Jump to content

ΕΦΥΓΕ Ο ΘΡΥΛΙΚΟΣ ΝΕΣΤΟΡΑΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ . ΑΙΩΝΙΟΣ ΠΥΛΩΝΑΣ ΤΗΣ Α.Ε.Κ.


Nestoridis21
 Share

Recommended Posts

Καλό ταξίδι Νέστορα. Δεν θα ξεχάσω ποτέ 3 στιγμές σου: τον πόνο σου τις μέρες της πεσάδας, το κλάμα σου στο πρωτάθλημα του '18 και την εικόνα σου στα εγκαίνια.
Δυστυχώς δεν καταφέρατε να παίξετε με τον Μίμη στην Αγιά Σοφιά όπως θέλατε στο παρακάτω βίντεο αλλά η ψυχή και των 2 σας σίγουρα θα δίνει ορμή σε όσους παίζουν.


Υ.Γ: Μειωνόμαστε παίδες. Να προσέχετε.

  • Δικεφαλάκι 3
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάναμε τα επίσημα εγκαίνια του συνδέσμου στο χωριό, πριν 7-8 χρόνια δε θυμάμαι..., η ΠΑΕ είχε στείλει, μεταξύ άλλων, και το Νεστορίδη για να μας τιμήσει με την παρουσία του, ως εκπρόσωπος των παλαιμάχων... Τα παιδιά στο σύνδεσμο που ασχολούνται πιο ένεργα με τα της οικογένειας της ΑΕΚ μας είχαν πει πως ο Νέστωρ ζορίζεται οικονομικά και είχαμε συγκεντρώσει ένα μικρό ποσό να τον ενισχύσουμε ως αντάλλαγμα για κάποιες παλιές φωτογραφίες και κάποια ΑΕΚομπεγλέρια που μας άφησε...

Η φθορά του χρόνου ήταν εμφανής επάνω του... κάποια στιγμή βρίσκω το θάρρος να τον πλευρίσω και να του ανοίξω κουβέντα... "εγώ δυστυχώς δεν σε πρόλαβα για να σε απολαύσω δια ζώσης, Κυρ-Κωστα..." του έιχα πει, "αλλά έχοντας περάσει όλη τη ζωή μου χαζεύοντας μια φωτογραφία σου κορνιζαρισμένη στη βιβλιοθήκη του πατέρα μου πίσω απ'το γραφείο του... σαν συγγενή μου σε νοιώθω..."

είχα ακούσει οτί ήταν ευσυγκίνητος, αλλά πριν προλάβω να τελειώσω ότι σκόπευα να του πω με παίρνει αγκαλιά και άρχισε να κλαίει με λυγμούς... ομολογώ κάπως αισθάνθηκα άβολα... του πήρε κανα τέταρτο να επανέλθει απ'το κλάμα... "κυρ-Κώστα για να χαρείς σου τα είπα αυτά, όχι για να σε μελαγχολήσω..." του'λεγα και του ξαναλεγα...

Ο πατέρας μου τότε ήταν στα τελευταία του και δε γινόταν να τον σηκώσω απ'το κρεβάτι να ανταμώσει ξανά από κοντά το νεανικό του ινδαλμα... του πήγα μια υπογεγραμμένη φώτο του Νέστορα να την βάλει δίπλα στη διαχρονική της βιβλιοθήκης που πηδάει στο θεο για κεφαλιά...

βασικά κι εγώ έχω μια φώτω του Νέστορα πάνω στη βιβλιοθήκη μου... κι ας μην τον πρόλαβα...

  • Δικεφαλάκι 30
  • Μπομπίτσα 3
Link to comment
Share on other sites

Ένας τιτάνας της ΑΕΚ και του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Ένας συμπαθέστατος κύριος που αγαπούσε την ΑΕΚ παθολογικά κι ένιωθε ευγνώμων για την δίκαιη αποθέωση που συνεχώς γνώριζε από τον «οργανισμό». Έφυγε τουλάχιστον «πλήρης ημερών».…

Οι παλιοί λένε ότι ήταν σόουμαν σαν τον Χατζηπαναγή αλλά στο πιο ουσιώδες.

Καλό σου ταξίδι ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΕ.

Ήρθε η ώρα, μέσα στην λύπη, να χαμογελάσουμε και λίγο που πρόλαβες κι έζησες αυτά που έγιναν προς τιμήν σου στο νέο γήπεδο.

