Jump to content

Φιλικά & Προετοιμασία Καλοκαίρι 2018


Guest amd
 Share

Recommended Posts

Ο κλωναριδης περυσι δεν επαιξε στην θεση του.Δεν ειναι εξτρεμ ο ανυρωπος δευτερος επιθετικος ειναι .Αν θα παιξει δεν ξερω αλλα εξτρεμ δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πάμε για πούτσα όπως πέρσι με ΤΣΣΚΑ. Μπράβο.

 

Μπορεί να φάμε παραπάνω αλλά θα πανηγυρίσεις γκολ. One step at a time

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

ουτε με την ιδια ομαδα θα πας εσυ ουτε ιδιος θα ειναι ο αντιπαλος 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πάμε για πούτσα όπως πέρσι με ΤΣΣΚΑ. Μπράβο.

Η ομαδα με την τσσκα μια χαρα ηταν .Απλα και η τσσκα ηταν καλυτερη ομαδα .Νομιζω εφτασε και στους 8 του ουεφα.Αν εξαιρεσης αραουχο,κονε δεν ελειπε κανεις αλλος.Βεβαιια αν ο μανολο ειχε βαλει 3-5-2 απο το πρωτο θα χαμε πιθανοτητες παραπανω.Επισης φαγαμε 3 κορνερ που οκ ....

Link to comment
Share on other sites

όταν έρθει η ώρα του προκριματικού ΤΣου Λου...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Θα σας πω τι θα παίξετε στο λάιβ  :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Τα πρώτα δείγματα γραφής του Χρήστου Αλμπάνη στην προετοιμασία είναι εξαιρετικά. Ο Έλληνας εξτρέμ, στον οποίο επένδυσε η ΑΕΚ έχει φανερώσει τα στοιχεία που είδαν οι κιτρινόμαυροι στο πρόσωπο του, με τον Μαρίνο Ουζουνίδη να τον έχει από κοντά. Μάλιστα στην σημερινή απογευματινή προπόνηση, κατά τη διάρκεια μιας άσκησης που απαιτούσε τρεις επαφές και κίνηση, ο κόουτς πλησίασε τον Αλμπάνη και του έκανε… ιδιαίτερα. «Δίνεις και φεύγεις», του είπε και πρόσθεσε πως με το που πασάρει την μπάλα θα πρέπει να ψάξει να βρει τον κενό χώρο. Ο Αλμπάνης, για την ιστορία, στην συγκεκριμένη άσκηση πήρε τα περισσότερα μπράβο μαζί με τον Μοράν που επίσης έδειξε το δυνατό του στοιχείο που είναι η σωστή μεταβίβαση…

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα για Αστριτ δεν εχουμε διαβασει ακομα ουτε λεξη. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα για Αστριτ δεν εχουμε διαβασει ακομα ουτε λεξη. 

Δύσκολα. 

Link to comment
Share on other sites

Παμε σε δυο ειδησουλες/διαπιστωσουλες που βγηκαν σημερα απο την προετοιμασια στο Κιελτσε. 

 

Πρωτον μιλησε ο Τσοσιτς στους εκπροσωπους του Τυπου. Θυμιζω οτι χτες μιλησε ο Λοπες και ειπε καποια αλλα πραγματα:

 

 

-Στο αγωνιστικό κομμάτι τι πρέπει να κρατήσει η ΑΕΚ από την περσινή σεζόν και τι πρέπει να διορθώσει;

 
«Με όλον τον σεβασμό δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση, εμένα η δουλειά μου είναι να είμαι ποδοσφαιριστής και να ακολουθώ την πορεία του προπονητή. Εμείς σαν ποδοσφαιριστές πρέπει να ακολουθήσουμε τις οδηγίες του προπονητή, σίγουρα ο προπονητής γνωρίζει πολύ καλύτερα από εμάς τι πρέπει να αλλάξει, τι πρέπει να προσθέσει σε σχέση με τον Μανόλο ή και με τους προηγούμενους προπονητές που βρίσκονταν στην ομάδα αλλά εγώ προσωπικά δεν είμαι σε θέση να απαντήσω στο τι πρέπει να κρατήσουμε και τι πρέπει να διορθώσουμε. Δεν μπορώ να πω δηλαδή αν ο Βράνιες έπρεπε να μείνει… Αυτό που θα μπορούσα να πω είναι ότι θα έχουμε την ίδια επιμονή και την ίδια διάθεση που είχαμε πέρυσι».

