Jump to content

A.E.K. - Leicester (EUL / Όμιλος G-2η αγ.): 29/10, 19:55, CosmoteSport 3


SpiRos
 Share

mvp-κόουτσινγκ-βραβείο Σοιλέδη   

32 members have voted

  1. 1. mvp

    • Τσιντώτας
      0
    • Μπακάκης
      0
    • Ινσούα
      0
    • Σβάρνας
      0
    • Νεντελτσιάρου
      0
    • Κρστιτσιτς
    • Σάκχοφ
      0
    • Μάνταλος
    • Λιβάγια
      0
    • Λόπες
      0
    • Ανσαριφάρντ
      0
    • Τάνκοβιτς
    • Ολιβέιρα
      0
    • Βασιλαντωνόπουλος
      0
    • Σαμπανάτζοβιτς
      0
    • Μαχαίρας
      0
  2. 2. Κόουτσινγκ Καρέρα

  3. 3. Βραβείο Σοιλέδη (χειρότερος παίκτης)

    • Τσιντώτας
    • Μπακάκης
    • Ινσούα
      0
    • Σβάρνας
    • Νεντελτσιάρου
    • Κρστιτσιτς
      0
    • Σάκχοφ
      0
    • Μάνταλος
      0
    • Λιβάγια
    • Λόπες
      0
    • Ανσαριφάρντ
      0
    • Τάνκοβιτς
      0
    • Ολιβέιρα
    • Βασιλαντωνόπουλος
      0
    • Σαμπανάτζοβιτς
      0
    • Μαχαίρας
      0


Recommended Posts

2 minutes ago, MITSAKLAS said:

Αυτό είναι το επιθυμητό, αλλά να δούμε και το ρεαλιστικό που προσωπικά θεωρώ ότι είναι πως η ομάδα δεν μπορεί να κυνηγήσει επαρκώς και τα δύο. 

Αφενός υπάρχει το εγκεφαλικό έλλειμμα που μπορεί να σε καταδικάσει, αφετέρου οι απουσίες αναγκαστικά σε βάζουν σε διαδικασία επιλογής. 

Προτιμοτερο να κανεις 1-2 παικτες ροτεισον στο ματς με τον Αρη παρα με τα Ζορια. Εχεις την ευκαρια να ρεφαρεις σε αλλο παιχνιδι καποια ενδεχομενη γκελα. Στην Ευρωπη ομως...το πουλακι τσιου-πεταξε.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Aussie said:

Λαθος να δωσουμε προτεραιοτητα στο πρωταθλημα και να παρατησουμε εντελως την Ευρωπη.

Πρεπει να κανεις 2 νικες τουλαχιστον με την Ζορια και να παρεις βαθμο/-ους  με Μπραγακ εντος. Δεν γινεται να αφηνεις ετσι την Ευρωπη. Οπως ειπε ο ο Κωστας21, η Ευρωπη ειναι 6 παιχνιδια, πρεπει να τα δινεις ολα.

Αφηστε που θελουμε και να ανεβουμε στην ευρωπαικη καταταξη για να εχουμε καλυτερες κληρωσεις μελλοντικα, σε οποια διοργανωση κι αν συμμετεχουμε.

Συμφωνω, ψυχωση για βαθμους στην Ευρωπη.Επισης σε κραταει σε εγρηγορση και στο πρωταθλημα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Aussie said:

Προτιμοτερο να κανεις 1-2 παικτες ροτεισον στο ματς με τον Αρη παρα με τα Ζορια. Εχεις την ευκαρια να ρεφαρεις σε αλλο παιχνιδι καποια ενδεχομενη γκελα. Στην Ευρωπη ομως...το πουλακι τσιου-πεταξε.

Αν δεν κάνω λάθος, που αν κάνω αλλάζει όλη η τοποθέτηση μου επί του θέματος ?, κι έτσι όπως είσαι , είσαι μια χαρά για το Γιουρόπα 2.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Man Of Faith said:

Συμφωνω, ψυχωση για βαθμους στην Ευρωπη.Επισης σε κραταει σε εγρηγορση και στο πρωταθλημα.

