Jump to content

TV Series - connoisseurs only 📺


The Magician
 Share

Recommended Posts

Έχω σταμπάρει το paranormal αλλά μάλλον δε θα αρέσει στη γυναίκα και θα με ζαλίσει 

Μάλλον θα πάμε στο unorthodox 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Hades said:

Έχω σταμπάρει το paranormal αλλά μάλλον δε θα αρέσει στη γυναίκα και θα με ζαλίσει 

Μάλλον θα πάμε στο unorthodox 

Pantoflitsa o Adaros. Entaksei moro mou oti thes esy.😁

  • Δικεφαλάκι 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα Ted Lasso και σκέφτομαι τον Chris να βλέπει συγκινημένος, ανοίγει πατατάκια, σκάει κάνα δάκρυ, κλπ. 

Πέρα από το καλλιτεχνικό βάθος, τι μερακληδικος πάτος είναι η προεδρίνα θεέ μου. Εδώ σκέφτομαι τον Στηβ να κατεβάζει φερμουάρ. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/19/2020 at 11:08 AM, Duck_Season said:

Εταιρος εγώ (έχει 3 κύκλους), Αξιοπρεπής ελληνική σειρά με τις γνωστές αδυναμίες: παραγωγής, σεναριακές, κτλ. Πάντως, σε  κρατάει και μερικοί παίζουν όντως καλά

Είδα χθες μονοκοπανιά τα 8 επεισόδια του τρίτου κύκλου (δεύτερου κατ' ουσίαν καθώς το πρώτο ήταν ταινία αμιγής).

Δεν τρελλάθηκα από τη χαρά μου.

Το "Έτερος Εγώ" ξεκίνησε με την ταινία. Ασύλληπτα -για Ελληνικά δεδομένα- προσεγμένη παραγωγή. Ευφάνταστο σενάριο, πολύ καλή σκηνοθεσία, τρομερή υποκριτική σχεδόν από όλους τους ηθοποιούς, ατμοσφαιρική φωτογραφία και βέβαια οι "Πάπες" των SFX Αλαχούζοι.

Παίχτηκε ότι παίχτηκε με την ταινία και την "απαγόρευση" της, το γιουτιούμπ την απογείωσε και εκεί έσκασε ο Μαικήνας - Κοσμοτέ.

Δεν ξέρω αν πίεσε η Κοσμοτέ χρονικά για τον δεύτερο κύκλο ή προχώρησε ο Τσαφούλιας σε αυτόν αφ' εαυτού του.

Διατηρήθηκαν το επίπεδο της παραγωγής (λεφτά από Κοσμοτέ), το ευφάνταστο σενάριο, η ατμόσφαιρα νουάρ και η καλή υποκριτική, αλλά κάπου θα ήθελα πιο "έκπληξη" φινάλε. Σαν να βιάστηκαν να δώσουν τη λύση και βγήκε "ότι νάναι".

Στο τρίτο (δεν σποιλάρω για όποιον θέλει να το δει) παραμένουν η άριστη παραγωγή, οι καλές ερμηνείες, η σκηνοθεσία και τα SFX (πάλι των Αλαχούζων - εννοείται) αλλά ξανά μανά "ότι νάναι" "λύση" και εδώ χάθηκε και το ευφάνταστο σενάριο σε σημείο από "μυστηρίου - θρίλερ" να καταντά "αστυνομικό με πιστολίδι" και με αρκετά λογικά άλματα - κενά αυτή τη φορά.

Αφήνει και κάβα για τέταρτο στο τέλος κι αυτό με φοβίζει ακόμη περισσότερο ......

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω μόλις το είδα σε 1.5 μέρα, κύκλο 1 και 2.

