Jump to content

Recommended Posts

8 minutes ago, Bluesman said:

image.png

Δηλαδή έχουμε χάσει παραπάνω βαθμούς τσάμπα από οσους έχουν χάσει αθροιστικά βαζελος γαύρος και παοκ μαζί.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, thodoris19 said:

Δηλαδή έχουμε χάσει παραπάνω βαθμούς τσάμπα από οσους έχουν χάσει αθροιστικά βαζελος γαύρος και παοκ μαζί.

To ειχα ξαναγραψει, απο τις 8 ισοπαλιες που εχουμε, στις 7 ειχαμε προηγηθει. Μιλαμε για 14 βαθμους χαμενους.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, thodoris19 said:

Δηλαδή έχουμε χάσει παραπάνω βαθμούς τσάμπα από οσους έχουν χάσει αθροιστικά βαζελος γαύρος και παοκ μαζί.

Σωστά και επαληθεύεται ό,τι έγραφα για τους βαθμούς που δεν έπρεπε να χάσει η ΑΕΚ και αυτοί είναι 4+2. Τι εννοώ, κάποιοι βαθμοί θα χαθούν ιδίως αν είσαι σε 20 παιχνίδια ανώτερος. Αλλά, τα δύο με Παναιτωλικό, Πανσερραϊκό και θα έλεγα και με Κηφισιά με ερωτηματικό διότι δεν δόθηκε πέναλτι και μία στραβοκλωτσιά μπορεί να συμβεί, δεν έπρεπε να χαθούν γιατί η ΑΕΚ στα δύο προηγήθηκε δύο φορές. Ή ίσως με τον Άρη έπρεπε να γίνει το ίδιο, γιατί νικούσες 2-3 στο 95ο λεπτό και ισοφαρίστηκες με πέναλτι που έγινε από γκάφα.

Δεν μπορείς να πάρεις όλα τα παιχνίδια που είσαι ανώτερος, αλλά το ποσοστό έπρεπε να προσεγγίζει το 90% ή 93% αντίστοιχα, εφόσον είχες χάσει 4 ή 6 βαθμούς αντίστοιχα λιγότερο. Οι άλλοι έστω και λιγότερους αγώνες ως ανώτεροι, άρα πιο εύκολο να συγκεντρώσουν υψηλό ποσοστό, έχουν 90%+, ακόμα και ο Άρης. 

Για αυτό με τον τρόπο που ήρθε η ισοπαλία με τον Άρη, μίλησα για ευεργετικό αποτέλεσμα σε συνδυασμό με όσα είπε και ο Αλμέιδα. Ναι, παίζουν ρόλο οι τραυματισμοί. Με έναν Αραούχο να πρεσάρει όπως πέρυσι, έστω και ως αλλαγή να το έκανε αυτό, με Παναιτωλικό ή Πανσερραϊκό εκτός έδρας, δεν θα υπήρχαν ισοπαλίες. Ωστόσο, αυτό χρειάζεται βελτίωση. 

Η ειρωνεία είναι ότι η ΑΕΚ δέχεται λίγες άμεσες επιθέσεις, λίγες κόντρες, τις διπλάσιες δέχονται Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ. Ο Παναθηναϊκός έχει χάσει βαθμούς και από αυτό. Τι εννοώ, πάλι το έγραφα πριν βγουν τα στοιχεία,  ότι η ΑΕΚ δεν δέχεται φάσεις τόσο στο ξέφωτο, να πει κάποιος ότι υπάρχει θέμα στην κόντρα επίθεση του αντιπάλου. Ούτε υπάρχει αφέλεια, ή τα διάφορα ψυχολογικά που λένε Καζαντζόγλου και Αρναούτογλου. Αφέλεια ίσως ήταν ας πούμε η φάση του Ελίασον με Πανσερραϊκό, αλλά αυτά είναι μεμονωμένες στιγμές. Η ΑΕΚ δέχθηκε γκολ ενώ προηγείτο, καθώς δεν έπαιζε σε πολύ ψηλά μέτρα. Π.χ. με Ολυμπιακό στον πρώτο γύρο, με Παναθηναϊκό στον δεύτερο γύρο, πρόσφατα με Άρη(πέναλτι και δεύτερο γκολ) ή τον ΠΑΣ Γιάννενα, με τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο γύρο και πάει λέγοντας. Και αυτό πρέπει να βελτιωθεί. Το ότι συμβαίνει, αφορά δύο-τρεις συγκεκριμένους λόγους.

