Jump to content

Διοικητικά - Οικονομικά ΠΑΕ ΑΕΚ


nikos
 Share

Recommended Posts

Guest Saxon21
Τετάρτη 10 Ιουλίου 2013

 

ΑΕΚ: Η πρώτη ελληνική ομάδα εισηγμένη σε διεθνές χρηματιστήριο!

 

Αποκαλύπτουμε αυτό που δεν γνωρίζουν ακόμα και οι πιο στενοί του συνεργάτες. Θέλει να βάλει την ΑΕΚ στο χρηματιστήριο! Κι' όχι το ελληνικό!!! Τα σύνορα της Ελλάδας δεν θα περιορίζουν την πορεία της ΑΕΚ στο νέο της ξεκίνημα.

 

Στόχος, λοιπόν, χειροπιαστός και στο άμεσο πρόγραμμα, είναι βέβαια Νο1 το γήπεδο, όμως παράλληλα, με τη σύσταση της ΠΑΕ ΑΕΚ, σ' ένα χρόνο να κινηθούν οι διαδικασίες εισαγωγής της ανώνυμης εταιρίας σε χρηματιστήριο του εξωτερικού.

 

Ποντάρετε, τώρα που γυρίζει είναι η δουλειά. Μια ομάδα Β' Εθνικής, η πρώτη ελληνική ΠΑΕ, μ' όλο το μέλλον δικό της, να αισιοδοξεί να προκαλέσει το οικονομικό ενδιαφέρον επενδυτών εντός και εκτός Ελλάδος».

 

Φτου ρε,δεν προλαβαμε να πονταρουμε. :friends:xD

 

* Το κείμενο δημοσιεύθηκε στο apodytiriakias.gr

 

Φτου ρε,δεν προλαβαμε να πονταρουμε. :drinks:xD

Link to comment
Share on other sites

εαν τους ειχε βαλει θα το χες μαθει ηδη επισημα. Εαν το μαθαινεις απο κυκλους σημαινει οτι αυτο ευχεται.

 

εμαθα πως στρωνει εδαφος οχι πως εχει γινει καποιο deal.

Link to comment
Share on other sites

Guest ALati

Λεωφορος Αθηνων διπλα στο ΧΑΑ. Γνωριμια κοινη του Μιλενου και του τιγραν.

Το ζουμι ειναι τα κοινα συμφεροντα του ελιτ γκρουπ που υποστηριζει τα μελη.

Τεσπα. Ο Αγγλος ξερει. Ρωτηστε τον

Link to comment
Share on other sites

Guest ALati
εγω οτι ειχα να δηλωσω το δηλωσα κυριε Αλατι.

Τα υπολοιπα απο τας εφημεριδΑΣ.xD

 

Με αρεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαλάκες, επειδή είμαι ένας απλός φωτογραφίσκος, τί στον πούτσο συζητάμε;

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαλάκες, επειδή είμαι ένας απλός φωτογραφίσκος, τί στον πούτσο συζητάμε;

 

+1 καλε

 

ζωγραφιστε το μωρε! χριστο δε καταλαβαινουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει είμαι θεούλης τέλος. Έψαξα για τη συνεργασία της ΑΕΚ με την ΕΛΙΤ και είδα ότι η ΕΛΙΤ συνεργάζεται με το Imperial Business School. Έχω ήδη στείλει στον καθηγητή μου που μου έκανε Financial management email όπου τον έχω ρωτήσει να μου πει τρία τέσσερα πράματα για την ΕΛΙΤ και πως αναμένεται να βοηθήσει την ΠΑΕ ΑΕΚ σαν εταιρεία. xD

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει είμαι θεούλης τέλος. Έψαξα για τη συνεργασία της ΑΕΚ με την ΕΛΙΤ και είδα ότι η ΕΛΙΤ συνεργάζεται με το Imperial Business School. Έχω ήδη στείλει στον καθηγητή μου που μου έκανε Financial management email όπου τον έχω ρωτήσει να μου πει τρία τέσσερα πράματα για την ΕΛΙΤ και πως αναμένεται να βοηθήσει την ΠΑΕ ΑΕΚ σαν εταιρεία. xD

 

Γιαννάκο κάπου είδα ότι γάμησες και σε αυτό το έτος. Μπράβο αγορίνα, όλα καλά να πάνε και στη συνέχεια.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Γιαννάκο κάπου είδα ότι γάμησες και σε αυτό το έτος. Μπράβο αγορίνα, όλα καλά να πάνε και στη συνέχεια.

