Jump to content

Χρόνια πολλά ΑΕΚαρα


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Χρόνια πολλά στην μάνα ΑΕΚ, στην μάνα όλων τον προσφύγων και θέα όλης της γης.

Χρόνια πολλά ΑΕΚΑΡΑ αγάπη μου γλυκιά και Ορίτζιναλ για πάντα στην καρδιά 💛🖤

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΕΚ ειναι στα κυτταρα μας, σε ο,τι κατασταση και να βρισκεται.

 

Οδηγος για το μελλον ομως η ποδοσφαιρικη ομαδα οπως ειναι σημερα και οχι η ΑΕΚ της ταλαιπωριας που εχουμε ζησει κατα καιρους.

 

Ετσι της αξιζει και πολυ παραπανω ακομα.

Χρονια πολλα ΑΕΚαρα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zara said:

Καλό να βλέπουμε και να θυμόμαστε/σκεφτόμαστε τί ήταν η ΑΕΚ για τους ανθρώπους αυτούς, 99 άκουσον άκουσον χρόνια πριν. Σε τι κόσμο ζούσαν, και πώς είπαν να στήσουν κάτι που έναν αιώνα μετά θα μπορεί (αν το αφήνουμε) να μας ενώνει με αυτούς (και μεταξύ μας). 

Υπογραμμίζει η επέτειος και την ευλογία που εν τέλει κανείς δεν την πήρε μακριά από τη Νέα Φιλαδέλφεια.

Ετσι !!

Να μνημονεύουμε όλους τους ιδρυτές και ειδικά των Αιμίλιο Ιωνά που τον έχω και avatar και οχι μόνο το Σπανούλη που βγήκε μπροστά λόγο της προσωπικότητας του και φυσικά της πολιτικής του επιρροής μια που ήταν κοντά στο Βενιζέλο και πέρνει όλη τη δόξα πάντα . 

Τον σπουδαίο Νεγρεπόντη που άλλαξε το dna της ομάδας και το έκανε πρωταθληματικό σαν προπονητή . Παίκτης με μεγάλη καριέρα σε Τουρκία ( 4 πρωταθλήματα 1 με τη Πέρα ) και μετά έφυγε για Γαλλία κυρίως στη Παρί και σαν αρχηγός ( ένας απο τους κορυφαίους παίκτες στη Γαλλία την εποχή εκείνη ) και που γύρισε Ελλάδα στην αρχή σαν παίκτης προπονητής και μετά προπονητής μόνο για να κάνει την ΑΕΚ πρώτη συνδέοντας το όνομα του με τους πρώτους τίτλους .

Ως ποδοσφαιριστής

Πρωτάθλημα Τουρκίας : 1916, 1917, 1918 (Φενερμπαχτσέ), 1922 (Πέρα Κλουμπ).

Κύπελλο Ελλάδας : 1931-32 (ΑΕΚ)

Ως προπονητής

Πρωτάθλημα Ελλάδας : 1938-39, 1939-40 ( ΑΕΚ)

Κύπελλο Ελλάδας : 1938-39 (νταμπλ), 1955-56 (ΑΕΚ)

Πρωτάθλημα Αθηνών : 1940, 1946, 1947 (ΑΕΚ)

http://www.kitrinomavro.gr/aekpedia/2015/05/28/κώστας-νεγρεπόντης/

 

https://www.newsbreak.gr/athlitika/458297/ta-spania-ntokoymenta-tis-idrysis-tis-aek-me-aformi-ta-99-chronia-apo-tin-idrysi-tis-poy-giortazei-simera/

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετικός ο τονισμός του Ιωνά στο Ε.

Πρώτη φορά το ακούω.

Φαντάζομαι καθαρά Πολίτικο ιδίωμα.

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, AG21 said:

Ετσι !!

Να μνημονεύουμε όλους τους ιδρυτές και ειδικά των Αιμίλιο Ιωνά που τον έχω και avatar και οχι μόνο το Σπανούλη που βγήκε μπροστά λόγο της προσωπικότητας του και φυσικά της πολιτικής του επιρροής μια που ήταν κοντά στο Βενιζέλο και πέρνει όλη τη δόξα πάντα . 

