Jump to content

Ύμνος ΑΕΚ


Bukowski
 Share

Recommended Posts

Ας κάνουμε και μια συζήτηση (αν δεν έχει γίνει) για το θέμα του ύμνου της ΑΕΚ. Πρώτα απ όλα να ξεκαθαρίσω πως μου αρέσει ο κλασσικός ύμνος και καθόλου η αηδία που έκαναν για διασκευή του. Ωστόσο πιστεύω πως καλό θα ήταν να ξεφύγουμε λίγο από το μπουζούκι και το μπαγλαμαδάκι που γενικά βγάζει λίγο μιζέρια. Θα ήθελα τις απόψεις σας για το θέμα. Και το τραγούδι του Ντέμη (που όμως κάηκε) καλό θα ήταν όχι για ύμνος βασικός αλλά για τραγούδι, καθώς πιστεύω πως σε αγώνες θα κανε εξαιρετική βρετανική ατμόσφαιρα αν το τραγουδούσε ο κόσμος ο οποίος όμως δεν τον αγάπησε. Επίσης μου άρεσε και το "μόνη ξανά δεν θα σε αφήσω".

 

Κατανοώ πως οι παλαιότεροι ίσως έχετε δεθεί με αυτό αλλά σε εποχές σημερινές ο 5χρονος δεν ξέρω αν γουστάρει ιδιαίτερα. Και πρέπει η ΑΕΚ να γίνει ξανά ελκυστική στα πιτσιρίκια.

 

Για να πω και εγώ την άποψη μου θα θελα κάτι ορχηστρικό με κρουστά και στίχο σχετικά απλό. Ούτε ιδιαιτερότητες ούτε τίποτα. Έναν ύμνο που να έπαιζε σε κάθε αγώνα της ΑΕΚ σε κάθε τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς η ομάδα έχει ύμνο. Αν με ρωτούσε κανείς θα έλεγα να μείνει αυτό που είναι και ξέρουμε. Και θεωρώ καραγκιοζιλίκι τις απόπειρες να αλλάξει ο ύμνος.

Γιατί εκτός των άλλων είναι και κακόγουστες. Ας μη ξεχνάμε ότι κάποτε στο γήπεδο έπαιζαν τα ακόλουθα εκτρώματα:

του Μελισσανίδη και εκείνο το αίσχος του Τροχανά που δεν βρίσκω στο youtube.

Ο ύμνος μας νομίζω ότι είναι ο καλύτερος και ποιοτικότερος ύμνος στην Ελλάδα. Ωραία ήταν μια διασκευή χωρίς στίχους που έπαιζε στους τηλεφωνητές της ΠΑΕ πριν 10 και βάλε χρόνια και την ακούγαμε όταν τηλεφωνούσαμε για να μιλήσουμε με τον τιτάνα Άκη Τάκη για να κανονίσουμε τα εισιτήρια για Τούμπα. Απόπειρες διασκευής έχουν γίνει με τελευταία αυτό το απόσταγμα κιτς που μας παρουσίασε η νέα διοίκηση. Μέχρι και Death Metal διασκευή κυκλοφορούσε κάποτε, κανείς δεν κατάλαβε γιατί. Του Νέμη δεν ήταν ύμνος, ήταν ένα τραγούδι μάλλον με ευρωλιγούρικη αισθητική στα πρότυπα της Λίβερπουλ, όμως πέραν του ότι εδώ είναι Βαλκάνια (ρε), αυτές οι παπαριές δεν έχουν καμία αξία όταν προσπαθείς να αντιγράψεις. Αν έχεις αρχίδια κάνε κάτι δικό σου να μείνει στην ιστορία ως δικό σου και όχι ως πορδή που προσπάθησε να αντιγράψει τη Λίβερπουλ. Επίσης too much Νικολαιδισμός που λέει και ο Σεπουλτούρα. Το τραγούδι αυτό είχε μια φλωριά, μια πως να το πω...τραγική αισθητική τύπου Despoina Vandi. Η κλεμμένη manowarιά στο τέλος μετρούσε ως χαλί όταν έμπαινε η ομάδα. Το μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω ήταν ένα έκτρωμα που τραγουδούσε μια με τύρι στο μουνί της, εντεχνίλα και κουλτούρα, Χατζηγιαννισμός και ατμόσφαιρα 2004 για ξερατά στα μούτρα των νεόπλουτων που έγιναν ΑΕΚ σε ένα βράδυ και ήρθαν στο ΟΑΚΑ να μας κάνουν μαθήματα ΑΕΚοφροσύνης εμάς που σκάγαμε Τούμπα και Βόλλευ γυναικών (Χάντμπολ δεν είχαμε τότε). Που παίζει να μην είχαν πάει ούτε σε μισό ματς στη Φιλαδέλφεια. Που θεωρούσαν μπανάλ τους τίτλους του Μελισσανίδη. Τσου ρε λάκηδες. Ήταν η εικόνα του Ντέμη να σκάει στα μπουζούκια με μπλούζα Iron Maiden-Killers. Βλαχοοοοοοοοος. Επίσης έπαιζε και το "είναι η κρυφή σου η ατέλειωτη δίψα". Σάλτα γαμήσου υπεύθυνε μουσικής και εμπνευστή των ακουσμάτων, τέτοια ρομαντικά μόνο ο Χατζηχρήστος είχε τις κατάλληλες εμπνεύσεις να δίνει. Εσύ ήσουν ικανός να προκαλέσεις περίοδο ακόμα και στον χειρότερο δολοφόνο που έσκαγε στην 1 πριν τον δώσεις στην ασφάλεια.

