Jump to content

Α.Ε.Κ. - AS Monaco (BCL F4- ΤΕΛΙΚΟΣ): 06/05, 20:30, ΕΡΤ1 & NS2


George_D
 Share

Recommended Posts

Παίζει τελικό Διηπειρωτικού η Βασίλισσα
 
Η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τη Σαν Λορέντζο για τον τίτλου της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας.
 

Παγκόσμια ΑΕΚ, κυριολεκτικά. Μετά την κατάκτηση του BCL η ΑΕΚ έχει μπροστά της μια ακόμα πρόκληση καθώς θα αγωνιστεί στον τελικό του Διηπειρωτικού. Η Ένωση θα αντιμετωπίσει την αργεντίνικη Σάν Λορέντζο σε αγώνα που θα γίνει μέσα στον Σεπτέμβριο (δεν έχει οριστεί ακόμα η ημερομηνία). Το παιχνίδι θα είναι μονό και θα γίνει είτε στην Αθήνα είτε στο Μπουένος Άιρες. Η Σαν Λορέντζο έχει κατακτήσει το FIBA Americas League.

 

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΚΟΣΜΟΥ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάνω πρόβλεψη-προφητεία.

Σε κάποια χρόνια το BCL θα ναι η μεγαλύτερη ευρωπαϊκή διοργάνωση στο μπάσκετ.

Ελπίζω να το διεκδικούμε και τότε και όχι να το χτυπάνε οι βαζελόγαυροι και εμείς να λέμε πως είμαστε οι πρώτοι που το σηκώσαμε κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

 

Παίζει τελικό Διηπειρωτικού η Βασίλισσα
 
Η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τη Σαν Λορέντζο για τον τίτλου της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας.
 

Παγκόσμια ΑΕΚ, κυριολεκτικά. Μετά την κατάκτηση του BCL η ΑΕΚ έχει μπροστά της μια ακόμα πρόκληση καθώς θα αγωνιστεί στον τελικό του Διηπειρωτικού. Η Ένωση θα αντιμετωπίσει την αργεντίνικη Σάν Λορέντζο σε αγώνα που θα γίνει μέσα στον Σεπτέμβριο (δεν έχει οριστεί ακόμα η ημερομηνία). Το παιχνίδι θα είναι μονό και θα γίνει είτε στην Αθήνα είτε στο Μπουένος Άιρες. Η Σαν Λορέντζο έχει κατακτήσει το FIBA Americas League.

 

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΚΟΣΜΟΥ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ

 

Αν γινει στο Μπουενος Αιρες θα γίνει και η πρώτη υπερατλαντική εκδρομούλα της Original.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Guest amd

Επίσης κάνω πρόβλεψη-προφητεία.

Σε κάποια χρόνια το BCL θα ναι η μεγαλύτερη ευρωπαϊκή διοργάνωση στο μπάσκετ.

Ελπίζω να το διεκδικούμε και τότε και όχι να το χτυπάνε οι βαζελόγαυροι και εμείς να λέμε πως είμαστε οι πρώτοι που το σηκώσαμε κάποτε.

 

δεν εχεις αδικο σε αυτο, η φιμπα εχει πολυ μεγαλυτερη δυνατητα να προσελκυσει κεφαλαια απο οτι h euroleague ασχετως αν η 2η εχει σημερα τα μεγαλα ονοματα εξαλλου αυτος ηταν ο λογος που εδεσε ο μπερτομεους τους 11 με 10ετη συμβολαια γιατι ηξερε οτι η φιμπα μπορει να τους δωσει παραπανω λεφτα.

 

το θεμα ειναι ποσο ευκολα κανεις το ρηγμα δηλαδη για μενα 2 ειναι οι κυριοι πυλωνες ο βαζελος που παει να γινει τωρα και οι ρωσοι, με δεδομενο οτι οι ισπανοι ειναι η ευρωλιγκα και οι τουρκοι βαζουν τα λεφτα.

 

το θεμα ειναι πως θα αντιδρασει η ευρωλιγκα και ποσο αντοχες θα δειξει η φιμπα να ανεβαζει το επαθλο καθε χρονο και να φτιαχνει την διοργανωση

 

φετος ο νικητης τους BCL θα παρει λιγο λιγοτερα απο τον νικητης της Ευρωλιγκας

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ είμαι από αυτούς που έγιναν ΑΕΚ λόγω τίτλων αλλά και περιοχής και όχι λόγω προσφυγικής καταγωγής.

