Jump to content

40 χρόνια απο τους 4 της Ευρώπης. Η μεγάλη πορεία στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ 1976-1977


GIANNHS
 Share

Recommended Posts

Και ενα βιντεάκι απο τα πηγαδάκια που έστηνε ο κόσμος κάποτε στην ομόνοια, ενίοτε πριν από ποδοσφαιρικούς αγώνες, το συγκεκριμένο πριν από αυτόν με τη QPR.

-Τωρα ειδα οτι το εχουν συμπεριλάβει στο βίντεο της ? ΑΕ, για τα 40 χρόνια.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

kompos ston laimo me Pantazh.. pou ezhse thn golden epoxh, me Mparlo kai Fandronc kai eftase sto shmeio na klaiei se enan pagko sto peristeri.

Apisteutos Nikoloudis me Agglika "Fuckin hell, whats going on"

Terastios epilogos apo Xrhstidh...

 

Genika... Kati tetoia se megalwnoun... Eixame megalh eukairia gia epanalhpsh Semi Finals, alla eixame MALAKES pou proslamvanane Dumitriu kai alla tragelafika atoma gia proponhtes.

ΕΙΧΕΣ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΙΣΤΟΡΙΑ.........

Link to comment
Share on other sites

Guest ALati

Εκλαψα. 11-12 χρονων παιδι. Σε ολα τα εντος ημουν μεσα στο Ναο. Εκλαψα.

ΑΕΚΑΡΑ μου. Ψυχη μου.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά αμα μας παίρνει κάτω με την ομάδα, να θυμόμαστε πως αυτός ο σύλλογος έγινε ΜΥΘΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Άι χεστείτε βραδιάτικο ...

Μ' αρέσει που είπα ότι σήμερα δεν έχει σούμες και είμαι στην τέταρτη με τα κωλοβίντεα σας ...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα το βίντεο.

Συγχαρητήρια στην ? .Α.Ε.

 

Μπορεί να ήμουν ακόμα στα...αρχίδια του πατέρα μου, αλλά βλεποντας το, ένιωσα οτι ήμουν και εγώ εκεί.

Φαντάζομαι τα συναισθήματα αυτών που ήταν μέσα (όπως ο πατέρας μου).

 

ΖΗΤΩ Η Α.Ε.Κ.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

"Ευχαριστώ τον Θεό...Ευχαριστώ τον Θεό δια την χαρά που μας έδωσε.Την χαρά που έδωσε στους Έλληνες φιλάθλους προς χάρην των ηρωικών παιδιών μας. ΖΗΤΩ Η Α.Ε.Κ."


  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Άι χεστείτε βραδιάτικο ...

Μ' αρέσει που είπα ότι σήμερα δεν έχει σούμες και είμαι στην τέταρτη με τα κωλοβίντεα σας ...

Με τσακισε ο Βαγκνερ εμενα. Με τσακισε.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εκλαψα. 11-12 χρονων παιδι. Σε ολα τα εντος ημουν μεσα στο Ναο. Εκλαψα.

ΑΕΚΑΡΑ μου. Ψυχη μου.

Εχει αυτό η ΑΕΚ, που δεν το έχει άλλη ομάδα στην Ελλάδα.

? ου σε κάνει να συγκινείσαι. Εδω ο βαζελος ο Τσωχος "λύγισε" κάποτε μετά τον αγώνα με την Σπάρτακ, από την ατμόσφαιρα και την ένταση που υπήρχε στο γήπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει αυτό η ΑΕΚ, που δεν το έχει άλλη ομάδα στην Ελλάδα.

? ου σε κάνει να συγκινείσαι. Εδω ο βαζελος ο Τσωχος "λύγισε" κάποτε μετά τον αγώνα με την Σπάρτακ, από την ατμόσφαιρα και την ένταση που υπήρχε στο γήπεδο.

Νομίζω Ολυμπιακός.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest ALati

Ο μοναδικος αγωνας που δεν ειχε τοση ενταση και αγωνια ηταν με την Ντερμπυ.

Ολοι οι υπολοιποι ηταν για πολυ γερα νευρα.

Τα εκτος με Δυναμο, Ερυθρο ηταν για νοσοκομειο.

