Jump to content

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ


GIANNHS
 Share

Recommended Posts

17 minutes ago, Zara said:

Δεν έχει πολύ συνοχή αυτό φίλε και πρώην πουλέν (μέχρι που μονομάχησες με τον Στηβ για τις 40ρες Ελληνίδες... ), αλλά επειδή με άλματα όλες οι έννοιες του σύμπαντος σε κάποιο επίπεδο συνδέονται, δεν μπορώ να πω πώς ακριβώς τα σκέφτεσαι και αν όντως είσαι οφφ. Αυστηρά εάν μιλούμε τις λέξεις τότε όχι, η παρουσία assets δεν χαμηλώνει τα liabilities και τα χαμηλότερα liabilities δεν αυξάνουν τα πραφιτ μαρτζινς. Πάντως αφού καταλήγεις στα μαρτζινς ο ίδιος, αντιλαμβάνεσαι ότι τα (μελλοντικά) κέρδη της επιχείρησης είναι το πιο σημαντικό στοιχείο αποτίμησης (θυμήθηκα και λίγο ελληνικά) μιας επιχείρησης, αν έπρεπε να διαλέξουμε μόνο ένα. 

Σαδ για το οτι με ξεπουλενεψες. Μαλλον και λογω καμιας παρεξηγας, γιατι ειμαι φανατικα υπερ των σαρανταρων

Εγω το ειπα στη λογικη: αν τα εσοδα μιας ποδοσφαιρικης ΠΑΕ έχουν συγκεκριμένο ταβάνι*, οι ΠΑΕ με δικες τους εγκαταστάσεις, αν maintenance costs<<rental costs, εχουν περιθώρια για μεγαλύτερα πραφιτς.

*ειδικα αν την πάρεις την ΠΑΕ όταν λειτουργει μακρυα απο το ταβάνι της, ακομα καλύτερα.

Open ended questions with a learners hat κανω, το username μου δεν ειναι τυχαίο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω προλάβει να διαβάσω τους ισολογισμούς απλά μια διευκρίνιση που αλλάζει λίγο τα δεδομενα. Τα assets της ΠΑΕ είναι οι ποδοσφαιριστές. Το γήπεδο και τα προπονητικά ανήκουν στον επενδυτή της ΠΑΕ. Επομένως η συνολική εικόνα δεν είναι ξεκάθαρη αλλά πάμε με βασικές και λογικές υποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Geologos said:

Σαδ για το οτι με ξεπουλενεψες. Μαλλον και λογω καμιας παρεξηγας, γιατι ειμαι φανατικα υπερ των σαρανταρων

Εγω το ειπα στη λογικη: αν τα εσοδα μιας ποδοσφαιρικης ΠΑΕ έχουν συγκεκριμένο ταβάνι*, οι ΠΑΕ με δικες τους εγκαταστάσεις, αν maintenance costs<<rental costs, εχουν περιθώρια για μεγαλύτερα πραφιτς.

*ειδικα αν την πάρεις την ΠΑΕ όταν λειτουργει μακρυα απο το ταβάνι της, ακομα καλύτερα.

Open ended questions with a learners hat κανω, το username μου δεν ειναι τυχαίο

Ναι το κατάλαβα ότι το έγραψες βιαστικά το άλλο ποστ. 

Σίγουρα αν μιλάμε για την ίδια εταιρία που στο ένα σύμπαν έχει δάνειο για το γήπεδο και στο άλλο όχι, τότε στο δεύτερο σύμπαν θα έχει μεγαλύτερα μαρτζινς για τα πολλά επόμενα χρόνια (κάτι άφησε ως κόστος ευκαιρίας βέβαια στο παρελθόν με αυτήν την επιλογή επένδυσης αντί κάποιας άλλης, ίσως Καβάνι και ημιτελικά CHL με ευνοϊκές κληρώσεις στο μέλλον αντί πεντάρες με Μάνταλο εκτός Ευρώπης, αλλά οκ λέμε τώρα θεωρητικά δύο σύμπαντα όπου "ξεκινάνε από τη μέση" (το ύπουλο fallacy σε πολλούς συλλογισμούς μας)). 

Επίσης εδώ μιλάμε απλώς για την επιλογή debt vs equity financing ως προς την κατοχή του asset - η επιλογή own vs lease (για τις εγκαταστάσεις) όπως έγραψες σε πάει μόνη της στο να συγκρίνεις τα έξοδα του κάθε σεναρίου, όπου μπορεί να συμφέρει είτε το ένα είτε το άλλο. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπες ότι η σαραντάρα Ελληνίδα φτιάχνει φιδέ ρε μουνί; 

  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

Μάθετε μπαλίτσα από τον άρχοντα Ζάρα. Δωρεάν μοιράζει τη γνώση και δεν το παίζει Προσαλεντης να σας ζητάει συνδρομουλα 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Zara said:

Ναι το κατάλαβα ότι το έγραψες βιαστικά το άλλο ποστ. 