-Αν μπορείς να μας πεις δύο-τρία από τα βασικά «θέλω» του Ουζουνίδη που θέλει να περάσει στην ομάδα και δείχνουν την φιλοσοφία του προπονητή…
 
«Την γενική φιλοσοφία του προπονητή δεν την γνωρίζω η αλήθεια είναι γιατί έχουμε κάνει σύνολο πέντε προπονήσεις, αν εξαιρέσουμε λίγο την χθεσινή που μας μίλησε λίγο στο τακτικό κομμάτι, έχουμε πάρει κάποια βασικά στοιχεία στο τι ζητάει τόσο στο αμυντικό όσο και στο επιθετικό κομμάτι. Δεν μπορώ να πω ακριβώς ακόμα αυτό που θέλει ο προπονητής, έχουμε καταλάβει κάποια βασικά στοιχεία αλλά με την πάροδο του χρόνου θα είμαι πιο σίγουρος για το τι ζητάει. Ακόμα αφομοιώνουμε, ακόμα παίρνουμε τις πρώτες πληροφορίες και προσπαθούμε να καταλάβουμε, σίγουρα ένα πρώτο δείγμα θα είναι το πρώτο φιλικό παιχνίδι που θα μας μιλήσει ακριβώς για το τι πρέπει να κάνουμε αλλά νομίζω ότι μετά την προετοιμασία μπορούμε να πιούμε έναν καφέ μαζί και μόλις εγώ ξέρω, να εξηγήσω για την γενική φιλοσοφία του προπονητή (γέλια)».

 

Δευτερον ο Μαρινος:

 

 

Ουζουνίδης: «Είναι σημαντικές οι τοποθετήσεις των ποδοσφαιριστών πίσω. Αν χαθεί η μπάλα να μην φάμε κόντρα. Αυτοί που κάνουν επίθεση κάνουν επίθεση, οι άλλοι όμως που είναι πίσω από την μπάλα σκέφτονται την άμυνα, απαγορεύεται να φάμε αντεπίθεση. Αν έχετε σωστές θέσεις, θα βρείτε λύσεις. Δεν θέλω μεγάλες πάσες και γιόμες, αυτές οι μεγάλες από τους πίσω… καληνύχτα».

 
Ο προπονητής ζητούσε γρήγορη ανάπτυξη, αν είναι δυνατόν και με την μια, με κοντινές μεταβιβάσεις και πλαγιοκοπήσεις από τους Μπακάκη – Γκάλο και Χουλτ – Λόπες, που συνέθεταν τα δίδυμα στα πλάγια μπακ τα οποία όπως φαίνεται θα έχουν την απαραίτητη ελευθερία, με την προϋπόθεση ότι η ομάδα θα είναι «δεμένη» πίσω.
 
Οι ομάδες που χρησιμοποιήθηκαν από τον Μαρίνο Ουζουνίδη σε διάταξη 4-4-1-1 ήταν οι εξής:
  1. Τσόσιτς – Οικονόμου στο κέντρο της άμυνας, Γκάλο δεξιά, Λόπες αριστερά, Σιμόες – Γιαννούτσος χαφ, Γιούσης δεξί εξτρέμ, Μάνταλος αριστερό εξτρέμ και Λιβάγια – Κλωναρίδης στην επίθεση
     
  2. Λαμπρόπουλος – Τσιγκρίνσκι στο κέντρο της άμυνας, Μπακάκης δεξιά, Χουλτ αριστερά, Μοράν – Γαλανόπουλος στα χαφ, Μπακασέτας δεξιά, Αλμπάνης αριστερά και Αϊντάρεβιτς – Γιακουμάκης στην επίθεση.

 

Τις δηλωσεις τις κρινει ο καθενας οπως θελει και μεχρι εκει που παει το μυαλο του. Στις ενδεκαδες ομως ειναι φανερο οτι εχουμε προβλημα. Η ομαδα προετοιμαζεται με Γιουση, Μανταλο, Μπακασετα ακραιους. Δεν ειναι κανενας απο τους 3 κι αν μπορει να παιξει μονο ο Γιουσης αν εξελιχθει το παιδακι. Υπο κ.σ. δεν θελουμε δυο, αλλα τρεις ακραιους. Ψιλα γραμματα αυτα ομως.

 

Στα χαφ αναγκαστικα βαζεις το Γιαννουτσο που το παιδι το εχουνε περασει απο 500 θεσεις. Το Μοραν θελει να τον δει και το παιδι οντως ισως ανταποκριθει σαν 5ος. Ας τον δουμε με προετοιμασια και εχοντας εγκλιματιστει. ΑΛΛΑ. Υποθετοντας οτι θα ερθει ενας χαφ, προσωπικα βλεπω και εδω θεμα, ειδικα στο 6. Αν - χτυπα ξυλο - σου παθει κατι ο Σιμοε που ειναι ευπαθης δεν μπορεις να το σωσεις οπως περσι με το Μπο. Κατα την προσωπικη μου εκτιμηση θες παικτη και στο 6 και στο 8.

