Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VIII


Recommended Posts

1 minute ago, billy21 said:

Εγώ λέω απλά ότι με τους ρυθμούς που πάμε θέλεις 1 χρόνο το λιγότερο. Κοινή μαθηματική λογική. Μιλάμε για δημόσιο χρήμα, δημόσια έργα πέριξ του γηπέδου που θέλουν χρόνο. Όπως έγραψα η εκτίμηση είναι καθαρά υποκειμενική, παρακολουθώντας τα διάφορα βίντεο κ αλιεύοντας πληροφορίες τπτ περισσότερο.

Εγω θα μεινω στα επισημα που λενε για Μαιο '22

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Araujo21 said:

Εγω θα μεινω στα επισημα που λενε για Μαιο '22

Κράτα μικρό καλάθι κ σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, billy21 said:

Κράτα μικρό καλάθι κ σε αυτό το θέμα.

Κραταω. Και θα δουμε πως θα τρεξουν τα εργα απο Σεπτεμβριο. Με δικο μας δημαρχο κιολας 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Η πιθανότητα να βάλει η ΑΕΚ από τσέπη για τα ηλεκτρολομηχανολογικα για να τελειώνουμε με τα εσωτερικά κ μετά να εισπράξουν παίζει?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, gybe21 said:

Η πιθανότητα να βάλει η ΑΕΚ από τσέπη για τα ηλεκτρολομηχανολογικα για να τελειώνουμε με τα εσωτερικά κ μετά να εισπράξουν παίζει?

Νομίζω ότι αν βάλει η ΑΕΚ, μετά δεν θα τα εισπράξει ποτέ. Ειναι πολύ προσεκτικός σε κάτι τέτοια ο Μελ. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάντηση για τα έργα στη Νέα Φιλαδέλφεια και το νέο γήπεδο της ΑΕΚ είχαν ο Γιώργος Πατούλης με τον Γιάννη Βούρο

Η πορεία των εργασιών υπογειοποίησης της οδού Πατριάρχου Κωνσταντίνου και το νέο γήπεδο της ΑΕΚ, συζητήθηκαν στη συνάντηση του Περιφερειάρχη Αττικής Γιώργου Πατούλη με τον δήμαρχο Ν. Φιλαδελφείας- Ν. Χαλκηδόνας, Γιάννη Βούρο.

Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση της Περιφέρειας, για τα έργα της υπογειοποίησης τμήματος της οδού Πατριάρχου Κωνσταντίνου καθώς και της κατασκευής τμήματος του γηπέδου της ΑΕΚ τα οποία χρηματοδοτούνται και υλοποιούνται από τις υπηρεσίες της Περιφέρειας επισημάνθηκε πως προχωρούν ομαλά με γρήγορους ρυθμούς.

Επίσης συζητήθηκε η δημιουργία ΚΕΠ Υγείας ΚΑΠΗ καθώς και συντήρησης και αναβάθμισης αθλητικών χώρων, αλλά και δημιουργίας νέων αθλητικών εγκαταστάσεων.

Αναλυτικά η ανακοίνωση της περιφέρειας:

Η πορεία των εργασιών υπογειοποίησης της οδού Πατριάρχου Κωνσταντίνου καιστο νέο γήπεδο της ΑΕΚ, αλλά και προτάσεις για την ενίσχυση των κοινωνικών και αθλητικών δομών του Δήμου Ν.Φιλαδέλφειας -Ν. Χαλκηδόνας συζητήθηκαν στη συνάντηση του Περιφερειάρχη Αττικής Γ. Πατούλη με τον Δήμαρχο Γιάννη Βούρο.

