Jump to content

TV Series - connoisseurs only 📺


The Magician
 Share

Recommended Posts

On 10/17/2021 at 2:04 PM, mobster21 said:

Καλαμάρι είμαι στο 4ο επεισόδιο

Πολύ άρρωστο

Το τελείωσα χθες το βράδυ 

Πολύ άρρωστο το είχα χαρακτηρίσει

Με "σόκαρε" λίγο στην αρχή. Το ομολογώ. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος χαρακτήρισα άρρωστο το θέαμα των εν ψυχρώ εκτελέσεων τόσο μεγάλου πλήθους ανθρώπων χωρίς προειδοποίηση και με αφορμή ένα παιχνίδι.

Όσο κυλούσε η σειρά έγινε πιο "φιλική" στα όσα έχουμε συνηθίσει. Αναμενόμενες ανθρώπινες απώλειες και ειδικά στα τελευταία που το πλήθος των εκτελέσεων γίνεται μικρότερο η σειρά γίνεται έως και mainstream δράμα.

Φυσικά και αξίζει η θέαση. Για όσους αναρωτιούνται. Το τέλος είναι πολύ πρόχειρο. Περίμενα κάτι πολύ καλύτερο. Εν αναμονή των επόμενων κύκλων. Αποκλείεται να έχει μόνο έναν. Ή δύο.

Βαθμολογία 7.5/10

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω μια βελγικη νετφλιξ

Αστυνομικο θριλερ με σιριαλ κιλερ κτλ

13 εντολες. Βλεπεται

Link to comment
Share on other sites

Είδα κι εγώ το καλαμάρι. Το θεωρώ μέτριο. 

Spoiler alert 

Πρώτα απ' όλα δεν είναι πρωτότυπο όπως θέλουν να το περάσουν. Η κεντρική ιδέα, το να χάνει δηλαδή κάποιος σε ένα παιχνίδι και να πεθαίνει έχει επεξεργασθεί δεκάδες φορές με διαφορετικούς τρόπους. Από εκεί και πέρα τα side storys τίποτα το ιδιαίτερο, επίπεδο ενός μέτριου αστυνομικού έργου με λίγο από μελό. Οκ σε κρατάει για να δεις την κατάληξη, αλλά πολλές φορές βλέπεις και ένα μέτριο αγώνα ποδοσφαίρου για να δεις το αποτέλεσμα τελικά. Πιο πολύ πρόσεχα την κορεάτικη γλώσσα, να βρω σε τι μπορεί να μοιάζει, τι ρίζες έχει.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SpiRos said:

Πιο πολύ πρόσεχα την κορεάτικη γλώσσα, να βρω σε τι μπορεί να μοιάζει, τι ρίζες έχει.

βρηκες ριζες τελικα η τσουκ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, SpiRos said:

Έχω θεωρίες, θέλει μελέτη. 😛

εγω το μονο κοινο που βρηκα ηταν το καλαμαρι

ειτε τηγανι ειτε γεμιστο με φετα.....

Link to comment
Share on other sites

On 10/17/2021 at 2:21 PM, Bukowski said:

Δες Alice in Borderland μετα πολυ καλυτερο. Το Καλαμαρι ειναι ψιλοαντιγραφη με στολες Casa de Papel

Το ξεκίνησα, είδα τα 3 πρώτα, καλο είναι. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, SpiRos said:

Είδα κι εγώ το καλαμάρι. Το θεωρώ μέτριο. 

Spoiler alert 

Πρώτα απ' όλα δεν είναι πρωτότυπο όπως θέλουν να το περάσουν. Η κεντρική ιδέα, το να χάνει δηλαδή κάποιος σε ένα παιχνίδι και να πεθαίνει έχει επεξεργασθεί δεκάδες φορές με διαφορετικούς τρόπους. Από εκεί και πέρα τα side storys τίποτα το ιδιαίτερο, επίπεδο ενός μέτριου αστυνομικού έργου με λίγο από μελό. Οκ σε κρατάει για να δεις την κατάληξη, αλλά πολλές φορές βλέπεις και ένα μέτριο αγώνα ποδοσφαίρου για να δεις το αποτέλεσμα τελικά. Πιο πολύ πρόσεχα την κορεάτικη γλώσσα, να βρω σε τι μπορεί να μοιάζει, τι ρίζες έχει.

