Jump to content

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ


GIANNHS
 Share

Recommended Posts

13 derby εντός έδρας (βάζω και τα παιχνίδια με τον...Π.Α.Ο.Κ. μέσα), έχει παίξει η Α.Ε.Κ. για το Πρωτάθλημα από τότε που επέστρεψε.

11 νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ

ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ

ΚΑΣΚΟΛΑΚΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΦΩΝΗ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΥΛΗΣ ΓΚΡΕΚΟ

 

 

31/5/2013 το ποστ του γιαννη. μεσα απο τα αποκαιδια. 

 

σχεδον 5 χρονια μετα, μοιαζει μακρινο. αλλα δεν δεν ξεχνιεται.

περασε ομως. και αφου περασε τρεμει η γη.

ο ναος χτιζεται ξανα, και το πρωτο πρωταθλημα εχει σχεδον

φτασει. βαλσαμο για αυτα τα ανειπωτα χρονια.

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΑΠΕΘΑΝΤΗ, ΑΛΥΓΙΣΤΗ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΗ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΑΕ ΜΟΥ

  • Δικεφαλάκι 9
Link to comment
Share on other sites

31/5/2013 το ποστ του γιαννη. μεσα απο τα αποκαιδια. 

 

σχεδον 5 χρονια μετα, μοιαζει μακρινο. αλλα δεν δεν ξεχνιεται.

περασε ομως. και αφου περασε τρεμει η γη.

ο ναος χτιζεται ξανα, και το πρωτο πρωταθλημα εχει σχεδον

φτασει. βαλσαμο για αυτα τα ανειπωτα χρονια.

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΑΠΕΘΑΝΤΗ, ΑΛΥΓΙΣΤΗ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΗ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΑΕ ΜΟΥ

Το βρήκες ρε ΓΙΓΑΝΤΑ Απάτσι και το έψαχνα σαν τρελός. 

Πόστ-μότο οπαδικής ζωής. 

Κράτησε κόσμο όρθιο αυτό το ποστ.

Edited by MITSAKLAS
  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκες ρε ΓΙΓΑΝΤΑ Απάτσι και το έψαχνα σαν τρελός. 

Πόστ-μότο οπαδικής ζωής. 

Κράτησε κόσμο όρθιο αυτό το ποστ.

 

 

πρωτο πρωτο ειναι :P , η πρωτη καλημερα της νεας εποχης, 

οταν ξεκινουσε ο πιο μεγαλος ανηφορος

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

πρωτο πρωτο ειναι :P , η πρωτη καλημερα της νεας εποχης, 

οταν ξεκινουσε ο πιο μεγαλος ανηφορος

Τι να λέμε. 

Μέσα από κατάρες, πίκρες, αναθέματα, κλάματα, νεύρα έρχεται μια προτασούλα, τρεις αράδες και όχι μόνο έρχεσαι στα ίσα σου, παίρνεις και τα πάνω σου. 

Link to comment
Share on other sites

πρωτο πρωτο ειναι :P , η πρωτη καλημερα της νεας εποχης, 

οταν ξεκινουσε ο πιο μεγαλος ανηφορος

Ο ανηφορικος μονόδρομος.

Και δεν έχουμε φτάσει ούτε στα μισά, έρχονται χρυσές εποχές.

1378776_595533657151709_532661168_n.jpg?

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ

ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ

ΚΑΣΚΟΛΑΚΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΦΩΝΗ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΥΛΗΣ ΓΚΡΕΚΟ

 

 

...

 

ΜΟΝΟ Α.Ε.Κ.

 

ΜΟΝΟΜπιλάκος

 

...

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ΑΕΚάρα.

 

Πανιωνιος-ΑΕΚ την δεκαετια του 60.

Η Ενωση με αρχηγο τον προερχομενο απο τον Πανιώνιο Κωστα Νεστοριδη, ενώ η ομάδα της Νεας Σμυρνης εχει για μασκώτ ενα παιδάκι που πολλά χρόνια αργότερα θα καταλήξει επίσης στον Δικεφαλο και θα γινει και αυτος επιθετικος-σημαια της ομάδας.

28109745_1601545689929644_646503637_n.jp

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Ο Φαιδωνας Κωνσταντουδάκης είχε βαφτίσει κάποτε  τον Γιώργο Αμερικάνο, "Νεστορίδη του μπάσκετ".

Ο μεγαλύτερος μπασκετμπολίστας και ο μεγαλύτερος ποδοσφαιριστης, στην ιστορία της Ένωσης.

Με αφορμη την 50η  επετειο της κατάκτησης του Ευρωπαικού από την μπασκετικη ΑΕΚ.

