Jump to content

Α.Ε.Κ. - Ajax (Champions League, Group E - 5η αγ.): 27/11, 20:00, CosmoteSport 2


SpiRos
 Share

mvp-κοουτσινγκ-βραβειο σοιλεδη  

19 members have voted

  1. 1. mvp

    • Μπάρκας
      0
    • Γκάλο
      1
    • Χουλτ
      1
    • Οικονόμου
      0
    • Τσιγκρίνσκι
      10
    • Μπακάκης
      1
    • Γαλανόπουλος
      0
    • Άλεφ
      5
    • Μάνταλος
      0
    • Λιβάγια
      0
    • Πόνσε
      1
    • Μπογέ
      0
    • Κλωναρίδης
      0
    • Γιακουμάκης
      0
  2. 2. Κόουτσινγκ Ουζουνίδη

    • Καλό
      0
    • Μέτριο
      3
    • Κακό
      12
    • Φυσιολογικό
      4
  3. 3. Βραβείο Άρη Σοιλέδη (χειρότερος παίκτης)

    • Μπάρκας
      2
    • Γκάλο
      0
    • Χουλτ
      0
    • Οικονόμου
      0
    • Τσιγκρίνσκι
      0
    • Μπακάκης
      0
    • Γαλανόπουλος
      0
    • Άλεφ
      2
    • Μάνταλος
      3
    • Λιβάγια
      12
    • Πόνσε
      0
    • Μπογέ
      0
    • Κλωναρίδης
      0
    • Γιακουμάκης
      0


Recommended Posts

Διαβαζω οτι απαξιωνουμε τους παικτες μας κλπ

 

Μαλλον δεν εχει γινει κατανοητο το μεγεθος της μαλακιας που εγινε το καλοκαιρι.

 

Για τους μικροτερους να πω οτι εμενα το περσινο πρωταθλημα μου θυμισε αρκετα το πρωταθλημα του 89.

 

Τοτε ηταν ακομα πιο μαγκικο, κατακτηθηκε 100% στα γηπεδα, αλλα και παλι οι ομοιοτητες ειναι αρκετες.

Ειχες 2 πιο πλουσιους αντιπαλους, ειχες ρεντα, ειχες προπονητη, δεν αδικηθηκες καθολου παρασκηνιακα.

 

Μια αλλη ομοιοτητα ηταν οτι στο ροστερ υπηρχαν 4-5 σοβαροι παικτες και ολοι οι αλλοι ηταν απο μετριοτητες ως αμπαλοι. Κατι που απεδειξε και η συνεχεια της καριερας τους.

Τι εκανε τοτε ο Γιδοπουλος; Ο οποιος λεφτα δεν ειχε. Κρατησε ολο το ροστερ και προσθεσε και τον Μπατιστα (μιλαμε για ταλενταρα της εποχης που εβγαζε ματια στον Εθνικο). Κρατησε και τον προπονητη. Αποτελεσμα. Η ΑΕΚ ηρθε 2η αλλα εκανε πρωταθλητισμο και γενικα ηταν σοβαροτατη. Ναι, με τα ιδια σαπακια που ειχε και την προηγουμενη χρονια, αλλα και τους 4-5 να τους τραβανε απο το χερι και φυσικα τον προπονητη και τον προεδρο πανω απο την ομαδα. Και ολα αυτα φυσικα εβαλαν τις βασεις και για τα σερι πρωταθληματα αργοτερα κλπ

 

Οκ ξερω αλλες εποχες, αλλα τι θελω να πω;

 

Πρωταθληματα παιρνεις και με 1 καλο προπονητη και 4-5 ποιοτικους. Και μενουν οι Χατζηδες/Μπακακηδες και Σταματηδες/Γαλανοπουλοι να κανουν τους κομπαρσους και την βρωμικη δουλεια.

 

Ε, οταν χανεις Χιμενεθ, Αραουχο, Βρανιες, Χριστοδουλοπουλο (+ Γιοχανσον, Κονε) και τους αντικαθιστας με χειροτερους, δεν θα κατσω τωρα να πω οτι εμειναν ο Μπακακης, ο Μανταλος κι ο Λαμπροπουλος που ειναι «πρωταθλητες». Παπαρια θα ηταν χωρις τους παραπανω.

