Jump to content

Στα τούνελ της Χαμάς vol. XΧI (Μεταγραφές Kαλοκαίρι 2018)


George_D
 Share

Recommended Posts

Υπαρχουν χρονιες που γενικα δεν παει ο κοσμος στο γηπεδο, δηλαδη οι περισσοτερες και υπηρξαν και χρονιες που γενικα πηγαινε. 

Οποτε την προσελευση καθε χρονια μονο συγκριτικα με αλλες ομαδες μπορουμε να την κρινουμε. 

Η περσινη δεν ηταν ικανοποιητικη δεδομενου πχ οτι ο παοκ σε μικροτερο γηπεδο ειχε μεγαλυτερο ΜΟ απο εμας.

Ο παοκτζής πέρυσι είχε να ξοδέψει για 7 παιχνιδια και ο αεκτζής για τα τριπλάσια.

Επίσης όταν το αφεντικό αποφασίσει να δηλώσει κανονικά όσους είναι στο γήπεδο τότε ξανακάνουμε την κουβέντα για τους Μ.Ο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα τελευταία 3 χρόνια όσες φορές έχω πάει ΟΑΚΑ δεν μου έχουν χτυπήσει/κόψει/ζητήσει ποτέ εισιτήριο. Ποτέ όμως.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Τα 25 εκ του Τσουλου δεν ειναι αμεση ρευστοτητα, ειναι μπακαλοτευτερα που βγαζουμε μεταξυ μας και λεμε τοσα μπονους θα ρθουνε ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ της σεζον. Πρωτον.

Δευτερον, το ανεβασμα του wage budget δεν τρεχει μονο για μια σεζον. Οταν παιρνεις ενα (1) παικτη του 1.5 μυριου (που να σου βαλω 3 που ειχε ο ταπας δλδ), θα εχει συμβολαιο για 3 χρονια. Δλδ 4.5 εκ μοναχα το συμβολαιο του. Αυτο θα γραφτει στην θεση της εταιρειας, οπως τοτε επι Ντεμη κ ολοι θα λενε πωπω -30 εκ η εταιρεια την επομενη σεζον που αποκλειστηκε στο προκριματικο απο την Χ ομονοια.

Οποτε λογικο ειναι να εχεις θεμα ΕΑΝ δεν θελει ο Μελ να χρειαστει να βαλει ενα ταληρο εκ σε ΑΜΚ, 1 σεζον πριν μπει στο γηπεδο για να εχεις καθαρη θεση.

ΕΑΝ ηθελε, θα ΠΟΥΛΟΥΣΕ ΜΙΣΟ ΦΟΥΓΑΡΟ οπως λεγαμε καποτε για τον Παππα, κ θα τα ΧΩΝΕ.  (που τα χωνε, αλλα οκ αλλες σεζον τοτε).

Δε γραφω πουτσες μπλε, σου γραφω ποια ειναι η λογικη του ανεβαζω το μπατζετ μισθων-εφοριας. Κ σκεψου οτι το κοντο σταματησε να πληρωνει εφορια για να ανεβασει το μπατζετ μισθων τοτε στα 14 εκ.

Ωραία όλα αυτά αλλά γιατί έλεγε ο εθνάρχης ότι ο χοντρός κάνει τον μάγκα με τα λεφτά του τσουλού?

Του δόθηκε φέτος η ευκαιρία να κάνει κι αυτός τον μάγκα και είδαμε τα χαίρια του.

Link to comment
Share on other sites

ας κλεισουν οι πορτες πρωτα κ να γινει νορμαλ καταμετρηση τικετιων κ θα γινει κ η κανονικη δηλωση.

Δεν φταίω εγώ που κάποιοι το μαγαζί το θέλουν μπακάλικο.

Link to comment
Share on other sites

θελω να καταληξω οτι ο γαυρος για να φτασει σε αυτη τη προσελευση , εχει εναν κορεσμο με υπερκουπωση 25 ετων.

Εμεις γιατι κορεστηκαμε? τα σηκωναμε ολα κ βαρεθηκαμε να στηριζουμε ?

Όταν έκοψε 14χιλ με την σαμπντόρια υπερπούτσωση είχε.

Link to comment
Share on other sites

γιατι ο χοντρος το χε σιγουρο το ΤΣΛ για συνεχομενα χρονια.

