Jump to content

Moυντιάλ 2018


George_D
 Share

Nικητής Παγκοσμίου Κυπέλλου  

45 members have voted

  1. 1. Ποιά εθνική ομάδα πιστεύτε οτι θα κατακτήσει το Μουντιαλ του 2018?

    • Αγγλία
      1
    • Αργεντινή
      13
    • Βραζιλία
      3
    • Γαλλία
      6
    • Γερμανία
      5
    • Ισπανία
      6
    • Ουρουγουάη
      2
    • Πορτογαλία
      0
    • Άλλη
      9


Recommended Posts

Τι γλωσσα μιλάνε οι παικτες της εθνικης βελγίου μεταξύ τους;;

Το Βελγιο ειναι μια χώρα διαιρεμένη ανάμεσα στον γαλλόφωνο νότο, τον φλαμανδόφωνο  βορρά και μια μικρή γερμανόφωνη περιοχή, με αποτελεσμα  οι διεθνείς παίκτες να έχουν επιλέξει να μιλάνε αγγλικά μεταξύ τους, ακομα και οταν γνωριζουν τις δυο βασικες γλωσσες της χωρας τους,κατι που προωθει και η ομοσπονδια ποδοσφαιρου της χωρας, ωστε να μην υπαρχει υπόνοια κυριαρχίας ή ευνοιας μιας περιοχης απεναντι στους υπολοιπους.

https://www.bbc.com/news/world-europe-44624066

Link to comment
Share on other sites

Η Βραζιλια επαψε να βγαζει πολυ μεγαλους παικτες απο οταν σταματησε να ειναι φτωχη χωρα

Link to comment
Share on other sites

Είναι φτωχή χώρα.

δεν ειναι οπως παλια, δες τι αναπτυξη εχει τη τελευταια δεκαετια

Link to comment
Share on other sites

Οι δείκτες δεν μου λένε κάτι. Υπάρχει ανισότητα και το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού εξακολουθεί να είναι πάμφτωχο. Άλλωστε μιλάμε για μία χώρα στην οποία η εγκληματικότητα και η βία δεν έχουν μειωθεί, κάθε άλλο.

Τελοσπάντων, δεν νομίζω ότι μπορούμε να πούμε πως η Βραζιλία δεν είχε ρόστερ με μεγάλους παίκτες φέτος. Στις λεπτομέρειες έμεινε έξω. Το βάζει ο Ρενάτο Αουγκούστο, γίνεται το 2-2, καταρρέουν εντελώς οι Βέλγοι και σήμερα θα ήταν πρώτο φαβορί για την κούπα.

Link to comment
Share on other sites

Οι δείκτες δεν μου λένε κάτι. Υπάρχει ανισότητα και το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού εξακολουθεί να είναι πάμφτωχο. Άλλωστε μιλάμε για μία χώρα στην οποία η εγκληματικότητα και η βία δεν έχουν μειωθεί, κάθε άλλο.

Τελοσπάντων, δεν νομίζω ότι μπορούμε να πούμε πως η Βραζιλία δεν είχε ρόστερ με μεγάλους παίκτες φέτος. Στις λεπτομέρειες έμεινε έξω. Το βάζει ο Ρενάτο Αουγκούστο, γίνεται το 2-2, καταρρέουν εντελώς οι Βέλγοι και σήμερα θα ήταν πρώτο φαβορί για την κούπα.

oπως το παρει κανενας. Και το Βελγιο ειχε ευκαιρειες στο 2-1

Link to comment
Share on other sites

Μιλωντας για βραζιλια, απο το 1990, σε οσες διοργανωσεις δεν σηκωσε κυπελλο, εκτος απο αυτες του 1994 και του 2002 δηλαδη, ειτε εχασε σε τελικο είτε αποκλειστηκε απο εθνικη ομαδα που εφθασε σε αυτον.

