Jump to content

Μεταγραφές / Σχεδιασμός: Καλοκαίρι 2020


Man Of Faith
 Share

Recommended Posts

7 minutes ago, 1989 generation said:

Έχει σημασία, γιατί έτσι δημιουργείς παιδιά και αποπαίδια και η έννοια της ομάδας διαλύεται...Που ούτως ή άλλως, ομάδα από ότι ξέρω δεν υπάρχει...Και το κλείνω εδώ..Ή μάλλον, επειδή ξέρω ότι εδώ μέσα μπαίνουν και άτομα από την ομάδα και διαβάζουν...Με το Λιβάγια και τον Ολιβέρια όλα καλά??? Είναι πλήρως αφοσιωμένοι στο club???

Νομιζα αναφεροσουν στα νευρα των οπαδων σχετικα με την εικονα που ειδαμε απο την ομαδα.

Οκ ναι συμφωνω οτι δημιουργουνται παιδια και αποπαιδια χωρις να ξερω κατι παραπανω. Παντως λιγο-πολυ ολοι μπορουμε να φανταστουμε τι περιπου γινεται στα εντος της ομαδας.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Σάκχοφ και το ζήτημα με τα κοινοτικά διαβατήρια

Η μεταγραφή του Σάκχοφ προκάλεσε ένα μίνι... πρόβλημα

Η μεταγραφή του Σάκχοφ προκάλεσε ένα μίνι… πρόβλημα αναφορικά με το πόσους μη κοινοτικούς παίκτες μπορεί να έχει κάθε ομάδα στο ρόστερ της. Σύμφωνα λοιπόν με τη Super League κάθε ομάδα μπορεί να έχει 8 παίκτες που δεν διαθέτουν κοινοτικό διαβατήριο και πέντε κάθε φορά στην 18άδα της.

Οι «καθαροί» ξένοι της ΑΕΚ είναι αυτή τη στιγμή οι: Ενομπακάρε, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ και Χνιντ. Ο Ινσούα παρότι Αργεντινός είναι κάτοχος κοινοτικού διαβατηρίου, ο Σαμπανάτζοβιτς θεωρείται κοινοτικός αφού η χώρα του είναι υπό ένταξη, ο Μιτάι είναι Αλβανός άρα κοινοτικός β’ ζώνης, άρα απομένουν οι δύο Ουκρανοί. Ο Τσιγκρίνσκι και ο Σάκχοφ. Σύμφωνα λοιπόν και με τα περσινά δεδομένα οι Ουκρανοί λογίζονται ως κοινοτικοί β’ ζώνης, επομένως στην ΑΕΚ δεν υπάρχει κάποιο ζήτημα αποχώρησης λόγω… διαβατηρίων.

Μάλιστα οι πληροφορίες αναφέρουν ότι θα γίνει προσπάθεια να αποκτήσει κοινοτικό διαβατήριο και ο Ενομπακάρε, ο οποίος από τα 15 μέχρι τα 23 του ζούσε στην Αγγλία. Το θέμα με τα διαβατήρια πάντως δύσκολα θα επηρεάσει την απόφαση ο Σαμπανάτζοβιτς να παραχωρηθεί δανεικός, αφού με τα νέα δεδομένα δύσκολα θα βρίσκει χρόνο συμμετοχής και πρέπει να παραχωρηθεί σε μία ομάδα όπου θα παίζει και θα συλλέγει εμπειρίες

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, AlexKR21 said:

Χοντρά πράγματα; Γι' αυτό έμεινε και έξω για αύριο;

Εβγαλε εντονη δυσφορια και εδειξε αρκετη απροθυμια. Δεν επαιξε και μπουνιες δηλαδη αλλα δεν ειναι εικονα αυτη οταν εχεις χασει Κυπελλο και εχεις προκριματικα μπροστα σου.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Bukowski said:

Ο Ιλια φετος προσπαθει να εξηγησει στον γροθο τον Μελισσανιδη το εξης απλο: Ειναι καλυτερο να σκασεις 2,2m και να υπογραψεις τον 22χρονο Γκαρσια με γυρω 400k που με bonus φανουν 500k για 5 χρονια (συνολικο κοστος στην πενταετια 4,2m ή αλλιως 800k/χρονο) παρα να ψαχνεις ελευθερο που ομως θα αξιωνει περισσοτερα λεφτα για μισθο ακριβως επειδη ειναι ελευθερος.