Ακριβως. Οπως φανηκε και χθες παρολο που τα χαφ εχουν πεθανει απο το τρεξιμο εκαναν καλο παιχνιδι. Ειδικα ο Σερβος.

Δειγμα του οτι βρισκουν χημεια σιγα σιγα. Οταν μπει και ο Σιμοες θα απελευθερωθουν ακομη περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έμεινε η καλή εικόνα της ομάδας και τα τραγικά ατομικά λάθη.

Μου έμεινε η αστεία επιλογή Λόπεζ στην άμυνα και Ινσούα στην επίθεση.

Μου έμεινε ο Ολιβέιρα ως χειρότερος του Γιακουμάκη πλέον στο μυαλό μου.

Η μεγάλη ευκαιρία του Τάνκοβιτς.

Η μεγάλη ευκαιρία του Λιβάγια με την κεφαλιά.

Το δοκάρι των Άγγλων.

Σε γενικές γραμμές περίμενα κάτι πολύ χειρότερο.

Από εκεί και πέρα ας καταλάβουν οι υπεύθυνοι του τμήματος ότι εκτός από ταλέντα που μπορεί να μας φέρουν εκατομμύρια χρειάζονται και οι έμπειροι παίχτες δίπλα τους.

Και κάποια στιγμή ας καταλάβουμε ότι σε μια θέση ένας πολύ καλός παίχτης με ένα στοίχημα μικρής ηλικίας είναι προτιμότερο από τρεις μέτριους παίχτες ή από έναν πολύ καλό παίχτη, έναν μέτριο και τρία στοιχήματα.

Απορώ πραγματικά πώς ο Ίβιτς και ο Καρέρα έδωσαν τόσα χρήματα για να φέρουν τον Ινσούα στην ομάδα. Με ξεπερνά το θέμα το συγκεκριμένο.

Ας κοιτάξουν να κάνουν συγκεκριμένες κινήσεις και να αποδεσμεύσουν παίχτες που έχουν αποδείξει ότι δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν σε υψηλό επίπεδο.

Και κάτι τελευταίο. Είχα να δω καλό Μάνταλο από εποχή Πογιέτ. Πίεσε, έβγαλε κάθετες, προσπάθησε. Νομίζω ότι ξεπέρασε κάθε προσδοκία χθες. Να τα λέμε όλα.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest fighter21

Ο Μάνταλος μετά απο κάποιες μουδιασμένες εμφανίσεις που ακολούθησαν την ακύρωση της μεταγραφής του δείχνει στα τελευταία 2 ματς τον περσινό καλό εαυτό του. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, MITSAKLAS said:

Αν δεν κάνω λάθος, που αν κάνω αλλάζει όλη η τοποθέτηση μου επί του θέματος ?, κι έτσι όπως είσαι , είσαι μια χαρά για το Γιουρόπα 2.

Στο Γιουροπα 2 με το συγκεκριμενο ροστερ (χωρις τις απουσιες) θα ειναι αποτυχια αν δεν παρεις την πρωτη θεση. Γενικα ειναι χαμηλοτερο το επιπεδο, ωστοσο μια νικη στην ευρωπη ειναι παντα σημαντικη σε οποιαδηποτε διοργανωση. Μονο κερδος εχεις αν εισαι συγκεντρωμενος στα ευρωπαικα ματς.

Link to comment
Share on other sites

Guest fighter21

Ξέρει κανείς τι αλλάζει στον τρόπο που συγκεντρώνουμε βαθμούς στην Ουέφα στο Γιουρόπα 2 αν συμμετέχουμε εκεί του χρόνου;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον. 

η ομαδα εχει τρομερα βαριδια. που δυστυχως επρεπε να τα ξεφορτωθει οταν επρεπε και να καρπωνοταν και φραγκα.