Σε ό,τι αφορά τα έργα της υπογειοποίησης τμήματος της οδού Πατριάρχου Κωνσταντίνου στον Δήμο Ν. Φιλαδέλφειας-Ν.Χαλκηδόνας καθώς και της κατασκευής τμήματος γηπέδου της ΑΕΚ τα οποία χρηματοδοτούνται και υλοποιούνται από τις υπηρεσίες της Περιφέρειας επισημάνθηκε πως προχωρούν ομαλά με γρήγορους ρυθμούς, με τον κ. Πατούλη να υπογραμμίζει πως η Περιφέρεια Αττικής παραμένει συνεπής στη δέσμευση της ότι αυτά τα εμβληματικά έργα θα γίνουν πραγματικότητα, σύμφωνα με τα χρονοδιαγράμματα που έχουν οριστεί.

Παράλληλα κατά τη συνάντηση υπογραμμίστηκε η σημασία να προχωρήσει ο σχεδιασμός για τη δημιουργία ΚΕΠ Υγείας αλλά και ΚΑΠΗ στο Δήμο, ενώ ο κ. Βούρος επισήμανε και την ανάγκη συντήρησης και αναβάθμισης αθλητικών χώρων, αλλά και δημιουργίας νέων αθλητικών εγκαταστάσεων, με την προϋπόθεση ωστόσο να προηγηθεί η διευθέτηση διάφορων θεμάτων νομικής φύσεως, από πλευράς του Δήμου.

Ο Περιφερειάρχης από την πλευρά του διαμήνυσε στον Δήμαρχο πως η Περιφέρεια έχει ως προτεραιότητα την ανάπτυξη υγειονομικών και κοινωνικών δομών στην Αττική και σ΄αυτό το πλαίσιο επιβεβαίωσε τη διάθεση στήριξης ώστε να δρομολογηθούν σχετικά έργα. Παράλληλα εμφανίστηκε θετικός ως προς τη στήριξη για την αναβάθμιση αθλητικών χώρων.
Σε δηλώσεις του τόνισε:

«Με τον κ. Βούρο είχαμε μία ιδιαίτερα εποικοδομητική συζήτηση για όλα τα κρίσιμα θέματα που απασχολούν τον Δήμο Ν. Φιλαδέλφειας – Ν. Χαλκηδόνας. Κοινός μας στόχος είναι να προχωρούμε γρήγορα και αποτελεσματικά στην υλοποίηση εμβληματικών έργων όπως είναι τα έργα υπογειοποίησης και το γήπεδο της ΑΕΚ, αλλά και άλλων έργων και υποδομών με κοινωνικό πρόσημο, προς όφελος των πολιτών. Θα συνεχίσουμε τη στενή συνεργασία μας, όπως και με όλους τους Δήμους της Αττικής».

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, gybe21 said:

Η πιθανότητα να βάλει η ΑΕΚ από τσέπη για τα ηλεκτρολομηχανολογικα για να τελειώνουμε με τα εσωτερικά κ μετά να εισπράξουν παίζει?

Όχι. Είναι τύπου δημοσίου έργου. Προμήθεια υλικών των οποίων θα κάνει την κατασκευή. Αν δεν τα φέρουν τι να βάλει; Δεν ακουμπάς τίποτα 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Skepastos said:

Όχι. Είναι τύπου δημοσίου έργου. Προμήθεια υλικών των οποίων θα κάνει την κατασκευή. Αν δεν τα φέρουν τι να βάλει; Δεν ακουμπάς τίποτα 

Βασικά έχεις πόντο γιατί τα συγκεκριμένα πρέπει να τα πάρει εργολάβος μετά από διαγωνισμό κ να  δώσει μετά σε συνεργεία καλωδίωση κ πεδία μέσης τάσης.

Link to comment
Share on other sites

το ξαναγραφω λοιπον

 

οταν φτιαχνεις γηπεδο με 2 δημοσια εργα εντος γηπεδου, και 1 μεγαλο + καποια μικροτερα εκτος γηπεδου, μην σου φταιει η γραφειοκρατια που θα φας καμια δεκαετια στο τελος (όλα μαζι με τις αδειες).

