Jump to content

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ


GIANNHS
 Share

Recommended Posts

1 hour ago, nedved21 said:

Την ΑΕΚ δεν την γνωριζει κανεις εξω απο πρωην προσφυγικους δημους που αρχιζουν με "νεα/νεο." Στο εξωτερικο θαυμαζουν τον μεγαλο Ολυμπιακο με τον υπερεθνικο ευεργετη ιδιοκτητη του, και τον ΠΑΟΚ με την αθλητικη εκδοση της Εδεμ, την Τουμπα. Εμας ουτε που μας ξερουν, "ΑΙΚ; Skype;" λενε οταν τους λες "ΑΕΚ."

Τρανη εξαιρεση στην θλιβερη ιστορια μας η περιοδος του Νικολαιδη 1996-2013, γιατι ο Νικολαιδης σαρωσε την Λα Λιγκα με τα 4 γκολ του και η Δεσποινα σαρωσε το Ευρωπαικο πολιτισμικο τοπιο με το "Opa." Ο μονος λογος για να ειμαστε περηφανοι σαν ΑΕΚτζηδες, αμην.


Έχω μπαναριστεί από αλλοδαπό τεχνικό φόρουμ για αυτό.
Όταν κατάλαβε ότι ήμουν από την Ελλάδα μου έγραψε κάτι σαν Olympiakos με εμότικονς respect και τα ρέστα
Του έβαλα 2 Παναγίες από κάτω και χαιρέτησα όταν μπήκε μπροστά το Google Translate
Θα έμεινε και με την απορία ο άλλος
Πάντως για να τα λέμε όλα και προ Τζίλη και μετά Τζίλη η ομάδα απαξιεί να ασχοληθεί με τα προκριματικά. Οι προκλήσεις μας είναι για μετά τους ομίλους. Το φετινό ήταν να τους κουρέψεις γουλί, να τους αλείψεις με πίσσα και πούπουλα και να τους βάλεις να κουβαλούν σιδεροβέργες στο εργοτάξιο του φιλάθλου

Link to comment
Share on other sites

Όσοι αναφέρεστε στην ... καρμική ή μη "σχέση" ΑΕΚ και ΑΙΚ να μην ξεχνάτε τον άνθρωπο που πρώτος έκανε τα ... παντρολογήματα με την ιστορική φράση "Τέλω να κάνω τΟν ΑΙΚ και πάλι πρωτατλήτρια" ....

bob-kozonis-710x401.jpg

:lol:

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Πχ, από Βουλγαρία, αν με ρωτούσαν θα έλεγα τρεις, .....

παοκ, άρης, ηρακλής (γαμημένοι και οι τρεις) ???

:lol:

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kostas21 said:

Με ΑΙΚ νομίζω παίξαμε τελευταίο ματς τσλ στη ΝΦ? 

Η χρονιά με τα 6 χ δεν ηταν η τελευταία στη Φιλαδέλφεια για τσουλου?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Νονός said:

Όσοι αναφέρεστε στην ... καρμική ή μη "σχέση" ΑΕΚ και ΑΙΚ να μην ξεχνάτε τον άνθρωπο που πρώτος έκανε τα ... παντρολογήματα με την ιστορική φράση "Τέλω να κάνω τΟν ΑΙΚ και πάλι πρωτατλήτρια" ....

bob-kozonis-710x401.jpg

:lol:

Η καλυτερότερη φώτο ήταν μια μπροστά σε έναν 8086

Μαζί με το ξένο ελικόπτερο που έβγαλε σέλφι ο Ξενιάδης η Κοζωνοφωτογραφία ανήκει στη Μπιενάλε των καλτ μας 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Νονός said:

παοκ, άρης, ηρακλής (γαμημένοι και οι τρεις) ???

