Jump to content

Recommended Posts

Νομίζω ότι καθοριστικός παράγοντας ηταν η ασέβεια του Αλμειδα στο πρόσωπο του διοικητικού ηγέτη, αλλά και όλων των ορθοδόξων αδελφών μας, να μιλήσει για μπίζνες μέσα στην Μεγάλη Εβδομάδα. Κάτι τέτοια ο τίγρης τα λαμβάνει υπόψιν του. Αν επιστρέψει ζητώντας συγνώμη και με τη  νέα του  πρόταση στην διαπραγμάτευση πληρώνει αυτός τον τσιπη,  τότε ναι! Το ξανασκεφτομαστε 

Link to comment
Share on other sites

Ρότσα στο aek365: Ο Αλμέιδα είναι τεράστια προσωπικότητα και ξέρει τι σημαίνει πρωταθλητισμός

Συντηρουμε το θεμα βλεπω..... Αλλα ξεναγηση γιοκ 

 

Αναλυτικά όλα όσα είπε στο aek365 ο Χουάν Ραμόν Ρότσα:

Γνωρίζετε όσο λίγοι την αγορά της Αργεντινής. Ποια είναι η άποψη σας για τον Ματίας Αλμέιδα με τον οποίο συνομιλεί η ΑΕΚ για την επόμενη μέρα;

«Θα σου πω το εξής. Συναντώ πολλούς φίλους της ΑΕΚ. Έρχονται και με ρωτάνε “Κάνει ο Ματίας Αλμέιδα για την ΑΕΚ;”. Εγώ λοιπόν εκτιμώ, πως η ερώτηση θα έπρεπε να αντιστραφεί και να γίνει: “Είναι η ΑΕΚ έτοιμη να υποδεχτεί μια τόσο μεγάλη προσωπικότητα όπως αυτός;”. Πολλές φορές, υπάρχει άγνοια. Υπό την έννοια ότι, όταν κάτι είναι μακριά από εμάς δεν το γνωρίζουμε. Ένα μεγάλο ποσοστό του κόσμου, αρέσκεται στο να ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με την ομάδα του και από εκεί και πέρα δεν γνωρίζει. Είναι επόμενο λοιπόν να υπάρχει αυτό το ερωτηματικό γιατί ο κόσμος δεν γνωρίζει. Εγώ πιστεύω λοιπόν ότι ο Ματίας Αλμέιδα είναι μια μεγάλη προσωπικότητα του παγκοσμίου ποδοσφαίρου. Ας ξεκινήσουμε από εκεί. Πολύ μεγαλύτερη για παράδειγμα από τον Μπούργος, που ήρθε στον Άρη, και αποτελούσε τον συνεργάτη του Σιμεόνε. Ο Ματίας Αλμέιδα, είχε μια τεράστια πορεία ως ποδοσφαιριστής. Είναι επαναλαμβάνω μεγάλη προσωπικότητα και γνωρίζω πως πρόκειται για έναν κύριο. Μου θυμίζει έντονα τον Χόρχε Βαλντάνο, που είναι προσωπικός μου φίλος, στον τρόπο ζωής, στην φιλοσοφία του. Είναι μια σταθερή προσωπικότητα. Ο Αλμέιδα μεγάλωσε σε έναν πολύ μεγάλο σύλλογο. Την Ρίβερ Πλέιτ. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό; Πίεση. Πρωταθλητισμός. Ο κόσμος δεν έχει ιδέα για τι προσωπικότητα μιλάμε. Διέγραψε αυτήν την πορεία ως ποδοσφαιριστής παίζοντας στο πιο υψηλό επίπεδο που υπάρχει. Δεν είναι τυχαίο. Η ΑΕΚ αλλάζει σελίδα προς το καλύτερο μπαίνοντας στο καινούργιο της γήπεδο που θα είναι μεγάλο όπλο. Και εκτιμώ, πως αν συνδυαστεί και με την έλευση του Αλμέιδα, τότε θα αλλάξει σελίδα και στο αγωνιστικό. Έρχεται μια παγκόσμια προσωπικότητα που θα δώσει κύρος στην ΑΕΚ. Η είδηση θα γίνει γνωστή παγκοσμίως».

