Jump to content

Το τοπικ του Σαββάτου: Πανό που σας έμειναν στη μνήμη


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Σαββαταρα, φραπεδαρα και κλασικά άκυρο τοπικ στο ΚΜ. Πράγμα που έχει καθιερωθεί τις τελευταίες εβδομάδες και πάει αρκετά καλά, επομένως συνεχίζουμε.

Σήμερα λέμε για τα πανό των οπαδών μας. Δεν ξέρω πόσοι είχατε αυτή τη λοξα, αλλά εγώ σαν παιδάκι, πριν αρχισω τη γηπεδική μου καριέρα, πάντα χαζευα τα πανό των οπαδών μας από την τηλεόραση, ίσως περισσότερο κι από το ίδιο το ματς.

Αν είχαμε διαδίκτυο 20 χρόνια νωρίτερα, τα περισσότερα θα μπορούσαμε και να τα ποσταρουμε.

Ανακαλώ συνεχώς στη μνήμη μου τα εξής πανό που τώρα πια δεν μπαίνουν:

-Δεκαετια 90, σε εκείνες τις ιστορικες ευρωπαϊκές βραδιές της ΑΕΚ, έμπαινε στην 3 ένα μαύρο που δεν θυμάμαι τι έγραφε, αλλά η υπογραφή του ήταν "Μικρό καφέ Σέρρες"

-Μαθηματικο Αιγαίου στην 21

-Τι κοιτάτε ρε? Original Προσοτσάνης, παντού, εντός/εκτός.

-Αν το φεγγάρι αγαπούσε τη νύχτα όπως εγώ εσένα, τότε τον ήλιο δεν θα τον βλέπαμε ποτέ, συνήθως στην 21

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά το ποστ του @Tsosmi, το τοπικ μπορεί να κλειδώσει. Ίσως το πιο σκληρό αλλά αληθινό πράγμα που έχω διαβάσει ποτέ μου.

Σε άλλα νέα, εμένα πάντα μου ζεσταίνουν την καρδιά τα αντιφασιστικά πανιά, όμως το πιο γουστόζικο που έχω δει είναι αυτό. Δεν ξέρω αν είχε μπει και σε γήπεδο ποτέ.

IMG_20240302_105317.jpg

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αυτό που ανέφερε ο Felman, τα δύο ιστορικά του ΣΦ Νέας Υόρκης  Και στην μαύρη ξενιτιά με την ΑΕΚ στην καρδιά καθώς και ΑΕΚ Θεά όλης της Γης

Α ναι, και ο κλασικό της Οικογένειας, με τον Δικέφαλο σε μαύρο φόντο και από πάνω Γνήσια Θύρα 21-1975 ενώ από κάτω Original Gate 21-1982.  Στην αρχή μόνο "μυημένοι" το καταλάβαιναν, ενώ πολλοί μπερδευόντουσαν νομίζοντας ότι το 1975 είχε υπάρξει Σύνδεσμος που ονομαζόταν Γνήσια Θύρα 21.  

Τέλος δύο στα οποία είχα συμμετοχή. Μία βυζαντινή σημαία που έγραφε από κάτω  Αγία Παρασκευή που πρέπει να  την έχω ακόμα κάπου. Τότε πολλοί κλέβαν βυζαντινές από...εκκλησίες για να τις κάνουν πανιά της ΑΕΚ αλλά εγώ την  είχα αγοράσει και την είχαμε  μετατρέψει με έναν φίλο μου πριν   αρχίσουμε να την κρεμάμε σε διάφορα γήπεδα. Και ένα μεγάλο δεκάμετρο πανό, είχαμε αγοράσει την φόδρα και το φτιάξαμε σε ένα σπίτι. Obey to the Great King, δηλαδή τον Δικέφαλο, και από κάτω Ένωση προσφυγομάνα ή κατι τέτοιο, με υπογραφή R Αγία Παρασκευή. Δεν μου άρεζε πολύ το βασικό  σλόγκαν που είχε επιλεγεί αλλά ήταν πανό που φαινόταν πολύ καλά, από την 21 ΄διέκρινες καθαρά τι έγραφε όταν ήταν κρεμασμένο στην Σκεπαστή.  

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Tsosmi said:

1481193172_images(11).jpeg.d9d0b1705e9268251e95dcb72e991975.jpeg

Σόρι Τσοσμί, αλλά "θέλω" την φουλ έκδοση με την "υπογραφή". Έχω τους λόγους μου ....

Η φωτό είναι πλέον δυσεύρετη στο νετ. Το νου σας ρεμάλια ....

panodusan.jpg

  • Δικεφαλάκι 9
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Η αρωστεια και το φάρμακο. Patissia club. Παντα στη σκεπαστη στο Π της 10

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Ποιο το νοημα να ζεις, αν δεν εισαι ΑΕΚτζης

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Δυνατή τριάδα, αλλά το τρίτο έψαχνα. "Ζούμε εξεγερμένοι και όχι σαν ρουφιάνοι και προσκυνημένοι", και έκρηξη στο παιδικό μου μυαλό.

Αν δεν κάνω λάθος, το θυμάμαι σε ντέρμπι με γαύρο κάπου το 2005-6, αλλά μπορεί να ήταν και λίγο αργότερα (σίγουρα στο ΟΑΚΑ).

