Jump to content

Poll της εβδομαδας (8) επιθετικος


nikos
 Share

Επιθετικος  

81 members have voted

  1. 1. Επιθετικος

    • Ντανιελ Μπατιστα
    • Βασιλης Δημητριαδης
    • Χρηστος Κωστης
    • Δημητρης Σαραβακος
    • Ντεμης Νικολαιδης
    • Ιλια Ιβιτς
    • Νικος Λυμπεροπουλος
    • Ισμαελ Μπλανκο
    • Ραφικ Τζιμπουρ
      0
    • Αλλος


Recommended Posts

ο καλυτερος επιθετικος ή οι καλυτεροι επιθετικοι που ειδαμε στην ΑΕΚ.

 

συμπεριλαμβανονται σεντερ-φορ και δευτεροι επιθετικοι περιοχης.

 

 

Σημειωσεις

 

1) Σε αντιθεση με τον Σκοκκο (που μπηκε στους μεσοεπιθετικους) βαζω εδω τον Κωστη γιατι θεωρω οτι επαιζε πολυ συχνα ως δευτερος επιθετικος σε συστημα με 2 επιθετικους (μεχρι και σεντερ φορ τον ειδαμε καποιες φορες). Γενικα τον θεωρω πιο ´περιοχατο ´ παικτη (πολλα γκολ με τετ α τετ, αρκετα γκολ με κεφαλιες κλπ).

 

2) Τελευταια στιγμη αποφασισα να βαλω και τον Σαραβακο (αν και παραεχει συνδεθει με τον βαζελο) αφου μου περισσευε μια θεση, αλλα και λογω αξιας και προσφορας το λιγο που επαιξε. Θεωρω οτι μπορει να θεωρηθει δευτερος επιθετικος σε συστημα με 2 επιθετικους (συνηθως σε τετοια θεση επαιζε).

 

3) ξεκιναμε απο δεκαετια '90 -απο το ´88 για την ακριβεια- (γι´αυτο δεν συμπεριλαμβανεται και ο Θωμας Μαυρος ή καποιοι αλλοι). Δινουμε προτεραιοτητα σε skills (και μονο κατα δευτερο λογο κοιταμε προσφορα).

 

4) βαζετε παραπανω απο μια επιλογη αν θελετε.

 

5) συμπεριληφθηκαν παικτες που επαιξαν και σε αλλες ομαδες γιατι (αλλος περισσοτερο κι αλλος λιγοτερο) ειχαν μεγαλη συμμετοχη και στην ΑΕΚ.

 

6) ο Αλεξανδρης δεν συμπεριληφθηκε σε κανενα poll της ΑΕΚ για ευνοητους λογους.

 

7) ξεstickαρω το poll μεσων (που κλεινει αυριο) και stickαρω αυτο πλεον.

Edited by nikos
Link to comment
Share on other sites

Οχι πως το γκολ ειναι το παν, αλλα παραθετω (οσον αφορα την παρουσια τους στην ΑΕΚ) συμμετοχες, γκολ, πρωτιες στον πινακα των σκορερ του καθενος.

 

 

 

Συμμετοχες σε πρωταθλημα με την ΑΕΚ/γκολ (πηγη wikipedia).

 

Μπατιστα 167/67

Δημητριαδης 154/81 (2 φορες 1ος σκορερ)

Κωστης 112/56

Σαραβακος 47/21

Νικολαιδης 189/125 (1 φορα 1ος σκορερ)

Ιβιτς 47/18

Λυμπεροπουλος 194/84 (1 φορα 1ος σκορερ)

Μπλανκο 109/50 (2 φορες 1ος σκορερ)

Τζιμπουρ 58/19

Link to comment
Share on other sites

τι σχηματισμο θα εχει η τελικη 11αδα Νικο ?

 

Οι 8 νικητες των 8 poll και μετα οι 3 με τις περισσοτερες ψηφους απο τους υπολοιπους (απο εκει θα καθοριστει και το συστημα). Μεχρι τωρα ειμαστε στο 4-5-1, αλλα μενει να δουμε και αυτο το poll.