 

Υγ. Τέτοιο αφιέρωμα δεν θα βρει κανείς εύκολα

http://www.kitrinomavro.gr/aekpedia/2015/05/24/nestoras/

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Τα είπατε όλα, τεράστιος, δίκαια στον πυλώνα αφού αποτελεί έναν από τους πυλώνες της ΑΕΚ.

Ελαφρύ το χωμα

Link to comment
Share on other sites

Καλο παράδεισο τεράστιε, ανεπανάληπτε Νεστορίδη. Αιώνια ευγνωμοσύνη για αυτά που μας έδειξες, αυτά που μας έμαθες και αυτά που μας άφησες.

Link to comment
Share on other sites

Καλό ταξίδι τεράστιε Νέστορα... Είναι σίγουρο ότι ο θρύλος σου και η παθολογική σου αγάπη για την Α.Ε.Κ. θα συντροφεύουν τις επόμενες γενιές αετόπουλων για πολλά χρόνια ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Να προσέχετε και να αγαπάτε την ΑΕΚ μου έλεγε πάντα εκεί πάνω στην Γρυπάρη όποτε με έβλεπε…

Ελαφρύ το χώμα τεράστιε…

Link to comment
Share on other sites

Γεννήθηκε στην Περιχώρα Δράμας το 1930. Μεγάλωσε μέσα σε μεγάλη φτώχια. Σε ένα σπίτι απο «πισσόχαρτο και πλίθρες», όπως ανέφερε σε παλαιότερη συνέντευξή του.

 

Μετακόμισαν οικογενειακώς στην Αθήνα και την Καλλιθέα, η οποία τότε ήταν μια τεράστια αλάνα, την οποία και «όργωνε» με μια μπάλα φτιαγμένη από χαρτί, κάλτσες και κουρέλια.

 

Ο Γιώργος Μαλεύρης, βαρελάς της περιοχής και μπακ του Ολυμπιακού, αναγνώρισε αμέσως το ταλέντο του. Τον έφερε στους «Ερυθρόλευκους», αλλά από εκεί  παραχωρήθηκε στην Ελλάδα Μοσχάτου με το όνομα «Μπρίτζος Κωνσταντίνος ».

 

Δυο χρόνια μετά, έβγαλε και ελληνική ταυτότητα. Νεστορίδης Κωνσταντίνος το όνομα και αμέσως παίρνει «προαγωγή» στον Πανιώνιο. Κατακτά το πρωτάθλημα Αθηνών, καλείται στην Εθνική Ελλάδος και κάπως έτσι, το όνειρο ξεκινά.

 

Παρά τις συνεχείς απαγορεύσεις των «Κυανέρυθρων», ο Νεστορίδης ακούει την καρδιά του και έρχεται στην ΑΕΚ. Τα όσα ακολουθούν, δεν είναι άλλο παρά ένα αποτέλεσμα αυτής της αγάπης.

 

Παρέμεινε στην ΑΕΚ για ολόκληρη την ποδοσφαιρική του ζωή. Μαζί της, δημιούργησε θρύλους, οι οποίοι μεταφέρθηκαν από στόμα σε στόμα μέχρι και στις σημερινές γενιές.

 

Δεν υπήρξε ενας απλός, πιστός στρατιώτης του συλλόγου. Ο Κώστας Νεστορίδης ήταν και θα είναι ενα μεγάλο μέρος του συλλόγου. Εξού και η συμβολική ονοματοδοσία ενός εκ των τεσσάρων πυλώνων του νέου γηπέδου.

 

Ο Κώστας Νεστορίδης απεβίωσε σε ηλικία 93 ετών και πηγαίνει να συναντήσει τους άλλους δυο πυλώνες. Τον Στέλιο Σεραφείδη και τον Μίμη Παπαϊωάννου. Μόνος πλέον απομένει ο τέταρτος, ο Θ(ε)ωμάς Μαύρος, ο οποίος αποτελεί πλέον τον μοναδικό ζωντανό θρύλο της «Ένωσης»

 

 @theromanticanalyzer  The Football Romantics

FB_IMG_1702460092912.jpg

FB_IMG_1702460125773.jpg

  • Δικεφαλάκι 12
  • Μπομπίτσα 8
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Stylianopoulos said:

Ο Γιώργος Μαλεύρης, βαρελάς της περιοχής και μπακ του Ολυμπιακού, αναγνώρισε αμέσως το ταλέντο του. Τον έφερε στους «Ερυθρόλευκους», αλλά από εκεί  παραχωρήθηκε στην Ελλάδα Μοσχάτου με το όνομα «Μπρίτζος Κωνσταντίνος ».

