Jump to content

Φιλικά & Προετοιμασία- καλοκαίρι 2019


George_D
 Share

Recommended Posts

Just now, AG21 said:

Όταν δεν μπορείς να σταύρωσης αμυντικό δίδυμο και αλλάζεις αναγκαστικά σε κάθε αγώνα υπάρχει θέμα ( δεν είδα σήμερα δεν έχω άποψη )

Βρανιες δεν ήταν ακριβώς όπως πρόπερσι, αλλά δεν απέχει και πολύ.

Τσιγκρινσκι «άτυχος» πάλι,  δεν έπαιξε.

Οικονομου έκανε 1-2 καλά και 3-4 μπάρμπα Γιωργικα. Γενικά πολύ light, εξακολουθώ να μην μπορώ να καταλάβω τι καλυτερο έχει από τον Λαμπροπουλο ώστε να κανεις αλλαξοκωλια και να την πληρώσεις κιόλας.

Σβαρνας κλαυσιγελος.

 

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό η θέση που καιγόμαστε είναι κυρίως του στοπερ για εμένα. Με τον βλαμμένο (ο μόνος που σωματικά κ αγωνιστικά αξίζει)δανεικό, φέτος είσαι με ένα θεότρελο που δεν ξέρεις με τι καυλες θα ξυπνήσει αυριο, ενώ του χρόνου ξεκινάς με μηδέν στοπερ. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, BillR21 said:

Γενικά έτσι όπως πήγε το πράγμα, δηλαδή η επιλογή προπονητή κ το ροστερ, καλό είναι να δούμε την φετινή χρονιά ως μεταβατική κ να χτισουμε για του χρόνου. 

Μακάρι να μας βγουν 2, 3 παίχτες να συμπληρώσουμε κ του χρόνου με αντίστοιχου επιπέδου, μακάρι να μάθουν κ αυτά που θέλει ο Πορτογάλος φέτος (κ ας βρέξει πουτσες, ακόμα κ μη αναμενόμενες) κ το 2020-2021 να παρουσιαστούν δυνατοί. Για τώρα νομίζω ταβάνι η 3η θέση. 

Έτσι. Και ελπίζω να μην το ξεχάσουμε και στα μέσα της σεζόν. Όπως ελπίζω να είναι προπονητής και του χρόνου ο Καρντόσο. Όχι γιατί είναι προπονηταράς (μπορεί και να είναι, δεν ξέρω), αλλά επειδή χρειαζόμαστε επιτέλους κάποια σταθερότητα και υποτυπώδες πλάνο. Απαισιόδοξος προσωπικά, αλλά αυτό σημαίνει ότι έχω υπομονή πλέον ατελείωτη.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Και στόπερ θέλεις και αποδυτήρια να κρατηθούν θέλεις και κόσμο που να μην κράξει στην πρώτη μεγάλη αποτυχία θέλεις. Είδα τις πιθανές αντιπάλους της Δευτέρας και λίγες είναι οι τελείως ευκολες για μας.Η ΑΕΚ είναι τόσο εύθραυστη ψυχικά που αν κάτσει στραβή Ευρώπη το 15αυγουστο θα τελειώσει η χρονιά .Αυτό πρέπει να αποτρέψουμε ,έχει πολύ ψωμί η χρονιά στις εντός Ελλάδας υποχρεώσεις για να το ληξουμε Αύγουστο .

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ Ραντογια ελεύθερος ακόμα. Πουλα Γαλανοπουλο οσο όσο και φέρτον μωρε 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή ίσως έχουμε ένα θέμα στη συγκεκριμένη θέση (σ.σ. κέντρο άμυνας), αλλά ίσως σε μία εβδομάδα να μην υπάρχει κανένα.

Καρντόσο

Ισως κατι παραπανω ξερει

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό να βγεις τρίτος. Κακό είναι να είσαι -20 από Νοέμβρη.

Έχω την αίσθηση (γιατί άποψη δεν έχω) ότι φέτος δεν είσαι το τριμπουρδελο που ήσουν πέρυσι

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, stavros 9-11 said:

Δεν είναι κακό να βγεις τρίτος. Κακό είναι να είσαι -20 από Νοέμβρη.

Έχω την αίσθηση (γιατί άποψη δεν έχω) ότι φέτος δεν είσαι το τριμπουρδελο που ήσουν πέρυσι

fyge re mlk ap th zoi mas?

Link to comment
Share on other sites

Να πω 2 λογακια και εγω για το πως βλεπω την ομαδα μεχρι τωρα.

Παιχνιδι με παιχνιδι υπαρχει σαφεστατα βελτιωση. Στο ματς με τον Βολο φανηκε ακομα πιο καθαρα το τι θελει να παιξει ο Καρντοσο. Αρκετο καθετο παιχνιδι, με τους παικτες να κινουνται στο οριο του οφφσαιντ και την γραμμη της αμυνας να βρισκεται πανω απο το 1/3 του γηπεδου. Πολλες φορες ανεβαινε και την μεσαια γραμμη το ενα απο τα 2 στοπερ (Βρανιες) και πισω εμενε το ετερο στοπερ μαζι με το 6αρι (Οικονομου-Σιμοες). Προφανως οδηγια προπονητη. 