Edited by nikos
Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα τον Κωστη. Δεν ψηφισα τον μπατιστα γιατι τον ειχα Θεο πιτσιρικι και ξενερωσα που πηγε στο μπουστογαυρο. Δεν ψηφισα τον Δημητριαδη γιατι ενω ηταν σκορερ, ηταν ένα κλικ κατω από ολους σε ποιοτητα (βασικα ένα αμπαλο ταγαρι ηταν) και γιατι ειναι σκουληκι και κολλητος βατραχου και εχουμε ανταλλαξει μπινελικια δυο φορες, μια σε Ξανθη και μια σε Θεσσαλονικη. Δεν ψηφισα Νικολαιδη γιατι του χρεωνω το χαμενο πρωταθλημα του 2002. Από τον Ντεμη, ένα από τα κανονια της ΑΕΚ, ειχα την απαιτηση να καθαρισει ΈΝΑ πρωταθλημα μονος του για την ΑΕΚαρα. Οι μεγαλοι ποδοσφαιριστες τα κανουν αυτα. Ισως ηταν μια ενδειξη για τη μελλοντικη μικροτητα του. Πλεον τον αγαπαμε αλλα να παει να γαμηθει. Για τους λοιπους δεν τιθεται θεμα, σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Κωστης - Νικολαιδης. Δεν συμφωνω με καποιους χαρακτηρισμους για τον Νικολαιδη. Οτι και να συνεβη μετα δεν πηγε ποτε σε αλλη ομαδα, πλην της αθλετικο στο τελος της καριερας του. Μπορει να μην εκανε τη καριερα που ολοι πιστευαν αλλα επεσε στην ΑΕΚ της ενικ, του πετρου σταθη και του ψωμιαδη. Θα μπορουσε να κανει οτι και ο αλεξανδρης που κοιταξε το συμφερον του αλλλα δεν το εκανε.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα ετσι καναμε ρε ΘεωΜαυρικε! (Βασικα απο το ´88 ειναι ολα τα poll, δλδ 25ετιας).

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαινω γιατι κανουμε δεκαετια 90 κ επειτα στο συγκεκριμενο πολ

γιατι θα εκλεινε το poll με Θεομα Μιμη Νεστορα

Link to comment
Share on other sites

Νταξ ρε, ειπα να βαλουμε μια μεση ημερομηνια να συμμετεχουν πολλοι. Ε, εβαλα απο 88 που πηραμε το πρωταθλημα και βγαινει 25ετια μεχρι σημερα.

 

Εδω καλα-καλα εγω δεν θυμαμαι πριν το 85-86 και ειμαι πανω απο τον μ.ο. ηλικιας εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ντεμης - Κωστης - Ντανιελος και "Αλλος"

Αυτες ειναι οι επιλογες μου. Οι αλλοι ειναι ενα κλικ πιο κατω πλην Σαραβακου, αλλα το Σαραβακο δεν τον λογιζω "ΑΕΚ". Εκανε κυριως τα δυο γκολ με τους Ρεηντζερς και επαιξε τη μπαλα του και στην ΑΕΚ, αλλα ο ανθρωπος δεν ειναι ΑΕΚ. Οχι οτι οι αλλοι ειναι, αλλα ο Σαραβακος ειναι περιπτωση Γεωργατου. Θα ψηφιζα και τον Ιβιτς διοτι μου αρεσε πολυ σαν παικτης, αλλα κι αυτος δεν προσφερε στην ΑΕΚ οσα αλλου. Ο Λυμπεροπουλος ποτέ δεν μου αρεσε, ο Δημητριαδης και ο Μπλανκο ηταν απλοι φινισερς. Ο Ραφικ ειναι καλος παικτης αλλα ειναι ονειδος να το συζηταμε για "καλυτερους" μονο και μονο για τη συμπεριφορα του. Και ο Μπατιστα εφυγε για τον ΟΣΦΠ αλλα χωρις πουστια. Υπαρχουν τροποι και τροποι να φυγεις απο μια ομαδα. Τελος, ψηφισα και το Νικο Μιρτσεκη στην κατηγορια "αλλος". Θα μπορουσα και το Γιαννη Μηλοπουλο επειδη ηταν μεγαλη μου αδυναμια, αλλα εχασε στο νημα απο το Νικολα το Μιρτσεκη. Εαν ψηφιζαμε "συνολικα" επιθετικους, θα ψηφιζα το Μπαγεβιτς, το Μαυρο και το Νεστοριδη.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ψηφιζω