Σίγουρα αν μιλάμε για την ίδια εταιρία που στο ένα σύμπαν έχει δάνειο για το γήπεδο και στο άλλο όχι, τότε στο δεύτερο σύμπαν θα έχει μεγαλύτερα μαρτζινς για τα πολλά επόμενα χρόνια (κάτι άφησε ως κόστος ευκαιρίας βέβαια στο παρελθόν με αυτήν την επιλογή επένδυσης αντί κάποιας άλλης, ίσως Καβάνι και ημιτελικά CHL με ευνοϊκές κληρώσεις στο μέλλον αντί πεντάρες με Μάνταλο εκτός Ευρώπης, αλλά οκ λέμε τώρα θεωρητικά δύο σύμπαντα όπου "ξεκινάνε από τη μέση" (το ύπουλο fallacy σε πολλούς συλλογισμούς μας)). 

Επίσης εδώ μιλάμε απλώς για την επιλογή debt vs equity financing ως προς την κατοχή του asset - η επιλογή own vs lease (για τις εγκαταστάσεις) όπως έγραψες σε πάει μόνη της στο να συγκρίνεις τα έξοδα του κάθε σεναρίου, όπου μπορεί να συμφέρει είτε το ένα είτε το άλλο. 

Καταρχας να ξεκαθαρισω οτι μιλάω για το τωρα μονο. Το πως φτασαμε ως εδώ με τα νοικοκυριλικια και τα πανηγύρια για το οτι δεν χρωσταμε πουθενα(μαλλον, θα δειξει), μακρυα απο μενα. Το τι χαθηκε μέχρι να μπουμε στο γηπεδο περσι δεν μπορούμε να το υπολογισουμε, και το οτι τα έσοδα πανε γαμιώντας μόνο πίκρα φέρνει οταν σκεφτόμαι ποσο χαλαρουίτα θα μπορούσε να πληρώνει το δανειο με ενα μικρο ποσο και να μη ζουμε στην πεινα τόσα χρόνια. Μην παμε και πιο πίσω και μιλησουμε και για τις αλλες πικρες. Οσο πιο καλα παει η ομαδα τωρα τοσο θα αποδεικνύεται το οτι τα ζερο και τα νοικοκυρεμενα του εθνάρχη μας χαντακωσαν χωρις λόγο, αλλα μόνο αυτος υπηρξε.

Αλλα λέω οτι ενας επενδυτης αυριο, που θα πει να μπει σε ομαδα (που ενταξει συνηθως δεν μπαινεις για αμιγως οικονομικους λογους σε ομαδα), δεν θα δει ως πλεονεκτημα οτι η ομαδα δεν έχει μεγαλα liabilities στα επομενα χρόνια οσον αφορα τις εγκαταστάσεις? 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Zara said:

Δεν είπες ότι η σαραντάρα Ελληνίδα φτιάχνει φιδέ ρε μουνί; 

Λογικα θα ήθελα να εστιασω στην εθνικοτητα και όχι στην ηλικια αλλα μου έστησε δικαστικη πλανη ο Σταυρος

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Geologos said:

Καταρχας να ξεκαθαρισω οτι μιλάω για το τωρα μονο. Το πως φτασαμε ως εδώ με τα νοικοκυριλικια και τα πανηγύρια για το οτι δεν χρωσταμε πουθενα(μαλλον, θα δειξει), μακρυα απο μενα. Το τι χαθηκε μέχρι να μπουμε στο γηπεδο περσι δεν μπορούμε να το υπολογισουμε, και το οτι τα έσοδα πανε γαμιώντας μόνο πίκρα φέρνει οταν σκεφτόμαι ποσο χαλαρουίτα θα μπορούσε να πληρώνει το δανειο με ενα μικρο ποσο και να μη ζουμε στην πεινα τόσα χρόνια. Μην παμε και πιο πίσω και μιλησουμε και για τις αλλες πικρες. Οσο πιο καλα παει η ομαδα τωρα τοσο θα αποδεικνύεται το οτι τα ζερο και τα νοικοκυρεμενα του εθνάρχη μας χαντακωσαν χωρις λόγο, αλλα μόνο αυτος υπηρξε.

Αλλα λέω οτι ενας επενδυτης αυριο, που θα πει να μπει σε ομαδα (που ενταξει συνηθως δεν μπαινεις για αμιγως οικονομικους λογους σε ομαδα), δεν θα δει ως πλεονεκτημα οτι η ομαδα δεν έχει μεγαλα liabilities στα επομενα χρόνια οσον αφορα τις εγκαταστάσεις? 