206637631_4578771032152936_1128402915544530030_n.jpg

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

θα βαλω αρκετα

που  μ αρεσουν

120467133_3457852917605721_7240507416568

τι κοιτατε

128844139_198166195140709_2534340918501602425_o.jpg.f64755e8c3d050ca0809b56b5730c041.jpg

τα κουρελια

KOURELIA.thumb.jpg.f78b83454fa458cf2701463a6d9747ef.jpg

καλυτερα νεκρος194386798_paniagay.jpg.1378fe658eb9b7ad58499bca2cbfb54c.jpg

uber alles

422070058_aektorino.jpg.eebbb9edabab79263a4b8fc3a333a1a9.jpg

poy na vro mastoyra pou na soy moiaze

ena allo apo original dafnhs pou elege

AEK kapsoyra xero psomi k mpyra kapos etsi

 

 

  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω για τους ματαδες στη Χιο ηταν αυτο. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, CHⓇIS said:

kai ena gia nazela nomizo

131109248_205776347713027_6469910974450072426_n.jpg.9d727759976872bf1801bfee44ffa4fc.jpg

Το ΜΓΔ στο τέλος σαν να λέει ότι μιλάει για μπάτσους πάντως

Link to comment
Share on other sites

Από τα αγαπημένα μου πανό όταν το βλέπω είναι το ΑΕΚ ΑΡΡΏΣΤΙΑ ΛΑΜΠΡΙΝΗ

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, moukie said:

Νομιζω για τους ματαδες στη Χιο ηταν αυτο. 

Nai exeis dikio

Link to comment
Share on other sites

Erotheh

Pou na vro mastoura pou na sou moiazei pani palio dn htan ektos apo autokollhto?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα μιλήσω για πανό. Τα καλύτερα αλλωστε έχουν μπει για μένα. Θα γράψω για 2-3 εικόνες που με κράτησαν «ζωντανο» δίπλα στην ΑΕΚ ως έφηβο παρά το γεγονός ότι δεν μπορούσα να είμαι κοντά της λόγω περιορισμένων οικονομικών δυνατοτήτων. Μεγαλώνοντας σε μια εποχή με περιορισμένη πρόσβαση στο Ίντερνετ, όποτε έβρισκα ευκαρια έμπαινα στο σάιτ της R, όπου και κατεβαζα υλικό, το εκτύπωνα σε Α4, το κόλλαγα στα βιβλία μου, στα θρανία μου και έκανα καζούρα στους φίλους μου που ήταν ουκ ολίγοι γιατί πέρασα όλο το σχολείο με βαρια 1-2 συνΑΕΚτζηδες σε κάθε τάξη αλλά σε πολύ πιο λαιτ φάση. 
 

1. το κόλλαγα σε όλα τα βιβλία και το έκανα πατικωσουρα όπου έβρισκα 

2. Δυο φράσεις όλη μου η ζωή. Επίσης το έγραφα παντου

3. Καζούρα σε γαυρους 

4. Καζούρα σε γαυρους

5. Καζούρα στους γαυρους με μια φωτό από ορίτζιναλ Μαρούσι όπου τύπος με μπλούζα ΑΕΚ τσιμπουκωνει γκομενα με φανέλα γαυρου

6. Καζούρα στους βαζελους με μια φωτό ενός πιτσιρικά που κρατάει χαρτόνι που γράφει «είμαι φλωρος βαζελος και μακριά από την ΑΕΚ»

7. Η πιο περήφανη στιγμή μου σε σχέση με την ΑΕΚ. Εκτύπωνα στόχους σε αυτοκόλλητα Α4 και τους έβαζα στις τσάντες μου, στα βιβλία, μέχρι και σε ένα φλαι που είχα και γύρναγα. 

Τα 5,6 δεν τα βρίσκω τώρα στο Ίντερνετ αλλά κάπου τα έχω καταχωνιασμένα σε κάποιον υπολογιστή 

Αυτά ειναι ότι κράτησα μέσα μου όλα τα παιδικά μου χρονια. Συναίσθημα αγάπης, και περηφανια είναι για μένα η ΑΕΚ

IMG_5935.jpeg

IMG_5939.jpeg

IMG_5936.jpeg

IMG_5937.jpeg

IMG_5938.jpeg

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

@CHⓇIS με έκανες κομμάτια.

Τα "ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ ΑΚΟΜΑ" είναι όλα μου τα νιάτα και η περηφάνια για την ΑΕΚΑΡΑ και την R και ας εκραζε τότε το μούσι και τις τριανταφυλλιές μπροστά από την Σκεπαστή.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Skepastos said:

είμαι φλωρος βαζελος και μακριά από την ΑΕΚ»

Είμαι φλώρος βαζελος και μακριά από την ορίτζιναλ. Έκανα μαλακία και τιμωρήθηκα 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stavros 9-11 said:

Είμαι φλώρος βαζελος και μακριά από την ορίτζιναλ. Έκανα μαλακία και τιμωρήθηκα 

Ναι ναι! Μπραβο ρε Σταυρο

Link to comment
Share on other sites

image.png.bb73ebac2e5688eea2f2eb8ba90e9bc3.png

To πιο χαρακτηριστικό

 

Έπειτα το "ΑΕΚ ΞΕΡΌ ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΜΠΎΡΑ" R Δάφνης. Κάπου το είχα σε φώτο αλλά δεν το βρίσκω τώρα.

 

 

image.png.3cce9d9cbd3871e9c6296ba6f8dba59b.png

 

Όπως και αυτά που μπήκαν για βάτραχο.

Ωραίο ήταν και μου είχε καρφωθεί στο μυαλό εκείνο που είχε μπει με Τορίνο, το "QUI SARA LA VOSTRA TOMBA" σε όλη την 21 που φλεγόταν. Νομίζω μπήκε και μετά από χρόνια με Μίλαν ή είναι ιδέα μου (???).

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • stavros 9-11 changed the title to Το τοπικ του Σαββάτου: Πανό που σας έμειναν στη μνήμη

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×