Πολλοί μιλούν για ρίσκο λόγω του ότι δεν έχει δουλέψει στην Ευρώπη ως προπονητής…

«Δεν το βλέπω έτσι. Έχει από πίσω του μια καριέρα τεράστια ως ποδοσφαιριστής στο κορυφαίο επίπεδο της Ευρώπης. Άρα ξέρει το ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο. Από εκεί και πέρα, έκανε την πορεία του ως προπονητής στην Αργεντινή σε σημαντικές ομάδες. Ακολούθησε το Μεξικό με τρομερές επιτυχίες στην Τσίβας. Το πρωτάθλημα του Μεξικού, μην το υποτιμάμε. Πρόκειται για μια τεράστια αγορά με ομάδες κολοσσούς που τα οικονομικά μεγέθη είναι υψηλά. Από εκεί και πέρα ήρθε μια αλλαγή για εκείνον και πήγε στην Αμερική. Το MLS είναι ένα πρωτάθλημα περίεργο που προσπαθεί να ανεβάσει το επίπεδο του.Ο ίδιος ο Ματίας Αλμέιδα πλέον νομίζω ζητάει και ψάχνει το επόμενο βήμα προς την Ευρώπη. Ίσως να το βλέπει και σαν ένα βήμα για να κάνει το άλμα μετά για το τοπ επίπεδο. Όμως αυτό, μπορεί να κρατήσει και να μείνει χρόνια στην ΑΕΚ. Δεν γνωρίζουμε. Είναι στην ιδανική ηλικία. Ξέρει τι ζητάει σαν προπονητής. Και το υπογράφω από τώρα. Αν έρθει στην ΑΕΚ, θα δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ. Είναι δουλευταράς. Τόσο πάνω στον τρόπο δουλειάς όσο και στην ανάλυση. Είναι σίγουρο, πως θα βρίσκεται πολλές ώρες με τους ποδοσφαιριστές του. Όχι μόνο στα Σπάτα για προπόνηση. Γενικά, για να χτίσει μια προσωπική σχέση μαζί τους. Θα ζητήσει ενδεχομένως από την ομάδα κι άλλα πράγματα εκτός αγωνιστικού...».

Ποιο είναι το κλειδί για να πιάσει ο Ματίας Αλμέιδα στην ΑΕΚ;

«Καταρχήν, είμαι βέβαιος πως γνωρίζει καλά από πριν, τι ποδοσφαιριστές χρειάζεται για να δουλέψει και να εξυπηρετήσει το στυλ του. Το κλειδί είναι να του δώσουν όλα τα εφόδια που θα ζητήσει για να δουλέψει όπως θέλει. Προσοχή. Επειδή έχει περάσει από τοπ συλλόγους, είχε τα πάντα στην καριέρα του. Ότι ζητούσε του το προσέφεραν. Είμαι σίγουρος πως θα μπουν συγκεκριμένοι όροι από την πλευρά του Αλμέιδα. Ο κύριος Μελισσανίδης, ίσως ακούσει πράγματα που δεν είχε ακούσει ξανά. Και σίγουρα και ο ίδιος, θα πρέπει να πειστεί για να δώσει το τιμόνι της ΑΕΚ, που είναι ένα μεγάλο καράβι».

Σίγουρα το γεγονός πως Ελλάδα και Αργεντινή, μοιάζουν σε πολλά βοηθά. Σωστά;

«Η Ελλάδα ταιριάζει απόλυτα με την Αργεντινή. Η φιλοσοφία, το πάθος. Ταιριάζουμε απόλυτα. Είναι δεδομένο, πως του Αλμέιδα θα του αρέσει η Αθήνα. Υπάρχει τρομερή ποιότητα ζωής στην Ελλάδα. Θα του αρέσουν όλα. Το κλίμα. Το ποδόσφαιρο. Τα πάντα».

Και κάτι τελευταίο. Η ΑΕΚ επιστρέψει στη Νέα Φιλαδέλφεια, θα θέλαμε ένα σχόλιο για το πως είχατε βιώσει εσείς, την έδρα της ομάδας τα δικά σας χρόνια…

«Σου είπα πριν για τον Βαλντάνο, ότι είναι φίλος μου. Το τελευταίο παιχνίδι που είχα παρακολουθήσει στη Νέα Φιλαδέλφεια ως θεατής λοιπόν, ήταν το ΑΕΚ – Ρεάλ 3-3. Είχα πάει μαζί του και το είχαμε δει το παιχνίδι παρέα. Η έδρα της ΑΕΚ ήταν φανταστική! Τώρα το νέο γήπεδο, ο κόσμος πρέπει να το προσέχει σαν το σπίτι του. Η ΑΕΚ είναι μια πληγωμένη ομάδα. Πολλά χρόνια μακριά, χωρίς σπίτι. Δύσκολο. Πέρασε πολλά. Τώρα έχει το παλάτι της και ο Μελισσανίδης θα μείνει στην ιστορία με αυτό που κατάφερε».

