Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VIII


Recommended Posts

Με λίγα λόγια δεν προκύπτει πουθενά ότι το γήπεδο θα είναι 33 ή 34 και με βάση τα δεδομένα δλδ καρεκλάκια προμήθειες , προδιαγραφές άλλα ακόμα και τοποθέτηση φαίνεται ότι η χωρητικότητα θα είναι λίγο πάνω απο 30 χιλιάδες όλοι μέσα και μπορεί να αγγίξει η ξεπεράσει το 31 χιλιάδες  ( αισιόδοξο σενάριο) . Μέχρι εκεί . Θαύματα δεν γίνονται και ας είμαστε και ευχαριστημένοι . 

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΚΜ 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

τα νουμερα στη συυμβαση ειναι ενδεικτικα. Μονο οταν θα τοποθετηθουν ολα θα ξερουμε τον ακρινη αριθμο

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρουμε να κάνουμε   sold out  τρεις συνεχόμενες χρονιές (τυχαίο νούμερο) τότε ίσως θα πρέπει να προβληματιστούμε για την χωρητικότητα του .

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, gybe21 said:

Αν καταφέρουμε να κάνουμε   sold out  τρεις συνεχόμενες χρονιές (τυχαίο νούμερο) τότε ίσως θα πρέπει να προβληματιστούμε για την χωρητικότητα του .

 

Μακάρι να γίνεται συνέχεια sold out για χρόνια και ας μην μας χωραει. 

Link to comment
Share on other sites

Μονο 20% χωρητικοτητα εκοψε ο @Kostas21απο γήπεδο 30k για να το φτασει στις 24k. Καπως υπερβολικο τον βρισκω στους υπολογισμους. Γνωμη μου. 🥲

Οπως και να χει το γηπεδο Καραϊσκακης με χωρητικότητα 32,115 (αλλού 33,334) θεσεις το 2019 στο παιχνιδι με Μπαγερν ο Ολυμπιακος εκοψε 31,670 εισιτηρια (με φιλοξενουμενους) και με ΑΕΚ 31,175 (χωρις φιλοξενουμενους).

Τωρα πως ενα γηπεδο που δηλωνει χωρητικοτητα (δινω το maximum) 33,334 σε top ματς ΜΕ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΥΣ ΠΑΡΟΝΤΕΣ και ΑΡΑ ΚΕΝΕΣ θεσεις κλπ πεφτει στις 31,670 αρα 1,664 θεσεις (5%) και εμεις θα πεφτουμε 20% ειναι καπως αξιοπεριεργο πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Kostas21 said:

Έχεις τελείως διαφορετικό γήπεδο από το Καραϊσκακης.

28500 είναι οι απλές καρέκλες. Δε βάζω τα υπόλοιπα, δε ξερω πόσα θα είναι. 

Έχεις ζώνες ασφαλείας, φιλοξενούμενους κ θέσεις για σπόνσορες δώρα κλπ. Αυτά εγώ να στα κάνω μίνιμουμ 3κ? Θες 2κ? Οκ βάλε όχι 24,βαλε 26500 για να είσαι οκ. 

Χοντρικα μιλάμε τωρα.

Κ ο rival σου είναι 3k πιο πάνω από σένα. Με το καλημέρα. Κάνε τους υπολογισμούς σου τι σημαίνει σε κέρδος. Είναι 1 παίκτης? 

Απο που προκυπτει το "τελειως διαφορετικο γηπεδο";  Εχουμε καποιο data με τα καθισματα στο Καραισκακης οταν αυτο χτιστηκε ή το υποθετουμε;

Σε γενικες γραμμες συμφωνω με την λογικη του μεγαλου γηπεδου που περιγραφεις και το εχω ξαναπει, αλλα προσωπικα θεωρω πως πολυ πιο βασικο ειναι το να θα ακολουθησεις τιμολογιακη πολιτικη τετοια που θα σου επιτρεπει ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΑΤΣ να παιρνεις το μεγιστο δυνατο και της χωρητικοτητας και των εισπραξεων. Φυσικα αυτο απαιτει αναλογες μελετες αγορας που σιγα μην κατσει να τις κανει ο καθε Δηματος. Δεν θες ουτε ακριβο, ουτε φτηνο εισιτηριο θες ακριβως τοσο-οσο σε καθε ματς. Και αν επιλεξεις και συγκεκριμενο κοινο μπορεις να εχεις εως και πανακριβα εισιτηρια (φυσικα προσφεροντας αναλογο προιον). 

