Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VII


Recommended Posts

Εγω ηθελα 32κ.

30 κ φυσιολογικοι κ 2κ ζαστροι φιλοξενουμενοι κ λοιποι.

27κ ειναι λιγα πιστευω

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

 

Οταν οι αρδ τοσον καιρο γραφουν οτι τα 20 θα τα χρηματοδοτησει η Περιφερεια και δεν λενε οτι θα κατασκευασει αυτην την φαση κιολας, εγω τουλαχιστον δεν ειχα καταλαβει με σιγουρια οτι θα γινει κανονικα δημοπρατηση και θα μπει αλλος εργολαβος (που ηταν και λογικο εδω που τα λεμε).

Για τα καθισματα που λετε

1) Μετρανε και τα vip στην χωρητικοτητα

2) απο την Μελετη παντα υπαρχει ενα οικονομικο περιθωριο για λιγο προς τα πανω (τα «απροβλεπτα» ειναι αυτα)

3) πολυ χλωμο παντως να εχουν βαλει λιγοτερα απο οσα υπολογιζουν να βγουν. Αρα παμε για κατι λιγοτερο απο 30Κ.

 

Link to comment
Share on other sites

Για να βγαινει προχθες δημοσια και με καθε επισημότητα ο Ανδριο και να μιλάει για περίπου 32.000 θεσεις ετσι θα ειναι .Ας αφησουμε τα επισημα εγγραφα που εξυπηρετουν ισως και καποιους επικοινωνιακους σκοπους , ποτε μην υποτιμάτε το Νικαιώτικο έξυπνο/πονηρό μυαλο μιας κορυφαίας startup για την εποχή της σχολής οδηγών..

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έχω πει για την χωρητικότητα απο την αρχή (και δεν αφορά μόνο την χωρητικότητα αυτό), είναι το εξης. Αλλο πράγμα τι γράφεται σε μια μελέτη και αλλο πολλές φορές τι γίνεται σητν πραγματικότητα. Τρικ να κερδίσεις θέσεις υπάρχουν πολλά. Αλλωστε οι επίσημες μελέτες 30500 θέσεις έδινα περίπου. Μην το ξεχνάμε. Δεν μπορεις να παραγγειλεις ούτως η αλλως περισσότερα απο αυτα

 

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Stylianopoulos said:

 , ποτε μην υποτιμάτε το Νικαιώτικο έξυπνο/πονηρό μυαλο μιας κορυφαίας startup για την εποχή της σχολής οδηγών..

Το πρόβλημα είναι ότι αυτόν δεν εμπιστεύομαι πλέον. Τον έχω ικανό να τελειώνει με τσαπατσουλιές το γήπεδο για να πει ότι το έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
13 minutes ago, SpiRos said:

Το πρόβλημα είναι ότι αυτόν δεν εμπιστεύομαι πλέον. Τον έχω ικανό να τελειώνει με τσαπατσουλιές το γήπεδο για να πει ότι το έκανε.

Πεστα χρυσοστομε.....

Βλεπω πολλοι τους ενδιαφερει τι θα γραφουν τα νουμερα κτλ. Το οτι θα καθοντε σαν τις σαρδελες σε καθισματακια σαν αυτα που τρωνε κρεμα τα μωρα στο μπεμπε και θα εχουν τον διπλανο τους να βρωμαει η μασχαλη και τα ποδια του και να πεταγοντε τα ποπ κορν του πανω του δεν τους απασχολει. Σκοπος ειναι να γινει γηπεδο να το χαρουμε οχι να γινει απλα για να γινει μια μινιατουρα μεγαλου γηπεδου αβολο που μετα απο 2 ωρες παραμονης καθιστος θα θες φυσιοθεραπευτη για να ποδια σου και την πλατη σου.

Ελπιζω οτι ο γυφτομπακαλης δεν εχει επεμβει σε θεματα λειτουργικα και καθισματων και δεν θα γινει το γηπεδο μια τσιμεντενια λεκανη με καθισματα και 1 μουσειο.

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις δεν υπαρχουν παρασκηνια και υπογειες σκεψεις σε αυτα.

γινεται μια μελετη και βαζουν οσα καθισματα θεωρουν το πιθανοτερο να βγουν, απλα πραγματακια. σιγα μην τσιγκουνευτηκαν καθισματα στην μελετη λες και τους απαγορευσε κανεις να το κανουν μεγαλυτερο.

περιθωριο υπαρχει και προς τα πανω και προς τα κατω, αλλα η μελετη λεει τοσα. θα δειξει απο εκει και περα.

 

Σπυρο δεν ειναι θεμα τσαπατσουλιας αλλα μεγεθους οικοπεδου.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

μόλις το είδα , τα καθισματάκια αυτά στη κίνα ούτε 10ευρώ , άντε αν τα πάρουν απο Ευρώπη Ισπανία 15-20 . παραπάνω με τπτ ( 50 ευρώ υπολόγισμένη)

https://www.alibaba.com/showroom/stadium-seat.html

Η σάουνα 5.000-6.000 η ακριβότερη ( 9.000 υπολογισμένη) για μια 11άδα μέσα .

https://www.skroutz.gr/c/842/saouna.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&page=2

Αν βγεί η φαση αυτή πάνω απο 15 εκ θα είναι έκπληξη . μακάρι να βάλουν και άλλα πράγματα στο τέλος μέσα . 

