Jump to content

Ο κοσμος της ΑΕΚ


Bukowski
 Share

Recommended Posts

Μπορούμε να συνεχίσουμε εδώ το θέμα μιας και οι εκλογές τελείωσαν. Έχουμε και λέμε την τελευταία διετία μόνο:

1. Πέσαμε στην Γ' και δεν άνοιξε ρουθούνι

2. Ψηφίσαμε δήμαρχο στην Νέα Φιλαδελφεια τον μόνο που εχει μιλησει εναντίον του σχεδιου για το γήπεδο της ΑΕΚ

3. Μετά το Μπάγεβιτς-Αντιμπαγεβιτς, Ντεμικοι-Μελισσανιδικοι έχουμε πλεον και το φα-αντιφα

Γενικά κατα την γνώμη μου οπαδικα δεν υπάρχουμε καθώς η ΑΕΚ εχει πάψει χρονια να ειναι προτεραιότητα έστω και διασκέδασης για τον ΑΕΚτζη.

Ίσως να φταίει που πολλοί αγάπησαν περισσότερο πρόσωπα από την ομάδα και οταν αυτα κάηκαν έγραψαν και την ομάδα στα παπαρια τους...

 

Αυτα για αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε θεματα ως λαος αλλα στα παπαρια μας.

 

Δεν μετανιωσα ποτέ, δεν μετανιωνω ποτέ. Απλα με μερικους δεν θεωρω οτι ειματε ιδια ομαδα γιατι αυτοι επρεπε να γινουν Πανιωνιοι.

 

Γενικα τους γαμαμε ολους παντως.:fuck:

Link to comment
Share on other sites

ReBo άνοιξε γιατί ούτως η άλλως το τοπικ εκλογές θα το κλείσουν είπαν και άνοιξε εδώ αυτο για να υπάρξει συνέχεια χωρίς τον εκλογικό μανδύα

Link to comment
Share on other sites

μαρεσει που μου απαντας σοβαρα..

 

Η σοβαρότητα μου ειναι το βασικό μου ατού!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ανάλυση Ναουφάνα... αλλά μην ξεχνάς ότι απέναντι έχεις Ορκ. Δεν είναι μονοδιάστατο το θέμα. Δυστυχώς πρέπει να ζήσεις με κάποιες παραδοχές.

 

Κάπου εκεί λοιπόν που καταναλώνεις αγαθό, αγαθομουνιάζεσαι, έχεις πάρει μπλούζες, σημαιάκια, πατατάκια, κοκα κόλες και απολαμβάνεις... στέλνει το κοράκι και χέζει μπροστά σου. Σου γαμάει το έργο.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο γήπεδο , μεγαλύτερο από τον ανταγωνιστή σου και θεατές στις εξέδρες πελατάκια τα οποία θα αγοράζουν το προϊόν, θα τους είναι θελκτικότερο από το κινηματογράφο, λεώ εγώ ! Τα φα αντί-φα τελειώνουν την αμέσως επόμενη στιγμή που η ΑΕΚ γίνει μαγαζί, λειτουργήσει με τους κανόνες των μαγαζιών και απαλλαγεί από βαρύγδουπα ,τα οποία είναι μια χαρά να τρολάρουμε στο ίντερνετ, αλλά αν προσπαθείς να τα εντάξεις σε ένα προϊόν κατανάλωσης καταλήγεις να απευθύνεσαι σε λιγότερους και κατά κανόνα αυτούς που αδυνατούν να στηρίξουν την επένδυση. Έχεις δει πολλούς να πλακώνονται για το κρασί στο Fabrizio's ; Όχι βέβαια, γιατί αφενός ο χώρος δεν προφέρεται για εκτόνωση, αφετέρου το μαγαζί πρωτοτυπεί προκαλώντας σε, αν δεν γουστάρεις τη κάβα , να φέρεις το δικό σου κρασί από τη σπίτι. Η ΑΕΚ λειτουργεί με την αντίστροφη λογική. Οποιοσδήποτε μπορεί να μπει στη κάβα της (που δεν τη γουστάρει), να κάνει το πλιάτσικο του και να αποχωρήσει κύριος και αυτό όλα τα προηγούμενα χρόνια το θεωρούσαμε φυσιολογικό. Στο πλιάτσικο συμπεριλαμβάνω ,για να μην παρεξηγώ και την αφαίρεση εσόδων από την ομάδα, στη λογική του "Εγώ κάνω τη ποζεριά μου στη κερκίδα και να πάει να γαμηθεί η ομάδα αν πληρώνει πρόστιμα επί προστίμων" . Μόνο η αδιάλειπτη΄ παρουσία στις κερκίδες και ενασχόληση αυτών που βλέπουν το γήπεδο ως ψυχαγωγία μπορεί να λύσει το πρόβλημα. Ο κόσμος της ΑΕΚ είτε θα προσαρμοστεί είτε θα επιζεί με υποκατάστατα, γλύφοντας τις πληγές του με την ΑΕΚ της καρδιάς.

