Jump to content

Recommended Posts

Δεκτό. Επίσης να μην παραμυθιαστουμε ότι αν ξανακάνουμε 6-7 μεταγραφές βασικών θα μας βγουν όλες. Όποτε μετρημένες οι προσθαφαιρέσεις, ιδανικά με στόχο να πέσει ο μέσος όρος ηλικίας της ομάδας.

Link to comment
Share on other sites

Ο ρολος του προπονητη σ αυτο που βλεπουμε φαινεται αφενος απο την αξιοποιηση του περσινου ροστερ κι αφετερου απο την αξιοποιηση του γκατσινοβιτς σε σχεση μ αυτη του προπονηταρα ιβαν

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Toni Black said:

Ο ρολος του προπονητη σ αυτο που βλεπουμε φαινεται αφενος απο την αξιοποιηση του περσινου ροστερ κι αφετερου απο την αξιοποιηση του γκατσινοβιτς σε σχεση μ αυτη του προπονηταρα ιβαν

Νομίζω ότι αυτό που έκανε ο Αλμέιδα ήταν το πιο απλό. Τον έβαλε στη φυσική του θέση.

Για τα προβλήματα που αντιμετώπισε στην Μπουντεσλίγκα είπε: «Για να είμαι ειλικρινής το μεγαλύτερη πρόβλημα στη θητεία μου στη Γερμανία ήταν η αλλαγή θέσης. Πάντα έπαιζα σε διαφορετικές θέσεις, ποτέ σε μια σταθερά. Όπως είπα το σύστημα με τρεις πίσω δεν είναι το αγαπημένο μου γιατί έτσι δεν μπορώ να παίξω στο αριστερό άκρο. Μπορώ να το κάνω όμως τώρα εδώ γι’ αυτό αποφάσισα να έρθω στην ΑΕΚ. Εδώ μπορώ να παίζω στη θέση μου και από το αριστερό άκρο να συγκλίνω στο κέντρο. Είχα πάει στην Γερμανία ως αριστερό εξτρέμ, αυτό ήξερα στη Σερβία. Επειδή όμως σχεδόν πάντα παίζαμε με τρία στόπερ συχνά έπαιξα οχτάρι, δεκάρι ή εξάρι. Συνέχεια διαφορετικές θέσεις και έτσι ήταν πολύ δύσκολο να έχω σταθερά καλή απόδοση».

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ο γκατσινοβιτς είναι ο MVP της χρονιάς άσχετα με το πώς θα πάει στην συνέχεια. Απίστευτα vfm μεταγραφή.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, To Kitrino Tsakali said:

Ο Χατζισαφί μας παρουσιάστηκε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο απέναντι στον Λένις του Ιωνικού που έκανε άλογα κάθε αριστερό μπακ που αντιμετώπισε. 

Προσωπικά τον θεωρώ πολύ καλό παίχτη. Από τους 2, αυτόν θα κρατούσα ως 2ο (μιας που παίζει και σε άλλες θέσεις) ενώ θα πουλούσα τον Μοχαμάντι για κάποιον βασικότατο.

Εγώ βλέπω τον Χατζησαφί πιο πολύ σαν μια περίπτωση Μπακάκη.. Του ταίριαξε το σύστημα και το timing και κάνει την καλύτερη χρονιά της καριέρας του! Οχι ότι δεν είναι καλός και χρήσιμος γενικα, αλλά έιναι και μεγαλούτσικος ενώ ο Μοχαμαντί είναι καθαρό αριστερό μπακ και είναι και πάρα πολύ γρήγορος, κάτι που του χρόνου στην Ευρώπη θα παίξει μεγάλο ρόλο. Το να βρούμε καλό αριστερό μπάκ έχει αποδειχθεί ιστορικά αρκετά δύσκολο, ενω και ο πρόεδρος δεν φημίζεται για την γαλαντομία του..!! Οπότε θεωρώ μεγάλο ρίσκο να διώξουμε τον Μοχαμαντί

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nikos said:

Βασικά εγώ απλά λεω να κοιταξουμε και φετος και στο μέλλον να εκτιμήσουμε ολα μαζί τα καλά που έγιναν, δλδ προπονητης+μεταγραφες+γηπεδο και να μην φάμε παππα ότι αρκεί ο μάγος στον παγκο από μονος του.

Τπτ περισσότερο και τπτ λιγότερο δεν λεω. Ως οδηγό για το παρον κσι το μέλλον.