Link to comment
Share on other sites

παντως εμενα η γνωμη μου για τα καθισματα ειναι η εξης

 

1) θεωρω καθαρα ψυχολογικη την διαφορα πχ 29.500 με 31.000. οκ καλο ειναι να μπει τουλαχιστον το 30 μπροστα, αλλα τι να κανουμε τωρα?

2) δεν μπορω να πιστεψω οτι θα πληρει τις προδιαγραφες και θα μυριζεις τα ποδια του αλλου ή δεν θα χωραει ενας ευσωμος.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, nikos said:

Σπυρο δεν ειναι θεμα τσαπατσουλιας αλλα μεγεθους οικοπεδου.

Σε ποιό πράμα αναφέρεσαι ακριβώς; Στα καθίσματα; Αφού λένε ότι θα έχει περισσότερα από 29-30Κ, τα χωράει το οικόπεδο τελικά; Και άλλα πράματα που μπορούν εύκολα να γίνουν "στο πόδι" δεν είναι θέμα οικοπέδου.

Χάμπε, δεν πάει έτσι, ότι βάζει μικρότερα καθίσματα για να βγει φθηνότερα, χαλάρωσε. :D 

Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση των καθισμάτων όπως και η χωρητικότητα είναι στα όρια της ουέφα για θεωρητικά τελικό europa ( Category 4 >30.000 seats) . τα έχω ξανανεβάσει αυτά .

https://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/uefaorg/Stadium&Security/01/48/48/85/1484885_DOWNLOAD.pdf

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, AG21 said:

μόλις το είδα , τα καθισματάκια αυτά στη κίνα ούτε 10ευρώ , άντε αν τα πάρουν απο Ευρώπη Ισπανία 15-20 . παραπάνω με τπτ ( 50 ευρώ υπολόγισμένη)

https://www.alibaba.com/showroom/stadium-seat.html

Η σάουνα 5.000-6.000 η ακριβότερη ( 9.000 υπολογισμένη) για μια 11άδα μέσα .

https://www.skroutz.gr/c/842/saouna.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&page=2

Αν βγεί η φαση αυτή πάνω απο 15 εκ θα είναι έκπληξη . μακάρι να βάλουν και άλλα πράγματα στο τέλος μέσα . 

για αυτο δινεται εκπτωση. μπορει να στοιχισει και τα μισα απο ο,τι λενε τοσον καιρο.

αν ειναι υπερκοστολογημενα καλο ειναι για μας γενικα αυτο. να υπαρχουν περιθωρια για αλλαγες που μπορει να προκυψουν.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikos said:

 

αν ειναι υπερκοστολογημενα καλο ειναι για μας γενικα αυτο. να υπαρχουν περιθωρια για αλλαγες που μπορει να προκυψουν.

Η αισιόδοξη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, SpiRos said:

Σε ποιό πράμα αναφέρεσαι ακριβώς; Στα καθίσματα; Αφού λένε ότι θα έχει περισσότερα από 29-30Κ, τα χωράει το οικόπεδο τελικά; Και άλλα πράματα που μπορούν εύκολα να γίνουν "στο πόδι" δεν είναι θέμα οικοπέδου.

Χάμπε, δεν πάει έτσι, ότι βάζει μικρότερα καθίσμτα για να βγει φθηνότερα, χαλάρωσε. :D 

στα καθισματα. δεν εχει λογο να κοψει καθισματα για λογους τσαπατσουλιας, αντιθετα θα τα τεντωσει οσο δεν παει. επισης αν υπαρχουν τα λεφτα το γηπεδο θα γινει οπως το ειδαμε στις μακετες, ουτε εκει υπαρχει λογος αλλαγης.

τσαπατσουλια μπορει να υπαρξει αν δεν εχει λεφτα για την τριτη φαση αλλα και αυτο χωλομο το βλεπω προσωπικα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

στα καθισματα. δεν εχει λογο να κοψει καθισματα για λογους τσαπατσουλιας, αντιθετα θα τα τεντωσει οσο δεν παει.

Οκ, αλλά άμα δεν χωράει το οικόπεδο παραπάνω, να μην μας πούλαγε φούμαρα κι εδώ (εμμέσως πάντα, γιατί ποτέ δεν λέει κάτι συγκεκριμένο ο ίδιος) για παραπάνω χωρητικότητα,

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SpiRos said:

Οκ, αλλά άμα δεν χωράει το οικόπεδο παραπάνω, να μην μας πούλαγε φούμαρα κι εδώ (εμμέσως πάντα, γιατί ποτέ δεν λέει κάτι συγκεκριμένο ο ίδιος) για παραπάνω χωρητικότητα,

αυτο σωστο. παντως δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι ηξεραν κι αυτοι ακριβως ποσα θα βγουν. εννοειται πως απο την αρχη στον κοσμο παρουσιαζουν τα πιο αισιοδοξα σεναρια σε χωρητικοτητα, χρονοδιαγραμματα, χρηματοδοτηση...