 

Μία φορά τον χρόνο γαμάει;

Link to comment
Share on other sites

Ενα καλο ειναι οτι δεν γινεται να μιλαμε για αγγλικα χρηματιστηρια και νικοστρατους με απεθαντους στο τιμονι. Λεω γω τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Ενα καλο ειναι οτι δεν γινεται να μιλαμε για αγγλικα χρηματιστηρια και νικοστρατους με απεθαντους στο τιμονι. Λεω γω τωρα...

 

και πως εγινε μεχρι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να άρχισε. Απλά το press release λέει ότι συμφωνήσανε στο να μπει σαν εταιρεία και υπάρχουν 3 βήματα τα οποία θα υλοποιηθούν μέσα σε 24 μήνες. Το σημαντικό είναι ότι υπάρχουν απλές εταιρείες, partners και investors από τα λίγα που κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

"Αλλωστε, ήδη η ΑΕΚ συζητείται με ενθουσιασμό στην Ευρώπη και υπάρχουν πληροφορίες από την UEFA, που αναφέρουν πως η ΑΕΚ έχει εξασφαλισμένη αδειοδότηση για τα επόμενα χρόνια. Εάν μάλιστα είχε προχωρήσει στο Κύπελλο, θα μπορούσε, από την επόμενη κιόλας σεζόν, να αγωνιστεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

 

Πηγή: H ΑΕΚ σε υψηλό επίπεδο με την παρουσία της στο Σίτι του Λονδίνου | iefimerida.gr http://www.iefimerida.gr/news/199198/h-aek-se-ypsilo-epipedo-me-tin-paroysia-tis-sto-siti-toy-londinoy#ixzz3W0qlkP6t

'http://www.iefimerida.gr/news/199198/h-aek-se-ypsilo-epipedo-me-tin-paroysia-tis-sto-siti-toy-londinoy

 

Ενδιαφέρον αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Guest Saxon21

Η απογειωση

Αυτό είναι το Elite. Ένα προγραμμα ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ και προσβασης σε πιθανους επενδυτες μεσω μιας κοινης πλατφορμας. Γινεται δηλαδη μια αξιολογηση, ακολουθεις καποια standard και μεσω αυτης παρουσιαζωνται οι εταιρείες στο επενδυτικο κοινο. Ένα Pro-IPO δηλαδη. ΤΙΠΟΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ τιποτε λιγοτερο. Επειδη εισαι και λιγο βουρλο: IPO=Initial Public Offering. Δημοσια εγγραφη δηλαδη. Σαν αυτή που κανατε εδώ και μαζεψατε ολοκληρα 35 χιλιαρικα. Στην ΑΜΚ που εχετε κανει ΜΟΥΓΚΑ τι εγινε. Όπως εχετε κανει ΜΟΥΓΚΑ τα διαρκειας. Τα 8500 χιλιαδες. Όπως κανατε ΜΟΥΓΚΑ περσυ τα 3-4 χιλιαδες που πηγαν σε ‘ανεργους’ με 30 ευρω. Μπας και σωσετε το νουμερο, που φετος δε σωθηκε με τιποτα.

 

Γι αυτό η ανακοινωση ηταν 2 γραμμες ολες και ολες γεματες ΑΣΑΦΕΙΑ και με ένα link απλα. Τη ωρα που για τον Κοντονη γραφατε σελιδες και γεμισαμε σαλια. ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με εισαγωγη στο LSGE λοιπον, η οποια θα γινει ΑΝ συναντησετε τα κριτηρια, ΑΝ βρειτε αναδοχο και ΑΝ βρειτε και κανα τρελλο να δωσει λεφτα.

 

http://dailytripes.gr/blog/2015/04/01/%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%89%CF%83%CE%B7/#comments

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest ALati

Περίφημα. Τέλεια. Για να πιάσουν τόπο οι φάπες. Αλλιώς δε θα είχαν νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Η απογειωση

Αυτό είναι το Elite. Ένα προγραμμα ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ και προσβασης σε πιθανους επενδυτες μεσω μιας κοινης πλατφορμας. Γινεται δηλαδη μια αξιολογηση, ακολουθεις καποια standard και μεσω αυτης παρουσιαζωνται οι εταιρείες στο επενδυτικο κοινο. Ένα Pro-IPO δηλαδη.