Αν πχ μια ομαδα Ισπανιας θελει αναπληρωματικο δεξιο μπακ και θελει να διαθεσει εως 2,4m τα επομενα τρια χρονια, μπορει να ψαξει να βρει κανεναν ελευθερο που να ερχεται με 800k/χρονο, μπορει να παρει με 400k τον Μπακακη και να του δινει 700k/χρονο ή μπορει να παρει με 1,2m το 70% ενος παιχτη 20-22 χρονων (αρα ο παιχτης εχει συνολικη αξια 1,7m) και να του δινει 400k/χρονο. Ποιος ειναι πιθανοτερο να πουληθει απο τους τρεις μελλοντικα;

Τα προηγουμενα χρονια ειχαμε μαζεψει πολλους δημοσιους υπαλληλους. Επι Ιβιτς συγγνωμη αλλα παιχτη που να πεις μαλλον ΔΥ θα ναι δεν εχεις φερει. Εχει φερει Σιμανσκι και Αραουχο περσι και φετος Ινσουα, Σαχοφ, Γκαρσια, Καριμ, Ενκμπακαρε και απο εκει και περα πιτσιρικαδες που ενας να σου βγει απο ολους εισαι +. Παραλληλα ξεφορτωθηκε πραγμα μπολικο φετος και γινεται προσπαθεια να φυγουν και αλλοι. Μακαρι να τα καταφερει ολα φετος, αλλα ΟΚ ειναι δυσκολο λεω εγω.

Δεν το συζηταμε οτι ο Ιβιτς ειναι ο πιο επαγγελματιας που εχουμε φερει για την θεση του Τ/Δ απο την χρονια της επιστροφης. Ο πρωτος που καταλαβε και μπορεσε να απομακρυνει παικτες που δεν επρεπε να ερθουν ποτε. Βεβαια εχουμε 2-3 τετοιους ακομα, αλλα ευελπιστουμε οτι θα τα καταφερει και με αυτους. Το εχει αποδειξει αλλωστε οτι μπορει και με το παραπανω οτι μπορει (πχ. υποθεση Οικονομου).

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, 1989 generation said:

Πού να δεις άλλοι νεύρα που έχουν.....Αλλά βολεύει να εκθέτουμε το Βέρντε, το Μπακάκη και το Μάνταλο.

Και για Ολιβειρα, Λιβαγια τα γραψαμε. Επισης ο Βερντε και ο Μανταλος δεν ειναι τιποτα καψεροι. Απο τους υψηλοτερα αμοιβομενους ειναι. Η διαφορα βεβαια του Λιβαγια με ολους τους παραπανω ειναι πως θελει οντως να μεινει κυριως στην ΑΕΚ ενω δεν νομιζει πως της κανει και χαρη.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Aussie said:

Δεν το συζηταμε οτι ο Ιβιτς ειναι ο πιο επαγγελματιας που εχουμε φερει για την θεση του Τ/Δ απο την χρονια της επιστροφης. Ο πρωτος που καταλαβε και μπορεσε να απομακρυνει παικτες που δεν επρεπε να ερθουν ποτε. Βεβαια εχουμε 2-3 τετοιους ακομα, αλλα ευελπιστουμε οτι θα τα καταφερει και με αυτους. Το εχει αποδειξει αλλωστε οτι μπορει και με το παραπανω οτι μπορει (πχ. υποθεση Οικονομου).

Εγω θα ηθελα και Μαιστοροβιτς μαζι με Ιβιτς να καλυπτουν μεγαλυτερο ευρος αγορων.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΕΚ είμαστε όχι κάποιος παίχτης. 