 

σωστος.

Link to comment
Share on other sites

πρωτα πρεπει να γεμισεις το νεο σου γηπεδο και μετα να ασχοληθεις για το αν μεριδα του κοσμου σου χαλαει το γλυκο . πεταξε ενα μπουρδολογημα καποιος κυριος βασιλοπουλος και πρεπει να βγαλουμε το μαστιγιο και να χτυπαμε τις πλατες μας. οκ . κατα τα αλλα καλα τα λεει ο φανας.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ναουφανα ειναι κοσμημα για τον συνδεσμο ΚΜ.

 

Ευχομαι να γραφει πιο συχνα.

Link to comment
Share on other sites

μη του λετε και πολλα καλα του ναουφανα γιατι δε το χει πολ να το γυρισει για αντιδραση

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο γήπεδο , μεγαλύτερο από τον ανταγωνιστή σου και θεατές στις εξέδρες πελατάκια τα οποία θα αγοράζουν το προϊόν, θα τους είναι θελκτικότερο από το κινηματογράφο, λεώ εγώ ! Τα φα αντί-φα τελειώνουν την αμέσως επόμενη στιγμή που η ΑΕΚ γίνει μαγαζί, λειτουργήσει με τους κανόνες των μαγαζιών και απαλλαγεί από βαρύγδουπα ,τα οποία είναι μια χαρά να τρολάρουμε στο ίντερνετ, αλλά αν προσπαθείς να τα εντάξεις σε ένα προϊόν κατανάλωσης καταλήγεις να απευθύνεσαι σε λιγότερους και κατά κανόνα αυτούς που αδυνατούν να στηρίξουν την επένδυση. Έχεις δει πολλούς να πλακώνονται για το κρασί στο Fabrizio's ; Όχι βέβαια, γιατί αφενός ο χώρος δεν προφέρεται για εκτόνωση, αφετέρου το μαγαζί πρωτοτυπεί προκαλώντας σε, αν δεν γουστάρεις τη κάβα , να φέρεις το δικό σου κρασί από τη σπίτι. Η ΑΕΚ λειτουργεί με την αντίστροφη λογική. Οποιοσδήποτε μπορεί να μπει στη κάβα της (που δεν τη γουστάρει), να κάνει το πλιάτσικο του και να αποχωρήσει κύριος και αυτό όλα τα προηγούμενα χρόνια το θεωρούσαμε φυσιολογικό. Στο πλιάτσικο συμπεριλαμβάνω ,για να μην παρεξηγώ και την αφαίρεση εσόδων από την ομάδα, στη λογική του "Εγώ κάνω τη ποζεριά μου στη κερκίδα και να πάει να γαμηθεί η ομάδα αν πληρώνει πρόστιμα επί προστίμων" . Μόνο η αδιάλειπτη΄ παρουσία στις κερκίδες και ενασχόληση αυτών που βλέπουν το γήπεδο ως ψυχαγωγία μπορεί να λύσει το πρόβλημα. Ο κόσμος της ΑΕΚ είτε θα προσαρμοστεί είτε θα επιζεί με υποκατάστατα, γλύφοντας τις πληγές του με την ΑΕΚ της καρδιάς.