Ε ας βγουμε και εμεις ομιλους στα σιγουρα για μια 5ετια συνεχομενη, και αν δεν ξοδευουμε πολλα να το κοιταξουμε.

Διοτι ΜΙΑ χρονια δε βγηκε ομιλους ο χοντρος κ περσι ηταν ανεκδοτο, ενω φετος τα μεγαλα του ονοματα ηταν ο ελευθερος οικοδομος κ ο ελευθερος Τουρε. Ετσι για να ξερουμε τι λεμε.

Ρε εδώ σου είπε ο μπρούκλης να δινει και το 40% των εσόδων του τσουλού στους μικρούς για να αυξηθεί η ανταγωνιστικότητα. :lol:  :lol:  :lol:

Τι 5 χρόνια μου λες κι εσύ με τον φαφλατά.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

γιατι αμα κλεισουν οι πορτες κ κοπουνε τα πολλα πολλα , κ αρχισει η καταμετρση θα πιασουμε 3χιλιαρο στο ...μπακαλικο.

Ρε μλκ δεν ξέρουμε εμείς που τα ζούμε από κοντά τι συμβαίνει και ξέρεις εσύ από την αγγλία ότι θα μετρηθούν 3χιλ.

Οκ συνέχισε.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά αλλά γιατί έλεγε ο εθνάρχης ότι ο χοντρός κάνει τον μάγκα με τα λεφτά του τσουλού?

Του δόθηκε φέτος η ευκαιρία να κάνει κι αυτός τον μάγκα και είδαμε τα χαίρια του.

 

Γιατί αυτή ήταν η πραγματικότητα.Ο Χόντρος ήταν αυτός που συνέχεια έλεγε ότι είναι οι μοναδικοί που κάνουν επενδύσεις ενώ στην ουσία δεν έβαζε φράγκο από την τσέπη του.Δεν έχω ακούσει κάποιον από την ΑΕΚ να λέει κάνουμε επενδύσεις δώστε μου το πρωτάθλημα.

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ τοτε μοιραζε τα εσοδα του χοντρου ομως. Οχι τα δικα του.,

Σωστά,όταν έγιναν δικά του τα έβαλε όλα στην τσέπη.

Link to comment
Share on other sites

Na rothso kai ego kati? Kai metagrafes na eixame kanei yphrxe periptosh na eixame pano apo 10,000 me ta Gianena?? Savatto vrady 21.30pm?? Sto OAKA otan eixes 45,000 3 meres prin kai eixane skasei lefta gia eishthria oloklhres oikogeneies?

 

Thymate kaneis poso kosmo eixame sto OAKA persy me ton Apollona sto 0-0. Pou eimastan protoi kai me nikh tha vgainame protathlites xeimona?

Link to comment
Share on other sites

Οκ εισαι κατω. Κλεινεις τις πορτες κ δεν βαζεις κανεναν μεσα χωρις τικετι. Και τα μετρας. Ποσα θα ειχες με τα Γιαννενα προψες?

8-9χιλ.

Link to comment
Share on other sites

Ο τσετσένος φοβάται μη τυχόν βρεθούν αρχαία γιατί την γάμησε.

 

Ο Τσετσένος να ταν τρόπος να έβρισκε τρόπο να τσιμπήσει το Καυτανζόγλειο λέω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο Τσετσένος να ταν τρόπος να έβρισκε τρόπο να τσιμπήσει το Καυτανζόγλειο λέω εγώ.

Εχεις ακούσει ποτέ για την κατάρα της γριάς? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι έχεις δύο ομάδες την Α και την Β με budget 10 και 15m αντίστοιχα.

Η κάθε μία έχει μια κάβα 20m διαθέσιμα (είτε μέσω Ευρώπης πχ CL είτε μέσω μιας πιθανής ΑΜΚ, λεφτά τα οποία 1ον δεν είναι πάντα δεδομένα και 2ον τελειώνουν).

Η μία ομάδα επιλέγει να μην αυξήσει το budget (συμβόλαια, αυξήσεις κτλ) και η δεύτερη επιλέγει να τα αυξήσει κατά 30% οπότε η ομάδα Α μένει στα 10m και η δεύτερη πάει στα 20m.