:lol:

Καλά αυτές είναι από την  νότια Βουλγαρία. 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Duck_Season said:

Η καλυτερότερη φώτο ήταν μια μπροστά σε έναν 8086

Μαζί με το ξένο ελικόπτερο που έβγαλε σέλφι ο Ξενιάδης η Κοζωνοφωτογραφία ανήκει στη Μπιενάλε των καλτ μας 

Πολλή πίκρα ρε φίλε ... Ας μην τα θυμόμαστε ...

Μεθόδευση της διεθνούς σιωνιστικής συνωμοσίας για να μην πάρει το Πούλιτζερ ο γίγας Ασπρούλιας ....

pegasus_LARGE_t_1041_9690280_type12905.j

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Καλά αυτές είναι από την  νότια Βουλγαρία. 

"ΟΧΙ" στον διαχωρισμό της φίλης και γείτονος χώρας που επιχειρεί η Νέα Τάξη Πραγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγραψει: 

καποιος Παπαδημητριου που ήταν εκπρόσωπος Μπόμπ Κοζωνη και νυν συνεργάτης τίγρεως, μπας και σας έχει βάλει σε περίεργες σκέψεις για την τοτε υποθεση; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νονός said:

Πολλή πίκρα ρε φίλε ... Ας μην τα θυμόμαστε ...

Μεθόδευση της διεθνούς σιωνιστικής συνωμοσίας για να μην πάρει το Πούλιτζερ ο γίγας Ασπρούλιας ....

pegasus_LARGE_t_1041_9690280_type12905.j

Και ιδού η απορία

Είναι ο Ασπρούλιας Άρειος

ή ο Μπαμπ είναι απόγονος του Μπίλμπο Μπάγκινς ;

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Kostas21 said:

Ελικόπτερο είχαν κιθ χάρις κ βιντιαδης. 

Κιθ προσγειώθηκε με το ελικόΦτερο ινκόγκνιτο ΝΦ σε μυστικό σημείο και πήγε για φωτοτυπίες σε χαρτοπωλείο δίπλα στον -τότε- "Κρίνο" με τους λουκουμάδες στη Δεκελείας.

Γεγονός.

Επικαλούμαι μαρτυρία - επιβεβαίωση @Stylianopoulos.

Είχαμε τότε το "αποκλειστικό" αλλά δεν το δώσαμε στον Τύπο για να μην τορπιλίσουμε τις διαδικασίες αγοραπωλησίας της ΠΑΕ ....

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω γράψει πολλές φορές παλιότερα, όσους έχω συναντήσει και ασχολούνται με ποδόσφαιρο, και δεν μιλάω για τους γνωστούς μου φυσικά που με ξέρουν, 9 στους 10 γνωρίζουν πολύ καλά ποιά είναι η AEK Athens, όπως και τους γαυροβάζελους εννοείται. Έχω γνωστό μάλιστα (οκ, αθλητικός δημοσιογράφος είναι, άλλη κατηγορία) ο οποίος γούσταρε Nikolaidis με τα χίλια, ήταν το πρώτο που μου είπε ενθουσιασμένος όταν γνωριστήκαμε. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω το ΑΕΚ - γαυροβαζελοι είναι το αντίστοιχο Μπεσικτας - Γαλατα - Φενερ στην Τουρκία. 

Κάτι Τραμπζονσπορ, Καισερισπορ κτλ είναι τα γυφτοσκουληκα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hades said:

Πιστεύω το ΑΕΚ - γαυροβαζελοι είναι το αντίστοιχο Μπεσικτας - Γαλατα - Φενερ στην Τουρκία. 