 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Πάντως @Bluesman, είδες αυτό που σου έλεγα για το PPDA, ανέβηκε και πέσαμε δεύτεροι πίσω από ζελα. Κυρίως λόγω Πόνσε, Τσούμπερ αντί Γκαρσία, Αραούχο.

Όμως, εξακολουθεί η δική μας πίεση να φέρνει τα καλύτερα αποτελέσματα, καθώς επιτρέπουμε τις λιγότερες κατοχές με 10+ πάσες.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν ωραίο ένα ξεχωριστό τοπικ με στατιστική ανάλυση ώστε και να μην κουράζει όσους δεν τους πολύ αρέσει το αντικείμενο αλλά και να γουστάρουμε περισσότερο αυτοί που μας αρέσει. Με τη συνδρομή των παιδιών που το έχουν πχ @Bluesman, @Atlas21, @Yossarianκαι σίγουρα ξεχνάω και άλλους, θα μπορούσε να γίνει κάτι καλό. Και εγώ μπορώ να συνεισφέρω ότι μπορώ. 

  • Δικεφαλάκι 4
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Skepastos said:

Θα ήταν ωραίο ένα ξεχωριστό τοπικ με στατιστική ανάλυση ώστε και να μην κουράζει όσους δεν τους πολύ αρέσει το αντικείμενο αλλά και να γουστάρουμε περισσότερο αυτοί που μας αρέσει. Με τη συνδρομή των παιδιών που το έχουν πχ @Bluesman, @Atlas21, @Yossarianκαι σίγουρα ξεχνάω και άλλους, θα μπορούσε να γίνει κάτι καλό. Και εγώ μπορώ να συνεισφέρω ότι μπορώ. 

Ναι αμέ. Ωραίο ακούγεται. Όποτε υπάρχει χρόνος εγώ μέσα είμαι. Νομίζω κι ο @panos42 θα ήταν προσθήκη απ' το πάνω ράφι. Αλλά κι όποιος άλλος ασχολείται φυσικά.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Yossarian said:

Ναι αμέ. Ωραίο ακούγεται. Όποτε υπάρχει χρόνος εγώ μέσα είμαι. Νομίζω κι ο @panos42 θα ήταν προσθήκη απ' το πάνω ράφι. Αλλά κι όποιος άλλος ασχολείται φυσικά.

Ναι όντως το ξέχασα το παιδί και έχει κάνει φοβερή δουλειά ήδη 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

ΕκαΜα ένα σεντόνι, το βάζω εδώ.

 

«Για τέταρτη φορά την τρέχουσα περίοδο οι κιτρινόμαυροι έχασαν δύο βαθμούς σε παιχνίδι που κρατούσαν τη νίκη δεχόμενοι γκολ μετά το 85ο λεπτό, ενώ είναι η δεύτερη φορά που ισοφαρίζονται μετά το 94′.

Συγκεκριμένα:

Στην 10η αγωνιστική, στις 4 Νοεμβρίου, η ΑΕΚ ισοφαρίστηκε στο τελικό 1-1 από την Κηφισιά από τον Βαφέα στο 85’.

Στις 21 Δεκεμβρίου, για την 15η αγωνιστική, η «Ένωση» δέχτηκε ψυχρολουσία από τον Πανσερραϊκό με τον Θυμιάνη να εκμεταλλεύεται το λάθος του Αθανασιάδη και να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 94’.

Στις 11 Φεβρουαρίου 2024, για την 22η αγωνιστική, η κεφαλιά του Κεντζιόρα στο 89’ στέρησε στην ΑΕΚ τη νίκη στην Τούμπα απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Και χθες, στις 3 Μαρτίου, για την 26η αγωνιστική, το πέναλτι από το χέρι του Βίντα επέτρεψε στον Μορόν στο 97′ να ισοφαρίσει για τον Άρη σε 3-3 στο «Βικελίδης».

Συνολικά, οκτώ χαμένοι βαθμοί που στοιχίζουν ακριβά στην πορεία της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα.

Η Ένωση παραλίγο να… γκελάρει και στις 28 Σεπτεμβρίου απέναντι στον Ατρόμητο στην “Αγιά Σοφιά”, όταν ο Σιντιμπέ αποβλήθηκε κάνοντας πέναλτι και ο Ανγκιέλσκι είχε ισοφαρίσει στο 89’, με τον Γκατσίνοβιτς-ωστόσο-να χαρίζει στην ομάδα του τη νίκη (2-1) με πέναλτι στο 95’».