Είναι προφανές πως η ομάδα Β θα αποκτήσει πλεονέκτημα της ομάδας Α.

ΟΜΩΣ τα έσοδα δεν είναι δεδομένα οπότε αν κάτσει η στραβή στην ομάδα Β τότε θα αναγκαστεί να κάνει γενναίο haircut και να πάει και κάτω από το αρχικό της budget (πχ στα 12m).

Τότε η ομάδα Α θα έχει την ευκαιρία με αύξηση του budget της κατά 30% (δηλαδή κατά 3m) να αποκτήσει πλεονέκτημα για 6 σεζόν (αφού κράτησε την κάβα των 20m) και να έχει budget 13m.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως το ερώτημα "μα καλά γιατί δεν κάνει ακριβές μεταγραφές ή δεν δίνει αυξήσεις σε συμβόλαια, τόσα πήρε" είναι ένα ερώτημα που απασχολεί τους οπαδούς πολλών ομάδων στον κόσμο, ομάδων πολύ μεγαλύτερων της ΑΕΚ. Θυμάμαι πριν λίγα χρόνια ρώταγαν οι δημοσιογράφοι τον Agnelli της Juve για ποιο λόγο πουλάει και δεν κάνει αντίστοιχες αγορές και είχε πει πως ο ίδιος μπορεί να αγοράσει όποιον παίχτη θέλει αλλά το θέμα είναι να φτάσει και η Juve στο σημείο αυτό. Επίσης είχε πει πως για κάθε 5 χρόνια υπολογίζουν προκαταβολικά πως μια σεζόν θα πάει στραβά.

 

Το παράδειγμα με τις δύο ομάδες (ας πούμε ΑΕΚ και ΠΑΟΚ) νομίζω εξηγεί σε σημαντικό βαθμό το τί βλέπουμε. Η ΑΕΚ (ομάδα Α) μόλις εισπράττει λεφτά φαίνεται να πατάει φρένο ενώ ο ΠΑΟΚ (ομάδα Β) πατάει γκάζι βασιζόμενος στην τσέπη του μεγαλομετόχου (ΑΜΚ). Το ερώτημα είναι για πόσο θα μπορεί ο ΠΑΟΚ να βασίζεται στην τσέπη του μεγαλομετόχου του. Εγώ λέω το πολύ για 1-2 σεζόν ακόμα. Εδώ ολόκληρος Παναθηναϊκός που είναι μεγαλύτερο μέγεθος ως club από ΑΕΚ, πόσο μάλλον από ΠΑΟΚ, σε εποχές καλύτερες οικονομικά, με παράγοντες οικονομικά πανίσχυρους και έχοντας παίξει και CL, έφτασε να παίζει λίγα χρόνια μετά με τον Μπουζούκη, τον Φλογέρα και τον Νταούλη. Επίσης ο Κόκκαλης πρώτη φορά μπήκε Champions League το 1997-1998. Την επόμενη σεζόν ο Ολυμπιακός πήγε προημιτελικά CL. Τους Τζιοβάνι και Ζάχοβιτς τους έφερε την επόμενη σεζόν (1999-2000).

 

Το θέμα με την περίπτωση μας βέβαια είναι πως η ερώτηση "μα καλά γιατί δεν κάνει ακριβές μεταγραφές ή δεν δίνει αυξήσεις σε συμβόλαια, τόσα πήρε;" δεν υπάρχει. Η ερώτηση στην περίπτωση μας είναι "μα καλά γιατί δεν κάνει ΚΑΘΟΛΟΥ μεταγραφές και δίνει αυξήσεις σε συμβόλαια ΟΤΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ και ΑΝ". Ίσως να φταίει και η κατασκευή γηπέδου. Θα δείξει. Πάντως με 20εκ δεν σώζεσαι απαραίτητα. 2 παιχταράδες των 5m να φέρεις με συμβόλαια 3ετή του 1,7m το καθένα συνολικά την τριετία θα σου κοστίσουν παραπάνω από 20m.