Υπεραπαραιτητος ο Σιμαο για αυτο το ειδος της επιθετικης λειτουργιας. Ακομη ενα ματς που μου εκανε αρκετα θετικη εντυπωση. Παντα το μυαλο του στην πασα μπροστα και οχι πισω. Δειχνει οτι εχει καλη μεταβιβαση και δεν αρκειται στην μικρη-κοντινη πασα που τοσα χρονια μας εχει συνηθισει η ομαδα με κυριοτερο τον Σιμοες (αναφερομαι σε αυτον συγκεκριμενα γιατι παιζουν στους ιδιους χωρους), αλλα και τον Γαλανοπουλο.

Ο Ζεραλδες ηταν η πρωτη φορα που μου εβγαζε κατι θετικο, οχι ομως οτι μπορει να παρει την ομαδα απο το χερι, ουτε καν οτι μπορει να παρει φανελα βασικου, ομως ισως καταφερει να δωσει καποιες βοηθειες. Κρατω το οτι ετρεχε αρκετα και πιεζε σε ολο το γηπεδο μεχρι που ηταν ολοφανερο οτι ειχε ξεμεινει απο δυναμεις. Μακαρι παιχνιδι με παιχνιδι να βελτιωνεται.

Ο Παουλινιο για ενα ακομα ματς εδειξε οτι δεν χαρακτηριζεται απο καλη τεχνικη. Παλι κακες σεντρες και ασχημα γυρισματα. Κρατω οτι μπορει να παιξει δυνατα/σκληρα στο παιχνιδι του. Θες μερικους τετοιους στην ομαδα. Δεν ξερω αν ειναι καλυτερος ακομη και απο τον Κουλιμπαλι. Εαν ειχα την δυνατοτητα να διαλεξω καποιον μαλλον θα ηταν ο δευτερος.

PS: Ο Κλωναριδης αρκετα δραστηριος και με ορεξη. Θα προσφερει σιγουρα μεσα στη σεζον. Ωστοσο δεν μπορεις να βασιστεις σε αυτον με τα σκαμπανεβασματα που εχει στην αποδοση του. Παντως παλι εδειξε οτι αποδιδει καλυτερα στον αξονα και οχι στα φτερα. 

PS2 : Ξεκαθαρη η αναγκη για στοπερ. Πλεον το βλεπετε ολοι εντος και εκτος ΚΜ. Ο Λοπεζ οσο και να προσπαθησει δεν θα μπορεσει να προσφερει εκει. Και το ξερει και ο ιδιος ο Καρντοσο, το μονο που θελησε βαζοντας τον να αγωνιστει στην συγκεκριμενη θεση ηταν να δειξει οτι η ομαδα εχει αναγκη απο ενισχυση στα μετοπισθεν.

PS3: Αδικειται η δουλεια που εχει κανει ο Καρντοσο στην βελτιωση της ομαδας στο καθετο παιχνιδι, διοτι κοπηκαν 2-3 επιθεσεις λανθασμενα ως οφφσαιντ. Δειγμα της επιθυμιας του να παιζουμε στο οριο του οφφσαιντ. Εαν δεν ειχαν σηκωσει το σημαιακι οι εποπτες στις συγκεκριμενες φασεις θα εβγαιναν σιγουρα περισσοτερες ωραιες συνεργασιες και τελειωματα.

PS4: Χρονο θελει η ομαδα και σιγα σιγα θα δεσει. Βλεπουμε ηδη καποια ωραια πραγματακια στην επιθεση και θα δουμε ακομη καλυτερα, οταν θα μπουν σε φουλ ρυθμους οι Βερντε και Ολιβειρα διπλα και μπροστα απο τον Λιβαγια αντιστοιχα. Ωστοσο πισω ειναι αρκετα τα προβληματα. Τοσο σε κανονικη ροη οσο και στα στημενα εχουμε θεμα. Επιβαλλεται και η βελτιωση στο transition παιχνιδι απο επιθεση σε αμυνα. 

Και κατι τελευταιο. Επειδη βλεπουμε οτι το build-up ξεκιναει απο τον τερματοφυλακα, πρεπει ολοι να περιμενουμε οτι μεσα στην χρονια θα γινει η στραβη. Νομοτελειακα με τα 6αρια και τους τερματοφυλακες που εχουμε θα γινουν λαθη σε κομβικα σημεια του γηπεδου. Το θεμα ειναι να τα ελαχιστοποιησει οσο μπορει αυτα ο προπονητης ετσι ωστε να μην στοιχισουν σε μεγαλο βαθμο.

Sorry εαν κουρασα καποιον.

  • Δικεφαλάκι 9
Link to comment
Share on other sites

Οποιος το είδε ο Αθανασιαδης πως ήταν? πως ήταν με την μπαλα στα πόδια?

