Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VIII


Recommended Posts

1 hour ago, Kostas21 said:

Όταν φτιάχνεις ένα γήπεδο έδρα, θες οπωσδήποτε να κερδίζεις περισσότερα χρηματα όταν είναι γεμάτο, από το αντίστοιχο του rival σου. Αν δε μπορείς να το κάνεις τοτε :

Α) ο rival σου είναι ανέκαθεν σε καλύτερη θέση, οπότε δύσκολο να τον φτάσεις πόσο μάλλον να τον περάσεις 

Β) αν μπορείς να το κάνεις αλλά σε εμποδίζει το γήπεδο, τότε δεν είχες ποτέ στόχο να κάνεις το Α

Δεν έχει ουσία η κουβέντα, εγώ θα ήθελα μεγαλύτερο γιατί θεωρώ ότι όσο περισσότερο κόσμο μαζέψεις όταν κόψεις κορδέλα, κανείς προσπάθεια retention με κάθε τρόπο. Θα μ πείτε κλαειμ μαειν, εδώ δε μπορούμε να πουλήσουμε ούτε μπρελόκ, τι retention κ μλκιες τσαμπουνας. Well, θα πω ότι όπως στρώνεις κοιμάσαι. Κ στις υποδομές δνε είναι ότι θα αλλάξεις κάτι στη 5ετια άμα το κανές λάθος. Χαράζεις πορεία για 50 χρόνια... 

το rival σου θα έχει γήπεδο 32115 θέσεων και εσένα θα είναι 31.500

καταστροφη...

τις πρώτες χρονιές θα υπάρχει παροξυσμό και είναι γεμάτο αλλά μετά από 10 χρόνια θα χεις 12 με 15 κ κάθε χρόνο. σε ένα γήπεδο 45 Χιλ. αυτό είναι καταστροφή. 

Η Ελλάδα μοιάζει με την Ιταλία. της Μίλαν της κάνει κακό το τόσο μεγάλο γήπεδο. άδειο είναι συνήθως ενώ η γιουβε στο 44 είναι ότι πρέπει. 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Kostas21 said:

Παίδες, αυτή την αποψη την έχω από τότε που το γκρεμισαμε. Θαρρώ ότι μακροπροθεσμα θα φανεί το λάθος, όπως τη πάτησε ο γαυρος. 

Δεν αλλάζει κ κατι.

Το γηπεδο έγινε, τουλάχιστον δε θα μείνει γιαπι όπως της Βαλένθια ξέρω γω. 

ο γαυρος γιατί την πατησε? με το ζόρι το γεμίζει το 32αρι.και έχει και τον κοσμο της ΑΕΚ επί 3 τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

η Ελλάδα δεν είναι Αγγλία που γεμίζου  όλα τα γήπεδα και το να χεις μεγάλο γήπεδο είναι συν. στην Ελλάδα αν φτιάχναμε 35 συν. λογικά θα πήγαινε κάνα 5αρι εκ παραπάνω. και αν φτιάχναμε 45 κανα 10 15αρι παραπάνω. άλλη μια σεζόν που θα πήγαιναν εκεί τα λεφτά. 

συν τα έξοδα συντήρησης θα ταν μεγαλύτερα. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλοι εχουμε πει πως θα μπορουσαν να βαλουν σπαστα καρεκλακια στο πεταλο και ανετα να φτανανε τις 33.000 θεσεις στην Ελλαδα 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ολοι συμφωνουμε με τον Κωστα δεν υπαρχει ΑΕΚτζης που να μην ηθελε 35000-40000.

Αλλα δυστυχως η θεωρια απεχει παντα απο τη πραξη.

Πληρωσαμε οτι το οικοπεδο ειναι μικρο και οτι οι φιλαδελφειωτες ψηφισαν βασιλοπουλο.

Το υψος που μας εκοψε ειναι κανα διχιλιαρο τριχιλιαρο που ειναι και αυτο που μας λειπει στη ουσια.

