Jump to content

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ


GIANNHS
 Share

Recommended Posts

Σύμφωνα με την  δική μου εμπειρία από Γαλλία και Ισπανία πάντως, όλοι όσοι ενδιαφέρονται για ποδόσφαιρο γνωρίζουν ποια είναι η AEK Athènes ή η ΑΕΚ de Atenas. Αλλά τον Panathinaikos και τον Olympiakos τους έχουν ακουστά σαν ονόματα, χωρίς να γνωρίζουν κάτι παραπάνω, και κάποιοι που δεν πολυασχολούνται. Προσωπικά θα δυσκολευόμουν να πω 5 ομάδες από κάθε χώρα. Πχ, από Βουλγαρία, αν με ρωτούσαν θα έλεγα τρεις, συν δύο από Πλόβντιβ- Φιλιππούπολη που ξέρω ότι υπάρχουν χωρίς να θυμάμαι τα ονόματα τους αλλά η μία φοράει κιτρινόμαυρα και οι οπαδοί της είναι αδελφοποιημένοι με τους αρειανούς.   

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, nikos said:

Μην το βλέπεις έτσι, εγώ πχ τις περισσότερες ομάδες δεν τις ξερω  επειδή πιθανως παίξαμε μαζί τους (ίσα ίσα αμα είναι της πλακας τις ξεχνάω αμεσως) αλλά από το ποσο τις ακούω στα ΜΜΕ ή θυμαμαι κάτι σημαντικό που κανανε παλιότερα κλπ.

Δλδ την Χαρτς (τυχαίο παράδειγμα ομάδας μαλιστα χαμηλότερου βεληνεκους) περισσοτερο την ξερω έτσι γενικά  παρα επειδή παίξαμε κάποια στιγμή αντιπαλοι.

Τουλαχιστον εγω έτσι λειτουργώ.

Δεν μπορώ να σκεφτώ για ποιο λόγο να ξέρεις την Χαρτς αν όχι επειδή παίξαμε μαζί της, για ποιο λόγο να ξέρεις την Χιμπέρνιαν αν όχι επειδή ο Τσιάρτας της έβαλε 2 γκολ από κόρνερ, για ποιο λόγο να ξέρεις την Νταντί αν όχι επειδή οι Πανιώνιοι έσκαψαν την Νέα Σμύρνη με τα φτυάρια. Μιλάμε για έναν μέσο ποδοσφαιρόφιλο τώρα, όχι για κάποιον που ασχολείται φανατικά με το ξένο ποδόσφαιρο. Θεωρώ ότι είναι σημαντικός λόγος ότι παίξαμε πριν λίγους μήνες με την ομάδα τους και αξίζει να αναφερθεί και επειδή γνωρίζω ότι οι Άγγλοι (αν και πολλοί στο βίντεο δεν είναι Άγγλοι) δεν ασχολούνται με το τί συμβαίνει σε άλλα πρωταθλήματα από τα δικά τους (ειδικά με τα τριτοκοσμικά) και επειδή αν θέλεις οι προσωπικές μου συναναστροφές μου έχουν δείξει ότι ξέρουν μόνο τον Ολυμπιακό (ούτε καν Παναθηναικό, ούτε παοκ). Επίσης μην αμελούμε ότι ο τύπος πιθανότατα ρώτησε 500 άτομα και στο μοντάζ κράτησε τους 6-7 που είχαν μία γνώση παραπάνω από το Ολυμπίακος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως τις ξερω γενικά από την τριβή από το ποδόσφαιρο (χωρις να ασχολούμαι και πολύ με ξενες ομαδες) κι όχι επειδή παίξαμε μαζί.

Τωρα τα υπόλοιπα τι κάνουν οι οπαδοί της κάθε Λεστερ ειναι υποθέσεις του καθενος μας, οκ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πλάκα πως προφέρεται το ΑΕΚ σε κάθε χώρα. Λ' Αεκά (με κλειστό Ε) στην Γαλλία, Ελ Άεκα στην Ισπανία, στην Βρετανία νομίζω ΑΕΚ με τα γράμματα της αλφαβήτου  στα αγγλικά, σε άλλες χώρες δεν ξέρω, πάντως πουθενά δεν πρέπει να το λένε όπως στην Ελλάδα. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Στην Γαλλία παλιά λέγαν Athènes σκέτο, όταν παίξαμε με την Μονακό το 93, έτσι μας ειχε η τηλεόραση, ευτυχώς αργότερα το άλλαξαν και το έκαναν AEK Ahènes τουλάχιστον. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά την προσωπική μου εκτιμηση παντως την ΑΕΚ την ήξεραν παντα αρκετοι και για έναν επιπλεον λόγο:

οτι την λενε «AEK Athens» έξω 

Ειναι η μονη ελληνική ομάδα που παίζει Ευρώπη και υπαρχει το Athens στο όνομα που χρησιμοποιουν

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kostas21 said:

ΕΙ Ι ΚΕΙ

Μερικοί σκέτο Αθενς. Τους είναι πιο ευκολο

Γενικα είναι κ ηλικιακο. Όσο μικρότερος ο άλλος τόσο λιγότερες γνώσεις για έξω. 

