Jump to content

Poll της εβδομαδας (8) επιθετικος


nikos
 Share

Επιθετικος  

81 members have voted

  1. 1. Επιθετικος

    • Ντανιελ Μπατιστα
    • Βασιλης Δημητριαδης
    • Χρηστος Κωστης
    • Δημητρης Σαραβακος
    • Ντεμης Νικολαιδης
    • Ιλια Ιβιτς
    • Νικος Λυμπεροπουλος
    • Ισμαελ Μπλανκο
    • Ραφικ Τζιμπουρ
      0
    • Αλλος


Recommended Posts

Ψήφισα Ντέμη.

 

Μην το αναλύσουμε και πολύ. Εντάξει μπορεί να μην πήρες πρωτάθλημα και να έχει μερίδιο ευθύνης αλλά έζησες τεράστιες κάβλες. Και σαν παίχτης ήταν το πιο πορωτικό. Ήταν η ηλικία... κάτι που ήξερες ότι θα ψωλιάσει τον Γαβροβάζελο και σε έφτιαχνε. Από skills ατελειώτα, είδαμε και μπαλάρα.

 

 

Ακόμα περισσότερα skills είχε ο Χρήστος Κωστής. Απίστευτος παίχτης. Βαρέθηκα να φωνάζω Χρήστο - Κωστή είσαι εδώ και εσύ. Με κούρασες Χρηστάρα. Δεν φταίει το ξέρω... αλλά αυτή η προσμονή ότι θα ξαναπαίξει και θα σπέρνουμε σε Ελλάδα και Ευρώπη που δεν ήρθε ποτέ... είναι πληγή που δεν έκλεισε.

 

Ο τρόπος που ήρθε στην ΑΕΚ και το "ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΓΑΜΗΣΑ" με τις αντίστοιχες χειρονομίες ήταν ότι πιο πορωτικό.

 

 

Ψήφισα και τον Δημητριάδη. Μπορεί να τον θεωρούν ταγάρι, άμπαλο, μαλάκα και ότι θες. Είχε finishing 20. Με το φρύδι έβρισκε την μπάλα και έμπαινε γκολ. Με ένα ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο στην αρχή της δεκαετίας του 90 η φάση τελειώνε με έναν ασυγχώρητο γκολτζή.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ένα καλό poll. :D Όλοι οι παίκτες είχαν στοιχεία και είναι μία θέση όπου είχαμε πλούσιο ταλέντο ακόμα και τα τελευταία χρόνια που αντικειμενικά η ομάδα μας ήταν ασόβαρη.

 

Ψηφίζω Μπατίστα γιατί ήταν ένας καλός παίκτης, σταθερός, με σωστή συμπεριφορά. Τον θυμάμαι κυρίως από την 2η θητεία του. Τον Χρήστο Κωστή γιατί είμαι κι εγώ ένας από τους οπαδούς της ΑΕΚ που ίσως ανεξήγητα έχουν δεθεί μαζί του και μαγεύτηκαν από το ταλέντο του. Δεν πίστεψα ποτέ ότι θα επανέλθει, ειδικά αφού έφυγε για το Βέλγιο και αυτό με έθλιβε παραπάνω πως πήγε χαμένος.

Ντέμη Νικολαίδη. Ήταν παιχταράς. Ο καλύτερος Έλληνας επιθετικός από το '96 και μετά άνετα. Ήταν και ηγέτης. Το να λέμε ότι δεν πήρε πρωτάθλημα είναι άτοπο γιατί ξέρουμε όλοι πολύ καλά πως έπεσε στα χρόνια του σκληρού κοκκαλισμού και τίτλο δεν μπορούσε να πάρει κανένας. Ήταν ο ηγέτης της ομάδας και πολύ καλός σε αυτό. Η τετραετία 96'-'00 ειδικά θα μείνει αξέχαστη.

Ψήφισα και Λυμπερόπουλο. Είχα πεί ότι δεν θα ρίξω ψήφο σε παίκτη που έπαιξε μετά το '08 στην ΑΕΚ γιατί αυτή η περίοδος συμβολίζει για μένα την καταστροφή της ΑΕΚ και θέλω πραγματικά να διαγράψω από τη μνήμη οτιδήποτε έχει να κάνει με αυτή, αλλά πήγε το χέρι μόνο του. Ήταν παιχταράς. Ο μόνος που κοντράρει τον Νικολαίδη για τον τίτλο του καλύτερου σύγχρονου Έλληνα επιθετικού. Έχει και μεγάλο μερίδιο στο τελευταίο κύπελλο που πήρε η ομάδα, το μεγαλύτερο.