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα χυνουμε καθε φορα που μπαινουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας και παρατηρώντας το τελευταίο επίπεδο εκεί που είναι τα παραθυράκια καταλήγω ότι ακόμα και με μεγαλύτερο ύψος σειρα δεν έβγαινε με τπτ γιατί δεν υπάρχει το κατάλληλο πλάτος και τα κολονάκια δυσκολεύουν τη κυκλοφορία. Με λίγα λόγια δεν μας λείπει ύψος αλλά και πλάτος που αν δεν κάνω λάθος ήταν το ίδιο και στο αρχικό σχέδιο. 

Δεν είμαι ειδικός αλλά νομίζω ότι αυτό με το ύψος μάλλον το δεχτήκαμε σαν παραχώρηση που δεν μας στοίχησε και ότι αν το ήθελαν παραπάνω θα εβρισκαν κάποιο τρόπο ( μεγαλύτερη βύθιση, λιγότερο πλάτος στο πεζόδρομο κτλ) αλλά ανεβάζει το κόστος η χαλάει ίσως τα επίπεδα δεν ξέρω. 

Θεωρώ ότι οι ειδικοι Αδαμόπουλος κυραστας κτλ του είπαν ότι το ιδανικό γήπεδο με συντελεστή κόστος/ συντήρηση/απόσβεση/χρηματοδότηση/εκμετάλλευση/ρίσκο από ΣΤΕ είναι το συγκεκριμένο και συμφωνώ. 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Kostas21 said:

Η μλκια μας είναι όταν μας έκοψαν 40 πόντους έπρεπε να γυρίσουμε το κόσμο ανάποδα να μας τους δώσουν πίσω με έξτρα άλλο 1 μέτρο. 

Τάχα μου περιβαλλοντικοι λόγοι κ τα άρχιδια μας παλλονται. Δλδ έπεσε 40 πόντους το ύψος κ θα σωθεί η ΝΦ από Αρμαγεδδών. Αντε με τους καργιοληδες. 

Με το πουστογαυρο για δήμαρχο. 

Το ξανάγραψα. Αυτή την εντύπωση είχα και εγώ αλλά παρατηρώντας καλά το επίπεδο με τα παράθυρα δνε θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι το ύψος αλλά το πλάτος. Ακόμα και με αυτό το ύψος θα μπορούσε να μπουν καρεκλάκια οριακά αλλά το πλάτος δεν επαρκεί και οι κολόνες που εδραζεται το σκεπαστρο. Αυτήν την εντύπωση έχω άρα μάλλον το κόψιμο του ύψους δεν έκοψε σειρά ουσιαστικά απλα τροποποίησε το σχέδιο και στη πορεία τροποποιηθηκε για τεχνικούς λόγους στήριξης του σκεπαστρου ( πιο χοντρές κολόνες) 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, goku21 said:

το rival σου θα έχει γήπεδο 32115 θέσεων και εσένα θα είναι 31.500

καταστροφη...

τις πρώτες χρονιές θα υπάρχει παροξυσμό και είναι γεμάτο αλλά μετά από 10 χρόνια θα χεις 12 με 15 κ κάθε χρόνο. σε ένα γήπεδο 45 Χιλ. αυτό είναι καταστροφή. 

Η Ελλάδα μοιάζει με την Ιταλία. της Μίλαν της κάνει κακό το τόσο μεγάλο γήπεδο. άδειο είναι συνήθως ενώ η γιουβε στο 44 είναι ότι πρέπει. 

Το 32.115 του γαύρου όμως είναι το 28.500 δικό μας. Δηλαδή οι θέσεις χωρίς δημοσιογράφους, VIP, ΑΜΕΑ, σουίτες. Αυτή πρέπει να ναι οι σύγκριση. Επίσης απ' ότι καταλαβαίνω με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα (δεν έχω προσωπική πληροφόρηση/ άποψη) το δικό μας το πολύ πολύ να φτάσει τις 31.000 οριακά. Στο θετικότερο σενάριο. Μάλλον για κάτι ψιλά πάνω από 30.000 πάμε. Στο σύνολο, με τα πάντα μέσα.