Τίποτα ρε. Αναστενάζουν τα γκολποστ και τα δοκάρια σπάζουν.

 

Α επίσης μ' αρέσει και το τραγουδάκι-ύμνος του μπάσκετ. Πολύ για κάποιο λόγο.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

You must spread some Reputation around before giving it to stavros 9-11 again.

 

xD

 

Και εμένα Σταύρο μου αρέσει το τραγούδι του μπάσκετ. Πρέπει να ψήσουμε τον Μελισσανίδη να αναθέσει στον Hans Zimmer να γράψει ύμνο της ΑΕΚ :shock:

Link to comment
Share on other sites

You must spread some Reputation around before giving it to stavros 9-11 again.

 

xD

 

Και εμένα Σταύρο μου αρέσει το τραγούδι του μπάσκετ. Πρέπει να ψήσουμε τον Μελισσανίδη να αναθέσει στον Hans Zimmer να γράψει ύμνο της ΑΕΚ :shock:

 

Θα ταιριαζει και σε διαρκεια και με μερικα συνθηματα καινουρια.

Θα ξεκιναει στην αρχη του ματς και θα τελειωνει στο επομενο εντος εδρας σε δυο βδομαδες.

 

ΥΓ.Επικος Σταυρος,θα παρει και τα ρεπ του και ολα.

Link to comment
Share on other sites

-Δημήτρη τί θα λεγες να αναθέσουμε στον Hans Zimmer την σύνθεση ενός νέου ύμνου;

-Μπουζούκι θα χει; Εντάξει αρκεί τους στίχους να τους αναλάβει ο Παπαδόπουλος

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι το θεμα υμνος ειναι κατι που δεν αφορα πραγματικα ουτε ενα πιτσιρικι και την ελκυστικοτητα της ομαδας προς αυτο. Αυτος που θα παει στο γηπεδο με τον πατερα του ακομα κι αν δεν τον αρεσει ο υμνος στο τελος θα γινει ΑΕΚ αν η ομαδ ειναι στοιχειωδως καλη κι ο πατερας του ειναι διατεθειμενος να του δωσει την καταλληγη αγωγη (κασκολ, φανελες, πρωτοσελιδα Δικεφαλου στον τοιχο, ξυλο).Ειναι καθαρα ζητημα εσωτερικης καταναλωσης οσων ειναι ηδη γηπεδικοι και υπερτονιστηκε στο παρελθον για τους γνωστους λογους.

 

Η ΑΕΚ πρεπει να εχει για υμνο αυτον τον παλιο με τον Καζαντζιδη και τον Παπαιωαννου. Αν υπαρχει κατι για να εκμεταλλευτει στην ολη υποθεση εμπορικα (λεμε τωρα) ειναι ακριβως αυτη η προσφυγικη μιζερια που αναδυει το τραγουδι. Ετσι κι αλλιως πουλαμε προσφυγια τοσα χρονια και ο υμνος ειναι μερος αυτου.

 

Σε επιπεδα γκλαμουριας δεν μπορουμε να παιξουμε μπαλα εις βαρος των αλλων 2 και ροκ δε μπορουμε να γινουμε γιατι το ροκ εχει πλεον πεθανει. Να ειστε ευχαριστημενοι με τον παλιο υμνο γιατι οι εναλλακτικες επιλογες που ταιριαζουν στη φυσιογνωμια της ομαδας θα ηταν:

 

1. Παρακμιακο μπουζουκοτραγουδο '80ς αισθητικης, απα'αυτα που τραγουδησε με το κιλο ο Αντυπας, με το χαρακτηριστικο τιρινινιι αρμονιακι ΚΑΖΙΟ να γεμιζει τα κενα του μποζουκιου. Το προσπαθησε ηδη ο Νικολοπουλος με τον Παπαιωαννου με μια διασκευη-ανοσιουργημα του παλιου υμνου πο υκυκλοφορησε περσι κι ελπιζω ηδη να εχει βρεθει στον αποπατο της ιστοριας.