 

Και παμε στο επος. Στην επιθεση. Εχεις μεινει με το Λιβαγια και το Γιακουμη. Βαζει ο τυπος τον Αϊνταρεβιτς μπροστα διοτι δεν εχουμε καν παικτη να παιξει στο διτερμα. Τον Κλωνα το καταλαβαινω γιατι ετσι τον εβαζε στον Παναθηναϊκο, αλλα και παλι θεωρω οτι πλην του φορ που θα ρθει και εδω θελεις παικτη. Πηγαν να παρουν τον Καιπερς, αλλα μετα τον Καιπερς ειναι σαν να σταματησε ο χρονος και για επιθετικο δεν ξανακουσαμε ποτε.

 

Που καταληγω; Στο οτι αν ημουν ΑΔ ή ΤΔ της ομαδας, θα εφερνα:

  1. Φορ περιοχης με την επιλογη να ειναι κομβικη για το πως θελω να παιξω. Προσωπικα θα εφερνα "μαμουνε" αλα Τσινο γιατι το ελληνικο πρωταθλημα θελει πολλη σπιρταδα, σουτ και αλανιαρηδες επιθετικους. Οι Μπεργκ και οι Πριγιοβιτς ειναι για ομαδες που λειτουργουν ρολοι για να τελειωνουν φασεις και εμεις δεν εχουμε τετοια ομαδα και ο Γιακουμακης μπορει να το κανει στα ελαχιστα ματς που θα το χρειαστω.
  2. αναπληρωματικο φορ με τα χαρακτηριστικα του Λιβαγια για τα ρεπα του Κροατη. Ισως εαν το δουλευε θα μπορουσε να το κανει ο Μπακασετας αυτο. Μεχρι να το κανει ομως, θα εφερνα παικτη εστω και χαμηλομισθο.
  3. Πολυ δυνατο κεντρικο χαφ με υψος απευθειας για βασικο διπλα στον Σιμοες. Και μπροστα τους το Μανταλο στο 4-2-3-1 των εγχωρων. Ολοι χωρανε, το ποδοσφαιρο πλεον θελει ροστερ 23 παικτων να ανταποκρινονται.
  4. Παικτη στο 6 για το Σιμοες. Δεν με καλυπτει ο Γαλανοπουλος, ο Μοραν ειναι 5ος, ο Αϊνταρεβιτς δεν εκανε απο την αρχη διοτι ανηκει στο 1990.
  5. Ακραιο αριστερα με τριπλα και μπουκα. Με τον Αλμπανη πισω του ειμαι απολυτα καλυμμενος.
  6. Οχι εναν, αλλα δυο ακραιους δεξια. Εναν με δυνατοτητα να συγκλινει και εναν στο στυλ ασβεστη. Βασικος και ακριβος ο δεξιος ακραιος, ο αλλος "Αλμπανης". Ιδανικα θα το ελυνα με τον Καλερι που μπορουσε να σου παιξει εκει και μπροστα και με εναν "Αλμπανη" πισω του θα ημουν απολυτα καλυμμενος. Δεν φτανεις ομως Καλλερι, αρα φερε παικτες.

Πως τα βλεπω λοιπον εγω. Οτι θες 7 παικτες χωρις να βαζω μεσα την αναγκη για 5ο στοπερ μετα τη φυγη Τζανετοπουλου. 

  • Να σφουγγαριστει ο αλβανοκοσσοβαροσουηδος
  • να δωσω ευκαιρια μεχρι Ιανουαριο στο Γαλανοπουλο να δω να μου κανει αλλιως να τον δωσω δανεικο και να ειμαι ετοιμος
  • Το ιδιο και με τον Μοραν που του εκανα τριετες για να τον πεισω να ερθει με χαμηλοτερο συμβολαιο αλλα δειχνει να μην μου βγαινει.
  • Ο Κλωναριδης ειναι φαση σαλουν "τελευταια ευκαιρια" πριν παρει το μονοπατι για βραχωδη ορη. Αν δεν μου παιξει και φετος, Ξανθη το πολυ.
  • Ο Μανταλος να προσαρμοστει στην ομαδα και οχι η ομαδα στο Μανταλο.
  • Ο Μπακασετας να κοπιαρει Λιβαγια μπας και βρει θεση και ρολο σταθερο και να μην περιφερεται σε 3 θεσεις

Αυτα ειναι βασικα πραγματα. Ετσι τα βλεπω και ετσι δινω ρεαλιστικες πιθανοτητες να δουμε καποια στιγμη την ΑΕΚ να στεκεται σε ομιλο Τσ.Λ. Αλλιως ποιος τη χεζει την Ευρωπη και το Μαη θα μαστε καλα και κοντρα με το Λουτσεσκου για το ποιος την εχει μεγαλυτερη.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Άψογος.

