Jump to content

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ


GIANNHS
 Share

Recommended Posts

12642767_812953288828053_817303217643500

 

 

 

12804837_954823614613896_253475894967046

 

 

 

 

 

12974441_1698538860385980_14598025683395

 

ΑΕΚ ΣΑΓΑ? Ω

Θυμαμαι διάφορους αστικούς μύθος που είχα ακούσει παιδάκι για ποδοσφαιστές μας, μερικοί είναι και αστείοι. Για τον Ακριβόπουλο ότι είχε τόσο δυνατό σουτ που στο χωριό του όταν έπαιζε μπάλα πριν γίνει επαγγελματίας είχε αφήσει ξερό έναν... γαιδαρο, πετυχαίνοντας τον κατα λαθος με σουτ-βολίδα :D

 

Και μια και μιλάμε για γαιδαρους ας πω και για το "τρελό άλογο" τον Χρηστο Αρδίζογλου, λεγόταν ότι μια φορά ντρίμπλαρε όλους τους αντιπάλους αμυντικούς καθώς και τον τερματοφύλακα αλλά...σταμάτησε το μυαλό του ξαφνικά και ως που να ξαναπάρει μπρος του είχαν πάρει τη μπάλα οι αμυντικοί :) Το τελευταίο του μεγάλο παιχνίδι παντως ο Χρηστάρας πρέπει να το χε κάνει στο 2-1 με τον Ηρακλη το 84-85 που εβαλε το ενα γκολ και δημιουργησε αυτο του Χόκαν, ήμουν με δυο φίλους μου πιτσιρικαδες σ εκεινον τον αγωνα στη θυρα 20, που σε εβγαζε στη τάφρο κάτω από την 21. Η συγκεκριμένη θύρα αργότερα καταργήθηκε ως που έγινε κάποτε η είσοδος των αποδυτηρίων σε μια απο τις ανακαινίσεις που έκανε ο νιάου.  Ακομα θυμαμαι τις επελασεις του σε εκεινον τον αγώνα, ετσι ειχα τη τυχη να τις δω εστω και μια φορά, αφού είχε χρόνια να παίξει καλά.

 

Οσο για ένα σχόλιο, από έναν αδερφό για μισθοφόρους, ε καλά και αυτοι που δεν φυγαν απο την ΑΕΚ σχεδον ολοι μισθοφοροι ηταν που απλα τους πληρωσαμε καλά ή που δεν βρηκαν καλύτερα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Στο "πορνειο των ψυχων" αναφερθηκε το παρτυ τιτλου το 92 και αυτη απο αυτο πρεπει να ναι. Εγω ειχα παει στο παρτυ της ομονοιας τοτε και μετα πανηγυρικη πορεια μεσω σταδιου στο συνταγμα και μετα επιστροφη μεσω πανεπιστημιου (ουφ). Το ωραιοτερο παρτυ ομως ηταν στη Τουμπα μια βδομαδα μετα.

67667_303952066382092_1983288574_n.jpg?o

Link to comment
Share on other sites

Το πες το με ενα φιλι ηταν στα πανηγυρια του ´93 παντως.

 

Κι εγω δεν ειναι σιγουρος ποια χρονια απο τις 2 ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι καποιοι καργιοληδες εχουν μπερδευτει πολυ-πολυ πιο ασχημα πλεον...

Link to comment
Share on other sites

Guest doc.geo21

? ως να μην μπερδευτουμε, καθε χρονο φιεστες τοτε.

 

τα πάρτι τίτλου γινόντουσαν στο Θέατρο τότε.... θυμάμαι κι ένα πάρτι της R εκεί

 

btw έχουμε καμιά φωτο από το πεταλάκι της Έδεσσας με το γκολ του Bill? θυμάμαι ένα πέταλο κατηφορικό χωρίς καν θέσεις!!!! και τους Εδεσσαίους (βάζελους?) από έξω να ρίχνουν πέτρες......καμιά φωτο από γαμπρό-νύφη στο εκκλησάκι μετά? ήταν κανείς σας εκεί?