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

Μπούκο. Αυτό ήταν και ό,τι μας ξεχωρίζει από τους άλλους. Το συναισθηματικό δέσιμο.

 

Έτσι είμαστε ως club. Αυτό είναι το dna.

 

Γιαυτό και έχουμε ΕΜΕΙΣ την ιστορία με τον Μπάγεβιτς.

 

Οι άλλοι έφυγε ο Μητρόπουλος και οκ στην πούτσα τους. Στους άλλους έφυγε ο Δομάζος και ο Σαραβάκος στην πούτσα τους κι αυτοί.

 

Εμείς μιλάμε ακόμα για τον προδότη τον Κωστάκη τον Μανωλά.

 

Δέσιμο. Κόλλημα.

 

Ευχή και κατάρα. Μαζί.

 

Ας τελειώσει το γήπεδο και ας πάει στο καλό μήπως ξεκολλήσουμε από όσα μας κρατάνε πίσω.

 

Ε δεν είναι μόνο ο Μελισσανίδης κολλημένος με τα 90s.

 

Να τα λέμε όλα.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Όοοοχι δεν είμαστε συναισθηματικοί.

Ρεβανσιστές είμαστε.

Εκεί έξω, η πλειοψηφία έχυνε το καλοκαίρι που ρθε ο Κλαρίνος αντί του... Χιμένεθ που ξεφτίλιζε από την προηγούμενη θητεία του κιόλας το βατράχι.

Πήρε πρωτάθλημα μετά από 24 χρόνια, η ομάδα σούρνεται έξι μήνες τώρα και μισό "Μανόλο Χιμένεθ" δεν έχει ακουστεί.

Εκεί πάει περίπατο ο συναισθηματισμός μάλλον.

Απλά ο βάτραχος έχει σημαδέψει το DNA της ομάδας ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Μέχρι και σήμερα τονΕ θέλουμε σοβαρόνΕ τον κόουτς αγέρωχο κτλ.

Έγινε η σέρβικη μιζέρια DNA.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

 

Σχετικά με τις λαμπρότερες μέρες που κάποιοι οραματίζονται σε συνδυασμό με την αλλαγή σκυτάλης στην ΠΑΕ, μάλλον θα απογοητευθούν.

Όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου είτε για οικειοθελή αποχώρηση είτε για βιολογικό τέλος του Δημήτρη Μελισσανίδη, ΚΑΝΕΝΑΣ (σοβαρός) διάδοχος δεν πρόκειται να εμφανισθεί.

Αυτή είναι η κατάρα αυτής της ομάδας πριν και μετά τον Λουκά Μπάρλο. ΚΑΝΕΝΑ βαρύ και ασήκωτο "πορτοφόλι" του τόπου δεν καψουρεύτηκε διαχρονικά την ΑΕΚ. Έτσι εξηγείται και η πελαγοδρομούσα πορεία της με ένα Πρωτάθλημα κάθε τόσα χρόνια, κανένα Κυπελλάκι για το ξεκάρφωμα και γενικά μια μεσοβέζικη θέση μεταξύ γαυροβάζελων και του υπόλοιπου συρφετού της Ελληνικής ποδοσφαιρικής πραγματικότητας.

Η ΑΕΚ διαχρονικά εναποτέθηκε στα χέρια Ζαφειρόπουλων, Τροχανάδων, Φιλίππου, Ψωμιάδηδων και λοιπών διατόντων αστέρων του Ελληνικού επιχειρηματικού γίγνεσθαι. Άλλοι την έβλεπαν σαν ένα βάρος που εκλιπαρούσαν να φύγει από πάνω τους και άλλοι την χρησιμοποίησαν σαν "όχημα" για άλλες παράπλευρες δραστηριότητες. Ακόμα και στο ναδίρ της το 2004 τα 5-6 "πορτοφόλια" που συντάχτηκαν πίσω από τον Ντέμη το έκαναν υπό τη μορφή φιλανθρωπικού εράνου και σε καμία περίπτωση καψούρας.