Για ελληνική παραγωγή σε κρατάει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα με βρίσκεις να διαφωνώ. O Δαδακαρίδης αποδίδει εξαιρετικά τον "Άσπεργκερ" καθηγητή. Είναι εμφανές το αποτύπωμα της παραγωγής η οποία όντως ξεφεύγει από τα συνηθισμένα ελληνικά δεδομένα, όμως εξαντλείται στο χρηματικό αφήνοντας μόνο το σκηνοθέτη σε κάποιες κακοτοπιές οι οποίες θα μπορούσαν να αποφευχθούν. Δεν αποκλείω και την πίεση η οποία οδήγησε σε κάποια αρχέτυπα ελληνικά κλισέ. Ο σκηνοθέτης μου έκλεισε το μάτι ότι ήθελε να ξεμπροστιάσει περισσότερο το χαρακτήρα του μπάτσου, αλλά ενώ πήγαινε κάπου ξαφνικά σταματούσε κάνοντας ένα restart. Υπήρχε και ένα κοινωνικό σχόλιο για τη λειτουργία της φουτουριστικής αστυνομίας, αλλά και του κολεγίου της καλής κοινωνίας. Ευφάνταστες αρκετές σκηνές, παρανοϊκοί χαρακτήρες. Δεν περίμενα να δω την Chinatown, αλλά ως ελληνική σειρά νουάρ ήταν παραπάνω από τις αρχικές προσδοκίες μου. Δεν θα γράψω ποια θεματάκια εντόπισα ως φάουλ της παραγωγής για να μην σποιλάρω

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπαρχουν στην Cosmote tv, δεν τα εχω δει και φαινονται να εχουν ενδιαφερον.Οποιος εχει αποψη ας πει μια γνωμη.

Your honor, The stand, Moonbase 8, Small axe, Penny dreadful, Penny dreadful: city of angels, The good lord bird, Schitt's creek, Box 21, Honour, Guilt, Gangs of London, Reprisal, Swedish dicks, Cobra, The luminaries, Witch hunt, Deliver us, Exit, Face to face, What remains, In plain sight, Darkness

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για σειρές ... (με ολίγη ταινία)

Ξεκινάτε με το Twin Peaks, από το μακρινό 90

Συνεχίζετε με τον πρόλογο και επίλογο της σειράς "fire walk with me"

Τελειώνετε με το συγχρονο  

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Duck_Season said:

Μιλώντας για σειρές ... (με ολίγη ταινία)

Ξεκινάτε με το Twin Peaks, από το μακρινό 90

Συνεχίζετε με τον πρόλογο και επίλογο της σειράς "fire walk with me"

Τελειώνετε με το συγχρονο  

 

 

Το Twin Peaks εχει τις στιγμες του αλλα δεν καταλαβα ποτε γιατι ειναι τοσο ψηλα στις προτιμησεις πολυ κοσμου.Ξεκιναει αρκετα δυνατα αλλα καπου στην δευτερη σεζον το χανει καπου ισως και γιατι, αν δεν κανω λαθος, την δευτερη χρονια δεν ειχε πολυ συμμετοχη ο Λιντς.Η τριτη σεζον ειναι εντελως Λιντς σε ολα και φυσικα πολυ διαφορετικη απο τις δυο πρωτες.Μαλλον σε αυτο το μοτιβο θα την ηθελε και ο ιδιος απο την αρχη αλλα η τοτε τηλεοραση δεν ηταν ανοιχτη σε πειραματισμους.Πιστευω οτι αν καποιος δεν μπορει ευκολα να παρακολουθησει τις πρωτες δυο σεζον στην τριτη θα τα παρατησει.Να σημειωσω οτι τα καινουργια επεισοδια εχουν μερικα ωραια τραγουδια στο κλεισιμο και φυσικα επιστροφη αρκετων χαρακτηρων που ανεβαζει το επιπεδο της νοσταλγίας και την προσθηκη πολλων γνωστων ηθοποιων.

Γενικα καλη σειρα αλλα με ενα ανεξηγητο για μενα hype.

Καιλ Μακλαχλαν φοβερος στις δυο πρωτες σεζον "damn good coffee".

