Jump to content

Στο διάολο Αθανασιάδη


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

35 minutes ago, Man Of Faith said:

Από την περίοδο 1987-88 που παρακολουθώ συστηματικά πλέον την ΑΕΚ συμβαίνει αυτό με ορισμένες εξαιρέσεις κυρίως την περίοδο Νικολαΐδη με Σορεντινο και Σαχα κατά δεύτερο λόγο.Παλιοτερα λίγο ο Μηνου λίγο ο Ατματζιδης και τα τελευταία χρόνια αντε λιγο ο Μπαρκας με όχι λίγα μπλουπερς και αυτός.

Είναι διαχρονικό το φαινόμενο στην ομάδα αλλά τα τελευταία 13 σχεδόν χρόνια έχει παραγίνει το κακό.

Νομίζω στα καλά του ο Ατματζίδης ήταν ο καλύτερος όλων αυτών.

Τον Μήνου τον έχω κάπως σαν τον Χιώτη ή τον Μάχο. Δηλαδή έβγαζε κάποια, ήταν σταθερός αλλά δεν έβγαζε δύσκολα γενικά. Μου είχε κάτσει άσχημα και ίσως τον αδικώ από εκείνο το ματς με την Καλαμαριά όπου θα κατακτούσαμε μαθηματικά το πρωτάθλημα αλλά έκανε πατάτα. Τελικά το πήραμε την επόμενη.

Τον Σάχα δεν τον θεωρούσα ποτέ καλό τερματοφύλακα. Ίσως να έχει να κάνει και με όσα ακούγαμε γι' αυτόν τότε για τα στημένα ματς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Navas said:

Νομίζω στα καλά του ο Ατματζίδης ήταν ο καλύτερος όλων αυτών.

Τον Μήνου τον έχω κάπως σαν τον Χιώτη ή τον Μάχο. Δηλαδή έβγαζε κάποια, ήταν σταθερός αλλά δεν έβγαζε δύσκολα γενικά. Μου είχε κάτσει άσχημα εκείνο το ματς με την Καλαμαριά όπου θα κατακτούσαμε μαθηματικά το πρωτάθλημα αλλά έκανε πατάτα και τελικά το πήραμε την επόμενη.

Τον Σάχα δεν τον θεωρούσα ποτέ καλό τερματοφύλακα. Ίσως να έχει να κάνει και με όσα ακούγαμε γι' αυτόν τότε για τα στημένα ματς.

Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι ποτέ δεν είχαμε σιγουριά στο τέρμα πλην ίσως Σορεντινο.Τους άλλους τους έγραψα γιατί αυτοί ήταν και οι καλύτεροι που είχαμε, όχι όμως τρομερά πράγματα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω τον Μαχο τον θεωρούσα τερματοφυλακαρα. Βεβαια και μενα ισως να με θεωρουσατε τεματοφυλακαρα αν ανταγωνιζομουν τον μορετο για τη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Σορεντινο (απέφευγε τις εξόδους αλλά ήταν ωραιο τερμα) κι Ατματσίδης την διετία 97/99.

Μετά Μήνου, Σάχα, λιγο Μπάρκας.

Λιγο πιο κάτω Στάνκοβιτς (μάλλον, θα δείξει) και Μάχο.

Ηταν κι ο Οικονομόπουλος ο καλυτερος τερματοφύλακας …στον κοσμο, αλλά μια χρονια μονο και τις υπόλοιπες τίποτα. Ο Διαβολογης έπιανε τις κάλτσες του στα χαμηλά αλλά στις εξόδους γέλαγε το σύμπαν.


Οι υπόλοιποι εντελως  ανύπαρκτοι:

Κοφινας, Καραγιάννης, Χιωτης (κάποια εποχή ήταν καλουτσικος), Μιχαηλιδης, Μορέτο, Αραμπατζης, Κωνσταντοπουλος, Βουρας, Καραγκιολιδης, Ντούνης, Ανέστης, Μπαροχα, Τσιντώτας, Αθανασιαδης

ένας κι ένας τι να λέμε 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Navas said:

Νομίζω στα καλά του ο Ατματζίδης ήταν ο καλύτερος όλων αυτών.

Τον Μήνου τον έχω κάπως σαν τον Χιώτη ή τον Μάχο. Δηλαδή έβγαζε κάποια, ήταν σταθερός αλλά δεν έβγαζε δύσκολα γενικά. Μου είχε κάτσει άσχημα και ίσως τον αδικώ από εκείνο το ματς με την Καλαμαριά όπου θα κατακτούσαμε μαθηματικά το πρωτάθλημα αλλά έκανε πατάτα. Τελικά το πήραμε την επόμενη.