 

 


 

 

Επειδή για μένα δεν υπάρχουν απλα ασαφειες τύπου «έλλειψη συγκέντρωσης κλπ» προσωπικά καθησα  και τσέκαρα  μια μια τις παραπανω αυτοκτονικές φασεις: 

1) με Κηφισιά ο Βιντα είναι στον παγκο,  διδυμο πίσω είναι Μητογλου-Καλενς, έχουμε αναγκαστικη αλλαγη στους στοπερ (Καλενς εκτός), ο Αλμειδα έχει θεωρήσει σωστό να το γυρίσει σε διδυμο Μητογλου-Μοχαμαντι, ο Αθανασιαδης παραχωρεί κόρνερ χωρίς λόγο και ο Σιντιμπε φέρεται στο κόρνερ σαν ερασιτέχνης 

2) με τον Πανσερραϊκό υπήρξε ανεξήγητο άγχος και καθίζηση εναντίον 10 αντιπαλων μαλιστα , αλλά το γκολ είναι 100% προσφορά Αθανασιαδη. Και πάλι παντως έχουμε αναγκαστικη αλλαγή στους στοπερ, ξεκινάνε Βιντα-Μουκουντι και στο τελευταίο τέταρτο ο Μητογλου παίρνει την θέση του Μουκουντι 


3) με τον ΠΑΟΚ το διδυμο είναι Βιντα-Κάλενς. Τερμα ο Στάνκοβιτς. Στο γκολ κοιμούνται ολοι, αλλά πριν το γκολ το φάουλ είναι προσφορά του Κάλενς (έστω κι αν υπήρξε χερι όπως φάνηκε τελικά).

4) με τον Άρη διδυμο Βιντα-Κάλενς πάλι, τερμα ο Στάνκοβιτς. Λαθος φάουλ του Κάλενς πάλι (δεν ήταν φάουλ βεβαια, αλλά για μένα βλέπεις έναν διαιτητη που αν είσαι έξυπνος δεν πρέπει να του δωσεις δικαιώματα) και στην συνεχεια απιστευτο  χερι του Βιντα (συνδυασμός ατυχίας αλλά και κούρασης του παίκτη νομιζω).

 

5) τελος με τον Ατρομητο που κερδισαμε αλλά τα χρειαστήκαμε (ισοφάριση στο τελος και διώξιμο Χατζισαφι πάνω στην γραμμη μετά το 2-1) έχουμε διδυμο Μητογλου-Κάλενς, τερμα τον Στάνκοβιτς και η αμυνα και στις 2 αυτές φασεις κοιμόταν όρθια.


 

Για μένα λοιπόν τα κοινά σημεία είναι τα εξης:

- σε κανένα από αυτά τα γκολ δεν επαιζε ο Μουκουντι, πουθενά δεν είχαμε το περσινό βασικό διδυμο Βιντα-Μουκουντι 

- στα 2 από τα 4 γκολ φερει ευθυνες (και) ο Αθανασιαδης (στο ένα σχεδον αποκλειστική ευθύνη)  και στα αλλα 2 (και) ο Κάλενς. 
 


Με λίγα λόγια, για να το κλείσω,  εγώ θεωρω πολύ  κομβικό να παίζουν Βιντα, Μουκουντι (και Στάνκοβιτς στο τερμα γιατί ο Αθανασιαδης δεν υπαρχει). Ειδικά στα τελευταια λεπτα δημιουργείται λιγότερη ανασφάλεια.

  • Δικεφαλάκι 17
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Μολονότι δεν είναι καθόλου τα χωράφια μου, σκέφτηκα να τρέξω μέσω ΑΙ ένα Monte Carlo Simulation και να δω τις πιθανότητες που έχει η ΑΕΚ για να κατακτήσει το πρωτάθλημα ανάλογα με τους βαθμούς που θα συγκεντρώσει στα πλέι οφ. Για να μην ξεφύγει το ποστ, η μέθοδος Μόντε Κάρλο περιγράφεται εδώ.