Άμα κάποιος παίχτης δεν είναι αφοσιωμένος στην ομάδα να φάει πάγκο - να πουληθεί - να τρέχει μόνος του δεν με απασχολεί 

Ειδικά από τη στιγμή που αυτοί οι παίχτες με λίγο ταλέντο και κόπο αμοίβονται αρκετά 

 

Οπότε όπως και να λέγεται , εμένα μου κάνει το ίδιο διότι προς το παρόν όλοι οι παίχτες της ΑΕΚ τα τελευταία χρόνια είναι πλήρως αποτυχημένοι 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bukowski said:

Και για Ολιβειρα, Λιβαγια τα γραψαμε. Επισης ο Βερντε και ο Μανταλος δεν ειναι τιποτα καψεροι. Απο τους υψηλοτερα αμοιβομενους ειναι. Η διαφορα βεβαια του Λιβαγια με ολους τους παραπανω ειναι πως θελει οντως να μεινει κυριως στην ΑΕΚ ενω δεν νομιζει πως της κανει και χαρη.

Δεν εννοώ τους οαπδούς στο βολεύει να εκθέτουμε...Όσο για το Λιβάγια...Μάλλον τον έχεις ψυχολογήσει λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Οποιος την έχει δει ΔΥ να σημειώσω οτι στο Δημόσιο παίζει και αργία και δυσμενής και ανευ αποδοχών, μέχρι και απόλυση, ενώ καμιά φορά μπορεί να τους την πέσει κανένας παλαβός με τσεκούρι (μακριά απο εμάς). Θέλω να πώ, να μην βλέπουν μόνο τα καλα, γιατί μπορεί να προσγειωθούν απότομα

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bukowski said:

Εγω θα ηθελα και Μαιστοροβιτς μαζι με Ιβιτς να καλυπτουν μεγαλυτερο ευρος αγορων.

Το επομενο βημα ειναι αυτο πιστευω. Το σκεφτομουν σημερα οτι σιγα σιγα θα πρεπει να γινουν 2 οι "Ιβιτς". Τωρα δεν ξερω αν θα ειναι ο Μαιστοροβιτς ο δευτερος. Πρεπει να ειναι καποιος ο οποιος θα βρει χημεια τοσο με τον ηδη υπαρχοντα Τ/Δ οσο και με τον προπονητη. Σιγουρα δεν ειναι ευκολο να βρεις ενα τετοιο προσωπο. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, 1989 generation said:

Δεν εννοώ τους οαπδούς στο βολεύει να εκθέτουμε...Όσο για το Λιβάγια...Μάλλον τον έχεις ψυχολογήσει λάθος...

Ξέρει μπάλα 

Είναι τεμπέλης - ψιλοκομμένος και προσωπικά αν φύγει δεν θα μου λείψει 

Link to comment
Share on other sites

Ισοπαλία οι βου. Με το -7 να εκκρεμεί για την πολυιδιοκτησία δεν υπάρχουν δικαιολογίες φέτος για εμάς (ασχετο)

Link to comment
Share on other sites

Just now, 1989 generation said:

Δεν εννοώ τους οαπδούς στο βολεύει να εκθέτουμε...Όσο για το Λιβάγια...Μάλλον τον έχεις ψυχολογήσει λάθος...

Ο Λιβαγια ειναι κοπανος αλλα γουσταρει εδω που ειναι και την ζωη στην Γλυφαδα και αυτος και η μιλφαρα του. Οταν βεβαια μπορει να βρει τριετες 1,5m συμβολαιο, αν τον θες πρεπει να του δωσεις 1,0m τετραετες. Και παλι λιγοτερα του δινεις αλλα ειναι 27 χρονων και δρν ψαχνει ακομα το τελευταιο καλο συμβολαιο. Βεβαια εξυπακουεται πως αν του κανεις μαγκιες με παγους, γυψους κτλ επειδη δεν ανανεωνει τον Γεναρη θα κλεισει στον Ολυμπιακο που και Γλυφαδα του εξασφαλιζει κι αυτος και τα λεφτα που θελει. Δεν ειναι δα και ΑΕΚ απο πιτσιρικι. Αλλα μεχρι τοτε καθολου δεν τον χαλαει η ΑΕΚ και μια χαρα τυχερος αισθανεται που ηρθε σε αυτη. Σε αντιθεση με Ολιβειρα που την θεωρει λιγη, Βερντε που θεωρει την Ελλαδα πισογυρισμα και Μανταλο/Μπακακη που νιωθουν ριγμενοι και αδικημενοι.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Bukowski said:

Και για Ολιβειρα, Λιβαγια τα γραψαμε. Επισης ο Βερντε και ο Μανταλος δεν ειναι τιποτα καψεροι. Απο τους υψηλοτερα αμοιβομενους ειναι. Η διαφορα βεβαια του Λιβαγια με ολους τους παραπανω ειναι πως θελει οντως να μεινει κυριως στην ΑΕΚ ενω δεν νομιζει πως της κανει και χαρη.

Ο,τι γράφεις για τον Μάρκο πρέπει να ισχύει.

Όσο για τα υπόλοιπα σχεδιαστικά-μεταγραφικά του Ίλια, σαν οπαδό δεν με αφορούν. Επρεπε στην ομάδα να έρθει ένας παιχταρας χαφ και ένας πλήρης στόπερ. Αυτοί δεν έχουν έρθει δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Janjanin said:

Ο,τι γράφεις για τον Μάρκο πρέπει να ισχύει.

Όσο για τα υπόλοιπα σχεδιαστικά-μεταγραφικά του Ίλια, σαν οπαδό δεν με αφορούν. Επρεπε στην ομάδα να έρθει ένας παιχταρας χαφ και ένας πλήρης στόπερ. Αυτοί δεν έχουν έρθει δυστυχώς.

Ισχυει οτι δεν εχουν ερθει, αλλα ισχυει και οτι η ομαδα ειναι πιο ακριβη απο την αντιστοιχη του Χιμενεθ και παιζει πολυ χειροτερα & απο εκεινη που χε παρει το Κυπελλο κκντρα στον Ολυμπιακο (ισως να φταιει που τοτε αρχηγος ηταν ο Αραβιδης).

Εγω προσωπικα δεν βιαζομαι. Ουτε θα βρισω ακομα και αν θεν ερθουν τελικα. Γιατι βλεπω οτι γινονται ορθολογικες κινησεις. Αυτο που θα με νευριασει ειναι η επιχειρηματολογια που στοχο εχει να βγαλει ολους πουστηδες (προπονητες, τεχνικους διευθυντες, παιχτες και οπαδους) αρκει να βγει λαδι ο Νο1 υπευθυνος για το σημερινπ χαλι και το να διωξεις σε ενα μηνα Καρερα και σε πεντε τον Ιβιτς και να φερεις Τεχνικο Διευθυντη τον Αλεξοπουλο και Προπονητη τον Γεωργεα. Τσιμεντωσε 3 σεζον το διδυμο Ιλια-Μασιμο και με διαδοχικες λογικες ενεργειες σε καθε μεταγραφικη περιοδο θα φτασεις εκει που θες αγωνιστικα.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα ο Μάρκο είναι ένας old skool παίχτης που έχει εξαιρετική τεχνική, είναι βαρύς, αργός, δεν μαρκάρει, μπορεί να σε αφήσει με παίχτη λιγότερο ανά πάσα στιγμή, μπορεί να παίξει κλωτσιές με αντίπαλο μπροστά στα μάτια του διαιτητή όταν μόλις έχεις περάσει σε Ομίλους ChL και μπορεί να σου πάει ματς Κυπέλλου σε παράταση στο 94 όταν έχεις κλείσει την τηλεόραση και έχεις κατεβάσει ό,τι καντήλι έχεις διαθέσιμο. 

Στην σούμα για την ψυχοσύνθεση του ΑΕΚτζή είναι καλός αλλά δεν μπορεί λόγω της ταχύτητας που θεωρείται απαραίτητο χαρακτηριστικό αυτή την στιγμή να κάνει μια σπουδαία καριέρα, όπως θα έκανε αν είχε γεννηθεί στις αρχές του 70.