τα χουμε πει πολλακις. μανταλος - ολιβειρα - λιβαγια δεν χωρανε στην ιδια ενδεκαδα. ιδανικα τους πουλας και τους 3. ρεαλιστικα διωχνεις ολιβειρα λιβαγια. οτι ηταν να δωσουν το δωσαν. Ηδη με τανκοβιτς γκαρσια εισαι πολυ καλυτερα μπροστα αποτι με λιβαγια ολιβειρα.

ο μανταλος οσο και να τον βριζουμε, ειναι ελληνας διεθνης που δειχνει οτι με 2 σβαρους συμπαικτες μπορει να προσφερει. ειναι ο τριτος απο αυτους που θα μπορουσε να αποχαιρετισει.

ελπιζω να γυρισουν υγιεις γαλανο-σιμοες-σιμανσκι, για να δουμε τι θα γινει με το κεντρο. αν θα χρειαστουμε παικτη ή θα πορευτουμε με αυτους.

πισω τα πραγματα ειναι δυστυχως τραγωδια. θες 3 παικτες σοβαρους στην αμυνα...

συμφωνω με χρηστη @MITSAKLAS οτι η  ομαδα θα βελτιωθει. γιατι πολυ απλα θα βελτιωθει στν αντοχη και στα τρεξιματα. αν βαλεις και τους τραυματιες που θα γυρνανε σιγα σιγα.. 

Το ζουμι θα ναι η αμυντικη λειτουργια του κεντρου... εκει θα κριθουν πολλα.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Aussie said:

Στο Γιουροπα 2 με το συγκεκριμενο ροστερ (χωρις τις απουσιες) θα ειναι αποτυχια αν δεν παρεις την πρωτη θεση. Γενικα ειναι χαμηλοτερο το επιπεδο, ωστοσο μια νικη στην ευρωπη ειναι παντα σημαντικη σε οποιαδηποτε διοργανωση. Μονο κερδος εχεις αν εισαι συγκεντρωμενος στα ευρωπαικα ματς.

Να ξεκαθαρίσω κάτι. 

Κι εγώ θέλω με έναν μαγικό τρόπο να κάνουμε 4 σερί νίκες στην Ευρώπη και να περάσουμε, αλλά γίνεται; 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, MITSAKLAS said:

Να ξεκαθαρίσω κάτι. 

Κι εγώ θέλω με έναν μαγικό τρόπο να κάνουμε 4 σερί νίκες στην Ευρώπη και να περάσουμε, αλλά γίνεται; 

Καλα δεν νομιζω να ειπε κανεις για 4 νικες.

Εγω προσωπικα μιλησα για 2 νικες με Ζορια και τουλαχιστον Χ με Μπραγκα εντος. 6-7 βαθμους δηλαδη 

Ο Νικος πχ. μιλησε για 5-6 βαθμους.

Οκ δεν ειναι και τοσο δυσκολο.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Aussie said:

Καλα δεν νομιζω να ειπε κανεις για 4 νικες.

Εγω προσωπικα μιλησα για 2 νικες με Ζορια και τουλαχιστον Χ με Μπραγκα εντος. 6-7 βαθμους δηλαδη 

Ο Νικος πχ. μιλησε για 5-6 βαθμους.

Οκ δεν ειναι και τοσο δυσκολο.

 

Όντως, δεν είναι δύσκολο. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ουτε χρονο θα κλεισει δηλαδη ο Καρερα, αν εν τελει αποχωρησει.

Ας δωσουμε χωρο στους Μπακακηδες να κανουν ο,τι γουσταρουν στον οργανισμο που λεγεται ΑΕΚ. Ο οποιος χθες σε μια φαση ξεκινησε να μαλωνει τον Ολιβειρα επειδη ο Πορτογαλος δεν μπορουσε να εκμεταλλευτει τις μπαλιες-ξυραφι του(!).

Ας συνεχισουμε να δινουμε συμβολαια 1.2εκ σε παικτες που μας κανουν χαρη να φορανε την φανελα της ομαδας.