τι έχουμε ζήσει ρε πούστη μου

Link to comment
Share on other sites

τα πάρτι τίτλου γινόντουσαν στο Θέατρο τότε.... θυμάμαι κι ένα πάρτι της R εκεί

 

btw έχουμε καμιά φωτο από το πεταλάκι της Έδεσσας με το γκολ του Bill? θυμάμαι ένα πέταλο κατηφορικό χωρίς καν θέσεις!!!! και τους Εδεσσαίους (βάζελους?) από έξω να ρίχνουν πέτρες......καμιά φωτο από γαμπρό-νύφη στο εκκλησάκι μετά? ήταν κανείς σας εκεί?

τι έχουμε ζήσει ρε πούστη μου

 

Link to comment
Share on other sites

Guest doc.geo21

13096344_10207620430621821_8612721260971

 

13062284_10207620431461842_8257121652855

απίστευτη εκδρομή αδερφέ... thanks για τις φωτο

 

δες την εξέδρα στο πεταλάκι....

ένα ...κατηφορικό  ίσιωμα, όπου μόνο οι πιο ψηλοί έβλεπαν !

είχαμε φύγει τότε από Άγ. Στέφανο (όπου έμενα τότε) 9-10 άτομα....είχα πάρει και μια κοπελιά μαζί.... κατεβήκαμε όλοι Αθήνα και φύγαμε με τα πολεμικά της R ή της Φυλής (Θ.21).... δε θυμάμαι σε ποιά από τα 2 με τόσες εκδρομές, όπου βρίσκαμε τότε κανονίζαμε και μπαίναμε...

θυμάμαι σαν τώρα το πέναλτι που έδωσε το σίχαμα ο Δερμετζόγλου (το πιασε ο Μήνου) και το γκολ του Μπίλαρου μετά που ουσιαστικά καθάρισε το πρωτάθλημα και μας έστειλε στα ουράνια...

θυμάμαι την ηδονή μόλις βγαίναμε απ το γήπεδο και το "ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΓΑ? Ω...." στα στενάκια της Έδεσσας...

θυμάμαι επίσης την απίστευτη φάση στο εκκλησάκι μετά, όσοι ήταν εκεί ξέρουν...

τέλος, θυμάμαι αμυδρά πώς από τα 10 άτομα που ήμασταν εκεί δίπλα-δίπλα, οι 9 από τους 10 (ακόμα και η κοπελιά) έφαγαν πέτρες που ερχόντουσαν απέξω.... μόνο εγώ τη γλίτωσα, δεν ξέρω πώς!

η επιστροφή στην Αθήνα πρέπει να ήταν απίστευτα ευτυχισμένη αλλά ειλικρινά δεν τη θυμάμαι καθόλου.... βλέπεις δεν επιλέγεις εσύ τις στιγμές που "σου μένουν" στη μνήμη

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη ΑΕΚ δεν ειναι μονο το ποδοσφαιρο ασχετα αν το topic ειναι στα θεματα του ποδοσφαιρου. Αυτη ειναι απο τη πρωτη οργανωμενη παρουσια οπαδων αθηναικης ομαδας στο αλεξανδρειο με τον παοκ, τον οκτωβρη του 91.

12687964_115363495517498_577172844372737

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Αύγουστος 1978

ΑΕΚ-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1

Ο πρώτος φιλικός αγώνας της ΑΕΚ

μετά την καλοκαιρινή προετοιμασία .

 

11165113_931371526975776_183586881089634

 

ΑΕΚ σε σκέφτομαι συνέχεια .

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Βιερα Δομαζος Νικολουδης.

Κεντρο singer ραπτομηχανη.

 

Ρε φίλε Αλάτη μου, να σου πω τον "πόνο" μου ?

Βλέπω καμιά φορά κάτι ομαδικές σαν την παραπάνω και μετράω και λέω τερματζής, 3-4 αμυντικοί το πολύ, ένα "αμυντικό χαφ" -λέμε τώρα, ποιός ο ΒΙΕΡΑ !!!- και από εκεί και πέρα 5-6 νοματαίοι "η σφαγή των αμνοεριφίων" με τουλάχιστον καμιά εκατοστή γκολ ο καθένας στην καριέρα του.