 

Facts είναι αυτά που γράφεις Νονέ μου και εξηγούν πολλά. Και κατ εμέ υπάρχουν και άλλα που εξηγούν ακόμη περισσότερα. Γιατί πέραν των επιχειρηματιών, η ΑΕΚ αντιμετωπίζεται σαν μικρή, ή έστω μικρότερη απ' ότι την έχω εγώ στο μυαλό μου από την πολιτεία, και δυστυχώς από τον ίδιο της τον εαυτό και τον κόσμο της. Πάμε να δούμε μερικά facts

 

Πολιτεία

Με την επαγγελματικοποίηση του ποδοσφαίρου φύτεψαν στον βάζελο ολόκληρο Βαρδινογιάννη. Εσένα πάλι σε άφησαν με κάποιο Ζαφειρόπουλο

Σε μια νύχτα σου ακύρωσαν το πρότζεκτ του γηπέδου σου για χάρη του Ολυμπιακού

10 ολόκληρα χρόνια μετά και ενώ σε έγραψαν επιδεικτικά στα @@ τους, έρχεται και ένας Μελισσανίδης και επιτέλους σου δίνουν τα 2 στρεμματάκια που χρειάζεσαι για να φτιάξεις γήπεδο. Η αντιπολίτευση, οι αναρχικοί, οι οικολόγοι και κάθε καρυδιάς καρύδι ξεσηκώνονται και μας βγαίνει η ψυχή για να βγάλουμε την ρημάδα την άδεια. Την ίδια ώρα κάποιος ΠΑΟΚ ετοιμάζεται να πάρει ούτε ξέρω γω πόσα στρέμματα για να φτιάξει την νέα Τούμπα και όλη η πολιτεία μόνο που δεν του παίρνει πίπες. Καμιά αντίδραση ούτε από την αντιπολίτευση, ούτε από κανέναν.

 

 

Η ίδια η ΑΕΚ

Η ίσως πιο τρανή σου δόξα μέχρι εκείνη την περίοδο πάει το '96 στον Ολυμπιακό απλά και μόνο επειδή του δίνει περισσότερα λεφτά. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα να το αποτρέψεις. Μετά από αυτό ο οργανισμός τον δέχεται πίσω άλλες 3 φορές και του παίρνει πίπες μέχρι και σήμερα (μιλάω για παράγοντες, παλαίμαχους, δημοσιογράφους κτλπ)

Χάνεις πρωτάθλημα στα χαρτιά το 2008 και δεν κάνεις σχεδόν τίποτα να διεκδικήσεις το δίκιο σου. Ακόμη και στο CAS λόγω Καλαμαριάς και ΠΑΟ πήγαμε (σε αυτό μπορεί να κάνω λάθος). Λίγα χρόνια αργότερα, ο τότε πρόεδρός σου βγαίνει και λέει ''καλά έκανε ο Ολυμπιακός, το λάθος είναι της ΕΠΟ''. Να αναφέρω ότι την ίδια χρονιά, λίγες αγωνιστικές πιο πριν δεν έκανες εσύ ο ίδιος ένσταση με τον Αστέρα ενώ μπορούσες και όχι μόνο δεν το κάνεις σημαία, δεν το αναφέρεις καν και ούτε οι μισοί σου οπαδοί δεν το θυμούνται;

Ο τότε πρόεδρος της ΕΠΟ, Γκαγκάτσης ψηφίστηκε από την ΑΕΚ για πρόεδρος της ΚΕΔ (ή της Λίγκας; της ΕΠΟ; κάτι τέτοιο) λίγα χρόνια μετά

Η ΠΑΕ έστειλε στεφάνι στην κηδεία του Μάκη Ψωμιάδη, ο οποίος σύμφωνα με επίσημα απόφαση δικαστηρίου σου καταχράστηκε 80 μύρια και ουσιαστικά σε κατέστρεψε

Οι δημιουργοί της παράγκας που ξεκίνησε το '96 και ουσιαστικά σε κατέστρεψε, τώρα είναι κολλητάρια σου.

Στην (πολύχρονη σαφώς) κρίση σου σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ διαλύθηκες και βίωσες υποβιβασμούς restart και άλλες τέτοιες ιστορίες

Η ΑΕΚ είναι έβδομη και παλιά σου δόξα σαν παίκτης, και πρώην πρόεδρός σου για 4,5 χρόνια βγαίνει και λέει την Κυριακή στην εκπομπή του ''για μένα δεν κάνει τόσο τρομερά κακή πορεία η ΑΕΚ''

Η ΑΕΚ ετοιμάζεται να γράψει αρνητικό ρεκόρ ελληνικής ομάδας στη διοργάνωση και η διοίκηση το αντιμετωπίζει ως κάτι φυσιολογικό, αφού στόχος είναι η απλή συμμετοχή, λες και δεν το χουμε ξανακάνει. 