 

2. Νεοελληνικο εντεχνο ροκ τυπου C-Real γιατι ειμαστε rawk αλλα πρεπει να παιξει και το βιντεο μας στο MAD TV Greece. Τετοια μουσικη ακουνε πραγματικα κι οχι γιατι ειναι κουλ να λες οτι την ακους μονο 40αρες πρωην ΠΑΣΟΚες που τωρα ψηφιζουν Τσιπρα.

 

3. Κανενα απ'αυτα τα ''τραγουδια'' που ενας Λευκος παριστανει Μαυρο μεγαλωμενο σε κακοφημη γειτονια του Μπρονξ ή του LA (αναλογα αν ειναι με τους east coast η τους west coast). Kαποια στιγμη θα πρεπει να γινει μια ερευνα για την αυξηση των ποσοστων της Χρυσης Αυγης ως απορροια της επελασης της συγκεκριμενης μουσικης στην Ελλαδα.

 

Ο υμνος του Νικολαιδη εμενα μου αρεσει αλλα αφορα επισης μια μουσικη που πεθανε ακριβως το ετος 1991 και στην Ελλαδα ακουνε γυρω στα 140 ατομα (οι 2 ειμαστε εγω κι ο Ζαστρο), με ολους τους υπολοιπους (και ειδικα τους ροκαδες) να λατρευουν να μισουν ή ακομα χειροτερα να ντρεπονται γι'αυτην και να ακουν Firehouse και Poison τα βραδια κρυφα απ'τους φιλους τους υπο το φως των κεριων. Επισης να πω οτι η ιστορικοτητα ενος υμνου δεν επιβαλλεται, δεν ειναι χαζοι αυτοι στη Μπαρτσελονα και τη Ρεαλ με τους φασιστοκλασσικους αστειους υμνους τους, ουτε οι αλλοι στη Manchester United που εχουν για υμνο 400 χρονια μετα το Battle Hymn of the Republic (που τα σπαει, ασχετο).

 

Να μεινει ως εχει, οιδε ο Κυριος τι κακο μπορει να μας φερει η αισθητικη του Δημητρη Μελισσανιδη ως νεο τραγουδι.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Kαποια στιγμη θα πρεπει να γινει μια ερευνα για την αυξηση των ποσοστων της Χρυσης Αυγης ως απορροια της επελασης της συγκεκριμενης μουσικης στην Ελλαδα.

 

0100995.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γραφικε Σταυρο το τελειωμα του τραγουδιου του Φοιβου που οντως τα σπαγε δεν ηταν κλεμμενη Manowaria, καρφι το τελειωμα του Am i Evil ηταν. Ξεχασες και το λιγο μεταλ που ηξερες.

Link to comment
Share on other sites

Να μείνει ο ύμνος ως έχει..

 

Το πολύ-πολύ, μέχρι να μπει η ομάδα να βάλουν την εισαγωγή απο raining blood και η ομάς θα αποκτήσει και "φίλους" σε όλη την υφήλιο (:tease:)

Link to comment
Share on other sites

Μελισσανίδη ξύπνα. Χρηματοδότησε μια ταινία ποδοσφαιρική για την ΑΕΚάρα με ξένους και Έλληνες ηθοποιούς. Και ντύσε την με μια τραγουδάρα που μετά θα γίνει ύμνος. Να γίνει μπλοκμπάστερ να μαζέψουμε οπαδούς από όλο τον κόσμο. Η ΑΕΚ και όσα έχει περάσει είναι μια όμορφη ποδοσφαιρική ιστορία για κάθε ποδοσφαιρόφιλο. Μην αναλωνόμαστε στην προσφυγιά μόνο.

 

Sepultura βάλε και εμένα μαζί με εσένα και τον Zastro που ακούνε αυτή την μουσική (το κονόμησα από την μάνα μου).

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γυριστεί το "Η μεγάλη απόδραση των 11 ii" με παίχτες με κιτρινόμαυρες φανέλες που κόντρα σε ομάδα με κοκκινοπράσινες φανέλες καρφώνει την σημαία με τον δικέφαλο στην Ακρόπολη.

Link to comment
Share on other sites

Σεπ,γιατι δεν μπορεις να τη βγεις σε γκλαμουρια στους γαυρους;;

 

Έλα μου ντε

 

20-pragmata-pou-den-gnwrizoume-gia-ton-stan.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε

 

20-pragmata-pou-den-gnwrizoume-gia-ton-stan.jpg

 

Ποια είναι αυτή η γονυπετούσα κοπέλα με την έντονη τριχοφυϊα στο πρόσωπο, που πιάνει το στήθος της?