Και σκέφτομαι και προσπαθώ να θυμηθώ :

Διαβάσαμε ποτέ σε εφημερίδα "πως θα τους χωρέσει ο Άλφα στο 4-2-2-1-1" ή "ποιός θα παίξει κεφαλή (αλόγου) στο πολυεδρικό ρομβόσχημο του 3-3-2,5- ρίζα14" ή -ξέρω γω- "οι πτέρυγες στο σύστημα του Τάδε γυρνάνε ρεβέρ προς τα μέσα και καλύπτουν το 3-4-3- και τα 7 μουνιά της πεταλούδας" ???????

Τους δείχνανε των ανθρώπων μια αφίσα "το ανθρώπινον σώμα" και απλά τους έδειχνε ο άλλος με τη βέργα ? ΟΥ είναι το λαρύγγι και τους έλεγε "Δαγκάστε !!!!"

Γαμώ τα συστήματα και τον πονόματο μέσα που τραβάμε ....

Link to comment
Share on other sites

ακολουθεί ποστ -απαντηση

στον Καλό Φιλο Κουροπalati

Edited by Stylianopoulos
Link to comment
Share on other sites

Α ρε Στυλ. Εισαι παικταρος.

Νασαι καλά και συ

παλικάρι μου .? αιδάκι μου.

 

Ψυχή της ψυχής μου ψυχή.

Link to comment
Share on other sites

Αύγουστος 1978

ΑΕΚ-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1

Ο πρώτος φιλικός αγώνας της ΑΕΚ

μετά την καλοκαιρινή προετοιμασία .

 

11165113_931371526975776_183586881089634

 

ΑΕΚ σε σκέφτομαι συνέχεια .

? οιος να φανταστεί τότε ότι λίγο καιρό μετά η ΑΕΚ θα αντιμετώπιζε ξανά την  Νότιγχαμ Φόρεστ στον δευτερο γυρο του Κυπέλλου πρωταθλητριών, και ποιος να το φανταστεί ότι η Νότιγχαμ Φόρεστ θα το σηκωνε εκεινη τη χρονια. Εχω δει μια ταινια το i Believe In Miracles που περιγραφει τη πορεία εκείνης της ομάδας που πήρε το πρωτάθλημα της β εθνικης αγγλίας το 1976-77, το πρωτάθλημα αγγλίας το 1977-78 και αμεσως μετά δύο συνεχόμενα κύπελλα πρωταθλητριών (!!). Στη ταινια οι παίκτες της Νότιγχαμ Φόρεστ μιλάνε και για την ατμόσφαιρα που αντιμετώπισαν στη Νεα Φιλαδέλφεια στον δευτερο γυρο και λένε ότι ήταν η πιο εχθρική που εχουν ζησει στη ζωη τους, κριμα που δεν υπαρχει το αποσπασμα που χει και πλανα απο τον κοσμο μας. Και μια και μιλαμε για αυτη την εποχη χωρις να την εχω ζησει αλλα απο οσα εχω διαβασει ακουσει κτλ εχω την εντυπωση οτι εκεινη η ΑΕΚ του Μπαρλου αν ειχε καλυτερη αμυνα και με την επιθεση που διεθετε θα μπορουσε να φθασει παρα πολυ ψηλα, σιγουρα ευρωπαικο τελικο και ισως ακομα και τελικο κυπελλου πρωταθλητριων.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Στη ταινια οι παίκτες της Νότιγχαμ Φόρεστ μιλάνε και για την ατμόσφαιρα που αντιμετώπισαν στη Νεα Φιλαδέλφεια στον δευτερο γυρο και λένε ότι ήταν η πιο εχθρική που εχουν ζησει στη ζωη τους, κριμα που δεν υπαρχει το αποσπασμα που χει και πλανα απο τον κοσμο μας.

 

 

;)

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

 

;)

 Δυστυχως το χει μπλοκαρει για λογους πνευματικης ιδιοκτησιας. Thanks πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Guest ALati

@ Νονός : εχουμε ξεχασει να βλεπουμε μπαλα και βλεπουμε ποδοσφαιρο.

Τετοιες αναπαντητες αποριες εχω κι εγω.

@ Στυλ : Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×