Υπάρχουν διάφορα που περνάει η σειρά. Δεν είναι Casa del Papel που μπήκαν σε μια τράπεζα και γίνεται χαμός και έχουμε όμορφα δυτικά πρόσωπα που μας κρατάνε. Φυσικά κλάσεις ανώτερο το τελικό αισθητικό αποτελέσματα των Ισπανών. Αλλά οι Κορεάτες γενικά είναι ωμοί και βίαιοι στα έργα τους και στο συγκεκριμένο υπάρχουν όλα αυτά για τα ανθρώπινα όρια, την εξουσία, τον φόβο του θανάτου, την φιλιά, τους χαρακτήρες, τις σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων, το χρήμα, τον σεβασμό, την επιβίωση και πολλά που προσπαθεί άλλοτε με επιτυχία και άλλοτε βιαστικά να επεξεργαστεί ο σεναριογράφος. Γενικά υπάρχει ζουμί αλλά καταλήγει για εμένα όσο περισσότερο σκέφτομαι την ουσία του project σε μια ακόμα παιδική μάχη εναντίον των πλουσίων που δεν έχουν τί να κάνουν και περνάνε την ώρα τους σκοτώνοντας φτωχούς. Μία ακόμα σειρά εναντίον του καπιταλισμού. Οκ. Φτάνει κάπου. Ας πάνε στην Βόρεια Κορέα να γλυτώσουν κι αυτοί να γλιτώσουμε κι εμείς από αυτό το είδος με αυτά τα δήθεν κρυφά νοήματα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mobster21 said:

Υπάρχουν διάφορα που περνάει η σειρά. Δεν είναι Casa del Papel που μπήκαν σε μια τράπεζα και γίνεται χαμός και έχουμε όμορφα δυτικά πρόσωπα που μας κρατάνε. Φυσικά κλάσεις ανώτερο το τελικό αισθητικό αποτελέσματα των Ισπανών. Αλλά οι Κορεάτες γενικά είναι ωμοί και βίαιοι στα έργα τους και στο συγκεκριμένο υπάρχουν όλα αυτά για τα ανθρώπινα όρια, την εξουσία, τον φόβο του θανάτου, την φιλιά, τους χαρακτήρες, τις σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων, το χρήμα, τον σεβασμό, την επιβίωση και πολλά που προσπαθεί άλλοτε με επιτυχία και άλλοτε βιαστικά να επεξεργαστεί ο σεναριογράφος. Γενικά υπάρχει ζουμί αλλά καταλήγει για εμένα όσο περισσότερο σκέφτομαι την ουσία του project σε μια ακόμα παιδική μάχη εναντίον των πλουσίων που δεν έχουν τί να κάνουν και περνάνε την ώρα τους σκοτώνοντας φτωχούς. Μία ακόμα σειρά εναντίον του καπιταλισμού. Οκ. Φτάνει κάπου. Ας πάνε στην Βόρεια Κορέα να γλυτώσουν κι αυτοί να γλιτώσουμε κι εμείς από αυτό το είδος με αυτά τα δήθεν κρυφά νοήματα.

Επισης, τραγικο το αποτελεσμα των VIPs και καλα. Λαθος, οχι τραγικο, κωμικο. Το επεισοδιο με τους μπεους το καλυτερο. 

 

Το Ghosts το εχει δει κανενας? Μπιμπισικη κωμωδιουλα, συμπαθητικη.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, aris2168 said:

Επισης, τραγικο το αποτελεσμα των VIPs και καλα. Λαθος, οχι τραγικο, κωμικο. Το επεισοδιο με τους μπεους το καλυτερο. 

 

Το Ghosts το εχει δει κανενας? Μπιμπισικη κωμωδιουλα, συμπαθητικη.