 

Δεν ψήφισα Δημητριάδη γιατί δεν τον θυμάμαι καλά, οκ καλός σκόρερ μέχρι εκεί. Σαραβάκο γιατί παρότι ήταν παιχταράς και έπαιξε τίμια για την ηλικία του έχει συνδεθεί με άλλη ομάδα και δεν πρόσφερε και τόσα πολλά. Ίβιτς για τον ίδιο λόγο πάνω κάτω, συνέβαλε στο κύπελλο του '02 αλλά γενικά ήταν ασταθής. Τζιμπούρ μικρός χαρακτήρας και τιποτένιος άνθρωπος. Μηδέν προσφορά (μιλάμε και για την πιο ακριβή μεταγραφή στην ιστορία του συλλόγου), έχει ταυτιστεί πλέον περισσότερο με τον γαύρο, έπαιξε και μετά το '08. Να πάει να γαμηθεί.

Τον Μπλάνκο παρά το ότι τον αγαπούσα πολύ όταν έπαιζε δεν τον ψήφισα γιατί σχεδόν δεν τον θυμάμαι πλέον. Αυτό δεν ξέρω τι σημαίνει, μάλλον δεν ήταν τόσο σημαντικός τελικά ή έπαιξε σε εποχή που φανερά σιχαίνομαι πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Guest Giorgis

Χρηστος Κωστης . Αγαπημενος. Το στυλ το αρχοντικο , ο τσαμπουκας , η τεχνικη του . Δεν ξερω αν μου διαφευγει καποιος αλλα νομιζω οτι ειναι ο πιο ατυχος (λογω τραυματισμου) Ελληνας παικτης.

 

Νικολαιδης : Το εχω ξαναπει και θα το ξαναπω . Για εμας τους 25-30 (τουλαχιστον) ηταν αυτος ο παικτης που πηγαινες σχολειο και ελεγες "Εχω Νικολαιδη, θα σας γαμησει μονος του" και το πιστευες κιολας. Μεγαλωσα με ενα δωματιο γεματο με αφισες του . Αν δεν υπηρχε ο παραγοντας Νικολαιδης θα ηταν ακομα θεος για εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Ο χρηστης Νονος γιατι δεν συμμετεχει πουθενα; Ντροπη και αισχος!

Ο χρηστης Στυλι ψηφιζει ´αλλος´ χωρις διευκρινησεις!

Επισης ο χρηστης Alati μαλλον ψηφισε κατα λαθος Ιβιτς αντι Μπατιστα.

 

Σας βλεπω, σας παρακολουθω...!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περισσότερα skills είχε ο Χρήστος Κωστής. Απίστευτος παίχτης. Βαρέθηκα να φωνάζω Χρήστο - Κωστή είσαι εδώ και εσύ. Με κούρασες Χρηστάρα. Δεν φταίει το ξέρω... αλλά αυτή η προσμονή ότι θα ξαναπαίξει και θα σπέρνουμε σε Ελλάδα και Ευρώπη που δεν ήρθε ποτέ... είναι πληγή που δεν έκλεισε.

 

 

 

Ωραιο αυτο. Θυμαμαι οτι ειχε παιξει σ'ενα φιλικο-κυπελλο κατι τετοιο το 2003 και αμεσως ειχα αρχισει συζητησεις του τυπου ''και γιατι να μη μπορει να παιξει, νεος ειναι ακομα, θα επιστρεψει''. Τεραστιο ταλεντο παντως, θα μπορουσε να κανει καριερα και εξω, σε καλες ομαδες (εδω επαιξε ο ΜΑΧΛΑΣ στον Αγιαξ)

 

Εριξα Ντεμη και Λυμπεροπουλο. Αν εριχνα μια ψηφο θα την επαιρνε προφανως ο Νικολαιδης. Σπανια προσοντα, απ'τους τελευταιους Ελ παικτες που θυμαμαι να συνδιασαν ταλεντο με πορωτικο για την εξεδρα στυλακι, αδικησε λιγο τον εαυτο του γιατι δεν δουλεψε οσο επρεπε και δυστυχως δεν ειχε κι ακριβως καλο τελος η ποδοσφαιρικη του καριερα (στο Γιουρο που επαιξε ηταν τρισαθλιος, 3 κλασεις κατω απο κατι Βρυζες και Χαριστεες, θλιψη).

 

Ο Λυμπεροπουλος ηταν ο τελευταιος παικτης-συμβολο της ΑΕΚ

Link to comment
Share on other sites

Και στα παιχνίδια του ch.l. που είχαμε τα 6 χ , έχει χάσει τα άχαστα ο μαλάκας..Εντάξει έβαλε τα 2 με ρεαλ παρ'όλα αυτά έχασε ενα άχαστο στο 2ο ημιχ , ενώ στα παιχνίδια με ρόμα μέσα και γκενκ έξω έχει χάσει ακομα 2 τελειώς αδικαιολόγητες για την αξία του, φάσεις..πολύ κρίμα

Link to comment
Share on other sites

  • George_D featured this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×