Τον Σάχα δεν τον θεωρούσα ποτέ καλό τερματοφύλακα. Ίσως να έχει να κάνει και με όσα ακούγαμε γι' αυτόν τότε για τα στημένα ματς.

Ο Μήνου ήταν ένα σχετικά μέτριο τέρμα, με επικές γκάφες, όπως με Τορίνο, βάζελο σε γκολ Μαυρίδη, Καραισκάκη στο ντόρτι που φάγαμε 1η αγωνιστική το 1991 κλπ...Την τελευταία του χρονιά είναι εξαιρετικός αρχικά, κάνει φοβερά παιχνίδια σε Ηράκλειο και Λάρισα, αλλά προς το τέλος κάνει κάτι τραγικές εμφανίσεις σε Νεάπολη, Τούμπα και Καλαμαριά, παιχνίδια που χάνουμε και μας φέρνουν οριακά να χάσουμε το πρωτάθλημα, αλλά τελικά πιάνει το πέναλντι στην Έδεσσα και εξιλεώνεται. Στον Απόλλωνα που πήγε μετά ήταν εξαιρετικός 2 χρονιές και έπαιξε και εθνική ομάδα...

Από εκεί και πέρα, καλά τέρματα όσο παρακολουθώ ήταν ο Οικονομόπουλος, ο Ατματσίδης που ήταν ο πρώτος στην Ελλάδα που έπαιζε έξω από την εστία του, ο Σορεντίνο, ο Σάχα που νομίζω ότι όλοι τον ξεχνάνε επειδή έφυγε με κακό τρόπο. Μετά το 2013, οι πιο ικανοί ήταν ο Μπάρκας και ο Στάνκοβιτς, χωρίς να είναι και οι δύο κάτι το τρομερό.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι και Οικονομόπουλος. Έχετε δίκιο. Δεν τον πρόλαβα λόγω ηλικίας. Μόνο αργότερα σε κασέτες με στιγμιότυπα.

Ίσως και πιο πριν στα 60s - 70s να υπήρχε κάποιος καλύτερος αλλά εκτός του ότι δεν τους πρόλαβα, δεν μπόρεσα ποτέ να βρω υλικό ώστε να καταλάβω πως παίζανε. Και για τα δεδομένα της εποχής.

Πάντως κάποιες χρονιές στο παρελθόν θυμάμαι να κάνουμε μάγκες αρκετούς τερματοφύλακες στα μεταξύ μας ματς και συνήθως να καταλήγουν σε αντιπάλους με διάφορες συνέχειες ο καθένας. Όπως πχ ο Μπούτσεκ όταν παίξαμε με τη Χέμλον ή ο Γεωργίου του Πανηλειακού όταν μας είχαν βγάλει διπλό ή ο Λιβάκοβιτς φέτος με τους ναζί. Τον Τσιντώτα που ποντάραμε, δεν μας βγήκε. Να βγάλουμε κάποιον στις ακαδημίες δεν το κάναμε. Ίσως μόνο ο Αραμπατζής που δεν εξελίχθηκε. Ή ο Μιχαηλίδης!

Γενικά υπήρχε πάντα θέμα με το τέρμα μας εδώ και χρόνια. Έλληνες αξιόλογοι δεν βγαίνουν εκτός από σπάνιες περιπτώσεις πχ Βλαχοδήμος και απο εξωτερικό ερχόταν πάντα κάποιοι μέτριοι. Μου κάνει εντύπωση πολλά χρόνια τώρα που δεν κοιτάξαμε ποτέ σε ανατολικό μπλοκ σοβαρά. Μόνο επί Νικολαΐδη που θέλαμε έναν κροάτη (Πλετίκοσα???).

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι Σορεντινο Μπαρκας Ατματζιδης(για καποιο διαστημα,γενικα ειχε πνιξει και πολλα) και μετα τιποτα.Ο στανκοβιτς βοηθησε στον τελικο περσι και εδωσε και βαθμους φετος αλλα σαν συνολο απλα ανεκτος.Ειναι φως φαναρι βεβαια οτι εχει αντιληψη,προβλεπει πολλες φορες που θα σουταρει ο αντιπαλος και για αυτο κανει και επεμβασεις που ο Αθανασιαδης δεν βλεπει ουτε στον υπνο του.Ο οποιος Αθανασιαδης ειδικα στα πεναλτι με εκνευριζει περισσοτερο και απο τις εξοδους του μεσολογγιου,δεν υπαρχει περιπτωση να πιασει ποτε κανενα.

