Jump to content

ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΑ (Formula, Rally, 2-4 τροχοί γενικά)


Macross
 Share

Recommended Posts

19 minutes ago, CHⓇIS said:

Τριβει τα χερια της η ετζιααν κ ο τιγρης.... 

Shell ή ΈΚΟ ρε, 

Allsmart app και εθνική go4more. 100αρα μέχρι τα πρώτα 2000 χλμ μετα 98αρα κάθε Τρίτη σε προνομιακή τιμή από Shell 

Tip: πιο φθηνή 95αρα Jet oil στη Παπαναστασιου 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, agelos said:

Άδη, δώσε εντυπώσεις από Κοναρα.

Εντυπώσεις:

Πολύ ελαφρύ τιμόνι μέσα στην πόλη (βολικό) 

Εξωτερική εμφάνιση με χρώμα dark knight έρωτας 

Εσωτερικό περίμενα σκληρά πλαστικά, συντηρητική εικόνα αλλά τελικά συμπαθητικό πολύ 

Δεν έχει χάρτες στην 8ιντση οθόνη, παίζεις με Android auto. Με χάλασε αυτό, για χάρτες +1500 ευρώ 10αρα οθόνη με 7-8 ηχεία έξτρα. Αλλά παράδοση προς Μάιο οπότε κλαιν 

Πορτ μπαγκαζ 374 lt είχε έναν σάκο μεγάλο σήμερα η συμβία (από αυτούς που βάζουν πτώματα) έπιασε όλο το χώρο. Τη δική μου βαλίτσα πίσω. Έπρεπε να ρίξω καθίσματα. Σκέφτομαι όταν με το καλό θα έχω κανένα μωρό τι θα κάνω 

Αθόρυβο για τρικυλινδρο κινητήρα δεν ακούς τίποτα ούτε σε υψηλές στροφές. 

Cruise control για πρώτη φορά. Οκ, PlayStation η φάση. 

Full Led φώτα, δε χρειάζεσαι καν μεγάλη σκάλα σε επαρχιακό δρόμο. 

Clima > air condition 

Περίμενα την κατανάλωση 8+ για πρώτη φορά, έδειξε 7.1 θα πέσει και άλλο. 

Γενικά θα πάω και λίμνη Πλαστήρα με ανηφόρες στροφές κτλ και θα επανέλθω 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος.

Για τους χάρτες κλαιν ρε, παίζεις με android/apple auto.

Για τον αποθηκευτικό χώρο, όταν με το καλό πληθυνετε, βάζεις μια μπαγκαζιερα.

Η κατανάλωση θεωρώ θα πεσει κι άλλο.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, agelos said:

Ωραίος.

Για τους χάρτες κλαιν ρε, παίζεις με android/apple auto.

Για τον αποθηκευτικό χώρο, όταν με το καλό πληθυνετε, βάζεις μια μπαγκαζιερα.

Η κατανάλωση θεωρώ θα πεσει κι άλλο.

 

Χρειάζομαι κινητό με Android 11 και πάνω για να έχω wireless σύνδεση, κάτι είναι και αυτό για να μη μπλέκω με καλώδια. Βέβαια πρέπει να έχω συνέχεια mb αλλά στις μέρες μας ποιος δεν έχει.. 

Μπαγκαζιερα θα παίξει σαν επιλογή σίγουρα όπως το βλέπω. Η κατανάλωση και μόνο που πήγαινα με 130+ και δεν ανέβηκε πάνω από 7.5 για μένα είναι οκ, σε σύγκριση με την καρμανιόλα 80 αλόγων Ford focus που οδηγώ τα τελευταία 5 χρόνια 

Αν έπαιρνα το ίδιο μοντέλο mild hybrid, θα είχα τέλη, 361 λίτρα πορτ μπαγκαζ και κατανάλωση - 0,5lt, τίποτα δηλαδή. 

Καλοτάξιδα να είναι όλα τα αυτοκίνητα και πολυταξιδα χωρίς προβλήματα. 

Νεο αμάξι σε άντρα = πριαπισμος για κανένα μήνα, μέχρι να γίνει και η πρώτη γρατζουνια 😁

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες, για κάνα μήνα Μαξ.

Εγω σήμερα ανακάλυψα ότι μου λείπει η κεραία. Θυμήθηκα πριν δύο βδομάδες σε όπισθεν, είχα βρει σε ένα δέντρο και δεν είχα δώσει σημασία

🤡

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, agelos said:

Όπως το λες, για κάνα μήνα Μαξ.

Εγω σήμερα ανακάλυψα ότι μου λείπει η κεραία. Θυμήθηκα πριν δύο βδομάδες σε όπισθεν, είχα βρει σε ένα δέντρο και δεν είχα δώσει σημασία

🤡

Βγες ένα βράδυ καταδρομικη με μάσκα και σκούφο και πάρε κεραία από κανένα άλλο αυτοκίνητο (καταδικάζω) 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Hades said:

Σκέφτομαι όταν με το καλό θα έχω κανένα μωρό τι θα κάνω

Θα δωσεις το κονα κ θα παρεις παππουδιστικο κ θα λες καλα ελεγε ο chris... ... 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, CHⓇIS said:

Θα δωσεις το κονα κ θα παρεις παππουδιστικο κ θα λες καλα ελεγε ο chris... ... 

