Jump to content

Πρωτοσέλιδα, άρθρα και λοιπές ομορφιές. #2


Bukowski
 Share

Recommended Posts

Μαλακες οπαδοι της ΑΕΚ, που τρωτε τους παικτες της. Μας εχουν καταστρεψει αυτοι οι οργανωμενοι. Ερχονται οι παικταραδες και τους διωχνει ο κοσμος με τα συνθηματα τους. Κριμα για το "παιδι". Οντως να φυγει πρεπει, να βρει αλλου την υγεια του γιατι εδω μας κανει χαρη (και αυτος) που φοραει την φανελα.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ολο το ποιντ ειναι εδω . Τα υπολοιπα σταδια δεν γινονται αν δεν αλλαξει αυτο

ΗAEK κοινώς πρέπει να βγάλει τον... καρκίνο απο μέσα της. Συνδιαστικά με το οτι ο ηγέτης της, Δημητρης Μελισσανίδης, θα πρέπει όχι απλά να αναθεωρήσει αλλά και να αλλάξει και το σκεπτικό/αντίληψή του και το στυλ λειτουργίας ως προς το ποδοσφαιρικό κομμάτι. Δεν είναι καθόλου εύκολο αυτό, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για έναν έμπειρο, πολύ πετυχημένο, με ισχυρότατη προσωπικότητα, αυτοδημιούργητο άνθρωπο/επιχειρηματία ο οποίος όμως, πλέον είτε από άγνοια, είτε από εγωισμό/συνήθεια μη παραδοχής του προβλήματος, είτε από ποδοσφαιρικό παλαιοπαραγοντισμό κρατάει την ομάδα ουσιαστικά εγκλωβισμένη σε πλαίσιο και ποδοσφαιρικές ιδέες περασμένων δεκαετιών.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω ξαναπεί για τους αρδ: αν θέλετε αλήθειες (για την ΑΕΚ) διαβάστε καναν υπάλληλο Μαρινάκη ή Σαββιδη αντί για τα δικά μας τα ρετάλια.

Ναι, εκεί έχουμε φτάσει.

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή ρωτήσατε και για την αποψη του Zastro

 

Το κάζο είναι τεράστιο και πηγαίνει την ΑΕΚ πολύ πίσω σε ranking και πρεστίζ. Παρά τις μεταγραφές (ατομικά απόψε ήταν καλοί και ο Στάνκοβιτς και ο Βράνιες και ο Τζαβέλλας και ο Λε Ταλέκ και ο Τσίνο), η ομάδα χρειάζεται για τη βασική ενδεκάδα δεξί και αριστερό μπακ, δημιουργικό χαφ και αριστερό εξτρέμ. Πιθανόν να χρειάζεται και τρίτος φορ με διαφορετικά χαρακτηριστικά από Αραούχο και Ανσαριφάρντ. Και όχι, δεν εννοώ κινήσεις στη φιλοσοφία που έγινε η μεταγραφή του Χατζησαφί. Μεγάλους παίκτες και σε αξία και σε νοοτροπία απαιτεί η περίσταση.
Το μόνο θετικό επιμέρους από απόψε, είναι ότι υπάρχει χρόνος για να αποτινάξει η ιδιοκτησία και η διοίκηση, αυτήν την πολύ κακή νοοτροπία κάνοντας τις απαραίτητες κινήσεις στις μεταγραφές. Υπάρχει όμως διάθεση;

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, nikos said:


Το μόνο θετικό επιμέρους από απόψε, είναι ότι υπάρχει χρόνος για να αποτινάξει η ιδιοκτησία και η διοίκηση, αυτήν την πολύ κακή νοοτροπία κάνοντας τις απαραίτητες κινήσεις στις μεταγραφές. Υπάρχει όμως διάθεση;

Και απαντω ....... ΟΧΙ 

Link to comment
Share on other sites

Σταυρος Καζαντζογλου 🤡 

Πριν 10 μερες ηταν ολα μπομπα για τον Σταυρο, προσωπικοτητες για πρωταθλητισμο,ομαδα τουρμπο που ριχνει τριμπαλα σε λεμεσο κλπ

image.png.c10e5828e5a380a0e4931a862de3d1c8.png

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Hoffman21 said:

Σταυρος Καζαντζογλου 🤡 

Πριν 10 μερες ηταν ολα μπομπα για τον Σταυρο, προσωπικοτητες για πρωταθλητισμο,ομαδα τουρμπο που ριχνει τριμπαλα σε λεμεσο κλπ

image.png.c10e5828e5a380a0e4931a862de3d1c8.png

 

Γνωστος Ελληνικό Θέατρο Σκιών - Χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

Με λένε Ρίζο και όπως θέλω τα γυρίζω 

Ξύλο όπου τους πετυχαίνετε

Link to comment
Share on other sites

Ο Τάσος Καπετανάκος μετά το κάζο από την Βελέζ επιχειρεί να αναλύσει την επόμενη μέρα και τις απαιτήσεις για την ΑΕΚ

Τάσος Καπετανάκος

31/07/2021 | 12:47

 

Η ΑΕΚ προσπαθεί να συνέλθει από το αδιανόητο κάζο με την Βελέζ. Και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται από όλη την κοινωνία του κλαμπ.