Ας συνεχισουμε να χαιδευουμε τον καθε "Λιβαγια" επειδη ειναι προσωπικη αδυναμια.

Ε συγγνωμη δηλαδη αλλα ολα τα παραπανω αποτελουν λειτουργια μικρης-ερασιτεχνικης ομαδας.

Εφερες εναν κανονικο προπονητη, με τα καλα του και τα κακα του και τον διωχνεις επειδη δεν τον γουσταρουν 2-3 (κακοι αγωνιστικα) παικτες;

2 κανονικους προπονητες εχεις βρει επι Μελ. Ενας ειναι ο Πογετ που τον εδιωξες με τις κλωτσιες επειδη ειπε το αυτονοητο και ο αλλος ειναι ο Καρερα που τον διωχνουν οι παικτες (!). Οι οποιοι παικτες σε οποιαδηποτε αλλη ομαδα της σουπερ λιγκ ως την μεση της βαθμολογιας  ειναι για παγκο.

Ολοι οι υπολοιποι προπονητες ειναι επιπεδου Μοραις, Κωστενογλου, Κετσπαγια, Δελλα, Ουζουνιδη και Καρντοσο.

Επισης αν θες να διωξεις τοσο πολυ τον προπονητη τοτε καν'το, ΑΦΟΥ εχεις ξεμπερδεψει με τους δηθεν "ποδοσφαιριστες" που εχεις μαζεψει και επειτα φερε εναν αξιολογο αντικαταστατη.

PS: Θυμιζω οτι ο Μπαγεβιτς πριν απο 3 εβδομαδες εφυγε απο την εθνικη Βοσνιας...βρε λετε;

Link to comment
Share on other sites

Του έφυγε του Σβάρνα μια φορά ο πρώτος σκόρερ της περσινής πρέμιερ, εντάξει, έχουμε για άλλα πράγματα να κρατήσουμε την κριτική μας.

Οι άγγλοι σχολιαστές στο ημίχρονο λέγανε για την ΑΕΚ ότι έκανε πολύ καλές ευκαιρίες, για να συμπληρώσουν "but that just goes to show why Leicester is the better team, because they can score theirs" (ή κάπως έτσι, βέβαια τότε ήταν 0-2 ακόμα). Δεν συμφωνώ απαραίτητα, αλλά δεν παύει να είναι εμφανές ότι έχουμε θέμα το σπατάλημα ευκαιριών εδώ και καιρό, και δε μπορεί ναι είναι η "γκαντεμιά" μας συνέχεια.

Πέραν αυτών, εγώ είδα σαφή βελτίωση χθες και χάρηκα ποδόσφαιρο. Μετά το αίσχος των παιχνιδιών με Ατρόμητο, ΠΑΟΚ, Μπράγκα, είδα επιτέλους πράγματα που μου αρέσανε. Όχι, δε με ικανοποιεί το 1-2, αλλά εμένα ουτε το 2-2 θα με ικανοποιούσε αφού στη μπάλα μου αρέσει η ομάδα μου να βάζει πιο πολλά γκολ από τον άλλο. Επειδή όμως δεν ενδιαφέρει κανέναν τι έχω εγώ στη γκλάβα μου, αυτό που ενδιαφέρει μόνο είναι το λέει η ποδοσφαιρική λογική: η Λέστερ είναι καλύτερη ομάδα, έπρεπε να νικήσει, και η ΑΕΚ με τόσες απουσίες κόντεψε να της πάρει βαθμούς όχι με τσαφ και το σταυρό στο χέρι, αλλά με κανονικό ποδόσφαιρο.