Παίρνεις πρωτάθλημα μετά από 24 χρόνια και αντί να πατήσεις γκάζι τραβάς χειρόφρενο. Δεν σε ενδιαφέρει η εκτόξευση απ΄ τα ιστορικά σου στάνταρ, συμβιβάζεσαι με το ''ΑΕΚ= 1 πρωτάθλημα ανά επταετία'' που λέει και ο Ματζίσιαν.

 

Κόσμος

Όταν η ΑΕΚ ήταν στο χείλος του γκρεμού της ρίξαμε μια σπρωξιά να τελειώνουμε μια ώρα αρχύτερα

Οι μισοί ΑΕΚτζήδες παίρνουν πίπες στον Μπάγεβιτς και το θεωρούν ως κάτι φυσιολογικό που πήγε από την ΑΕΚ στον Ολυμπιακό, αποδεχόμενοι ότι πήγε σε μεγαλύτερη ομάδα προφανώς.

Από ΑΕΚτζήδες στο παρελθόν γίναμε πρωτίστως Μπαβετσικοί, αντιμπαγεβιτσικοί, ντεμικοί, αντιντεμικοί, οριτζιναλίστες και αντιοριτζιναλίστες. Μάλλον αυτά που μας χώριζαν είναι περισσότερα απ' αυτά που μας ένωναν.

Πέσαμε κατηγορία σε μπάσκετ και ποδόσφαιρο και καμία αντίδραση.

Το '14 στην δική μας υποτίθεται περιοχή ψηφίσαμε ''με αριστερή συνείδηση'' και βγάλαμε τον μοναδικό υποψήφιο δήμαρχο που δεν ήθελε το γήπεδο.

Ο ίδιος το επισήμανες ότι με την ΑΕΚ έβδομη, να χει να σκοράρει 1 μήνα (δεν μιλάω καν για νίκη, αλλά για ένα απλό γκολ) μπαίνανε κάποιοι στο Αγρίνιο και παίρνανε φανέλες

Όταν πήγαμε να ψελίσσουμε ένα ''πάρε παίκτες οεοε'' κάποιοι ξεκίνησαν να φωνάζουν το  ''ΠΑΟΚια είσαστε μουνιά'' το οποίο και τελικά επικράτησε.

Διαχρόνικα κάποιοι βάζουν την οπαδική, πολιτική, κοινωνική κόντρα τους με άλλους οπαδούς και το ACAB πάνω απ' την ΑΕΚ. Όσες τιμωρίες και εξευτελισμούς και να χει υποστεί το σωματείο απ' όλο αυτό, αυτοί συνεχίζουν, προφανώς αμετανόητοι.

 

Δεν ξέρω αν η ΑΕΚ είναι μεγάλη, μικρή ή απλώς ιστορική ομάδα. Όμως απ' ότι φαίνεται είναι μικρότερη απ' ότι την είχα εγώ στο μυαλό μου. Ε δεν γίνεται να την αντιμετωπίζουν έτσι η πολιτεία, οι επιχειρηματίες, η πλειοψηφία του κόσμου της και ο ίδιος της ο εαυτός και να μην κάνω εγώ λάθος. Ας είναι, προφανώς και θα συνεχίσω να την αγαπώ για όλη μου την ζωή, αλλά όπως και να το κάνεις είναι ένα σοκ. Και θέλεις κάποιο χρόνο να το χωνέψεις όλο αυτό.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ

Στο DNA της ομαδας εκτος απο την σερβικη μιζερια εχει μπει και η φοβια οτιδηποτε διαφορετικο απο τον αφεντη Μελισσανιδη τον μεγιστανα που τελικα εβαλε λιγοτερα απο τον καθεναν που ασχοληθηκε με την ΑΕΚ..

Link to comment
Share on other sites

. Την ίδια ώρα κάποιος ΠΑΟΚ ετοιμάζεται να πάρει ούτε ξέρω γω πόσα στρέμματα για να φτιάξει την νέα Τούμπα και όλη η πολιτεία μόνο που δεν του παίρνει πίπες. Καμιά αντίδραση ούτε από την αντιπολίτευση, ούτε από κανέναν.