Θέλουμε όπως και δήποτε στόπερ, έναν τύπο που όταν ο αντίπαλος τερματοφύλακας κανει βολέ, αυτός θα ανεβαίνει μεχρι τη σέντρα, θα πηδάει για κεφαλιά, θα ξαπλώνει 2 αντιπάλους με το άλμα του, και μετα την κεφαλιά θα κανει και superhero landing. με τέτοιο παίκτη, είμαστε καλά. και φυσικά αν είχαν γίνει αυτά που βλέπουμε φέτος, πέρσι, φέτος θα ήταν απλή υπόθεση να το διεκδικήσουμε. αλλά είπαμε, πήγαμε και φέραμε τον μαλακα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε για το στόπερ και το κέντρο της άμυνας μάλλον πήγαινε στο τσοσιτς και ότι σε μια εβδομάδα θα τον έχει αξιολογήσει πιθανών θετικά . Για μεταγραφή μου κάνει απίθανο .

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Geologos said:

Οποιος το είδε ο Αθανασιαδης πως ήταν? πως ήταν με την μπαλα στα πόδια?

 

Δεν χρειαστηκε να φανει σαν τερματοφυλακας,

με την μπαλα στα ποδια ηταν καλυτερος απο Οικονομου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σε γάμο (αυτή η μάστιγα, ευτυχώς τέλος για φέτος το καλοκαίρι) και δε μπόρεσα να το παρακολουθήσω. Εικόνα από την ομάδα έχω πάρει κατά κύριο λόγο από τα γραφόμενα στο κμ και μετά από τον κεφτέ (που φυσικά πιστεύω το 1/5 από όσα γράφει) 

Συμφωνώ πάντως σε αυτά που γράφετε και εγώ πιστεύω ότι η φετινή χρονιά θα είναι καλύτερη από πέρσι και πολλά από τα στοιχήματα που μπήκαν θα μας βγούνε αγωνιστικά. 

Και επειδή η αρχή είναι το ήμισυ του πάντως, αν μπούμε ομίλους ο κόσμος δε θα γυρίσει εύκολα την πλάτη στην ομάδα. Δυστυχώς είμαστε οπαδοί του αποτελέσματος και συγκεκριμένα της νίκης. 

Μακαρι να εμένα Αθήνα να έβλεπα την ΑΕΚ κάθε μεθεπόμενη Κυριακή. Κάτι που άλλος παρακαλάει και εύχεται κάποιοι το έχετε ένα τσιγάρο δρόμο. Όλοι δίπλα στην ομάδα ρε

Μονό ΑΕΚ και ΚΜ

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Geologos said:

Οποιος το είδε ο Αθανασιαδης πως ήταν? πως ήταν με την μπαλα στα πόδια?

 

Επαιξε με αρκετο θρασος, εβγαινε εκτος περιοχης να κοψει μπαλιες,εκανε πασες κοντα χαμηλες.. γενικα εκανε παιχνιδι που θα μπορουσε να κατσει η στραβη. Μπορει αν αποκτισει ρυθμο να είναι καλυτερος δεν ξερω, αλλα εμενα με φοβιζει αυτος ο τροπος παιχνιδιού από τερματοφυλακα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι σημάδια ότι η ομάδα προσπαθεί να παίξει ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο. Δηλαδή προτιμάτε μπαλιές στο γάμο του καραγκιόζη από τον τερματοφυλακα. Όταν τα βλέπετε στη Σιτυ του Γκουαρδιολα θαυμάζετε. Ο τίγρης το δήλωσε, αλλάζουμε επίπεδο. Φέτος προσαρμογή, του χρόνου στην αγιασοφια θα χάνεται η μπάλα. 

Πέρα από την πλάκα πάντως, είναι ενδιαφέρον αυτό μέχρι να γίνει η πρώτη μαλακια και πέσουν καντήλια φυσικά 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Geologos said:

Σεντρες κανανε οο άλλοι? Κορνερ? Γεμισματα? Εκει πως τα πήγε?

Δεν χρειαστηκε να κανει τιποτα.

Οτι "φαση" κανανε ηταν απο αμυντικα λαθη(Οικονομου και Γαλανοπουλος 95%,)

αλλα δεν θυμαμαι να φτασανε με αξιωσεις στο τερμα,

απλα καποιες επικινδυνες στιγμες που λες "κατι παει να γινει."

Link to comment
Share on other sites

Λεγαμε για τον Λαμπροπουλο αλλα αφησε αξιο συνεχιστη τον Οικονομου. Σε καθε φαση φοβασαι για την γκελα

Link to comment
Share on other sites

Στις 20:00 θα γίνει τελικά η σέντρα του φιλικού αγώνα της ΑΕΚ με τη Λαμία. Η Ένωση θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Φθιώτιδας την Τετάρτη 24/7. Με τα τωρινά δεδομένα το παιχνίδι δεν θα καλυφθεί τηλεοπτικά.

Link to comment
Share on other sites

Το Άρης ατρόμητος το έδειξε όμως η ερτ. Και η Λαμία δεν είναι στην ερτ η κάνω λάθος; τεσπα... 

Link to comment
Share on other sites

τηλεοπτικα απο το Star Κεντρικης Ελλαδας το παιχνιδι με τη Λαμια τελικα

digitalstar.gr θα το δειξει και μεσω web 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×