Θεωρώ ότι οι ομάδες δύσκολα μπορεί να παίξουν πάνω από τις δυνατότητες τους, αλλά εύκολα μπορούν να παίξουν κάτω από αυτές. Δυσκολεύομαι πολύ να προσδιορίσω τις δυνατότητες της ΑΕΚ από τα παιχνίδια που έχει παίξει φέτος... Πάντως πρέπει να είναι πιο κοντά σε αυτό που έπαιξε χθες παρά σε αυτό που έπαιξε με παοκ. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως είναι χτισμένη αυτή η ομάδα δεν μπορεί να κάνει πολλά πράγματα κ σε Ευρώπη κ σε Ελλάδα. Έχει πολλούς παίκτες που δεν πρέπει ούτε στο κυλικείο στα Σπατα να δουλεύουν. 
και συγκεκριμένα: ποιος Μπακακης; Ποιος Λόπες πλέον; Ποιος Παουλίνιο; Ποιος Σβάρνας; Μπορώ να συνεχίσω με αρκετούς ακόμα αλλά δεν έχει νόημα τους ξέρουμε όλοι.
Γίνεται προσπάθεια από το καλοκαίρι να μαζευτεί το πράγμα αλλά οι επιλογές είμαι κ αι πάλι λαθος. Χωρίς ευρώ παραπάνω θα ειχες Αραουχο αντί Ολιβέιρα και Βρανιες αντί Χνιντ. Με πώληση Μπακακη η τέλος πάντων δανεισμό θα ειχες την ευκαιρία να φέρεις ένα καλύτερο μπακ στα δεξιά. Αντί τα χρήματα για ανανέωση στον άφαντο Γαλανοπουλο, θα μπορούσες να φέρεις άλλο ένα χάφ. 
Γενικά επιλογές που πολλές φορές νομίζεις ότι γίνονται κατά την διάρκεια τσίπουρων σε ταβέρνες. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest fighter21
1 hour ago, chris manousopoulos said:

λοιπον. 

η ομαδα εχει τρομερα βαριδια. που δυστυχως επρεπε να τα ξεφορτωθει οταν επρεπε και να καρπωνοταν και φραγκα.

τα χουμε πει πολλακις. μανταλος - ολιβειρα - λιβαγια δεν χωρανε στην ιδια ενδεκαδα. ιδανικα τους πουλας και τους 3. ρεαλιστικα διωχνεις ολιβειρα λιβαγια. οτι ηταν να δωσουν το δωσαν. Ηδη με τανκοβιτς γκαρσια εισαι πολυ καλυτερα μπροστα αποτι με λιβαγια ολιβειρα.

Να μην ξεχνάμε βέβαια ότι φέτος η ομάδα ήδη ξεφορτώθηκε κάποια βαρίδια με πολύ καλούς όρους. 

Σε ότι αφορά τους Ολιβέιρα- Λιβάγια δεν είναι σοβαρό να τους κρίνει κανείς μόνο απο το τελευταίο 2μηνο αγνοώντας ολόκληρη την περσινή χρονιά και ιδιαίτερα για τον Λιβάγια ολόκληρη την πορεία του στην ΑΕΚ. 

Και δεν είναι στα 30φεύγα για να φτάνω στο συμπέρασμα ότι έδωσαν οτι ήταν να δώσουν και πλέον είναι ανεπαρκείς. 

Ούτε μπορώ να θεωρήσω τον Τάνκοβιτς καλύτερο κρίνοντας τον απο μερικά λεπτά συμμετοχής. 

Υπάρχουν συνεχόμενοι κρίσιμοι αγώνες σε Ελλάδα και Ευρώπη όπου μπορούν να αλλάξουν το κλίμα υπερ τους. Ήδη ο Μάνταλος το έχει κάνει.

Δεν λέω ότι θα επανέλθουν γιατί μπορεί να είναι και θέμα διάθεσης αλλά δεν μπορώ να τους κάψω τόσο νωρίς. 