 

Μέχρι εδώ συμφωνώ. Η φάση είναι ισότιμη (αναλογικά) με το bond της Morgan Stanley - συνεχίζουμε να πανηγυρίζουμε που σεξι νεημντ καουντερπαρτς δέχονται να πάρουν τα λεφτά μας.

 

Τιγροτεχνίο.

 

Η εμπειρία και η παρατήρηση του συστήματος ΑΕΚ λέει ότι κατά 99,95% δεν θα οδηγήσει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

 

Η εμπειρία και η παρατήρηση του συστήματος ΑΕΚ λέει ότι κατά 99,95% δεν θα οδηγήσει πουθενά.

 

:good2::good2::good2:

 

άρα έχουμε ελπίδες!!!

 

:good2::good2::good2:

Link to comment
Share on other sites

Περίφημα. Τέλεια. Για να πιάσουν τόπο οι φάπες. Αλλιώς δε θα είχαν νόημα.

 

:drinks:

 

μεγαλο καημο εχουν καποιοι γιατι εξαλλου το προβλημα ηταν να πουλησες 8,500 η 10,000 διαρκειας στην τελικη

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γουστάρω. Πέρασε πολύς καιρός να είσαι καθημερινό πρωτοσέλιδο των βρωμισμένων με συκοφαντίες και συνεχόμενα άρθρα. Τίγρη προχώρα στο Ντάου Τζόουνς.

Link to comment
Share on other sites

Το gazzetta.gr έψαξε, έμαθε και σας παρουσιάζει τι εστί ELITE, τι προσδοκά η ΑΕΚ (και τι προκύπτει) από τη συγκεκριμένη συνεργασία.

 

aek-elite21.jpg?itok=ShLdXpV8

 

Από την ημέρα της ανακοίνωσης από την ΑΕΚ σχετικά με το deal που επετεύχθη με την ELITE έχουμε διαβάσει, ακούσει και δει τα απίθανα σενάρια γύρω από τη συγκεκριμένη συνεργασία της «κιτρινόμαυρης» ΠΑΕ με την παραπάνω εταιρεία...

 

Το gazzetta.gr ως όφειλε έψαξε και έμαθε σχετικά περί τίνος πρόκειται. Τον λόγο, δηλαδή, για τον οποίο η ΑΕΚ μπήκε στη διαδικασία αναζήτησης μιας εταιρείας που αποτελεί ουσιαστικά έναν σούπερ σύμβουλο επιχειρήσεων που σκοπός του είναι η προσέλκυση επενδύσεων – κεφαλαίων σε συγκεκριμένα (και με κέρδη) πρότζεκτ.

 

Ο ουσιαστικός ρόλος της ELITE

 

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα απ' την αρχή και κυρίως να δούμε τι είναι η ELITE που όλοι πλέον στον... πλανήτη ΑΕΚ γνωρίζουν:

 

Πρόκειται για μία νέα εισηγμένη στο χρηματιστήριο του Λονδίνου εταιρεία που αποτελείται από ένα δίκτυο συμβούλων και άλλων εκπροσώπων των οποίων στόχος και αντικείμενο εργασίας είναι να έχουν το ρόλο του μέντορα και της δικτύωσης μίας εταιρείας που αναζητεί νέα (ή έστω επιπλέον) κεφάλαια, καθώς επίσης και η προετοιμασία του επόμενου σταδίου των οικονομικών δεδομένων της συνεργαζόμενης εταιρείας.

 

Όπως χαρακτηριστικά επικοινωνούν και τα ίδια μέλη της ELITE πρόκειται για έναν όμιλο που έχει το ρόλο του μέντορα σε νέες και ανερχόμενες (και σε δυναμική) οικονομικά εταιρείες που έχουν κέρδη και χρειάζονται βοήθεια ειδικών για να τα πολλαπλασιάσουν βρίσκοντας νέα κεφάλαια (άρα και πολλούς, νέους μετόχους).

 

Να το κάνουμε πιο απλό, πιο... λαϊκό; Μιλάμε για έναν όμιλο PR (δημοσίων σχέσεων και συμβουλών για εξέλιξη) σε ανερχόμενες εταιρείες με σημαντική προοπτική!