 

Αγαπητέ Ναούφ, μία από τις ελάχιστες καλές συνιστώσες του "Live your Myth in Greece" είναι η επακριβής οριοθέτηση των διαφόρων χώρων.

Εκκλησία = Εκκλησία

Μέγαρο = Μέγαρο

Γήπεδο = Γήπεδο

Και οπωσδήποτε "λέμε ΟΧΙ" στον ... αχταρμά που επικρατεί επί του θέματος στην "πολιτισμένη" Δύση.

 

ΥΓ: Αναμφίβολα χαροποιεί η επανεμφάνιση κειμένων σου αν και σε xxxs size. Οψόμεθα εις ... πλέον ευμεγέθη.

Link to comment
Share on other sites

Κόσμος ΑΕΚ και γενικότερα οργανισμός ΑΕΚ.

 

1. Αγαθομούνης.

2. Μιλάει πολύ, κάνει λίγα.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ε το έργο πήγαινε πολύ καλα για να ναι αληθινό. Έτσι βγήκαν τα μαχαίρια από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω κατι το κακο στο φεϊγ-βολαν. Καλο ειναι να υπαρχει και λιγη αντιπολιτευση, εστω κι αν δεν αγγιζει ουσιωδη ζητηματα πλην ερασιτεχνικης (οπου εκτιμω οτι υπαρχει τεραστιο θεμα).

Link to comment
Share on other sites

Ε με φέιγ βολάν δεν γάμησε κανείς όμως... Άμα δεν πεις και το ονοματάκι σου και τη διεύθυνσή σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς αλήθεια είναι αυτό. Τα τμήματα κλείνουν το ένα πίσω από το άλλο και όποιον και αν ρωτήσεις ( σε πλειοψηφικό βαθμό) σου λέει "εμένα η μπάλα με νοιάζει". Πραγματικά είναι μεγάλη η ξενέρα που νιώθω. Πίστευα πως θα μας ταρακουνούσε όλους αυτό που βιώσαμε στη σουπερ λιγδα και η πτώση στη Γ. Θα μου πείτε τα ίδια σκεφτόμουν και με το μπάσκετ αλλά μια από τα ίδια και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αλήθεια είναι αυτό. Τα τμήματα κλείνουν το ένα πίσω από το άλλο και όποιον και αν ρωτήσεις ( σε πλειοψηφικό βαθμό) σου λέει "εμένα η μπάλα με νοιάζει". Πραγματικά είναι μεγάλη η ξενέρα που νιώθω. Πίστευα πως θα μας ταρακουνούσε όλους αυτό που βιώσαμε στη σουπερ λιγδα και η πτώση στη Γ. Θα μου πείτε τα ίδια σκεφτόμουν και με το μπάσκετ αλλά μια από τα ίδια και εκεί.

 

Βεβαια για τα παραπανω πιθανοτατα ειναι υπευθυνο σε μεγαλο βαθμο το ταρακουνημα που μολις περιεγραψες.

 

Καλα τα τσιτατα για ενιαια ΑΕΚ, για τεραστιους λαους, για ΑΕΚ που ανηκει στο λαο της, αλλα η πραγματικοτητα λεει οτι εισαι εδω και 3-4 χρονια στο μεταιχμιο της αλλαγης του στατους σου σαν ομαδα κ πλεον εχεις εναποθεσει τις οποιες ελπιδες σου για να μη συμβει αυτο στις καυλες ενος συγκεκριμενου ανθρωπου.

 

Θελεις δε θελεις, στους ρυθμους του θα χορεψεις

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια για τα παραπανω πιθανοτατα ειναι υπευθυνο σε μεγαλο βαθμο το ταρακουνημα που μολις περιεγραψες.