Άλλωστε μόνο αν ξαναπαίξουν μπάλα στα περσινά επίπεδα θα έρθει και κάποια σοβαρή πρόταση για αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Χθες ο Μανταλος να πουμε οτι εκανε ενα απο τα καλυτερα του παιχνιδια γιατι πολυ απλα δεν κουραζε την μπαλα. Δεν εκανε παραπανω επαφες απο οσες χρειαζοταν και πασαρε οποτε επρεπε. Εκανε δηλαδη το ΑΠΛΟ. Επαψε να κανει και την περιστροφη γυρω απο τον εαυτο του και ανεβηκε κατακορυφα η αποδοση του. Μακαρι να συνεχισει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Για λιβαγια κυρίως 

Πάντα οι παίχτες και η αξία τους κρίνονται και από το vfm . 

Είναι ο λιβαγια ο παίχτης που θα μπορείς να δώσεις πάνω από 1μ και να πάρει το ένα από τα 2 άντε 3 τέτοια συμβόλαια? 

Για μένα όχι 

Είναι παίχτες των 700 άντε 800 εντενταγμενος στο ροτεισιον.

Ο Νέλσον δεν μου αρέσει και δεν μου κάνει για όσα λεφτά και να πάρει κυρίως γιατί παίζει για τον εαυτό του τελείως .

Το θέμα είναι πως πέρυσι που ήταν χώμα όλοι φαινόντουσαν αυτοί δύο 

Φέτος που η ομάδα ήδη δείχνει να έχει τρεξίματα και υπάρχουν και εναλλακτικές ( τανκοβιτς - Καρίμ ) φαίνεται η πραγματικότητα 

 

Ο Πέτρος θα έχει καλή σεζόν φετος για τα κυβικά του διότι ήδη έχει και θα αποκτήσει τρεξίματα 

Χθες δεν είδα ούτε μια φορά να κυνηγάει μπάλα και να την αφήνει γιατί δεν είχε άλλες ανάσες . Ήταν μέσα στις φάσης και από τη στιγμή που έχει τεχνική και δεν είναι ΜΜ θα φανεί 

Link to comment
Share on other sites

Guest fighter21
15 minutes ago, Vagos21 said:

Έτσι όπως είναι χτισμένη αυτή η ομάδα δεν μπορεί να κάνει πολλά πράγματα κ σε Ευρώπη κ σε Ελλάδα. Έχει πολλούς παίκτες που δεν πρέπει ούτε στο κυλικείο στα Σπατα να δουλεύουν. 
και συγκεκριμένα: ποιος Μπακακης; Ποιος Λόπες πλέον; Ποιος Παουλίνιο; Ποιος Σβάρνας; Μπορώ να συνεχίσω με αρκετούς ακόμα αλλά δεν έχει νόημα τους ξέρουμε όλοι.
Γίνεται προσπάθεια από το καλοκαίρι να μαζευτεί το πράγμα αλλά οι επιλογές είμαι κ αι πάλι λαθος. Χωρίς ευρώ παραπάνω θα ειχες Αραουχο αντί Ολιβέιρα και Βρανιες αντί Χνιντ. Με πώληση Μπακακη η τέλος πάντων δανεισμό θα ειχες την ευκαιρία να φέρεις ένα καλύτερο μπακ στα δεξιά. Αντί τα χρήματα για ανανέωση στον άφαντο Γαλανοπουλο, θα μπορούσες να φέρεις άλλο ένα χάφ. 
Γενικά επιλογές που πολλές φορές νομίζεις ότι γίνονται κατά την διάρκεια τσίπουρων σε ταβέρνες. 

Διώξαμε κάποιους που έπαιρναν πολλά για την απόδοση που είχαν. Κρατήσαμε κάποιους ανεπαρκείς για ομάδα πρωταθλητισμού όπως αυτούς που αναφέρεις αλλά δεν νομίζω ότι πληρώνονται παραπάνω απο την αξία τους. Αν ήταν να τους διώξεις και να μην δώσεις παραπάνω χρήματα κανείς δεν εγγυάται ότι θα ήταν καλύτεροι οι αντικαταστάτες τους.