 

29790998_1695621837184443_55205500700853

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Τι πιο ωραίο να διαβάσεις αντι παραμύθι στο παιδί σου την ιστορία της ΑΕΚ του 1952 , ενα βιβλιαράκι που ειχε αγοράσει στο Μοναστηράκι και ξεφαψα κάτα τύχη σήμερα .

https://s20.postimg.org/dqqs2v5tp/2djnd7c.jpg

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Στα τελη των 80ς ειχε βγει ενα βιβλίο για την ιστορία της ΑΕΚ, μεχρι το 1984, που ειχε από ενα αρθρακι για ολα τα επισημα παιχνιδια της ομαδας σε ολα αυτα τα χρονια,!!! τις συνθεσεις, τα γκολ κτλ  και το χε γραψει καποιος που παρουσιαζοταν ως "παλαιμαχος φιλαθλος της ΑΕΚ" (οχι δεν ηταν της LFO), το πουλουσε ενας εκδοτικος οικος κοντα στην πλατεια αμερικής και διαφημιζοταν σε καποιες αθλητικες εφημεριδες. Μου το χαν κανει δωρο για τα γενεθλια μου οι δικοι μου. Φιλομαθής με της ιστορια μας πιτσιρικάς πηγα και τους ζητησα αυτο. Χαθηκε τελικα σε μια μετακομιση.

 

Μερικα κομματια μοιαζαν προχειρογραμμενα, δεν διαβαζοταν ολόκληρο αλλά ηταν θυσαυρος, αμεση  μαρτυρια απο καποιον που θυμοταν τα πρωτα χρονια απο την ιδρυση της ΑΕΚ, περιεγραφε τις πρωτες προπονησεις στις στηλες του ολυμπιου διος, μετά στο τοτε οικοπεδο της ΝΦ που απεσπασε ο Κωνσταντινος Σπανουδης απο τον Βενιζέλο, και πως ενω στην αρχη ειχε ελαχιστους φιλαθλους η ομαδα, μετά αρχισαν να πληθαινουν σιγά σιγά και τελικά με τα χρόνια εγινε η δημοφιλεστερη ομαδα των προσφυγων.

 

Αυτο το βιβλίο πουθενα δεν αναφερεται, θα τα ωραιο να βρεθει καπου ενα και  για την ΑΕΚπεδια.

Link to comment
Share on other sites

«Σαν σήμερα πριν από 19 χρόνια, η ΑΕΚ απέδειξε ότι είναι κάτι πολύ παραπάνω από ένας αθλητικός σύλλογος!»

 

Σαν σήμερα πριν 19 χρόνια έγραψε μία από τις μεγαλύτερες σελίδες δόξας, παίζοντας φιλικό αγώνα στο Βελιγράδι με τη Παρτιζάν εν μέσω πολέμου. Η ΠΑΕ με ανάρτηση στα social υπενθυμίζει τη σπουδαία κίνηση της ΑΕΚ.

«Τη Μεγάλη Τετάρτη 7 Απριλίου 1999 η ΑΕΚ έγραψε μία από τις μεγαλύτερες σελίδες δόξας. Ο φιλικός αγώνας με την Παρτιζάν στο Βελιγράδι, δύο εβδομάδες μετά την έναρξη των βομβαρδισμών του ΝΑΤΟ, έμεινε στην ιστορία ως μια πράξη ηρωισμού και άφησε άφωνη τη διεθνή κοινή γνώμη.

Ο αγώνας διεκόπη στο 68′ και με το σκορ στο 1-1, αν κι εκείνη την ημέρα το τελευταίο που ενδιέφερε όλους ήταν το αποτέλεσμα. Σαν σήμερα πριν από 19 χρόνια, η ΑΕΚ πρόσθεσε ένα κόσμημα στην ιστορία της και απέδειξε ότι είναι κάτι πολύ παραπάνω από ένας αθλητικός σύλλογος!»

 

30124141_2097317266976407_87199848034424

 

Τη Μεγάλη Τετάρτη 7 Απριλίου 1999 η ΑΕΚ έγραψε μία από τις μεγαλύτερες σελίδες δόξας. Ο φιλικός αγώνας με την Παρτιζάν στο Βελιγράδι, δύο εβδομάδες μετά την έναρξη των βομβαρδισμών του ΝΑΤΟ, έμεινε στην ιστορία ως μια πράξη ηρωισμού και άφησε άφωνη τη διεθνή κοινή γνώμη.

Ο αγώνας διεκόπη στο 68' και με το σκορ στο 1-1, αν κι εκείνη την ημέρα το τελευταίο που ενδιέφερε όλους ήταν το αποτέλεσμα. Σαν σήμερα πριν από 19 χρόνια, η ΑΕΚ πρόσθεσε ένα κόσμημα στην ιστορία της και απέδειξε ότι είναι κάτι πολύ παραπάνω από ένας αθλητικός σύλλογος!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά αγάπη μου γλυκιά...