Ο Chris λέει 4x4, χειροκίνητο, πετρέλαιο. 

0/3 είσαι σε λίγα χρόνια. Πάρε όσο προλαβαίνεις το vitara του Αγγέλου, 20 χρόνια θα σου κρατήσει το αμάξι. 

 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Hades said:

Ο Chris λέει 4x4, χειροκίνητο, πετρέλαιο. 

0/3 είσαι σε λίγα χρόνια. Πάρε όσο προλαβαίνεις το vitara του Αγγέλου, 20 χρόνια θα σου κρατήσει το αμάξι. 

 

Mpa re. 6 kaiei mono tou aggelou. Tha pao na paro ena pou kaiei parapano ap to diko sou g na se kerdizo kapou..... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hades said:

Ο Chris λέει 4x4, χειροκίνητο, πετρέλαιο. 

0/3 είσαι σε λίγα χρόνια. Πάρε όσο προλαβαίνεις το vitara του Αγγέλου, 20 χρόνια θα σου κρατήσει το αμάξι. 

 

Ποσο καιei παραπανω απο το wltp pou dinei h etairia? 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, CHⓇIS said:

Ποσο καιei παραπανω απο το wltp pou dinei h etairia? 

Αυτό σχετικό είναι. Αν πηγαίνω με 110 σταθερά πχ θα κάψω 5.5, αν πηγαίνω με 140 θα κάψω 7. Αυτές οι μετρήσεις δε μπορούν να εφαρμοστούν ακριβώς. Αλλά γενικά θα έχω μια καλύτερη εικόνα μετά από 3-4 ταξίδια και μόλις στρωθεί ο κινητήρας 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν τα κοιτάς αυτά, άπαξ και πάρεις νέο αμάξι βενζίνη και έχεις ψυχολογικό με την κατανάλωση, πάρε υβριδικό καλύτερα να βλέπεις 3.5lt και να χυνεις τα βρακια σου. 

Κλάιν αν είναι 6.5 η 7 η 7.5. Wltp και ξυς ταρκιδιας

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Hades said:

Γενικά δεν τα κοιτάς αυτά, άπαξ και πάρεις νέο αμάξι βενζίνη και έχεις ψυχολογικό με την κατανάλωση, πάρε υβριδικό καλύτερα να βλέπεις 3.5lt και να χυνεις τα βρακια σου. 

Κλάιν αν είναι 6.5 η 7 η 7.5. Wltp και ξυς ταρκιδιας

@agelos. To fernei apo do to fernei apo ekei. Mallon ton hpie.....

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Hades said:

Χρειάζομαι κινητό με Android 11 και πάνω για να έχω wireless σύνδεση, κάτι είναι και αυτό για να μη μπλέκω με καλώδια. Βέβαια πρέπει να έχω συνέχεια mb αλλά στις μέρες μας ποιος δεν έχει

Emeis me to emvolio exoume 5g.katevazoume oti theloume apeuthias

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, CHⓇIS said:

@agelos. To fernei apo do to fernei apo ekei. Mallon ton hpie.....

Δεν έχει ουσιαστική διαφορά ρε συ +-1lt/100km. Ειδικά αν δεν κάνεις πολλά km.

Link to comment
Share on other sites

Θαμπά πίσω φανάρια από υγρασία. Το παρατήρησα το πρωί, το αμάξι είναι πλυμένο από την αντιπροσωπία, πριν την παράδοση. Σήμερα πρωινές ώρες είχε πάχνη, αλλά και πάλι τι να λέει αυτό. 

@CHⓇISμε γλωσσοφαγες. Πήρα τηλ στη Βελμαρ, αν δεν παίξει αλλαγή τους γαμησα.

 

IMG_20211220_150831__01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest tony_montana

Βενζίνες 100 οκτ, πετρέλαια vpower κλπ  βάζουμε όταν το ντεπόζιτο είναι σχεδόν άδειο είτε να χει ανάψει το λαμπάκι. Διαφορετικά, δεν έχει νόημα να αναμίξουμε τα καύσιμα διαφορετικών οκτανίων διότι δεν θα έχει όφελος. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, tony_montana said:

Βενζίνες 100 οκτ, πετρέλαια vpower κλπ  βάζουμε όταν το ντεπόζιτο είναι σχεδόν άδειο είτε να χει ανάψει το λαμπάκι. Διαφορετικά, δεν έχει νόημα να αναμίξουμε τα καύσιμα διαφορετικών οκτανίων διότι δεν θα έχει όφελος. 