 

είναι και φλατ πανάθεμά την

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι αυτή η γονυπετούσα κοπέλα με την έντονη τριχοφυϊα στο πρόσωπο, που πιάνει το στήθος της?

 

είναι και φλατ πανάθεμά την

 

stan-melissanidis.png

 

Μελισσανιδικός και κολλητός του Κατίδη.

ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΩΣ ΤΡΕΝΤΗΔΕΣ ΑΤΡΙΧΟΙ

 

[video=youtube;1Qrzd91rES4]

Link to comment
Share on other sites

Σεπ,γιατι δεν μπορεις να τη βγεις σε γκλαμουρια στους γαυρους;;

 

Γιατι το γαυρο αφορα ο κωστοπουλισμος που κατεκλυσε την Ελλαδα στα '90ς. Η δικη σου προσπαθεια ηταν τεχνητη, αφορουσε σελεμπριτισμο που δε μπορουσε να σταθει σε ΑΕΚτζηδες αλλα σε ''φιλους αλλων ομαδων που αγαπουν το καλο ποδοσφαιρο'' και φυσιολογικα κατερρευσε με τη φυγη Νικολαιδη. Μετα ηρθε και η οικονομικη κριση και η γκλαμουρια ή τουλαχιστον η προβεβλημενη γκλαμουρια μας αφησε χρονους και σημερα ο σωστος πλουσιος που θελει να προβαλλει τον εαυτο του ειναι σαν την Γιαννα Αγγελοπουλου που απο κει που λιποθυμουσε στα γονατα του κυριου εφοπλιστη σημερα εχει εξελιχθει σε πασιοναριο

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ύμνο έχουμε, ομάδα και γήπεδο δεν έχουμε. Φτιάξε ομαδάρα και Αγια-Σοφιά και βάλε Σταν με Μαζωνάκη να παίζουν το "Έχω περάσει και χειρότερα" και να πα να γαμηθούν όλοι.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ύμνο έχουμε, ομάδα και γήπεδο δεν έχουμε. Φτιάξε ομαδάρα και Αγια-Σοφιά και βάλε Σταν με Μαζωνάκη να παίζουν το "Έχω περάσει και χειρότερα" και να πα να γαμηθούν όλοι.

 

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γυριστεί το "Η μεγάλη απόδραση των 11 ii" με παίχτες με κιτρινόμαυρες φανέλες που κόντρα σε ομάδα με κοκκινοπράσινες φανέλες καρφώνει την σημαία με τον δικέφαλο στην Ακρόπολη.

 

Αγόρι μου, είναι σίγουρα ρίγανη αυτό που ρίχνεις στη σαλάτα το μεσημέρι ?

Link to comment
Share on other sites

Αγόρι μου' date=' είναι σίγουρα ρίγανη αυτό που ρίχνεις στη σαλάτα το μεσημέρι ?[/size']

 

όλα πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

Ο υμνος μας, μουσικα και αισθητικα δε μου αρεσει. Αλλα ειναι ο υμνος της ομαδας, και δεν ειναι ακριβως ο σκοπος του να με διασκεδασει. Και ο εθνικος υμνος ειναι ψιλομακρυα απο τα ακουσματα μου, αλλα δε μπορω καν να διανοηθω να τον διασκευασει κανεις, ουτε βεβαια να βγαλουμε εναν καινουργιο, πιο τρεντυ, για ν αγγιξει ευκολα τα ελληνοπουλα.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Εντύπωση (μάλλον άδικα) μου έκανε το καλοκαίρι που γνώρισα 19χρονο αεκτζή που έβαζε στο κινητό το 'μια αγάπη έχω στη καρδιά' και πορωνόταν. Το Child in Time κομμάτι του φαίνεται πως για αθλητικό τζινγκλάκι είναι μια χαρά, Φοίβος or no Φοίβος (το 2004-αναμενόμενο σφάλμα βέβαια ήταν ότι δεν παρουσιάστηκε σαν τέτοιο, δεν επικοινωνήθηκε σαν τέτοιο. Έπρεπε να γίνει ΚΑΙ αυτό πεδίο σύγκρουσης και διαλογής, Ντέμης ή μούσι, εκσυγχρονισμός ή δεξιά, πούτιν ή μέρκελ...)

 

Ο ύμνος (ο οποίος είναι φυσικά ένας, από την φύση του) είναι δεδομένο ότι θα χάνει την σχέση που έχει με τον κόσμο καθώς η ίδια η έννοια της ιστορικότητας φθίνει μέσα μας. Στους ύμνους χάνονται τα σημαίνομενα, στα τζινγκλς αλλάζουν οι αισθητικές.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×