Εδω μιλάμε για κόσμο που νομίζει ότι η ελλαδα είναι νησι έτσι? 

-Από που είσαι, από την Ελλάδα; 

--Από την Κομοτηνή.

Δεν το ξέρω αυτό το νησί, είναι κοντά στην Μύκονο; 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kostas21 said:

ΕΙ Ι ΚΕΙ

Μερικοί σκέτο Αθενς. Τους είναι πιο ευκολο

Γενικα είναι κ ηλικιακο. Όσο μικρότερος ο άλλος τόσο λιγότερες γνώσεις για έξω. 

Εδω μιλάμε για κόσμο που νομίζει ότι η ελλαδα είναι νησι έτσι? 

Βασικα εσυ είσαι ο κατάλληλος να μας πεις για το τι γίνεται Αγγλια 

Link to comment
Share on other sites

Guest tony_montana
2 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

-Από που είσαι, από την Ελλάδα; 

--Από την Κομοτηνή.

Δεν το ξέρω αυτό το νησί, είναι κοντά στην Μύκονο; 

Δε λες πάλι καλά που είσαι από την Κομοτηνή και δεν είσαι από Μακεδονία. Αντε να εξηγήσεις τί και πώς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, tony_montana said:

Δε λες πάλι καλά που είσαι από την Κομοτηνή και δεν είσαι από Μακεδονία. Αντε να εξηγήσεις τί και πώς. 

Καλά αυτή την εξήγηση με την ελληνική Μακεδονία που είναι στην βόρεια Ελλάδα και είναι κάτι διαφορετικό από το κράτος που ονομάζεται Μακεδονία, την έχω δώσει άπειρες φορές. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kostas21 said:

Από το 96 μέχρι 2004 μας ξέρανε ολοι. Ανεξάρτητα τι κ πως θεωρουμασταν τοπ κλαμπ. Μη ξεχνάτε φτάσαμε να έχουμε Ριβαλντο κ Εμερσον αυτά μετράνε έξω. 

Από 2009 κ έπειτα αλλαγή γενιάς σιγά σιγά ξεβαφε αλλά ακόμα κρατούσαμε. 

Αν είχαμε κάνει νίκη στον όμιλο τσλ πρόσφατα θα ανανεωναμε πολλά. 

Αλλά γενικά έχει χαθεί η αίγλη του ποδοσφαίρου μας. 

Συνηθως όταν  λες ότι είσαι ΑΕΚ σε Άγγλο σε κοιτάει σαν εξωγήινο ή καπου την έχει ακούσει; 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάθομαι και εξηγώ την ιστορία μας συνήθως, τι σημαίνει ΑΕΚ κτλ αν είμαι με ξένο φίλο μου. Μερικοί κάθονται να ακούσουν και το θυμούνται μετά, άλλοι βαριούνται και κάνουν πως ακούνε και μετά μου λένε "κατάλαβα,  το Α της ΑΕΚ σημαίνει Αθήνα". 

Link to comment
Share on other sites

Guest tony_montana
3 minutes ago, Kostas21 said:

E είναι σα να σου πει εσένα Άγγλος ότι είναι οπο το Lancashire. 

Ειμαι καλός στην γεωγραφία. 😁 Αλλά όχι, στις λεπτομέρειες. Αν δεν το γκουγκλαρα, θα λεγα ότι είναι προάστιο του Λονδίνου.

Link to comment
Share on other sites

Σουηδία μας ξέρουν πάντως . Έχουμε και ιστορία με ΑΙΚ , πήραν την πρώτη (και μοναδική ;;) συμμετοχή τους σε ομίλους τσουλου με εμάς , μαζί με τα χουλιγκανικια που καναν εκείνη τη μέρα και θεωρείται η απαρχή του οπαδικού τους κινήματος . Βέβαια αρκετοί   ξέρουν ή έχουν ακούσει  τον παοκ τα τελευταία χρονια κυρίως επειδή η προσφυγική ροη ήταν από Μακεδονία Κιλκίς και λοιπά . 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kostas21 said:

7 στους 10 ξερουν αν ασχολούνται με μπάλα. 

Εισαι main rival αναμεσα στους τοπ 3.

Αν δε ξέρει θα ξέρει μόνο το γαύρο λόγω τσλ κ μικρότερη ασχολία.

