Jump to content

9 Δεκεμβρίου, διάλυση ΠΑΕ Α.Ε.Κ.


Sephiroth
 Share

Recommended Posts

Αυτα ισχυουν για τον ΠΑΟ Κρουσσωνας που τον εχουμε και φρεσκο.Οχι για την ΑΕΚ.

 

Τα κλαμπ στηριζονται στον κοσμο τους.Οι ομαδες στηριζονται στον Κομποτη τους.

 

Οταν συζητας να πας στη Ριζουπολη των 10.000 θεσεων για να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ να κανεις εδρα,πες μου ποιος Αμπραμοβιτς και ποιος Εμιρης του Καταρ μπορει να σε σωσει;;;

Εγώ πάντως ξέρω, ότι όσο ο κόσμος χρηματοδότησε τα 3/5 του εγχειρήματος Νικολαίδη ήταν όλα καλά, όταν φρέναρε μας πήρε και μας σήκωσε. Αλλά και στα φρένα του συγχρηματοδότης και συμπαραστάτης ήταν.

Ο διχασμός και η προσκόλληση σε φατρίες είναι τα μεγάλα του λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ξέρω, ότι όσο ο κόσμος χρηματοδότησε τα 3/5 του εγχειρήματος Νικολαίδη ήταν όλα καλά, όταν φρέναρε μας πήρε και μας σήκωσε. Αλλά και στα φρένα του συγχρηματοδότης και συμπαραστάτης ήταν.

Ο διχασμός και η προσκόλληση σε φατρίες είναι τα μεγάλα του λάθη.

 

Ε ρε συνονοματε και ποιος ειπε του κοσμου να σταματησει να χρηματοδοτει το εγχειρημα;;Μην μου πεις για ξενερες κλπ..

Τι δηλαδη,οκ σπρωξαμε 2-3 χρονια μετα ειναι υποχρεωση του τσιμεντοπαιδου ή του Πολυ ή του μπαρμπα Μπαμπ απο το Αμερικα να ακουμπησει 200 μυρια σε ομαδα του Ελληνικου ποδοσφαιρου;;Και τι;;Να φερει 11 Σκοκους να παιζουν με 1500 ατομα στην κερκιδα;;

Αυτα τελειωσανε και γι αυτο απαραιτητη προυποθεση να παμε μπροστα ειναι να τα κατανοησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε συνονοματε και ποιος ειπε του κοσμου να σταματησει να χρηματοδοτει το εγχειρημα;;Μην μου πεις για ξενερες κλπ..

Τι δηλαδη,οκ σπρωξαμε 2-3 χρονια μετα ειναι υποχρεωση του τσιμεντοπαιδου ή του Πολυ ή του μπαρμπα Μπαμπ απο το Αμερικα να ακουμπησει 200 μυρια σε ομαδα του Ελληνικου ποδοσφαιρου;;Και τι;;Να φερει 11 Σκοκους να παιζουν με 1500 ατομα στην κερκιδα;;

Αυτα τελειωσανε και γι αυτο απαραιτητη προυποθεση να παμε μπροστα ειναι να τα κατανοησουμε.

 

Αν ο Μ.Ο. σου πει ότι ξενέρωσε και απομακρύνθηκε θα το αγνοήσεις;

Δε λέω ότι αυτή είναι μια ή μόνο η αιτία που την έκανε ο κόσμος, αλλά οφείλει ο ηγέτης κάθε ομάδας να τα λαμβάνει υπ' όψη.

Το ταβάνι του ελληνικού ποδοσφαίρου σε αριθμό οπαδών είναι καμιά 30ρια χιλιάδες, νούμερο που ο κόσμος το πλησίασε, αλλά δεν είναι ΜΟΝΟ αυτός που πρέπει να κάνει το βήμα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ζητείται ΑΕΚοψυχολόγος να μας εξηγήσει πως ένα θέμα καθαρά λογιστικό/φοροτεχνικό μπορεί να δώσει λαβές για κλαψομουνίαση... λες και το ΑΕΚ και το "Π.Α.Ε" είναι ταυτόσημα...