 

Δυο χρόνια μετά, έβγαλε και ελληνική ταυτότητα. Νεστορίδης Κωνσταντίνος το όνομα και αμέσως παίρνει «προαγωγή» στον Πανιώνιο. Κατακτά το πρωτάθλημα Αθηνών, καλείται στην Εθνική Ελλάδος και κάπως έτσι, το όνειρο ξεκινά.

 

Παρά τις συνεχείς απαγορεύσεις των «Κυανέρυθρων», ο Νεστορίδης ακούει την καρδιά του και έρχεται στην ΑΕΚ.

 

 @theromanticanalyzer  The Football Romantics

Ρεσιτάλ ασυναρτησίας από τους κ.κ. The Football Romantics ...

Από τον ... βαρελά μπακ του γαύρου και το όνομα "Μπρίτζος" (πως και γιατί) μέχρι την ... ελληνική ταυτότητα (μάλλον μέχρι τότε είχε ... σουηδική τύπου "Γιόνσον") και τις "συνεχείς απαγορεύσεις των κυανέρυθρων".

Αν ενδιαφέρεστε για την ιστορική αλήθεια και ακρίβεια, εδώ :

http://www.kitrinomavro.gr/aekpedia/2015/05/24/nestoras/

ΥΓ: Όχι, δεν ευλογάμε τα γένια μας ...

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2023 at 11:14 AM, Nestoridis21 said:

Και σαν τον Νεστορίδη κανένας δεν θα βγει, να λέει πως η μπάλα εκεί θα καρφωθεί...

ΑΝΤΙΟ ΜΕΓΙΣΤΕ ΝΕΣΤΟΡΑ!

Ο Θεός να σε αναπαύει ΜΕΓΙΣΤΕ ΑΕΚΤΖΗ!!

 

 

PS: Ο λόγος που ο μακαρίτης ο πατέρας μου έγινε ΑΕΚ και κατ΄ επέκταση εγώ....

 

Ακριβώς το ίδιο και εγώ . Ακριβώς όμβς

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Νονός said:

Ρεσιτάλ ασυναρτησίας από τους κ.κ. The Football Romantics ...

Από τον ... βαρελά μπακ του γαύρου και το όνομα "Μπρίτζος" (πως και γιατί) μέχρι την ... ελληνική ταυτότητα (μάλλον μέχρι τότε είχε ... σουηδική τύπου "Γιόνσον") και τις "συνεχείς απαγορεύσεις των κυανέρυθρων".

Αν ενδιαφέρεστε για την ιστορική αλήθεια και ακρίβεια, εδώ :

http://www.kitrinomavro.gr/aekpedia/2015/05/24/nestoras/

ΥΓ: Όχι, δεν ευλογάμε τα γένια μας ...

Στο βιβλίο του αναφέρει και πόσο σημαντικός υπήρξε για αυτόν ο Νεγρεποντης, που τον συμβούλεψε να μην κάνει άσκοπες ντρίπλες μακριά από την μεγάλη περιοχή. 

"Ήταν σκληρός προπονητής. Οταν δεν τον άκουγα, είχε μια βιτσα και με έδερνε.

-Δεν σου έχω πει να μην κάνεις τόσες ντρίμπλες;

-Άμα δεν κάνω, κύριε Κώστα, πως θα βάλω γκολ; 

- Να τις κάνεις, αλλά μέσα στην περιοχή, οχι έξω.

Τέτοια με συμβούλευε και έμαθα πολλά από αυτόν. Με αγαπούσε και με έπαιρνε και στην Εθνική, διοτι είχε μεγάλα πόστα. Σαν ποδοσφαιριστής, προπολεμικα, ήταν από τα μεγάλα ονόματα, ακόμα και στην Ευρώπη."

Η φωτογραφία είναι από τον γάμο του Νέστορα με την σύζυγο του Ελένη. Στα αριστερά ο "Νεγκρο"

FB_IMG_1702550239532.jpg

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

On 12/14/2023 at 12:29 PM, Rayo Vallecano 21 said:

Στο βιβλίο του αναφέρει και πόσο σημαντικός υπήρξε για αυτόν ο Νεγρεποντης, που τον συμβούλεψε να μην κάνει άσκοπες ντρίπλες μακριά από την μεγάλη περιοχή. 