Αλλά είμαστε τοπ 3, δεν υπάρχει ποακ. Πρέπει να είναι μελετημένος ο άλλος να ξέρει κλαμπ από β Ελλάδα. 

Σα να ξέρεις πχ Πόρτο μπενφικα Σπόρτινγκ. Δε λες κ πακος φερειρα. 

Η ξερω γω γάλατα φενερ μπεσικτας. 

 

Το αντίστοιχο του παοκ στην πορτογαλία θα ταν ίσως Σπόρτιγκ Μπράγκα και στην Τουρκία η Τραμπζονσπόρ.  

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kostas21 said:

Επιβεβαιώνω. ΑΙΚ όταν υπήρχε foRum, κ MSN είχαν επικοινωνήσει μαζί μας γισιτ είχαν λατρεια ORiginal κ ήθελαν να κάνουν το οπαιδκο τους κατ εικόνα κ ομοίωση. 

Στελναν βιντεάκια αν τα κάνανε καλά. 🤣

Τι φάση; Να προσπαθούν να μας μιμηθούν και να τραγουδάνε ΑΙΚ ολέ, ορίτζιναλ, ΑΙΚ ολέ ορίτζιναλ ορίτζιναλ ; 

Link to comment
Share on other sites

Guest tony_montana
4 minutes ago, Kostas21 said:

Επιβεβαιώνω. ΑΙΚ όταν υπήρχε foRum, κ MSN είχαν επικοινωνήσει μαζί μας γισιτ είχαν λατρεια ORiginal κ ήθελαν να κάνουν το οπαιδκο τους κατ εικόνα κ ομοίωση. 

Στελναν βιντεάκια αν τα κάνανε καλά. 🤣

ΠRοκοψαν; 😁

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι κουβέντα με οπαδό της Τορίνο ένα καλοκαίρι που με ρωτάει τι ομάδα είμαι, λέω ΑΕΚ και θυμόταν τα σκορ των αγώνων τότε, όπως και τον Ντάνιελ Μπατίστα. Άστραψαν τα μάτια του όταν είπα ΑΕΚ, μα και βέβαια λέει. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kostas21 said:

Δε βάζω βίντεο ΑΙΚ αλλά καλά τα πανε.

Τελευταιο πρωτάθλημα 2018

Εχουν 12

Τρίτοι σε πρωταθλήματα 

Spooky

Επίσης έχουν φύγει από το κανονικό της γήπεδο και παίζουν στο αντίστοιχο ΟΑΚΑ 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, mporat said:

Θυμάμαι κουβέντα με οπαδό της Τορίνο ένα καλοκαίρι που με ρωτάει τι ομάδα είμαι, λέω ΑΕΚ και θυμόταν τα σκορ των αγώνων τότε, όπως και τον Ντάνιελ Μπατίστα. Άστραψαν τα μάτια του όταν είπα ΑΕΚ, μα και βέβαια λέει. 

Γκούλιτ των φτωχών έλεγαν τότε τον Μπατίστα.

Ειχαν γεμίσει την 1-2 κ μας έκαναν θυμάμαι κ ένα σχέδιο με παλαμάκια και στο καπάκι "χειρονομία κωλοχερο"🤣

Ωραίες εποχές ρε ..

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, JOSS said:

Επίσης έχουν φύγει από το κανονικό της γήπεδο και παίζουν στο αντίστοιχο ΟΑΚΑ 

Μια χαρά γήπεδο είχαν αυτοί θυμαμαι

Link to comment
Share on other sites

Την ΑΕΚ δεν την γνωριζει κανεις εξω απο πρωην προσφυγικους δημους που αρχιζουν με "νεα/νεο." Στο εξωτερικο θαυμαζουν τον μεγαλο Ολυμπιακο με τον υπερεθνικο ευεργετη ιδιοκτητη του, και τον ΠΑΟΚ με την αθλητικη εκδοση της Εδεμ, την Τουμπα. Εμας ουτε που μας ξερουν, "ΑΙΚ; Skype;" λενε οταν τους λες "ΑΕΚ."

Τρανη εξαιρεση στην θλιβερη ιστορια μας η περιοδος του Νικολαιδη 1996-2013, γιατι ο Νικολαιδης σαρωσε την Λα Λιγκα με τα 4 γκολ του και η Δεσποινα σαρωσε το Ευρωπαικο πολιτισμικο τοπιο με το "Opa." Ο μονος λογος για να ειμαστε περηφανοι σαν ΑΕΚτζηδες, αμην.

Link to comment
Share on other sites

Μια και συζητάγαμε  για το πώς λένε την ΑΕΚ εκτός Ελλάδος, τον παναθηναϊκό στην  Γαλλία τον λένε και Πανά, Le Pana :)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×