Πραγματικά με έχει τρελάνει ότι λέμε με περηφάνεια ότι φτιάξαμε γήπεδο χωρίς δανεισμό. Ναι έχουμε καεί απο δανεισμό (σαν χώρα συνολικά) αλλά επιχειρηματικά όταν είσαι σε ενα ανταγωνιστικό περιβάλλον είναι σαν να πυροβολείς τα πόδια σου. 

Θεωρητικά σε ενα σχήμα που ο επόμενος επενδυτής παίρνει και την ΠΑΕ και την δικέφαλος (πολύ βασικό) σίγουρα θα πάει σε δανεισμό με τόσα assets να κάθονται ανεκμετάλλευτα.

Απλά όλη η συζήτηση είναι θεωρητική μιας και δεν έχουμε ιδέα πως γίνεται η διαχείριση μεταξύ των εταιρειών και της ΕΡΑ.

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Τσακάλι δυναμικό θέλει να ασελγήσει στο capital stack της ΠΑΕ, παλιό καλό ΚΜ, έρχεται μπάρμπα-Σαμ με λίγα λόγια αύριο... :(

  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

Το να σας διαβάζει κανείς μεθυσμένος είναι δυνατό τριπαρισμα

  • Hahaha 1
  • Μπομπίτσα 4
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Geologos said:

Αλλα λέω οτι ενας επενδυτης αυριο, που θα πει να μπει σε ομαδα (που ενταξει συνηθως δεν μπαινεις για αμιγως οικονομικους λογους σε ομαδα), δεν θα δει ως πλεονεκτημα οτι η ομαδα δεν έχει μεγαλα liabilities στα επομενα χρόνια οσον αφορα τις εγκαταστάσεις? 

Όπως εννόησε και το Τσακάλι, αν υπήρχε επενδυτής (λολ) στο ποδόσφαιρο (λολ), τεν ταιμς άουτ οφ τεν θα έπαιρνε δάνειο με ενέχυρο αυτές τις εγκαταστάσεις ώστε να έχει liabilities. Όχι ως αυτοσκοπό βέβαια, αλλά επειδή τα liabilities δεν είναι πρόβλημα - και όταν γίνονται πρόβλημα είναι περισσότερο επειδή είναι ακριβά και όχι επειδή είναι μεγάλα. 

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Skepastos said:

Μάθετε μπαλίτσα από τον άρχοντα Ζάρα. Δωρεάν μοιράζει τη γνώση και δεν το παίζει Προσαλεντης να σας ζητάει συνδρομουλα 

Δεν υπάρχουν αυτά όταν υπάρχει yiannis_21, απλά έκανε το λάθος να πάρει απείδια μια χρονιά και ορκίστηκε να μην ξαναγράψει νούμερο στο ΚΜ μέχρι να πάρει την ΠΑΕ (ή έστω την ΑΕΚ Πάφου). 

Εγώ για ΑΕΚ Χαλκίδας και αν, που κι εκεί ο Μάικ πλήρωσε τι να λέμε... 

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Είστε κι εσείς καυλωμένοι τώρα που ξημερώνει Κυριακή;

  • Μπομπίτσα 3
Link to comment
Share on other sites

ΑΕΚαρα σκέφτομαι σένα

Όταν κοιμάμαι και ξυπνωωωωω

  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κάτι ρε μαν... Μπήκα στην εφηβεία ακριβώς τη στιγμή που μας πουλούσε το βατραχι για τα σιχαματα. Δηλαδή τι ακριβώς αναμνήσεις αξίωσε αυτή η κοινωνία από έναν τέτοιον έφηβο;

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Λένε όλοι για τον πόνο του κεράτου σε μια σχέση ή σε έναν γάμο. Κάποτε μια σχέση μου ήρθε κλαίγοντας να μου πει ότι μου τα φόρεσε. Και τι; Πίστευε ότι θα σοκαριστω, ότι θα πληγωθώ. Ενώ είχα ήδη βιώσει προδοσία από Μπάγεβιτς.

Άσε μας κουκλίτσα μου 

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 5
  • Μπομπίτσα 6
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω μόνο πως αν ο άγνωστος ΑΕΚτζης με τον οποίο κάναμε ντουέτο το Φόρτσα ΑΕΚαρα σε πάρτυ στου Ζωγράφου είναι ένα μέσα μας, να ενημερωσει.

Από αύριο βέβαια γιατί τώρα πρέπει να μην θυμάται πως λένε τον Αραούχο στο μικρό.

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Zara said:

Όπως εννόησε και το Τσακάλι, αν υπήρχε επενδυτής (λολ) στο ποδόσφαιρο (λολ), τεν ταιμς άουτ οφ τεν θα έπαιρνε δάνειο με ενέχυρο αυτές τις εγκαταστάσεις ώστε να έχει liabilities. Όχι ως αυτοσκοπό βέβαια, αλλά επειδή τα liabilities δεν είναι πρόβλημα - και όταν γίνονται πρόβλημα είναι περισσότερο επειδή είναι ακριβά και όχι επειδή είναι μεγάλα. 