Επεσε «θύμα» μίας μεγάλης έκπληξης σε ποδοσφαιρικό επίπεδο, αλλά επί της ουσίας έπεσε… θύμα των ίδιων των πράξεων της διοίκησης της. Το κακό της κεφάλι… Και για να μην τα ξαναλέμε και τα ξαναγράφουμε γιατί υπάρχει μεγάλη κόπωση σε όλους μας πλέον, την ευθύνη την έχει μόνο ο Δημήτρης Μελισσανίδης για τον τρόπο και την πολιτική διοίκησης του κλαμπ. Και στα καλά και άσχημα.

Η ΑΕΚ λοιπόν έμεινε εκτός Ευρώπης πριν καν φύγει ο Ιούλιος και το τι έγινε στα δύο ματς με την Βελέζ αναλύθηκε εκτενώς από όλους μας. Ο καθένας με το δικό του σκεπτικό, «είδε» τον αποκλεισμό όπως θεωρεί ότι συνέβη. Με ευθύνες σε διοίκηση, Μιλόγεβιτς και παίκτες. Πάμε στο από εδώ και πέρα όμως, γιατί αυτό έχει πλέον μεγάλη σημασία. Ισως και την μόνη.

Η μεταγραφική ενίσχυση πρέπει να συνεχιστεί στις θέσεις που διαπιστώθηκαν, πρέπει να γίνει στο επίπεδο που απαιτείται για να δημιουργηθεί μία ανταγωνιστική ομάδα (όχι μπαλώματα τώρα που έμεινε εκτός Ευρώπης) και σαφώς πρέπει να δαπανηθούν πολλά περισσότερα χρήματα από όσα θα ξοδευτούν μετά την απώλεια των εσόδων από το Conference League. Το τελευταίο είναι δουλειά και ευθύνη της διοίκησης. Για αυτό και διοικεί.

Ο κόσμος είναι εδώ για να απαιτεί, να περιμένει και να ψυχαγωγείται στο γήπεδο ή σπίτι του. Και εμείς για να κρίνουμε πεπραγμένα και να κάνουμε ρεπορτάζ. Για τις μεταγραφές αποφασίζει μόνο η διοίκηση Μελισσανίδη και έχει την ευθύνη, ενώ εδώ θα προσθέσω και τον ρόλο του Βλάνταν Μιλόγεβιτς που πρέπει να απαιτήσει όλα όσα θέλει και στο επίπεδο που θεωρεί ότι πρέπει να είναι. Πάντα είναι κομβικός ο ρόλος του προπονητή. Ειδικά τώρα.

Να μην αλλάξει ότι αποφάσισε να κάνει

Το μεγαλύτερο κακό για την ΑΕΚ θα είναι να γίνουν «εκπτώσεις» τώρα. Σε όλα τα επίπεδα. Το κλαμπ πρέπει να συνεχίσει το δρόμο που χάραξε. Να αλλάξει πρόσωπα, να ανεβάσει επίπεδο το ποδοσφαιρικό τμήμα και την ΠΑΕ. Δεν ξέρω το αποτέλεσμα, αλλά ξέρω ότι πρέπει να συνεχίσει και να μην κάνει πίσω. Διότι η υπάρχουσα εικόνα, δεν φέρνει το επιθυμητό αποτέλεσμα εδώ και τρία χρόνια.

Τα προβλήματα εμφανίστηκαν ξανά μπροστά στα μάτια μας. Έφυγε πολύ νωρίς φέτος το χαλάκι που τα έκρυβε ή δεν ήθελε να τα δει με ειλικρίνεια η διοίκηση τόσα χρόνια. Αν όλο αυτό που ζήσαμε την Πέμπτη είναι ευκαιρία για δημιουργία κάτι πολύ καλού, τότε χαλάλι για το χωριό του Μόσταρ που απέκτησε Εθνική εορτή.

