Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. VIII


Recommended Posts

Το πιο φρέσκο ρεπορτάζ του Σπούτνικ για το γήπεδο είναι αυτό, και επιμένει  για 32 χιλιάδες θέσεις. 

 

 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Βίντεακι της ΠΑΕ από την ΝΦ. Αρκετά γρήγορα πάει η τοποθέτηση των καθισμάτων. Άντε να τελειώνει και σε ένα χρόνο να παίζουμε ήδη εκεί, και να συζητάμε για το πώς ειναι η νέα μας έδρα. 

 

 

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας μια σύνοψη τι θέλουμε για να μπούμε στο γήπεδο:

1) Ολοκλήρωση υπογειοποίησης, είμαστε σχεδόν στο τέλος αλλά όπως διάβασα χτες στα σχόλια από τον καλό φίλο υπάρχουν οικονομικές εκκρεμότητες της Περιφέρειας προς την εταιρεία, με αποτέλεσμα μάλλον την περαιτέρω παράταση παράδοσης του έργου. 

2) Δημιουργία του αγωγού που θα μαζεύει τα νερά της υπογειοποίησης κ θα τα κατευθύνει στον Γιαμπουρλά. Καμία κίνηση εδώ ακόμη. Κίνδυνος σε μεγάλες κακοκαιρίες για να πλημυρίσει όλο το έργο κ μέρος του υπογείου του γηπέδου με πιθανές καταστροφές.

3)Αναβαθμοί άλσους, έργο του Δήμου. Πρέπει να γίνει προκήρυξη του διαγωνισμού, να έχουμε ενδιαφερόμενους κ να γίνουν τα βήματα για να φτάσουμε στον ανάδοχο. Καμία εξέλιξη.

4) Η ΤΟΜΗ να ολοκληρώσει τις εργασίες που έχει αναλάβει, προχωράμε εδώ δεν νομίζω να υπάρξουν θέματα.

5) Να ολοκληρωθεί ο διαγωνισμός κ να αναλάβει την εργασία ο μειοδοτών για τον εσωτερικό εξοπλισμό του γηπέδου. Ήδη μείνανε 2, από χτες περιμέναμε την έγκριση των 2 που απέμειναν για να πάμε στο επόμενο βήμα. Νομίζω θα προχωρήσουμε κ εδώ μέσα στο επόμενο δίμηνο, απλά δεν ξέρω αν θα υπάρξουν τα χρήματα άμεσα. Αναμονή.

6)Να ολοκληρώσει η ΠΑΕ τα έργα που της αναλογούν. Εδώ πιστεύω θα πάμε σφαίρα. 

Αυτά πολύ χονδρικά. Είναι αρκετά νομίζω για να μπούμε πριν το τέλος του 22. Θα ξέρουμε όμως μέχρι το τέλος του 21 που βαδίζουμε σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε κ στα φρέσκα καλά νέα. Προχωράμε στο εσωτερικό... ντύσιμο του γηπέδου. Βέβαια έχουμε σπάσιμο των εργασιών κ στις 2 εταιρείες. Όποιος είναι γνώστης του αντικειμένου αναλύει περισσότερο, τώρα δεν έχω τον χρόνο να το ψάξω περαιτέρω, αλλά η εξέλιξη είναι θετικότατη νομίζω. http://www.patt.gov.gr/site/attachments/article/41141/2221Η ΑΠΟΦΑΣΗ 2021.pdf

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραία!! Είχα γράψει ότι βάση προκήρυξης μπορεί να σπάσει ο διαγωνισμός. Μια χαρά πήρα δουλειά και ο <<ένας από εμάς >>

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nikos said:

Όπως τα λέτε είναι.

Περίπου 8 μυρια + ΦΠΑ η Cosmote και 3 μυρια + ΦΠΑ η Neurosoft.

 

Neurosoft δεν είναι κ ο Μάκης; 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο Μάκης την πούλησε πέρσι όταν αντιμετώπισε τρομερό πρόβλημα ρευστότητας.

Link to comment
Share on other sites

604249d9c9a6cf7d0b74f16994c454cd_815394.

Συγκεκριμένα η Cosmote με προσφορά 8,5 εκατ. ευρώ θα αναλάβει τις εγκαταστάσεις συστημάτων δικτύωσης, πληροφορικής και ασφάλειας, όπως και τις εγκαταστάσεις ήχου, εικόνας, οπτιακουστικών μέσων και τηλεοπτικής μετάδοσης.

Η Neurosoftμε προσφορά 2,9 εκατ. ευρώ θα αναλάβει τα μηχανήματα συντήρησης του χλοοτάπητα, τα μέσα κατάσβεσης, τις εγκαταστάσεις φωτισμού, κλιματισμούς, πίνακες φωτισμού, κίνησης και αυτοματισμού, όπως και τον αρχιτεκτονικό αθλητικό εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, George_D said:

Συγκεκριμένα η Cosmote με προσφορά 8,5 εκατ. ευρώ θα αναλάβει τις εγκαταστάσεις συστημάτων δικτύωσης, πληροφορικής και ασφάλειας, όπως και τις εγκαταστάσεις ήχου, εικόνας, οπτιακουστικών μέσων και τηλεοπτικής μετάδοσης.