Δεν υποτιμώ φυσικά το τελευταίο, το σέβομαι και το τιμώ, αλλά ρε μαλάκες ΟΚ πόση δικαίωση αυτό το τριήμερο και το γλέντι στην ΝΦ.

Μιλάμε έχω αρρωστήσει.

Ούτε στα πιο υγρά μου όνειρα.

ΑΕΚάρα μου οι κούπες σου τελειωμό δεν έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Από που είναι αυτή η μετάδοση; έχει πολύ καλύτερο ήχο από ερτ, γιατί ψάχνω να το κατεβάσω

Link to comment
Share on other sites

Από που είναι αυτή η μετάδοση; έχει πολύ καλύτερο ήχο από ερτ, γιατί ψάχνω να το κατεβάσω

 

Link to comment
Share on other sites

AXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA

 

 

Πάντερ πάντα από παντού είπαμε εκατό φορές

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο Ντέμης, που πέρσι αποθέωνε τον "αθλητή Σπανούλη" έγραψε κάτι για το ευρωπαϊκό της Βασίλισσας;

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΕ ΠΑΟΚ εκφράζει τα θερμά τα συγχαρητήρια στους καλαθοσφαιριστές, το τεχνικό επιτελείο και την διοίκηση της ομάδας μπάσκετ της ΚΑΕ ΑΕΚ για την κατάκτηση του τίτλου του Basketball Champions League".

Άρης Κ.Α.Ε. συγχαίρει τη διοίκηση, τους παίκτες και τους προπονητές της ΑΕΚ για την κατάκτηση του Basketball Champions League.

Αυτή η επιτυχία είναι μια ακόμη απόδειξη πως το ελληνικό μπάσκετ εξακολουθεί να βρίσκεται στο κορυφαίο επίπεδο της Ευρώπης. Συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές".

ΚΑΕ ΗΡΑΚΛΗΣ 2017 συγχαίρει την ΑΕΚ για την κατάκτηση της 1ης θέσης στο FIBA Basketball Champions League. Πρόκειται για μια σημαντική επιτυχία του Ελληνικού μπάσκετ και τη χαιρετίζουμε αναλόγως! Συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές της…"

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ είμαι από αυτούς που έγιναν ΑΕΚ λόγω τίτλων αλλά και περιοχής και όχι λόγω προσφυγικής καταγωγής.

Δεν υποτιμώ φυσικά το τελευταίο, το σέβομαι και το τιμώ, αλλά ρε μαλάκες ΟΚ πόση δικαίωση αυτό το τριήμερο και το γλέντι στην ΝΦ.

Μιλάμε έχω αρρωστήσει.

Ούτε στα πιο υγρά μου όνειρα.

ΑΕΚάρα μου οι κούπες σου τελειωμό δεν έχουν.

 

Το θεμα ξερεις ποιο ειναι Buko? Να συνειδητοποιησει ο μεσος ΑΕΚτζης οτι αυτη η κατασταση ειναι φυσιολογικη και να ειναι ακορεστος απο πρωταθληματα και κυπελλα. Οτι η ΑΕΚ προοριζεται γι αυτο που εγινε τις τελευταιες δεκαετιες εξαιρεση. Να κερδιζει τιτλους και οχι απλα να συμμετεχει σε μια διοργανωση.

 

Επιμενω και πρηζω τα παπαρια σε ολους τους συναρρωστους οτι πρεπει να ειμαστε αφηνιασμενοι και αχορταγοι για περισσοτερες κουπες και τιτλους. Το χρωσταμε στους εαυτους μας και στις γενιες που ερχονται. Το λεω εγω που προσπαθω τα παιδακια μου που ειναι 4 και 5 να τους εμφυσησω την ΑΕΚ και ειχα μεχρι προτεινος τριγυρω απο παππου και θειους να τους λενε οτι η κοκκινη ομαδα κερδιζει παντα...

 

Τα προηγουμενα χρονια αυτα. Δεν μπορω να  πω σε στενους συγγενεις να παν να γαμηθουνε, αλλα πρεπει στα παιδια περα απο την ΕΝΔΟΞΗ καταγωγη και ΙΔΕΑ που πρεσβευει η ΑΕΚ να τους δωσεις δικαιωμα να χαιρονται ΝΙΚΕΣ και ΤΙΤΛΟΥΣ και να μην ακουνε κοκκινοπρασινες σειρηνες..

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αφεντικός σήμερα ρωτα..