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΕΚ ειναι πανω από ΑΦΜ ομως και η συνεχεια θα δειξει τι και πως. Εγω δεν ειμαι αισιοδοξος. Θεωρω τον μελισσανιδη πολυ λιγο, θεωρω οτι ο λογος του δεν εχει καμια αξια και οτι με την πρωτη στραβη θα εγκαταλειψει την ΑΕΚ. Αλλα αυτο ειναι μια αλλκη ιστορια

 

Είναι σημαντικό. Και κατά τη γνώμη μου δεν έχει να κάνει με το αν ο Μελισσανίδης είναι λίγος ή πολύς. Στη χώρα που ζούμε αυτή τη στιγμή δεν μπορείς να κάνεις μακρόπνοα σχέδια με οποιαδήποτε σιγουριά, όποιος και να είσαι. Δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσσει το αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Το ταβάνι του ελληνικού ποδοσφαίρου σε αριθμό οπαδών είναι καμιά 30ρια χιλιάδες, νούμερο που ο κόσμος το πλησίασε, αλλά δεν είναι ΜΟΝΟ αυτός που πρέπει να κάνει το βήμα παραπάνω.

 

Μα τι ειναι ενας συλλογος Μητσο;;100 μετρα σπριντ και κοιταμε το ρολοι να δουμε αν σπασαμε το ρεκορ;;Τι παει να πει το πλησιασε το νουμερο,τι παει να πει το ταβανι του ελληνικου ποδοσφαιρου κλπ..

 

Επρεπε ή δεν επρεπε να κανεις 15 sold out το χρονο απο το 2011 και μετα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ;;;Ποιο αλλο γεγονος εκτος απο αυτο θα εδινε ανασα στο συλλογο;;Προσεξε τι λεω,ανασα.Θα ησουν Σουπερ Λιγκα,αμφιβολο αν θα πρωταγωνιστουσες αλλα αυτο ειναι το τελευταιο που απασχολει.

 

Αντιθετως οταν σφιξανε τα γαλατα,το 30χιλιαρο που αναφερεις εγινε 10χιλιαρο και συζηταγαμε να παμε λεει στην Ριζουπολη για να κανουμε ΕΔΡΑ.Τι να πεις απο κει και περα..

Link to comment
Share on other sites

Guest Giorgis
Εμενα η πτωχευση της παε παντως δεν μου λεει απολυτως τιποτα. Το σωματειο ΑΕΚ εκει ειναι, από εκει πορευεται η ομαδα που φετος αγωνιζεται στη Γ εθνικη και τελος.

Σαφως η Γ εθνικη ειναι κατι που θα μεινει για παντα. Βεβαια για να πω την αληθεια το περιμενα πολυ χειροτερο. Για καποιο λογο, η ΑΕΚ αντιμετωπιζεται με εναν σεβασμο, που μαλλον οφειλεται στον μελισσανιδη και οσα ΘΑ κανει και δευτερευοντως στο οτι αγωνιζεται στη Γ και εχει περισσοτερο κοσμο από την Α. Υπαρχει μια υγεια, δεν ξερω αν ειναι γνησια ή κατ' επιφαση, αλλα υπαρχει.

 

Υπερμαχος της πτωχευσης δεν ημουν ποτε. Θεωρω πως οτι κι αν γινει, ο υποβιβασμος δεν ξεπλενεται. Αντικειμενικα ομως, βαλτε στη θεση σας εναν γαυρο, ή καλυτερα μια βαζελα γιατι για να δειτε με τα ματια ενος γαυρου πρεπει να κανετε αφαιρεση εγκεφαλου...

 

Τι εχουμε πριν την πτωχευση; μια ομαδα που αγωνιζεται σε νεκροταφειο, εναν οργανισμο που ασχολειται με ισολογισμους και όχι με πρωταθληματα. Μια ομαδα χαμενη πριν καν μπει στο γηπεδο. Παιχτες-καγκουρακια που κανουν οτι γουσταρουν, οπως γουσταρουν, οποτε γουσταρουν. Κοσμο που δεν αντιλαμβανεται ποια ομαδα υποστηριζει και δεν απαιτει τιποτα από κανενα καραγκιοζακι που φοραει τη φανελα της ΑΕΚ.