Σαραβακο γιατι επαιξε 11 χρονια ως αντιπαλος και μονο 2 ως δικος μας (καθαρα ως skills θα αξιζε την ψηφο μου, παντως).

Τζιμπουρ γιατι ξερει μπαλα, αλλα δεν προσφερε τα αναμενομενα σε μας (ουτε και ειχε σοβαρη συμπεριφορα).

Μπλανκο γιατι εβαλε πολλα γκολ, αλλα δεν τον θεωρω κατι φοβερο.

Λυμπεροπουλο (πολυ καλος παικτης και ηγετικος, αλλα υπερβολικα αργος και μου αρεσε συνολικα λιγο λιγοτερο απο αυτους που ψηφιζω).

 

 

 

 

ΨΗΦΙΖΩ (οχι τυχαια η σειρα, αλλα ηθελα να τους ψηφισω ολους)

1) Νικολαιδη γιατι μπορει να τον αντιπαθω ως ατομο, αλλα αν ψηφιζα εναν, αντικειμενικα θα ψηφιζα αυτον.

2) Κωστη γιατι θα ειχε τουλαχιστον αντιστοιχη καριερα με τον Νικολαιδη, αν δεν τραυματιζοταν.

3) Μπατιστα γιατι ηταν μεν ενα κλικ παρακατω απο αλλους σε γκολ/ ηγετικη παρουσια/ σταθεροτητα αποδοσης, αλλα εκανε αλλες δουλειες, ηταν συμπαθεια, ηταν απιστευτος συνδυασμος δυνατου και φαντεζι παικτη και γιατι μιλαγε σε μεγαλα παιχνιδια (την επιλογη του να παει στον γαυρο την συγχωρω εν μερει, οπως εκανα πχ και με τον Σαμπανατζοβιτς, γιατι δεν το επαιξε ποτε και ΑΕΚαρας στην τελικη).

4) Δημητριαδη γιατι μπορει να μην ηξερε πολλη μπαλα, αλλα δεν θεωρω μικρο πραγμα να βγει καποιος πρωτος σκορερ σε 2 πρωταθληματικες χρονιες και γιατι ηταν η δικη μας ´φανελα με το 9´ σε πολυ ωραια χρονια.

5) Ιβιτς (τον βαζω 5ο λογω γαυρου) γιατι τον πηγαινα πολυ, για τα skills του, για το τελικο του 2002, για την ντριμπλα στον Ιερο στο Μπερναμπεου, για το τακουνακι-ασσιστ στον Τσιαρτα με Προοδευτικη, για το τελευταιο γκολ (μεχρι το επομενο...) στην Φιλαδελφεια (θεωρω οτι με 5 χρονια στον γαυρο και 2,5 σε μας δεν ειναι και τεραστια η διαφορα-επισης απο την αλλη ως τεχνικος διευθυντης εμεινε περισσοτερο σε μας).

Edited by nikos
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για την τελευταία 25ετία,καλώς ή κακώς,όσο και αν τον σιχαινόμαστε οι περισσότεροι,ο κοντός ήταν μακράν του δεύτερου ο καλύτερος επιθετικός που πέρασε.

Και σαν πχότητα που έλεγε και μια ψυχή,αλλά και σαν ικανότητα στο σκοράρισμα.

Όλοι οι άλλοι ήταν ένα κλικ πιο κάτω από αυτόν.

