Jump to content

Το τοπικ του Σαββάτου: Η πρώτη σας φορά στο γήπεδο


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

1 minute ago, Νονός said:

Και είσαι και -σχετικά- "φρεσκο αίμα" στο ΚΜ.

Τι να πούμε κι εμείς που έχουμε κληθεί να απαντήσουμε στο ΙΔΙΟ ερώτημα κάπου 6-7 φορές κατά καιρούς. :lol:

Φαντάσου, έχω βαρεθεί πλέον και ΔΕΝ γράφω ότι το πρώτο μου ματς στο γήπεδο ήταν το ΑΕΚ - Κ.Π.Ρ το '77.

Ναι, αυτό με τα πέναλτι, τον Χρηστίδη, την πρόκριση στους "4" του ΟΥΕΦΑ ....

Ε ναι... άσε που με την πάροδο των χρόνων τα ξεχνάμε κιόλας. :D
 

Επιγραμματικά (για 10η φορά στα χρονικά του ίντερνετ ξέρω 'γω), Γεώργιος Μόσχος με βάζελο και Χάμιλτον-Σέλερς. Μπάλα από την επόμενη χρονιά, μόνος για αρκετό διάστημα, δεν είχα επιρροή από γονείς και συγγενείς. Πρώτη φορά στο Μόσχος άνοιξα χάρτη της Αθήνας, κανονικό χάρτη, βιβλιαράκι όχι google maps :D για να δω πως θα πάω σκαστός από το σπίτι, από Νέα Σμύρνη Νέα Φιλαδέλφεια και πώς θα βρω το γήπεδο αφού φτάσω ΝΦ.
Κανά 2 χρόνια μετά άρχισα να πηγαίνω με ΑΕΚτζήδες του σχολείου, αλλά γενικά η ενασχόλησή μου με την Α.Ε.Κ. πλην εξαιρέσεων ήταν πάντα μοναχική, και όταν μετακόμισα φυσικά έμαθα να φωνάζω γκολ από μέσα μου, να σηχτηρίζω από μέσα μου, να κλαίω και να χαίρομαι χωρίς έκφραση προσώπου. Όταν καμιά φορά είμαι Ελλάδα και κάτσει και η σπάνια περίπτωση να δω ματς από την τηλεόραση με άλλους (πχ φέτος Α.Ε.Κ. - Αντβερπ στην Κατερίνη), μου φαίνεται περίεργο και... ενοχλητικό. :D Βγάλε τον σκασμό άνθρωπέ μου (ράντομ πελάτης της καφετέριας), δεν θέλω κι άλλον σχολιαστή. :D Τα 2 χρόνια που πήγαινα Δ κάθε δεύτερη Παρασκευή περίπου, κι εκεί ή μόνος ή με ένα φίλο από ΝΣ. Συνήθως στη γωνία αριστερά μετά τα σκαλάκια, ούτε άχνα ούτε φωνή, τι φωνή να έχω άλλωστε 17-18 χρονών εκεί. Γι' αυτό και οι εκδρομές που πήγα εκτός, δεν πρόλαβα πολλά εκτός λεκανοπεδίου, εντός Αθήνας παντού οκ, ήταν πάντα κάτι γουάο, ακόμα και σήμερα είμαι ταυτόχρονα ευτυχισμένος και out of comfort zone όταν πηγαίνω μαζικά κάπου για Α.Ε.Κ. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και εγώ, που είμαι από τα νεότερα μέλη, έχω προλάβει να γράψω στο πρόσφατο τόπικ. Για να μην γράψω τα ίδια, θα γράψω το πρώτο ματς που πήγα συνειδητά χωρίς τον πατέρα μου.
Ήταν ένα 4-4 με τον Άρη το 1981. Μεγάλη απόφαση για μένα καθώς είμαστε λίγο μετά την τραγωδία της θ7 και σύσσωμη η οικογένεια είχε αποκλείσει ακόμα και το να πλησιάσω σε γήπεδο.
Από το ματς αυτό δυο πράγματα μου έμειναν και προφανώς δεν ήταν η διακύμανση του σκορ.
Το ένα ήταν οι μπλε φανέλες της ΑΕΚ  που επιπλέον δεν είχαν σήμα. Πλήρης απογοήτευση... δεν το πίστευα. Για το τότε μυαλό μου ήταν αδιανόητο θέαμα. 
Το δεύτερο ήταν η αγωνία για το εισιτήριο. Φοβόμουν ότι δεν θα μου δώσουν εισιτήριο γιατί ήμουν μικρός. Έτσι με θυμάμαι να πηγαίνω από εκδοτήριο σε εκδοτήριο προσπαθώντας να ψυχολογήσω τον ταμία. Θα μου δώσει ή θα μου πει να έρθω με τον πατέρα μου και τέτοια. Τελικά μετά από κανα 20λεπτο σκέψης, πήγα σε αυτόν που θεώρησα "καταλληλότερο", ο οποίος με κοίταξε, το σκέφτηκε λίγο και χωρίς να μου πει τίποτα πήρε τα λεφτά και μου έδωσε το χαρτάκι. Θρίαμβος για τον panos42... με την περηφάνια να ξεχειλίζει, βρέθηκα στριμωγμένος σε μια θύρα ορθίων που έβλεπα περισσότερο πλάτες παρά γήπεδο. Κάπως έτσι έμαθα ότι ο αριθμός της θύρας παίζει "κάποιο" ρόλο...:D
 