Τελος παντων, θεωρω πως τα:

Μπαγερν 66k - Ντορτμουντ 83k

Γιουβεντους 41k - Μιλαν 80k

Τσελσι 41k - Αρσεναλ 60k

δειχνουν καποια πραγματα.

Ξαναλεω συμφωνω πως η ΑΕΚ χρριαζοταν ενα γηπεδο 35k με δυνατοτητα μελλοντικης αυξησης κατα 10-15%. Αυτο που χρειαζεται ομως ΚΥΡΙΩΣ ειναι να φτιαξει ενα ΑΚΡΙΒΟ ΠΡΟΙΟΝ. Στο κατω κατω της γραφης ας επιλεξει και συγκεκριμενο καταναλωτικο κοινο στο οποιο θα επιθυμει κυριως να απευθυνεται.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Kostas21 said:

Όταν φτιάχνεις ένα γήπεδο έδρα, θες οπωσδήποτε να κερδίζεις περισσότερα χρηματα όταν είναι γεμάτο, από το αντίστοιχο του rival σου. Αν δε μπορείς να το κάνεις τοτε :

Α) ο rival σου είναι ανέκαθεν σε καλύτερη θέση, οπότε δύσκολο να τον φτάσεις πόσο μάλλον να τον περάσεις 

Β) αν μπορείς να το κάνεις αλλά σε εμποδίζει το γήπεδο, τότε δεν είχες ποτέ στόχο να κάνεις το Α

Δεν έχει ουσία η κουβέντα, εγώ θα ήθελα μεγαλύτερο γιατί θεωρώ ότι όσο περισσότερο κόσμο μαζέψεις όταν κόψεις κορδέλα, κανείς προσπάθεια retention με κάθε τρόπο. Θα μ πείτε κλαειμ μαειν, εδώ δε μπορούμε να πουλήσουμε ούτε μπρελόκ, τι retention κ μλκιες τσαμπουνας. Well, θα πω ότι όπως στρώνεις κοιμάσαι. Κ στις υποδομές δνε είναι ότι θα αλλάξεις κάτι στη 5ετια άμα το κανές λάθος. Χαράζεις πορεία για 50 χρόνια... 

Καλά είναι όλα αυτά που λες αλλά εδώ φτυσαμε αίμα να σηκώσουμε αυτό το γήπεδο, το οποίο για μένα όπως το έχω αναφέρει και παλιότερα είναι άθλος και δεν πίστευα ότι θα γίνει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω η εναλλακτικη θα ήταν  να ξανασυζηταμε να το φτιάξει ο Κοζωνης το 2030 με νέα μακέτα Φιλαδέλφεια ή αλλού.

Δλδ οκ σεβαστές οι γνώμες όλων, αλλά να μιλάμε  και λιγο ρεαλιστικά.

Τώρα το ότι τα γαμησε ολα για αυτό το γήπεδο είναι άλλη κουβέντα οκ.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα ήθελα μεγαλύτερο αλλά ΝΦ30. 000 είναι καλύτερη επιλογή από οπουδήποτε αλλού 35-40.000 ακόμα και από οικονομικής άποψης . Γνώμη μου. 

Link to comment
Share on other sites

Τη στιγμή που μιλάμε μόνο ο γαυρος έχει καινούργιο γήπεδο, και θα έχουμε κι εμείς πρώτα ο Θεος σε κάνα χρόνο με την ίδια χωρητικότητα πάνω κάτω.Αυτο είναι φακτ την στιγμή που οι άλλοι δείχνουν και ξαναδειχνουν μακετες.Το να λεμε τι θα θέλαμε είναι ένα πράγμα, το τι μπορούσε να γίνει είναι άλλο όμως.Προσωπικα είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτό το γήπεδο και ναι με ενδιαφέρει το σήμερα.Φτανουν τα σχεδόν 20 χρόνια εξορία τα οποία οδήγησαν σε μαρασμό την ΑΕΚ.Μια χαρά θριαμβευε η ομάδα και σε 24αρι γήπεδο.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

πως προκυπτει οτι ο γαυρος την πατησε ? 