Τα τελευταια 30 χρονια αν ειχαμε εστω 15 καλες σεζον απο τερματοφυλακες αντι για 5,η ιστορια της ομαδας θα ηταν διαφορετικη.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Araujo21 said:

Χρονια πολλα με υγεια. και τον Γιωργο αλλου για την δικη μας ψυχικη ηρεμια

Screenshot_4.png

Ο τυπος βλέπει την μπαλα σαν προσκλητηριο. 

του πέφτει απο τα χέρια

  • Hahaha 3
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, theo said:

Ποιος Θεος απ ολους?

Μάλλον θα τους χρειαστεί όλους, κύριε θίομο. 👀

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • stavros 9-11 changed the title to Στο διάολο Αθανασιάδη

Έγινε επαναφορά του τίτλου του τοπικ χωρίς φλωριες και άλλα αγαθομουνικα

Link to comment
Share on other sites

Όχι μη θα του δημιουργήσετε ψυχολογικά του καημένου. 

Έβλεπα χθες τον Κουεστα και λέω τι ωραίο να έχεις τέρμα με αρχιδια κι όχι τέρμα αρχιδοπιάστη.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να συμφωνήσω περισσότερο. Μιλάμε για τερματοφύλακα που από το πουθενά έκανε την χρονιά της ζωής του στο CL με την Σερίφ και μετά δεν είχε μισή πρόταση να φύγει με αγορά.

Δεν είναι θέμα κομπλεξισμου τα σχόλια μας είναι ένας κάκιστος τερματοφύλακας που και πέρυσι παραλίγο για χάρη του να χαθεί το πρωτάθλημα.

2024 κάθεται βιδωμενος στο τέρμα, δεν βγαίνει από την γραμμή, θέλει χειροκρότημα άμα πιάσει τίποτα και μετά νιώθει θιγμένος όταν χάνει τις μπάλες μέσα από τα χέρια του και ο κόσμος του ζητάει εξηγήσεις.

Χωρίς φορ θα βρεις έναν άλλον να τα βάλει, χωρις μέσους πάλι θα κάνουν την δουλειά άλλοι, χωρίς άμυνα θα βοηθήσει το κέντρο, χωρίς τέρμα όμως δεν πας πουθενά και έχουμε μακράν το χειρότερο του big4-5, μην πω και της κατηγορίας και ακουστεί πολύ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

μην λέτε για κουέστα ρε, θα μας πιάσουν τα κλάματα, μόνος του πήρε γάβρο και βάζελο στα 45 πόσο είναι

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορει βιντεακι στο τικτοκ με ολα τα απιθανα που εχει κανει μονο φετος. Το ειδα χτες μετα το ματς και τρελαθηκα.

Που να μπουν και οσα εχει κανει αλλες χρονιες.

 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Agent HAF said:

Μιλάμε για τερματοφύλακα που από το πουθενά έκανε την χρονιά της ζωής του στο CL με την Σερίφ και μετά δεν είχε μισή πρόταση να φύγει με αγορά.

Σιγα τη χρονια της ζωης του και σιγα το ματς της ζωης του στο Μπερναμπεου. Πιο ματς της ζωης του ηταν στο ΑΕΚ-γαυρος 1-0.

Αμα οντως ειχε κανει καλη χρονια, η Σεριφ θα τον κραταγε με το 1 μυριο της οψιον που αποτελουσε ψιχουλα σε σχεση με τα εσοδα της εκεινη τη χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ο κεφτές τον αβάνταρε δεν φταίει αυτός για το δεύτερο γκολ.Είχαμε τον μάνταλο παλιά τώρα έχουμε τον αθανασιάδη να τον προστατεύουν τα αρδάκια.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Pelado Alme said:

Σήμερα ο κεφτές τον αβάνταρε δεν φταίει αυτός για το δεύτερο γκολ.Είχαμε τον μάνταλο παλιά τώρα έχουμε τον αθανασιάδη να τον προστατεύουν τα αρδάκια.

Δεν γίνεται να τον κρεμάσουν (οι αρδ) στα μανταλακια 2 αγωνιστικές πριν το τέλος.

Το αντιλαμβανόμαστε όλοι αυτό.

  • Δικεφαλάκι 4
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×