 

Οπότε πέραν των έξτρα χρημάτων που στην περίπτωση μας θα έρθουν μόνο από Ευρώπη και σίγουρα όχι από ΑΜΚ και τα οποία δεν είναι κάθε χρόνο δεδομένα (όπως επί Κόκκαλη πχ) η ομάδα πρέπει να αυξήσει τα έσοδα που θα έχει η ίδια βρέξει-χιονίσει. Δηλαδή αυξημένες εμπορικές συμφωνίες (πράγμα που συμβαίνει), αυξημένα τηλεοπτικά (πράγμα που επίσης συμβαίνει) και αυξημένα εισιτήρια (πράγμα που ΔΕΝ συμβαίνει).

 

Κλείνω το κουραστικό τούτο post μου με την προσωπική εκτίμηση πως μέχρι να μπούμε στο γήπεδο, του Μελισσανίδη του αρκεί να έχει ανταγωνιστική ομάδα εντός συνόρων σε πρώτη φάση και για τα εκτός συνόρων ότι έρθει είναι καλοδεχούμενο. Σε οικονομικό επίπεδο έχει επιλέξει να πατήσει φρένο προφανώς, περιμένοντας να χτυπήσει πολύ φθηνότερα τους άλλους δύο όταν θα στραβώσει το πράγμα οικονομικά για αυτούς..

 

*Οι αριθμοί που έχω χρησιμοποιήσει είναι τυχαίοι για τα παραδείγματα.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Το 2004 ήταν ειδική χρονιά,προφανώς κάποιοι θέλετε κάθε χρονιά να είναι 2004,ε δεν γίνονται τέτοια θαύματα πάρτε το χαμπάρι.

Στα 80ς έπαιρνε πρωτάθλημα το τυρί και η μπουγάτσα,τι διάολο συγκρίνετε ήθελα να ξερα.

 

Εγώ πιστεύω πως γίνεται να κόβει η ΑΕΚ σταθερά 30,000 εισιτήρια ακόμα και με τα Γιάννενα αλλά αυτό προϋποθέτει κάποια πράγματα που προς το παρόν η ΠΑΕ δείχνει να μην κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ο παοκτζής πέρυσι είχε να ξοδέψει για 7 παιχνιδια και ο αεκτζής για τα τριπλάσια.

Επίσης όταν το αφεντικό αποφασίσει να δηλώσει κανονικά όσους είναι στο γήπεδο τότε ξανακάνουμε την κουβέντα για τους Μ.Ο.

 

Αυτή ακριβώς είναι η διαφορά στους αριθμούς.

Ο ΠΑΟΚτζής πήγε σε 7 παιχνίδια στην Τούμπα.

Ο ΑΕΚτζής πήγε (όσο πήγε) στο πρωτάθλημα, στην Ευρώπη (6 επιπλέον παιχνίδια), πήγε μπάσκετ, πήγε τελικό ευρωπαϊκού στο μπάσκετ.

Δεν υπάρχει σύγκριση στο κόστος της περσινής σεζόν για τον φίλο του ΠΑΟΚ και τον φίλο της ΑΕΚ.

Είναι πιθανό ένας φίλος της ΑΕΚ που πήγε σε 5 ματς/σεζόν (ένα ντέρμπι, τρία ευρωπαϊκά και τελικό BCL) να ξόδεψε περισσότερα από όσα ξόδεψε ο φίλος του ΠΑΟΚ όλη την σεζόν.

Τον βλέπουμε τον κόσμο του ΠΑΟΚ και στο μπάσκετ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά αλλά γιατί έλεγε ο εθνάρχης ότι ο χοντρός κάνει τον μάγκα με τα λεφτά του τσουλού?

Του δόθηκε φέτος η ευκαιρία να κάνει κι αυτός τον μάγκα και είδαμε τα χαίρια του.

 

Καλά ο Εθνάρχης έλεγε και να δίνει όποιος μπαίνει CL το 40% στους μικρότερους για να ενισχυθεί "το προϊόν" οκ κλαίω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν αντιλαμβάνονται ορισμένοι είναι ότι το ποδόσφαιρο είναι κυρίως ψυχολογία και βασικά ψυχολογία μάζας.