Με τον Βράνιες θα μπορούσε να γίνει η κίνηση αλλά πιστεύω ότι έπαιξε ρόλο και η διαχείριση του χαρακτήρα του που μπορεί να ήταν επιτυχημένη στο παρελθόν αλλά σε πολλές περιπτώσεις οριακά δεν έγιναν όλα μπάχαλο. Κάπου κουράζει αυτού του είδους η διαχείριση και δεν μπορεί να συνεχίζεται για χρόνια.

Όσο για τον Αραούχο αν είχαμε κάνει αυτή την αλλαγή στην μεταγραφική περίοδο και δεν είχε μέχρι τώρα επαφή με τα δίκτυα όπως συμβαίνει σε πολύ μεγάλες περιόδους της καριέρας του θα βρίζαμε μέρα νύχτα τη διοίκηση που έδιωξε τον Ολιβέιρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές το σύστημα μιας ομάδας κ οι συμπαίκτες μπορούν να ανεβάσουν κάποιους παίκτες με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα στην ίδια ενδεκάδα παίκτες που δεν τρέχουν δεν μαρκάρουν δεν κάνουν κίνηση στον χώρο κλπ. Λιβαγια Μάνταλος Ολιβέιρα είναι έγκλημα να παίζουν μαΖι. Θες να έχεις μέσα τον λιβαγια γιατί κρατάει μπαλα κ μπορεί να ανοίξει άμυνες ; Οκ βάλε δίπλα του παίκτες που τρέχουν, ανοίγουν χώρους, πιέζουν μπάλες κλπ. Παρόμοια ισχύουν κ για τον μάνταλο. Η ομάδα είναι συνήθως στατική και μαρκάρουν οι μισοί από τους 11 που παίζουν. Ε δεν γίνεται αυτό στο σύγχρονο ποδόσφαιρο 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, fighter21 said:

Διώξαμε κάποιους που έπαιρναν πολλά για την απόδοση που είχαν. Κρατήσαμε κάποιους ανεπαρκείς για ομάδα πρωταθλητισμού όπως αυτούς που αναφέρεις αλλά δεν νομίζω ότι πληρώνονται παραπάνω απο την αξία τους. Αν ήταν να τους διώξεις και να μην δώσεις παραπάνω χρήματα κανείς δεν εγγυάται ότι θα ήταν καλύτεροι οι αντικαταστάτες τους.

Με τον Βράνιες θα μπορούσε να γίνει η κίνηση αλλά πιστεύω ότι έπαιξε ρόλο και η διαχείριση του χαρακτήρα του που μπορεί να ήταν επιτυχημένη στο παρελθόν αλλά σε πολλές περιπτώσεις οριακά δεν έγιναν όλα μπάχαλο. Κάπου κουράζει αυτού του είδους η διαχείριση και δεν μπορεί να συνεχίζεται για χρόνια.

Όσο για τον Αραούχο αν είχαμε κάνει αυτή την αλλαγή στην μεταγραφική περίοδο και δεν είχε μέχρι τώρα επαφή με τα δίκτυα όπως συμβαίνει σε πολύ μεγάλες περιόδους της καριέρας του θα βρίζαμε μέρα νύχτα τη διοίκηση που έδιωξε τον Ολιβέιρα.

 

μετα  τα χαρταστικα βολέ εκτός περιοχής με γαυρο και βαζελο ο ουχο από εμενα εχει ασυλία.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, fighter21 said:

Όσο για τον Αραούχο αν είχαμε κάνει αυτή την αλλαγή στην μεταγραφική περίοδο και δεν είχε μέχρι τώρα επαφή με τα δίκτυα όπως συμβαίνει σε πολύ μεγάλες περιόδους της καριέρας του θα βρίζαμε μέρα νύχτα τη διοίκηση που έδιωξε τον Ολιβέιρα.