 

Καλα τα τσιτατα για ενιαια ΑΕΚ, για τεραστιους λαους, για ΑΕΚ που ανηκει στο λαο της, αλλα η πραγματικοτητα λεει οτι εισαι εδω και 3-4 χρονια στο μεταιχμιο της αλλαγης του στατους σου σαν ομαδα κ πλεον εχεις εναποθεσει τις οποιες ελπιδες σου για να μη συμβει αυτο στις καυλες ενος συγκεκριμενου ανθρωπου.

 

Θελεις δε θελεις, στους ρυθμους του θα χορεψεις

 

Πιο κεντρο δεν γινοταν να χτυπησεις.

Link to comment
Share on other sites

Θελεις δε θελεις, στους ρυθμους του θα χορεψεις

 

Ε αυτο εγινε ηδη.2012.

 

[video=youtube;5o-yxTS5Uxw]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι αλλιώς να είσαι ΑΕΚ;

 

Αυτό που υπερηφανευόμασταν τόσα χρόνια ως οπαδοί της ΑΕΚ ήταν πώς διαφέρουμε από όλους τους υπόλοιπους, πως έχουμε ένα ηθικό προβάδισμα, πως δε μασάμε δηλαδή από αφεντικά και προέδρους, πως η ΑΕΚ είναι ιδέα, πως είμαστε αντιφασίστες, πως το κατεστημένο μας κυνηγάει, πως λόγω προσφυγιάς είμαστε συνέχεια των φτωχών και κατατρεγμένων που τα καταφέρνουν σε αντίξοες συνθήκες, πώς πώς πώς…Όλα αυτά, βέβαια, ιδωμένα μέσα από ένα ρομαντικό πρίσμα που ναι μεν αλλοίωνε την πραγματικότητα αλλά διατηρούσε μια μικρή έστω επαφή με αυτήν, βλέπε κινήσεις αλληλεγγύης, αντιφασιστική δράση στις κερκίδες (όταν σε άλλα γήπεδα υψώνονταν πανό με κέλτικους σταυρούς), αντίδραση στην προεδρία Ψωμιάδη, φιλικός αγώνας στο Βελιγράδι εν μέσω βομβαρδισμών το 1999 κι άλλα πολλά που συντηρούσαν μέσα μας την αφήγηση της διαφορετικότητας.

 

Με αφορμή την επίθεση της Παρασκευής σε ομάδα κατοίκων της περιοχής, που αντιτίθεται στην ανέγερση γηπέδου στη Νέα Φιλαδέλφεια με τον τρόπο που προβλέπεται από τον επίμαχο νόμο, από οπαδούς-πληρωμένους τραμπούκους, πιστεύω ότι έχει έρθει η ώρα ο κάθε ΑΕΚτζης να πάρει θέση και να αποδείξει αν θέλει μια ΑΕΚ που όντως «είναι αλλιώς» ή μια ΑΕΚ αντίγραφο των χειρότερων ημερών Κόκκαλη και Μαρινάκη. Μια ΑΕΚ που οι οπαδοί της θα χρησιμοποιούνται ως όργανο πίεσης, προκειμένου να ευοδωθούν τα επιχειρηματικά σχέδια του ιδιοκτήτη της. Μια ΑΕΚ που θα μετέρχεται μαφιόζικες πρακτικές προκειμένου να εξυπηρετήσει τα «συμφέροντά» της, καταπώς ορίζονται από το αφεντικό της. Μια ΑΕΚ που όποιος δε συμφωνεί μαζί μας θα τρώει ξύλο, θα στοχοποιείται από πρόθυμα παπαγαλάκια, θα λαμβάνει απειλητικά σημιεώματα για την κόρη του συνοδευόμενα με σφαίρα, θα κατηγορείται ως « εχθρός της ομάδας», «άπλυτος Συριζαίος κορμοράνος», «ΚΚΕ φασίστας» και «τσιράκι του Μαρινάκη». Mια ΑΕΚ που θέλει να φτιάξει γήπεδο με επιδότηση 20 εκ. ευρώ από την Περιφέρεια, εν μέσω κρίσης. Μια ΑΕΚ που το γήπεδό της θα παραχωρηθεί για εκμετάλλευση τα επόμενα πενήντα χρόνια σε εταιρεία συμφερόντων του ιδιοκτήτη της και αυτό δεν την πειράζει, καθώς έτσι έγινε και με το Καραϊσκάκη. Μια ΑΕΚ που, ας μη γελιόμαστε, θα σεβαστεί το άλσος, όπως έδειξε ότι σέβεται και τις αντιρρήσεις των κατοίκων, δηλαδή καθόλου. Μια ΑΕΚ που γοητεύεται από αντιαισθητικές, υπερκιτσάτες, λαϊκίστικες και μεγαλοϊδεατικού περιεχομένου Αγιασοφιές. Μια ΑΕΚ που τέλος πάντων καμία σχέση δεν έχει με όσα υποτίθεται ότι είμαστε περήφανοι γι’ αυτήν.