Κάτι Τραμπζονσπορ, Καισερισπορ κτλ είναι τα γυφτοσκουληκα

Ε ναι, το αντίστοιχο με τις τρεις μεγαλύτερες ομάδες της χώρας σε μια πόλη ή ένα αστικό κέντρο αν θες, υπάρχει και στην Τουρκία. Η Φενερ σαν πιο δημοφιλης καθώς και με περισσότερους τίτλους εντός της Τουρκίας, μοιάζει με τον Ολυμπιακό, ενώ είναι και από την Χαλκηδόνα-Καντικιο-Ι, κάτι σαν μεγάλη ξεχωριστή πόλη στην ασιατική πλευρά της Κωνσταντινούπολης, όπως ο Πειραιάς είναι ξεχωριστή πόλη εντός της ευρύτερης Αθήνας. Στην καθαυτό Κωνσταντινούπολη η Γαλατα από το Πέρα-Μπεγιογλου στην καρδιά της Πόλης, αν και έχτισε γήπεδο αλλού, είναι το αντίστοιχο του Παναθηναικου, με περισσότερες επιτυχίες στην Ευρώπη ενώ είναι η δεύτερη δημοφιλεστερη. Τρίτη του big 3 και της ευρύτερης Πόλης   αλλά δεύτερη της καθαυτό Κωνσταντινούπολης ειναι η Μπεσικτας, που είναι τριτη σε τίτλους και δημοφιλια,το αντίστοιχο της ΑΕΚ. 

Παρόλα αυτά οι οπαδοί της Φενερ, από ελληνικές προτιμούν συνήθως την ΑΕΚ λόγω χρωμάτων που μοιάζουν καθώς και λόγω του Λεφτερ, του μεγαλύτερου ποδοσφαιριστη στην ιστορία της που ήταν Ρωμιός από την Πόλη, ενώ έπαιξε και ελάχιστα σε εμάς, ενώ κάποιοι οπαδοι της Μπεσικτας είχαν κάνει σχέσεις με τους παοκτζηδες λόγω χρωμάτων. Και κάποιοι δικοί μας είχαν κάνει σχέσεις με κάποιους της Φενερ. 

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, SpiRos said:

Τα έχω γράψει πολλές φορές παλιότερα, όσους έχω συναντήσει και ασχολούνται με ποδόσφαιρο, και δεν μιλάω για τους γνωστούς μου φυσικά που με ξέρουν, 9 στους 10 γνωρίζουν πολύ καλά ποιά είναι η AEK Athens, όπως και τους γαυροβάζελους εννοείται. Έχω γνωστό μάλιστα (οκ, αθλητικός δημοσιογράφος είναι, άλλη κατηγορία) ο οποίος γούσταρε Nikolaidis με τα χίλια, ήταν το πρώτο που μου είπε ενθουσιασμένος όταν γνωριστήκαμε. 

Με την ουγγαρία μας ενώνει και ο μυθικός μαγυαρος μουντιαλικος διεθνής των 80ς, Μάρτον Εστερχαζυ. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rayo Vallecano 21 said:

κάποιοι οπαδοι της Μπεσικτας είχαν κάνει σχέσεις με τους παοκτζηδες λόγω χρωμάτων

Ενδιαφέρον στοιχείο είναι ότι τα αρχικά χρώματα της Μπεσίκτας ήταν ερυθρόλευκα και άλλαξαν το κόκκινο σε μαύρο μετά τους βαλκανικούς πολέμους σε ένδειξη πένθους για την χαμένη Μακεδονία.

Η Γαλατά πάντως είναι πρώτη σε τίτλους: πρωταθλήματα, κύπελλα και φυσικά ευρωπαϊκή κούπα. Είναι αξιοπερίεργο που η Φενερ έχει πολύ περισσότερο κόσμο, δεν συμβαίνει συχνά, αλλά ίσως εξηγείται από το γεγονός ότι η Γαλατά έκανε φοβερό ξεπέταγμα από τα 90's και μετά και είναι παραδοσιακοί οι Τούρκοι, οι νέες γενιές δεν άλλαξαν ομάδα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Από το "χρονοντούλαπο της ΑΕΚ" στο φουμπου. Τετράδα φωτιά, αν και δύσκολα χωρούσαν στην ίδια ενδεκάδα. 

