Jump to content

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ


GIANNHS
 Share

Recommended Posts

Το απόγευμα εφαγα, κατι ντολμάδες από κατι αραβικά μαγαζιά, να θυμηθώ την Ελλάδα. Μπορείς να μου πεις τι σχέση έχει αυτό όμως;;

Link to comment
Share on other sites

.. Μα τι μνήμη είναι, και πήγαινα δημοτικό τότε, τα πρόσφατα μπερδεύω καμιά φορά.

 

Απωλεια προσφατου μνήμης .

Θυμασαι ποτε και ποια γαμουσε ο Χοκαν Σαντμπεργκ

αλλα οχι τι εφαγες το μεσημερι .

 

? ροθαλαμος αρτηριοσκληρυνσης .

 

Στειλε μου με φαξ τι φαρμακα παιρνεις .

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Για το παιχνιδι εχω δίκιο όμως, ε;; Οσο για τα φαρμακα, ξεχασα και ποια ειναι γαμώτο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια απο την ίδια περίοδο. Τέλη Δεκέμβρη 1984, δεύτερο παιχίδι του Εστερχάζυ ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον Σταμπαχερ ως δεύτερος ξένος. Η ΑΕΚ με επιθετικό τρίο πλέον τους Μαυρο-Σαντμπεργκ- Εστερχάζυ έχει αρχίσει να παίρνει τα πάνω της, κάτι που φάνηκε και με τη νίκη στο Στάδιο επί του γαύρου, με γκολ ποιου άλλου;; Ξερετε φυσικά, άσχετα αν το γράφει και στο μάτριξ του Σταδίου.

13240766_10207788604106053_3178792417515

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το 0-1 με τη βροχη; Ημανε μεσα σε εκεινο το ματς

Link to comment
Share on other sites

Και μια από "Μοικανούς". ? αναγιωτης Αριδας στο κεντρο νομίζω, ο οποίος ήταν γαύρος στο ποδόσφαιρο αλλά όποτε παίζαμε μπάσκετ με ολυμπιακό έστελνε τον αργύρη καμπούρη για ψάρεμα, για αυτό και τον αγαπούσε ο κόσμος, αλλά και για το πάθος του σε όλα τα παιχνίδια.  

AEK-PAOHEBA33333.jpg

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μια και μιλησαμε για "Μοικανούς" παραπάνω, ετσι ειχε βαφτίσει η Οριτζιναλ την ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ στα τέλη των 80ς.

Στο βίντεο έχει στιγμιότυπα από τον τελικό κυπέλλου με τον άρη το 1988, (πριν ακόμα έρθει ο ψωμιάδης) τότε που σχεδόν όλη η Ελλάδα στο μπάσκε δήλωνε "αρης" και το Ειρηνης και Φιλίας ειχε κατακλυστει από παιδάκια όλων των ηλικιών  και γκόμενες, που είχαν έρθει να θαυμάσουν τον ομάδα μοντέλο και βρέθηκαν στην κόλαση που ειχε δημιουργησει ο κοσμος μας. Η "ΑΕΚ γαμαει τις γκόμενες του αρη" λοιπόν ενώ όσοι αρειανοί είχαν κατέβει από θεσσαλονίκη είχαν δεχτεί την ζεστη "φιλοξενία" των οπαδων μας.

 

Το υπόλοιπο μέρος του βίντεο είναι από τον προκριματικό για τους ομίλους του κυπέλλου κυπελούχων ευρώπης του 1988-89 (ο Ψωμιαδης ηταν ηδη πρόεδρος) με την ελβετική ? ιγί στο κλειστό του Σπόρτιγκ,o ορισμός της κόλασης ήταν η ατμόσφαιρα σε εκείνο το παιχνίδι. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Να μας πεις και τους "πίσω", αυτηνούς στο ... μπαγκράουντ !!!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο για αυτους στο background,  πρεπει να μας το πει καποιος που τα εζησε .  Ουτε εγω τα εζησα αλλά ΝΟΜΙΖΩ οτι διακρινω Μιμη παπαιωαννου και ? ετραν Ραβουση, το 7 με το μαλλί να ναι ο Χρηστος Αρδιζογλου;;, Το δυσκολακι ειναι οι υπολοιποι μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο για αυτους στο background,  πρεπει να μας το πει καποιος που τα εζησε .  Ουτε εγω τα εζησα αλλά ΝΟΜΙΖΩ οτι διακρινω Μιμη παπαιωαννου και ? ετραν Ραβουση, το 7 με το μαλλί να ναι ο Χρηστος Αρδιζογλου;;, Το δυσκολακι ειναι οι υπολοιποι μαλλον.

