Jump to content

Παλιοί παίκτες της ΑΕΚ #2


nikos
 Share

Recommended Posts

25 minutes ago, Kostas21 said:

Ξοδέψαμε 2.9 εκ κ εισπραξαμε 3.2 εκ λόγω Βράνιες. Δλδ βγήκαμε κερδισμένοι 300κ.

Τα περισσότερα λεφτά τα δώσαμε για να αγοράσουμε τον Λιβαγια για 1.8 εκ

Δώσαμε 50κ στον Πονσε, κ 450κ loan fee Στον Μπογιε. 150κ loan fee Για Αλεφ κ 400κ για Αλμπανη. 

 

Αυτά είναι το καλοκαίρι που τους πήραμε δεν τους είχαμε δοκιμάσει ακόμα, εγώ λέω για το επόμενο καλοκαίρι με τους Καρντοσους.Τότε ήταν να πληρώσουμε τις ρήτρες ή οσο συμφωνουσαμε τέλος πάντων αφού τους είχαμε δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Araujo21 said:

Δεν ήθελε να μείνει και ο Πονσε. Αυτό δεν το μετράτε; 

 Γιατί στην Ρωσία θα πηρε πανω απο 1εκ εδώ είμαι σίγουρος θα του λεγαν να μείνει με τα 600 που του δίναμε... Εδώ δεν δώσαμε συμβόλαιο στον λιβάδια που ήταν ότι καλυτερο είχαμε τα τελευταία χρόνια. Και ας ήταν βλάκας. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kostas21 said:

Οταν έχεις μπει σε ομίλους κ έχεις τσιμπήσει όλο το μάρκετ πουλ, άνετα κάνεις αγορες με εγγυημένο χρήμα. Αλλά η ΠΑΕ χτίζει γηπεδο με τα χρήματα της κ εμείς λέμε ότι το χτίζει άλλος. 

ε, αυτο πες, οποτε τι να λεμε

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, goku21 said:

 Γιατί στην Ρωσία θα πηρε πανω απο 1εκ εδώ είμαι σίγουρος θα του λεγαν να μείνει με τα 600 που του δίναμε... Εδώ δεν δώσαμε συμβόλαιο στον λιβάδια που ήταν ότι καλυτερο είχαμε τα τελευταία χρόνια. Και ας ήταν βλάκας. 

Προφανώς. Μόνο ένας παιρνει όσα ζητήσει αλλά κάτω από το ψυχολογικο οριο του 1Μ 

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το θυμηθηκα. οταν πηραμε τον Πονσε και λεγαμε για απαγορευτικες οψιον, καποιοι ελεγαν "δεν ξερεις, μπορει να βγεις κανενα τσου λου"

τελικα και βγηκες και δεν ειχες λεφτα.

τιγρης rules. ουτε ενα ταληρο δεν αφησε στο ταμειο. 

Link to comment
Share on other sites

Ποιος Πονσε όταν μπορείς να παρεις Γιαννιώτα Έλληνα διεθνή και με όρεξη να βοηθήσει. Και με το 1/8 του Πονσε σε μισθα

Link to comment
Share on other sites

Έβαλε 2 γκολ ο Αλμπάνης σε ομάδα επιπέδου Γ Εθνικής κ τον έκαναν κ άρθρο. Μου θύμισαν το καλοκαίρι που μας έλεγαν ο Ντέλετιτς είναι λύση για την ΑΕΚ οι προσκυνημένοι μυρωδιάδες. Μακριά από εμάς κ μακάρι να βάζει 40 γκολ Κκάθε Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ομάδα γειτονιάς της Λας Πάλμας των Κανάριων Νήσων  συνεχίζει την σταδιοδρομία του ο μυθικός  Χρύσανθος.  Καλά να ναι, από τους πιο συμπαθείς παίκτες που φόρεσαν την φανέλα της ΑΕΚ. 

O Μακόλεϊ Κρισάντους επιστρέφει στην Ισπανία. Ο Νιγηριανός φορ έμεινε ελεύθερος από την φινλανδική Γιάρο και συμφώνησε με την Ταμαραθέιτε. Στη Φινλανδία ο «Μάκης» έπαιξε 20 ματς, πέτυχε τρία γκολ και έδωσε ισάρριθμες ασίστ.

