Jump to content

Το τοπικ του Σαββάτου: Το πρώτο σας κασκολακι


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Πιστέψατε ότι το ξέχασα ε; Όντως το ξέχασα αλλά είχα να οδηγήσω αρκετά σήμερα, τώρα όμως που είμαι μπροστά σε ένα αναμμένο τζάκι, κατεβάζω μπρούσκο κρασί και τέτοια, μαζευτείτε να πούμε ωραίες ιστορίες, να μεθύσουμε με τις αναμνήσεις και εκείνη τη γλυκιά προσμονή να ζήσουμε τα επόμενα.

Πείτε μας πότε αποκτήσατε το πρώτο σας κασκόλ της ΑΕΚ, πως ήταν και που βρίσκεται σήμερα 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου αναμνηστικό ήταν καπέλο ΑΕΚ, μέσα δεκαετίας 90 και κάποια μπρελόκ 

Από κασκόλ, θυμάμαι να περπατάω με τον κολλητό μου προς Καμαρα, εποχές γυμνασίου, έχει ένα μαγαζί με αναμνηστικά είδη και βλέπω κασκόλ ΑΕΚ, μπήκα το πήρα. 

Αλλά, το κασκόλ που έχω και είναι κειμήλιο το αγόρασα το 2007/2008 από ένα παλικάρι στα Μαλγαρα όταν μας σταματήσανε για έλεγχο πριν το Άρης ΑΕΚ που μας έβγαλαν στο ημίχρονο. Κασκολαρα original συνδεσμιακο. 

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Το YELLOW MADNESS με νεκροκεφαλή Εxploited πρώτο κασκόλ δώρο. Δεν θυμάμαι από ποιον (1993 μάλλον).

Με αυτό πήγα επίτηδες στο γήπεδο πρώτο μου ματς πέρσι.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1993 δώρο πατρός ένα χοντρό κίτρινο με την επιγραφή "ΑΕΚ-Ευρωπη". Το 2010 στην Κομοτηνή σε ένα κύπελλο με τον Πανθρακικό το χάρισα σε δικό μας σε μια κίνηση ένδειξης βαθύτατης εκτίμησης 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθές το ανέφερα τυχαία σε απάντηση στο ποστ felman με το κατούρημα και το στραμπουλιγμα ότι το πρώτο μου δεν αγοράστηκε αλλά βρέθηκε τυχαία το 1992-93 μια μέρα που πήγαινα μαθητής Β Γυμνασίου στο δρόμο και παρότι μετά απέκτησα πολλά ήταν πάντοτε το αγαπημένο που φιλούσα σαν κειμήλιο μέχρι που χάθηκε σε μια άνευ λόγου επίθεση από ματ μετά το τελικό κυπέλλου το 2018 στο ΟΑΚΑ. Πολλά πράγματα ξεπέρασα στην ζωή μου, αυτό το κασκόλ ακόμα το κλαίω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stavros 9-11 said:

1993 δώρο πατρός ένα χοντρό κίτρινο με την επιγραφή "ΑΕΚ-Ευρωπη". Το 2010 στην Κομοτηνή σε ένα κύπελλο με τον Πανθρακικό το χάρισα σε δικό μας σε μια κίνηση ένδειξης βαθύτατης εκτίμησης 

Κ εμενα αυτο ειναι το πρωτο.

Το αγαπημενο μου ομως ειναι αυτο που θα μου κανει δωρο ο @moukie

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Με συγκινησατε τώρα βραδυατικα ρε. Πάνε καμία 30 χρόνια γμτ... Κλασικό ριγωτο κιτρινόμαυρο αγορασμένο στα σκαλακια του περισσου μόλις κατέβηκα από τον ηλεκτρικό. Αν και δεν ξέρω πόσα άλλα ακόμα πήρα... Πάντα εκείνο είναι πάνω μου στα ντερμπι

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο κασκόλ από αεροδρόμιο Μακεδονία, κιτρινόμαυρο ΑΕΚ με εμπρός αετέ δικέφαλε. Πρώτο πράγμα από ΑΕΚ ήταν μια κίτρινη φανέλα του Τσάρτα από το παζάρι της Φλώρινας με Nike και χορηγό μαρφίν αν θυμάμαι καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ήταν από τον παππού μου όταν ήμουν 3-4 νομίζω. Ψιλοξεβαμμένο, ξεφτυσμένο κλπ (δεν έχω ιδέα από πότε το είχε και την ιστορία του και δεν πρόλαβα να τον ρωτήσω πριν φύγει) αλλά κασκόλ της ΑΕΚ και αρκούσε (δυστυχώς δεν έχω ιδέα τι απέγινε). Το επόμενο μου το πήρε ο αδερφός μου για δώρο γενεθλίων λίγα χρόνια αργότερα, το οποίο και έδωσα στην κόρη του όταν -μαθαίνοντας τα χρώματα- είπε ΑΕΚ όταν της έδειξα κάτι κίτρινο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου θα λέει ότι το πρώτο του κασκόλ του το έδωσα εγώ που μου το έδωσε ο @Tsak σε ένα βόλλευ, ενα γαμάτο της Θύρας 21 προπερσινο 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

2006 δωρο απο γαυρο φαδερ μου που ειχε ερθει αθηνα να δει ΑΕΚ  λιλ με φιλους του..κρεμασμενο στο πατρικο μου  στο δωματιο ακομα

Link to comment
Share on other sites

@AG21ποιος εχει τελικααπο γλυφαδα το ασπρο το R θα μου πεις 😂 καποιος που ξερεις κδεν μου λες θα το τσιμπησε στο κλεισιμο. Μου το χε φερει συμμαθητης σχολειο το 90 απο τον αδερφο του απο R μπραχαμι.