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Hades said:

Βάλανε το the office στο ertflix από ό,τι διάβασα 

Αξίζει; 

Και οτι ηθελα να ρωτησω γνωμες.Εχω δει τα πρωτα τεσσερα και ναι μου αρεσει.Ετσι κι αλλιως δεν ειναι πολλα, 14 μισαωρα επεισοδια.Και μονο για τον Ricky Gervais αξιζει.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα Fauda και the spy και μου αρεσαν. Χθες ξεκίνησα το Χαλιφάτο. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, SpiRos said:

Fauda πολύ καλό.

Πρέπει να δεις στο ινσταγκραμ την Γιαρα.. Την πιτσιρικα που είχαν απαγάγει. 

Link to comment
Share on other sites

Exo to Cosmote Sports paketo me Wi-Fi decoder to opoio leitourgei meso net se oles tis xores entos Evrophs.

Epeidh metakomizo ektos Evrophs gia epaggelmatikous logous gnorizei kaneis ean tha leitourgeisei me VPN ston ypologisth?

Link to comment
Share on other sites

AEK - COVID = Σειρες.

Οπότε, βλεπω αυτό τον καιρο:

YOUR HONOR

 

MV5BMjQ3YjU2MzctNTFmOC00NDZiLWEwMWUtMmJlMjUxMWZhZWE1XkEyXkFqcGdeQXVyMTkxNjUyNQ@@._V1_UX182_CR0,0,182,268_AL_.jpg

Δικαστης, Γιος, Μαφια, Μαυρη Συμμορια. Μια χαρά.

 

 

THE COMEYS RULE

The-Comey-Rule-Season-1.jpg

Τραμπ, Χιλαρυ, FBI, αγαπημένος Ντανιελς, μεγάλα επεισόδια (1 μιση + ωρα), μίνι σειρά.

 

και ευτυχως που δεν είχα ολοκληρώσει το 

BOARDWALK EMPIRE

Boardwalk_Empire_2010_Intertitle.png

Ποταπαγόρευση, Γκαγκστερς.

 

Και για πιό ελαφρύ:

THE FLIGHT ATTENDANT

1*iqAibbnCwoeYkOSP1XfiQQ.jpeg

με την αστεία γκόμενα από το The Big Bang Theory.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Stranger από την Νότια Κορέα. Σειρά αστυνομικού χαρακτήρα, εγκλήματος με στοιχεία δράματος.

" Σύμφωνα με τους New York Times (και ποιοι είμαστε εμείς να τους αμφισβητήσουμε), η συγκεκριμένη σειρά είναι μια από τις καλύτερες που κυκλοφόρησαν το 2017. O δεύτερος τίτλος της σειράς είναι “Forest of Secrets” και αυτός ανταποκρίνεται πλήρως στην υπόθεση, η οποία περιστρέφεται γύρω από έναν εισαγγελέα και μια ντετέκτιβ. O εισαγγελέας Hwang Shi-Mok, εξαιτίας μιας επέμβασης που είχε κάνει στο κεφάλι του όταν ήταν παιδί, συμπεριφέρεται χωρίς να δείχνει καμία εμπάθεια στον συνάνθρωπό του, με γνώμονα μόνο τη λογική. Ο ίδιος είναι όμως και ο μόνος αδιάφθορος εισαγγελέας της χώρας και όταν συναντηθεί με την παθιασμένη ντετέκτιβ Han Yo-Jin με αφορμή μια υπόθεση ανθρωποκτονίας, θα συνεργαστεί μαζί της με σκοπό να ξεσκεπάσουν ένα τεράστιο δίκτυο διαφθοράς – αν βέβαια τους αφήσουν τα τεράστια συμφέροντα που βρίσκονται στη μέση.  "

 

Έχει αρκετό ενδιαφέρον στο κυνήγι της αναζήτησης του δολοφόνου και μεγάλες ανατροπές χωρίς άλματα λογικής ενω΄συγχρόνως εξετάζει υποθετικά ή πραγματικά τη διαφθορά στους κόλπους της εξουσίας η οποία συνδέεται άρρηκτα με την εξέλιξη της σειράς.

https://www.imdb.com/title/tt6461346/?ref_=tt_urv

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Bluesman said:

Stranger από την Νότια Κορέα. Σειρά αστυνομικού χαρακτήρα, εγκλήματος με στοιχεία δράματος.