  • Δικεφαλάκι 10
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Να είστε όλοι καλά και να τα θυμάστε για πολύ καιρό ακόμα όλα αυτά εύχομαι 

Πρώτη φορά στο γήπεδο για μένα ήταν σε επιλογή ματς που και με οτιδήποτε άλλο στη ζωή σου να ασχολιόσουν,μετά από αυτό το ματς θα γινόσουν ΑΕΚ!

Ημουν 11 χρονών παρέα με τον θείο μου(ΑΕΚ) και τον πατέρα μου(παο),ημέρα Κυριακή,βροχή ασταμάτητη ατέλειωτες ώρες,δακρυγόνα να πέφτουν στο άλσος και τελικά το ματς αναβλήθηκε για την επόμενη μέρα…Την επομένη λοιπόν κοπάνα από το σχολείο γιατί όπως έλεγε ο θείος Το παιδί θα πάει ακόμα πολλές φορές σχολείο στη ζωή του αλλά σε τέτοιο ματς δεν πρόκειται να ξαναπάει

Φτανει η ώρα της Σέντρας,ψεύτικα χαρτονομίσματα πέφτουν από παντού,ένα τρομερό πανό κρέμεται στο γήπεδο και ο κόσμος με λύσσα να φωνάζει το γνωστό σύνθημα για έναν Σέρβο προπονητή που ήρθε στην ΝΦ πρώτη φορά με τα ερυθρόλευκα 

Φαντάζομαι καταλάβατε όλοι σε ποιο ματς αναφέρομαι

Υ.Γ. Εκείνη την μέρα αν και υπήρχαν οπαδοί του γαύρου στο γήπεδο,η οργή του κόσμου είχε πέσει αλλού,σχεδόν δεν ασχολιόταν κανείς μαζί τους μέχρι να γίνει 2-0 σβηστά 

  • Δικεφαλάκι 8
Link to comment
Share on other sites

1η μου φορα καπου στο μακρινο 1961 ή 1962 ( 3-4 ετων ) με τον πατερα...

Μετα τον αγωνα στο Νινάκι για σουβλακια και θερινό σινεμα οταν ηταν ανοικτο..

Το εργο επαναληφθηκε 100άδες φορες ακομα και με πολλα ταξιδια στην επαρχια μεχρι τα 15-16 μου χρονια που γνωρισα τον Μπαμπη στα καταγωγια μπιλιαρδα της Φωκιωνος Νεγρη και ξεκλεβα μερικες Κυριακες με τον ημιγυμνο τρελλό να ξεσηκωνει τους φανατικους...