Η Neurosoftμε προσφορά 2,9 εκατ. ευρώ θα αναλάβει τα μηχανήματα συντήρησης του χλοοτάπητα, τα μέσα κατάσβεσης, τις εγκαταστάσεις φωτισμού, κλιματισμούς, πίνακες φωτισμού, κίνησης και αυτοματισμού, όπως και τον αρχιτεκτονικό αθλητικό εξοπλισμό.

Σχόλιο απο 365 :

Rred - 6/10/2021 22:06

Τώρα απομένουν έως την υπογραφή της σύμβασης τα κάτωθι: 1) πρόσκληση υποβολής δικαιολογητικών κατακύρωσης προς τους προσωρινούς αναδόχους με 10 μέρες προθεσμία 2) πρακτικό εξέτασης των δικαιολογητικών κατακύρωσης που θα πρέπει να εγκριθεί απο την οικονομική επιτροπή 3) μετά την έγκριση απο την οικονομική επιτροπή που ουσιαστικά ανακηρύσσει τις δυο εταιρίες ως οριστικούς αναδόχους, 10 μέρες προθεσμία για υποβολή ενστάσεων 4) αποστολή όλου του φακέλου για έλεγχο απο το ελεγκτικό συνέδριο 5) αφού περάσει επιτυχώς τον έλεγχο, πρόσκληση υπογραφής σύμβασης προς τους οριστικούς αναδόχους με προθεσμία 20 ημερών.

Να σημειώσω οτι οι ανάδοχοι έχουν περιθώριο ολοκλήρωσης του έργου έως 8 μήνες απο την υπογραφή της σύμβασης με βάση πάντα τους όρους της διακήρυξης. Παρακαλώ να περάσει καθώς τυχαίνει να είμαι γνώστης των συγκεκριμένων διαδικασιών. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η Αγιά Σοφιά στην Κωνσταντινούπολη, χρειάστηκε περίπου 5 χρόνια για να ολοκληρωθεί. Φτάνει κάπου

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μουνόπανο ο Πατούλης θέλει πολύ τρέξιμο.

Αλλά τι περιμένεις από άνθρωπο που παράτησε τη Μαρινάρα γιατί τον ξεσκονίζει τον κουραμπιέ. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΜΗΤΣΟΣ-ΚΑΤΟΥΝΑΞΗΡΟΜΕΡΟΥ21 said:

Σχόλιο απο 365 :

Rred - 6/10/2021 22:06

Τώρα απομένουν έως την υπογραφή της σύμβασης τα κάτωθι: 1) πρόσκληση υποβολής δικαιολογητικών κατακύρωσης προς τους προσωρινούς αναδόχους με 10 μέρες προθεσμία 2) πρακτικό εξέτασης των δικαιολογητικών κατακύρωσης που θα πρέπει να εγκριθεί απο την οικονομική επιτροπή 3) μετά την έγκριση απο την οικονομική επιτροπή που ουσιαστικά ανακηρύσσει τις δυο εταιρίες ως οριστικούς αναδόχους, 10 μέρες προθεσμία για υποβολή ενστάσεων 4) αποστολή όλου του φακέλου για έλεγχο απο το ελεγκτικό συνέδριο 5) αφού περάσει επιτυχώς τον έλεγχο, πρόσκληση υπογραφής σύμβασης προς τους οριστικούς αναδόχους με προθεσμία 20 ημερών.

Να σημειώσω οτι οι ανάδοχοι έχουν περιθώριο ολοκλήρωσης του έργου έως 8 μήνες απο την υπογραφή της σύμβασης με βάση πάντα τους όρους της διακήρυξης. Παρακαλώ να περάσει καθώς τυχαίνει να είμαι γνώστης των συγκεκριμένων διαδικασιών. Ευχαριστώ

Ελληνικό κράτος. Θυμάμαι κάποτε που ένα σπίτι συγγενών μου είχε πάθει ζημιές από φυσική καταστροφή, και ένα υπουργείο είχε βγάλει ΦΕΚ, για να δώσει αποζημιώσεις στους πληγέντες της περιοχής. Τελικά η διαδικασία ήταν τόσο πολύπλοκη και χρονοβόρα, ενώ κάθε φορά ζητούσαν και άλλα ακόμα πιο απίθανα χαρτιά  που οι περισσότεροι μετά από κάνα χρόνο παρατησαν την προσπάθεια. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ελληνικό κράτος.

Αιωνιο μπορδέλο...χωρις ελπιδα .... με τσατσαδες ... απο γιαγια πουτανα στα εγγονια καργιόλια..

Link to comment
Share on other sites

Αν ήσουν στην Ευρώπη δεν θα σήκωνες γήπεδο στα Φιλαδέλφεια. Αντε λίγο γκαζόν να σε άφηναν να βάλεις. Ο  Ελ θέλει να παίζει μπαλίτσα και να κάνει τα κουμάντα του ,αλλά το χαρτί από το υπουργείο να το παίρνει  χθες.