Μετά την ΑΕΚ έπαιζε σε Ρέους Ντεπορτίβο, ΠΑΣ Λαμία, Ρεάλ Μούρθια, Ελσίνκι, Κονκουένσε, Ζομπ Αχάν, SaudiHettenFC και στη Γιάρο. H Ταμαραθέιτε είναι ομάδα των Καναρίων Νήσων και αγωνίζεται στην 4η κατηγορία της Ισπανίας.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, George_D said:

δεν ξεκολλάει ο οργανισμος απο τις εμμονες των επιστροφων φαινεται

Βίτσιο μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλοτε μπακ της ΑΕΚ Ροδόλφο Αρουαμπαρένα παρουσιάστηκε αυτή την Κυριακή ως ο νέος προπονητής της ομάδας των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων.

Ο 46χρονος προπονητής έχει σημαντική εμπειρία από τους πάγκους. Έχει εργαστεί σε Τίγκρε, Νασιονάλ, Μπόκα Τζούνιορς, ενώ έχει δουλέψει αρκετά σε Αραβία και Αίγυπτο, καθώς έχει περάσει από τους πάγκους των Aλ Ουάσλ, Αλ Αχλί και Σάρτζα των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων. Έχει εργαστεί στην Αλ Ραγιάν του Κατάρ και στην Πίραμιντς της Αιγύπτου και τώρα ανέλαβε τη νέα πρόκληση. 

Ο Αρουαμπαρένα αναλαμβάνει επί της ουσίας μία ομάδα που  έχει ακόμα πιθανότητες να φτάσει στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022 στο Κατάρ . Με δύο ματς να απομένουν πριν από το τέλος των ασιατικών προκριματικών, τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα είναι τρίτα στον 1ο όμιλο πίσω από το Ιράν και τη Νότια Κορέα που έχουν ήδη προκριθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέροντα τα όσα λέει ο Τζιμπούρ για Μανωλά, Μπάγεβιτς και Χιμένεθ.

 

Εδινες καλές συμβουλές δηλαδή… Θυμάσαι κάποια ακόμα που βγήκαν σε καλό;

«Είναι αρκετές, αλλά μπορώ να θυμηθώ μια χαρακτηριστική περίπτωση. Κάποτε είχε συνάντηση ο Κώστας Μανωλάς με το θείο του για να πάει σε μια ομάδα της Αραβίας. Του έδιναν 3.000.000 δολάρια για τριετές συμβόλαιο. Ο Κώστας, τότε, ήταν στην ΑΕΚ με μικρό μισθό και μου είχαν πει ότι ήταν πολύ σημαντικό να υπογραφεί αυτό το συμβόλαιο γιατί έχτιζαν στη Νάξο ξενοδοχεία και μ’ αυτά τα χρήματα θα ήταν όλα πιο εύκολα για την οικογένειά τους. Μιλάμε για το διάστημα που είχε μείνει ελεύθερος από την ΑΕΚ, το καλοκαίρι. Τον Κώστα τον είχα σαν μικρό μου αδερφό, όπως και τον Ταχτσίδη. Είπα στον Στέλιο “μην τρέξετε τώρα για τα λεφτά, ο Κώστας τώρα πρέπει να πάει στον Ολυμπιακό. Αν πάει στην Μ. Ανατολή, θα πάρει τα λεφτά αλλά θα χαθεί”. Εδώ θα πήγαινε στην καλύτερη ομάδα της Ελλάδας. Η ΑΕΚ τότε δεν είχε μια τόσο δυνατή διοίκηση όπως σήμερα. Είπα στον Μαρινάκη “πάρε τον Κώστα, είναι παικτάρα, να τον πάρεις, υπογράφω εγώ γι’ αυτόν”. Εκείνο το διάστημα εγώ ήμουν στον Ολυμπιακό κι η ΑΕΚ δεν μπορούσε να δώσει στον Κώστα τα λεφτά που άξιζε, είχε οικονομικά προβλήματα. Τον Κώστα τον πίστεψα πάρα πολύ και θυμάμαι ότι ο Μαρινάκης μου είχε πει κάποια στιγμή ότι κάποιοι δεν ήθελαν αυτόν τον παίκτη στην ομάδα. Ευτυχώς ο πρόεδρος έκανε τη σωστή επιλογή.