Προσωπικά θα ήθελα να δώσουμε το μύριο σε έναν ακόμα Λιβάι Γκαρσία και όχι στον Κροάτη. Μου αρέσει η τεχνική αλλά μου αρέσει όταν αυτή συνδυάζεται αρμονικά με την ταχύτητα. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Πουθενά δεν υπάρχει τσιμέντωμα. Υπάρχουν στόχοι και αξιολόγηση.

Και δεν είναι πανάκεια ότι μπορεί να φέρει Αλεξόπουλο, το να κρατήσω τον οποιονδήποτε με εμφάνιση σαν του Σαββάτου.

Κι εγώ πιστέυω ότι ο Καρέρα πρέπει να στηριχθεί αλλά με τα τσιμεντώματα γενικά έχω θέμα. Μου φέρνουν λίγο από προσωπολατρεία του παρελθόντος και θέλω την ΑΕΚ να μην εξαρτάται πλέον από κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mobster21 said:

Πουθενά δεν υπάρχει τσιμέντωμα. Υπάρχουν στόχοι και αξιολόγηση.

Και δεν είναι πανάκεια ότι μπορεί να φέρει Αλεξόπουλο, το να κρατήσω τον οποιονδήποτε με εμφάνιση σαν του Σαββάτου.

Κι εγώ πιστέυω ότι ο Καρέρα πρέπει να στηριχθεί αλλά με τα τσιμεντώματα γενικά έχω θέμα. Μου φέρνουν λίγο από προσωπολατρεία του παρελθόντος και θέλω την ΑΕΚ να μην εξαρτάται πλέον από κανέναν.

Για εμενα αν η ομαδα φετος αποκλειστει απο Γερμανους και στο πρωταθλημα τερματισει ξανα τριτη απεχοντας ομως αυτη τη φορα 7-9 βαθμους απο τον πρωτο θα ειναι εμφανης βελτιωση. Επισης δεν ειναι θεμα προσωπολατρειας, ειναι θεμα να καταλαβουν ολοι στα αποδυτηρια πως οπως αν θελουν καλυτερο συμβολαιο στην ΑΕΚ ή αλλου θα πρεπει να παιξουν μπαλα, ετσι και ο ΤΔ και ο Προπονητης ειναι ακλονητοι (ακομα και αν κατσουν να φανε τριμπαλο απο Κομποτη οπως επι Πογετ).

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, felman said:

Poios Livaja kai poios gavros?  O slow motion ston gavro? Edo afhnei ton Fortounh sthn apekso.

Αμα ειναι να σε γλεντησει ο Βαγγελας μια χαρα τον παιρνει.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Bukowski said:

Τσιμεντωσε 3 σεζον το διδυμο Ιλια-Μασιμο και με διαδοχικες λογικες ενεργειες σε καθε μεταγραφικη περιοδο θα φτασεις εκει που θες αγωνιστικα.

Συμφωνώ αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Τη στρατηγική δεν είμαστε σε θέση να τη χαράξουμε εμείς. Αυτό που βλέπουμε και για το οποίο "μπορούμε" να πιέσουμε είναι για τα οφθαλμοφανή κενά του παρόντος.

Σε τελική ανάλυση άμα διπλασιασει την συνολική αξία της ομάδας και βάλει προπονητή τον Αλεφαντο, πρόβλημα του.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vargas21 said:

ελα οσοι περιμενετε κερασακια 

Screenshot_1.jpg

Εφοσον δεν αποχωρησει οποιοσδηποτε εκ των Σιμοες, Κρστσιτς και Μανταλου δεν θα αποκτηθει αλλος. Το ξερουμε. Ακομα και ο Ολιβειρα αν αποχωρησει, CB και CF θα αποκτηθει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bukowski said:

Εφοσον δεν αποχωρησει οποιοσδηποτε εκ των Σιμοες, Κρστσιτς και Μανταλου δεν θα αποκτηθει αλλος. Το ξερουμε. Ακομα και ο Ολιβειρα αν αποχωρησει, CB και CF θα αποκτηθει.

Μακαρι να αποχωρησει ο Νελσονας και βολευομαι και με αποχωρηση Κριςκρις

Link to comment
Share on other sites

  • George_D unpinned this topic
  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×