Προσωπική άποψη είναι ότι για μένα η ιδεατή χωρητικότητα για το γήπεδό μας θα ήταν στις 38.000. Και ας ήταν οπουδήποτε αρκεί να υπήρχε καλή πρόσβαση.

Επειδή και μένα με καυλώνει περισσότερο η Φιλαδέλφεια, παρότι δεν την έχω ζήσει, θα έκανα.... υποχώρηση σε ένα 32-33αρι (πραγματικές θέσεις όμως, όχι με σουίτες και δημοσιογράφους μέσα) για να το φτιάξουμε εκεί.

Αν μου λέγανε πριν ξεκινήσει η προσπάθεια ότι στη Φιλαδέλφεια γίνεται μόνο 28αρι θα έλεγα να ψαχτούμε για αλλού. Ο οργανισμός όμως στην πλειοψηφία του είχε άλλη άποψη. Δεν ήταν... δικτατορική απόφαση του κακού Μελισσανίδη να το φτιάξει εκεί, μάλλον και αυτός ιδανικά αλλού θα το ήθελε. Πήγε (μπορεί και να αναγκάστηκε) και αυτός με το ρεύμα που ήθελε γήπεδο μόνο στα άγια χώματα. 

Παρότι του έχω σύρει τα εξ αμάξης για την κατάντια μας στο αγωνιστικό είμαι σίγουρος ότι αυτός θα ήθελε 100 φορές περισσότερο από μένα να βγει όσο πιο μεγάλο το γήπεδο. Όση και να ναι η τελική χωρητικότητα είμαι σίγουρος ότι τραβήξαμε τα περιθώρια που μας δίνονταν ως τα όριά τους. Το αν τελικά είναι μικρό ή... ακατάλληλο για το μέγεθός μας, «βαραίνει» αποκλειστικά και μόνο τον κόσμο της ΑΕΚ, ο οποίος με τις επιλογές του καθόρισε τα όρια του γηπέδου είτε άμεσα (με την επιλογή να γίνει εκεί και μόνο εκεί) είτε έμμεσα (με την επιλογή να ψηφίσει... δήμαρχο το '14 με αριστερή συνείδηση) αν και για το τελευταίο έχω κάποιες επιφυλάξεις για το αν όντως επηρέασε. Το αν έγινε σωστή, λάθος ή... αδιάφορη επιλογή θα το δείξει ο χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που γράφετε για 38άρια και 40ρια κατανοείτε φαντάζομαι πως αν σφυρίξει καμια πούτσα από Ιωνικό και οφη, την τρίτη αγωνιστική με λαμία θα είμαστε περίπου 1500 μέσα...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το συγκεκριμένο γήπεδο οικονικοτεχνικα είναι βγαλμένο από τα πιο υγρά όνειρα του μελισσανιδη αφού οι αύξηση του κόστους κατασκευής και συντήρησης ανεβαίνει κλιμακωτά κσι γιαυτό στην Ελλάδα τα σχέδια όλα είναι μέχρι 35 χιλιάδες ανεξάρτητα το χώρο . Εκτός αυτού ένα γηπεδο δεν είναι μόνο οι κερκίδες αλλά ένα life style concept που στη δική μας περίπτωση έχει τη ΝΦ άλσος γήπεδο πλατεία που θα είναι μέσα στην ζωή της πόλης και καθημερινή συνήθεια και πιστεύω ότι αυτό το στοίχημα είναι αυτό που θα πρέπει να κερδίσουμε και θα φέρει τα έσοδα που πιθανών θα χάσουμε από κάποια χιλιάδες καρεκλάκια λιγότερα. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, tzav said:

Εσείς που γράφετε για 38άρια και 40ρια κατανοείτε φαντάζομαι πως αν σφυρίξει καμια πούτσα από Ιωνικό και οφη, την τρίτη αγωνιστική με λαμία θα είμαστε περίπου 1500 μέσα...