 

Και μετά σε αγόρασε η ΑΕΚ περίπου 3.000.000€.

«Ναι… πολλά λεφτά. Πρόεδρος της ΑΕΚ ήταν ο Ντέμης, με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι με θέλει. Μου μίλησε καθαρά, μου εξήγησε ποια είναι η ΑΕΚ και ποια είναι η ιστορία του συλλόγου, μου μίλησε όμορφα. Μου ανέφερε το πάθος των οπαδών, ότι θα τραγουδούν το όνομά μου στο γήπεδο. Μου είπε όσα ήθελα να ακούσω και μου παρείχαν όλες τις συνθήκες που χρειαζόμουν για να δείξω τις ικανότητές μου στο γήπεδο. Ήταν και για μένα πιο εύκολο το να πάω κάπου όπου θα με σέβονταν. Στην αρχή όλα ήταν τέλεια, αλλά έναν μήνα μετά έφυγε κι ήρθε ο Μπάγεβιτς. Προπονητής ήταν ο Δώνης, ο οποίος με σεβόταν πολύ. Ήταν κι Δώνης στην πίεση, αλλά αυτόν το λίγο χρόνο που συνεργάστηκα μαζί του προσπάθησα να τον εκμεταλλευτώ. Παρόλο που δεν είχα κάνει προετοιμασία με την ομάδα, προσπάθησα να καλύψω το έδαφος. Όταν είσαι στην ΑΕΚ δεν έχεις χρόνο για χάσιμο, πρέπει να μπεις να βοηθήσεις. Εβαλαν πίεση και σε εμένα. Προσπάθησα να δώσω ό,τι μπορώ αλλά δεν ήρθε η επιτυχία. Ο Ντέμης κι ο Δώνης έφυγαν. Μετά ήρθε η νέα διοίκηση με τον Μπάγεβιτς στην ηγεσία. Ύστερα από 2-3 μέρες με κάλεσε στο γραφείο του και μου είπε “δεν σε θέλω στην ομάδα”».

Γιατί στο είπε αυτό;

«Τον ρώτησα κι εγώ απλά από περιέργεια. Οκ, το καταλαβαίνω να μην με θέλει, δεν θα καθόμουν να κλάψω, αλλά ήθελα να μάθω το λόγο. Του είπα “πες μου γιατί”. Μου απάντησε ότι έχω κακό χαρακτήρα. Τον ρώτησα “γιατί το λες αυτό; Με ξέρεις;”. Ήθελε να μιλήσει στα ελληνικά, να πει τα δικά του. Του είπα “εντάξει” και βγήκα από το γραφείο του. Το παράξενο είναι ότι με έβαλε βασικό σ’ όλα τα ματς. Δεν μπορούσα να φύγω γιατί το περιστατικό αυτό έγινε τον Οκτώβριο. Του είχα πει όμως ότι αν δεν με θέλει να μιλήσει με τον πρόεδρο για να βρεθεί λύση. Δεν ξέρω τί πλάνο είχε στο μυαλό του, ίσως να με έβαλε βασικό για να με πουλήσουν πιο εύκολα. Εκανα τη διαφορά και όλοι έλεγαν ότι δεν έπρεπε να φύγω. Αυτός ήθελε να με διώξει αλλά ήταν ήδη Οκτώβριος και δεν μπορούσε. Κάθε φορά μου έκανε πόλεμο, πόλεμο και πόλεμο. Αυτός προφανώς ήθελε να φέρει τον δικό του επιθετικό. Τέλος πάντων, πήγαμε στον τελικό, επίτευγμα που πάει να πει ότι έκανα καλή δουλειά. Ήταν ένας μαγικός τελικός με το σκορ να είναι 4-4 και να εκτελούνται πολλά πέναλτι. Νωρίτερα είχα χτυπήσει, αν δεν κάνω λάθος με τον Πανσερραϊκό, αλλά ο Μπάγεβιτς ήθελε να είμαι πάση θυσία έτοιμος για τον τελικό, με χρειαζόταν. Εκεί δεν μπορείς να κρύβεσαι, παίζεις με τον Ολυμπιακό. Τελειώνουν μετά τα πλέι οφ, όπου έβαλα και γκολ κόντρα στον ΠΑΟΚ και στον Άρη. Μια χαρά ήμουν και αυτό το έβλεπαν όλοι. Πήγα στην εθνική Αλγερίας, τους πήρα τηλέφωνο στην ΑΕΚ και τους είπα ότι είμαι κουρασμένος. Βρισκόμουν στη Ν. Αφρική και παίζαμε με τη Ζάμπια την πρόκριση στο Μουντιάλ. Χρειαζόμουν περισσότερες μέρες διακοπών γιατί ήμουν κουρασμένος αλλά αυτοί δεν με έφησαν, μου είπαν ότι έπρεπε να γυρίσω.