Τον σπουδαίο Νεγρεπόντη που άλλαξε το dna της ομάδας και το έκανε πρωταθληματικό σαν προπονητή . Παίκτης με μεγάλη καριέρα σε Τουρκία ( 4 πρωταθλήματα 1 με τη Πέρα ) και μετά έφυγε για Γαλλία κυρίως στη Παρί και που γύρισε Ελλάδα στην αρχή σαν παίκτης προπονητής και μετά προπονητής μόνο για να κάνει την ΑΕΚ πρώτη .

http://www.kitrinomavro.gr/aekpedia/2015/05/28/κώστας-νεγρεπόντης/

 

Ο Νεγρεπόντης ήταν η πρώτη μεγάλη "μεταγραφή" . Το έβαλα σε εισαγωγικά, αλλά θέλω να πω ότι δεν ήταν από το 1924 στην Ένωση και τον έπεισε ο  Σπανούδης να έρθει από την Γαλλία το 1926, τον έκαναν μάλιστα  και τιμητικά Αρχηγό της ομάδας. Κατά κάποιο τρόπο άλλαξε την ιστορία της ΑΕΚ, ως παίκτης και κυρίως αργότερα ως προπονητής.

Πρωτάθλημα τουρκίας δεν πήρε ποτέ η Πέρα Κλουμπ, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπήρχε ακόμα, αλλά κάθε μεγάλη ομάδα τουρκική ομάδα διοργάνωνε το δικό της τουρνουά. Πριν χρόνια είχαμε κάνει μια ιντερνετική βέβαια έρευνα, κάποιοι που γράφαμε στο φόρουμ της Οριτζιναλ, και είχαμε καtαλήξει μέσω...τουρκικής wikipedia ότι το 1922 συμμετείχε και ίσως  κατέκτησε το πρωτάθλημα της κυριακής-  pazar ligi που διοργάνωνε η Beshiktas, αν και αναφέρεται λανθασμένα;;  ως Ελπίς, μια άλλη  ελληνική ομάδα από την χαλκηδόνα των αρχών του αιώνα που στο μεταξύ είχε διαλυθεί. Τρέχα γύρευε. Το σίγουρο είναι ότι πρωτάθλημα τουρκίας δεν υπήρχε πάντως το 1922. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ο Νεγρεπόντης ήταν η πρώτη μεγάλη "μεταγραφή" . Το έβαλα σε εισαγωγικά, αλλά θέλω να πω ότι δεν ήταν από το 1924 στην Ένωση και τον έπεισε ο  Σπανούδης να έρθει από την Γαλλία το 1926, τον έκαναν μάλιστα  και τιμητικά Αρχηγό της ομάδας. 

Σωστά! Αρχηγός αλλά ουσιαστικά με τη εν λευκό αποφάσεις μέσα στην ομάδα  αφού αυτός έβγαζε 11αδες και συστήματα αφού σαν από κορυφαίος παίκτης της εποχής είχε και ποδοσφαιρικός  γνώσεις μαλοζτε κάποιες επιλογές του οδήγησαν σε μεγάλες καριέρες. 

Να πω ακόμα ότι όταν ιδρύθηκε η ΑΕΚ οι μικρασιατες αθλητές είχαν ήδη επιλέξει ομάδες υπαρκτές και δυνατές τις εποχής και έβλεπαν με επιφυλακτικοτητα το νέο εγχείρημα και κάποιοι αρνήθηκαν. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά στο μεγαλύτερο Σωματείο του γαλαξία

Στον Σύλλογο που εκπροσωπεί επάξια εδώ και 99 χρόνια τις Αλησμόνητες Πατρίδες 

Στην Ομάδα που είναι το μοναδικό αθλητικό κοινωνικό φαινόμενο της χώρας

Ευχαριστώ τον παππού και τον πατέρα μου που μου επέβαλαν να δεθώ από νήπιο με την Αθλητική Ένωση της Κωνσταντινουπόλεως και πλέον αρρωσταίνω με την Α.Ε.Κ., κοιμάμαι και ξυπνάω με την Α.Ε.Κ.