Το 2021 πράγματι αυτό θα συμβεί

Το 2004 όμως μετά από ευρωπαϊκή 5αρα (σε εποχές που το νορμάλ ήταν να παίζουμε Ευρώπη μέχρι τον... Μάρτη) μαζέψαμε 45.000 με την Καλλιθέα. 

Το 2050 (και τότε το ίδιο γήπεδο θα χρησιμοποιούμε) τα πράγματα μπορεί να είναι ακόμη χειρότερα αλλά μπορεί να ναι και καλύτερα. Γιατί να μην βάζεις όσο πιο ψηλά μπορείς τα όριά σου; (μέσα σε ένα ρεαλιστικό πλαίσιο βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, AlexKR21 said:

Το 32.115 του γαύρου όμως είναι το 28.500 δικό μας. Δηλαδή οι θέσεις χωρίς δημοσιογράφους, VIP, ΑΜΕΑ, σουίτες. Αυτή πρέπει να ναι οι σύγκριση. Επίσης απ' ότι καταλαβαίνω με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα (δεν έχω προσωπική πληροφόρηση/ άποψη) το δικό μας το πολύ πολύ να φτάσει τις 31.000 οριακά. Στο θετικότερο σενάριο. Μάλλον για κάτι ψιλά πάνω από 30.000 πάμε. Στο σύνολο, με τα πάντα μέσα.

Προσωπική άποψη είναι ότι για μένα η ιδεατή χωρητικότητα για το γήπεδό μας θα ήταν στις 38.000. Και ας ήταν οπουδήποτε αρκεί να υπήρχε καλή πρόσβαση.

Επειδή και μένα με καυλώνει περισσότερο η Φιλαδέλφεια, παρότι δεν την έχω ζήσει, θα έκανα.... υποχώρηση σε ένα 32-33αρι (πραγματικές θέσεις όμως, όχι με σουίτες και δημοσιογράφους μέσα) για να το φτιάξουμε εκεί.

Αν μου λέγανε πριν ξεκινήσει η προσπάθεια ότι στη Φιλαδέλφεια γίνεται μόνο 28αρι θα έλεγα να ψαχτούμε για αλλού. Ο οργανισμός όμως στην πλειοψηφία του είχε άλλη άποψη. Δεν ήταν... δικτατορική απόφαση του κακού Μελισσανίδη να το φτιάξει εκεί, μάλλον και αυτός ιδανικά αλλού θα το ήθελε. Πήγε (μπορεί και να αναγκάστηκε) και αυτός με το ρεύμα που ήθελε γήπεδο μόνο στα άγια χώματα. 

Παρότι του έχω σύρει τα εξ αμάξης για την κατάντια μας στο αγωνιστικό είμαι σίγουρος ότι αυτός θα ήθελε 100 φορές περισσότερο από μένα να βγει όσο πιο μεγάλο το γήπεδο. Όση και να ναι η τελική χωρητικότητα είμαι σίγουρος ότι τραβήξαμε τα περιθώρια που μας δίνονταν ως τα όριά τους. Το αν τελικά είναι μικρό ή... ακατάλληλο για το μέγεθός μας, «βαραίνει» αποκλειστικά και μόνο τον κόσμο της ΑΕΚ, ο οποίος με τις επιλογές του καθόρισε τα όρια του γηπέδου είτε άμεσα (με την επιλογή να γίνει εκεί και μόνο εκεί) είτε έμμεσα (με την επιλογή να ψηφίσει... δήμαρχο το '14 με αριστερή συνείδηση) αν και για το τελευταίο έχω κάποιες επιφυλάξεις για το αν όντως επηρέασε. Το αν έγινε σωστή, λάθος ή... αδιάφορη επιλογή θα το δείξει ο χρόνος.