αν δεν το γνωριζες εξ αρχης, κακως δεν το γνωριζες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, nikos said:

το ξαναγραφω λοιπον

 

οταν φτιαχνεις γηπεδο με 2 δημοσια εργα εντος γηπεδου, και 1 μεγαλο + καποια μικροτερα εκτος γηπεδου, μην σου φταιει η γραφειοκρατια που θα φας καμια δεκαετια στο τελος (όλα μαζι με τις αδειες).

αν δεν το γνωριζες εξ αρχης, κακως δεν το γνωριζες.

 

 

Ηλπιζαν (κακώς) στις πολιτικές πιέσεις, δεν υπολόγιζαν τον πόλεμο κλπ....Δεν λέγεσαι και γαύρος να τους πιάσει πρεμούρα. Η αλήθεια είναι οτι το γήπεδο ξεκίνησε με Σαμαρά και έφαγε τρεις κυβερνησεις απο τότε και 3 περιφεριάρχες. Ε δεν γίνεται όλοι να σε περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες για το γήπεδο. Και πάλι καλά να λέμε, μια χαρά εργα γίνονται και προχωράνε. Απλά δεν τους κόβει και ιδιαίτερα να το σπρώξουν. 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω να χτίζω ούτε σκυλόσπιτο, επομένως η άποψή μου έχει και την ανάλογη βαρύτητα, εδώ και κάναν χρόνο δε βλέπω ιδιαίτερες διαφορές τις ελάχιστες φορές που θα βάλω να δω κανένα βίντεο κλπ. Κατά συνέπεια, αν έπαιζα στοίχημα δεν θα πόνταρα στο να παίζει εκεί του χρόνου η ομάδα και λογικά μέσα στην τρέχουσα σεζόν θα σκάσει και το σχετικό παραμύθι ότι να ξέρετε αργούμε και τέτοια.

Σε κάθε περίπτωση, το γήπεδο έχει ήδη καθυστερήσει πάρα πολύ. Η ομάδα υποβιβάστηκε το 2013 και το πρώτο πράγμα που ακούσαμε σαν τυράκι για να μείνουμε στη φάση, ήταν το ότι χτίζουμε γήπεδο. Ναι, το κάνουμε με ξένα λεφτά, με δημόσια έργα, οπότε η καθυστέρηση δικαιολογείται και όλα αυτά. Συμφωνώ. Στα παπάρια μου όμως. Σαν οπαδός ή και σαν πελάτης μιλώντας, η προσωπική μου καύλα για το γήπεδο έχει φύγει από καιρό. Η τεράστια καθυστέρηση σε συνδυασμό με τα αγωνιστικά ξεφτιλίκια της ομάδας που επισήμως λαμβάνουν χώρα εξ' αιτίας του γηπέδου, με έχουν ξενερώσει απίστευτα. Το γήπεδο είναι κάτι σπουδαίο πράγματι, αλλά δεν είναι και κάτι τόσο σπουδαίο ώστε να χάνεται μία δεκαετία από την ιστορία της ομάδας στο όνομά του.

Αν είχα να επιλέξω, άνετα θα διάλεγα ΟΑΚΑ μέχρι το 2040 και πρωταθλητισμό (στα κυβικά μας, δηλαδή 4-5 πρωταθλήματα μέσα στην 20ετία) παρά αυτό το αίσχος που βιώνουμε την τελευταία 10ετία με την προοπτική του να μπούμε του χρόνου ξέρω γω. Δεν θα ζήσουμε και για πάντα σε τελική ανάλυση, θέλουμε και καμια χαρά από την ΑΕΚ. Το ότι ΘΑ φτιάξει γήπεδο (για να μας βιάζει ο γαύρος και στη ΝΦ εκτός από το ΟΑΚΑ) ε δεν είναι χαρά. Ήταν κάποτε μια προοπτική η οποία κάηκε πια.

Με λίγα λόγια, γαμιέται η Αγιά Σοφιά, η Νέα Φιλαδέλφεια, η Δεκελείας και ο Δημήτρης Μελισσανίδης. Ξυνό μας το βγάλατε.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν τα ψευτοδιλήμματα που αναφέρονται παραπάνω και τα οποία είναι παρελκυστικά και τελικώς ανόητα(μη παρεξηγηθεί).