Ετσι έκανα μόλις 10 μέρες διακοπές. Η προετοιμασία γινόταν στην Αυστρία, ήθελαν να με γ@@@υν. Δεν αγαπάς ούτε σέβεσαι κάποιον όταν του δίνεις μόνο 10 μέρες διακοπές, δεν γίνεται! Επειδή όμως εγώ είχα την εμπειρία από τα προβλήματα στον Ατρόμητο και στον Πανιώνιο, είχα καταλάβει τί γίνεται. Ήθελαν να μου κάνουν σαμποτάζ, αλλά δεν έπεσε στην παγίδα τους. Πήγα στην προετοιμασία και κατευθείαν μπήκα στα βαθιά. Μετά παίξαμε στην Βασλούι και κέρδισα πέναλτι στην έδρα τους. Μετά, από το πουθενά είπαν ότι δεν μπορώ να παίξω μπάλα γιατί έχω πρόβλημα στο γόνατο. Εγώ ένιωθα καλά όμως, απλά εκείνοι ήθελαν να με σαμποτάρουν. Πριν γίνουν όλα αυτά, ήταν η περίοδος με το Ραμαζάνι. Με κάλεσε ο Μπάγεβιτς στο γραφείο του και με ρώτησαν αν κάνω Ραμαζάνι. Του απάντησα θετικά και εκείνος μου είπε “καλά κάνεις κι η γυναίκα μου κάνει το ίδιο”. Η γυναίκα του είναι Μουσουλμάνα. Εγώ πήρα για καλό αυτό που μου είπε. Την επόμενη μέρα έγραφαν “ο Τζιμπούρ δεν μπορεί να παίξει επειδή κάνει Ραμαζάνι. Αυτοί είναι οι άντρες! —— Κανονικά θα έπρεπε να πάρω λεφτά για αυτά που σας λέω (γέλια). —-

Για τρεις μήνες ήμουν εκτός ομάδας. Ημουν υγιέστατος και τους είπα να μου φέρουν ένα χαρτί για να μπορώ να πάω όπου θέλω για να κάνω προπόνηση κάπου ή να με αφήσουν να φύγω ελεύθερος. Πήγα στην Σέλτικ όπου ήθελαν να με υπογράψουν. Στην Σκωτία ήταν ο κολλητός μου, ο Μπουγκέρα ο οποίος έπαιζε στην Ρέιντζερς – θα μπορούσα να μείνω εκεί. Μετά με πήρε τηλέφωνο ο προπονητής της Μπλάκμπερν, τότε πρέπει να ήταν ο Σαμ Άλαρνταϊς. Είπε στο μάνατζερ μου ότι με ήθελε πολύ. Μου μίλησε και εμένα για δέκα λεπτά, μου εξήγησε το πόσο με ήθελε. Εκείνη την ημέρα έπαιζαν αγώνα για το Λιγκ Καπ. Εκείνο το πρωινό ήμουν με τον Ντιούφ και με τον Ζιβέ. Μου είπαν ότι εκεί θα γούσταρα. “Μένουμε στο Μάντσεστερ, θα έρχεσαι μαζί μας, μην αγχώνεσαι”, μου είπαν. Εγώ δεν ήθελα να μείνω εκεί, επιθυμούσα να επιστρέψω στην Ελλάδα.