 

Ζητανε μετακινηση Σχολειου , μετακινηση Κολυμβητηριου. αλλαγη παιδικης χαρας.... Και μας με μερικα δεντρα θα μας εδιωχναν απο την Ελλαδα 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ εμείς έχουμε αντίδραση από τη τοπική κοινωνία. Φαντάζεστε να αντιδρούσε μια ομάδα πολιτών για το Καραισκακη? Θα τους είχαν κάψει ζωντανους

Link to comment
Share on other sites

και στην Τουμπα αντεδρασε η τοπικη κοινωνια και εφαγαν οπαδικο μπουλινγκ αλλα μουγκα τα ραδιοφωνα και τα καναλια

Link to comment
Share on other sites

Στο DNA της ομαδας εκτος απο την σερβικη μιζερια εχει μπει και η φοβια οτιδηποτε διαφορετικο απο τον αφεντη Μελισσανιδη τον μεγιστανα που τελικα εβαλε λιγοτερα απο τον καθεναν που ασχοληθηκε με την ΑΕΚ..

ωχου μωρε.... Νισαφι πια!!!!!

Εχω βαρεθει μ αυτη τη μαλακια!!!

Χωνεψε το κι εσυ κι ολοι οσοι εχουν αυτο το τροπαριο που μας πετας στα μουτρα καθε τοσο...

Κανεις δεν ειναι Μελισσανιδικος ή Ντεμικος ή οτι σκατα αλλο.

Εσυ μπορεις να παρεις την ΑΕΚ να την κανεις μεγαλη? Θα σε προσκυναω μερα νυχτα.

Αυτον εχουμε τωρα, τον κριτικαρουμε, τον βριζουμε, τον υμνουμε.

Ναι, φοβαμαι αν φυγει και δεν εχω λυση. Δεν ειμαι ατρομητος γαμαω σαν κι εσενα.

Δεν ειμαι σκληρος καργιολης να την παλεψω με το δημητρελλο.

Αν ερθει ο Χ και πει στο μελισσανιδη "δως μου την ομαδα να τα χωσω και να την τρεξω" και πει ο τιγρης οχι, μαζι σου να παμε εξω απ την ετζιαν

να ριχνουμε γιαουρτια.

Αλλα ετσι σκετα, φυγε, ΑΕΚ, μαγαζι γωνια αφου, οχι ρε φιλε.

Δε ρισκαρω.

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

στα 90ς τα κανανε οι μπαουγκ με ΠΣΖ

τωρα τα καναμε εμεις. ΣΤΟ ΤΣΛ.

Ν Τ Ρ Ο Π Η

Ε καλα περα απο οπαδικα στερεοτυπα, περι μπαουκτζηδων που "ειναι οι μονοι βλακες που  κανουν κανουν αυτοκαταστροφικες μαλακιες"  εμείς μετραμε ηδη δυο ετήσιους αποκλεισμους στις ευρωπαικες διοργανωσεις στην ιστορια μας, μια από το πολύ μακρινο 1979 και αλλη από το επισης μακρινο πλεον 1989 με μαρσειγ. Επίσης και ο γαυρος εχει γνωρισει εναν ετησιο αποκλεισμο το 1991.

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλη του '80 συντροφε. Εισαι νεαρος και δεν προλαβες το Τζογλειο με 20 χιλιαδες κοσμο. Και ο Ηρακλης μολις εφυγε ο Θεοδωριδης (ο μοναδικος που ασχοληθηκε οταν το ποδοσφαιρο εγινε επαγγελματικο) περασε απο τα σταδια του και εσβησε.

 

Δεν θα καθισω να σου πω ποσες φορες εχουν γεμισει τα γηπεδα οι αλλοι. Θα σταθω στο δευτερο κομματι του ποστ. Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ειναι ιστορικη ομαδα η ΑΕΚ. Μεγαλη δεν ειναι. Κι αν ειμαι ξεκουραστος καποια στιγμη θα στο εξηγησω κιολας. Το μονο που θα σου πω για αποψε ειναι οτι σε αντιστοιχη φαση με το βαζελο, εσυ διαλυθηκες σε ενα διμηνο. Αυτοι ειναι 4οι και χωρις τιμωρια θα ηταν 2οι.

-Ακομα και 40 χιλαδες μαζευε ο Ηρακλης.