 

Θα ειχες όμως έναν παίκτη δεμένο με την ομάδα, με ικανότητες που όλοι γνωρίζουμε , με συμβόλαια για 4 χρόνια. Επίσης θα ειχες ένα φορ που κάνει συνεχώς κίνηση, ανοίγει διαδρόμους κλπ κλπ. Τώρα τι ακριβώς έχεις; Ένα φορ που σκοράρει με μικρές ομάδες κυρίως, που νομίζει ότι μας κάνει χάρη που είναι στην ΑΕΚ, κ που τα χαρακτηριστικά του είμαι για πολύ συγκεκριμένες δουλειές. Επίσης λήγει το συμβόλαιο του κ θα μείνουμε χωρίς φορ 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Vagos21 said:

Θα ειχες όμως έναν παίκτη δεμένο με την ομάδα, με ικανότητες που όλοι γνωρίζουμε , με συμβόλαια για 4 χρόνια. Επίσης θα ειχες ένα φορ που κάνει συνεχώς κίνηση, ανοίγει διαδρόμους κλπ κλπ. Τώρα τι ακριβώς έχεις; Ένα φορ που σκοράρει με μικρές ομάδες κυρίως, που νομίζει ότι μας κάνει χάρη που είναι στην ΑΕΚ, κ που τα χαρακτηριστικά του είμαι για πολύ συγκεκριμένες δουλειές. Επίσης λήγει το συμβόλαιο του κ θα μείνουμε χωρίς φορ 

Θα ειχες και 2εκ περισσοτερα στα ταμεια αφου θα επαιρνες 4.5εκ απο τον Ολιβειρα και θα αγοραζες Αραουχο με 2.5εκ.

Μεγαλο λαθος οποιος επελεξε τον Ολιβειρα αντι του Αραουχο περυσι.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Guest fighter21
23 minutes ago, Vagos21 said:

Θα ειχες όμως έναν παίκτη δεμένο με την ομάδα, με ικανότητες που όλοι γνωρίζουμε , με συμβόλαια για 4 χρόνια. Επίσης θα ειχες ένα φορ που κάνει συνεχώς κίνηση, ανοίγει διαδρόμους κλπ κλπ. Τώρα τι ακριβώς έχεις; Ένα φορ που σκοράρει με μικρές ομάδες κυρίως, που νομίζει ότι μας κάνει χάρη που είναι στην ΑΕΚ, κ που τα χαρακτηριστικά του είμαι για πολύ συγκεκριμένες δουλειές. Επίσης λήγει το συμβόλαιο του κ θα μείνουμε χωρίς φορ 

Αυτό που ξέρω είναι ότι ο Αραούχο προέρχεται απο κακή χρονιά. Και αν γινόταν το συμβόλαιο 4 χρόνων και συνέχιζε με αυτή την απόδοση θα λέγαμε τα χειρότερα για την επιλογή. 

Το ότι ο  Ολιβέϊρα νομίζει ότι μας κάνει χάρη που παίζει στην ΑΕΚ προέκυψε φέτος. Πέρσι άλλη εικόνα έδειχνε. Έχει άλλωστε πολύ διαφορετικά χαρακτηριστικά απο τον Αραούχο και ήταν θέμα σχεδιασμού το αν θα ήταν προτιμότερος φέτος ένας φορ περιοχής του δικού του στυλ. 

Με τα σημερινά δεδομένα μάλλον η λύση δεν είναι ούτε ο Αραούχο, ούτε ο Ολιβέϊρα αλλά κάποιος φορ σε όχι μεγάλη ηλικία με πολύ καλό σκάουτινγκ απο τον Ίβιτς για τις ικανότητες και τις προοπτικές του και με διάθεση να προσφέρει και να βελτιωθεί και όχι μόνο να αυξήσει το ποσό στο συμβόλαιο. 

Αλλά το ξέρω ότι όλοι κάτι ανάλογο ψάχνουν. Το σίγουρο είναι ότι γι αυτη τη θέση αν θέλεις κάτι καλό χωρίς μεγάλο ρίσκο θα πρέπει και να το πληρώσεις ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

  • George_D unpinned this topic
  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×