 

Το πλάνο που δουλεύουν και οι τρεις φάσεις

 

Στην ELITE όπως οι ίδιοι οι εκπρόσωποί της επικοινωνούν δουλεύουν από την έναρξή τους σε ένα πλάνο με τρεις φάσεις: Αρχικά έχουμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, εν συνεχεία με τη συνεργαζόμενη εταιρεία (στην περίπτωσή μας την ΠΑΕ ΑΕΚ) διορθώνονται και φτιάχνονται από κοινού οι όποιες ελλείψεις υφίστανται και τέλος αναζητείται ο κατάλληλος τρόπος προσέλκυσης επενδύσεων – επενδυτών (κοινώς νέα κεφάλαια).

 

Ξεκάθαρα αυτό που αναλύουμε και εξηγούμαι παραπάνω είναι μία εταιρεία (όπως σημειώνουμε παραπάνω) με ρόλο: σύμβουλος επιχειρήσεων... Πιο επεξηγηματικά; Μιλάμε για μία εταιρεία η οποία έχει ως ρόλο – σκοπό να βοηθάει άλλες (σ.σ.: εταιρείες) προκειμένου να βρουν χρηματοδότες – κεφάλαια...

 

Αυτό εξηγεί – υπογραμμίζει άλλωστε και ο Τομ Γκίλμπερτ που αποτελεί τον υπεύθυνο των Media – διευθυντή επικοινωνίας της ELITE στο μήνυμά του που ο καθένας μπορεί να διαβάσει επισκεπτόμενος την επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας και μπορεί να διαπιστώσετε κι εσείς από την φωτό που σας παραθέτουμε.

 

Τι σημαίνουν τα παραπάνω

 

Τι σημαίνουν λοιπόν όλα αυτά; Μα φυσικά πως στην ΑΕΚ (όπως σε όλες τις συνεχόμενα και αυξανόμενα εξελισσόμενες εταιρείες στον κόσμο) αναζητούν επιπλέον τρόπους για να εξασφαλίσουν κεφάλαια είτε αυτά αφορούν την ίδια την ΠΑΕ είτε τους στόχους της (σ.σ.: για παράδειγμα κεφάλαια επένδυσης για το γήπεδο).

 

Είναι λογικό και ουσιαστικά έξυπνο στην «κιτρινόμαυρη» ΠΑΕ να ψάχνουν να βρουν τρόπους προκειμένου να προσελκύσουν επενδύσεις, πιο απλά κεφάλαια προς εκμετάλλευση.

 

Κάτι που γίνεται δεδομένα πιο εύκολα όταν έρχεσαι σε συνεργασία με μία εταιρεία όπως είναι η ELITE και με το κύρος που της προσδίδει το γεγονός πως πρόκειται για ένα οργανισμό εισηγμένο στο χρηματιστήριο του Λονδίνου που αναμφισβήτητα διαγράφει τις όποιες αμφιβολίες και απορίες για την αξιοπιστία της εκάστοτε επένδυσης και της εταιρείας που την... τρέχει!

 

Ποια είναι τα (εκατέρωθεν) προσδοκώμενα οφέλη;

 

Προφανώς στο συγκεκριμένο ερώτημα η απάντηση είναι και η πιο εύκολη. Από την πλευρά της ΠΑΕ ΑΕΚ είναι το κέρδος. Να βρεθούν επιπλέον κεφάλαια και ταυτόχρονα νέοι χρηματοδότες που θα απογειώσουν και τη δυναμική και την εξέλιξη της «κιτρινόμαυρης» εταιρείας που έχει ήδη σαν ατού το γεγονός ότι αποτελεί ήδη μία κερδοφόρα επιχείρηση αλλά και εξελισσόμενη με φοβερή προοπτική (χάρη στο πρότζεκτ του γηπέδου το οποίο από μόνο του συνιστά τον βασικό λόγο προσέλκυσης νέων κεφαλαίων).

 

Από την άλλη η ELITE θα κερδίσει ποσοστό επί των κερδών και των νέων κεφαλαίων – χρηματοδοτών... Αυτό είναι άλλωστε το ζητούμενο και ο σκοπός ύπαρξης της συγκεκριμένης εταιρείας που -επαναλαμβάνουμε- λειτουργεί ουσιαστικά ως σύμβουλος επιχειρήσεων...

 

tsak.jpg

 

gazzetta.gr

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×