Χρησιμοποίησα τη μεταβλητή Χ για τους βαθμούς που θα μαζέψει η ΑΕΚ, και την Υ για αυτούς του παοκ ο οποίος είναι πρώτος. Ως μεταβλητή Ζ έθεσα δύο παραμέτρους, 0 και 1, που αντιστοιχούν στο να κατακτήσει ή να μην κατακτήσει η ΑΕΚ το πρωτάθλημα. Έδωσα στο ΑΙ τη βαθμολογία της κανονικής περιόδου (συν νίκες, ήττες, ισοπαλίες, γκολ υπέρ και κατά των 6 πρώτων ομάδων) και του ζήτησα να γράψει κώδικα για το Python ώστε να τρέξω 100.000 προσομοιώσεις και να δω σε πόσα από αυτά η ΑΕΚ βγαίνει πρώτη και ποιοι είναι οι μίνιμουμ βαθμοί για την κατάκτηση. Επιπλέον, έχω λάβει υπόψη ότι η ΑΕΚ υπερισχύει στις ισοβαθμίες.

Περίπου στο 55% των σεναρίων η ΑΕΚ πήρε το πρωταθλημα.

Screenshot_20240307_011710_com.android.chrome_edit_150759894910848.thumb.jpg.a3988a9090f955fcdef5e4aecdd13516.jpg

Το δε αποτέλεσμα που έδωσε είναι ότι η ΑΕΚ θα χρειαστεί τουλάχιστον 21 βαθμούς στα πλέι οφ: μέχρι 20 βαθμούς, σε κανένα από τα Simulation δεν ήταν αρκετοί.

Συγκεκριμένα:

Screenshot_20240307_005911_com.android.chrome_edit_149735810983921.thumb.jpg.c3828718229e6f93a03d32bf44385443.jpg

Φυσικά, δεν σημαίνει ότι με 30 πόντους υπάρχει τρόπος να το χάσει. Αυτό που δείχνει είναι τι προκύπτει από τις προσομοιώσεις -και κάθε φορά που τρέχει κάποιος τα σενάρια, θα έχει και διαφορετικά αποτελέσματα, καθώς και ότι σε άλλα σενάρια το πρωτάθλημα το πήρε άλλος.

Με άλλα λόγια, 12 βαθμοί εντός κι εκτός με Άρη και Λαμία, θα σημαίνουν ότι η ΑΕΚ χρειάζεται 3 νίκες για να πιάσει το κατώτατο όριο. Αν πάρει τα τρία ματς στην έδρα της με τους υπόλοιπους, κερδίζει σίγουρα και σ' όλες τις ισοβαθμίες. Αυτοί οι 21 πόντοι, λόγω του ότι οι ισοβαθμίες θα είναι δικές μας, θα είναι σαν 22 ουσιαστικά.

Τελος, εφόσον η ΑΕΚ τους κερδίσει όλους από μια φορά, θα σημαίνει ότι μένουν από 27 βαθμούς για τους υπόλοιπους. Έτσι, ο παοκ θα θέλει είτε 7 νίκες και 1 ισοπαλία είτε 8 νίκες, ενώ ο Ολυμπιακός 8 νίκες.

Στα πλέι οφ, λοιπόν, πρέπει να μιλήσει η Φιλαδέλφεια.

  • Δικεφαλάκι 14
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Yossarian said:

Μολονότι δεν είναι καθόλου τα χωράφια μου, σκέφτηκα να τρέξω μέσω ΑΙ ένα Monte Carlo Simulation και να δω τις πιθανότητες που έχει η ΑΕΚ για να κατακτήσει το πρωτάθλημα ανάλογα με τους βαθμούς που θα συγκεντρώσει στα πλέι οφ. Για να μην ξεφύγει το ποστ, η μέθοδος Μόντε Κάρλο περιγράφεται εδώ.

Χρησιμοποίησα τη μεταβλητή Χ για τους βαθμούς που θα μαζέψει η ΑΕΚ, και την Υ για αυτούς του παοκ ο οποίος είναι πρώτος. Ως μεταβλητή Ζ έθεσα δύο παραμέτρους, 0 και 1, που αντιστοιχούν στο να κατακτήσει ή να μην κατακτήσει η ΑΕΚ το πρωτάθλημα. Έδωσα στο ΑΙ τη βαθμολογία της κανονικής περιόδου (συν νίκες, ήττες, ισοπαλίες, γκολ υπέρ και κατά των 6 πρώτων ομάδων) και του ζήτησα να γράψει κώδικα για το Python ώστε να τρέξω 100.000 προσομοιώσεις και να δω σε πόσα από αυτά η ΑΕΚ βγαίνει πρώτη και ποιοι είναι οι μίνιμουμ βαθμοί για την κατάκτηση. Επιπλέον, έχω λάβει υπόψη ότι η ΑΕΚ υπερισχύει στις ισοβαθμίες.