ΝΙΚΟΣ ΤΖΑΛΙΔΗΣ

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω Αλμειδα θα κλεισουν απλα περιμενουν την οριστικη απαντηση του Γκαρσια (οχι θα ειναι).

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνει τη ρελάνς ο τιγραρος και να κλείσει το Ρότσα. Έχει ότι ζητάμε. Εμπειρία, γνωστής της Ελληνικής πραγματικότητας, καλές πορείες στην Ευρώπη, άνεργος για πολλά χρόνια άρα χαμηλές απαιτήσεις…Μπινγκο

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι σκεφτεται ο μελ παντως ο κεφτες θελει τον αργεντινο με τα αρθρα που ανεβαζει . ισως φυσικα τρομαζει με τις εναλλακτικες .

Link to comment
Share on other sites

Ο ροτσα λεει αληθεια. 

Σε σχεση με το ποδοσφαιρικο μεγεθος του αλμευδα και την αναγνωρισιμοτητα του.

Πιο μεγαλο μεγεθος απο καρερα σιγουρα προπονητικα και παικτικα

Κομπλεξικος ο μελ..

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, AG21 said:

δεν ξερω τι σκεφτεται ο μελ παντως ο κεφτες θελει τον αργεντινο με τα αρθρα που ανεβαζει . ισως φυσικα τρομαζει με τις εναλλακτικες .

Ο κιοφτές είναι όντως αργεντινολαγνος για αυτό έχει καραψηθει.

Εγώ καταλαβαίνω γιατί ο οργανισμός μας θα ψηθεί για Αλμειδα, δεν βλέπω όμως τον λόγο να ψηθεί ο Αλμειδα για ΑΕΚ.

Μέσος όρος προπονητικής θητείας δεν πρέπει να είναι πάνω από 5μηνο στην ΑΕΚ του Μελ, είναι μεγάλο ρίσκο για κάποιον που θέλει να φτιάξει ονομα

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως και μιλάμε για ένα προπονητή που στις 3 ομάδες που πήγε όχι μόνο έβγαλε σεζόν αλλά έκατσε χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εχει ζητησει εγγυησεις ο αλμευδα.

Απο παικτες, περιβαλλον, συνεργατες  και δε συμμαζευεται.

Γιαυτο δε ψηνεται ο μιμης

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Geologos said:

Ο κιοφτές είναι όντως αργεντινολαγνος για αυτό έχει καραψηθει.

Εγώ καταλαβαίνω γιατί ο οργανισμός μας θα ψηθεί για Αλμειδα, δεν βλέπω όμως τον λόγο να ψηθεί ο Αλμειδα για ΑΕΚ.

Μέσος όρος προπονητικής θητείας δεν πρέπει να είναι πάνω από 5μηνο στην ΑΕΚ του Μελ, είναι μεγάλο ρίσκο για κάποιον που θέλει να φτιάξει ονομα

Το επος ειναι που ο "πλανητης ΑΕΚ" λεει οτι ειναι "ρισκο" ο Αλμειδα. Οτι η ΑΕΚ ας πουμε ειναι κελεπουρι για φιλοδοξους προπονητες.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Bukowski said:

Νομιζω Αλμειδα θα κλεισουν απλα περιμενουν την οριστικη απαντηση του Γκαρσια (οχι θα ειναι).

Μην πει "Ναι" μονο και τρέχουμε για να πείσουμε το ποίμνιο ποσο άχρηστος είναι 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, chris manousopoulos said:

Ο ροτσα λεει αληθεια. 

Σε σχεση με το ποδοσφαιρικο μεγεθος του αλμευδα και την αναγνωρισιμοτητα του.

Πιο μεγαλο μεγεθος απο καρερα σιγουρα προπονητικα και παικτικα

Κομπλεξικος ο μελ..