Ποτε εχει γιουροβιζιον ;;

Τον κοιτάμε με απορία..

Και εξηγεί,

Αν βάλουν ένα κιτρινο φόρεμα στην τραγουδιαρα σίγουρα θα το σηκώσουμε κ αυτό..

 

Υγ. ειναι γαυρος εντωμεταξύ. ????

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έκατσα επιτέλους να ξεκουραστώ και πιο ψύχραιμα πλέον θα ήθελα να γράψω μερικά πράγματα. 

 

 

Αρχικά ΔΕΝ είμαι αυτό που λένε μπασκετικός, με την έννοια πως δεν είναι αγαπημένο μου άθλημα, γνωρίζω τα βασικά, δεν μπορώ να καταλάβω ειδικά τα σύγχρονα συστήματα κλπ. 

 

Παρόλαυτα, από όταν πρωτοείδα την ΑΕΚ στο κλειστό του Ιωνικου Ν.Φ. το σύνθημα "με τον Γκεκο, τον Αλεξη, τον Παταβουκα και τα αλλα παιδια" είχε καρφωθεί στο μυαλό μου. Το Μόσχος το λάτρευα. Από τις πιο δυνατές εμπειρίες της ζωής μου ήταν μια τελευταία αγωνιστική που παίζαμε με το Παγκράτι να βγουμε 8οι να παμε στο κορατς. Κάποια στιγμή από τα ντεσιμπελ τα αυτια μου τα έπαιξαν και άκουγα για κανα διλεπτο ένα μακρόσυρτο ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι  ... αρκετή ώρα μετά το παιχνίδι μπορούσα να ακούσω κανονικά. 

 

Τα τρίποντα του Ποδαρά, ο Λανές ... μορφές στο μυαλό μου. Το επικό παιχνίδι ανατροπή με την Ελβετική Πηγή (η οπως διαολο την έλεγαν) στο Sporting... Μετά οι φοβεροι Αμερικάνοι που φέρναμε με αποκορύφωμα τον Tony White, όμως υπήρχαν και άλλοι. 

 

Θαύμαζα και τους οπαδούς που πήγαιναν στο μπασκετ. Τους θεωρούσα ξεχωριστούς. Όχι σαν τους πολλούς που πήγαιναν στο ποδόσφαιρο που έπαιρνε πρωταθλήματα. 

 

Στη συνέχεια ήρθε η μετακόμιση στο ΟΑΚΑ. Διαρκείας πλέον να παρακολουθώ την ομάδα του Ιωαννίδη ... παρόλο οτι το άθλημα δεν με έκαιγε κάτι με τράβαγε και εκεί. Στα μπλέ που έλεγε ο coach. 

 

Final4 στη Βαρκελώνη, αυτά για το κύπελλο στο ΟΑΚΑ και στη Πυλαία, εκτός έδρας παιχνίδια, το πρωτάθλημα του 2002 (στον τελικό της Ελβετίας δεν είχα παει, έμεινα Καλλιμάρμαρο) , στιγμές που έχουν μείνει χαραγμένες. Δεν έχω τόσες αναμνήσεις από το ποδόσφαιρο ενώ έχω ζήσει πολύ περισσότερα παιχνίδια. 

 

Σταδιακά ήρθε η κάτω βόλτα με μικρές αναλαμπές μέχρι που πέσαμε στη Β. Ήταν σαν κάτι να σπάει. Δεν ακολούθησα την ομάδα και από τότε μέχρι την Παρασκευή δεν είχα πάει στο γήπεδο ούτε μια φορά. Δεν ξέρω γιατί. Το απέφευγα.  

 

Όταν πήγαμε στο F4 μου ζήτησε ο μικρός να πάρουμε εισιτήρια. Αμφιταλαντευόμουν αλλά πως να του πεις όχι. 

 

Δεν το μετάνιωσα από το πρώτο δευτερόλεπτο που μπήκα στο γήπεδο. Ήταν όλα εκεί. Ο κοσμος, οι φωνες, τα συναισθήματα ...  