Εν ολίγοις το δίλημμα δεν ήταν γήπεδο ή μεταγραφές, γιατί ακόμα και τώρα που αυτό έχει σταματήσει πάλι δεν δίνει για μεταγραφές. Άλλωστε το γράφαμε χρόνια, το λένε όλοι, ο Μελισσανίδης είναι συντηρητικός ή τζαμπατζής. Δεν είναι ότι θα έδινε 20 μύρια για μεταγραφές δικά του ή εσόδων και τα έδωσε για το γήπεδο.

Και επειδή αρκετοί συνδυάζαμε το γήπεδο με εκτεταμένη διασκέδαση, ναι δεν παλευόταν άλλο το άχρωμο/άχαρο ΟΑΚΑ. Αυτό που κάναμε επειδή ξέρω πολύ καλά τις περιοχές και έχω σε όλες σχεδόν κύκλο γνωριμιών ήταν να σταθμεύουμε κοντά στην πλατεία του κιτρινόμαυρου Νέου Ηρακλείου, να πηγαίνουμε για καφέ, να περπατάμε ένα 25λεπτο μέχρι τη θύρα του ΟΑΚΑ, στον γυρισμό φαγητό. Ενίοτε αν είχα δουλειά πάρκαρα κοντά στον Αλέκο.

Το γήπεδο ακόμα και καθημερινές θα συνοδευόταν πάντα με κάτι άλλο και η Νέα Φιλαδέλφεια με τα τόσα μαγαζιά, στις καφετέριες όμως θέλει αναβάθμιση, το καλύπτει σε κοντινές αποστάσεις και με άρωμα γειτονιάς.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως το γήπεδο η μεταγραφές ήταν εντελώς τεχνικό για να μην γκρινιάζει ο κόσμος με το να πάνε τα επιπλέων έσοδα στο γήπεδο και όχι στην ομάδα όπως και το περίφημο ασυμβίβαστα που μαγικά έφυγε με το που τελείωσε το γήπεδο και ήρθαν όλα στην ιδιοκτησία του ενός. 

Φέτος που μπορεί και με το νόμο να βάλει λεφτά στην ομάδα και τελείωσε με τη χρηματοδότηση του γηπέδου γιατί δεν βάζει? 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Bluesman said:

Δεν υπάρχουν τα ψευτοδιλήμματα που αναφέρονται παραπάνω και τα οποία είναι παρελκυστικά και τελικώς ανόητα(μη παρεξηγηθεί).

Εν ολίγοις το δίλημμα δεν ήταν γήπεδο ή μεταγραφές, γιατί ακόμα και τώρα που αυτό έχει σταματήσει πάλι δεν δίνει για μεταγραφές. Άλλωστε το γράφαμε χρόνια, το λένε όλοι, ο Μελισσανίδης είναι συντηρητικός ή τζαμπατζής. Δεν είναι ότι θα έδινε 20 μύρια για μεταγραφές δικά του ή εσόδων και τα έδωσε για το γήπεδο.

Και επειδή αρκετοί συνδυάζαμε το γήπεδο με εκτεταμένη διασκέδαση, ναι δεν παλευόταν άλλο το άχρωμο/άχαρο ΟΑΚΑ. Αυτό που κάναμε επειδή ξέρω πολύ καλά τις περιοχές και έχω σε όλες σχεδόν κύκλο γνωριμιών ήταν να σταθμεύουμε κοντά στην πλατεία του κιτρινόμαυρου Νέου Ηρακλείου, να πηγαίνουμε για καφέ, να περπατάμε ένα 25λεπτο μέχρι τη θύρα του ΟΑΚΑ, στον γυρισμό φαγητό. Ενίοτε αν είχα δουλειά πάρκαρα κοντά στον Αλέκο.

