Jump to content

Να τελειώσει η φάση με τις γιορτές


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Γιορτάσαμε το νέο γήπεδο.

Γιορτάσαμε το πρωτάθλημα.

Γιορτάσαμε το μουσείο προσφυγικού ελληνισμού.

Γιορτάσαμε κάτι εκκλησίες στο γήπεδο και τέτοια ψυχανωμαλα.

Γιορτάσαμε τα 100 χρόνια.

Γιορτάσαμε το μουσείο της ΑΕΚ...

...και κάπου εδώ πρέπει να μπει ένα τέλος στη μαλθακοτητα. Το πράγμα δεν πάει προς τα εκεί, έχει ήδη φτάσει. Ανοίγεις ανακοίνωση της ΠΑΕ και η επικαιρότητα μας είναι γεμάτη τέτοια. Αναγκαία, δίκαια, πανέμορφα όλα. Τέλος όμως εδώ. Έχουμε γεμίσει φλώρους, έχουμε γίνει εμείς οι ίδιοι μαλθακοι, φτάνει. Όχι άλλο freed from desire, που έτσι κι αλλιώς είστε φλώροι και στα βίντεο κόβετε την κορύφωση, όχι αλλά φωτορυθμικά, όχι αλλά πάρτυ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Έκανε τον κύκλο της αυτή η κατάσταση και πλέον ξεκινά να μας κάνει κακό.

Από τη νέα χρονιά έμφαση στο αγωνιστικό, έμφαση στη δύναμη και το πάθος, όχι άλλα παιδάκια, όχι άλλες οικογένειες, όχι άλλα τραγούδια, πρέπει λίγο να το ξαναβρούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ότι όλα αυτά είναι κόντρα στο οικονομικό συμφέρον της ΠΑΕ ?  σε αυτή τη φάση μιλάω ... 

Link to comment
Share on other sites

Βραχυπρόθεσμα. Η κατάσταση αυτή είναι προσωρινή, δεν μπορεί να τραβήξει για καιρό και όλοι αυτοί είναι μόνο θέμα χρόνου να βρουν κάτι πιο ενδιαφέρον να κάνουν τις Κυριακές τους. Αρχίζει να κάνει κακό στην ΑΕΚ αυτό, αν έχουν μυαλό θα το δούνε 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαφώς θέλω ένα γήπεδο με 30 χιλιάδες Ταλιμπάν αλλά εγώ είμαι οπαδός όχι διευθυντής οικονομικών μάρκετιγκ κτλ 

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το γήπεδο διαρκείας και αυτές τις τιμές είναι ουτοπικό να μιλάμε για έδρα-κόλαση. Χθες στην τούμπα πλήρωσα 15 ευρώ εισιτήριο, τι να λέμε τώρα...

Και εννοείται αν το ξανασηκώσουμε, οι τιμές θα φύγουν ακόμα πιο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει της μόδας η ποδοσφαιρική ΑΕΚ και το νέο γήπεδο  της.  Αν συνεχίσει να παίρνει πρωταθλήματα, θα συνεχίσει να γίνεται και αυτό. Είναι το τίμημα. Θυμίζει λίγο μπασκετικό Άρη της εποχής Γκάλη και Γιαννάκη η φάση, για όσους θυμούνται. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με 15 ευρώ εισιτήριο δεν παίρνεις Πινεδα, Πονσε και Λιουμπισιτς. 

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως με τον βαζελο άνοιξε το μουσείο το πρωί και μετά είδαμε μια από τις πιο αντρικές ΑΕΚ που έχουμε δει σε ντερμπυ. Πιο πριν είχαμε τα αερόστατα και μετά αντρικό διπλο στον Άρη. 
Δεν θεωρω ότι φταινε αυτά. Είναι καθαρα αγωνιστικό το οποιο ζήτημα. Έχουμε τις αδυναμιες μας κι εμεις.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

Παντως με τον βαζελο άνοιξε το μουσείο το πρωί και μετά είδαμε μια από τις πιο αντρικές ΑΕΚ που έχουμε δει σε ντερμπυ. Πιο πριν είχαμε τα αερόστατα καο μετά αντρικό διπλο στον Άρη. 
Δεν θεωρω ότι φταινε αυτά. Είναι καθαρα αγωνιστικό το οποιο ζήτημα. Έχουμε τις αδυναμιες μας κι εμεις.