Ξέρουμε βέβαια όλοι ότι αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός.

Link to comment
Share on other sites

Παμε σε δυο ειδησουλες/διαπιστωσουλες που βγηκαν σημερα απο την προετοιμασια στο Κιελτσε. 

 

Πρωτον μιλησε ο Τσοσιτς στους εκπροσωπους του Τυπου. Θυμιζω οτι χτες μιλησε ο Λοπες και ειπε καποια αλλα πραγματα:

 

 

 

Δευτερον ο Μαρινος:

 

 

 

Τις δηλωσεις τις κρινει ο καθενας οπως θελει και μεχρι εκει που παει το μυαλο του. Στις ενδεκαδες ομως ειναι φανερο οτι εχουμε προβλημα. Η ομαδα προετοιμαζεται με Γιουση, Μανταλο, Μπακασετα ακραιους. Δεν ειναι κανενας απο τους 3 κι αν μπορει να παιξει μονο ο Γιουσης αν εξελιχθει το παιδακι. Υπο κ.σ. δεν θελουμε δυο, αλλα τρεις ακραιους. Ψιλα γραμματα αυτα ομως.

 

Στα χαφ αναγκαστικα βαζεις το Γιαννουτσο που το παιδι το εχουνε περασει απο 500 θεσεις. Το Μοραν θελει να τον δει και το παιδι οντως ισως ανταποκριθει σαν 5ος. Ας τον δουμε με προετοιμασια και εχοντας εγκλιματιστει. ΑΛΛΑ. Υποθετοντας οτι θα ερθει ενας χαφ, προσωπικα βλεπω και εδω θεμα, ειδικα στο 6. Αν - χτυπα ξυλο - σου παθει κατι ο Σιμοε που ειναι ευπαθης δεν μπορεις να το σωσεις οπως περσι με το Μπο. Κατα την προσωπικη μου εκτιμηση θες παικτη και στο 6 και στο 8.

 

Και παμε στο επος. Στην επιθεση. Εχεις μεινει με το Λιβαγια και το Γιακουμη. Βαζει ο τυπος τον Αϊνταρεβιτς μπροστα διοτι δεν εχουμε καν παικτη να παιξει στο διτερμα. Τον Κλωνα το καταλαβαινω γιατι ετσι τον εβαζε στον Παναθηναϊκο, αλλα και παλι θεωρω οτι πλην του φορ που θα ρθει και εδω θελεις παικτη. Πηγαν να παρουν τον Καιπερς, αλλα μετα τον Καιπερς ειναι σαν να σταματησε ο χρονος και για επιθετικο δεν ξανακουσαμε ποτε.

 

Που καταληγω; Στο οτι αν ημουν ΑΔ ή ΤΔ της ομαδας, θα εφερνα:

 