οχι το Καραϊσκάκης στα ντέρμπι κάνει sold out με 29χιλ εισητιρια. 32 115 είναι η μέγιστη χωριτξκοτητα

Link to comment
Share on other sites

38χιλ. με 12 Χιλ κόσμο μέσα ει αι άδειο.... οκ τις καλές σεζόν θα χεις 20 Χιλ. μέσο όρο.... τις άλλες 15(9 θα χεις αλλά ας πούμε 15)αυτό δεν θα αλλάξει και 20 πρωταθληματα να πάρεις. 3ος θα σαι σε κόσμο. δεν αλλάζει αυτό. ο 3ος της Ελλάδος(σε κόσμο) τέτοιο γήπεδο χρειάζεται. 

το γήπεδο πάνω από 31χιλ. χωρητικότητα είναι μια χαρά. 

πιστεύω στο τέλος 33 Χ. θα ναι όπως είχαν πει. αλλά και 31 είναι μια χαρά. δεν θα άλλαζε κάτι με 2χ. καρεκλακια

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, George_D said:

31.206 εχει το καραισκακη, 30044 χωρις VIP, σουιτες, δημοσιογραφους

θυμάμαι ότι οπότε ανακοινώνουν sold out σε Ελλάδα είναι γύρω στα 29χ τα εισητιρια τους. 

το πρόβλημα θα ναι λίγο στην Ευρώπη που θα χει φιλοξενούμενους και θα κόβουμε γύρω στα 27 Χ. 

Link to comment
Share on other sites

οταν θα τοποθετηθουν ολα θα βαλω τον στυλιανοπουλο να παει να τα μετρησει ενα ενα και θα μαθουμε με ακριβεια τον αριθμο

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και μεγαλυτερο να ηταν το γήπεδο, καλύτερα να είχε πιο ανετο καρεκλακι ή αλλες ανέσεις, όχι απαραίτητα χωρητικότητα δηλαδη.

Το γήπεδο χωραει σιγουρσ όλο τον πυρήνσ των οπαδων που θα πανε γήπεδο να στηριξουν την ομαδα και να κανουν εδρα and then some. Η μεγαλύτερη χωρητικοτητα για να φέρεις μη κλασικους γηπεδικούς θα σημαινε και αλλο ειδους γηπεδο, το οποιο για τον α ή β λόγο δεν μπορεσες να το φτιαξεις ουτε εσυ ούτε και κανεις αλλος. 

Κακώς το ψειριζουμε. Κομπλέ ειμαστε

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που ξέρουμε για το Μελισσανίδη είμαστε σίγουροι ότι δεν την έχει «κλεψει» από παντού την κατασκευή, ότι δεν το έχει τεντώσει το θέμα; Δυο μπουκες λιγότερες πχ, η πτυσσόμενη εξέδρα, λιγο ψηλότερο, λίγο πλατύτερο και πάει λεγοντας 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα όνειρα για μεγαλύτερα γήπεδα , σε ωραίους χώρους , με πρόσβαση .

Μόνο που στο λεκανοπέδιο της Αττικής δεν υπάρχουν .

Εδώ η ομάδα νικολαιδη πρόκρισης έψαχνε έψαχνε έψαχνε και κατέληξε στον ΟΔΔΥ που είναι ακόμα ΟΔΔΥ. 

30.000 θέσεις είναι ιδανικό μέγεθος για Κάθε ελληνική ομάδα που παίζει ελληνικό πρωτάθλημα .

Και ξαναλέω πως τα εισιτήρια στο μέλλον δεν θα είναι ο καθοριστικός παράγοντας για τα έσοδα .

Τα έσοδα θα έρχονται από τηλεοπτικά πωλήσεις & Ευρώπη.