Πιο μεγάλο μέγεθος κι από τον Αρχηγό;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MITSAKLAS said:

Πιο μεγάλο μέγεθος κι από τον Αρχηγό;

Οπα. Μη θιγουμε τα ιερα και τα οσια😆

Link to comment
Share on other sites

Θα του πει ο Μανταλος  μιστερ Ματιας "βαζεις γκολ απο την σκαλα των αποδυτηριων?  Γιαι εγω βαζω οποτε ειμαι παντα βασικος ...comprendido?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Araujo21 said:

Θα του πει ο Μανταλος  μιστερ Ματιας "βαζεις γκολ απο την σκαλα των αποδυτηριων?  Γιαι εγω βαζω οποτε ειμαι παντα βασικος ...comprendido?

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Araujo21 said:

Τυχερα γκολ Μπουκο

Βλεπε να μαθαινεις

 

Balte ligo k tou scocco re pou eixe valei sthn aulh tou. To psaxna tis proales k dn to vriska

Link to comment
Share on other sites

Just now, CHⓇIS said:

Ela re mlk. Pou to vrhkes? Mia ora epsaxna tis proales

Το θεμα ειναι πως το εψαχνες . Θα μεινει τωρα εδω να υπαρχει .. μην βαλω τα καλυτερα γκολ Σκοκο και κλαιμε 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, goku21 said:

Του πετραν καλυτερο και πιο δυσκολο. 

Αλλά καλός και ο νατσο.

Ierosyle.... 

Link to comment
Share on other sites

Τα γκολ που εχει βαλει ο Ντατσο  ο Πετραν ουτε στο Play station οταν παζει με τον Πεταυρακη 😂😂

Link to comment
Share on other sites

«Ο πρόεδρος της Τσίβας δεν συγχωρεί τον Αλμέιδα και δεν τον θέλει πίσω»

Ο Ματίας Αλμέιδα είναι εκ των βασικών υποψηφίων για τον πάγκο της ΑΕΚ, ενόψει της νέας σεζόν. Η Ένωση δεν «παίζει» μόνη της αφού δημοσιεύματα τον κατατάσσουν μέσα στους υποψήφιους αρκετών ομάδων.

Μία από αυτές είναι και η πρώην ομάδα του Τσίβας Γουαδαλαχάρα, αλλά φαίνεται πως δύσκολα θα προχωρήσει η περίπτωσή του. Αυτό συμβαίνει διότι βρίσκεται σε κόντρα με την οικογένεια Βεργκάρα που κατέχει τις μετοχές του μεξικάνικου συλλόγου και συγκεκριμένα με τον πρόεδρο, Αμάουρι.

Οι δύο άνδρες είχαν φτάσει ως τα δικαστήρια με εκατέρωθεν μηνύσεις μετά από έναν τσακωμό που είχαν όταν ο Ματίας Αλμέιδα βρισκόταν στον πάγκο της Τσίβας. Αφορμή είχε αποτελέσει το γεγονός πως η διοίκηση φέρεται να μην έδωσε στο τεχνικό επιτελείο και στους ποδοσφαιριστές τα συμφωνηθέντα πριμ τόσο μετά την πρόκριση στον τελικό του CONCACAF Champions League, όσο και μετά την κατάκτηση του τροπαίου του 2018. Κάτι που προκάλεσε την οργή του Αλμέιδα, ο οποίος θέλησε να τα διεκδικήσει δικαστικά μετά από προσφυγές που κατέθεσε.

Παράλληλα, οι ποδοσφαιριστές μετά από εντολή του Αλμέιδα, έκαναν προθέρμανση σε έναν αγώνα με λευκά μπλουζάκια και όχι με την εμφάνιση, αντιδρώντας για τη μη καταβολή των πριμ. Αυτό έφερε την αντίδραση της Puma η οποία ήταν βασικός χορηγός της Τσίβας, με την διοίκηση να καταφέρεται εναντίον του Αργεντινού τεχνικού.

Το γυαλί έχει ραγίσει ανάμεσα στις δύο πλευρές και δύσκολα θα κολλήσει ξανά, αφού η διοίκηση της Τσίβας Γουαδαλαχάρα και ο Ματίας Αλμέιδα βρίσκονται σε κόντρα από εκείνη την περίοδο και δύσκολα θα του δοθεί συγχωροχάρτι.

Αυτα βλεπει ο Μιμης και αργει να αποφασισει 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×