Δικαιολογιες παντου. Η ανικανοτητα της ομαδας αντιμετωπιζεται με ένα "ειναι διαφορετικο να εισαι ΑΕΚ". Κουβεντες με ιδεολογικη προσεγγιση που εχουν χασει το νοημα τους διοτι λεγονται κάθε μερα προκειμενου να δικαιολογηθει αλλη μια ηττα.

Μια διαφορετικοτητα η οποια αρχισε να αποκτα αρνητικο προσημο. Υπηρξαμε τοσο διαφορετικοι που αμαυρωσαμε μια κατακτηση κυπελλου.

 

Δεν υπηρχε σωτηρια. Η ΑΕΚ ειχε γινει συλλογος αναξιοπαθουντων, καταφυγιο ηλιθιων, φλωρων και λιγων. Δεν ξερω ποιος εφταιξε, αν μπορει να ειπωθει οτι εφταιξε ενας μονο. Ξερω ομως οτι αυτο το πραγμα ειχε αρρωστησει τοσο, που καλως τελειωνει εδω.

 

Η ΑΕΚ ειναι πανω από ΑΦΜ ομως και η συνεχεια θα δειξει τι και πως. Εγω δεν ειμαι αισιοδοξος. Θεωρω τον μελισσανιδη πολυ λιγο, θεωρω οτι ο λογος του δεν εχει καμια αξια και οτι με την πρωτη στραβη θα εγκαταλειψει την ΑΕΚ. Αλλα αυτο ειναι μια αλλκη ιστορια

 

Αυτο ακριβως.

 

Εγω την Α.Ε.Κ δεν την συνδεω με κανενα ΑΦΜ και καμια Α.Ε.

 

Η απωλεια του παλιου ΑΦΜ ειναι λες και ... αλλαξανε οδο τα γραφεια της ομαδας και δεν θα βρισκονται στην οδο ΑΕΚ 45 αλλα θα βρισκονται στην οδο ΑΕΚ 70 ξερω γω. Κλαιν.

 

Σαφως και η πτωση της ομαδας στην Γ' ειναι μελανο σημειο , αλλα εκει που φτασαμε υπηρχε μονο ενας δρομος για εμας.

 

Γι αυτο , οπως εχω ξαναπει και στο παρελθον για μενα υπαρχει μια μονο αντιμετωπιση :

 

 

"Σκασε και κολυμπα" το λεει ο πατερας μου.

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ Απλα γελαω και αηδιαζω ταυτοχρονα με τα "Τριτοτεταρτη" κλπ

Καλυτερα τριτοτεταρτος και με την ιστορια μου ανεγγιχτη παρα το τωρινο.

Κοιτα αδερφε ο Μελισανιδης μαλλον το εχει σκεφτει αυτο για αυτο εκανε το ρετουσαρισμα στον υμνο μας.Για τελικο τσαμπιονς λιγκ ετοιμαζεται. Σοβαρα τωρα.Δεν υπηρχε αλλη λυση για να ξαναγινει η ΑΕΚ μεγαλη .{και να τον εχει ο θεος καλα!!}
Link to comment
Share on other sites

Μα τι ειναι ενας συλλογος Μητσο;;100 μετρα σπριντ και κοιταμε το ρολοι να δουμε αν σπασαμε το ρεκορ;;Τι παει να πει το πλησιασε το νουμερο,τι παει να πει το ταβανι του ελληνικου ποδοσφαιρου κλπ..

 

Επρεπε ή δεν επρεπε να κανεις 15 sold out το χρονο απο το 2011 και μετα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ;;;Ποιο αλλο γεγονος εκτος απο αυτο θα εδινε ανασα στο συλλογο;;Προσεξε τι λεω,ανασα.Θα ησουν Σουπερ Λιγκα,αμφιβολο αν θα πρωταγωνιστουσες αλλα αυτο ειναι το τελευταιο που απασχολει.

 

Αντιθετως οταν σφιξανε τα γαλατα,το 30χιλιαρο που αναφερεις εγινε 10χιλιαρο και συζηταγαμε να παμε λεει στην Ριζουπολη για να κανουμε ΕΔΡΑ.Τι να πεις απο κει και περα..

 

Δεν φταινε αυτα που λες.

 

Ειχαν 20-25 χιλιαρικα διαρκειας στην αρχη και 10 χιλιαρικα στο τελος. Ειχε ποτε στην ιστορια της η ΑΕΚ περισσοτερα? ειχαν κανει καμια μελετη και ηλπιζαν σε περισσοτερα οταν την πηρανε? μην τρελαθουμε. Την Μπαρτσα πηρανε και θελανε περισοτερα εσοδα?