Είναι όμως διατεθειμένη η νυν διοίκηση να αλλάξει νοοτροπία και πολιτική σε όλους τους τομείς, για να καταφέρει να γίνει ανταγωνιστική λίγο πριν μπει στο νέο γήπεδο; Αν ναι, προχωράμε και όλα καλά. Αν όχι, τότε μεσούσης της σεζόν θα μετράμε ξανά τη διαφορά με την κορυφή, οι στόχοι θα «μικραίνουν» και όλοι μας θα αναλύουμε «τις πταίει;».

Απλά και ξεκάθαρα πράγματα.

 

 

Τασο δεν σε βλεπω να ξαναμπιανεις ΟΑΚΑ και πολυ περισσοτερο Αγια Σοφια ΟΠΑΠ Αρενα

Link to comment
Share on other sites

Τσάτσος Καπετανάκος βγάζει ένστικτο αυτοσυντήρησης. Σου λέει να γλυτώσω τις φαπες ας γράψω και το όνομα του αφεντικού στον καταλογισμό ευθυνών.

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι η θέση των αρδ. Ή που θα κοπούν τα σουβλάκια ή που θα πέσει φαπα. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Araujo21 said:

Τώρα πως θα ξαναβρεί την ψυχολογία του αυτός ο άνθρωπος;

 

15 hours ago, Araujo21 said:

Εκείνοι που κουβαλούν τη «νοοτροπία λούζερ» εντός γηπέδου την τελευταία διετία

Βέργη ξέρω έναν καλό ψυχολόγο αν θες να πας να σε δει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Araujo21 said:

7416a666e580cd93b685a295f8eb50ca.jpg

"Ισχυρός ηγέτης" χαχαχαχαχα χαχαχαχαχα

Ο άνθρωπος της φαπας

Link to comment
Share on other sites

Είμαι διατεθειμένος να πληρώνω για ένα χρόνο τα σουβλάκια του ρεπόρτερ που θα γράφει αυτά που πρέπει για Μελισσανιδη και το παρεακι του Μανταλου. Αν το πράγμα πάει σε τσιμεντωματα, νιπτω τας χείρας μου. 

Link to comment
Share on other sites

Τα ειπαμε και χθες. Μονο οι υπάλληλοι Μαρινάκη και Σαββιδη θα σου γραψουν καμια αλήθεια για την ΑΕΚ πλέον.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

εδω ρε νικο τα ελεγε ...ο χοντρος ως εχουν, μετα το καραισκακι με δελλα νομιζω... τσαμπα μαγκας τσαμπα ευεργετης. ο χοντρος γμτχτ

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλήσετε με φίλους ή γνωστούς γαυρους θα καταλάβετε. Οι πιο πολλοί έχουν ξενερώσει με τον αποκλεισμό μας και μας λυπούνται. Επίσης, απορούν γιατί πιστεύουμε ακόμα το Μανταλο. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, enck1 said:

εδω ρε νικο τα ελεγε ...ο χοντρος ως εχουν, μετα το καραισκακι με δελλα νομιζω... τσαμπα μαγκας τσαμπα ευεργετης. ο χοντρος γμτχτ

Οι αντίπαλοι λενε τις αλήθειες.

Όταν βέβαια τα λες κι εσυ εγκαίρως σε λενε γαυρο ομως διάφοροι γραφικοι.

Ε, κάτσε τώρα να σε κανει Παναχαικη το λαμογιο, αφού μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό σου.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

ΤΤ μαρτυράει χωρίς ξυλο ρε

 

 

Αν αναλογιστώ την ψυχολογική μου κατάσταση από το βράδυ της Πέμπτης, το γεγονός πως είναι 13.13΄ του Σαββάτου ακριβώς και αρχίζω να γράφω τρίτο blog από την ώρα που σφύριξε αυτός ο αχαρακτήριστος Σκωτσέζος τέλος, μετά το πέναλτι που έχασε ο Αραούχο, μου φαίνεται απίστευτο. Και δεν βάζω και τα δύο σχόλια στην «Ώρα». Απορώ με τον εαυτό μου... Βεβαίως υπάρχει και η επαγγελματική υποχρέωση. Βιώνουμε μια κατάσταση στην οποία χίλιες φορές θα προτιμούσα να είμαι σε θέση να μη γράφω τίποτα, οπότε να μη χρειάζεται και αναγκαστικά να βγαίνει σε ό,τι γράφω όλη η απίστευτη πίκρα και στενοχώρια που υπάρχει. Η οποία απίστευτη στενοχώρια παρότι φτάσαμε Σάββατο μεσημέρι, συνεχίζει να μου έρχεται κατά κύματα και να μην μπορώ να τη διώξω με τίποτα.