μια χαρα ειναι 30.000 - 35.000 για ολες τις ομαδες στην Ελλαδα.

Αλλου θα βγαινουν τα λεφτα.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kostas21 said:

Όταν φτιάχνεις ένα γήπεδο έδρα, θες οπωσδήποτε να κερδίζεις περισσότερα χρηματα όταν είναι γεμάτο, από το αντίστοιχο του rival σου. Αν δε μπορείς να το κάνεις τοτε :

Α) ο rival σου είναι ανέκαθεν σε καλύτερη θέση, οπότε δύσκολο να τον φτάσεις πόσο μάλλον να τον περάσεις 

Β) αν μπορείς να το κάνεις αλλά σε εμποδίζει το γήπεδο, τότε δεν είχες ποτέ στόχο να κάνεις το Α

Δεν έχει ουσία η κουβέντα, εγώ θα ήθελα μεγαλύτερο γιατί θεωρώ ότι όσο περισσότερο κόσμο μαζέψεις όταν κόψεις κορδέλα, κανείς προσπάθεια retention με κάθε τρόπο. Θα μ πείτε κλαειμ μαειν, εδώ δε μπορούμε να πουλήσουμε ούτε μπρελόκ, τι retention κ μλκιες τσαμπουνας. Well, θα πω ότι όπως στρώνεις κοιμάσαι. Κ στις υποδομές δνε είναι ότι θα αλλάξεις κάτι στη 5ετια άμα το κανές λάθος. Χαράζεις πορεία για 50 χρόνια... 

το rival σου θα έχει γήπεδο 32115 θέσεων και εσένα θα είναι 31.500

καταστροφη...

τις πρώτες χρονιές θα υπάρχει παροξυσμό και είναι γεμάτο αλλά μετά από 10 χρόνια θα χεις 12 με 15 κ κάθε χρόνο. σε ένα γήπεδο 45 Χιλ. αυτό είναι καταστροφή. 

Η Ελλάδα μοιάζει με την Ιταλία. της Μίλαν της κάνει κακό το τόσο μεγάλο γήπεδο. άδειο είναι συνήθως ενώ η γιουβε στο 44 είναι ότι πρέπει. 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Kostas21 said:

Παίδες, αυτή την αποψη την έχω από τότε που το γκρεμισαμε. Θαρρώ ότι μακροπροθεσμα θα φανεί το λάθος, όπως τη πάτησε ο γαυρος. 

Δεν αλλάζει κ κατι.

Το γηπεδο έγινε, τουλάχιστον δε θα μείνει γιαπι όπως της Βαλένθια ξέρω γω. 

ο γαυρος γιατί την πατησε? με το ζόρι το γεμίζει το 32αρι.και έχει και τον κοσμο της ΑΕΚ επί 3 τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

η Ελλάδα δεν είναι Αγγλία που γεμίζου  όλα τα γήπεδα και το να χεις μεγάλο γήπεδο είναι συν. στην Ελλάδα αν φτιάχναμε 35 συν. λογικά θα πήγαινε κάνα 5αρι εκ παραπάνω. και αν φτιάχναμε 45 κανα 10 15αρι παραπάνω. άλλη μια σεζόν που θα πήγαιναν εκεί τα λεφτά. 

συν τα έξοδα συντήρησης θα ταν μεγαλύτερα. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλοι εχουμε πει πως θα μπορουσαν να βαλουν σπαστα καρεκλακια στο πεταλο και ανετα να φτανανε τις 33.000 θεσεις στην Ελλαδα 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ολοι συμφωνουμε με τον Κωστα δεν υπαρχει ΑΕΚτζης που να μην ηθελε 35000-40000.

Αλλα δυστυχως η θεωρια απεχει παντα απο τη πραξη.

Πληρωσαμε οτι το οικοπεδο ειναι μικρο και οτι οι φιλαδελφειωτες ψηφισαν βασιλοπουλο.

Το υψος που μας εκοψε ειναι κανα διχιλιαρο τριχιλιαρο που ειναι και αυτο που μας λειπει στη ουσια.