Γενικότερα, ΖΩ (και ΖΟΥΜΕ) ΓΙΑ ΤΗΝ Α.Ε.Κ.

 

Και όπως είχε πει κάποτε μια... ψυχή: "Είμαι πίσω από το άρμα της Α.Ε.Κ., με σέρνει και δεν μπορώ να κάνω πίσω με τίποτα. Είναι ένα γλυκό λάθος, εσύ δεν έχεις κάνει λάθη στη ζωή σου;"

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά ΑΕΚαρα μου! 

Κι όταν σε βλέπω η καρδιά μου κτυπά, πιο δυνατά πιο δυνατά…

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Φέτος πρέπει να τα σηκώσουμε όλα για το γήπεδο και του χρόνου για τα 100 χρόνια 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MITSAKLAS said:

Είναι εξαιρετικός ο τονισμός του Ιωνά στο Ε.

Πρώτη φορά το ακούω.

Φαντάζομαι καθαρά Πολίτικο ιδίωμα.

Μήτσο, δεν είναι ιδίωμα Πολίτικο. Είναι η νορμάλ εκφορά του τριγράμματος.

Την Λάρισα την λέμε "ΆΕΛ" ή ΑΈΛ" ? Τον πετρελαιοργανισμό "ΌΠΕΚ" ή "ΟΠΈΚ" ? Το ακαθάριστο εθνικό προϊόν "ΆΕΠ" ή "ΑΈΠ" ? "ΟΆΕΔ" ή "ΟΑΈΔ" ? Κι άλλα πολλά ...

Τώρα, πως επικράτησε σε εμάς το ΆΕΚ, άγνωστον ...

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Σχετικό άσχετο με τα παραπάνω . Στα πρώτα χρόνια και δεν ξέρω μέχρι πότε μας προσφωνούσαν Έωσις Κωνσταντινουπόλεως παραβλέποντας το Αθλητική

1%CE%9F-%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%97%C

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Νονός said:

Μήτσο, δεν είναι ιδίωμα Πολίτικο. Είναι η νορμάλ εκφορά του τριγράμματος.

Την Λάρισα την λέμε "ΆΕΛ" ή ΑΈΛ" ? Τον πετρελαιοργανισμό "ΌΠΕΚ" ή "ΟΠΈΚ" ? Το ακαθάριστο εθνικό προϊόν "ΆΕΠ" ή "ΑΈΠ" ? "ΟΆΕΔ" ή "ΟΑΈΔ" ? Κι άλλα πολλά ...

Τώρα, πως επικράτησε σε εμάς το ΆΕΚ, άγνωστον ...

Θεωρώ οτι επικράτησε απο το κόσμο με τα συνθήματα ηιατι είναι πιο ταιριαστό κα στη συνέχεια με τον ύμνο . Πώς αλλιώς ? 

Να γράψω και κάτι που δεν έχει γραφτεί σε βιβλια ακριβώς όπως έγινε και αφορα τα ιερα χώματα .

Όταν είχαν καταφερει με ενέργειες οι πρόσφυγες να τους δωθεί στην ΑΕΚ το οικόπεδο που είχε χαρακτηριστει για αθλητική χρήση στο προσφυγικό οικισμό της Νέας Φιλαδέλφειας υπήρχαν αντιδράσεις απο τους οικολόγους της εποχής ( Ναι υπήρχαν και τότε !!! ) οτι δεν γίνεται να το πάρει η ΑΕΚ γιατί υπάρχουν κάποια δεντρίλια αρκετές εκατοντάδες μέσα . Το σφύριξαν στο υπουργό και εκείνοςτο σφύριξε στους πρόσφυγες και είχαν κανονίσει επιθεώρηση ώστε αν βρεθούν δέντρα να ακυρωθεί η παραχώρηση . Η επιθεώρηση ήταν την επόμενη ημέρα και τότε το βράδυ μαζεύτηκαν χιλιάδες πρόσφυγες όπου με τα χέρια τους και εργαλεία τα ξήλωσαν όλα ( εκεί κολλάει η γνωστή ιστορία της μίας νύχτας που έφιαξαν το γήπεδο )  . Έρχεται η επόμενη ημέρα πάει ο υπουργός μαζί με τους οικολόγους όπου δεν πίστευαν στα μάτια τους και εκεί που την προηγούμενη μέρα ήταν ένας χώρος με βλάστηση και δέντρα τώρα ήταν ένα έτοιμο αυτοσχέδιο γήπεδο . Πήγε ο υπουργός που ήταν στο κόλπο είπε <<εγώ βλέπω γήπεδο και όχι δέντρα>> και έφυγε και έτσι τελείωσε το πρώτο επεισόδια της μεγάλης ιστορίας του γηπέδου στη Νέα Φιλαδέλφεια . 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AG21 said:

Σχετικό άσχετο με τα παραπάνω . Στα πρώτα χρόνια και δεν ξέρω μέχρι πότε μας προσφωνούσαν Έωσις Κωνσταντινουπόλεως παραβλέποντας το Αθλητική

1%CE%9F-%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%97%C

Απο κει μάλλον "κληρονομησαμε" το "Ενωση". Για αυτο και μ αρέσει να την λέω ετσι, να κρατάμε και τις παραδόσεις, μέχρι τα 80ς και αρχές 90ς, το διαχρονικό σύνθημα όταν πιεζαμε ήταν το "Ε, Ε, Ενωσις" 

Και μια και πιάσαμε και τα σχετικά ασχετα, ένα λάθος στην ταινία  "1968" είναι που ακούγεται ο κόσμος να φωνάζει συνέχεια "ΑΕΚ, ΑΕΚ" στο Καλλιμαρμαρο, ενώ σε όλα τα ηχητικά ντοκουμέντα που υπάρχουν ακούγεται τουλάχιστον εξίσου το "Ενωσις" 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα με πολλους τιτλους και διακρισεις στην "αρρωστια" μας
*φωτο απο Αρναουτογλου στο  Σ24
Μπορεί να είναι εικόνα 6 άτομα

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Νονός said:

Μήτσο, δεν είναι ιδίωμα Πολίτικο. Είναι η νορμάλ εκφορά του τριγράμματος.

Την Λάρισα την λέμε "ΆΕΛ" ή ΑΈΛ" ? Τον πετρελαιοργανισμό "ΌΠΕΚ" ή "ΟΠΈΚ" ? Το ακαθάριστο εθνικό προϊόν "ΆΕΠ" ή "ΑΈΠ" ? "ΟΆΕΔ" ή "ΟΑΈΔ" ? Κι άλλα πολλά ...

Τώρα, πως επικράτησε σε εμάς το ΆΕΚ, άγνωστον ...

Ίσως, κάνω μια υπόθεση,  να έχει σχέση με το πως ακούγεται ως σύνθημα. Το να φωνάζει ο κόσμος ΑΕΚ ΑΕΚ τονίζοντας την δεύτερη συλλαβή ακούγεται κάπως παράξενο, μπορεί κάποια στιγμή να άρχισαν να φωνάζουν ΑΕΚ ΑΕΚ τονίζοντας την πρώτη συλλαβή, και έτσι σιγά σιγά να επικράτησε.  

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω ότι ντρέπομαι και σιχαίνομαι τον εαυτό μου ώρες ώρες που έχω τόσο κόλλημα μαζί σου. Χρόνια πολλά στο πιο όμορφο λάθος, στην πιο μεγάλη καύλα!

  • Δικεφαλάκι 2
  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΕΚ είναι...

Το ραδιοφωνάκι κάτω από το σεντόνι επειδή το ματς στο Πόρτο άρχιζε στις 11... 

Η πρώτη φορά στη Σκεπαστή...

Ο Μπάμπης γυμνός, ο αρχηγός με το χαμόγελο και ο "πλούσιος" με το καπελάκι της Γουέστ Χαμ...