"Ήταν σκληρός προπονητής. Οταν δεν τον άκουγα, είχε μια βιτσα και με έδερνε.

-Δεν σου έχω πει να μην κάνεις τόσες ντρίμπλες;

-Άμα δεν κάνω, κύριε Κώστα, πως θα βάλω γκολ; 

- Να τις κάνεις, αλλά μέσα στην περιοχή, οχι έξω.

Τέτοια με συμβούλευε και έμαθα πολλά από αυτόν. Με αγαπούσε και με έπαιρνε και στην Εθνική, διοτι είχε μεγάλα πόστα. Σαν ποδοσφαιριστής, προπολεμικα, ήταν από τα μεγάλα ονόματα, ακόμα και στην Ευρώπη."

Η φωτογραφία είναι από τον γάμο του Νέστορα με την σύζυγο του Ελένη. Στα αριστερά ο "Νεγκρο"

FB_IMG_1702550239532.jpg

 

Το έχεις διαβάσει; Έχεις καθόλου εικόνα του;

Θυμάμαι τότε που είχε εκδοθεί ότι τα σνόμπαρα επειδή το στήριζαν δημοσιογράφοι και δεν μου είχε κάτσει καλά. Δεν έδωσα και τόσο σημασία. Τώρα βλέπω βέβαια πως το επιμελήθηκε ο Νίκος Κατσαρός που είναι ίσως ο μοναδικός που μπορώ να πω ότι κάπως συμπαθώ.

Link to comment
Share on other sites

Έκλαψε και ο ουρανός ... 

1 hour ago, TheNarrator said:

κανα ανθος στειλαμε σαν κμ?

Δεν πέρασε από το μυαλό κανενός ούτε το δικό μου φυσικά 😞

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Pelado Alme said:

Εγώ λοιπόν σάς χαιρετώ καί θά σάς βλέπω από  ψηλά... Φεύγω Νταμπλούχος... Χορτασμένος από δόξα καί αγάπη... Έζησα το όνειρο τής επιστροφής στο σπίτι μας... Θά είμαι μέσα σέ κάθε αγώνα (Το φρόντισε Ό Πρόεδρος μας!!) Πάω νά κάνω δίδυμο με τόν φίλο μου τόν Μίμη... νά θυμηθούμε τά παλιά...τόν Κέρβερο Στέλιο καί πού καί που θά μας λέει καί κανά τραγούδι Ο Στελαρας ...... Αντίο Σας ευχαριστώ για Τήν αγάπη πού Μου δώσατε τόσα χρόνια απλόχερα.!!

Link to comment
Share on other sites

Nα πούμε και ένα μπραβο στον Τσουμπερ που ήταν εκεί,  σε αντίθεση με άλλους που θα περίμενα αλλά δεν είδα.

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Navas said:

 

Το έχεις διαβάσει; Έχεις καθόλου εικόνα του;

Θυμάμαι τότε που είχε εκδοθεί ότι τα σνόμπαρα επειδή το στήριζαν δημοσιογράφοι και δεν μου είχε κάτσει καλά. Δεν έδωσα και τόσο σημασία. Τώρα βλέπω βέβαια πως το επιμελήθηκε ο Νίκος Κατσαρός που είναι ίσως ο μοναδικός που μπορώ να πω ότι κάπως συμπαθώ.

Μαθαίνεις κάποια πράγματα, έχει και σπάνιες φωτογραφίες και στατιστικά όπως και μαρτυρίες ανθρώπων της ΑΕΚ αλλά και αντιπάλων. Περισσότερο με εντυπωσίασε η μαρτυρία του Νίκου Κατσαρου, έχει γράψει το πρώτο κεφάλαιο,οπου μεταξύ άλλων αναφέρει και το παρακάτω. Προχθές πάλι στο bns του Σωτηρακοπουλου έλεγε ότι δεν μπορείς να τον συγκρίνεις με άλλους πολύ μεγάλους ξένους ποδοσφαιριστές, αφού δεν ήταν ούτε καλύτερος τους, ούτε χειρότερος, αλλά μοναδικός, μια και έκανε πράγματα που κανένας άλλος δεν έκανε. 

 

 

IMG_20231216_174406.jpg

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • Stylianopoulos unpinned this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×