 

Το 1990 αποκλειστηκε στα προημιτελικα απο την αργεντινη που εφθασε στον τελικο

το 1998 εχασε στον τελικο απο Γαλλια

το 2006 αποκλειστηκε στα προημιτελικα απο Γαλλια που εφθασε μετα στον τελικο με ιταλια,

το 2010 αποκλειστηκε στην φάση των 16 απο την ολλανδια που μετά εφθασε στον τελικο με τους ισπανούς

Τελος το 2014 αποκλειστηκε στον ημιτελικο απο την Γερμανια που μετα το σηκωσε.

Link to comment
Share on other sites

Οι δείκτες δεν μου λένε κάτι. Υπάρχει ανισότητα και το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού εξακολουθεί να είναι πάμφτωχο. Άλλωστε μιλάμε για μία χώρα στην οποία η εγκληματικότητα και η βία δεν έχουν μειωθεί, κάθε άλλο.

Τελοσπάντων, δεν νομίζω ότι μπορούμε να πούμε πως η Βραζιλία δεν είχε ρόστερ με μεγάλους παίκτες φέτος. Στις λεπτομέρειες έμεινε έξω. Το βάζει ο Ρενάτο Αουγκούστο, γίνεται το 2-2, καταρρέουν εντελώς οι Βέλγοι και σήμερα θα ήταν πρώτο φαβορί για την κούπα.

 

To πιο ωραιο γι'αυτο που λες με την ανισοτητα ειναι που οσοι παιζουν ειναι στην καλυτερη μιγαδες και στην εξεδρα τους δεν πιανεις καποιον που δεν ειναι Αρια Φυλη στο χρωμα. Κι οχι τωρα, ακομα και στο Μουντιαλ που εγινε στη χωρα τους.

Link to comment
Share on other sites

To πιο ωραιο γι'αυτο που λες με την ανισοτητα ειναι που οσοι παιζουν ειναι στην καλυτερη μιγαδες και στην εξεδρα τους δεν πιανεις καποιον που δεν ειναι Αρια Φυλη στο χρωμα. Κι οχι τωρα, ακομα και στο Μουντιαλ που εγινε στη χωρα τους.

 

Στις εξέδρες ναί, αφού οι μαύροι δίνουν αγώνα επιβίωσης κάθε μέρα, δεν έχουν χρήματα για να παρακολουθήσουν τέτοιους αγώνες. Για τους παίκτες δεν ξέρω, πάντα υπήρχαν αυτοί που προέρχονταν από τις πλούσιες οικογένειες αλλά οι πιο πολλοί ήταν πάμπτωχοι. Ο Γκαμπριέλ Χεσούς για παράδειγμα πριν 3 χρόνια καθάριζε τζάμια για να ζήσει .

Link to comment
Share on other sites

Σωστά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις του κανόνα όπως του κακα που μου έρχεται στο μυαλό .

Link to comment
Share on other sites

κι ομως ειχε κι αλλους λευκους παικταραδες. Ριβελινιο, Ζερσον, Φαλκαο, Ζικο, Εντερ, Σοκρατες, Καρεκα

Link to comment
Share on other sites

Ο Σόκρατες νομίζω ηταν απο πολλή φτωχή οικογένεια αν και εκτός απο το ποδόσφαιρο έγινε και γιατρός .

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξυ στη Γερμανια διαβαζω υπαρχει μεγαλη δυσαρεσκεια για τον Οζιλ (το θεωρουν εναν απο τους υπαιτιους του αποκλεισμου της Γερμανιας) τοσο για την αποδοση του στο Μουντιαλ οσο και για τη συναντηση του πριν ξεκινησει η διοργανωση με τον Ερντογαν

 

https://thebavarians.info/dfb-sent-a-warning-shot-to-mesut-ozil/

Link to comment
Share on other sites

κι ομως ειχε κι αλλους λευκους παικταραδες. Ριβελινιο, Ζερσον, Φαλκαο, Ζικο, Εντερ, Σοκρατες, Καρεκα

Και kaka

Link to comment
Share on other sites

κοιτα επειδη γιωργαρε δεχομαι πολλα παραπονα απο

γερμανους συναδερφους και φιλους  οτι

δεν γραφω ποτε ουτε ενα καλο λογο για αυτους (σε αντιθεση με τον ζαρα οπως μου λεν που ανεβαζει με τις "επενδυσεις " του  το αεπ της χωρας)

θα ηταν αδικο να μην τους αναγνωρισω

οτι το δεκτηκαν υπερβολικα καλα.