Το γήπεδο ακόμα και καθημερινές θα συνοδευόταν πάντα με κάτι άλλο και η Νέα Φιλαδέλφεια με τα τόσα μαγαζιά, στις καφετέριες όμως θέλει αναβάθμιση, το καλύπτει σε κοντινές αποστάσεις και με άρωμα γειτονιάς.

 

E καλά, άμα από τα 20 μύρια δεν έβαζε και πάλι χωρίς γήπεδο, τότε δεν υπάρχει και κάποιο επίθετο που να εκφράζει την κατάστασή του. Κόλαφος για τον σύλλογο.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο τέλειο τότε που πέθαινε κανένας δικός μας εκεί μεταξύ 2013-2016 χοντρικά και λέγαμε "κρίμα δεν πρόλαβε το νέο γήπεδο". Σε αντίθεση με εμάς που θα το προλάβουμε στάνταρ ξέρω γω.

Εκείνος ο Μελισσανίδης δεν ανησυχεί ότι ο ίδιος παίζει σοβαρά να μη το προλάβει; Πόσο έχει σκοπό να ζήσει ακόμα δηλαδή;

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stavros 9-11 said:

Πόσο τέλειο τότε που πέθαινε κανένας δικός μας εκεί μεταξύ 2013-2016 χοντρικά και λέγαμε "κρίμα δεν πρόλαβε το νέο γήπεδο". Σε αντίθεση με εμάς που θα το προλάβουμε στάνταρ ξέρω γω.

Εκείνος ο Μελισσανίδης δεν ανησυχεί ότι ο ίδιος παίζει σοβαρά να μη το προλάβει; Πόσο έχει σκοπό να ζήσει ακόμα δηλαδή;

Μπορει να μην θέλει να το προλαβει και να το καθυστερει. Μπορει να ειναι ο δευτερος έλληνας που θέλει να χαρακτηριστεί Μωυσής, απο άλλο επεισόδιο βεβαια.

Οποτε ισως πρεπει να αναπροσαρμόσουμε τις ευχές μας

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Geologos said:

Μπορει να μην θέλει να το προλαβει και να το καθυστερει. Μπορει να ειναι ο δευτερος έλληνας που θέλει να χαρακτηριστεί Μωυσής, απο άλλο επεισόδιο βεβαια.

Οποτε ισως πρεπει να αναπροσαρμόσουμε τις ευχές μας

Δεν τα ξέρω αυτά τα εβραϊκα-χριστιανικα, τι ήταν ο Μωυσής και τι ηθελε

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stavros 9-11 said:

Δεν τα ξέρω αυτά τα εβραϊκα-χριστιανικα, τι ήταν ο Μωυσής και τι ηθελε

 

Link to comment
Share on other sites

Μελ: Δεκαπέντε παίχτες θα φέρω ρε πεπόνια, ειδικά αν σπρώξουμε κάνα Μπακάκη και κάνα Σβάρνα... 

Κεφτ: Δέκα παιχταράδες στη λίστα του Τίγρη!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stavros 9-11 said:

Δεν τα ξέρω αυτά τα εβραϊκα-χριστιανικα, τι ήταν ο Μωυσής και τι ηθελε

Και όταν λένε τον Κούλη Μωυσή τι συμπέρασμα βγάζεις, περα απο το οτι γαμιέται?

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, stavros 9-11 said:

Πόσο τέλειο τότε που πέθαινε κανένας δικός μας εκεί μεταξύ 2013-2016 χοντρικά και λέγαμε "κρίμα δεν πρόλαβε το νέο γήπεδο". Σε αντίθεση με εμάς που θα το προλάβουμε στάνταρ ξέρω γω.

Εκείνος ο Μελισσανίδης δεν ανησυχεί ότι ο ίδιος παίζει σοβαρά να μη το προλάβει; Πόσο έχει σκοπό να ζήσει ακόμα δηλαδή;

Σκέφτεσαι φωναχτα

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×