Περίπου στο 55% των σεναρίων η ΑΕΚ πήρε το πρωταθλημα.

Screenshot_20240307_011710_com.android.chrome_edit_150759894910848.thumb.jpg.a3988a9090f955fcdef5e4aecdd13516.jpg

Το δε αποτέλεσμα που έδωσε είναι ότι η ΑΕΚ θα χρειαστεί τουλάχιστον 21 βαθμούς στα πλέι οφ: μέχρι 20 βαθμούς, σε κανένα από τα Simulation δεν ήταν αρκετοί.

Συγκεκριμένα:

Screenshot_20240307_005911_com.android.chrome_edit_149735810983921.thumb.jpg.c3828718229e6f93a03d32bf44385443.jpg

Φυσικά, δεν σημαίνει ότι με 30 πόντους υπάρχει τρόπος να το χάσει. Αυτό που δείχνει είναι τι προκύπτει από τις προσομοιώσεις -και κάθε φορά που τρέχει κάποιος τα σενάρια, θα έχει και διαφορετικά αποτελέσματα, καθώς και ότι σε άλλα σενάρια το πρωτάθλημα το πήρε άλλος.

Με άλλα λόγια, 12 βαθμοί εντός κι εκτός με Άρη και Λαμία, θα σημαίνουν ότι η ΑΕΚ χρειάζεται 3 νίκες για να πιάσει το κατώτατο όριο. Αν πάρει τα τρία ματς στην έδρα της με τους υπόλοιπους, κερδίζει σίγουρα και σ' όλες τις ισοβαθμίες. Αυτοί οι 21 πόντοι, λόγω του ότι οι ισοβαθμίες θα είναι δικές μας, θα είναι σαν 22 ουσιαστικά.

Τελος, εφόσον η ΑΕΚ τους κερδίσει όλους από μια φορά, θα σημαίνει ότι μένουν από 27 βαθμούς για τους υπόλοιπους. Έτσι, ο παοκ θα θέλει είτε 7 νίκες και 2 ισοπαλίες είτε 8 νίκες, ενώ ο Ολυμπιακός 8 νίκες και μία ισοπαλία.

Στα πλέι οφ, λοιπόν, πρέπει να μιλήσει η Φιλαδέλφεια.

akraio.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη Νικο δεν ειναι οπως μας λεει ο κεφτες οτι τι παιζει ο Μουκουντι τι ο Κλαενς ειναι το ιδιο; 

Γενικα η αισθηση που ειχαμε πολλοι οτι ο καλενς δεν κανει (τουλαχιστον για τον πηχη που βαλαμε περσι και οχι γενικα) αποτυπωνεται σε αυτα που εγραψες.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, nikos said:

 

Για μένα λοιπόν τα κοινά σημεία είναι τα εξης:

- σε κανένα από αυτά τα γκολ δεν επαιζε ο Μουκουντι, πουθενά δεν είχαμε το περσινό βασικό διδυμο Βιντα-Μουκουντι 

- στα 2 από τα 4 γκολ φερει ευθυνες (και) ο Αθανασιαδης (στο ένα σχεδον αποκλειστική ευθύνη)  και στα αλλα 2 (και) ο Κάλενς. 
 


Με λίγα λόγια, για να το κλείσω,  εγώ θεωρω πολύ  κομβικό να παίζουν Βιντα, Μουκουντι (και Στάνκοβιτς στο τερμα γιατί ο Αθανασιαδης δεν υπαρχει). Ειδικά στα τελευταια λεπτα δημιουργείται λιγότερη ανασφάλεια.

αρα λοιπον ο καλενς δεν κανειε επιδη του σφυριζουν φαουλ που δεν ειναι η που εχουν προηγηθει χερια .

Στα 2 γκολ που αναφερεις κυριος υπευθυνος θελουμε δεν θελουμε ειναι ο βιντα, ο βιντα σταματαει και βγαινει ο κετζιορα μονος του και βαζει γκολ, ο βιντα κανει χερι αψυχολογητο.

πρωτη φορα ακουω στην ζωη μου να φταιει παιχτης για γκολ επειδη εδωσε φαουλ 25 μετρα εξω απο την περιοχη σου πραγματικα με ξεπερναει αυτη η λογικη 

13 minutes ago, Rossi said:

 

Γενικα η αισθηση που ειχαμε πολλοι οτι ο καλενς δεν κανει (τουλαχιστον για τον πηχη που βαλαμε περσι και οχι γενικα) αποτυπωνεται σε αυτα που εγραψες.