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα χυνουμε καθε φορα που μπαινουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας και παρατηρώντας το τελευταίο επίπεδο εκεί που είναι τα παραθυράκια καταλήγω ότι ακόμα και με μεγαλύτερο ύψος σειρα δεν έβγαινε με τπτ γιατί δεν υπάρχει το κατάλληλο πλάτος και τα κολονάκια δυσκολεύουν τη κυκλοφορία. Με λίγα λόγια δεν μας λείπει ύψος αλλά και πλάτος που αν δεν κάνω λάθος ήταν το ίδιο και στο αρχικό σχέδιο. 

Δεν είμαι ειδικός αλλά νομίζω ότι αυτό με το ύψος μάλλον το δεχτήκαμε σαν παραχώρηση που δεν μας στοίχησε και ότι αν το ήθελαν παραπάνω θα εβρισκαν κάποιο τρόπο ( μεγαλύτερη βύθιση, λιγότερο πλάτος στο πεζόδρομο κτλ) αλλά ανεβάζει το κόστος η χαλάει ίσως τα επίπεδα δεν ξέρω. 

Θεωρώ ότι οι ειδικοι Αδαμόπουλος κυραστας κτλ του είπαν ότι το ιδανικό γήπεδο με συντελεστή κόστος/ συντήρηση/απόσβεση/χρηματοδότηση/εκμετάλλευση/ρίσκο από ΣΤΕ είναι το συγκεκριμένο και συμφωνώ. 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Kostas21 said:

Η μλκια μας είναι όταν μας έκοψαν 40 πόντους έπρεπε να γυρίσουμε το κόσμο ανάποδα να μας τους δώσουν πίσω με έξτρα άλλο 1 μέτρο. 

Τάχα μου περιβαλλοντικοι λόγοι κ τα άρχιδια μας παλλονται. Δλδ έπεσε 40 πόντους το ύψος κ θα σωθεί η ΝΦ από Αρμαγεδδών. Αντε με τους καργιοληδες. 

Με το πουστογαυρο για δήμαρχο. 

Το ξανάγραψα. Αυτή την εντύπωση είχα και εγώ αλλά παρατηρώντας καλά το επίπεδο με τα παράθυρα δνε θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι το ύψος αλλά το πλάτος. Ακόμα και με αυτό το ύψος θα μπορούσε να μπουν καρεκλάκια οριακά αλλά το πλάτος δεν επαρκεί και οι κολόνες που εδραζεται το σκεπαστρο. Αυτήν την εντύπωση έχω άρα μάλλον το κόψιμο του ύψους δεν έκοψε σειρά ουσιαστικά απλα τροποποίησε το σχέδιο και στη πορεία τροποποιηθηκε για τεχνικούς λόγους στήριξης του σκεπαστρου ( πιο χοντρές κολόνες) 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, goku21 said:

το rival σου θα έχει γήπεδο 32115 θέσεων και εσένα θα είναι 31.500

καταστροφη...

τις πρώτες χρονιές θα υπάρχει παροξυσμό και είναι γεμάτο αλλά μετά από 10 χρόνια θα χεις 12 με 15 κ κάθε χρόνο. σε ένα γήπεδο 45 Χιλ. αυτό είναι καταστροφή. 

Η Ελλάδα μοιάζει με την Ιταλία. της Μίλαν της κάνει κακό το τόσο μεγάλο γήπεδο. άδειο είναι συνήθως ενώ η γιουβε στο 44 είναι ότι πρέπει. 

Το 32.115 του γαύρου όμως είναι το 28.500 δικό μας. Δηλαδή οι θέσεις χωρίς δημοσιογράφους, VIP, ΑΜΕΑ, σουίτες. Αυτή πρέπει να ναι οι σύγκριση. Επίσης απ' ότι καταλαβαίνω με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα (δεν έχω προσωπική πληροφόρηση/ άποψη) το δικό μας το πολύ πολύ να φτάσει τις 31.000 οριακά. Στο θετικότερο σενάριο. Μάλλον για κάτι ψιλά πάνω από 30.000 πάμε. Στο σύνολο, με τα πάντα μέσα.

Προσωπική άποψη είναι ότι για μένα η ιδεατή χωρητικότητα για το γήπεδό μας θα ήταν στις 38.000. Και ας ήταν οπουδήποτε αρκεί να υπήρχε καλή πρόσβαση.