ευχαριστώ, αλλά Νοέμβρη εχω γεννέθλια

 

:wub:  :wub:  :wub:  :wub:

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

-Στις 13 Απρίλη του 1924, μια παρέα προσφύγων από τη Κωνσταντινούπολη μαζεμένη στο κατάστημα αθλητικών ειδών των Μενέλαου Ιωνά και Κώστα Δημόπουλου στη στοά Λουξ της οδού Βερανζέρου αποφασίζει την ίδρυση της  ‘Ένωσης Κωνσταντινουπόλεως,  με σκοπό τη συνέχιση της αθλητικής παράδοσης των ελληνικών συλλόγων της Πόλης, όπως η Περα Κλουμπ και ο Ηρακλής Ταταύλων, στην Αθήνα.

 

Μεταξύ τους ο πρώτος Πρόεδρος στην ιστορία της ΑΕΚ Κωνσταντίνος Σπανούδης καθώς και ο αδελφός του Μενέλαου Αιμίλιος Ιωνάς που εδωσε αυτη τη συνέντευξη στον Ανδρέα Μπόμη το 1975.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

oaka-epeisodia-aek-panthrakikos.jpg

 

Μια μέρα σαν σήμερα ... Μια μέρα σαν σήμερα πριν από πέντε χρόνια ... Πριν από πέντε γαμημένα χρόνια ...

Μια μέρα μετά τα 89α Σου γενέθλια πριν από πέντε γαμημένα χρόνια ...

Μια μέρα που μύριζε "μπαρούτι" από το πρωί. Έγραψα ένα ποστ εκείνο το πρωί στο ΚΜ. "Παράξενη Πρωτομαγιά, μ' αγκάθια πλέκουν σήμερα στεφάνια" από τους στίχους του Γκάτσου. Ούτε εγώ το ΄χω "σώσει", ούτε η database του ΚΜ απ' όσο γνωρίζω. Καλύτερα ....

Η ανηφόρα στον Γολγοθά Σου έφτασε στην κορυφή της.

Ένα αυτογκόλ του Μαυρουδή Μπουγαΐδη και το κεφάλι μου χτύπησε στην πλάτη του Στυλιανόπουλου που ήταν μπροστά μου, όρθιοι κι οι δύο όπως και όλοι όσοι παρακολουθούσαμε εκείνο το απόγευμα στο κρύο και αφιλόξενο ΟΑΚΑ το "χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου".

Όλα "μηδένιζαν" εκείνη τη μέρα.

Όλα εκτός από ΕΝΑ.

Την λατρεία μας για Σένα που δεν θα "μηδενίσει" ποτέ.

Σήμερα, μια μέρα σαν τότε ... Μια μέρα σαν τότε μετά από πέντε χρόνια ... Μετά από πέντε γαμημένα χρόνια ...

Μια μέρα μετά τα 94α Σου γενέθλια μετά από πέντε γαμημένα χρόνια ...

Κι όλα έχουν αλλάξει, όλα Σε θυμίζουν ξανά όπως Σε γνωρίσαμε και Σε αγαπήσαμε. Κραταιά και ρωμαλέα. Στο κυνήγι τίτλων, επιτυχιών και διακρίσεων. Να Σε φοβούνται ξανά και να Σε σέβονται. Να ακούγεται το όνομα Σου στα πέρατα της Γης. Να μετράς μέρες, ώρες, λεπτά, δευτερόλεπτα κι Εσύ μαζί με εμάς να ξαναμπείς στο Σπίτι Σου.

Εσύ που κάποτε βρέθηκες με μοναδικό περιουσιακό στοιχείο ένα πούλμαν ....

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ

  • Δικεφαλάκι 10
Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΣΤΡΑΪΚΕΡ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΤΟΝ ΘΩΜΑ ΜΑΥΡΟ!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Έναν απολαυστικό διάλογο με ΑΕΚτζή ψαρά είχε στο Καστελόριζο ο Αλέξης Τσίπρας.Ο πρωθυπουργός είδε ένα καϊκι που είχε μια σημαία με δικέφαλο και όταν ρώτησε τον ιδιοκτήτη του, του απάντησε: «ΑΕΚ. ΑΕΚτζήδες είμαστε βέβαια. ΑΕΚάρα. Φέτος θα το πάρουμε. Δόξα τω θεό, εφέτος εντάξει. Να γελάσουμε και εμείς έπειτα από τόσα χρόνια»!

 

«25 χρόνια;», τον ρώτησε ο Τσίπρας με τον ψαρά να του απαντά: «Ημουν μαθητής στη Ρόδο στο τελευταίο πρωτάθλημα. Πήγαινα γυμνάσιο. Τώρα ήρθε ο καιρός να πανηγυρίσουμε». Μάλιστα, μόλις άκουσε τον διάλογο, ο Υπουργός Ναυτιλίας Νεκτάριος Σαντορινιός έκανε... «χάι-φάιβ» με τον οπαδό της ΑΕΚ. «Και εσύ ΑΕΚ είσαι;», ρώτησε ο Τσίπρας και όταν άκουσε «εννοείται», σχολίασε: «Ρε που έχω μπλέξει!».

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×