Το εντος με Κ? Ρ ηταν για οσους ηταν απολυτως καλα στην υγεια τους.

Μια τρελα, ενας χαμος, βρασιμο στους δρομους απο το πρωι, σημαιες στα μπαλκονια σαν εθνικη εορτη το συγκεκριμενο ματς.

Τι να πεις για εναν κοσμο που εκλαιγε στους δρομους μεχρι τα ξημερωματα ?

Link to comment
Share on other sites

? άντως πρεπει να ειχε αδυναμίες στην άμυνα εκεινη η ΑΕΚ και ας μην είχε φαει γκολ εντος μέχρι τη γιουβεντους. Εκτός εδρας εφαγε δυο φορές 2 γκολ, δυο 3 γκολ και με τη Γιουβε 4.

Το οτι παρολα αυτά προχώρησε τόσο δείχνει πόσα καλή πρεπει να ηταν επιθετικά και τι δυνατότητες θα ειχε  στην Ευρωπη με καλύτερη αμυνα.

Link to comment
Share on other sites

? άντως πρεπει να ειχε αδυναμίες στην άμυνα εκεινη η ΑΕΚ και ας μην είχε φαει γκολ εντος μέχρι τη γιουβεντους. Εκτός εδρας εφαγε δυο φορές 2 γκολ, δυο 3 γκολ και με τη Γιουβε 4.

Το οτι παρολα αυτά προχώρησε τόσο δείχνει πόσα καλή πρεπει να ηταν επιθετικά και τι δυνατότητες θα ειχε  στην Ευρωπη με καλύτερη αμυνα.

τοτε παντως ηταν διαφορετικα τα πραγματα στην ευρωπη, οπως ετρωγες 3 γκολ εκτος ευκολα τοσο πιθανο ηταν να βαλεις και 3 στην εδρα σου.

Link to comment
Share on other sites

τοτε παντως ηταν διαφορετικα τα πραγματα στην ευρωπη, οπως ετρωγες 3 γκολ εκτος ευκολα τοσο πιθανο ηταν να βαλεις και 3 στην εδρα σου.

Εκτός αν επαιζες με τη Γιουβέντους. Εκει ηταν πιο δυσκολο να το "γυρίσεις".

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

τερμα συγκινητικό το βιντεο.

απίστευτα κατοεθώματα για την εποχή.

το 1/10 από αυτά να αξιωθούμε να ζήσουμε κάποια στιγμή.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Εδω ο βαζελος ο Τσωχος "λύγισε" κάποτε μετά τον αγώνα με την Σπάρτακ, από την ατμόσφαιρα και την ένταση που υπήρχε στο γήπεδο.

 

 

Νομίζω Ολυμπιακός.

 

Ε, βέβαια ! Έχει φορέσει και τη φανέλα του δαφνογαμημένου επίσημα με συμμετοχές στην πρώτη ομάδα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

? άντως πρεπει να ειχε αδυναμίες στην άμυνα εκεινη η ΑΕΚ και ας μην είχε φαει γκολ εντος μέχρι τη γιουβεντους. Εκτός εδρας εφαγε δυο φορές 2 γκολ, δυο 3 γκολ και με τη Γιουβε 4.

Το οτι παρολα αυτά προχώρησε τόσο δείχνει πόσα καλή πρεπει να ηταν επιθετικά και τι δυνατότητες θα ειχε  στην Ευρωπη με καλύτερη αμυνα.

 

? αιδιά, προσπαθήστε να κάνετε αναγωγή σε ΕΚΕΙΝΗ την εποχή.

Μην συγκρίνετε με σημερινά δεδομένα.

Ελληνικό ποδόσφαιρο = ΜΗΔΕΝ για εκείνα τα χρόνια.

Ο Μποσμάν ακόμα στα αρχίδια του μπαμπά του.

Και γενικότερα ποδόσφαιρο = επίθεση. Οι άμυνες υπήρχαν "για να υπάρχουν" (εκτός Ιταλών). Ένα, το πολύ δύο "μαν του μαν" στον ή στους "καλούς" των αλλονών και "βάλτα να πάνε, πήγανε".