Επειδή και μένα με καυλώνει περισσότερο η Φιλαδέλφεια, παρότι δεν την έχω ζήσει, θα έκανα.... υποχώρηση σε ένα 32-33αρι (πραγματικές θέσεις όμως, όχι με σουίτες και δημοσιογράφους μέσα) για να το φτιάξουμε εκεί.

Αν μου λέγανε πριν ξεκινήσει η προσπάθεια ότι στη Φιλαδέλφεια γίνεται μόνο 28αρι θα έλεγα να ψαχτούμε για αλλού. Ο οργανισμός όμως στην πλειοψηφία του είχε άλλη άποψη. Δεν ήταν... δικτατορική απόφαση του κακού Μελισσανίδη να το φτιάξει εκεί, μάλλον και αυτός ιδανικά αλλού θα το ήθελε. Πήγε (μπορεί και να αναγκάστηκε) και αυτός με το ρεύμα που ήθελε γήπεδο μόνο στα άγια χώματα. 

Παρότι του έχω σύρει τα εξ αμάξης για την κατάντια μας στο αγωνιστικό είμαι σίγουρος ότι αυτός θα ήθελε 100 φορές περισσότερο από μένα να βγει όσο πιο μεγάλο το γήπεδο. Όση και να ναι η τελική χωρητικότητα είμαι σίγουρος ότι τραβήξαμε τα περιθώρια που μας δίνονταν ως τα όριά τους. Το αν τελικά είναι μικρό ή... ακατάλληλο για το μέγεθός μας, «βαραίνει» αποκλειστικά και μόνο τον κόσμο της ΑΕΚ, ο οποίος με τις επιλογές του καθόρισε τα όρια του γηπέδου είτε άμεσα (με την επιλογή να γίνει εκεί και μόνο εκεί) είτε έμμεσα (με την επιλογή να ψηφίσει... δήμαρχο το '14 με αριστερή συνείδηση) αν και για το τελευταίο έχω κάποιες επιφυλάξεις για το αν όντως επηρέασε. Το αν έγινε σωστή, λάθος ή... αδιάφορη επιλογή θα το δείξει ο χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που γράφετε για 38άρια και 40ρια κατανοείτε φαντάζομαι πως αν σφυρίξει καμια πούτσα από Ιωνικό και οφη, την τρίτη αγωνιστική με λαμία θα είμαστε περίπου 1500 μέσα...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το συγκεκριμένο γήπεδο οικονικοτεχνικα είναι βγαλμένο από τα πιο υγρά όνειρα του μελισσανιδη αφού οι αύξηση του κόστους κατασκευής και συντήρησης ανεβαίνει κλιμακωτά κσι γιαυτό στην Ελλάδα τα σχέδια όλα είναι μέχρι 35 χιλιάδες ανεξάρτητα το χώρο . Εκτός αυτού ένα γηπεδο δεν είναι μόνο οι κερκίδες αλλά ένα life style concept που στη δική μας περίπτωση έχει τη ΝΦ άλσος γήπεδο πλατεία που θα είναι μέσα στην ζωή της πόλης και καθημερινή συνήθεια και πιστεύω ότι αυτό το στοίχημα είναι αυτό που θα πρέπει να κερδίσουμε και θα φέρει τα έσοδα που πιθανών θα χάσουμε από κάποια χιλιάδες καρεκλάκια λιγότερα. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, tzav said:

Εσείς που γράφετε για 38άρια και 40ρια κατανοείτε φαντάζομαι πως αν σφυρίξει καμια πούτσα από Ιωνικό και οφη, την τρίτη αγωνιστική με λαμία θα είμαστε περίπου 1500 μέσα...

Το 2021 πράγματι αυτό θα συμβεί

Το 2004 όμως μετά από ευρωπαϊκή 5αρα (σε εποχές που το νορμάλ ήταν να παίζουμε Ευρώπη μέχρι τον... Μάρτη) μαζέψαμε 45.000 με την Καλλιθέα. 