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Kami said:

Εγώ βλέπω τον Χατζησαφί πιο πολύ σαν μια περίπτωση Μπακάκη.. Του ταίριαξε το σύστημα και το timing και κάνει την καλύτερη χρονιά της καριέρας του! Οχι ότι δεν είναι καλός και χρήσιμος γενικα, αλλά έιναι και μεγαλούτσικος ενώ ο Μοχαμαντί είναι καθαρό αριστερό μπακ και είναι και πάρα πολύ γρήγορος, κάτι που του χρόνου στην Ευρώπη θα παίξει μεγάλο ρόλο. Το να βρούμε καλό αριστερό μπάκ έχει αποδειχθεί ιστορικά αρκετά δύσκολο, ενω και ο πρόεδρος δεν φημίζεται για την γαλαντομία του..!! Οπότε θεωρώ μεγάλο ρίσκο να διώξουμε τον Μοχαμαντί

Κοιτα ο Μπακακης ανυπαρκτος ήρθε έκανε ενα μπαμ 1 2 χρόνια και ξαναγινε ανυπαρκτος.

Ο Χατζισαφί έχει φτάσει μεχριβκαι αρχηγός στην εθνική του, που σε αντίθεση με τη δικια μας (των ετών του μπακακη) παει και μουντιαλ και παιρνει και κανα βαθμό αντι για να κανει τσιμπούκια στις φερόες και στις αρμενίες. Επίσης παίζει και σε 3 4 θέσεις, έχει μια στοιχειώδη τεχνική και το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν κανει καριέρα με βάση τα αθλητικά του προσόντα. Συννάμα, είναι και βιονικός.

Τέλος, δεν φαινεται να είναι και μαλακας ο άνθρωπος. 

Ας φύγει, ας τον πούμε και παλτό στα παπαρια μας η ομαδα να πηγαίνει καλα. Αλλα όχι και μπακακης

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Giorgos said:

Για μένα ο γκατσινοβιτς είναι ο MVP της χρονιάς άσχετα με το πώς θα πάει στην συνέχεια. Απίστευτα vfm μεταγραφή.

Ναι.

Σαφέστατα ο πιο επιδραστικος παίκτης.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Geologos said:

Κοιτα ο Μπακακης ανυπαρκτος ήρθε έκανε ενα μπαμ 1 2 χρόνια και ξαναγινε ανυπαρκτος.

Ο Χατζισαφί έχει φτάσει μεχριβκαι αρχηγός στην εθνική του, που σε αντίθεση με τη δικια μας (των ετών του μπακακη) παει και μουντιαλ και παιρνει και κανα βαθμό αντι για να κανει τσιμπούκια στις φερόες και στις αρμενίες. Επίσης παίζει και σε 3 4 θέσεις, έχει μια στοιχειώδη τεχνική και το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν κανει καριέρα με βάση τα αθλητικά του προσόντα. Συννάμα, είναι και βιονικός.

Τέλος, δεν φαινεται να είναι και μαλακας ο άνθρωπος. 

Ας φύγει, ας τον πούμε και παλτό στα παπαρια μας η ομαδα να πηγαίνει καλα. Αλλα όχι και μπακακης

O Μπακάκης ήρθε σαν ταλέντο και το 17-19 έκανε 2 καλές χρονιές και αυτός έπαιζε σε όλες τις θέσεις της άμυνας! Μετά τον πήρε ο διάολος μαζί με την ομάδα. Ηταν τόσο παλτό όσο και οι Τζούμπερ - Αραούχο -Αμραμπατ - Χατζισαφί και Μάνταλος που έπαιξαν πέρσι στον ΟΦΗ και έφεραν 3-3 ενώ φέτος έφεραν 0-3 (bonus το παλτό Σιμάνσκι που έπαιξε μόνο πέρσι!!)

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη μαγκιά του Αλμειδα είναι ότι τοποθετεί τους παίχτες στο γήπεδο αναλόγως των χαρακτηριστικών τους και όχι σύμφωνα με το βιογραφικό τους η το παρελθόν τους. Κάπως έτσι ο Γκαρσια έγινε επιθετικος, ο Αραουχο δεύτερος επιθετικος η raumdeuter της ΑΕΚ, ο Τσουμπερ επιθετικος, ο Αμραμπατ ετοιμος και αυτός να παιξει επίθεση αν χρειαστεί, ο Πινεδα πασπαρτού πολυτελείας, ο Μιται ήταν ετοιμος να μετατραπεί σε αμυντικό χαφ και σίγουρα έχει και άλλες ιδέες που καλά να είμαστε θα τις δούμε εν καιρω. Αυτή είναι η μεγάλη του διαφορά με όσους έχουν περάσει. Αυτό η το έχεις η δεν το έχεις. Δεν μαθαίνεται και είναι χαρακτηριστικο πολύ μεγάλων προπονητων. 