Οχι παντα ομως...Τα Φιλαδελφεια με τον πατερα ηταν κατι μαγικο στο αγουρο μυαλο μου και τις περισσοτερες φορες πηγαιναμε παρεουλα ... και μετα Νινακι...

Μεχρι καποια μερα το 1998 ή 1999 που πηγα  - εγω αυτη τη φορα τον πατερα στο οακα για τελευταια του φορα - ένεκα επάρατης....και μετα ... μου εφυγε μεσα απ τα χερια το 2003.

Εκτοτε οποτε περναω τη θυρα του γηπεδου του κραταω νοερα το χερι , πανηγυριζω μαζι του καθε γκολ και καθε νικη..

μεχρι να παω να τον συναντησω...Ανυπομονω..οχι τιποτ' αλλο... αλλα μου λειπει τρελλά..

Με τη σειρα μου και γω απο το 2007 και μετα ειμαστε αχωριστοι με το μωρο μου ( τριχρονος τοτε ) στο οακα και στα Φιλαδέλφεια..πως θα μπορουσε αλλωστε να γινει κατι διαφορετικο ?

Το αιμα δεν γινεται νερο...

Μονο γιαυτον τον τυπο ...τον Φώντα μου...

το αλλο μου μισό δεν βιαζεται να την κανει με ελαφρα πηδηματακια ...

Την καλημερα μου ...και ραντεβου στο ΠτΨ ...

  • Δικεφαλάκι 11
  • Μπομπίτσα 5
Link to comment
Share on other sites

On 3/17/2024 at 10:49 AM, Stylianopoulos said:

1985 χεράκι με Στυλιανοφάδερ έπαιζε εντός και εκείνη την περίοδο η ΑΕΚ μας στο ΟΑΚΑ. Πολύς κόσμος,ο ΟΦΗ παράρτημα του βαζελου. Λιακάδα και ο οφητζής δίνει κλωτσά από πίσω στον Μαγυάρο τον Εστερχάζι.Κυνηγητό. 

Νικηφόρο το ντεμπούτο ζωής κοντά στην ΑΕΚ του Στυλιανοπουλου, 1-0 η ΑΕΚάρα μας

Δείτε το και σεις από κάτω 

https://youtu.be/AuTWPx9e-eo?si=rFMcgi0FFs7Yw4hu

Μια μικρή διόρθωση. 1986 ήταν αυτό. 85-86 αλλά είχαμε παίξει στον δεύτερο γύρο, οποτε 86. Δεν ήμουν αλλά το θυμάμαι. Ο ΟΦΗ τοτε διεκδικούσε και έξοδο στην Ευρώπη, και στο τέλος μας πέρασε κιόλας και τερμάτισε δεύτερος. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/16/2024 at 12:26 PM, Νονός said:

Φορούσατε εμφανίσεις Robe di Kappa ?

Δε θυμαμαι ρε φιλε..1976 μεχρι σημερα...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά 1984 στο Γεντί κουλέ στο Ηράκλειο.

Εννιά χρονών με τον πατέρα μου. Μέναμε Χανιά και πήγαμε οδικώς μαζί και η αδερφή μου. 

Θυμάμαι τον μακαρίτη τον πατέρα μου να στριμώχνεται και να σπρώχνει έξω από την θύρα 1 για να πάρουμε εισιτηριακια. 

Μπαίνοντας μέσα μου έκανε εντύπωση ότι οι δικοί μας (200-300 άτομα) τραγουδούσαν συνέχεια " Όλοι στο ναό, έχουν για Θεό..." , ότι ακουγοντουσαν περισσότερο από τους οφητζηδες που ήταν στην θύρα 4. Επίσης επειδή ακόμα τότε εμείς είχαμε ασπρόμαυρη τηλεόραση, μου έκανε εντύπωση το απέραντο πράσινο του γρασιδιού και βέβαια αργότερα όταν μπήκε η ΑΕΚ, η εμβληματική μορφή του Θωμά Μαύρου.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι ήταν 1-1 το ματς, είχε έρθει να εκτελέσει κορνερ από την μεριά μας, γύρισε να μας χαιρετήσει και έλεγε δυνατά: Μην σας νοιάζει, θα τους γαμησουμε!