Εξαλλου δεν ειχαμε λαικη βαση. Δεν τους εξελεξε κανεις να κανουν κουμαντο.

 

Επιςης δεν εχω δει κανεναν σοβαρο ιδιοκτητη στην Ελλαδα να ζηταει επιτακτικα λαικη βοηθεια και να δημιουργει ευθυνες στον κοσμο.

 

Ουτε τον Κοκκαλη, ουτε τον Βαρδινογιαννη,μουτε τπν Μαρινακη, ουτε τον Σαββιδη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απλα λογιστικο θεμα.

Οι τιτλοι που αποκτηθηκαν στο επαγγελματικο ΑΝΗΚΟΥΝ στο παλαιο ΑΦΜ. Κυπελλα, πρωταθληματα. Αυτα δεν τα μεταφερεις. Ποτε.

Ετσι μετρανε. Παντου. ΠΑγκοσμιως.

Ασχετα αν ολοι προσποιουνται οτι αυτο ισχυει... Θυμαμαι προ 3ετιας που κοροιδευα κατι κωλοτυρα... "Ειστε η νεα ΠΑΕ ΑΕΛ, το πρωταθλημα ανηκει στο ΠΑΛΑΙΟ ΑΦΜ ΣΑΣ"... Αιντε ξαναπεστο αυτο..

 

Βεβαια αυτα τα προσπερναει οποιος θελει... Δεν ειναι θεμα ΑΕΚοψυχολογιας κλπ

Δεν ειναι θεμα ΚΑΝ "σωματειο" υπαρχει και αλλα τραγελαφικα.

Η ομαδα ΜΗΔΕΝΙΣΕ.&- Ρισετ. Απο την αρχη.&-

Στηριζουμε ΝΕΑ ΠΑΕ, ΝΕΑ προσπαθεια. Δεν ειναι η ποδοσφαιρικη ΑΕΚ αυτη. Τελος. Και οπως κοροιδευαμε περι ΑΕΚ 2004, τωρα εγινε πραγματικοτητα το ΑΕΚ 2013.

Να σας ζηουν οι μπριζες και τα τραβατε τα καλωδια... Εχουν ωραια γευση πλεον...

 

ΥΓ Απλα γελαω και αηδιαζω ταυτοχρονα με τα "Τριτοτεταρτη" κλπ

Καλυτερα τριτοτεταρτος και με την ιστορια μου ανεγγιχτη παρα το τωρινο.

 

Γιατι αηδιαζεις? ως ΑΕΚτζης γραφω οχι ως Πανιωνιος.

Link to comment
Share on other sites

Και για να τελειωνουμε. Αυτος ειναι ο κοσμος στην Ελλαδα, τα εχουμε συζητησει 1000 φορες.

 

Βλεπουμε και στους αλλους τι γινεται.

 

Οποιος νομιζει οτι η ΑΕΚ εχει κατι διαφορετικο απο τους αλλους, ας αλλαξει πλευρο.

 

Ουτε η ΑΕΚ ουτε κανενας αλλος στην Ελλαδα μπορει να στηριχτει μονο στον κοσμο. Ο κοσμος μπορει να βοηθησε με καποια διαρκειας και καποια αλλα εσοδα, οπως εκανε ακομα και φετος. Τελος.

 

Αν ηταν ετσι απλα τα πραγματα δεν θα επαιρναν τα πρωταθληματα οι Μαρινακηδες και Κοκκαληδες, αλλα οι Ζαγορακηδες και οι Αλαφουζοι αυτου του κοσμου.

Αρκετα με τους γελοιους που θα δικαιολογηθουν κιολας λες και δεν ανελαβαν καμια ευθυνη και λες και λιγο τους βοηθησαμε.