  • Δικεφαλάκι 5
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

O Μπακάκης βρήκε τη θέση του στην 3άδα στην άμυνα του Χιμένεθ που έπαιρνε μέτρα στην επίθεση ανέβαινε και δημιουργούσε υπεραριθμία . Αυτό του ταίριαζε ταμάμ. 

Όταν το κόψαμε το σύστημα αυτό γύρισε πάλι δεξιά ενώ δε μπορούσε ούτε σέντρα να βγάλει αλλά ούτε και να ντριμπλάρει, γιατί ήταν άτεχνος τελείως.

Αυτές τις αδυναμίες δεν τις βελτίωσε ποτέ και βάλτωσε γιατί δε γίνεται να παίζεις στην ΑΕΚ και να έχεις 1/15 σέντρες σε κάθε ματς.

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kami said:

O Μπακάκης ήρθε σαν ταλέντο και το 17-19 έκανε 2 καλές χρονιές και αυτός έπαιζε σε όλες τις θέσεις της άμυνας! Μετά τον πήρε ο διάολος μαζί με την ομάδα. Ηταν τόσο παλτό όσο και οι Τζούμπερ - Αραούχο -Αμραμπατ - Χατζισαφί και Μάνταλος που έπαιξαν πέρσι στον ΟΦΗ και έφεραν 3-3 ενώ φέτος έφεραν 0-3 (bonus το παλτό Σιμάνσκι που έπαιξε μόνο πέρσι!!)

Καλά πέφτει μεγάλο τσουβάλιασμα, αλλα σιγά μην κατσω να ασχοληθώ με τετοια θέματα όταν παίζουμε μπαλαρα και ειμαστε πρώτοι.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Μπακακης ήταν επιεικως μέτριος και τη χρονιά του πρωταθλήματος που θεωρείται η καλύτερη της καριέρας του.

Δλδ δεξί μπακ που τα μεγάλα... του παιχνίδια τα έκανε ως αριστερό!!! στόπερ σε 3αδα.

Ο άνθρωπος που έκανε την πισωπεταλιά μόδα.

  • Δικεφαλάκι 4
  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανε ο μπακάκης την καλή του χρόνια είναι καλή κοκα. Μέτα την έχασε και έμεινε να μαρκάρει με τα μάτια.

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

«Πρωταθλήτρια» είναι η ΑΕΚ με 7 παίκτες! Ο Ολυμπιακός έχει δύο παίκτες και Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ έχουν από έναν. Τουλάχιστον, αυτά είναι τα στοιχεία που προκύπτουν από την καταγραφή των στατιστικών της κορυφαίας πλατφόρμας, WyScout.

 

https://www.gazzetta.gr/football/stoiximan-superleague/2205052/i-kalyteri-11ada-ton-6-stin-kanoniki-diarkeia-toy

 

Βίντα, Μουκουντί, Ρότα, Χατζισαφί, Αραούχο, Γκαρσία, Σιμάνσκι.

 

Προφανώς η πλατφόρμα δεν διεκδικεί το δόγμα της αυθεντίας, αλλά έστω ότι οι Ρότα, Χατζισαφί είναι δεύτεροι ή τρίτοι, δεν μπορεί να είναι πιο χαμηλά.

 

Για αυτό λέω άλλο μπάλα και άλλο ποδόσφαιρο. Κάποιοι επιμένουν, αλλά και οι δύο αυτοί παίκτες ανταποκρίνονται.

 

Link to comment
Share on other sites

Θέμα Αραούχο. Μόνο εγώ βλέπω το μέλλον του ως αμυντικό χαφ (εξαροοχταρι) αν θέλει να παραμείνει του χρόνου βασικός; Κοντά στο κουτί θέλω οπωσδήποτε καλύτερο του χρόνου. Τον αγαπάμε, χρυσός-καλός, αλλά κι εδώ το αλλά...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, SpiRos said:

Θέμα Αραούχο. Μόνο εγώ βλέπω το μέλλον του ως αμυντικό χαφ (εξαροοχταρι) αν θέλει να παραμείνει του χρόνου βασικός; Κοντά στο κουτί θέλω οπωσδήποτε καλύτερο του χρόνου. Τον αγαπάμε, χρυσός-καλός, αλλά κι εδώ το αλλά...

Νομιζω θα συμφωνήσω, επίσης τα καλύτερα γκολ του τα έχει βάλει με σουτ εκτός περιοχης, οπότε δεν χρειάζεται να είναι μεσα στη περιοχη για να σκοράρει οπότε σκοράρει.