-Το να λεμε οτι η ΑΕΚ ειναι η μεγαλυτερη των μικρων ομαδων ειναι απλά  μια αποψη που προκαλει εντυπωση και δινει τροφη σε συζητηση.

Η ΑΕΚ ανηκει ξεκαθαρα  στις μεγαλες ελληνικες ομαδες.

Για την ακριβεια η ΑΕΚ ειναι διαχρονικα η μικρη των μεγαλων.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι όταν θα "πέσει" ο πάταγος θα είναι μεγαλύτερος κι από την υπόθεση Κοσκωτά.

Μπορεί να μην παίζουνε -αν και ποτέ δεν ξέρεις- "πάμπερς' που όπως και να 'χει εξιτάρουνε τον κόσμο αλλά εδώ δεν θα συμπαρασύρει μόνο μια Τράπεζα Κρήτης, μια "Γραμμή" και έναν Ολυμπιακό αλλά ολόκληρη -σχεδόν- την επιχειρηματική δραστηριότητα της βόρειας Ελλάδας.

Νοναρα για πες λιγο γι αυτον τον Κοσκωτα, τις Γραμμες και τις τραπεζες Κρητης γιατι δεν το κατεχουμε το θεμα  :D  :D  :D

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

H AEK κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος

Αρθρο κολαφος απο τον γιγαντα ασχημαντρα της δημοσιογραφιας κοκλα........

ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΡΕ ΦΙΛΑΘΛΕ!!!!???????

Link to comment
Share on other sites

Νοναρα για πες λιγο γι αυτον τον Κοσκωτα, τις Γραμμες και τις τραπεζες Κρητης γιατι δεν το κατεχουμε το θεμα  :D  :D  :D

 

Με μία λέξη Ματζίσε μου ? Φονιάς !

 

KJGKDSF-PATRATORA.jpg

 

:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Αν ερθει ο Χ και πει στο μελισσανιδη "δως μου την ομαδα να τα χωσω και να την τρεξω" και πει ο τιγρης οχι, μαζι σου να παμε εξω απ την ετζιαν

να ριχνουμε γιαουρτια.

 

Ζακέτα να πάρετε.  :lol: 

Link to comment
Share on other sites

-Ακομα και 40 χιλαδες μαζευε ο Ηρακλης.

-Το να λεμε οτι η ΑΕΚ ειναι η μεγαλυτερη των μικρων ομαδων ειναι απλά  μια αποψη που προκαλει εντυπωση και δινει τροφη σε συζητηση.

Η ΑΕΚ ανηκει ξεκαθαρα  στις μεγαλες ελληνικες ομαδες.

Για την ακριβεια η ΑΕΚ ειναι διαχρονικα η μικρη των μεγαλων.

 

Μεγάλη των μικρών, μικρή των μεγάλων, same shit σύμφωνα με τη δικιά μου φιλοσοφία. Εκεί να κάτσουμε για πάντα λοιπόν.

Edited by SpiRos
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη των μικρών, μικρή των μεγάλων, same shit σύμφωνα με τη δικιά μου φιλοσοφία. Εκεί να κάτσουμε για πάντα λοιπόν.

Ειχε γραψει καποτε ο ματζισαν κατι για ισορροπιες και με ειχε θορυβησει.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη των μικρών, μικρή των μεγάλων, same shit σύμφωνα με τη δικιά μου φιλοσοφία. Εκεί να κάτσουμε για πάντα λοιπόν.

Πρωτον δεν ειναι το ιδιο. "Μεγαλη των μικρων" σημαινει οτι ανηκει στους μικρους, "μικρη των μεγαλων" οτι ανηκει στους μεγαλους.

Μεγαλος των μικρων ειναι ο παοκ.

Δευτερον ειναι απλα διαπιστωση, οχι αποτελεσμα νοοτροπιας. Η ιντερ στην ιταλια, η ατλετικο στην ισπανια, η σπορτιγκ στην πορτογαλια, η μπεσικτας στην τουρκια  διαχρονικα  ειναι μικρες των μεγαλων στις χωρες τους και οχι λογω καποιας "νοοτροπίας".

Επειδη η ιστορια εξελισσεται και δεν μενει στατικη ολοι θελουμε την ΑΕΚ να εξελιχτει και να γινει ακομα και μεγαλυτερο μεγεθος απο τους αλλους δυο μεγαλους.