Άμεση σύνδεση δεν μπορείς να κάνεις γιατί όντως δεν προκύπτει. Στην πραγματικότητα όμως, όλη αυτή η γιορτινή ατμόσφαιρα που λέμε και ξαναλέμε παραεγινε γιορτινή και αυτό έχει επιπτώσεις που με τον χρόνο βγαίνουν και στο χορτάρι. Δεν είναι το μουσείο σαν μουσείο, είναι ότι πάμε γήπεδο πλέον χωρίς την παραμικρή ορμή και χωρίς το μάτι μας να γυαλίζει, αντιθέτως πάμε γήπεδο για ένα ακόμα aek athens experience. Αυτό (λέω εγώ ότι) παρατραβηξε.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ ναι. Το πήγα στην τελευταια  βδομάδα εγώ, γενικά ομως  έτσι οπως το λες είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως από τον τίτλο κατάλαβα ότι το θέμα του τοπικ είναι πως μια ζωή με την ΑΕΚ κάνουμε μαύρες γιορτες.

  • Hahaha 6
Link to comment
Share on other sites

Θέλει μια ισορροπία σε όλα αυτά και πολλές φορές έχει χαθεί . Προσωπικά με έχω πιάσει να ξενερωνω με τη γιορτή όταν δεν προέρχεται από ποδοσφαιρική η ομαδική αφετηρία αλλά κατανοώ τους λόγους που γίνονται όλα αυτά και τα έσοδα που φέρνουν στη παε . 

Είναι δυο κόσμοι που πρέπει να συνυπάρξουν γιατί και οι μεν οπαδοί  χρειάζονται και οι δε . 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Man Of Faith said:

Εγώ παντως από τον τίτλο κατάλαβα ότι το θέμα του τοπικ είναι πως μια ζωή με την ΑΕΚ κάνουμε μαύρες γιορτες.

Παλιά ήταν τα Χριστούγεννα, τελευταία γίνεται το Πάσχα. Ποικίλοι το πράγμα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Johnny21 said:

Με όλο το γήπεδο διαρκείας και αυτές τις τιμές είναι ουτοπικό να μιλάμε για έδρα-κόλαση. Χθες στην τούμπα πλήρωσα 15 ευρώ εισιτήριο, τι να λέμε τώρα...

Και εννοείται αν το ξανασηκώσουμε, οι τιμές θα φύγουν ακόμα πιο πάνω...

Δεν κολλάει τόσο εδώ αλλά πληροφορήθηκα από συγγενή (δυστυχώς) πουστογαυρο με δράση στα του συλλόγου ότι του χρόνου τους ανακοίνωσαν ήδη ότι όλα τα διαρκείας και τα μέλη θα πάρουν πάρα πολύ τον ανήφορο γιατί δεν γίνεται η ΑΕΚ να τα έχει σε αυτές τις τιμές και να ξεπουλαει ακόμα και αν έχει καινούργιο γήπεδο.

Επίσης μονολογούσαν φέτος ότι βιάστηκαν και έβγαλαν πρώτοι διαρκείας και μετά έπαθαν σοκ που είδα τις τιμές των άλλων.

Καλά με βαζελου γέλασαν όπως όλοι άλλωστε.

Δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει επίσης με FFP και τα έσοδα που ΔΕΝ έχει από προηγούμενες Ευρωπαϊκές διοργανώσεις σε σχέση με τι χαλάει.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Agent HAF said:

Δεν κολλάει τόσο εδώ αλλά πληροφορήθηκα από συγγενή (δυστυχώς) πουστογαυρο με δράση στα του συλλόγου ότι του χρόνου τους ανακοίνωσαν ήδη ότι όλα τα διαρκείας και τα μέλη θα πάρουν πάρα πολύ τον ανήφορο γιατί δεν γίνεται η ΑΕΚ να τα έχει σε αυτές τις τιμές και να ξεπουλαει ακόμα και αν έχει καινούργιο γήπεδο.