  • Φορ περιοχης με την επιλογη να ειναι κομβικη για το πως θελω να παιξω. Προσωπικα θα εφερνα "μαμουνε" αλα Τσινο γιατι το ελληνικο πρωταθλημα θελει πολλη σπιρταδα, σουτ και αλανιαρηδες επιθετικους. Οι Μπεργκ και οι Πριγιοβιτς ειναι για ομαδες που λειτουργουν ρολοι για να τελειωνουν φασεις και εμεις δεν εχουμε τετοια ομαδα και ο Γιακουμακης μπορει να το κανει στα ελαχιστα ματς που θα το χρειαστω.
  • αναπληρωματικο φορ με τα χαρακτηριστικα του Λιβαγια για τα ρεπα του Κροατη. Ισως εαν το δουλευε θα μπορουσε να το κανει ο Μπακασετας αυτο. Μεχρι να το κανει ομως, θα εφερνα παικτη εστω και χαμηλομισθο.
  • Πολυ δυνατο κεντρικο χαφ με υψος απευθειας για βασικο διπλα στον Σιμοες. Και μπροστα τους το Μανταλο στο 4-2-3-1 των εγχωρων. Ολοι χωρανε, το ποδοσφαιρο πλεον θελει ροστερ 23 παικτων να ανταποκρινονται.
  • Παικτη στο 6 για το Σιμοες. Δεν με καλυπτει ο Γαλανοπουλος, ο Μοραν ειναι 5ος, ο Αϊνταρεβιτς δεν εκανε απο την αρχη διοτι ανηκει στο 1990.
  • Ακραιο αριστερα με τριπλα και μπουκα. Με τον Αλμπανη πισω του ειμαι απολυτα καλυμμενος.
  • Οχι εναν, αλλα δυο ακραιους δεξια. Εναν με δυνατοτητα να συγκλινει και εναν στο στυλ ασβεστη. Βασικος και ακριβος ο δεξιος ακραιος, ο αλλος "Αλμπανης". Ιδανικα θα το ελυνα με τον Καλερι που μπορουσε να σου παιξει εκει και μπροστα και με εναν "Αλμπανη" πισω του θα ημουν απολυτα καλυμμενος. Δεν φτανεις ομως Καλλερι, αρα φερε παικτες.
Πως τα βλεπω λοιπον εγω. Οτι θες 7 παικτες χωρις να βαζω μεσα την αναγκη για 5ο στοπερ μετα τη φυγη Τζανετοπουλου. 

  • Να σφουγγαριστει ο αλβανοκοσσοβαροσουηδος
  • να δωσω ευκαιρια μεχρι Ιανουαριο στο Γαλανοπουλο να δω να μου κανει αλλιως να τον δωσω δανεικο και να ειμαι ετοιμος
  • Το ιδιο και με τον Μοραν που του εκανα τριετες για να τον πεισω να ερθει με χαμηλοτερο συμβολαιο αλλα δειχνει να μην μου βγαινει.
  • Ο Κλωναριδης ειναι φαση σαλουν "τελευταια ευκαιρια" πριν παρει το μονοπατι για βραχωδη ορη. Αν δεν μου παιξει και φετος, Ξανθη το πολυ.
  • Ο Μανταλος να προσαρμοστει στην ομαδα και οχι η ομαδα στο Μανταλο.
  • Ο Μπακασετας να κοπιαρει Λιβαγια μπας και βρει θεση και ρολο σταθερο και να μην περιφερεται σε 3 θεσεις
Αυτα ειναι βασικα πραγματα. Ετσι τα βλεπω και ετσι δινω ρεαλιστικες πιθανοτητες να δουμε καποια στιγμη την ΑΕΚ να στεκεται σε ομιλο Τσ.Λ. Αλλιως ποιος τη χεζει την Ευρωπη και το Μαη θα μαστε καλα και κοντρα με το Λουτσεσκου για το ποιος την εχει μεγαλυτερη.
Η καλύτερη ανάλυση που έχω διαβάσει. Έτσι θα έκανες βήμα μπροστά.
Link to comment
Share on other sites

O γαλανοπουλος δεν ειναι για δανεικος μην λεμε οτι να ναι σε ματς φωτια φετο; με μπριζ,δυναμο κιεβου,γαυρο κυπελο καραισκακη ηταν ο καλυτερος.Αν παρουμε τρεις ακομα μεσοεπιθετικους πρεπει καποιος εκτων μπακασετα,μανταλο,αλμπανη,λιβαγια να φυγει .Εκτος αν φορ μεινει μονο ο λιβαγια.Εξαλου σαν δ.χαφ εχουμε και τον γκαλο που μια χαρα τα παει οσο εχει παιξει εκει αλλα και μπακασετα σαν λυση αναγκης.

 

Η ομαδα χρειαζετα

2 βασικα εξτρεμ (1παιχταρα ,1 καλο)

2 8αρια(κονε +1 παιχταρα)

1φορ(παιχταρα)

Και αφου εφυγε ο τζανετ και εναν 5ο στοπερ (πασαλιδης πχ)

5 (αν ο γιανουτσος μπορει)6 (αν οχι).

3 μεταγραφες στα πλαγια ειναι υπερβολη για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Παμε σε δυο ειδησουλες/διαπιστωσουλες που βγηκαν σημερα απο την προετοιμασια στο Κιελτσε. 

.... 

Ετσι τα βλεπω και ετσι δινω ρεαλιστικες πιθανοτητες να δουμε καποια στιγμη την ΑΕΚ να στεκεται σε ομιλο Τσ.Λ. Αλλιως ποιος τη χεζει την Ευρωπη και το Μαη θα μαστε καλα και κοντρα με το Λουτσεσκου για το ποιος την εχει μεγαλυτερη.