Μπορεί να είναι εικόνα ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα που στέκονται και εξωτερικοί χώροι

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Από το "χρονοντούλαπο της ΑΕΚ" στο φουμπου. Τετράδα φωτιά, αν και δύσκολα χωρούσαν στην ίδια ενδεκάδα. 

Μπορεί να είναι εικόνα ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα που στέκονται και εξωτερικοί χώροι

Το Μοσχος φαίνεται από πισω;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Man Of Faith said:

Το Μοσχος φαίνεται από πισω;

Ναι, για την ακρίβεια το γιαπι του, αφού στην διάρκεια των 80ς παρέμενε έτσι, μεχρι το 89 που τελικά ολοκληρώθηκε και εγκαινιαστηκε. Πόσες φορές είχαμε μπει μέσα πιτσιρικάδες, όλα αυτά τα χρόνια, υπήρχε και τρόπος μέσω του κλειστού να πηδηξεις στον διάδρομο που έβγαζε στην μπούκα της 21 και να μπεις τζάμπα σε ποδοσφαιρικό αγώνα. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ναι, για την ακρίβεια το γιαπι του, αφού στην διάρκεια των 80ς παρέμενε έτσι, μεχρι το 89 που τελικά ολοκληρώθηκε και εγκαινιαστηκε. Πόσες φορές είχαμε μπει μέσα πιτσιρικάδες, όλα αυτά τα χρόνια, υπήρχε και τρόπος μέσω του κλειστού να πηδηξεις στον διάδρομο που έβγαζε στην μπούκα της 21 και να μπεις τζάμπα σε ποδοσφαιρικό αγώνα. 

Κι εγώ το θυμάμαι οτι τέλη 80s μπήκαμε στο κλειστό γι αυτό παραξενευτηκα όταν είδα την φωτο του 85 με αυτό από πίσω.Μετα το τσέκαρα και είδα ότι χτιζόταν επί μία δεκαετία.Το χουμε με τα γήπεδα 😁

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Man Of Faith said:

Κι εγώ το θυμάμαι οτι τέλη 80s μπήκαμε στο κλειστό γι αυτό παραξενευτηκα όταν είδα την φωτο του 85 με αυτό από πίσω.Μετα το τσέκαρα και είδα ότι χτιζόταν επί μία δεκαετία.Το χουμε με τα γήπεδα 😁

Νέα εποχή το 89 για τον σύλλογο, με την ποδοσφαιρική ΑΕΚ επιτέλους  πρωταθλήτρια και το Μόσχος να εγκαινιάζεται το φθινόπωρο, μετά από χρόνια που ήταν γιαπί.  

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Νέα εποχή το 89 για τον σύλλογο, με την ποδοσφαιρική ΑΕΚ επιτέλους  πρωταθλήτρια και το Μόσχος να εγκαινιάζεται το φθινόπωρο, μετά από χρόνια που ήταν γιαπί.  

Είμαστε πια πρωταθλητές, έρχονται άλλες εποχες

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nikos said:

Σχετικά εύκολο κουιζακι για οσους έζησαν την εποχή Γενερακη. 22/22

 

https://inaek.com/2021/12/28/kouiz-thymasai-tous-protathlites-me-tin-aek-to-1992/?fbclid=IwAR1hMr9MTJ2mdFugFKv5vJ2kzTtq2224SF8r-DscHb78NO57nVreo0PxW34

Εντάξει .... ντρέπεται κι η ντροπή η ίδια αυτοπροσώπως.

Υπάρχει άνθρωπος που βγάζει το ψωμάκι του βάΝοντας τέτοια κουίΖα ???

Κοτσάρουνε και τη φωτογραφία τα κνώδαλα ....

Αυτηνή η εικών, επιτρέπει ερώτηση ΜΟΝΟ για 4 προσώπατα :

quiz-aek.jpg

Ουδέν πέραν αυτού !

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×