Γύρισα πίσω, ο Μπάγεβιτς έκανε μούτρα, αλλά δεν επέτρεψα να με κατουρήσει κανείς. Εγώ κατουράω! Σίγουρα, θα μπορούσα να κάνω άλλη καριέρα αν καθόμουν στην Αγγλία. Και στην Σέλτικ με γούσταραν πολύ, εκεί γνώρισα και τον Γιώργο Σαμαρά. Μου έλεγε “έλα παικταρά”, καλό παιδί ο Σαμαράς. Όταν γύρισα πίσω με έβαλαν να τρέχω γύρω γύρω σαν μ@λ@κ@ς. Δεν πειράζει, αν κι ο Μπάγεβιτς με είχε βάλει να παίζω με τη Β’ ομάδα. Κάναμε προπόνηση η Α’ ομάδα με τη Β’. Τους γ@@@σα όλους παρόλο που ήμουν με Β’ ομάδα. Ήρθε ο γυμναστής, ο Μπουρουτζίκας ο οποίος με γούσταρε, ήταν καλό παιδί και μου είπε “είσαι πολύ καλός”. Την επόμενη μέρα με έβαλαν πάλι με τη Β’ ομάδα και ο Μπουρουτζίκας είπε σε κάποιον άλλον “πες του ότι μπορεί να παίξει κόντρα στον Ολυμπιακό, μπορεί να είναι στην αποστολή”. Τελικά, έπαιξα βασικός στο Καραϊσκάκης και νικήσαμε 1-2. Ο Μπάγεβιτς εκεί… γύρισε το μπιφτέκι. Από τότε και μετά έπαιξα κανονικά. Το καλοκαίρι παίξαμε ένα φιλικό με την Καλλιθέα και θυμάστε τί έγινε (σ.σ. εννοεί το ξύλο που δέχτηκε ο Μπάγεβιτς από οπαδούς της ΑΕΚ). Εγώ σεβάστηκα την ηλικία του και την προσωπικότητά του και δεν του επιτέθηκα ποτέ, αλλά το βρήκε από αλλού.

Μετά έφυγε ο Μπάγεβιτς κι ήρθε ο Χιμένεθ, ο οποίος μου είπε “ποιος Μπλάνκο; Εσύ θα παίζεις βασικός”. Πριν πάω στον Ολυμπιακό, αν δεν κάνω λάθος, είχα βάλει 7-8 γκολ. Τώρα ξεκινάει το… show! Ήταν 30/12 και γράφουν οι δημοσιογράφοι της ΑΕΚ ότι δεν ήθελα να υπογράψω νέο συμβόλαιο με την ομάδα. Εγραψαν κι άλλες μ@@@ίες, ότι εγώ ζήτησα τα ίδια λεφτά με τον Σκόκο, ότι έκανα show… Σας το είπα ξανά παιδιά, δεν μου αρέσουν τα ψέματα ούτε η αδικία. Αυτοί (σ.σ. εννοεί τη διοίκηση) δεν είχαν μία και με είχαν έξι μήνες απλήρωτο. Θα μπορούσα να κάνω προσφυγή αλλά δεν το έκανα ποτέ αυτό. Οι Αργεντινοί πίεζαν να πάρουν τα λεφτά τους, εγώ δεν ήθελα να κάνω π@@ιές. Με είχαν αγοράσει 3.000.000 ευρώ, είχαν ποντάρει σ’ εμένα και το σεβάστηκα αυτό. Δεν ήμουν αχάριστος. Αφού, λοιπόν, έγραψαν ότι δεν ήθελα να υπογράψω νέο συμβόλαιο, πήρα τηλέφωνο τον Αδαμίδη. Είχα δίπλα μου έναν φίλο μου που ήταν πολύ ΑΕΚτσής και είχε ακούσει τη συζήτησή μας. Μου είπε ο Αδαμίδης “πας καλά; Ποιος τα λέει αυτά; Μόλις πάρουμε τα λεφτά, ξέρεις ότι θα σε φτιάξουμε”. Του είπα “εντάξει, αλλά να σβήσουν αυτά που έγραψαν για εμένα”. Ο Αδαμίδης έβριζε τους δημοσιογράφους και με καθησύχασε ότι θα διαγραφούν όλα. Όντως, την επόμενη μέρα δεν υπήρχε τίποτα απ’ όλα αυτά στο διαδίκτυο.