Όντως το ματς έληξε 1-2. Βρισιά από τους οφητζηδες αλλά περισσότερο τραγούδι από τους ΑΕΚτζηδες. 

Ήταν η πρώτη φορά που άκουγα πολλά συνθήματα, άγνωστα τότε σε εμένα και γυρνώντας την Δευτέρα στα Χανιά στο δημοτικό, το έπαιζα μπαρουτοκαπνισμενος και έπεφτε κατήχηση συνθημάτων στα άλλα ΑΕΚακια.

 

  • Δικεφαλάκι 5
  • Μπομπίτσα 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Captain21 said:

Δε θυμαμαι ρε φιλε..1976 μεχρι σημερα...

Σόρι, επειδή μάλλον δεν κατάλαβα, εφηβικό ΑΕΚ πότε έπαιξες Καπετάνιο ? Το 1976 ?

Link to comment
Share on other sites

Οντας βορειοελλαδιτης, μη μύστης, εχω παει μια φορα σε γήπεδο σε ολη μου τη ζωη.

Καυτατζόγλιο, 2004, τις γριες απο 1 0 σε 1 2

Εκατσα μεσα στις γριες γιατι πιο φτηνα. Σκορπιες γριες ειχε γύρω, μαλλον παιζει να μην ημασταν οι μονοι αεκτζηδες με το φιλαρακι μου.

Απο το ματς δε θυμαμαι πολλα. Θυμαμαι η δικια μας κερκιδα γαμουσε και εδερνε, και δεν εβλεπα πολυ το ματς. Παντως και τα τρια γκολ μπροστα μας μπήκαν.

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Νονός said:

Σόρι, επειδή μάλλον δεν κατάλαβα, εφηβικό ΑΕΚ πότε έπαιξες Καπετάνιο ? Το 1976 ?

1975-1976

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Σεζόν 2002-03

ΑΕΚ-Παναχαϊκή 6-0

 

1ο και τελευταίο ματς στο Νίκος Γκούμας. Ήμουν στα επίσημα. Θυμάμαι ότι όταν καθάρισε το ματς, λέγαμε με τον ξάδερφο μου εναλλάξ ότι το επόμενο γκολ θα ναι αφιερωμένο 1 σε μένα, 1 σε αυτόν εναλλάξ. Έχω ακόμα κάποιες θολές εικόνες από το ματς κυρίως, αλλά και από το γήπεδο. Έχω να το λέω πάντως ότι έστω και οριακά πρόλαβα να πάω και στο Γκούμας.

Τότε πήρα και την 1η μου φανέλα (Ντέμη) η οποία εδώ και πολλά χρόνια έχει χαθεί, αλλά και το 1ο μου κασκόλ. Το κασκόλ αυτό το έχω ακόμα μαζί μου και το παίρνω σχεδόν πάντα όταν θα πάω γήπεδο. Το κασκόλ αυτό, λοιπόν, έχει πάει εκτός από το Νίκος Γκούμας, στο ΟΑΚΑ (προφανώς), στην Πάτρα (για ένα ματς με την Κέρκυρα το '10), σε μπάσκετ, χάντμπολ και βόλει, στο Άμστερνταμ, στο Μιλάνο, το Μόναχο, τη Βενετία (μπάσκετ όπου ένας οπαδός της Βενέτσια μου πρότεινε να ανταλλάξουμε κασκόλ και του αρνήθηκα ευγενικά εξηγώντας το γιατί) για να επιστρέψει πέρσι εκεί απ' όπου ξεκίνησε τη διαδρομή του, στη Νέα Φιλαδέλφεια. Με διαφορά το σπουδαιότερο απόκτημα που αφορά την ΑΕΚ.

Αυτά για να καλύψω με ένα πόστ και το τόπικ του 1ου ματς αλλά και αυτό του κασκόλ :D

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×