Αυτά με τη δημόσια ψυχανάλυση, αλλά δεν είναι άλλη μια μέρα στη δουλειά. Είναι πολύ άσχημες μέρες, ώρες, λεπτά, δευτερόλεπτα, δέκατα του δευτερολέπτου, από αυτά που σε κάνουν να αισθάνεσαι υπόλογος στην οικογένεια σου που σε βλέπουν σε τέτοια κατάσταση για τέτοιους λόγους...

Δεν θα χάσω άλλο χρόνο με το να σχολιάζω το γεγονός πως από την ΑΕΚ δεν ακούγεται κιχ. Είναι στρατηγική επιλογή, δεν είναι πως κρύβονται. Και να ήθελε να μιλήσει κάποιος, δεν θα έπαιρνε το «ΟΚ». Απλά πράγματα. Ούτε με την κουβέντα για τις παραιτήσεις θα χάσω κι άλλο χρόνο. Επαναλαμβάνω, το μέγεθος της αποτυχίας με το «καλημέρα» είναι τέτοιο που θα δικαιολογούσε κάποια ή κάποιες. Αλλά το θέμα παραμένει η ουσία.

Πάντα οι καταστροφές δίνουν κι ευκαιρίες. Στην προκειμένη περίπτωση η ΑΕΚ κερδίζει πολύ χρόνο που μπορεί να κινηθεί χωρίς την πίεση της ανταπόκρισης σε συγκεκριμένα κρίσιμα ματς άμεσα. Επίσης, μετά τις 22 μέρες ως την αρχή του πρωταθλήματος, έχει Ιωνικό και ΟΦΗ και μετά διακοπή δύο εβδομάδες. Κι άλλο περιθώριο για να μπουν στην ομάδα ομαλά προσθήκες.

Η συγκεκριμένη καταστροφή όμως έχει και μια ιδιαίτερη άσχημη πτυχή. Σημαίνει πως η ΑΕΚ δεν μπορεί να διεκδικήσει 4 με 5 εκατομμύρια από την συμμετοχή σε όμιλο. Σημαίνει πως αυτό που πρέπει να φτιάξει για να αλλάξει την κατάσταση, άμεσα δεν θα έχει προοπτική ανταπόκρισης σε έσοδα. Ακόμη και το ενδιαφέρον του κόσμου δεν θα τονωθεί τόσο πολύ, μέχρι να δει ομάδα στο γήπεδο που να του αρέσει και να τον κάνει να ξεχάσει το ευρώ – κάζο. Μάλλον ΚΑΙ το ευρώ-κάζο.

Η ΑΕΚ λοιπόν καλείται άμεσα, δηλαδή από Δευτέρα προς τα έξω, από... χθες όμως από τα μέσα της, να δείξει αν θα κάνει κάτι και τι θα είναι αυτό, με τα δεδομένα που έχουν δημιουργηθεί. Τα πρώτα στοιχεία που έχω υπόψη, είναι πως μετά το σοκ και το απόλυτο «τίποτα» του πρώτου 24ωρου μετά το ματς, υπάρχει κινητικότητα με επίκεντρο το αφεντικό της. Που θα βγάλει αυτό δεν ξέρω...

Ελπίζω η απόφαση του Δημήτρη Μελισσανίδη να είναι να εξαντλήσει όλα τα περιθώρια που υπάρχουν μέσα στα δύσκολα δεδομένα που έχουν δημιουργηθεί για να παρουσιάσει ομάδα ανταγωνιστική στο πρωτάθλημα κι αυτό να φανεί γρήγορα. Πιστεύω πως αυτή θα είναι η απόφαση του.

Εκτιμώ πως τώρα που δεν υπάρχει η ανάγκη να έχουμε κάποιους μέσα στον Αύγουστο «καλού κακού», πολύ γρήγορα θα έχουμε δράση για αποχωρήσεις. Η ομάδα προλαβαίνει να κάνει πολλά μέσα στον Αύγουστο. Πάρα πολλά, ακόμη και αν τελικά ληφθεί υπόψη η απουσία προοπτικής ευρωπαϊκών εσόδων.

Θα χρειαστεί όμως καθαρές, γρήγορες επιλογές, ικανότητα για αποφάσεις και κυρίως ικανότητα για γρήγορες λύσεις σε πολλές περιπτώσεις. Αν αυτό μπορεί να το κάνει όπως είναι, θα το αποφασίσει το αφεντικό της και πιστεύω θα το αποφασίσει σύντομα. Η δική μου εκτίμηση είναι πως όλα παραμένουν ανοιχτά σε αυτό το κομμάτι. Που είναι και το πιο κρίσιμο. Δηλαδή μπορεί ή δεν μπορεί η ΑΕΚ να πετύχει όσα χρειάζεται, έτσι όπως είναι αυτή τη στιγμή; Την απάντηση την δίνει ο Δ. Μελισσανίδης κι εμείς περιμένουμε να την δούμε.