 

Με το "7" στην πλάτη θεωρώ πως είναι ο Σάκης Ζαρζόπουλος. ? ίσω στο βάθος ο Στέφανος Θεοδωρίδης και ο Τίμο Τσανλάϊτερ.

Από δεξιά Αποστόλης Τόσκας, Λάκης Στεργιούδας και Μίμης ? απαϊωάννου.

Αυτός που είναι πάνω από το γόνατο του Μίμη ...

α. Δεν είναι ο Ραβούσης.

β. Αν μου τον δείχνανε απομονωμένο, μόνο του, θα έλεγα Σπύρος Στεφανίδης αβλεπί. Αλλά ΔΕΝ είναι λόγω χρονολογίας.

γ. ? ρέπει να είναι ο Γιώργος Δέδες και "μορφάζει" λόγω κόντρα ήλιου και "χάνεται" η φυσιογνωμία.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτός που είναι πάνω από το γόνατο του Μίμη ...

α. Δεν είναι ο Ραβούσης.

β. Αν μου τον δείχνανε απομονωμένο, μόνο του, θα έλεγα Σπύρος Στεφανίδης αβλεπί. Αλλά ΔΕΝ είναι λόγω χρονολογίας.

γ. ? ρέπει να είναι ο Γιώργος Δέδες και "μορφάζει" λόγω κόντρα ήλιου και "χάνεται" η φυσιογνωμία.

Μην ειναι ο Μιλτον; Στεφανιδη θα ελεγα κι εγω αλλα δε βγαινουν τα κουκια.

Link to comment
Share on other sites

Μίλτος, ? ροϊστάμενε, επίσης δεν βγαίνουνε τα κουκιά.

Η φωτό είναι σαιζόν 76-77, η μόνη που συνυπήρξαν Τσανλάιτερ και Χρηστίδης στην ομάδα.

Μιλτιάδης αφίχθη την επομένη.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Φημες λενε οτι ο Μιλτον απο τοτε που ητανε στη θρυλαρα εκανε προπονησεις με το Φαντρονκ για να παραμεινει σε καλη κατασταση και να βελτιωθει :D  :D  :D 

 

- Τοτε μπορει να ειναι ο Καλαϊτζιδης με εκφραση "μπαινει ο ηλιος στα ματια μου".

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ... εξηφανίσθη το Ιστορικό και Ηρωικό τόπιτς "ΑΕΚΟΚΟΥΙΖ" (μάλλον ... μεργιανίσθηκε και "χάθηκε" μέσα στον κυκεώνα του ? τΨ), κάντε εξάσκηση με τα ... "τοπικά ερασιτεχνικά" που ποστάρει ο Στυλιανόπουλος, προπονηθείτε και άμα δυναμώσετε θα βάνωμε και τίποτις επιπέδου "ΤσουΛού" να δΙούμε πόσα απίδια βάνει ο σάκος.

:D 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

29/05 .......

Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
τις πόρτες σπάσαν οι οχτροί
κι εμείς γελούσαμε στις γειτονιές
την πρώτη μέρα

Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
αδέρφια πήραν οι οχτροί
κι εμείς κοιτούσαμε τις κοπελιές
την άλλη μέρα

Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
φωτιά μας ρίξαν οι οχτροί
κι εμείς φωνάζαμε στα σκοτεινά
την τρίτη μέρα

Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
σπαθιά κρατούσαν οι οχτροί
κι εμείς τα πήραμε για φυλαχτά
την άλλη μέρα

Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
μοιράσαν δώρα οι οχτροί
κι εμείς γελούσαμε σαν τα παιδιά
την πέμπτη μέρα

Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
κρατούσαν δίκιο οι οχτροί
κι εμείς φωνάζαμε ζήτω και γεια
σαν κάθε μέρα

 

 

Edited by GIANNHS
  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

ΑΕΚ-Βαυαρία (Bayern) Μονάχου σε φιλικό το 1971 στη Νεα Φιλαδέλφεια. Δεν εχω ιδεα ποιοι παίκτες είναι στη φώτο.

aek-bayern-1971-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

? ραγματικά "ενδιαφέρουσα" η σύνθεση της φωτογραφίας, Ράγιο.