 

Η καλύτερη ανάλυση που έχω διαβάσει. Έτσι θα έκανες βήμα μπροστά.

Δε ξέρω ποσο σοβαρα τα πηρες αυτα που γραφει, αλλα το προηγουμενο ποστ του εκλεινε ετσι:

 

Με αφορμη το ποστ σου. Τα παραπαιρνετε σοβαρα καποια πραγματα και παραδινετε σημασια στο Χιμενεθ/Ουζουνιδη/Καλταβεριδη.

...

Αυτα και επιστρεφω στην αποθεωση του στρατηγου Μαρινου γιατι εχουμε κι εναν Μπιλακο να πεισουμε.

 

Ο ανθρωπος λειτουργει βασει σχεδιου. Αγνοηστε τον.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Κανω προβλεψη και λεω πως η ομαδα θα κανει δυο πολυ δυνατες μεταγγραφες, ενα σεντερ φορ και εναν ακραιο. Επισης θα παρει εναν καλο χαφ που θα ειναι κυριως 8αρι, εαν ΔΕΝ κρατησει τον Κονε. Εαν περασει Ομιλους CL ή Europa, τοτε σιγουρα θα κανει αλλη μια πολυ δυνατη μεταγγραφη ακραιου και ισως και ενος ακομα χαφ.

 

Ειμαι ικανοποιημενος με αυτον τον σχεδιασμο? Περιπου ναι, αλλα δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια διοτι αυτο θα γινει τελικα. Γιατι λεω πως ειμαι περιπου ικανοποιημενος και οχι δυσαρεστημενος? Γιατι δεν πεταω στα συννεφα και εχω παρει το feedback που βγαζει προς τα εξω ο οργανισμος ΑΕΚ. Στην τελικη αν κανω λαθος και ερθουν περισσοτεροι ή καλυτεροι μονο ικανοποιημενος μπορει να ειμαι.

 

Οσον αφορα αυτους που κανουν εξισωσεις και συγκρισεις του τι ειχε περσι η ομαδα σε σχεση με το τι αντικαθισταται φετος. Οι εξισωσεις σας ειναι περα για περα λαθος ειδικα αριθμητικα, σε φαση μαλλον δεν ξερετε μαθηματικα. Ειδικα οταν διαβαζω οτι θελουμε 2 χαφ, 2 ακραιους και ισως 2 σεντερ φορ λεω οι τυποι τρολλαρουν ξεκαθαρα.

 

Πχ περσι η ΑΕΚ δεν εψαχνε Λαζαρο και τον πηρε λογω καψουρας προεδρου και ενω δεν περιμενε σχεδον κανεις να μας βγει. Προσοχη δεν λεω οτι δεν χρειαζοταν ενας Λαζαρος κατα την αποψη μου, αλλα οτι ο προπονητης δεν εψαχνε εναν τετοιο παιχτη. Ο Μανολο ηθελε περσι 2 δικης του επιλογης ακραιους. Αντ'αυτου εμεινε ενας που δεν τον πολυεπειθε (Πατιτο) και ηρθε ενας που δεν ηθελε (Τριστασον). Αποτελεσμα ηταν ουσιαστικα ο Λαζαρος απο τον Δεκεμβρη και επειτα να σου αντικαταστησει Πατιτο και ο Μπακασετας με τον Μανταλο τον Τριστασον. Συνεπως και λογιζοντας οτι ο ενας ακραιος εχει ηδη ερθει (Αλμπανης) γιατι ζηταμε μινιμουμ αλλους 2? Ειδικα αφου περσι ουσιαστικα ειχαμε εναν (καθαρο), τον Λαζαρο? Στην τελικη ας δουμε ποιος ειναι αυτος ο ενας καθως και το εαν θα μας βγει ο αλλος (Αλμπανης) και κρινουμε αν ειμαστε καλυτερα ή χειροτερα απο περσι.