 

Απο εκει και περα, οποιος θελει δεχεται την λυση που προωθηθηκε, οποιος θελει γυρναει την πλατη στην ομαδα, αυτο ειναι σεβαστο στην τελικη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιαφερουν οι αλλοι, βγαινεις εκτος πραγματικοτητας ομως. Για Ελλαδισταν μιλαμε, οχι για Ισπανικο πρωταθλημα. Τα γραφικα τοσες χιλιαδες κοσμος * τοσα λεφτα = τοσο τα εκαναν οι supporters και ο Μαυρος. Εγω πηρα διαρκειας, ο υπολοιπος κοσμος πηρε? συμφωνα με σενα, οχι. Συμφωνα με μενα ναι, γιατι τοσους περιμενα. Τοσοι ειναι. 20-25 στα ευκολα, 5-10 στα δυσκολα.

 

Τα 30αρια γηπεδα ειναι για να γεμιζουν 5- 10 ματς το χρονο, κι εφοσον πηγαινει καλα η ομαδα (μαζι με ευρωπαικα ματς). Ετσι ηταν παντα. Δεν μπορουμε να αλλαξουμε την ιστορια του ελληνικου ποδοσφαιρου πώς να το κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

α) Τα διαρκειας 25κ δεν ειναι πολλα για το επιπεδο που ζηταει να ειναι θεωρητικα η ΑΕΚ. Ειναι απλα ΑΝΕΚΤΑ.

Αν θες να κοντραρεις σοβαρες ομαδες στην Ευρωπη και Ελλαδα θελει λαο και στηριξη. Τα μεταξωτα βρακια που λενε...

 

β) Η ΑΕΚ ειχε μεγαλους μεσους ορους στην ιστορια της, οταν το προιον ηταν ανεκτο και η δυναμικη της φανηκε το 2004 οταν δωθηκε μια ωθηση στο προιον "ποδοσφαιρο". Δεν ηταν αγνωστο η ΑΕΚ να εχει 30κ λαο στη γηπεδο της. Για αυτο αλλωστε και ο Γκουμας εκανε 33κ γηπεδο που ορθιοι γεμιζε με 40κ.

 

γ) Η Μπαρτσα εχει 180κ μελη και 100κ γηπεδο. Οποτε οχι. Δεν θελανε την Μπαρτσα. Την ΑΕΚ πηρανε και με σωστη στηριξη δε θα πεφτε ποτε.&_

 

δ) Στην Ελλαδα δεν υπηρχαν ποτε σοβαροι ιδιοκτητες που να τρεχανε τις ομαδες με γνωμονα οτι ειναι μαγαζι με εσοδα-εξοδα. Ουτε καν ο Βαρδινογιαννης που εβαλε ΟΥΚ ολιγα, και εβγαλε ΤΙΠΟΤΑ απο την ολη υποθεση.

Κακομαθε ο Ελληνας, αλλα ΟΛΑ εδω πληρωνονται.

Ο κοσμος εχει ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ απεναντι στην ομαδα. Χωρις κοσμο ΚΑΜΙΑ ομαδα δεν δουλεψε.

ΘΑ ηθελα να ξερα ποια η διαφορα να επενδυσει καποιος πλεον στην ΑΕΚ κ οχι στην ΑΕΛ ? Τα ..εκατομμυρια οπαδων που δεν πανε??? ή πιστευει κανεις οτι αν ερχοταν ενας Ταυλανδος μεγιστανας στην ΑΕΛ, δε θα γεμιζε το Αλκαζαρ???? Ετσι ομως δεν εισαι ομαδα. Εισαι τσιρκο.

Σκοπος ειναι να στηριζεται η ομαδα ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ. Και δυσκολα δεν ηταν η ...3ο4η θεση.

 

++

Ρε Νικο,δεν κανουμε εδω το δικηγορο του Ντεμοτεχνειου.Λεμε οτι αν καποιος εχει την ψευδαισθηση οτι η ''νεα μερα'' θα περιλαμβανει ΕΝΑΝ που σκαει λεφτα για Σκοκους και Ριβαλντους και στην εξεδρα θα ειναι 5000 ατομα ειναι γελασμενος.

 

Κανενας Αραβας δεν θα επενδυε στην ΜανΣιτυ και στην Παρι αν πρωτα δεν ηταν σιγουρος οτι στο γηπεδο δεν θα πεφτει καρφιτσα.Η Ντορτμουντ ηταν για τα πρωτοδικεια το 2003 και μονο με 80000+ σε ΚΑΘΕ ματς πηρε κουπες και πηγε τελικο ΤσΛ σε λιγοτερο απο δεκαετια.