και παμε εδω και απορω με το συμπερασμα αυτο που μπορει να ειναι βασιμο ΑΛΛΑ δεν προκυπτει πουθενα απο αυτα που εγραψε ο Νικος γιατι κυριολεκτικα ΔΝΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ευθυνη καλενς οταν 

 

1. οι δυο φασεις ειναι ακυρες στην 1η υπαρχει χερι επιθετικο στην 2η δεν υπαρχει φαουλ

2. και τα 2 φοαυλ ειναι στου διαολου την μανα 

3. και στις 2 περιπτωσεις στην εκτελεση φαουλ το λαθος ειναι αλλουνου παιχτη

αν απο αυτα προκυπτει το συμπερασμα που βγαλατε παω πασο πραγματικα βλεπεται κατι αλλο 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, nikos said:

Για μένα λοιπόν τα κοινά σημεία είναι τα εξης:

- σε κανένα από αυτά τα γκολ δεν επαιζε ο Μουκουντι, πουθενά δεν είχαμε το περσινό βασικό διδυμο Βιντα-Μουκουντι 

- στα 2 από τα 4 γκολ φερει ευθυνες (και) ο Αθανασιαδης (στο ένα σχεδον αποκλειστική ευθύνη)  και στα αλλα 2 (και) ο Κάλενς. 
 

 

ξεχνάς βέβαια την ασίστ του Μουκουντί σε αντίπαλο στην πρεμιέρα με Σέρρες

και γενικά ο Μουκουντί φέτος είχε μπει πολύ μουδιασμένος και μόλις έπιασε τα γνωστά στάνταρ του έφυγε για κόπα άφρικα και καπάκι είχε τραυματισμό

είναι ένα στοίχημα το σε τι κατάσταση θα γυρίσει, σε μια φάση ειδικά που θα παίζουμε συνεχόμενα ντέρμπι

Link to comment
Share on other sites

Εγω οι μονες καθαρες ευθυνες πλην αθανασ που βλεπω στα παραπανω ποστς , ειναι 2 κοτσανες του παγκοσμιου σιντιμπε.

  • Hahaha 1
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, amd said:

πρωτη φορα ακουω στην ζωη μου να φταιει παιχτης για γκολ επειδη εδωσε φαουλ 25 μετρα εξω απο την περιοχη σου πραγματικα με ξεπερναει αυτη η λογικη 

'Αμα ήταν το ΠΡΩΤΟ που έκανε φυσικά δε θα έφταιγε... όμως δεν ήταν το πρώτο... είχε κάνει άλλα 5-6 ίδια στην τούμπα πριν το γκολ κι άλλα 2-3 στο Χαριλάου...

Κι όταν ξέρεις οτί, λόγω χεσμένου τερματοφύλακα που δεν καθαρίζει τίποτα, τα στημένα είναι η αχίλλειος πτέρνα σου, κι εσύ συνεχώς παραχωρείς αχρείαστα φάουλ εκτός περιοχής τραβώντας μόνιμα τη φανέλα επιθετικών που δεν απειλούν, ε είσαι βλάκας...

Link to comment
Share on other sites

ξεκιναμε οτι δεν εκανε φαουλ και παμε οτι ο καλενς σε ολο το 90 λεπτο στο χαριλαου εκανε 3 φαουλ σε ολο το γηπεδο και στην τουμπα εκανε 4 συνολικα σε ολο το ματς

καλα θα παει αυτο 

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις και μενα ο Καλενς δεν ειμαι σιγουρος αν μου κανει αλλα για το Θεο δεν γινεται να χρεωνουμε ευθυνη γκολ σε φαουλ στα 50 μετρα ή για λαθος πλαγιο ή για πουλημα μπαλας εξω απο την αντιπαλη περιοχη. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι ο Κάλενς είναι χειρότερος του Μουκουντί. Τον πήραμε για τρίτη λύση, είναι τίμιος για αυτό και είναι αναβάθμιση σε σχέση με τον περσινό Τζαβέλλα.

Το πρόβλημα ξεκινάει με το ότι η τρίτη λύση έχει πάρει περισσότερα λεπτά από τον δεύτερο βασικό αμυντικό μας φέτος. Άρα πάλι πάμε στο θέμα των τραυματισμών και στο πως θα καταφέρουμε να έχουμε την ομάδα πλήρη έστω τώρα στο τέλος.