" Σύμφωνα με τους New York Times (και ποιοι είμαστε εμείς να τους αμφισβητήσουμε), η συγκεκριμένη σειρά είναι μια από τις καλύτερες που κυκλοφόρησαν το 2017. O δεύτερος τίτλος της σειράς είναι “Forest of Secrets” και αυτός ανταποκρίνεται πλήρως στην υπόθεση, η οποία περιστρέφεται γύρω από έναν εισαγγελέα και μια ντετέκτιβ. O εισαγγελέας Hwang Shi-Mok, εξαιτίας μιας επέμβασης που είχε κάνει στο κεφάλι του όταν ήταν παιδί, συμπεριφέρεται χωρίς να δείχνει καμία εμπάθεια στον συνάνθρωπό του, με γνώμονα μόνο τη λογική. Ο ίδιος είναι όμως και ο μόνος αδιάφθορος εισαγγελέας της χώρας και όταν συναντηθεί με την παθιασμένη ντετέκτιβ Han Yo-Jin με αφορμή μια υπόθεση ανθρωποκτονίας, θα συνεργαστεί μαζί της με σκοπό να ξεσκεπάσουν ένα τεράστιο δίκτυο διαφθοράς – αν βέβαια τους αφήσουν τα τεράστια συμφέροντα που βρίσκονται στη μέση.  "

 

Έχει αρκετό ενδιαφέρον στο κυνήγι της αναζήτησης του δολοφόνου και μεγάλες ανατροπές χωρίς άλματα λογικής ενω΄συγχρόνως εξετάζει υποθετικά ή πραγματικά τη διαφθορά στους κόλπους της εξουσίας η οποία συνδέεται άρρηκτα με την εξέλιξη της σειράς.

https://www.imdb.com/title/tt6461346/?ref_=tt_urv

 

 

Το έχει στο Netflix ως Ο Μυστηριώδης Κατήγορος. Αυτό λες?

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, mobster21 said:

Το έχει στο Netflix ως Ο Μυστηριώδης Κατήγορος. Αυτό λες?

Αυτό είναι ναι. Το έχω στη λίστα μου.. Θα του δώσω μια ευκαιρία 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mobster21 said:

Το έχει στο Netflix ως Ο Μυστηριώδης Κατήγορος. Αυτό λες?

Ναι αυτό. Είμαι στην αρχή της δεύτερης χρονιάς.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

@aris2168 το Boardwalk Empire εχει αποδωσει καλυτερα απο καθε αλλη προσπαθεια, την εποχη και το κλιμα της ποτοαπαγορευσης και της μαφιας, την διαφθορα, τις επιπτωσεις του Α' παγκοσμιου πολεμου και το πολιτικο σκηνικο στην διαρκεια του μεσοπολεμου.

Σπουδαια σειρα εκπληκτικο καστ, εβαλε στο καδρο σχετικα αγνωστους ηθοποιους που εδωσαν ρεστα οπως ο Μπομπι Καναβαλε ο Τζακ Χιουστον και ο Σει Γουιγκαμ.Μεγαλες ερμηνειες απο Στιβ Μπουσεμι και Μαικλ Σανον οπως παντα.Οποιος δεν το εχει δει να το δει.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2021 at 2:06 AM, aris2168 said:

AEK - COVID = Σειρες.

Οπότε, βλεπω αυτό τον καιρο:

YOUR HONOR

 

MV5BMjQ3YjU2MzctNTFmOC00NDZiLWEwMWUtMmJlMjUxMWZhZWE1XkEyXkFqcGdeQXVyMTkxNjUyNQ@@._V1_UX182_CR0,0,182,268_AL_.jpg

Δικαστης, Γιος, Μαφια, Μαυρη Συμμορια. Μια χαρά.

Μόλις ξεκίνησα το Your  Honor στο Cosmote. Φαίνεται καλό.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×