Έφαγε 3 στο Βελιγράδι. Έχετε φανταστεί την "εικόνα" 100-120 χιλιάδων οπαδών σε ? ΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΟ γήπεδο ? Μιλάμε για την κόλαση αυτοπροσώπως.

Έφαγε 2 και 3 στην Αγγλία. Μιλάμε για καιρούς που όταν πέρναγες τη Μάγχη ήταν σαν να λέμε σήμερα ότι πας Καμπ Νου. Τίποτα λιγότερο.

Ταξίδι στη ... μακρινή και παγωμένη Μόσχα εθεωρείτο ... Σερβάϊβορ στον Άγιο Δομήνικο.

Για Γιούβε αφήστε το. Διαβάστε (στην AEKpedia βεβαίως-βεβαίως :D  ) ΜΟΝΟ τη σύνθεση της.

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

τερμα συγκινητικό το βιντεο.

απίστευτα κατοεθώματα για την εποχή.

το 1/10 από αυτά να αξιωθούμε να ζήσουμε κάποια στιγμή.

Έχει ζήσει τέτοιες στιγμές ξανά η ΑΕΚ, αλλά όχι υπό τη μορφή πορείας, αλλά μεμονομένων επιτυχιών. 

Κάτι ανάλογο θα μπορούσε να θεωρηθεί η πορεία του 1998. 

Όμως έχουν αλλάξει και οι εποχές. 

Τότε το ΟΥΕΦΑ πολλές φορές, ήταν πιο δυνατό από το ? ρωταθλητριών και το Κυπελλούχων δεδομένου ότι είχες τις 2ες, 3ες ομάδες κλπ των ισχυρών πρωταθλημάτων που πολλές και από αυτές ήταν εν δυνάμει πρωταθλήτριες στις τρέχουσες σεζόν. Τότε οι εγχώριες αυτοκρατορίες δεν ήταν κανόνας. 

Σήμερα αυτές οι ομάδες παίζουν στο ΤσουΛι. 

Μετά είναι και αυτό που λέει και ο Νονός, ήσουν ποδοσφαιρικά ανύπαρκτος στον Ευρωπαϊκό χάρτη. 

Το σημαντικότερο όμως από όλα και είναι αυτό που έχει χαθεί τώρα, είναι το κίνητρο, διοίκησης, ομάδας και κόσμου για διάκριση.

Η ΑΕΚ αλλά και οι περισσότερες ελληνικές ομάδες, αντιμετώπισαν τα τελευταία χρόνια τις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις καθαρά εισπρακτικά, τα φράγκα και μόνο, περνάω σώζομαι, αποκλείομαι καταστρέφομαι και κάπου εκεί το έχασε και η ΑΕΚ και το ελληνικό ποδόσφαιρο εκτός ίσως του ? ΑΟΚ. 

? ροσωπικά έζησα Ευρωπαϊκά παιχνίδια στην Φιλαδέλφεια και γενικά στο ελληνικό ποδόσφαιρο από φίλους άλλων ομάδων στις αρχές της δεκαετίας του '90 ως φοιτητής στην Αθήνα. 

Η τρέλα, η προσμονή και τα όνειρα που γίνονταν απείχαν έτη φωτός από ότι ζήσαμε ως Ευρωπαϊκή συμμετοχή τα τελευταία χρόνια πλην ίσως της χρονιάς του ΤσουΛι επί Ντέμη. Ζούσες και ανέπνεες σαν οπαδός για αυτά τα παιχνίδια και η ομάδα το ίδιο. 

Τέλος πάντων είναι πολλά, τα έχουν πει και οι παλιότεροι που έζησαν εκείνα τα χρόνια ως πιτσιρικάδες, πρέπει να ξαναδούμε την Ευρώπη ως το ευ ζην. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

0b99965545437057054989cafe9a10ec3d1443ac

Γι αυτό Ε? ΡΕ? Ε να αποκλειστούν από τη Μπεσικτας.

Γι αυτό ΔΕΝ ? ΡΕ? ΕΙ να πάνε ? ΟΤΕ στους "8" του Γιουρόπα.

Στους "8" ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ διοργανώσεων (? ρωταθλητριών/Τσ.Λ. - Κυπελλούχων - ΟΥΕΦΑ/Γιουροπα) ΜΟΝΟ Η ΑΕΚΑΡΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×