Θέλω να πω ότι όσο κι αν είναι τεράστιο το ζήτημα της ανέγερσης του νέου γηπέδου (που είναι), αυτό δεν είναι αρκετό για να φτιαχτεί η μάζα όσο το γήπεδο θα κατασκευάζεται. Γι αυτό και λέγαμε παλιά ότι είναι λάθος το συμπέρασμα "ε θα πάρει 2 παίχτες θα δει κι ο ΑΕΚτζής μπουλντόζες στο οικόπεδο και θα έχει κίνηση στα εισιτήρια". Δεν είναι οικιακή οικονομία, ούτε κβαντική φυσική. Ο οπαδός γουστάρει ενθουσιασμό. Κανείς οπαδός δεν θα λειτουργήσει με το σκεπτικό "Άντε να έρθει η Κυριακή να πάμε να δούμε ΑΕΚάρα που είναι μεν για τον πούτσο, αλλά οκ χτίζει γήπεδο, δεν κρατιέμαι δικέ μου". Ενώ η εξήγηση "υπομονή μωρέ μαλάκες 3 χρόνια να γίνει το γήπεδο. 25 περιμένατε και δε μπορείτε άλλα 3;" είναι απολύτως λογική και όντως δεν υπάρχει σοβαρό επιχείρημα απέναντι σε αυτό, ε στην πράξη τα πράγματα δεν πάνε έτσι. Όταν η ομάδα επέστρεψε, είχε ένα ρόστερ απολύτως ανεπαρκές για την κατηγορία. Λέγαμε τότε ότι αν δεν ανέβει η ομάδα αγωνιστικά και γήπεδο να φτιάξει, θα κάνει ένα σολντ άουτ και μετά θα έχει 5-6 χιλιάδες κόσμο. Ε αυτό συμβαίνει και τώρα τηρουμένων των αναλογιών. Η ΑΕΚ πρέπει να είναι ανταγωνιστική γιατί το γήπεδο από μόνο του στο τέλος δεν θα λέει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει καμία πρόθεση από την ΠΑΕ να δουλέψουν λίγο το μάρκετινγκ. Λίγο να ψήσουν τον κόσμο, να τον φτιάξουν να πάει γήπεδο. Οκ εννοείται οι επιτυχίες είναι σημαντικές, σηκώνεται γήπεδο αλλά κάθε καλοκαίρι είμαστε με την ψυχή στο στόμα να κάνουν καμία σοβαρή μεταγραφή, ονειρεύεται ο κόσμος παικταραδες και ειδικά εφέτος μετά το πρωτάθλημα και την είσοδο στο chl δεν βλέπει τίποτα, ε λογικό έως ένα βαθμό να ξενερώσει. Και δεν είναι μόνο φέτος κάθε χρόνο σχεδόν τα ίδια έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι μανουλες στο αντιμαρκετινγκ.

Πως να παρουν ενα καβλωμενο κοσμο και να τον ξενερωσουν.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

αυτο οτι θα τα παρει του χρονου ειναι σωστο, αλλα δεν ζητησαμε να βαλει τα 25.

2 (ολογραφως ΔΥΟ) να εβαζε ο καργιολης προσωπικα θα το βουλωνα και θα ημουν κ ευχαριστημενος. χωρις ΚΑΝ να βαζει δικα του, χωρις ΚΑΝ να βαζει πανω απο το 10% των αναμενομενων εσοδων.

και μαζι μου θα το βουλωναν και οι περισσοτεροι.

 

και μας λενε οτι ΘΑ ΤΑ εδινε, αλλα δεν βρηκαν παικτες. προκληση πραγματικη δλδ.

 

και δεν ειναι για την καυλαντα, για την ομαδα εινια. με 2 μεταγραφες θα ησουν αλλη ομαδα, αν επιαναν.

 

αλλα  ο τυπος δεν δινει του αγγελου του νερο, εκει ειναι το θεμα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Και φετος παντως ο παοκ ειχε τον διπλασιο κοσμο απο μας στην πρωτη αγωνιστικη

Link to comment
Share on other sites

οι ομαδες που κανουν περισσοτερες και πιο δυνατες μεταγραφες, που δειχνουν να ενισχυονται τελος παντων, εχουν και περισσοτερο κοσμο. ετσι παει συνηθως. οι αλλοι ειναι και 100% παραπανω απο τα ιστορικα τους δεδομενα, ειναι πιο πλουσιο κλαμπ απο μας (οσο εχουν τσετσενο), ε, λογικο να ειναι πιο αισιοδοξοι και να πηγαινουν περισσοτεροι στο γηπεδο. τουλαχιστον για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×