 

Στα κεντρικα χαφ ξεκινησες με Μπο και Σιμοες και ειχες πισω Γαλανο και Αινταρεβιτς. Σε αυτους προστεθηκε και ο Κονε οπου επισης ηρθε σαν περιπτωση Λαζαρου. Κοινως περιμενες οτι θα ηταν 6 μηνες οφ και οτι θα εμπαινε απο Γεναρη οπως και εγινε. Στην πορεια τραυματιστηκε ο Μπο και τον αντικατεστησες με Μοραν. Αριθμητικα λοιπον εισαι μειον ενας σε περιπτωση που δεν ερθει ο Κονε, οπου αν δεν συμβει φυσικα θα καλυψεις με αλλον παιχτη. Αν επισης φυγει ο Αινταρεβιτς (λογικο) θα ερθει σιγουρα αλλος ενας. Κοινως περισσοτερο ποιοτικο ειναι το προβλημα σου παρα ποσοτικο και εξαρταται με το ποιος θα καλυψει την κενη (?) θεση του Κονε. Επισης περιμενεις να δεις πως (εαν) θα σου βγει ο Μοραν. Ο Μοραν δεν ειναι Μπο, αλλα αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο, εαν ο παιχτης που θα παρεις δεν ειναι Κονε αλλα μια βελτιωμενη εκδοση του Μπο. Επισης θυμιζω πως αυτη την στιγμη ειναι ο 5ος παιχτης των χαφ και οχι ο πρωτοδευτερος.  Δεν καταλαβαινω λοιπον γιατι και εδω ζηταμε +2 παιχταραδες ενω θελουμε εναν?

 

Στην αμυνα εφυγαν Τζανετο και Βρανιες. Για μενα εδω ηταν η μεγαλυτερη απωλεια σου αν και ξαναλεω, στην αρχη της περσινης χρονια ΠΑΛΙ ξεκινησες με 2 στοιχηματα. Τσοσιτς και Βρανιες. Σου βγηκαν και οι 2? Σιγουρα ναι. Αλλα ο καθενας τους παρουσιασε τα δικα του θεματα (ενας ψυχολογικα, ο αλλος ιατρικα) εντος της χρονιας οποτε ουσιαστικα ειχες εναν καθ' ολη την διαρκεια της. Θεωρητικα ξεκινας απο καλυτερο επιπεδο σε σχεση με περσι, καθως φετος εχεις ενα στοιχημα αντι για 2. Και αυτο το ενα (Οικονομου), εχει αρκετα περισσοτερες πιθανοτητες να σου βγει σε σχεση με περσι. Γιατι ειναι καλος παιχτης και ξερει το πρωταθλημα. Εδω καποιος ισως συμπληρωσει οτι φετος ναι μεν δεν ειναι παιχτικο στοιχημα ο Τσοσιτς αλλα συνεχιζει να αποτελει ρισκο η υγεια του. Συμφωνω.

 

Παμε στην επιθεση που εδω ηταν η δευτερη μεγαλυτερη απωλεια σου. Ο Τσινο. Αριθμητικα θα καλυψεις το κενο με εναν παιχτη και αναμενουμε να δουμε το αγωνιστικο. Για μενα ο Τσινο φετος ηταν αρκετα χειροτερος απο περσι και παρολο που εδωσε σημαντικα γκολ και βαθμους ΔΕΝ θεωρω οτι αντικαθισταται δυσκολα. Θεωρω ομως λαθος την επιλογη του Πονσε γιατι δεν ειναι αυτο που χρειαζεται η ομαδα. Ο Πονσε ειναι κατι σαν τον Ντανιελο και πιο κοντα στον Λιβαγια. Ειναι μπουκαδορος, εχει τεχνικη, εχει και καλο σουτ αλλα δεν ειναι κιλερ. Η ΑΕΚ θελει εναν Βασιλομπιλαρο, εναν Ντεμη, εναν Μπλανκο. Για ολα τα υπολοιπα κανει ο Μαρκος αλλα και οι ακραιοι μας μαζι με τον Μανταλο. Μακαρι να διαψευστω αλλα φοβαμαι πως οχι. Δεν μπορουμε να λεμε ομως οτι η ομαδα με Λιβαγια, Γιακουμακη, Μπακασετα + Πονσε δεν ειναι ενταξει αριθμητικα. Μην τρελλαθουμε τωρα ρε παιδια.

 

Ξαναλεω πως η διαφωνια μου επικεντρωνεται στο αριθμητικο της κουβεντας. Το αγωνιστικο δεν το ξερει κανεις και θα το δουμε στο γηπεδο. Θεωρω παντως οτι σε σχεση με περσι θα εχεις αρκετα λιγοτερα στοιχηματα, γιατι τουλαχιστον 2 απο τα περσινα σου εχουν ηδη βγει (Λιβαγια, Τσοσιτς), ειχες μια ανελπιστη αποκαλυψη (Μπακασετας), μια αρκετα καλη επιστροφη που δεν ειχες μιση χρονια (Μανταλος) και ηδη ενα λιγοτερο στοιχημα σε σχεση με περσι. Τι σου μενει ουσιαστικα λοιπον? Οι 3 που θα ερθουν φετος ΟΥΣΤΙΚΑ αντικαθαθιστωντας οσους εφυγαν περσι να ειναι λιγοτερο στοιχηματα και να αποδειχθουν ισαξιοι ή και καλυτεροι στο γηπεδο.