Λέμε τόσο καιρό πως ο Ιούνιος και ο Ιούλιος είναι δύσκολοι, να περιμένουμε τον Αύγουστο με τις ευκαιρίες του. Ορίστε, μπαίνει ο Αύγουστος. Σε βρίσκει στο καναβάτσο κι έχεις πολλές ανάγκες. Είσαι ή δεν είσαι έτοιμος να το εκμεταλλευθείς; Αυτό είναι το κρίσιμο ερώτημα. Εγώ να πείσω τον κόσμο πως είναι έτοιμη η ΑΕΚ ακριβώς έτσι όπως είναι τώρα, δεν μπορώ να το κάνω. Αλλά δεν ξέρω τα δεδομένα όπως τα ξέρει από μέσα αυτός που παίρνει τις αποφάσεις.

Χρόνος υπάρχει πολύς και για να συμπληρώσεις τις βασικές επιλογές, τις επιλογές ενδεκάδας, αλλά ακόμη και να προχωρήσεις πιο ριζοσπαστικά σε αλλαγές και πίσω απο αυτές. Αρκεί να το θες, να μπορείς να το κάνεις και να έχεις καθαρή εικόνα για το τι είναι αυτό που πρέπει να αλλάξεις. Και βεβαίως και καθαρή εικόνα, το λέω ξανά, για το αν μπορείς να το κάνεις όπως είσαι.

Υπάρχει φλόγα; Υπάρχει «κ...α»; Υπάρχει οργή κι αγανάκτηση για όσα περνάμε; Μπορούν να τρέχουν με χίλια, με πάθος και να φέρουν αποτέλεσμα όσοι έχει επιλέξει ο Δ. Μελισσανίδης να τρέχουν την ΑΕΚ; Για να δούμε. Κάποιοι θα πουν το έχουμε δει ήδη. Εγώ δεν θα το πω. Η Βελέζ ήταν ένας παράγοντας εξαιρετικά μη προβλέψιμος. Οι ρυθμοί ως τότε δεν ήταν οι καλύτεροι δυνατοί, αλλά δεν ήταν και χάλια. Περίπου νορμάλ ήταν και το είχαμε πει και τότε. Αλλά, η Βελέζ...

Η Βελέζ τα αλλάζει όλα. Η Βελέζ κάνει το νορμάλ προς το καλό να φαίνεται πλέον πολύ λίγο. Η Βελέζ στέρησε καλώς ή κακώς και τις τελευταίες πιθανότητες να υπολογίζεις σε κάτι θετικό από ένα συγκεκριμένο γκρουπ ποδοσφαιριστών. Πολλά άλλαξε η Βελέζ, αυτή είναι η αλήθεια.

Αν κι αυτό το σχεδόν καταστρεπτικό χτύπημα, δεν κάνει την ΑΕΚ να δείξει διάθεση να χτυπήσει το πρόβλημα στην ρίζα του, χωρίς εκπτώσεις και κυρίως ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ, τότε ξεχνάμε το μεσοδιάστημα και πάμε στην επόμενη συγκυρία που θα δώσει ελπίδα, δηλαδή όταν θα μπούμε στο γήπεδο. Αυτή είναι η αλήθεια. Ως τότε θα κοιτάμε τον Λουτσέσκου να προσπαθεί να φτάσει τον ΟΣΦΠ και θα σχολιάζουμε. Όσοι θα έχουμε απομείνει να σχολιάζουμε δηλαδή. Κι ένα ερώτημα είναι το πως θα μαζεύεται αυτό το πράγμα, για να μπούμε με καλή ψυχολογία στο γήπεδο.

Αλλά έχεις την ευκαιρία μέσα σε ένα μήνα να κάνεις πάρα πολλά. Ακόμη κι ανταγωνιστικός για το πρωτάθλημα προλαβαίνεις να γίνεις. Κι ας φαίνεται υπερβολικό. Αρκεί να έχεις την φλόγα για να το κυνηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ασχολειται με το κομματι των εσοδων ο Τσαταλαρος τη στιγμη που εχουμε μεγαλομετοχο το μεγιστανα που εχει σταξει 105m για τις εγκαταστασεις;Τι ειμαστε τιποτα φτωχοι;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×