Link to comment
Share on other sites

++

Ρε Νικο,δεν κανουμε εδω το δικηγορο του Ντεμοτεχνειου.Λεμε οτι αν καποιος εχει την ψευδαισθηση οτι η ''νεα μερα'' θα περιλαμβανει ΕΝΑΝ που σκαει λεφτα για Σκοκους και Ριβαλντους και στην εξεδρα θα ειναι 5000 ατομα ειναι γελασμενος.

 

Κανενας Αραβας δεν θα επενδυε στην ΜανΣιτυ και στην Παρι αν πρωτα δεν ηταν σιγουρος οτι στο γηπεδο δεν θα πεφτει καρφιτσα.Η Ντορτμουντ ηταν για τα πρωτοδικεια το 2003 και μονο με 80000+ σε ΚΑΘΕ ματς πηρε κουπες και πηγε τελικο ΤσΛ σε λιγοτερο απο δεκαετια.

Αλλη κουβεντα αυτη. Εγω ασχολουμαι με τις ευθυνες του κοσμου και μονο. Βλεπουμε και στον Αλαφουζο ποσοι πανε.

Τα εγραφα καποτε οτι αν ερθουν οι βαζελοι στην θεση μας να δω τον κοσμο τους και εγιναν οπως τα περιμενα.

Link to comment
Share on other sites

Μα προφανως και οι βαζελοι θα παθουν τα ιδια.Και πηγαινω ενα βημα παραπερα και σου λεω πως οταν σχολασει το ΤσΛ για τον γαυρο λογω seeding,θα σου πω και εγω τι λεφτα θα ακουμπησει ο Μαρινακης με το Καραισκακη να εχει κατρακυλησει στα 15αρια ΜΟ.

 

Τεσπα δεν εχουν σημασια οι αλλοι τωρα.Οι αλλοι κανουν οτι κανουν.

Ειδικα ομως ο κοσμος της ΑΕΚ,θα πρεπει να καταλαβει την εννοια της υποστηριξης της ομαδας σε ολες τις στιγμες.

Ας αφησει λοιπον τους επενδυτες και ας κανει ενα 35.000 στο ΑΕΚ-Καλλονη μεθαυριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαζει ο κοσμος στην Ελλαδα, οποιος παιρνει μια ομαδα θα πρεπει να το ξερει αυτο. Απλα αυτο λεω.

 

Καλα τα θεωρητικα, αλλα η ουσια ειναι γνωστη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαζει ο κοσμος στην Ελλαδα, οποιος παιρνει μια ομαδα θα πρεπει να το ξερει αυτο. Απλα αυτο λεω.

 

Καλα τα θεωρητικα, αλλα η ουσια ειναι γνωστη.

 

Δεν ειναι θεωριες πια Νικο,ειναι η νεα πραγματικοτητα.Σαν ΑΕΚ εχεις απλα την ευκαρια να προσαρμοστεις πρωτος απο ολους στα καινουρια δεδομενα,εχοντας και την προτερη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Τα καινουργια δεδομενα ειναι οτι ο κοσμος πρεπει να βοηθαει, αλλα οχι εκβιαστικα.

 

Η ΑΕΚ δεν διαλυθηκε απο τον κοσμο της αλλα απο αυτους που την ειχαν (σε συνδυασμο με τα χρεη που ηδη υπηρχαν οταν ανελαβαν).

 

Ο κοσμος οσα εβαλε, τοσα θα βαζει κατα μ.ο. και πολυ λεω τωρα που υπαρχει και κριση. Δεν θα αλλαξει κατι προς το καλυτερο. Αυτος ειναι ο κοσμος, τοσοι ειμαστε, ο καθε ιδιοκτητης θα εχει λογω κοσμου (οχι, δεν υπαρχει συγκριση με αελ) 10 με 20 χιλιαδες διαρκειας (αναλογα με την ομαδα που θα εχει) χορηγους, καλα τηλεοπτικα εσοδα, αρκετα εισιτηρια και τελος. Αν θελει να εχει αλλα εσοδα, να παει να δει κανα ονειρο ακομα και να αλλαξει και πλευρο αν θελει.

 

 

 

Επισης Κωστα το να απομονωνεις μια φραση μου δεν βγαζει καπου.

