίζει ο ίδιος; 

θα μεινει αργεντινος παιχτης στον γαυρο 5 χρονια ? απο που ειναι αυτο το παραμυθι ? προσωπικα ο ορτεγκα ακομα κουκου δεν μου εχει κανει, δηλαδη ειδα 2-3 ματς καλος συμπαθης αλλα παιχτης εθνικης αργεντινης δεν ειναι τωρα απο την εθνικη αργεντινης περνανε καθε χρονο καμια 50αρια παιχτες 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GiorgosR21 said:

Άδικο δεν έχεις. Θα μπορούσαμε το καλοκαίρι να κινηθούμε για κάποιον πιτσιρικά αργεντίνο σαν τον ορτέγκα του γαύρου ας πούμε. 4 εκατομμύρια και έχει αριστερό μπακ για τα επόμενα 5 χρόνια ο οποίος έχει ήδη κληθεί εθνική αργεντινής. Αλλά ποιος θα ψάξει για τέτοια κονέ; Ο Κονέ; Και άντε και να έβρισκε θα έδινε ο μεγάλος 4 εκατομμύρια για αριστερό μπακ που δεν γνωρίζει ο ίδιος; 

Σιγα τον παικτη τον Ορτεγκα και σιγα μην κατσει στον Ολυμπιακο 5 χρονια. Του χρονου που θα ξηλωσει παλι ολο του το ροστερ θα βρεθει και αυτος σε καμια Νοτιγχαμ δανεικος. Ειπαμε κακοι οι δικοι μας αλλα μην παρουσιαζουμε Μπακακη τον Χατζισαφι και Ρομπερτο Καρλος τον καθε Ορτεγκα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο Ορτέγκα δεν έχει παίξει δευτερόλεπτο στην εθνική της χώρας του.

 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, amd said:

θα μεινει αργεντινος παιχτης στον γαυρο 5 χρονια ? απο που ειναι αυτο το παραμυθι ? προσωπικα ο ορτεγκα ακομα κουκου δεν μου εχει κανει, δηλαδη ειδα 2-3 ματς καλος συμπαθης αλλα παιχτης εθνικης αργεντινης δεν ειναι τωρα απο την εθνικη αργεντινης περνανε καθε χρονο καμια 50αρια παιχτες 

Αν θυμάμαι καλά, με το παοκτσάκι τα 2 γκόλ είναι απο δικιά του μαγεία

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kami said:

Αν θυμάμαι καλά, με το παοκτσάκι τα 2 γκόλ είναι απο δικιά του μαγεία

Του κινι ηταν, ορτεγκα ηταν εκτος αποστολης.

Link to comment
Share on other sites

Παικτης-απολυτο βαρομετρο της ομαδας μας που αρχίζει απο Μαντ και δεν τελριώνει σε αλόριαν βρέθηκε σε στόρι του ινστα παικτη μας συνεπωνυμου της ανθυποσελεμπριτυ Δανάης ο οποιος παιζει στην Ολλανδία σε θέση που αρχίζει απο Τερ και τελειώνει σε ματοφύλακας. Μπορει να σημαινει κατι, μπορει να σημαινει πολλα, μπορει ομως και τιποτα.

Ευαγγελε Μίχε αποκλειστικακια παρε μασημένη τροφή σου δινω.

  • Hahaha 7
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Geologos said:

Παικτης-απολυτο βαρομετρο της ομαδας μας που αρχίζει απο Μαντ και δεν τελριώνει σε αλόριαν βρέθηκε σε στόρι του ινστα παικτη μας συνεπωνυμου της ανθυποσελεμπριτυ Δανάης ο οποιος παιζει στην Ολλανδία σε θέση που αρχίζει απο Τερ και τελειώνει σε ματοφύλακας. Μπορει να σημαινει κατι, μπορει να σημαινει πολλα, μπορει ομως και τιποτα.

Ευαγγελε Μίχε αποκλειστικακια παρε μασημένη τροφή σου δινω.

👎Απο την ΠΑΕ τους τα γράφουνε χωρίς κενά..🍭

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα ας μην γίνουν μεταγραφές ξέρω γω αλλά ας το δούμε λίγο με τους τραυματίες.Το μεγάλο θέμα είναι αυτο γιατί και μεταγραφές να κάνουμε αν λείπουν 8-9 παίκτες κάθε φορά τα ίδια θα συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, thodoris19 said:

Του κινι ηταν, ορτεγκα ηταν εκτος αποστολης.

Εχεις δίκιο! Ηταν τα 2 τελευταία της Φραιμπουρκ στη Γερμανία που θυμόμουν

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×