Τα 7.500 χιλιόμετρα πήγαινε έλα στο Μπιλμπάο...

Τα 4 πούλμαν στην Τούμπα για 40 λεπτά καθαρό αγώνα και τα... 114 πούλμαν πέντε χρόνια μετά... 

Το opel kadet με το κασκόλ στους τζαμοκαθαριστήρες να πηγαίνει πέρα δόθε όταν κατεβαίναμε Ομόνοια...

Τα 200 μέτρα από την Σωτηρίου Χαραλάμπη 13 μέχρι το Δωμάτιο...

Τα τρία ματς (ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλεϊ) σερί ένα Σαββάτο απόγευμα που έβρεχε...

να αγκαλιάζεις τον διπλανό σου χωρίς να τον ξέρεις και χωρίς να τον ξαναδείς ποτέ...

Η διακοπή της ειρήνης και της αγάπης στον αγώνα με την Παρτιζάν στο βομβαρδισμένο Βελιγράδι...

Είναι η ιαχή στο γκολ του Καραγκιοζόπουλου και αυτοί που γύρισαν πίσω στο γκολ του Μίτσελ...

Το κλάμα του Γεωργίου και του Τσώχου...

Τα σπασμένα... σαλόνια στο γκολ του Μπακαούκα. ..

Το 2-2 στο ΣΕΦ... 

Το γκολ του Βασίλη στην Εδεσα. ..

Ο τοίχος με το παντοτινό σύνθημα μας στο προσφυγικό σπιτάκι στη Νέα Ιωνία...

Tα μοναχικά πούλμαν για εκεί που ούτε η... ΑΕΚ δεν ήξερε ότι έπαιζε...

Ο Παναγιωτάκης στο ΚΤΕΛ Κομοτηνής και ο Χομεϊνί γατζωμένος στον καθρέφτη του πούλμαν που έφευγε από τα Τρικαλα για Ισπανία...

Ολα τα αδερφια που μας κοιτάνε από ψηλά...

Τα καπνογόνα στην Ψαρή φοράδα και τα αμέτρητα αστέρια στον Πρεβελη με τον αρχηγό του νησιού γελαστό και πιο δυνατό από όλους μας...

Οι άνθρωποι μας που χάσαμε κι αυτοί που δεν έχουμε ακόμη γνωρίσει...

Το ότι όπου κι αν πάμε στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό έχουμε έστω έναν αδερφο που δεν τον ξέρουμε αλλά μπορούμε να βασιστούμε στο ότι θα μας βοηθήσει αν τον χρειαστούμε..

Είναι τα πιο όμορφα χρόνια της ζωής μας. ..

Η μυρωδιά του καπνογόνου. ..

Το χορτάρι που ήταν τόσο πράσινο στον πρώτο αγώνα. ..

Είναι οι στιγμές μας...

Η ζωή μας...

Τα γέλια και τα δάκρια μας...

Σε ευχαριστούμε που σε γνώρισαμε ΑΕΚάρα μου 99 χρόνια ανοιγμένα τα φτερά σου και πετάς. 99 χρόνια από πατέρα σε γιό και σε κόρη. Το ταξίδι σου ποτέ δεν θα τελειώσει.τα κουRελια θα σου τραγουδούν ακόμα. Σε ευχαριστούμε που θα είμαστε δίπλα σου για όσο ζούμε. 

Δεν θα σου πούμε χρόνια πολλά ΑΕΚάρα γιατί είσαι ΑΘΑΝΑΤΗ... 

 

Αυτη ειναι η Α.Ε.Κ.

Η πρώτη και παντοτινή μας καψούρα 

 

ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ ΑΚΟΜΑ 1975-1982 

 

ΣΕ ΜΙΑ ΓΩΝΙΑ ΤΗΣ ΣΚΕΠΑΣΤΗΣ..

ΑΕΚ ΑΡΡΏΣΤΕΙΑ ΛΑΜΠΡΙΝΉ..

  • Δικεφαλάκι 7
  • Μπομπίτσα 28
Link to comment
Share on other sites

  • Stylianopoulos unpinned this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×