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, nf28 said:

Νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι ο Κάλενς είναι χειρότερος του Μουκουντί. Τον πήραμε για τρίτη λύση, είναι τίμιος για αυτό και είναι αναβάθμιση σε σχέση με τον περσινό Τζαβέλλα.

Το πρόβλημα ξεκινάει με το ότι η τρίτη λύση έχει πάρει περισσότερα λεπτά από τον δεύτερο βασικό αμυντικό μας φέτος. Άρα πάλι πάμε στο θέμα των τραυματισμών και στο πως θα καταφέρουμε να έχουμε την ομάδα πλήρη έστω τώρα στο τέλος.

αυτο ακριβως ειναι το θεμα οτι ο 2ος σου αμυντικος εχει κανει συνολικα 7 ματς απο τα 26 για τους α,β λόγους 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

αν ο Καλενς εκανε μονο αυτα τα αμφιλεγομενα λαθη, δεν θα τα εγραφα.

αλλα γενικα για μενα ο παικτης ειναι επιπεδου Μητογλου, δλδ μπορει και 2 σκαλοπατια κατω απο εναν καλο Μουκουντι.

δεν ξερω και δεν με νοιαζει προς το παρον τι θα κανουν το καλοκαιρι μαζι του, λεω ομως οτι τον θεωρω θεμα σε σχεση με τον Καμερουνεζο. 

επισης δεν θετω μονο παικτικο θεμα, θεωρω οτι με Καλενς και εννοειται Αθανασιαδη πολλες φορες τα χανουν και οι υπολοιποι. 

τετοιο χαλι στο κεντρο της αμυνας με Μουκουντι, Βιντα και Στανκοβιτς εγω δεν πιστευω οτι θα ειχαμε, υπαρχουν πολλα ακομα παραδειγματα οπως τα αστεια γκολ που δεχτηκες εντος με βαζελο.

για να μην παρεξηγουμαστε μιλαω για τον καλο Μουκουντι (τετοιος ειναι στο 80% των αγωνων ως τωρα) και για την πιιο συνηθισμενη περιπτωση που ο Στανκοβιτς τουλαχιστον δεν φοραει την στολη κλοουν του Αθανασιασδη.

 

αυτο πιστευω εγω τελος παντων.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και η έννοια του βασικού είναι πάρα πολύ σχετική στην ΑΕΚ του Αλμέιδα, με τόσους τραυματισμούς και με τις εθνικές φέτος, αν το πάρουμε ενδεχομένως θα μπορούσαμε να πούμε ότι το πήραμε με τα δεύτερα.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Yossarian said:

Μολονότι δεν είναι καθόλου τα χωράφια μου, σκέφτηκα να τρέξω μέσω ΑΙ ένα Monte Carlo Simulation και να δω τις πιθανότητες που έχει η ΑΕΚ για να κατακτήσει το πρωτάθλημα ανάλογα με τους βαθμούς που θα συγκεντρώσει στα πλέι οφ. Για να μην ξεφύγει το ποστ, η μέθοδος Μόντε Κάρλο περιγράφεται εδώ.

Χρησιμοποίησα τη μεταβλητή Χ για τους βαθμούς που θα μαζέψει η ΑΕΚ, και την Υ για αυτούς του παοκ ο οποίος είναι πρώτος. Ως μεταβλητή Ζ έθεσα δύο παραμέτρους, 0 και 1, που αντιστοιχούν στο να κατακτήσει ή να μην κατακτήσει η ΑΕΚ το πρωτάθλημα. Έδωσα στο ΑΙ τη βαθμολογία της κανονικής περιόδου (συν νίκες, ήττες, ισοπαλίες, γκολ υπέρ και κατά των 6 πρώτων ομάδων) και του ζήτησα να γράψει κώδικα για το Python ώστε να τρέξω 100.000 προσομοιώσεις και να δω σε πόσα από αυτά η ΑΕΚ βγαίνει πρώτη και ποιοι είναι οι μίνιμουμ βαθμοί για την κατάκτηση. Επιπλέον, έχω λάβει υπόψη ότι η ΑΕΚ υπερισχύει στις ισοβαθμίες.

Περίπου στο 55% των σεναρίων η ΑΕΚ πήρε το πρωταθλημα.