 

χωρις υστεριες και υπερβολες.

 

νταξει υπηρχαν οι κλασσικες παπαριες

οπως ο βλακας που βγηκε και ειπε

οτι δε θα θελε να χε γειτονα τον μποατεγκ

αλλα ακομη και αυτος στο λαικιστικο

πλαισιο που το εθεσε αποδοκιμαστηκε απο το ιδιο του το κοινο.

 

η ποδ.ομοσπονδια κατευθειαν ανανεωσε το βρωμυλο.

και το θεμα δεν ειναι αυτο καθαυτο

το γεγονος της ανανεωσης 

αλλα η πιστη στο πλανο που πρωτοστηθηκε με κλινσμαν και με οριζοντα

το μουντιαλ του 06.

 

παλι οι γερμανοι στο επομενο μουντιαλ θα ναι πρωτο φαβορι 

γιατι το αντιμετωπιζουν χωρις υστεριες ,

σε αντιθεση ας πουμε με τους αργεντινους

και τις επιπεδου "εθνικης προδοσιας" κριτικες τους.

 

ακομη να πουμε και η πιο κιτρινη και ελλεινη  (..και παραλληλα πιο εμπορικη...) φυλλαδα

της ευρωπης , 

η bild , εβγαλε αξιο σκεψης ,περι  ομορφης πουτανιας  ποδοσφαιρου, πρωτοσελιδο μετα τον αποκλεισμο.

 

(ειναι το δεξια ..το αριστερα ειναι το πρωτοσελιδο που χε βγαλει 4 χρονια πριν μετα την 7αρα στον ημιτελικο στη βραζιλια.

κοινος τιτλος και στα δυο  το "χωρις λογια")

 

1530173102_624446_1530174128_noticia_nor

Για τους βελγους θα γραψεις κανα καλό, αν το σηκωσουν;;

Link to comment
Share on other sites

δεχομαι πολλα παραπονα απο

γερμανους συναδερφους και φιλους  οτι

δεν γραφω ποτε ουτε ενα καλο λογο για αυτους 

 

 

 

Είτε οι Φρίτζηδες φίλοι σου διαβάζουν ΚΜ είτε γράφεις και αλλού.

Για πε

Link to comment
Share on other sites

ohne worte..

 

Δεν γνωρίζω πολλούς Βέλγους, παρά μόνο παίχτες του σνούκερ. Μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είναι μουνιά και φαντασμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω πολλούς Βέλγους, παρά μόνο παίχτες του σνούκερ. Μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είναι μουνιά και φαντασμένοι.

Στη γαλλια λενε βελγικά ανέκδοτα, όπως στην ελλάδα λέγονται ποντιακά.

Παντως πιο φαντασμενοι ειναι οι γαλλοι,οκ γενικευοντας,  γνωριζω αρκετους οπως και βελγους.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια παιζουν οι βελγοι, αν και οσο ειναι ισοπαλο δεν εχει σημασια.

Το επος θα ναι οταν οι βελγοι οπαδοι  θα τραγουδανε συνθηματα, οι μισοι στα γαλλικα και οι αλλοι μισοι στα φλαμανδικά :P

Link to comment
Share on other sites

Τους ξεμουνιασε το βελγιο ως τωρα

Μονο, που τα γκολ ειναι που μετρανε, οσο καλυτερα και να παιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×