Ναι ρε. Γκοστς πολυ γελιο

Ειναι να βγει νομιζω κ νεα σεζον τωρα στα κοντα

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μια αλληγορία είναι, πετυχημένη για μένα. Δεν είναι οι κακοί πλούσιοι στο κάδρο, αλλά η ερώτηση του 1.000.000 $, για το πόσο μακριά  μπορείς να φτάσεις, είτε ο τυχαίος   απελπισμένος είσαι, είτε ο απρόσωπος πλούσιος.  Τουτέστιν, σου κλείνει το μάτι για τον καπιταλισμό αλλά όχι με κνίτικη ή το γκασμοδεξιά ανάλυση που έχουμε συνηθίσει. Το far east απέχει παρασάγγας από τον δυτικό τρόπο σκέψης, βάζω και το πρώην δυτικό κομμάτι της Οθωμανικής αυτοκρατορίας στο κάδρο. Η απελπισία ή  η απληστία δεν απαντάται από ένα ταραταζούμ του Μίκυ Μάου ή μια τσιρίδα του Άδωνι. Η βεντάλια του παιχνιδιού άνοιξε τόσο πολύ για να χωρέσει όλη τη κοινωνική ανισότητα της Κορέας, γιατί στην Κορέα ο πνιγμός,πχ, στα υπόγεια της πλατείας Βάθης μετά από μπόρα είναι ο κανόνας, όχι το ακραίο καιρικό φαινόμενο για να κουβαλάς από τας Ευρώπας  ρεμπεσκέδες Κύπριους για να σε "σώσουν" 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα το Mr. Robot. Για καποιο λογο το χα παρει στραβα και το απεφευγα. Μπαινω τριτη σεζον, τι επος ειναι αυτο; Ειδικα η δευτερη σεζον με πορωσε. Ελπιζω να συνεχιζει ετσι.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και Sinner 4ος κύκλος στην κοσμοτε.

Ο 3ος κυκλος ήταν τελείως psycho και σαφώς υποδεέστερος των 2 πρώτων.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, aris2168 said:

Επισης, τραγικο το αποτελεσμα των VIPs και καλα. Λαθος, οχι τραγικο, κωμικο. Το επεισοδιο με τους μπεους το καλυτερο. 

Ποιο επεισόδιο εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

On 10/22/2021 at 9:16 PM, SpiRos said:

Είδα κι εγώ το καλαμάρι. Το θεωρώ μέτριο. 

Spoiler alert 

Πρώτα απ' όλα δεν είναι πρωτότυπο όπως θέλουν να το περάσουν. Η κεντρική ιδέα, το να χάνει δηλαδή κάποιος σε ένα παιχνίδι και να πεθαίνει έχει επεξεργασθεί δεκάδες φορές με διαφορετικούς τρόπους. Από εκεί και πέρα τα side storys τίποτα το ιδιαίτερο, επίπεδο ενός μέτριου αστυνομικού έργου με λίγο από μελό. Οκ σε κρατάει για να δεις την κατάληξη, αλλά πολλές φορές βλέπεις και ένα μέτριο αγώνα ποδοσφαίρου για να δεις το αποτέλεσμα τελικά. Πιο πολύ πρόσεχα την κορεάτικη γλώσσα, να βρω σε τι μπορεί να μοιάζει, τι ρίζες έχει.

Καθόλου πρωτότυπο αλλά απ όσα έχω δει σε αυτή την θεματική ίσως είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, aris2168 said:

Αυτο με τους βωλους

Συμφωνώ, μάλλον ήταν το καλύτερο.Απ όλα τα ζευγάρια πάντως αυτό του μαφιοζου μου έμεινε περισσότερο στην μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Man Of Faith said:

Καθόλου πρωτότυπο αλλά απ όσα έχω δει σε αυτή την θεματική ίσως είναι το καλύτερο.

Το θεμα ειναι οτι βλεοω σειρες που μπορει να ναι καλες ή πολυ καλες, στο ειδος τους. Οχι γενικα. 

Εχω καιρο να δω σειρα που να ειναι τοσο καλη, ωστε να μην εχει σημασία το είδος.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδα MAID..

Δυνατό ! Απρόσμενα καλό, αντισυμβατικό, με μπόλικες γροθιές στο στομάχι..Σε κα΄θε επεισόδιο πολλές ανατροπές..

Link to comment
Share on other sites

Γουσταρω τρελλά επιστ.φαντασια με διαστημοπλοια , ξενες οντοτητες κλπ...

Θα μου προτεινει κατι καλο καποιος φιλος ?

( ντισκοβερυ εχω δει )

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ΜΗΤΣΟΣ-ΚΑΤΟΥΝΑΞΗΡΟΜΕΡΟΥ21 said:

Γουσταρω τρελλά επιστ.φαντασια με διαστημοπλοια , ξενες οντοτητες κλπ...

Θα μου προτεινει κατι καλο καποιος φιλος ?

( ντισκοβερυ εχω δει )

Battlestar galactica (δεν το χω δει αλλά ήταν πορωμενοι κάποιοι όταν ήμουν στρατό) 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×