Υπάρχουν μοτέρ που λογω υψηλής συμπίεσης, χρειάζονται καύσιμο αποκλειστικά 100 οκτανίων, το αναγράφει και το manual του κατασκευαστή. Σε αντίθετη περίπτωση, συμφωνώ ότι είναι περιττό και δεν έχει ουσιαστική διαφορά η 95αρα με την 100αρα. Τα ίδια χλμ βγάζουν πάνω-κάτω και ο κινητήρας έχει την ίδια απόδοση. 

Link to comment
Share on other sites

Κάνας επιστήμονας στο ΚΜ να μας πει αν έχει νόημα αυτή η φάση με τα οκτανια, γιατί νομίζω πως δεν έχει; Εδώ (που οκ Λάρισα δεν είμαστε αλλά περισσότερα σουπερκαρς θα έχουμε σε σχέση με την Αθήνα), δεν υπάρχει καν 100αρα ή 99αρα. Νομίζω 98 (ίσως και 97) οκτανίων είναι η Shell VPower, and that's it. Επίσης θυμάμαι σε κάτι φόρουμ Alfa Romeo που κοίταγα λέγανε ότι για τους κινητήρες που έχουμε (compression ratios κλπ), 95 ή παραπάνω οκτανια δεν έχει διαφορά, έχει όμως στα λιγότερα (λχ 89) όπου κάποιες χώρες (ΗΠΑ?) πουλάνε. 

Μου φαίνεται επικό όλο αυτό το στόρι να είναι τρολ των εταιριών στο ψώνιο του Ελληναρά που νομίζει ότι οδηγάει φόρμουλα 1. 

Link to comment
Share on other sites

Guest tony_montana
10 minutes ago, Hades said:

Υπάρχουν μοτέρ που λογω υψηλής συμπίεσης, χρειάζονται καύσιμο αποκλειστικά 100 οκτανίων, το αναγράφει και το manual του κατασκευαστή. Σε αντίθετη περίπτωση, συμφωνώ ότι είναι περιττό και δεν έχει ουσιαστική διαφορά η 95αρα με την 100αρα. Τα ίδια χλμ βγάζουν πάνω-κάτω και ο κινητήρας έχει την ίδια απόδοση. 

Συμφωνώ αλλά προφανώς δεν μιλάμε για τέτοια μοτέρ. Εγώ, σε Clio  πχ σε βενζίνη  σε 308 πετρέλαιο που έχω άποψη αλλά και στο mp3 σε βενζίνη, έχω δει διαφορά στο ρολαρισμα. Δεν μετράω τόσο πολύ τα χλμ. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zara said:

Κάνας επιστήμονας στο ΚΜ να μας πει αν έχει νόημα αυτή η φάση με τα οκτανια, γιατί νομίζω πως δεν έχει; Εδώ (που οκ Λάρισα δεν είμαστε αλλά περισσότερα σουπερκαρς θα έχουμε σε σχέση με την Αθήνα), δεν υπάρχει καν 100αρα ή 99αρα. Νομίζω 98 (ίσως και 97) οκτανίων είναι η Shell VPower, and that's it. Επίσης θυμάμαι σε κάτι φόρουμ Alfa Romeo που κοίταγα λέγανε ότι για τους κινητήρες που έχουμε (compression ratios κλπ), 95 ή παραπάνω οκτανια δεν έχει διαφορά, έχει όμως στα λιγότερα (λχ 89) όπου κάποιες χώρες (ΗΠΑ?) πουλάνε. 

Μου φαίνεται επικό όλο αυτό το στόρι να είναι τρολ των εταιριών στο ψώνιο του Ελληναρά που νομίζει ότι οδηγάει φόρμουλα 1. 

Το ίδιο ξέρω και γω.

Θες ένα μίνιμουμ οκτανίων (95) κι από κει και πάνω πιπες.

Χημικός δεν είμαι βέβαια. Να μας πει κι ο Άδης.

Αχ Ντάλας, με τα 60 λεπτά το λίτρο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, agelos said:

Το ίδιο ξέρω και γω.

Θες ένα μίνιμουμ οκτανίων (95) κι από κει και πάνω πιπες.

Χημικός δεν είμαι βέβαια. Να μας πει κι ο Άδης.

Αχ Ντάλας, με τα 60 λεπτά το λίτρο.

Είσαι οκ και με 95αρα δεν τίθεται θέμα. Στο kona από 92 και πάνω συνιστούν. Αν το επιτρέπει η τιμή και η τσέπη, βάζε 98αρα. 

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι καταλαβαίνω περί του τι ακριβώς μετρούν τα οκτανια (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Octane_rating) , δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο να βάλεις 98αρα vs 95.

Link to comment
Share on other sites

Update: το θαμπωμα έφυγε από τα φαναράκια, σήμερα δεν υπήρχε στίγμα. Διάβασα ότι είναι φυσιολογικό και συμβαίνει, τίποτα ανησυχητικό. Βελμαρ σαγαπω hyundai σε λατρεύω 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×