Πρωτο δεν ηταν εχω ακομα ενα παρα πολυ παλιο ξεφτυσμενο δεν θυμαμαι απο τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου κασκόλ είναι αρκετά κιτς. Στο κέντρο λέει ΑΕΚ, έχει από την μια το σήμα και από την άλλη την μπάλα με τα αστέρια του Τσου Λου.  Ανάμεσα τους σε ένα κιτρινόμαυρο καρό φόντο έχει κάτι κούπες.

Δεν έχω αναμνήσεις χωρίς αυτό το κασκόλ. Τώρα βρίσκεται στο πατρικό μου, στο πάνω πάνω ράφι της βιβλιοθήκης μου, και μόνο με αυτό έχω πάει γήπεδο. Στα ξένα που είμαι έχω φέρει ένα άλλο. Δεν ήθελα να το ρισκάρω.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Πρώτο κασκόλ κλασικό μάλλινο κιτρινόμαυρο με κρόσσια αγορασμενο από τον πατερα μου στο ματς ΑΕΚ οσφπ 2-2 το 85 ή 86 έξω από το ΟΑΚΑ.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Πρώτο κασκόλ το οποίο έχω ακόμη,είχα ανέβει Αθήνα με τον πατέρα μου τη βδομάδα μετά το Πάσχα 97' ή 98' και μέναμε σε μια θεία μου στο Ελληνικό.

Εκεί στα Σούρμενα έχει ένα πανηγύρι την Κυριακή του Θωμά ή και όλο το ΠΣΚ που γινόταν ψιλοπανικός,βρήκαμε έναν πάγκο με τέτοια είδη και φυσικά αγοράστηκε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Atlas21 said:

Το πρώτο μου κασκόλ είναι αρκετά κιτς. Στο κέντρο λέει ΑΕΚ, έχει από την μια το σήμα και από την άλλη την μπάλα με τα αστέρια του Τσου Λου.  Ανάμεσα τους σε ένα κιτρινόμαυρο καρό φόντο έχει κάτι κούπες.

Δεν έχω αναμνήσεις χωρίς αυτό το κασκόλ. Τώρα βρίσκεται στο πατρικό μου, στο πάνω πάνω ράφι της βιβλιοθήκης μου, και μόνο με αυτό έχω πάει γήπεδο. Στα ξένα που είμαι έχω φέρει ένα άλλο. Δεν ήθελα να το ρισκάρω.

Το είχα και γω αυτό το κασκόλ μέχρι που το έδωσα πριν καμιά 10αριά χρόνια σε ένα παιδάκι που είχε μπει σε καλό δρόμο και απο γαύρος είχε γίνει ΑΕΚ αλλά τελικά είχε άδοξο τέλος η υπόθεση.

Το κασκόλ λογικά πετάχτηκε και το παιδί έγινε γαύρος,αν και δεν ασχολείται ιδιαίτερα πλέον ως έφηβος.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, theo said:

@AG21ποιος εχει τελικααπο γλυφαδα το ασπρο το R θα μου πεις 😂 καποιος που ξερεις κδεν μου λες θα το τσιμπησε στο κλεισιμο. Μου το χε φερει συμμαθητης σχολειο το 90 απο τον αδερφο του απο R μπραχαμι.

Πρωτο δεν ηταν εχω ακομα ενα παρα πολυ παλιο ξεφτυσμενο δεν θυμαμαι απο τοτε.

Κάτσε ένα άσπρο που έχω εδώ και κάτι δεκαετίες ήταν δικό σου ? Το είχα ψιρισει?  Πες μην μιλάς με γρίφους. Χαχαχα γιατι  κάπου το χασα . Ωραία κασκολακι όντως . Αγαπημένο . 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, AG21 said:

Κάτσε ένα άσπρο που έχω εδώ και κάτι δεκαετίες ήταν δικό σου ? Το είχα ψιρισει?  Πες μην μιλάς με γρίφους. Χαχαχα γιατι  κάπου το χασα . Ωραία κασκολακι όντως . Αγαπημένο . 

Θα ρθω απο κει , λεγε

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, theo said:

Θα ρθω απο κει , λεγε

Αυτό μάλλον η μοιρα του είναι να ψυριζεται από φίλους , ίσως γιατί ήταν πολλή γαμάτο .. κάτσε να το ψάξω κάπου πρέπει να το έχω . 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτοι οι γλυφαδιωτες βαρος στην κοινωνια ειναι ε τεο?

  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, CHⓇIS said:

Τελικα αυτοι οι γλυφαδιωτες βαρος στην κοινωνια ειναι ε τεο?

Μια στην γκρινια μια στην ψειριστικη 

  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ ένα άσπρο  (που έφερα κι εδώ), δεν θυμάμαι πόσα μου είχε πάρει* ο ΧΧ, στο διαμέρισμα του πάνω ήμασταν. Ο Κρουασάν για κάποιο λόγο το έλεγε "προεδρικό".

 

*αξέχαστο μου έχει μείνει ένα δεκάευρο, που τότε ένιωθες πενηντάευρο, που μου είχε τιμολογήσει ένα dvd με τίτλο "Ντεμίνιο, το φαινόμενο".

Μαλάκες τι χρέπι dvd ήταν αυτό, δεν έπαιζε καν στη τηλεόραση και στο πισί που το άνοιγες έπαιζες κάτι κλιπακια captures από tv tuner. 

Αυτά τα λεφτά, συν το να παραδίδω τηλεκάρτες εντός δακτυλίου με το Μίκρα σε μέρα που δεν κυκλοφορώ, ήταν οι πιο εσωτερικοσυγκρουσιακές συνεισφορές μου στο Κίνημα. 

  • Hahaha 3
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×