Επίσης μονολογούσαν φέτος ότι βιάστηκαν και έβγαλαν πρώτοι διαρκείας και μετά έπαθαν σοκ που είδα τις τιμές των άλλων.

Καλά με βαζελου γέλασαν όπως όλοι άλλωστε.

Δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει επίσης με FFP και τα έσοδα που ΔΕΝ έχει από προηγούμενες Ευρωπαϊκές διοργανώσεις σε σχέση με τι χαλάει.

Οι τιμές του ζελα ήταν χοντρικά 50% αυτών της ΑΕΚ. Ναι μπαίνουν σε κοτέτσι, αλλά δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στο αγωνιστικό και με 4 κατοστάρικα βλέπεις μπάλα απ το κέντρο.

Η ΑΕΚ ήταν πανάκριβη και πέρσι, αρα δεν τους αιφνιδίασε φέτος.

Βλέπουν ότι οι άλλοι μπορούν να πουλάνε πανάκριβα και θέλουν και αυτοί, αλλά θα πάρουν τον μπούλο γιατί δε θα πλερώσουν οι γαυροι αυτα τα λεφτα για να τερματιζουν 3οι

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Απο τις λίγες φορές που διαφωνώ εντελώς με τον Σταύρο. Θεωρω πως η ΠΑΕ τα εχει κανει ολα σωστα στο θέμα αυτό (δεν ειναι τυχαίο που πλεον η ΑΕΚ ειναι πρωτο trend, κατι που θα φανει και οπαδικα την επομενη δεκαετια). Το μόνο λαθος κατ εμέ ειναι η πολιτική των διαρκειας. Θεωρω πως έπρεπε να βγάζει 15k διαρκειας (μονο) και ετσι να υπήρχε η δυνατότητα διαρκούς ανανέωσης της γηπεδικης της βάσης (οτι γινεται στην Γερμανια). Πουλώντας μονο διαρκειας (οτι κανουν οι Αγγλοι) μακροπροθεσμα έχεις μια στανταρ βαση 30k που ΟΚ ποσα προϊόντα από την μπουτίκ θα πάρουν πχ; Οι ιδιοι και οι ιδιοι 30k ειναι ουσιαστικα. Εαν ομως εχεις σε καθε αγωνα διαθέσιμα 15k εισιτηρια (ακομα και πανακριβα) αυξάνεις τους unique visitors per season που θα περάσουν και απο την μπουτίκ πχ. Δεν ξερω αν εγινα κατανοητός, στο συγκεκριμένο θέμα θεωρω πως οι Γερμανοι εχουν πιο σωστή πολιτική απο τους Άγγλους. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μπουκ αυτό που περιγράφεις εσύ είναι ο θάνατος της εξέδρας και όλα αυτά γιατί ? Για να πουλάμε σοβρακα και φανέλες? 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Bukowski said:

Το μόνο λαθος κατ εμέ ειναι η πολιτική των διαρκειας. Θεωρω πως έπρεπε να βγάζει 15k διαρκειας (μονο) και ετσι να υπήρχε η δυνατότητα διαρκούς ανανέωσης της γηπεδικης της βάσης (οτι γινεται στην Γερμανια). Πουλώντας μονο διαρκειας (οτι κανουν οι Αγγλοι) μακροπροθεσμα έχεις μια στανταρ βαση 30k που ΟΚ ποσα προϊόντα από την μπουτίκ θα πάρουν πχ; Οι ιδιοι και οι ιδιοι 30k ειναι ουσιαστικα. Εαν ομως εχεις σε καθε αγωνα διαθέσιμα 15k εισιτηρια (ακομα και πανακριβα) αυξάνεις τους unique visitors per season που θα περάσουν και απο την μπουτίκ πχ. Δεν ξερω αν εγινα κατανοητός, στο συγκεκριμένο θέμα θεωρω πως οι Γερμανοι εχουν πιο σωστή πολιτική απο τους Άγγλους. 