Όλα αυτά σε συνδυασμό ένα γεμάτο γήπεδο . Είτε είναι 30.000 Χιλ είτε 50.000

Ποιο από τα δύο γεμίζει πιο εύκολα ? 

Link to comment
Share on other sites

Αν ο οργανισμός Α.Ε.Κ. που δραστηριοποιείται σε μια χώρα 10~ εκατ. και είναι τοπ δύναμη σε μετρόπολη 4.5 εκατ. δεν μπορεί να ψήσει για το νο.1 σπορ 30000 μαλάκες να του σκάνε φράγκα μια φορά στο 15νθημερο να το κοιταξει αλλιώς.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, AlexKR21 said:

Το 32.115 του γαύρου όμως είναι το 28.500 δικό μας. Δηλαδή οι θέσεις χωρίς δημοσιογράφους, VIP, ΑΜΕΑ, σουίτες. Αυτή πρέπει να ναι οι σύγκριση. Επίσης απ' ότι καταλαβαίνω με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα (δεν έχω προσωπική πληροφόρηση/ άποψη) το δικό μας το πολύ πολύ να φτάσει τις 31.000 οριακά. Στο θετικότερο σενάριο. Μάλλον για κάτι ψιλά πάνω από 30.000 πάμε. Στο σύνολο, με τα πάντα μέσα.

Προσωπική άποψη είναι ότι για μένα η ιδεατή χωρητικότητα για το γήπεδό μας θα ήταν στις 38.000. Και ας ήταν οπουδήποτε αρκεί να υπήρχε καλή πρόσβαση.

Επειδή και μένα με καυλώνει περισσότερο η Φιλαδέλφεια, παρότι δεν την έχω ζήσει, θα έκανα.... υποχώρηση σε ένα 32-33αρι (πραγματικές θέσεις όμως, όχι με σουίτες και δημοσιογράφους μέσα) για να το φτιάξουμε εκεί.

Αν μου λέγανε πριν ξεκινήσει η προσπάθεια ότι στη Φιλαδέλφεια γίνεται μόνο 28αρι θα έλεγα να ψαχτούμε για αλλού. Ο οργανισμός όμως στην πλειοψηφία του είχε άλλη άποψη. Δεν ήταν... δικτατορική απόφαση του κακού Μελισσανίδη να το φτιάξει εκεί, μάλλον και αυτός ιδανικά αλλού θα το ήθελε. Πήγε (μπορεί και να αναγκάστηκε) και αυτός με το ρεύμα που ήθελε γήπεδο μόνο στα άγια χώματα. 

Παρότι του έχω σύρει τα εξ αμάξης για την κατάντια μας στο αγωνιστικό είμαι σίγουρος ότι αυτός θα ήθελε 100 φορές περισσότερο από μένα να βγει όσο πιο μεγάλο το γήπεδο. Όση και να ναι η τελική χωρητικότητα είμαι σίγουρος ότι τραβήξαμε τα περιθώρια που μας δίνονταν ως τα όριά τους. Το αν τελικά είναι μικρό ή... ακατάλληλο για το μέγεθός μας, «βαραίνει» αποκλειστικά και μόνο τον κόσμο της ΑΕΚ, ο οποίος με τις επιλογές του καθόρισε τα όρια του γηπέδου είτε άμεσα (με την επιλογή να γίνει εκεί και μόνο εκεί) είτε έμμεσα (με την επιλογή να ψηφίσει... δήμαρχο το '14 με αριστερή συνείδηση) αν και για το τελευταίο έχω κάποιες επιφυλάξεις για το αν όντως επηρέασε. Το αν έγινε σωστή, λάθος ή... αδιάφορη επιλογή θα το δείξει ο χρόνος.