Αλλα αυτο δεν γινεται απο την μια στιγμη στην αλλη και ουτε με μερικα πρωταθληματα ακομα. Μονο σε βαθος χρονου μπορει να γινει. Σιγουρα δεν εξαρταται απο αυτα που γραφουμε εδω μεσα.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Πρωτον δεν ειναι το ιδιο. "Μεγαλη των μικρων" σημαινει οτι ανηκει στους μικρους, "μικρη των μεγαλων" οτι ανηκει στους μεγαλους.

 

 

Ναι, καταλαβάινω την διαφορά. :) Αλλά για μένα δεν υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά συναισθηματικά. Το θέμα είναι να αλλάξεις το status quo στο οποίο είσαι ή τουλάχιστον ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΤΟ. Αλλά δεν κάνουμε τίποτα. Ποτέ δεν κάναμε στην ουσία μετά τον Μπάρλο. Οι λόγοι μπορεί να διαφέρανε από περίοδο σε περίοδο, το αποτέλεσμα όμως το ίδιο.

Edited by SpiRos
Link to comment
Share on other sites

Ναι, καταλαβάινω την διαφορά. :) Αλλά για μένα δεν υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά συναισθηματικά. Το θέμα είναι να αλλάξεις το status quo στο οποίο είσαι ή τουλάχιστον ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΤΟ. Αλλά δεν κάνουμε τίποτα. Ποτέ δεν κάναμε στην ουσία μετά τον Μπάρλο. Οι λόγοι μπορεί να διαφέρανε από περίοδο σε περίοδο, το αποτέλεσμα όμως το ίδιο.

Δεν συμφωνω οτι ειναι θεμα νοοτροπιας. Απο τοτε που θυμαμαι την ΑΕΚ, καθε χρονο ξεκιναγε με στοχο το πρωταθλημα και οταν το εχανε, τις περισσοτρες φορες δηλαδη, ηταν επειδη δεν μπορουσε, αγωνιστικά ή-και εξωαγωνιστικά, οχι επειδη δεν ηθελε.

Ουτε ο Πανιωνιος ειναι μικρος επειδη δεν ειχε "την νοοτροπια να γινει μεγαλος"

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω οτι ειναι θεμα νοοτροπιας. Απο τοτε που θυμαμαι την ΑΕΚ, καθε χρονο ξεκιναγε με στοχο το πρωταθλημα και οταν το εχανε, τις περισσοτρες φορες δηλαδη, ηταν επειδη δεν μπορουσε, αγωνιστικά ή-και εξωαγωνιστικά, οχι επειδη δεν ηθελε.

Ουτε ο Πανιωνιος ειναι μικρος επειδη δεν ειχε "την νοοτροπια να γινει μεγαλος"

 

Και γιατί δεν μπορούσε αγωνιστικά ή εξωαγωνιστικά; (αφήνω απ' έξω την χούντα του γαύρου, εκεί δεν φταίμε εμείς) Άλλο το να θέλεις στην θεωρία, άλλο οι πράξεις. Κι εγώ θέλω να χάσω 10 κιλά, αλλά δεν έχω όρεξη να κάνω παραπάνω γυμναστική ή να φάω πιώ λιγότερο. 

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν μπορούσε αγωνιστικά ή εξωαγωνιστικά; (αφήνω απ' έξω την χούντα του γαύρου, εκεί δεν φταίμε εμείς) Άλλο το να θέλεις στην θεωρία, άλλο οι πράξεις. Κι εγώ θέλω να χάσω 10 κιλά, αλλά δεν έχω όρεξη να κάνω παραπάνω γυμναστική ή να φάω πιώ λιγότερο. 

Ο καθενας μπορει να χασει κιλα αν προσπαθησει να γυμναστει και αν αποφασισει να τρωει λιγοτερο. Δεν λεω "να πινει λιγοτερο" γιατι εχω καταλαβει οτι αυτο δεν σε αφορα.

Ο καθενας ομως δεν μπορει να ειναι πρωτος επειδη το αποφασισε,  δεν μπορουν να ειναι ολοι πρωτοι προφανως.

Δεν μπορουσε η ΑΕΚ επειδη αλλες ομαδες ηταν ειτε καλυτερες αγωνιστικα ειτε πιο δυνατες εξωαγωνιστικα

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×