Την επόμενη μέρα με κάλεσε στο γραφείο του ο Χιμένεθ. Μου είπε ότι ήθελε τον Λουίς Φαμπιάνο της Σεβίλλης, ο οποίος είχε ένα θέμα με το συμβόλαιό του στη ομάδα. Μου είπε με λίγα λόγια ότι είναι με τη διοίκηση. Δηλαδή, αν συνέβαινε κάτι θα ήταν με την ΑΕΚ κι όχι μαζί μου. Σε έξι μήνες θα έμενα ελεύθερος ή θα έπρεπε να υπογράψω νέο συμβόλαιο ή να φύγω. Την 1η του Γενάρη πήγα για προπόνηση και ήταν όλα μια χαρά. Εγώ καυλώνω όταν παίζω μπάλα, έκανα προπόνηση με μεγάλη χαρά. Δέκα λεπτά πριν τελειώσει η προπόνηση ο Χιμένεθ φώναξε εμένα και τον Μπλάνκο. Εβριζε και μας έλεγε ότι θα βάλει τα πιτσιρίκια και όχι εμάς. Μετά πήγαμε στα αποδυτήρια, εγώ προτίμησα να μείνω στο γυμναστήριο για να κάνω ασκήσεις. Τότε ήρθε ο μεταφραστής και μου είπε ότι ο κόουτς θέλει να μιλήσει σε όλους μας.

Τότε πήγα εκεί και ξεκινάει την ιστορία του… Αρχίζει να λέει “αυτός που το παίζει μάγκας, που ασχολείται με πουτάνες, που βγαίνει έξω και πιστεύει ότι είναι άντρας, εγώ του λέω ότι είναι αρχίδι”. Μιλούσε στα ισπανικά, αλλά εγώ καταλάβαινα τη γλώσσα. Τον ρώτησα “μπορώ να μιλήσω”; Μου απάντησε ότι μιλάω πολύ. Τότε του είπα “νομίζω ότι μιλάς για εμένα και γι’ αυτό θέλω να μιλήσω”. Μου απάντησε “εννοείται ότι μιλάω για εσένα”. Τον άκουγα και έλεγα από μέσα μου  “δεν με νοιάζει”. Ίσως να ήθελε να αντιδράσω. Άρχισε να μου λέει ότι δεν θα παίξω για την ΑΕΚ και εγώ του είπα να πάει να το πει στον πρόεδρο και όχι σε εμένα. Τότε ήρθε προς το μέρος μου και μου είπε “εγώ είμαι πιο τρελός από εσένα” και του λέω “είσαι τόσο τρελός; Πάμε τότε να τα πούμε σε μια πλατεία, όπου θες στην Αθήνα, όχι μπροστά στον κόσμο. Μην κάνουμε φασαρία εδώ μπροστά σε όλους”. Εκανε σαν υστερικός. Πήγα να κάνω το μπάνιο μου, βγήκα έξω και ο βοηθός του με περίμενε για να μου πει “Ράφικ, μπορώ να μιλήσω μαζί σου;”. Του απάντησα να πάει να γαμηθεί. Προχωράω με την πετσέτα γυμνός και μου ξαναλέει “μπορώ να μιλήσω μαζί σου;”. Του ξαναείπα “ρε άντε γαμήσου”. Συνεχίζει να μου μιλάει στη γωνία και του είπα “τί θες ρε; Θες να τελειώσουμε τώρα το έργο μας;”. Οι συμπαίκτες μου ήθελαν να με ηρεμήσουν και με προέτρεψαν να μιλήσω μαζί τους. Τότε, ο βοηθός του Χιμένεθ με παρακάλεσε να τον ακούσω για να καταλάβω τί είχε συμβεί.

Τότε τον άφησα να μου πει… Τότε πήγαμε στο γραφείο για να πούμε από κοντά. Εκεί ήταν κι ο Χιμένεθ. Ξεκίνησε να μιλάει ο Χιμένεθ και του είπα “ώπα, μη μιλάς εσύ. Δεν έχω όρεξη να σ’ ακούσω, μη μιλάς”. Τότε είπα στο βοηθό να μου εξηγήσει τί ήθελαν.