Screenshot_20240307_011710_com.android.chrome_edit_150759894910848.thumb.jpg.a3988a9090f955fcdef5e4aecdd13516.jpg

Το δε αποτέλεσμα που έδωσε είναι ότι η ΑΕΚ θα χρειαστεί τουλάχιστον 21 βαθμούς στα πλέι οφ: μέχρι 20 βαθμούς, σε κανένα από τα Simulation δεν ήταν αρκετοί.

Συγκεκριμένα:

Screenshot_20240307_005911_com.android.chrome_edit_149735810983921.thumb.jpg.c3828718229e6f93a03d32bf44385443.jpg

Φυσικά, δεν σημαίνει ότι με 30 πόντους υπάρχει τρόπος να το χάσει. Αυτό που δείχνει είναι τι προκύπτει από τις προσομοιώσεις -και κάθε φορά που τρέχει κάποιος τα σενάρια, θα έχει και διαφορετικά αποτελέσματα, καθώς και ότι σε άλλα σενάρια το πρωτάθλημα το πήρε άλλος.

Με άλλα λόγια, 12 βαθμοί εντός κι εκτός με Άρη και Λαμία, θα σημαίνουν ότι η ΑΕΚ χρειάζεται 3 νίκες για να πιάσει το κατώτατο όριο. Αν πάρει τα τρία ματς στην έδρα της με τους υπόλοιπους, κερδίζει σίγουρα και σ' όλες τις ισοβαθμίες. Αυτοί οι 21 πόντοι, λόγω του ότι οι ισοβαθμίες θα είναι δικές μας, θα είναι σαν 22 ουσιαστικά.

Τελος, εφόσον η ΑΕΚ τους κερδίσει όλους από μια φορά, θα σημαίνει ότι μένουν από 27 βαθμούς για τους υπόλοιπους. Έτσι, ο παοκ θα θέλει είτε 7 νίκες και 1 ισοπαλία είτε 8 νίκες, ενώ ο Ολυμπιακός 8 νίκες.

Στα πλέι οφ, λοιπόν, πρέπει να μιλήσει η Φιλαδέλφεια.

Φοβερό ποστ - μου θύμησες Πανεπιστήμιο και simulations στη Matlab. Μετά από αυτό είμαι ακόμα πιο αισιόδοξος. 

Αν δεν σου κάνει πολλή ώρα να το κάνεις update αγωνιστική. 

 

www.yossarianfivethirtyeight.com

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τουλαχιστον αστειο να μην κρινουμε φασεις επειδη ο διαιτητης πηρε μια υποκειμενικη αποφαση και σφηριξε τη μια ετσι και την αλλη αλλιως. Οτι και να λεμε ο Καλλενς εχει βαλει το χερι του πανω απο τον Μορον.

Οπως επισης στα οφφσαιντ μισου μετρου ή μιας τριχας. "Δωθηκε οφφσαιντ αρα δε μας νοιαζει". Ειδικα οταν ο παιχτης εχει χασει εντελως τον προσωπικο του παιχτη και ευτυχως βγαινει οφφσαιντ απο γρηγορη αντιδραση του Βιντα.

Οπως και στο πρωτο γκολ του Αρη που ο Καλλενς βλεπει οτι δεχομαστε πιεση απο δεξια και εχει παρει θεση σα να ειναι αριστερο μπακ. Αποτελεσμα, τρυπα του οζοντος αναμεσα στα στοπερ. Αλλου για αλλου κυριολεκτικα. 

Βεβαια μαλλον εγω δε ξερω τιποτα απο μπαλα και προσπαθω χωρις λογο να κραξω παιχτη της ΑΕΚ.

Στην ΑΕΚ του Αλμειδα, ο 3ος στοπερ ειναι απιστευτα πιθανο να παρει οσο χρονο εχουν παρει ο πρωτος και ο δευτερος σε ιεραρχια. Δεν ισχυε περυσι γιατι δεν ειχαμε 3 διοργανωσεις. Που και παλι πηρε πολυ χρονο ο Τζαβελλας και ο Μητογλου. Οταν λοιπον εχουμε αυτο σαν δεδομενο, ποιοτικα ο 3ος στοπερ πρεπει να ειναι σχεδον ιδιος με τον 2ο. Ε αυτο δεν ισχυει σε καμια περιπτωση στην φετινη ΑΕΚ. Ο Καλλενς ποιοτικα ειναι πιο κοντα στον Μητογλου αποτι στον Μουκουντι. Και γι αυτο πολυ απλα, εμενα προσωπικα δε μου κανει.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×