Ίσως μόνο ο Κωστής θα μπορούσε να τον κοντράρει.

 

Βέβαια,δεν ήταν ποτέ ΗΓΕΤΗΣ.

Γιατί για να γίνεις ΗΓΕΤΗΣ μάστορα,πρέπει να σηκώσεις και κανένα (καλό) κατσαρόλι.

Ναι μεν πήρες κάτι Κυπελλα,αλλά αυτά είναι "Κυπελλάκια" ενώ η καλή η κούπα ήταν όνειρο...

 

Από αγωνιστικής λοιπόν πλευράς,τον τοποθετώ στο νούμερο 1.

Από ηγετικής πλευράς,τον τοποθετώ πάλι στο νούμερο 1,αλλά από το τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω επίσης οτι αδικήθηκαν παίχτες όπως :

Bjekovic

Venhlynskyi

Καπετάνος

Baha

Delibasic

Furtado

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω επίσης οτι αδικήθηκαν παίχτες όπως :

Bjekovic

Venhlynskyi

Καπετάνος

Baha

Delibasic

Furtado

 

googlαρες πουστη

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε.

Τότε που πήραμε αυτήν την παιχτούρα,είχα μάθει ακριβώς το όνομά του για να τον κάνω edit στο Pro.xD

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ οταν ειχαμε παρει τον Ολεγκ, το pro τον ειχε παιχτουρμαν και πανηγυριζα εγω ο λακαμας.

 

 

Προχειρα- προχειρα σκεφτομαι οτι εχουμε πχ και Ρε, Ναλιτζη, Πατικα, Χριστοδουλου, Νιλσεν (επαιξε λιγο και το ´88), Μπαταλη, Ρουιζ, Κατσικοκερη, Τσιτα, Αν. Σταματη, Πετροπουλο, Ζουμπουλη.

 

(Τους φετινους δεν τους βαζω).

Link to comment
Share on other sites

το τοπικ κ καποια σχολια μου θυμησαν τις μαπες που εφαγε ο μπατιστα πριν επιστρεψει.

 

παιχταρας και μεγαλο μουνι.

 

το μεγαλο σφαλμα του συγχωρεθηκε οριστικα στη καλογρεζα αρχες 96......

Link to comment
Share on other sites

Ω Θεοί, τι έχουν δει τα ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ μάτια μας σε αυτή τη θέση. Μια θέση που μέχρι και το Νικολαίδη, γράφει στην ούγια του ελληνικού ποδοσφαίρου, ΑΕΚ.

ΑΕΚ σημαίνει επίθεση, τέλος.

Ποιον να πρωτοθυμηθείς και ποιον να πρωτοθαυμάσεις.

Έχοντας επιλέξει τη μια ψήφο από την αρχή της συμμετοχής μου στα pools, αμφιταλαντεύτηκα πολύ ανάμεσα σε Κωστή και Ντανιέλο, αλλά την ψήφο μου θα λάβει ο "Γκούλιτ των Φτωχών". Και μόνο που έλαβε αυτόν τον χαρακτηρισμό από την ιταλική δημοσιογραφία σε μια εποχή που ήταν είδηση αν μια χρονιά οι ιταλικές ομάδες δεν κατακτούσαν και τα τρία ευρωπαϊκά κύπελλα, τα λέει όλα.

Αρτίστας από τους λίγους, δύναμη που τρόμαζε κάθε αντίπαλο και αποτελεσματικότητα φορ περιοχής.

Ακόμα νομίζω ότι είμαι στη Σκεπαστή και μου έρχεται στα μούτρα το σουτ από το φάουλ που έκανε το 1-0 με την Τορίνο...

 

images?q=tbn:ANd9GcQzA3dprBJNJIgagxidLaekb1zp8M2RLjt6I6bWBoW_op7Rlh4sbQ

Edited by MITSAKLAS
Link to comment
Share on other sites

ψηφισα κοντο, κωστη, ντανιελ και λυμπε. παικταραδες ολοι τους, με διαφορετικο στυλ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×