Για το τον Μελισσανιδη, είναι αλήθεια ότι σε συνέντευξη που είχε δώσει κάποτε, νομίζω πριν αναλάβει τελικά ο Ντέμης το 2004, είχε πει ότι το γήπεδο δεν είναι ανάγκη να γίνει στην ΝΦ. Αργότερα όταν είδε ότι ο Ντέμης το ήθελε αλλού, αλλά η Ορίτζιναλ και ένα μέρος του κόσμου στην ΝΦ, το γύρισε και αυτός υπέρ της επιστροφής στην φυσική μας έδρα. 

Όσο για τους κατοίκους της ΝΦ, αυτοι δεν ταυτίζονται απαραίτητα  με την ΑΕΚ. Έχει και αδιάφορους, αμπαλους, οπαδους άλλων ομάδων. Τουλάχιστον όταν πήγαινα εγώ σχολείο,  δεν ήμασταν πάνω από τα μισά αγόρια, ΑΕΚ. Άλλωστε υπήρχαν και αρκετοί κάτοικοι που είχαν έρθει από άλλες περιοχές, όταν χτίστηκαν και πολλές πολυκατοικιες και είχε πάψει να είναι η καθαρά "προσφυγικη γειτονιά". Πολλές φορές αυτοί και τα παιδιά τους, άλλη ομάδα υποστήριζαν. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Kostas21 said:

Η μλκια μας είναι όταν μας έκοψαν 40 πόντους έπρεπε να γυρίσουμε το κόσμο ανάποδα να μας τους δώσουν πίσω με έξτρα άλλο 1 μέτρο. 

Τάχα μου περιβαλλοντικοι λόγοι κ τα άρχιδια μας παλλονται. Δλδ έπεσε 40 πόντους το ύψος κ θα σωθεί η ΝΦ από Αρμαγεδδών. Αντε με τους καργιοληδες. 

Με το πουστογαυρο για δήμαρχο. 

Σε καμια 30αρια χρονια θα φαμε το δασος και τα σπιτια διπλα και θα το μεγαλωσουμε αλα St James Park 

Aerial_view_of_St_James_Park_-_geograph.org.uk_-_472327_(cropped).jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν γίνεται από τη μία να κράζουμε που είχανε παρατήσει την ομάδα τρία χρόνια για να ταχτοποιήσουνε το γήπεδο και από την άλλη να κράζουμε που δεν κάνανε 5000 θέσεις παραπάνω. Το κόστος πόσο θα ήτανε και από ποιος θα το κάλυπτε; Η απόσβεση από πώληση εισιτηρίων θα γινόταν μόνο σε αγώνες που θα ξεπερνούσε την φουλ χωρητικότητα που σχεδιάζεται σήμερα. Κάθε πότε θα γινόταν αυτό, και πόσα εισιτήρια πλέον της τωρινής φουλ θα κόβονταν σε κάθε αγώνα; Χωρίς να έχω νούμερα να βάλω κάτω, υποψιάζομαι ότι θα έπαιρνε δεκαετίες ολόκληρες, ανάλογα και με την πορεία της ομάδας (και άρα ανάλογα με το πόσο θα έψηνε τον κόσμο να φουλάρει 38000 γήπεδο).

Γενικά σε τέτοιου είδους συζητήσεις χρήσιμο είναι να μιλάμε για ολοκληρωμένα σχέδια και όχι wishful thinking αποτελέσματα και μόνο. Πχ, αντί να λέμε "έπρεπε το γήπεδο να είναι 38χ" να λέμε "έπρεπε να βρεθούν χρήματα από το Α με τον τρόπο Β και να υπάρξει πίεση για τις απαραίτητες άδειες μέσω Γ ώστε να υπάρξουν επιπλέον θέσεις Δ οι οποίες βάσει ενός average σεναρίου Ε θα κάνανε απόσβεση σε Ζ χρόνια".

Αλλιώς, κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να πάμε στις 100.000 να περάσουμε το καμπ νου γιατί σε 20 χρόνια ξέρω γω μπορεί rival μας να είναι η Μπαρτσελόνα.

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×