Τότε μου είπε “η ΑΕΚ θέλει να φέρω δύο Ισπανούς”. Τους είπαν ότι είχε έρθει μια πρόταση για μένα κι ότι αν έφευγα θα τους έπαιρναν αυτούς τους δύο παίκτες. Τους είπα εγώ “καλά όλη αυτή η φασαρία για να μου πείτε ότι ήρθε μια πρόταση από Α’ Γαλλίας και πρέπει να φύγω;”. Τους εξήγησα ότι αν μου το έλεγαν από πριν, θα το συζητούσαμε, ίσως ήταν καλό και για μένα να έχω φύγει. Όμως πλέον είχαν προκαλέσει ένα σκάνδαλο και τους είπα “τώρα θα δείτε πώς θα γίνουν τα πράγματα”! Μέχρι εκείνη τη στιγμή ήμουν ευγενικός και δεν ήθελα να προκαλέσω προβλήματα, αλλά με χτύπησαν κάτω από τη μέση και έκανα προσφυγή.

Πήρα κάποια λεφτά, χάρισα και κάποια. Εγώ ήμουν εκεί για να παίξω μπάλα και όχι για τα λεφτά. Το ποδόσφαιρο ήταν πιο σημαντικό. Είχα προτάσεις από Γαλλία, Ιταλία και Γερμανία αλλά όπως μιλούσαν για εμένα είχαν χαλάσει την εικόνα μου και κάθε φορά που μιλούσα με μια ομάδα έπρεπε να εξηγώ ότι όλα αυτά ήταν μαλακίες. Επρεπε να βάζω “μακιγιάζ” για να αποδείξω το ποιος είμαι. Εκανα προσφυγή και έφυγα».

Όλα αυτά που έγραφαν για εσένα σε ενόχλησαν;

«Εννοείται! Όταν γράφουν ψέματα, μαλακίες και κοροϊδεύουν πώς γίνεται να μην σε πειράξει; Εγώ δεν είμαι άνθρωπος; Τί ειμαι ρομπότ; Οκ, όμως, το καταλαβαίνω είναι όλα μέσα στο παιχνίδι».

Με τον Αδαμίδη μίλησες ξανά ύστερα απ’ όλα αυτά;

«Ποτέ» .

Με τον Χιμένεθ;

«Ηθελε να με πάρει μαζί του σε μια ομάδα στο Κατάρ. Το κακό παιδί που έγραφαν ότι πλακώθηκα μαζί του… Πώς ήταν δυνατόν μετά να το πάρει μαζί του στο Κατάρ;»

Αληθεύει ότι με τους Αργεντίνους είχες προβλήματα;

«Ήταν κάτι που έγινε πολύ γρήγορα και μου ζήτησαν συγγνώμη. Δεν χρειάζεται να μπούμε σε λεπτομέρειες. Ζήτησε συγγνώμη ο Σκόκο κι όλα καλά, ήταν μια παρεξήγηση. Αν εμένα κάποιος μου ζητήσει συγγνώμη, τότε τελειώνει η ιστορία. Δεν κρατάω κακία».

Μετά την ΑΕΚ ήρθε ο Ολυμπιακός.

«Είχα 2-3 προτάσεις. Ο Πατσατζόγλου όμως, που είχε μάνατζερ τον Γιώργο Κολοβό, μου είπε ότι παίκτης σαν εμένα δεν υπάρχει στην Ελλάδα – με ήξερε από την ΑΕΚ. Μου είπε ότι έπρεπε να πάω στον Ολυμπιακό. Εγώ ήμουν πολύ αρνητικός, ήθελα να φύγω από την Ελλάδα. Είχα την εμπειρία με τον Ατρόμητο, τον Πανιώνιο, την ΑΕΚ και μόλις είχα βρει τη λύση για να φύγω ελεύθερος. Μίλησα τότε με τη μάνα μου και εκείνη μου είπε ότι επειδή αγαπάω την Ελλάδα, δεν θα έπρεπε να φύγω από τη μικρή πόρτα αλλά με περηφάνεια και με το κεφάλι ψηλά. “Δείξε ποιος είσαι κι όχι ως αποτυχημένος”, μου είπε».

 

https://www.enwsi.gr/1120689/aek/aek-podosfairo/tzimpoyr-gia-poly-kairo-imoyn-eygenikos-alla-me-chtypisan-kato-apo-ti-mesi-kai-ekana-prosfygi-gyrisa-stin-aek-gia-na-paro-to-kypello.html?utm_source=internal&utm_medium=feed

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×