Εκ των εικονιζομένων, είμεθα σχεδόν βέβαιοι ότι πρόκειται για εκτέλεση κόρνερ από πλευράς ΑΕΚ.

? ως αλλιώς ο μέγας στράϊκερ Γκέρντ Μύλλερ θα βρισκόταν πάνω στη γραμμή του τέρματος των Γερμανών αμυνόμενος και υπερασπιζόμενος τα νώτα του τερματοφύλακα Ζεπ Μάγιερ ο οποίος έχει προβεί σε προσπάθεια απόκρουσης του σουτ (?) ή "γυριστής" κεφαλιάς του Γιώργου Καραφέσκου (με το 6 στην πλάτη) ?

? ως αλλιώς -επίσης- ο εκ των σέντερ μπακ της ΑΕΚ Λευτέρης Ιστόριος ("κρύβεται" στο μέσο της φωτό από τον Δανό Γιόν Χάνσεν) θα είχε κατέβει στην αντίπαλη περιοχή και θα βρισκόταν προ του Βαυαρικού τέρματος ?

Ο Μπάμπης Ψιμόγιαννος καραδοκούσε για να εκμεταλλευθεί το κόρνερ ενώ ο Νίκος Καραπουλιτίδης στο βάθος έχει μια "προνομιακή" γενική οπτική εικόνα της όλης φάσης.

? ίσω από Χάνσεν και Ιστόριο, μάλλον ο Φράντς Κράουτάουζεν.

Η προσπάθεια του Καραφέσκου κατέληξε άουτ ενώ θα διακινδυνεύσω την εκτίμηση ότι πίσω από τον ... σβέρκο του Μύλλερ ξεπροβάλλει δειλά το κεφάλι του Γιώργου Κάχρη.

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

? ραγματικά "ενδιαφέρουσα" η σύνθεση της φωτογραφίας, Ράγιο.

Εκ των εικονιζομένων, είμεθα σχεδόν βέβαιοι ότι πρόκειται για εκτέλεση κόρνερ από πλευράς ΑΕΚ.

? ως αλλιώς ο μέγας στράϊκερ Γκέρντ Μύλλερ θα βρισκόταν πάνω στη γραμμή του τέρματος των Γερμανών αμυνόμενος και υπερασπιζόμενος τα νώτα του τερματοφύλακα Ζεπ Μάγιερ ο οποίος έχει προβεί σε προσπάθεια απόκρουσης του σουτ (?) ή "γυριστής" κεφαλιάς του Γιώργου Καραφέσκου (με το 6 στην πλάτη) ?

? ως αλλιώς -επίσης- ο εκ των σέντερ μπακ της ΑΕΚ Λευτέρης Ιστόριος ("κρύβεται" στο μέσο της φωτό από τον Δανό Γιόν Χάνσεν) θα είχε κατέβει στην αντίπαλη περιοχή και θα βρισκόταν προ του Βαυαρικού τέρματος ?

Ο Μπάμπης Ψιμόγιαννος καραδοκούσε για να εκμεταλλευθεί το κόρνερ ενώ ο Νίκος Καραπουλιτίδης στο βάθος έχει μια "προνομιακή" γενική οπτική εικόνα της όλης φάσης.

Η προσάθεια του Καραφέσκου κατέληξε άουτ ενώ θα διακινδυνεύσω την εκτίμηση ότι πίσω από τον ... σβέρκο του Μύλλερ ξεπροβάλλει δειλά το κεφάλι του Γιώργου Κάχρη.

77.gif77.gif77.gif1f4a3.png1f4a3.png

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×