Link to comment
Share on other sites

To 23 ούτως ή άλλως υπάρχουν εκλογές για την Περιφέρεια κ τους Δήμους, οπότε το έργο θα έχει τελειώσει. Ίσως το καθυστερούν κ λίγο οι πολιτικάντηδες για να είναι φρέσκο κ πιο κοντά στις εκλογές.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σας ξυπνήσω από το όνειρο, αλλά στα αρχίδια τους το γήπεδο.

1 δις από το ταμείο ανάκαμψης περιμενουν 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, billy21 said:

To 23 ούτως ή άλλως υπάρχουν εκλογές για την Περιφέρεια κ τους Δήμους, οπότε το έργο θα έχει τελειώσει. Ίσως το καθυστερούν κ λίγο οι πολιτικάντηδες για να είναι φρέσκο κ πιο κοντά στις εκλογές.

Όσον αφορά τους ψήφους στη ΝΦ αυτό δεν παίζει ρόλο.. Εδώ το 2014 εκλεχθηκε δήμαρχος αυτός που από όλους ήταν ξεκάθαρα εναντίον του γηπέδου.. 😁 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, George_D said:

Όσον αφορά τους ψήφους στη ΝΦ αυτό δεν παίζει ρόλο.. Εδώ το 2014 εκλεχθηκε δήμαρχος αυτός που από όλους ήταν ξεκάθαρα εναντίον του γηπέδου.. 😁 

Γενικότερα για τα κόματα κάθε ψήφος παίζει ρόλο. Μπορεί να μην βγάλει τον Δήμαρχο οκ, αλλά το καίει να βγει ο Περιφερειάρχης. Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις η ψήφος είναι κοινή. Άλλωστε το έργο αφορά κ γενικότερα τους δημότες δεν είναι μόνο το γήπεδο αλλά κ η υπογειοποίηση η πιθανή αναβάθμιση του άλσους κλπ κ η ψήφος στον Περιφερειάρχη αφορά όλη την Αττική. Πάντως πιστεύω ότι το α εξάμηνο του 23 είναι αυτό που θα πρέπει να εστιάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το γήπεδο θα φέρει μια νέα αύρα στο Δήμο και αυτό θα ενισχύσει εκλογικά οποιον το βοήθησε και όχι τους βασιλοπουλους τώρα για τα υπόλοιπα του Δήμου δεν γνωρίζω. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, ΜΗΤΣΟΣ-ΚΑΤΟΥΝΑΞΗΡΟΜΕΡΟΥ21 said:

Σχόλιο απο 365 :

Rred - 6/10/2021 22:06

Τώρα απομένουν έως την υπογραφή της σύμβασης τα κάτωθι: 1) πρόσκληση υποβολής δικαιολογητικών κατακύρωσης προς τους προσωρινούς αναδόχους με 10 μέρες προθεσμία 2) πρακτικό εξέτασης των δικαιολογητικών κατακύρωσης που θα πρέπει να εγκριθεί απο την οικονομική επιτροπή 3) μετά την έγκριση απο την οικονομική επιτροπή που ουσιαστικά ανακηρύσσει τις δυο εταιρίες ως οριστικούς αναδόχους, 10 μέρες προθεσμία για υποβολή ενστάσεων 4) αποστολή όλου του φακέλου για έλεγχο απο το ελεγκτικό συνέδριο 5) αφού περάσει επιτυχώς τον έλεγχο, πρόσκληση υπογραφής σύμβασης προς τους οριστικούς αναδόχους με προθεσμία 20 ημερών.

Να σημειώσω οτι οι ανάδοχοι έχουν περιθώριο ολοκλήρωσης του έργου έως 8 μήνες απο την υπογραφή της σύμβασης με βάση πάντα τους όρους της διακήρυξης. Παρακαλώ να περάσει καθώς τυχαίνει να είμαι γνώστης των συγκεκριμένων διαδικασιών. Ευχαριστώ

Παίδες αυτές είναι οι διαδικασίες με το Δημόσιο χρήμα. Γνωρίζω και 5 πραγματα όπως έχω ξαναπεί.

 

Και ΧΟΝΤΡΙΚΑ ΔΕΝ είναι μονο στην Ελλάδα έτσι. Για τα συγκεκριμένα πραγματα μιλάω βέβαια.

Για να μην βγαινει ο κάθε πικραμένος και κατηγορεί ότι 1-2 ή 10 άτομα (πολιτικαντηδες, εργολάβοι κλπ) τρώνε τα λεφτα του κράτους.

 

That’s it.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η κοινότητα από κόσμο και χωρίς το γήπεδο. Μικρό Χαλάνδρι έχει γίνει. Για να βγεις,  παρκάρεις στη Νέα Ιωνία. Άλλο ότι γαμιούνται όσοι μένουν εκεί. Όχι τόσο για το γήπεδο, αλλά γιατί βρήκαν την ΑΕΚ και το έπαιζαν Τσε.  

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×