 

Είναι μια διαφορετική σχέση αυτή που έχει ο ΑΕΚτζής με την ομάδα μπάσκετ. Για μένα είναι ανεξήγητη, περίεργη αφού συνήθως παίζει μόνη της, όμως όταν βρεθεί εκεί θα βρεθεί ψυχή και σώμα. Αυτό που γινόταν εχθές, να φωνάζουν τόσες πολλές φορές σχεδόν όλοι τα συνθήματα δεν γίνεται στη μπάλα. Αυτό το καμίνι δεν μπορεί να γίνει πουθενά αλλού. Στο βγάζει η ιστορία της ομάδας. Στο βγάζουν οι παίκτες ... χθες είχαμε τρεις παίχτες που κάλλιστα θα μπορούσαν να μην παίζουν μπάσκετ, ο ένας ακόμα και να μην είναι μαζί μας. Και έδωσαν οτι είχαν, κυρίως πάθος.

 

Όμως βγαίνει και από μέσα μας. Ο γιος μου δεν είχε ξαναπάει ποτε μπασκετ. Στη μπαλα πολλές φορές, και σε ευρωπαικά παιχνίδια με κόσμο. Πρώτη φορά είδε μπασκετ στο γήπεδο την Παρασκευή. Το πρόσωπο του έλαμπε. Εχθες όταν πλεον μπαίναμε στο αυτοκίνητο είπε οτι ήταν η πιο τέλεια μέρα της ζωής του. Αυτό σου βγάζει η μπασκετική ΑΕΚΑΡΑ από τη πρώτη στιγμή. Μια ανεξήγητη έλξη.   

 

Μπορεί να πήραμε το πρωταθλημα στο ποδοσφαιρο 24 χρόνια μετά, να χάρηκα απίστευτα, αλλά απο χθες νιώθω ευτυχισμένος και έχω στα αυτιά μου τους ήχους από το γήπεδο.

 

Στο βγάζει μόνο η Βασίλισσα αυτό το πράγμα ... γιατί στο τέλος, σε όλους μας αρέσουν τα παραμύθια, ειδικά σαν αυτό που ζήσαμε την Παρασκευή και τη Κυριακή. Και νομίζω είναι αυτά που δεν θα ξεχάσουμε ποτέ

 

 

  • Δικεφαλάκι 12
Link to comment
Share on other sites

Meta thn kavla merika sxolia gia to final 4 kai ton teliko

 

- Poios htan o ebnefsths ths geloiothtas hxografhmenon synthimaton kyrios tou gnostou gia tous gavrous meta ta time-out?

- Arnoume na fonakso to gyftotsarouxe synthima ' Shkose to to gamhmeno'. Eleos pia

- Kapoia stigmh akousthke ena synthima apo to petalo gia ton Alverto pou eftyxos den eksaplothike kai den to phrane xampari polloi

- Kai stous 2 agones kathisame opou goustarame stis theseis tou 100arikou eno eixame dosei 50. Sthn defterh periodo phga gia katourima kai gia na mhn katevaino kato ksana, eida to telos tou hmixronou apo ta epishma anenoxlhtos.

- Ouden sxolio gia tis synthikes ekso apo to ghpedo logo neroponths. Kaname poreia commando black force phdontas mesa se limnes kai  laspes me apotelesma vregmena papoutsia kai kaltses, pantelonia mesa sthn lasph ktl

Link to comment
Share on other sites

Sthn defterh periodo phga gia katourima kai gia na mhn katevaino kato ksana

 

Αγχώθηκα.

Νόμιζα θα έγραφες πως κατούρησες πάνω πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Meta thn kavla merika sxolia gia to final 4 kai ton teliko

 

- Poios htan o ebnefsths ths geloiothtas hxografhmenon synthimaton kyrios tou gnostou gia tous gavrous meta ta time-out?

- Arnoume na fonakso to gyftotsarouxe synthima ' Shkose to to gamhmeno'. Eleos pia

- Kapoia stigmh akousthke ena synthima apo to petalo gia ton Alverto pou eftyxos den eksaplothike kai den to phrane xampari polloi

- Kai stous 2 agones kathisame opou goustarame stis theseis tou 100arikou eno eixame dosei 50. Sthn defterh periodo phga gia katourima kai gia na mhn katevaino kato ksana, eida to telos tou hmixronou apo ta epishma anenoxlhtos.

- Ouden sxolio gia tis synthikes ekso apo to ghpedo logo neroponths. Kaname poreia commando black force phdontas mesa se limnes kai  laspes me apotelesma vregmena papoutsia kai kaltses, pantelonia mesa sthn lasph ktl

eprepe na tou fonaxoun

thn kokkinh fanela forane sta mpourdela alverto alverto :P

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest mich21

Ευρωπαική κούπα μέσα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, απέναντι στο φαβορί της διοργάνωσης και με μπασκετάρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×