Το 2050 (και τότε το ίδιο γήπεδο θα χρησιμοποιούμε) τα πράγματα μπορεί να είναι ακόμη χειρότερα αλλά μπορεί να ναι και καλύτερα. Γιατί να μην βάζεις όσο πιο ψηλά μπορείς τα όριά σου; (μέσα σε ένα ρεαλιστικό πλαίσιο βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, AlexKR21 said:

Το 32.115 του γαύρου όμως είναι το 28.500 δικό μας. Δηλαδή οι θέσεις χωρίς δημοσιογράφους, VIP, ΑΜΕΑ, σουίτες. Αυτή πρέπει να ναι οι σύγκριση. Επίσης απ' ότι καταλαβαίνω με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα (δεν έχω προσωπική πληροφόρηση/ άποψη) το δικό μας το πολύ πολύ να φτάσει τις 31.000 οριακά. Στο θετικότερο σενάριο. Μάλλον για κάτι ψιλά πάνω από 30.000 πάμε. Στο σύνολο, με τα πάντα μέσα.

Προσωπική άποψη είναι ότι για μένα η ιδεατή χωρητικότητα για το γήπεδό μας θα ήταν στις 38.000. Και ας ήταν οπουδήποτε αρκεί να υπήρχε καλή πρόσβαση.

Επειδή και μένα με καυλώνει περισσότερο η Φιλαδέλφεια, παρότι δεν την έχω ζήσει, θα έκανα.... υποχώρηση σε ένα 32-33αρι (πραγματικές θέσεις όμως, όχι με σουίτες και δημοσιογράφους μέσα) για να το φτιάξουμε εκεί.

Αν μου λέγανε πριν ξεκινήσει η προσπάθεια ότι στη Φιλαδέλφεια γίνεται μόνο 28αρι θα έλεγα να ψαχτούμε για αλλού. Ο οργανισμός όμως στην πλειοψηφία του είχε άλλη άποψη. Δεν ήταν... δικτατορική απόφαση του κακού Μελισσανίδη να το φτιάξει εκεί, μάλλον και αυτός ιδανικά αλλού θα το ήθελε. Πήγε (μπορεί και να αναγκάστηκε) και αυτός με το ρεύμα που ήθελε γήπεδο μόνο στα άγια χώματα. 

Παρότι του έχω σύρει τα εξ αμάξης για την κατάντια μας στο αγωνιστικό είμαι σίγουρος ότι αυτός θα ήθελε 100 φορές περισσότερο από μένα να βγει όσο πιο μεγάλο το γήπεδο. Όση και να ναι η τελική χωρητικότητα είμαι σίγουρος ότι τραβήξαμε τα περιθώρια που μας δίνονταν ως τα όριά τους. Το αν τελικά είναι μικρό ή... ακατάλληλο για το μέγεθός μας, «βαραίνει» αποκλειστικά και μόνο τον κόσμο της ΑΕΚ, ο οποίος με τις επιλογές του καθόρισε τα όρια του γηπέδου είτε άμεσα (με την επιλογή να γίνει εκεί και μόνο εκεί) είτε έμμεσα (με την επιλογή να ψηφίσει... δήμαρχο το '14 με αριστερή συνείδηση) αν και για το τελευταίο έχω κάποιες επιφυλάξεις για το αν όντως επηρέασε. Το αν έγινε σωστή, λάθος ή... αδιάφορη επιλογή θα το δείξει ο χρόνος.

οχι το Καραϊσκάκης στα ντέρμπι κάνει sold out με 29χιλ εισητιρια. 32 115 είναι η μέγιστη χωριτξκοτητα

Link to comment
Share on other sites

38χιλ. με 12 Χιλ κόσμο μέσα ει αι άδειο.... οκ τις καλές σεζόν θα χεις 20 Χιλ. μέσο όρο.... τις άλλες 15(9 θα χεις αλλά ας πούμε 15)αυτό δεν θα αλλάξει και 20 πρωταθληματα να πάρεις. 3ος θα σαι σε κόσμο. δεν αλλάζει αυτό. ο 3ος της Ελλάδος(σε κόσμο) τέτοιο γήπεδο χρειάζεται. 

το γήπεδο πάνω από 31χιλ. χωρητικότητα είναι μια χαρά. 

πιστεύω στο τέλος 33 Χ. θα ναι όπως είχαν πει. αλλά και 31 είναι μια χαρά. δεν θα άλλαζε κάτι με 2χ. καρεκλακια

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×