Οχι ρε γιατι το λες αυτό, οι σωστοι επενδυτες επενδύουν μονο αφου μαζέψουν κεφάλαιο αποταμιεύοντας 1 ευρώ την μέρα και 2 ευρώ τις Κυριακες και τις αργίες. Ταπεινα και νοικοκυρεμένα, λολ.

Θα βγαλει η τράπεζα δανειο με ενεχυρο το γήπεδο? Μακάρι, αλλα το σκεπτικο δεν το καταλαβαινω απο την πλευρα της τραπεζας. Αμα ντιφολταρει το δανειο και παρει γηπεδο στα χέρια της η τράπεζα, τι θα το κανει, θα βαζειτους ταμιες να παιζουν μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Το δεδομένα είναι ότι το γήπεδο ανοίκει στην ΕΡΑ και ότι στον ισολογισμό της ΠΑΕ φαίνεται μια σύμβαση με ένα τεράστιο ενοίκιο στην ΕΡΑ σε βαθμός χρόνου . Δεν φαίνεται κάπου η δικέφαλος νομίζω . 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και εγώ Φιλαδέλφεια για τον μεγάλο Θεωμα, ουρά τεράστια. Περίμενα μια ώρα και από την υπογειοποίηση που ξεκινούσε η ουρά δεν είχα φτάσει καλά καλά στον αετό και έφυγα γιατί θα πάω και Λιόσια για το μπάσκετ. Έσκασε ο Μπατίστα σε κάποια φάση έβγαζε φωτογραφίες και μοίραζε αυτόγραφα σε όλους για κάνα τέταρτο τουλάχιστον. Ωραίος τύπος 

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, elmago21 said:

ο Μπατίστα

Είχα πετύχει Μπατίστα το μακρινό '97 να πίνει εσπρέσσο στο da capo μόνος του, Παρασκευή βράδυ. Μου έδωσε αυτόγραφο και τον ρώτησα πώς είναι η ομάδα. "Όχι πλύ κλά", μου απάντησε με το ωραίο, εξωτικό αξάν του. Τον ξαναπέτυχα φέτος μετά από άοσμη εμφάνιση σε νικηφόρο ματς πρωταθλήματος. Του έκανα σχεδόν την ίδια ερώτηση, πώς την είδες την ομάδα σήμερα. "Όχι πλύ κλή", μου απάντησε. Αποκλείεται να με θυμόταν, αλλά δεν σας κρύβω ότι αναρωτήθηκα αν ο Μπατίστα είναι bot. 

Να ναι πάντα καλά ο Ντανιέλος μας, τον αγαπάμε.

  • Δικεφαλάκι 1
  • Sad 1
  • Hahaha 10
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elmago21 said:

Πήγα και εγώ Φιλαδέλφεια για τον μεγάλο Θεωμα, ουρά τεράστια. Περίμενα μια ώρα και από την υπογειοποίηση που ξεκινούσε η ουρά δεν είχα φτάσει καλά καλά στον αετό και έφυγα γιατί θα πάω και Λιόσια για το μπάσκετ. Έσκασε ο Μπατίστα σε κάποια φάση έβγαζε φωτογραφίες και μοίραζε αυτόγραφα σε όλους για κάνα τέταρτο τουλάχιστον. Ωραίος τύπος 

Αν ισχυει ότι έφτασε σχεδον τα 3 χιλιαρικα ο κόσμος που τραβήχτηκε, είναι πραγματικα για πολλά μπραβο η φάση. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Yossarian said:

Είχα πετύχει Μπατίστα το μακρινό '97 να πίνει εσπρέσσο στο da capo μόνος του, Παρασκευή βράδυ. Μου έδωσε αυτόγραφο και τον ρώτησα πώς είναι η ομάδα. "Όχι πλύ κλά", μου απάντησε με το ωραίο, εξωτικό αξάν του. Τον ξαναπέτυχα φέτος μετά από άοσμη εμφάνιση σε νικηφόρο ματς πρωταθλήματος. Του έκανα σχεδόν την ίδια ερώτηση, πώς την είδες την ομάδα σήμερα. "Όχι πλύ κλή", μου απάντησε. Αποκλείεται να με θυμόταν, αλλά δεν σας κρύβω ότι αναρωτήθηκα αν ο Μπατίστα είναι bot. 

Να ναι πάντα καλά ο Ντανιέλος μας, τον αγαπάμε.

Εγώ εχώ πετύχει ντανιέλο πριν πολλά χρόνια σε μπυραρία στο νέο ηράκλειο με αιθέρια  ύπαρξη και στο banana moon(πίσω απο το παναθηναικό στάδιο) παλι με γυναικοπαρέα.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×