 

Θέλω να πιστεύω ότι η πλειονότητα των φίλων της ΑΕΚ δεν θέλει να δει την ομάδα της να οδηγείται σε αυτή την κατάντια. Αντίθετα απ’ ό,τι προβάλλεται στα μέσα, υπάρχει και η μερίδα των ΑΕΚτζήδων που στέκεται κριτικά απέναντι σε όλα αυτά και ανησυχεί για την τροπή των πραγμάτων. Είναι αυτή η μερίδα που δεν ευχαριστήθηκε την κατάκτηση του Κυπέλλου με τον Ατρόμητο λόγω της εισβολής οπαδών στο γήπεδο, που ποτέ δεν είδε με καλό μάτι το πάρε-δώσε οργανωμένων με την εκάστοτε διοίκηση, που νιώθει άβολα για εκείνη την υπαγωγή στο άρθρο 44 και τη διαγραφή των χρεών, που θεωρεί ότι η έλευση Μελισσανίδη – προσφάτως καταδικασθέντα για μη καταβολή χρεών προς το Δημόσιο και στο παρελθόν κατηγορούμενου για λαθρεμπόριο πετρελαίου, επίσης κολλητού του Σαμαρά και σαφέστατα βασικού μετόχου του ΟΠΑΠ – στα πράγματα δεν τιμάει την ομάδα, αντιθέτως την οδηγεί σ’ ένα μέλλον, όπου μοναδική επιδίωξη είναι να γίνουμε χαλίφηδες στην θέση του χαλίφη ή του…δημοτικού συμβούλου. Θα αντιταχθούμε στις δυνάμεις που την σπρώχνουν προς τα εκεί ή θα διαλέξουμε το δρόμο της αποχής, ξεχνώντας ίσως για πολλά χρόνια την αγαπημένη μας ομάδα; Προτιμώ το πρώτο, γιατί η ΑΕΚ είναι ο κόσμος της και όχι οποιοσδήποτε Μελισσανίδης, Ψωμιάδης ή όποιος άλλος τη χρησιμοποιεί. Πώς θα γίνει αυτό δεν γνωρίζω ακριβώς, σίγουρα όχι με το να συντασσόμαστε ή να αδιαφορούμε για ενέργειες όπως της Παρασκευής και να θεωρούμε πώς «Δούρου (ή όποιος άλλος) καριόλα, η ΑΕΚ -των συμφερόντων του προέδρου- πάνω απ’ όλα».

 

ΥΓ. Να χαίρονται οι οργανωτές της αντισυγκέντρωσης τα πανηγύρια της Χρυσής Αυγής -->link

 

Και ενα δευτερο κομματι συζητησης αρκετα ενδεικτικο εδω

 

Η αποψη μου ειναι οτι το πραγμα εχει ξεφυγει και πρεπει να καποιος να το μαζεψει.

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου αντιθετα ειναι οτι αν ειναι να βγει ενα καλο απολη αυτη την ιστορια θα ειναι οτι τυποι σαν αυτον θα σταματησουν να ειναι ΑΕΚ

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×