Αυτό το λες τώρα με Ματίας, αγέλη και double. Οταν σχεδιάστηκε η πολιτική των διαρκείας ήταν εποχές Καρντόσο Καρέρρα και Γκέγκενπρες. Η πιθανότητα να πουλήσεις 15.000 διαρκείας και να φτάσεις στον 2ο γύρο να έχεις μέση παρουσια 22.000 ήταν η πιο πιθανή. Μην ξεχνας ότι η πλειοψηφία χρυσοπλήρωσε το διαρκείας για το γήπεδο, όχι για την ομάδα.

Η λογική της ΠΑΕ ήταν πάντα "πάρε τα λεφτά μπροστά" και όπως σας έχω ξαναγράψει, εν γνώση τους πούλησαν διαρκείας σε θύρες που την επόμενη χρονιά έπρεπε να δεσμεύσουν για τα Ευρωπαικά ματς, χωρίς να ενημερώσουν τους φιλάθλους ουσιαστικά πετώντας τους φέτος έξω απ το γήπεδο

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, AG21 said:

Μπουκ αυτό που περιγράφεις εσύ είναι ο θάνατος της εξέδρας και όλα αυτά γιατί ? Για να πουλάμε σοβρακα και φανέλες? 

Δεν νμζ οτι ειναι θάνατος της εξέδρας. Θεωρω πως ειναι πιθανοτερο να ναι καβλωμενος (και ενδεχομένως και νεαροτερος) αυτος που θα παρει 1-2 εισιτηρια τον χρονο με 50€ το καθένα (γιατι ως εκεί τον παιρνει) από αυτόν που θα παρει διαρκειας.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Bukowski said:

Θεωρω πως έπρεπε να βγάζει 15k διαρκειας

image.png.e40ba5650cfd45a9a214bb2bb5ad6e4d.png

  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Bukowski said:

Απο τις λίγες φορές που διαφωνώ εντελώς με τον Σταύρο. Θεωρω πως η ΠΑΕ τα εχει κανει ολα σωστα στο θέμα αυτό (δεν ειναι τυχαίο που πλεον η ΑΕΚ ειναι πρωτο trend, κατι που θα φανει και οπαδικα την επομενη δεκαετια). Το μόνο λαθος κατ εμέ ειναι η πολιτική των διαρκειας. Θεωρω πως έπρεπε να βγάζει 15k διαρκειας (μονο) και ετσι να υπήρχε η δυνατότητα διαρκούς ανανέωσης της γηπεδικης της βάσης (οτι γινεται στην Γερμανια). Πουλώντας μονο διαρκειας (οτι κανουν οι Αγγλοι) μακροπροθεσμα έχεις μια στανταρ βαση 30k που ΟΚ ποσα προϊόντα από την μπουτίκ θα πάρουν πχ; Οι ιδιοι και οι ιδιοι 30k ειναι ουσιαστικα. Εαν ομως εχεις σε καθε αγωνα διαθέσιμα 15k εισιτηρια (ακομα και πανακριβα) αυξάνεις τους unique visitors per season που θα περάσουν και απο την μπουτίκ πχ. Δεν ξερω αν εγινα κατανοητός, στο συγκεκριμένο θέμα θεωρω πως οι Γερμανοι εχουν πιο σωστή πολιτική απο τους Άγγλους. 

συμφωνω αλλα διαφωνω στα διαρκειας για μενα σωστα τα βγαζει ολα διαρκειας απλα επρεπε να φτιαξει το συστημα στο οποιο μπορεις να δωσεις το διαρκειας σου δεν εχω κανενα θεμα με unique visitors δεν εχει τοσο μεγαλη δεξαμενη η ΑΕΚ για να εχεις ελευθερα 15 χιλιαδες τικετια σε καθε ματς. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι γιορτές.

Κάποια στιγμή θα βαρεθεί ο κόσμος και δε θα πατάει κανείς και θα σβήσουν μόνες τους.

Όσο ο κόσμος ανταποκρίνεται η ΠΑΕ δικαιώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος, δεν γίνεται, αυτό έχω να πω.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×