 

Εγω πχ δεν εγραψα οτι ημασταν τριτοτεταρτοι αρα καλως πτωχευσαμε.

 

Εγραψα μια ολοκληρη αναδρομη (προσωπικη) για το τι ΑΕΚ ειδα μεσα στον χρονο και μεσα σε ολη αυτην την πορεια πώς η ομαδα κατεληξε αρχικα μονιμως τριτοτεταρτη-ουτε καν δευτερη πλεον (2008-2012) και μετα ...15η (2012-2013) θελοντας να δειξω οτι αρχισαν τα φρενα να μην λειτουργουν, επομενως θα επρεπε να το παρουμε αποφαση πλεον οτι δεν εβγαινε ακρη.

 

Αυτα.

Edited by nikos
Link to comment
Share on other sites

Το ιστορικό υψηλό ποιο είναι? Λογικά η πρώτη σεζόν του Νικολαίδη. Σίγουρα με ένα πιο ώριμο κόσμο θα μπορούσαμε να έχουμε εκείνους τους μέσους όρους σταθερά. Αυτή είναι πάνω κάτω η δυναμική της ομάδας. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω πως μπαίνουν στη κουβέντα γαλλικές και γερμανικές ομάδες. Και δεν πρέπει να ξεχνάμε το πλαίσιο μέσα στο οποίο κινείται η ομάδα και αυτό είναι το ελληνικό ποδόσφαιρο. Η ΑΕΚ αυτό που μπορούσε να κάνει είναι να έχει κάποια στάνταρ έσοδα από εισιτήρια, εμπορική εκμετάλλευση κτλ και αυτά δεν μπορούν να πάνε παραπάνω από τους αριθμούς που χτύπαγε ο Νικολαίδης, να λέμε την αλήθεια και χωρίς εμπάθεια. Έτσι θα μπορούσε να φτιάξει μία καλή ομάδα, που θα ήταν σταθερά στη πρώτη 3αδα και θα έκανε και κάτι καλούτσικο στην ευρώπη έχοντας όμως πάντα ταβάνι ως ελληνική ομάδα που είναι. Να πάρεις πρωτάθλημα θα ήταν αδύνατο και σε αυτό δεν παίζει ρόλο καμία οικονομική ισχύς αλλά το παρασκήνιο και κατά συνέπεια θα ήταν πολύ δύσκολο να αλλάξεις το στάτους κβο.

Εγώ πάντως θα προτιμούσα όλα αυτά παρότι είμαι σίγουρος πως οι άνθρωποι οι οποίοι ανακατεύτηκαν στην ομάδα ειδικά από το '08-'12 δεν θα μπορούσαν ποτέ να φτιάξουν μία σοβαρή ομάδα αγωνιστικά ακόμα και με δεδομένα καλά έσοδα και με λυμένα τα θέματα "βιωσιμότητας" και δεν συμφωνώ με τη λύση που προωθήθηκε, ούτε θα συμφωνήσω ποτέ. Του Μελισσανίδη αν όλα του πάνε καλά, μακάρι, αλλά και πάλι δεν βλέπω πως μπορεί να κάνει πολύ παραπάνω πράγματα απ' όσα πετυχαίνει ο γαύρος του χοντρού τα τελευταία χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Το ιστορικό υψηλό ποιο είναι? Λογικά η πρώτη σεζόν του Νικολαίδη. Σίγουρα με ένα πιο ώριμο κόσμο θα μπορούσαμε να έχουμε εκείνους τους μέσους όρους σταθερά.

 

Παραθέτω τα εισιτήρια όλων των αγώνων της περιόδου 1985-86 κατα την οποία η ΑΕΚ πέτυχε και τον καλύτερο μέσο όρο θεατών στην ιστορία της(το ίδιο ισχύει και για ΠΑΟ,Ολυμπιακό αντίστοιχα) που ήταν γύρω στα 31500.