Επισης να πω ότι ο Κουχαρσκι καλά είναι να πουλήσει το καλοκαίρι και Στανκοβιτς και Αθανασιάδη, και με τα χρήματα που θα πάρει να προσθέσουν και κάποια ακόμα και να πάρουμε τερματοφυλακα κλάσης.Για δεύτερο θα δούμε, εδώ δεν έχουμε καν πρώτο.Φτανει αυτό το πράγμα στην ιστορία μας να θεωρείται η θέση του τερματοφυλακα παρακατιανη και αναγκαίο κακό.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Man Of Faith said:

 

Επισης να πω ότι ο Κουχαρσκι καλά είναι να πουλήσει το καλοκαίρι και Στανκοβιτς και Αθανασιάδη, και με τα χρήματα που θα πάρει να προσθέσουν και κάποια ακόμα και να πάρουμε τερματοφυλακα κλάσης.Για δεύτερο θα δούμε, εδώ δεν έχουμε καν πρώτο.Φτανει αυτό το πράγμα στην ιστορία μας να θεωρείται η θέση του τερματοφυλακα παρακατιανη και αναγκαίο κακό.

Μανδας.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, MITSAKLAS said:

Μανδας.

Πώς σου φαίνεται?

Για μένα έχει προσοντα το παιδί. Επίσης, έχει πλέον δύο γεμάτες χρονιές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, agelos said:

Πώς σου φαίνεται?

Για μένα έχει προσοντα το παιδί. Επίσης, έχει πλέον δύο γεμάτες χρονιές.

Ούτε για αστείο.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MITSAKLAS said:

Ούτε για αστείο.

 

Ούτε σαν δεύτερος δίπλα από ένα "Σορεντινο"?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, agelos said:

Ούτε σαν δεύτερος δίπλα από ένα "Σορεντινο"?

Ούτε.

Ο μόνος Έλληνας τερματοφύλακας που αξίζει είναι απλησιαστος (Βλαχοδημος) και όνειρο θερινής νυκτός.

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, SpiRos said:

Θέμα Αραούχο. Μόνο εγώ βλέπω το μέλλον του ως αμυντικό χαφ (εξαροοχταρι) αν θέλει να παραμείνει του χρόνου βασικός; Κοντά στο κουτί θέλω οπωσδήποτε καλύτερο του χρόνου. Τον αγαπάμε, χρυσός-καλός, αλλά κι εδώ το αλλά...

Εγώ πάλι θεωρώ ότι Gacinovic-Levi-Araujo είναι οι 3 παίκτες των οποίων οι θέσεις και οι ρόλοι θα είναι μέχρι και αυτοκτονικό να πειραχθούν. Τώρα αν καταφέρεις να φέρεις ξέρω γω τον Muniain να το ξανασυζητήσουμε αλλά ρεαλιστικά δύσκολα θα φέρεις παίκτη να σου προσφέρει τόσα σε press και transition και να είναι και καλύτερος σαν σκορερ.

  • Δικεφαλάκι 1
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, SpiRos said:

Θέμα Αραούχο. Μόνο εγώ βλέπω το μέλλον του ως αμυντικό χαφ (εξαροοχταρι) αν θέλει να παραμείνει του χρόνου βασικός; Κοντά στο κουτί θέλω οπωσδήποτε καλύτερο του χρόνου. Τον αγαπάμε, χρυσός-καλός, αλλά κι εδώ το αλλά...

προσωπικα με επιασε θλιψη-κριση πανικου που τον ειδα αφου εβγαλε τον χατζισαφι να παιζει αριστερο μπακ/αριστερα στην τετραδα της αμυνας.

Δεν ξερω αν ο Ματιας θελει να τον παντρεψει με καμια κορη του, νισαφι ομως πια.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει ο πυρήνας των βασικών στην καλύτερη ηλικία για να συνεχίσει η ομάδα ότι άρχισε φέτος. Θα χρειαστεί το καλοκαίρι σταδιακή κ στοχευμένη ανανέωση, καθώς κ απαλλαγή από παίκτες που δεν προσφέρουν τπτ ή προσφέρουν ελάχιστα. Με σωστή δουλειά στις καλοκαιρινές μεταγραφές κ με την ανάλογη επένδυση η ομάδα μπορεί να ανέβει επίπεδΑ. 

ΑΕΚαρχη έρχεται το πιο κρίσιμο καλοκαίρι της ΑΕΚ μετά από εκείνο του 2018. 

aek stats 2.png

Link to comment
Share on other sites

  • AG21 locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×