 

Καλο καλοκαιρι, τα λεμε απο Σεπτεμβρη.

Edited by panther-21-
  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ

7(ολογραφως ΕΠΤΑ)παικτες;

 

Σε καλο σου :lol:

Σε βαθος 5ετιας ρε συ :lol:

Link to comment
Share on other sites

7(ολογραφως ΕΠΤΑ)παικτες;

 

Σε καλο σου :lol:

 

εκπυρσοκρότησε το πληκτρολόγιο

 

θα έπεσε σαμπάνια εκείνη την ώρα και θα γλίστρησε το δάχτυλο.

 

1 ήθελε να γράψει

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

 Η ΑΕΚ θελει εναν Βασιλομπιλαρο, εναν Ντεμη, εναν Μπλανκο.

 

Α, να γειά σου ρε φίλε !

ΑΥΤΟ !

Δυό λαρυγγίτιδες βγάλαμε να το φωνάζουμε από την ΠΕΡΣΙΝΗ μεταγραφική περίοδο που "περιμέναμε" Τσίνο μέχρι 36 Αυγούστου.

Ειδικά όταν έφευγε από το "κουτί" και περιφερόταν στο ημικύκλιο της σέντρας, 26 η μεγάλη και 17 η μικρή λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Το Βασιλομπιλαρο, Μπλανκο και Ντεμη, ποιος ακριβως θα τον τροφοδοτει μεσα στο κουτι;

Φανταστειτε πχ την ΑΕΚ περσι με εναν τετοιου ειδους φορ αντι του Αραουχο και αρα χωρις τις κινησεις του δευτερου εξω απο το κουτι.

Αλλα ας αφησουμε τις κινησεις εξω απο το κουτι.

Εχουμε καποιον Τσιαρτα η Ριβαλντο στην ομαδα και δεν το χω παρει χαμπαρι;

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Λιβαγια τροφοδοτεί μια χαρά και με συνεπεια σε καθε αγωνα όπως και ο Γκάλο Λόπες απο μπακ και ο μάνταλος προσπαθεί τουλάχιστον ( ανεπιτυχώς δυστυχώς ) να τροφοδοτήσει όπως και ο μπακα που το έχει αλλα δεν το κάνει ( βαραει σουτ απο τα 400 μέτρα ) . Αυτοί μου έρχονται στο μυαλό άμεσα .

Link to comment
Share on other sites

παντως ολα ειναι σχετικα, ποσοτητες ποιοτητες κλπ.

 

δλδ εγω εννοειται πως προτιμω για τους χαφ 1 Ντιοπ ή 1 Φαμπιαν Βαργκας, παρα 2 Μοραν.

 

οπως την κοβω πιστευω κι εγω οτι θα πανε για 3 (φορ, χαφ, εξτρεμ) πριν τα προκριματικα και 1 ή 2 ακομα (εξτρεμ, χαφ) μετα τα προκριματικα.

Link to comment
Share on other sites

O γαλανοπουλος δεν ειναι για δανεικος μην λεμε οτι να ναι σε ματς φωτια φετο; με μπριζ,δυναμο κιεβου,γαυρο κυπελο καραισκακη ηταν ο καλυτερος.

 

Ο Γαλανόπουλος είναι χιλιόμετρα κάτω από αυτό που νομίζουμε εμείς ότι είναι. Ούτε παιχταράς είναι, ούτε next big thing, ούτε τίποτα από αυτά. Ένας μέτριος ποδοσφαιριστής στο χώρο του κέντρου που κάνει τα βασικά, ενώ επιθετικά χάνει γκολ που δεν επιτρέπεται ούτε ερασιτέχνης ποδοσφαιριστής να χάσει και για κάποιο λόγο έχει τρομερή αυτοπεποίθηση και σουτάρει συνεχώς καταστρέφοντας επιθέσεις της ομάδας με σουτ πολύ χειρότερο και από το δικό μου.

 

Χωρίς μάνατζερ για να τον σπρώξει σε καμια κανονική ομάδα, ο Γαλανόπουλος μετά την ΑΕΚ μέχρι Αρη Θεσσαλονίκης και πολύ λέω.

Link to comment
Share on other sites

ο γαλανοπουλος ειναι next big thing και αν η ΑΕΚ παιξει τσαμπιο λι θα σπρωχτει με 10 χαρτια τελεια και παυλα 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×