 

 

 

2η αγωνιστική ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 54.408

5η αγωνιστική ΑΕΚ-ΑΕΛ 26.541

7η αγωνιστική ΑΕΚ-Καλαμαριά 18.157

9η αγωνιστική ΑΕΚ-Πανιώνιος 36.144

10η αγωνιστική ΑΕΚ-Παναχαϊκή 12.969

12η αγωνιστική ΑΕΚ-Εθνικός 23.732

14η αγωνιστική ΑΕΚ-Πανσερραϊκός 7.234

16η αγωνιστική ΑΕΚ-Άρης 31.930

18η αγωνιστική ΑΕΚ-Δόξα Δράμας 9.680

19η αγωνιστική ΑΕΚ-Ολυμπιακός 74.465

21η αγωνιστική ΑΕΚ-ΟΦΗ 36.917

23η αγωνιστική ΑΕΚ-Γιάννινα 17.402

26η αγωνιστική ΑΕΚ-Απόλλωνας Αθήνας 24.849

28η αγωνιστική ΑΕΚ-Ηρακλής 29.834

30η αγωνιστική ΑΕΚ-ΠΑΟ 64.542

Link to comment
Share on other sites

σχεδόν καμία ΠΑΕ στον κόσμο δεν είναι βιώσιμη αποκλειστικά με χρήματα του κόσμου της. Aπό την ΑΕΚ, μέχρι την Μίλαν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τον όρο επενδύσιμη στο ποδόσφαιρο γιατί θεωρώ πως όλες οι ΠΑΕ ανά τον κόσμο έχουν χρέη δυσανάλογα με τα έσοδα τους, πόσο μάλλον όταν αυτά πρόκεται για έσοδα φιλάθλων. Τι να το κάνω αν τα 30.000 διπλασιάζουν τα έσοδα μου και το ταμείο είναι ελλειματικό από 80% σε 60% (παράδειγμα). Μπορείς να μου αναφέρεις ποιός επιχειρηματίας απέκτησε υπαρκτά ΚΕΡΔΗ από ποδοσφαιρκή ομάδα;

Link to comment
Share on other sites

Απλα διαφωνουμε.

 

Εγω θεωρω οτι ο κοσμος μια χαρα στηριζε και στηριζει και οτι ή εχεις ιδιοκτητη αρχιδατο που απλα θα τον βοηθας ή θα βραζεις στο ζουμι σου και θα τρωγεσαι με τα αντερα σου.

 

Δεν ξερω αν τον ιδιοκτητη αυτον τον βρηκαμε ή θα τον βρουμε, αλλα that's it για μενα. Δρν ειδα ποτε τον Κοκκαλη τον Μαρινακη τον Σαββιδη και τον Βαρδινογιαννη να κλαψομουνιαζουν που δεν εχουν 30.000 κοσμο σε καθε ματς, ουτε ειδα ποτε καμια ομαδα να εχει επιτυχιες στηριζομενη σε αυτο.

 

Και βασικα ουτε οι ιδιοι οι αποτυχημενοι τα ριχνουν στον κοσμο, απορω γιατι το συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

Το αν στηριζε ειναι σχετικο για τον καθενα.

 

3η σε εισιτηρια, 10.000 διαρκειας και προτελευταια στο πρωταθλημα, ως στηριξη το βλεπω εγω.

 

Ειδαμε τον αρη τι ωραια που πηγε, που στηριχτηκε αυτος και μας περασε...

 

Ο δε ζμπαογκ ας ειναι καλα ο Ιβαν, αλλιως αν περιμεναν απο την στηριξη μεγαλη προκοπη θα εκαναν.

 

Επισης ωραια διαβαζονται τα 3η κλπ (συχνα λογω πλευ-οφφ) αλλα οταν εχεις μεινει 20 βαθμους απο τον πρωτο και 15 απο τον δευτερο απο τον Νοεμβρη, δεν ειναι ακριβως εντος στοχων μεγαλης υποτιθεται ομαδας.

Δεν ημασταν Ατρομητος. Ουτε ειναι λογικη το ´τωρα παιζεις γ αρα ησουν καλα τοτε ´, αυτα ειναι λογικα αλματα.

Link to comment
Share on other sites

Πορισμα bdo 2004-2009

 

Εισιτηρια 47 εκ. Ευρω

Μετοχοι 26 εκ. Ευρω

 

Και φυσικα δεν τα φαγαμε μαζι. Εμεις ουτε καν ψηφιζαμε για προεδρο.

 

Δεν ξερω τι αλλο να γραψω επι του θεματος πλεον.

Edited by nikos
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×