Link to comment
Share on other sites

για τα καθισματάτα είναι πάντως οι διαστάσεις ψιλοστάνταρ 43 πόντους πλάτος 35ύψος και μετα όσο αφήσεις ανάμεσα . το μίνιμουν αφήνουν όλοι . το βάθος ψιλοαλλάζει απο ότι είδα . 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, AG21 said:

για τα καθισματάτα είναι πάντως οι διαστάσεις ψιλοστάνταρ 43 πόντους πλάτος 35ύψος και μετα όσο αφήσεις ανάμεσα . το μίνιμουν αφήνουν όλοι . το βάθος ψιλοαλλάζει απο ότι είδα . 

ε, λογικο.

ολα εχουν προδιαγραφες, μην τρελαινομαστε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Skepastos said:

Θα το χαλάσω σε όλους εμένα δεν με νοιάζει καθόλου βέβαια. 1639 είναι τα VIP. Βγάλε 200 είναι θολό το νούμερο. Προκύπτει άμα κανεις τον πολλαπλασιασμό με την τιμή μονάδας δίπλα για να σου δώσει τον προϋπολογισμό παραδίπλα.

Προφανως οι περισσότερες από τις 2,5 χιλιαδες που κόπηκαν είναι από τη μείωση του υψους.

Δεν νομίζω ότι η μία σειρά που κόπηκε χωρούσε 2,5 χιλιάδες . αφού κάθε σειρά χωράει 1000 θέσεις (περίππου 31 σειρες , 31 χιλιάδες) και ειδικά αυτές οι ψηλές λιγότερες λόγο πυλώνες - δημοσιογραφικά .

ωραίο σχέδιο με τη τροποποιηση του ύψους και τη κομμένη σειρά έβαλε <<ο καλός ο φίλος >>

https://www.dropbox.com/sh/bt6t3pi4rnza6xi/AACSPtppRgvQi16JSLNsWXoFa/10_Tectum_Varia_13.pdf?dl=0

Link to comment
Share on other sites

αυτα που λετε για τις σαουνες δεν παιζουν κανεναν ρολο.

 

θα δοθει εκπτωση και ο εργολαβος ειναι υποχρεωμενος με την εκπτωση που θα δωσει να κανει αυτα που λεει η μελετη.  μπορει δλδ η μελετη να λεει για την σαουνα 9.000 αλλα με εκπτωση 50% να γινει 4.500.

γενικα ειναι καλο να εχουν υψηλες τιμες παντως, για πολλους λογους.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, AG21 said:

Δεν νομίζω ότι η μία σειρά που κόπηκε χωρούσε 2,5 χιλιάδες . αφού κάθε σειρά χωράει 1000 θέσεις ( 31 σειρες , 31 χιλιάδες) και ειδικά αυτές οι ψηλές λιγότερες λόγο πυλώνες δημοσιογραφικά . 

ωραίο σχέδιο με τη τροποποιηση του ύψους και τη κομμένη σειρά έβαλε <<ο καλός ο φίλος >>

https://www.dropbox.com/sh/bt6t3pi4rnza6xi/AACSPtppRgvQi16JSLNsWXoFa/10_Tectum_Varia_13.pdf?dl=0

Ειπα οι "περισσότερες"

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

να κόψουν το κώλο τους να βγάλουν καραισκάκη +1 , μη πώ και παραπάνω.

και στη τελική υποβαθμίζουμε πολύ το κόσμο μας όταν γεμίζουμε 3 τούμπες σε μια μέρα ή όταν συγκρινόμαστε στα χειρότερα μας με τον πάοκ στα καλύτερα του. ( τους άλλους δε τους βάζω καν ) Που αν χτυπάγαμε κανονικά γιατί βλέπουμε τι γίνετε σε κάθε θύρα και μετράγαμε το τσαμπέ πάλι στα ίδια θα ήμασταν.

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι κόψαμε 1000 θέσεις από το χαμήλωμα του στεγαστρου για να κάνουμε το χατίρι του Δήμου.. Κακώς αφού δεν εκτιμήθηκε αυτό όπως τόσα άλλα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Skepastos said:

Εγώ αυτό που έχω πει για την χωρητικότητα απο την αρχή (και δεν αφορά μόνο την χωρητικότητα αυτό), είναι το εξης. Αλλο πράγμα τι γράφεται σε μια μελέτη και αλλο πολλές φορές τι γίνεται σητν πραγματικότητα. Τρικ να κερδίσεις θέσεις υπάρχουν πολλά. Αλλωστε οι επίσημες μελέτες 30500 θέσεις έδινα περίπου. Μην το ξεχνάμε. Δεν μπορεις να παραγγειλεις ούτως η αλλως περισσότερα απο αυτα

 

2.jpg

Ο Ανδριοπουλος είχε πει ότι θα έχει 31.000 τελικά 

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×